BINNENLAND 'WAO-plan van kabinet is te streng' 1 E-mails tegen de bontjas van madam Irritatie over optreden Bomhoff neemt toe •r voorkomt >ping peuter kenning iol succes ling muizen =feer wreed' ssman na feed bestraft «aas Veerman et na fraude Keuringsartsen ontevreden Soldaatjes in het gelid van'akohoK'erbod Politie krijgt 750 bruikbare tips via kliklijn 4 bezoek jraf kinderen Irankje op operatie )nten niet HIV besmet BEURS SECOND HOME INTERNATIONAL Aantal uitzettingen wordt bijna verdubbeld CDA: Lik op stuk bij graffiti en lawaaioverlast Een 34-jarige Etten-Leur heeft gis- ljen voorkomen dat inde man haar Jvan twee jaar ont- vrouw was bij de pzaal om haar kinde ken. Terwijl zij haar p in het autostoeltje kie man de peuter jttoir en er vandoor. Xing hem achterna t kind met veel moei- |en. Daarbij viel het üe grond. De man c zijn auto verdween. |De luchthaven laat definitief door jomatische grenspas- middel van irisher- Jïet ministerie van pft het systeem na Tan een jaar officieel [rd. Onderzoek heeft n dat deze vorm van he identificatie zeer ir is. Vierduizend iken al tegen beta- kvan irisherkening, n blik in de camera n te passeren. - De Dierenbescher- Idt op tegen het ge- lÜjmplanken in het Al- "Tdistributiecentrum ■£i. De inzet van met meerde planken voor ding van muizen is bij rboden. Volgens de scherming is het een je methode' om ren te vangen. „Wij n inspecteur naar Als we lijmplanken a zullen we zeker een •rbaal opmaken", al- jordvoerder. De 60-jarige klusjes- S;het ontplofte Ensche- (werkbedrijf S.E. Fire- eft gelogen over zijn p de rampdag. De En- is gisteren voor mein- irdeeld tot 140 uur De Almelose politie- ikken tilde er zwaar ie man, die als een van in op het terrein was ijk vitale informatie dste verklaringen af- De rechtbank in leeft eigenaar J. Veer- Tcafé De Hemel in Vo- risteren wegens belas- veroordeeld tot een iï van ruim 270.000 eu- voorwaardelijke cel een jaar. De rechtbank :zen dat Veerman tus sen 1997 de fiscus voor tJOOO euro heeft bena- was toen eigenaar «drijf dat een afslank- de markt bracht. De heeft de beschuldigin- I ontkend. vrijdag 11 oktober 2002 door Wilma de Cort Nijmegen - In de loop der jaren hebben ze zich goed voorbereid, de nertsen- en andere bontdierfokkers in Nederland. „Met camerasystemen, hogere omhei ning, goede sloten, bewakingsperso neel", somt directeur W. Verhagen van de Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edelpelsdieren (NFE) op. „Bepaalde actievoerders uit de links extreme hoek hebben voor kapitalen aan schade aan gericht." Voor het eerst sinds de moörd op Pim Fortuyn, toen het imago van linkse acti visten averij opliep, dient zich een poli tiek thema aan dat prikkelt tot een scher pe reactie uit die hoek. Minister Veerman van landbouw heeft de Tweede Kamer laten weten dat hij het wetsvoorstel voor een verbod op de pelsdierhouderij wil in trekken. Tot grote woede van de dierbe- schermers. Op de tweehonderd fokkerijen in Neder land worden jaarlijks drie miljoen nert sen met koolmonoxide gedood voor bont. Ons land levert bijna 10 procent van de wereldproductie. De stichtingen Wakker Dier en Bont voor Dieren zijn prompt in het verweer gekomen. „We voeren een e-mailactie richting Veer man", zegt M. Thieme van Bont voor Dieren, 'en zinnen op ludieke acties in het land. Legale acties', benadrukt ze. „Ik hoop echt niet dat actievoerders 's nachts kooien op de nertsenfokkerijen gaan openzetten om die dieren te bevrij den. Dat vertroebelt de discussie. Dan gaat het er op een gegeven moment al leen nog over dat je 'die terroristen' niet hun zin moet geven." Nederlanders zijn huiverig voor het dra gen van bont, een houding waar de Bel gische cabaretier Urbanus ('ik hou niet van madammen met 'n bontjas') mis schien wel het meest toe heeft bijgedra gen. Uit een onderzoek van Intomart in 1999 kwam naar voren dat verreweg de meeste Nederlanders (86 procent) een verbod op pelsdierfokkerijen wil. Brancheorganisa tie NFE stelt daar een latere Nipo-enqüe- te tegenover. Daaruit bleek volgens direc teur Verhagen dat de meeste Nederlan ders er geen probleem mee hebben als een dier voor bont wordt gefokt, zolang er goed voor het dier wordt gezorgd. Verhagen stelt dat Nederland in Europa zelfs voorop loopt met de aandacht voor het welzijn van nertsen. Maar waar de NFE spreekt over 'gezonde, rustige, spe lende' nertsen, heeft Bont voor Dieren het over 'stereotype gedrag - hetzelfde rondje lopen -, stress en verveling". Woordvoerster Thieme: „Het Europees wetenschappelijk comité heeft onlangs in een rapport geconstateerd dat het zeer slecht is gesteld met pelsdieren in Euro pa, dus ook in Nederland. Het zijn nu eenmaal roofdieren die, anders dan veel boerderijdieren, niet op mensen reage ren en in groepsverband angstig blijven. In het rapport wordt onder meer mel ding gemaakt van staartbijten en kanni balisme." Sinds het huidige kabinet is aangetreden hebben volgens Thieme diverse nertsen fokkers verzoeken ingediend voor uit breiding van hun bedrijf. Zelfs toen er nog een verbod in de lucht hing, is de sector licht gegroeid. „Van minister Van Aartsen mochten we door, maar moesten we fors investeren in welzijn", zegt Ver hagen. „Dat geld moest worden terugver diend en dus is het logisch dat je je be drijf vergroot." Engeland en Oostenrijk kennen al een verbod op pelsdierhouderijen. Volgens Verhagen ging het in die landen om slechts enkele bedrijven die in goed over leg door de overheid zijn opgekocht. Zweden, Duitsland, Schotland, Noord- Ierland en Italië staan op het punt bont fokkerijen te verbieden dan wel sterk te ontmoedigen, meldt Bont voor Dieren. In Nederland is amper vraag naar bont, zegt woordvoerster Thieme. „Niet voor niets dat 99 procent van de Nederlandse pelzen naar het buitenland gaat." Verha gen constateert dat bont de laatste jaren weer in is. „Grote Nederlandse ontwer pers als Molenaar, Visser, Victor Rolf gebruiken allemaal bont in hun collec ties." Amsterdam - De Nederlandse ontmoeting met Azië, 1600-1950. Dat is de titel van een tentoonstelling in het Rijksmuseum in Amsterdam die gisteren is begonnen. Miniatuursol daatjes, godenbeelden en scheepsmodellen geven de betrekking met Azië weer. De expositie wordt gehouden in het kader van de viering van de oprichting van de VOC (Vereenigde Oostindische Compagnie). Foto: ANP/Evert Elzinga De Roermonder verdacht van brand- in zijn woning waarbij ijn kinderen omkwa- geen bezoek brengen graven. De rechtbank iond wees zijn verzoek isteren af. De vader, dat hij zonder bezoek Rechte rouwverwerking was zelf niet in de aanwezig. Hij wordt atie opgenomen in Baan Centrum. Patiënten die in erdamse Ikazia Zieken- lereerd worden, hoe- de ingreep niet meer Ite blijven. Het zieken- iruikt sinds ongeveer [jaar een speciaal PreOp geheten, dat ?n hoge dosering kool- i de conditie van het li- pp peil houdt. Ook zorgt mor dat de patiënt ïsterkt na de operatie. R - De vrees voor be- g met hepatitis B of C of t meer dan tweehon- tiënten van het Medisch n Alkmaar is ongegrond n. Onderzoek heeft uit- i dat niemand besmet kt. Dat heeft het zieken- teren bekendgemaakt, iptember meldde het uis dat door een defect reinigingsmachine pnchoscopen mogelijk iënten besmet waren, n die tussen 5 april en istus een longonderzoek dergaan, werd voor iderzoek opgeroepen. voor jongeren den haag/anp - Minister Bom- hoff (volksgezondheid) moet het verbod op de alcoholverkoop aan jongeren tot 16 jaar tijdelijk opheffen. Door de strengere re gels neemt de agressie tegen personeel in de supermarkten en slijterijen toe. Dat zegt de PVAD, een samenwerkingsver band tussen supermarkten, slij terijen, speciaalzaken en groot handels. De problemen doen zich vooral voor in de grote ste den, zegt PVAD-directeur S. Veenstra. Sinds april past de branche in een eigen campagne de regels streng toe. Jongeren wordt vaker 'nee' verkocht als zij alcohol proberen te kopen. „Op een soms agressieve manier proberen zij de kassamedewer ker ervan te overtuigen toch het kratje bier af te rekenen", aldus Veenstra. door Ferdl Schrooten den haag - De politie en het Verbond van Verzekeraars heb ben de afgelopen maand 750 bruikbare tips gekregen via de misdaadkliklijn 'Bel M'. Dat is ruim dertien procent van de 9.500 mensen die in de eerste maand van 'Bel M' (0800-7000) een tip hebben doorgegeven. Via de bruikbare tips zijn inmid dels diverse hennepplantages en een straatroof opgelost. Ook is belangrijke opsporingsinforma tie binnengekomen voor straf rechtelijke onderzoeken naar onder meer een moord en di verse criminele organisaties. In één geval kwam een melding binnen over een op handen zijnde aanslag, waarbij de politie direct in actie is gekomen. De aanslag was één van de acht spoedeisende meldingen, die direct zijn doorgespeeld aan het betreffende korps. Volgens Guus Wesselink van 'Bel M' heeft de politie via de kliklijn allerlei soorten tips binnengekregen. Een aantal daarvan betreft zwa re misdrijven. Zo is serieuze op sporingsinformatie binnengeko men in relatie tot terrorisme, maar ook met betrekking tot ge organiseerde drugshandel en mensensmokkel. Daarnaast heeft de politie serieuze tips ge kregen in zedenzaken, zoals ver krachtingen, en geweldsmisdrij ven als steekpartijen. Ook een tip over een grensoverschrij dend milieutransport, dat wordt aangemerkt als een zwaar delict, wordt door de politie zeer seri eus genomen.'Exacte informatie wil de politie in verband met de nog lopende onderzoeken niet prijsgeven. Twee van de vijf meldingen hebben betrekking op een drugszaak. Tien procent van de telefoontjes gaat over fraude, zes procent over diefstal. De zware categorieën mishan deling, moord en doodslag sco ren elk vijf procent van tips. Over zaken als kinderporno en wapenhandel zijn zo'n honderd (advertentie) Europa's grootste beurs voor het tweede luns of wonen in het buitenland DIT WEEKEND!! 11-12-13 OKTOBER -JAARBEURS UTRECHT 200 stands uit 32 landen- Gratis Seminars - Info 035 6282422 - www.secondhome.nl door Hans van Soest den hjxag - Keuringsartsen vin den de WAO-plannen van het ka binet te streng en geloven niet dat ze in de praktijk zijn uit te voeren. Dit staat in een advies van het Uitvoeringsorgaan Werk nemersverzekeringen (UWV) dat verantwoordelijk is voor de WAO-keuringen. Minister De Geus (sociale za ken) had om het advies ge vraagd om de plannen op haal baarheid te toetsen. Het kabinet is van plan om de drempel voor de WAO flink te verhogen. Voortaan zou er een universele eis voor iedere zieke werknemer moeten gelden: ie mand krijgt alleen nog een WAO-uitkering als hij nog min stens vijf jaar niet in staat is weer aan het werk te gaan. Daartoe moet een lijst met aan doeningen worden opgesteld en de gemiddelde herstelperiode die daarbij horen. Het UWV gelooft niet in deze aanpak en vindt dat dit plan van tafel moet. Keuren aan de hand van een vooraf opgestelde lijst is ondoenlijk, concludeert de in stelling. De ene zieke is de ander niet. Waar de een met een dwarslae sie na enige tijd weer aan de slag kan, is de ander de rest van zijn leven invalide. Daarnaast is van geen enkele aandoening op me dische gronden te voorspellen hoe het er over vijf jaar voor staat. De keuringsartsen pleiten er in hun advies dan ook voor om - net als nu - iedere werknemer op individuele gronden te keu ren. Gebeurt dit niet, dan vrezen zij dat het nieuwe systeem zal leiden tot tal van rechtszaken van werknemers die de beslis sing aanvechten. Ondanks de aanpassing van de keuringseisen, denkt het UWV dat het aantal WAO'ers toch drastisch kan worden terugge bracht. Vanaf volgend jaar wordt een zieke werknemer pas na twee jaar gekeurd voor een WAO-uit kering, nu is dat nog een jaar. Volgens de medisch specialisten van het UWV is na twee jaar heel goed vast te stellen of een aandoening nog te genezen is of niet. De eis dat alleen duurzaam arbeidsongeschikten nog tot de WAO worden toegelaten, kan daarmee overeind blijven. Minister De Geus wil nog niet reageren op het rapport. tips binnengekomen, één pro cent van het totaal. De initiatief nemers van Meld Misdaad Ano niem zijn tevreden. Ze noemden het project na de eerste dag al een groot succes. Op 3 septem ber werd de kliklijn al overstelpt met honderden telefoontjes. 'Bel M' bestaat uit een team van twaalf specialisten, gestatio neerd bij het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Zij ge ven waardevolle tips door aan de betrokken politieregio. Het project draait een jaar proef in de politieregio's TVente, Am- sterdam-Amstelland, Haaglan den, IJsselland en Utrecht. Het gros van de bruikbare tips was vooral interessant voor de politie. Voor het Verbond van Verzekeraars is vooral nuttige informatie binnengekomen over het omkatten van auto's, fraude met auto-, levens- en inboedel verzekeringen. netsbeleid op het gebied van vreemdelingen en illegalen. Minister Nawijn voor vreemde lingen- en integratiebeleid kon digde vorige maand aan dat hij geen personeelsproblemen ver wacht als het uitzetbeleid voor illegalen wordt aangescherpt. Wel gaf hij aan dat er wel een probleem is bij het vinden van voldoende cellen voor dit doel. Schoof heeft nu concreet de doelstelling bekendgemaakt, hoeveel uitzettingen er komen. „Daarvoor is wel meer perso neel nodig en moet de organisa tie en infrastructuur worden aangepast. Dat vormt voor ons nog wel een punt van zorg", vertelt Schoof. „We gaan bekij ken hoe we dit goed kunnen re gelen." Schoof denkt dat er tus sen de 5 en 10 miljoen euro no dig is, om de verhoging van het aantal uitzettingen in goede ba nen te leiden. den haag/anp - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de marechaussee gaan de ko mende twee jaar het aantal ge dwongen uitzettingen van ille galen en uitgeprocedeerde vreemdelingen, bijna verdubbe len. Dit jaar zullen de IND en mare chaussee in totaal ruim 13.000 mensen verwijderen. Volgend jaar moeten dat er 18.000 wor den en in 2004 zeker 25.000. Nu vliegen gecharterde vliegtui gen voor collectieve uitzettingen nog een keer per twee weken. Deze frequentie zal de komende periode worden opgevoerd naar een vlucht per week. Volgend jaar wil de IND al 36 van dit soort vluchten gaan uit voeren. Volgens hoofddirecteur D. Schoof van de IND geeft zijn dienst op deze manier invulling aan het nieuwe, strengere kabi- (advertentie) ZATERDAG 12 OKTOBER NOG DAG! VOORHEEN RUIM fl 12 MILJOEN Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. - den hjtag/gpd - Kleine overtre dingen moeten in de toekomst op dezelfde manier bestraft worden als het foutparkeren: meteen een boete bij het spui ten van graffiti, vervuilen van de straat of wakker houden van de buren met housemuziek. Het CDA eist volgende week dat ge meenten de bevoegdheid krij gen deze 'kleine ergernissen' via het uitdelen van zogeheten be stuurlijke sancties te bestraffen. Volgens het CDA-Kamerlid Theo Rietkerk wordt in de prak tijk niet of nauwelijks tegen graf fiti, geluidsoverlast en zwerfvuil opgetreden. Politie en justitie komen aan deze ondergeschikte zaken wegen gebrek aan man kracht nauwelijks toe. Daarom wil Rietkerk dat gemeenten spe ciale 'toezichthouders publieke ruimte' aanstellen, die - net als de parkeerpolitie nu - speciaal belast zijn met het bestrijden en beboeten van klein leed. Volgens het Kamerlid sluit zijn voorstel perfect aan bij de actu ele politieke discussie over waarden en normen. De verloe dering van de leefruimte is vol gens hem voor de meeste bur gers het duidelijkst zichtbaar in de vorm van smerige gevels, la waai en zwerfvuil. Ook honden poep scoort hoog op de 'erger nisladder' van de burger, maar daartegen kunnen gemeenten al via een politieverordening op treden. Het extra toezicht op graffiti, la waai en zwerfvuil hoeft volgens Rietkerk de gemeenten of het rijk niets te kosten. De toezicht houders zouden zichzelf kun nen bedruipen van de boetes die zij opleggen. Alleen al in Den Haag zouden, zo schat het gemeentebestuur, 150 200 ambtenaren 'publieke ruimte' aan werk kunnen wor den geholpen. In heel Neder land, denkt Rietkerk, kunnen er 'vele honderden' banen bijko men. den hjtag/gpd - Minister Bomhoff is er in ruim twee maanden in geslaagd met vrijwel iedereen ruzie te krij gen. In de Tweede Kamer liepen de irritaties over het hautaine gedrag van de minister van volksgezondheid zo hoog op, dat hij inmiddels op het matje is geroepen. Ook op het ministerie is niet iedereen enthousiast over de bewindsman, om over zijn partij de LPF maar te zwijgen. De snelheid waarmee Bomhoff vijanden maakt blijft verbazen. Op zijn dag van aantreden slaagde de minis ter er al in de ambtelijke top tegen zich in het harnas te jagen door het vetrek van topambtenaar Van Lieshout te eisen. Ook binnen het kabinet viel die actie niet goed. Met name minister Remkes (binnenlandse zaken) was boos, omdat ontslag en overplaatsing van topambtena ren onder zijn verantwoordelijkheid valt. Binnen de LPF bestaat veel ongenoegen over het optre den van Bomhoff, die namens zijn partij het vice-pre- mierschap bekleedt. Twee weken geleden ontstak frac tievoorzitter Harry Wijnschenk in grote woede toen Bomhoff hem )iet wachten op het moment dat ze een afspraak hadden. Voor Wijnschenk was dat aanleiding direct naar de pers te stappen om mee te delen dat HeinsbroekJ de politiek leider van de LPF moet worden. Een week l^ter joeg Bomhoff zijn collega-bewindslieden in de gordijhen door tijdens crisisoverleg met de fractie- top over de agenda van de ministerraad te beginnen, terwijl iedereen de onderlinge irritaties aan het uitpra ten was. En deze week was de maat vol bij de vaste Kamercom- Bomhoff. Foto:GPD/Phil Nijhuis missie voor volksgezondheid. „De man houdt teveel van zichzelf. Hij houdt alleen maar een verhaal, en weigert in te gaan op onze vragen", verwoordt WD-Kamerlid Wilders zijn irritatie. „De man gedraagt zich nog steeds als columnist. Zo zit het en andere meningen doen er niet toe", aldus Arib van de PvdA. CDA-Kamerlid Buis wil niet reageren. „Die mededelingen zijn gedaan in een vertrouwelijk overleg en daar ga ik niet over praten. Tineke Netelenbos heeft als voorzitter van de Kamer commissie volksgezondheid gisterochtend een tele foongesprek gevoerd met Bomhoff over zijn functione ren. „Ik heb duidelijk gemaakt waar een aantal irritaties zit.. Kamerleden willen het nieuws als eerste vernemen, niet uit de krant. En als zij vragen stellen in een overleg dan moet een minister antwoord geven. Ie kunt soms te hoog overvliegen. Dan geef je op meta-niveau antwoord terwijl het vaak om details gaat in deze zaken." Het was een goed gesprek, aldus NetelenlA van onge veer een kwartiertje. „Volgens mij begrijpt» minister het nu ook. Het valt niet mee als je van buiten de poli tiek komt om dat allemaal te leren. Hij is iemand die graag intellectuele debatten voert en ik vind dat ook wel leuk hoor. Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is, maar dan moet je nog wel de Kamer antwoorden. Netelenbos pleegde het telefoontje namens alle Kamer fracties behalve die van de LPF. Want T. de Graaf (LPF) vindt alle kritiek op Bomhoff on terecht. Hij acht hem de enige in Nederland die de vast gelopen volksgezondheid weer vlot kan trekken, al krijgt zelfs Bomhoff dat niet in een paar maanden voor elkaar. „Het is een geniale man. En dat meen ik oprecht." Dat andere fracties kritiek op hem hebben, ligt aan die woordvoerders zelf, aldus De Graaf. „Je hebt een be paalde intelligentie nodig om te zien wat hij precies doet. En de kritiek komt van Kamerleden van wie som migen zelf de grondslag hebben gelegd voor het oude stelsel. Zij volgen niet wat de minister daadwerkelijk doet en bedoelt. De kritiek op Bomhoff is een schande. Hij doet het fantastisch."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3