TOERISME Zillertal Reiziger VRIJDAG 11 OKTOBER 2 Van veel terrassen hebben de wintersporters een fenomenaal uitzicht op de gletsjer achterin het Tuxertal. Wie z'n auto vanaf de Ai2, linksaf het Zillertal instuurt, slaat de schrik om het hart Ca weg! Wordt er hier echt geskied? En is dat leuk dan? Een nóg lelijker dal moet in Oostenrijk moeilijk te vinden zijn. Hoe een bergvallei totaal kan worden verwoest door het vol te plempen met industrie terreinen. Maar dan, even voorbij Mayerhofen, draait de weg rechtsaf het smalle Tuxertal in om zich vervolgens in een paar brutale bochten plotseling steil omhoog te speren. Betonnen loodsen maken plaats voor hou ten chalets, drabbig smeltwater verandert in vaste sneeuw en de Alpen worden weer de Alpen. Nu - zoals dat in de brochures wordt genoemd - Das höchste der Ge- fühle nog, ofwel 'Ski Zillertal 3000.' Dat kondigt zich met een impo nerend reclamebord aan in Fin- kenberg. Tot voor kort een Ein- zelganger, aan de poort van het Tuxertal; sinds de afgelopen winter door de aanleg van onder meer de grootste kabelbaan van Oostenrijk ('de 150er Tux') en de daarop aansluitende Wanglspitz 6-persoons stoeltjeslift, verbon den met de zo'n 25 kilometer verderop gelegen Hintertuxer gletsjer. Waardoor het - 'Neu, Neu, Neu! - mogelijk wordt op één dag de zogeheten 'Gletscher Runde' te maken. Mits je flink doorskiet natuurlijk, mits er voor de liften geen lange rijen staan en mits er op de lagere pistes sneeuw voldoende ligt. Veel mitsen dus. Behalve als op een vroege voorjaarsdag de zon schaterend boven de Ahomspit- ze verschijnt, ze in Oostenrijk en a Finkenberg Brennerpas ZILLERTAL GPD-gnphla/HS Duitsland al weer hoog en breed aan het werk zijn en er bij het anders toch redelijk drukke dal station van de Finkenberger Almbahn warempel zonder mankeren kan worden doorge lopen. Vandaag dan toch maar eens proberen? Bijna tachtig ki lometer skiën: van Finkenberg (840 meter) naar de Rastkogel en vandaar via de Eggalm naar de Gefrorene Wand (3286 me ter). 's Middags weer terug. Ie dereen weet het: door VWs uit gegeven folders behoren met het grootst mogelijke wantrou wen te worden geraadpleegd. Vooral als er niets minder dan Ein Skitag der Superlative wordt beloofd. Maar zie, dit keer blijkt het warempel waar te zijn. Komt ook door de weersom standigheden waarschijnlijk. En het feit dat na elke afdaling zon der oponthoud de volgende lift kan worden genomen. Het na seizoen nietwaar? Zoveel ruimte laat de van tevoren opgestelde dienstregeling op een gegeven moment zelfs, dat er voor de koffie uitgebreid plaats kan wor den genomen op het terras van Vroni's Schialm. En later - voor de lunch - op dat van het Tux- ner Femerhaus. Maar, vraagt de ontspannen doorskiënde win tersporter zich achterdochtig af, hoe zal deze expeditie verlopen in het hoogseizoen? Als - om maar een voorbeeld te noemen - de Waldabfahrt op de Eggalm dichtslibt met kinderklasjes, be ginnende snowboarders en daar tussen door bliksemende snel heidsduivels? Nu kon er in alle rust en in één sierlijke ruk naar de Vogelaue worden gegleden. En zo goed beviel deze symfonie in a majeur, dat er - tóch tijd zat - nog een tweede afdaling over hetzelfde parkoers aan vast werd geknoopt. Niets is zoals het lijkt En zelfs dat niet. Dus mag je je bijvoor beeld afvragen of je onder min der goede omstandigheden met ski's onder je voeten ook zo makkelijk van de Rastkogel op de Eggalm komt. En moet je - op weg naar die Eggalm - eigen lijk niet altijd een stukje lopen? Voor de etappe Lanersbach - Hintertux dient sowieso de bus te worden genomen. Maar dat is in het Tuxertal geen enkel be zwaar. Pas als de bus net voor je neus is vertrokken, zal je hoog stens een kwartiertje moeten wachten. Zelden zo'n perfect pendelsysteem gezien. Wat niet geldt voor de beweg wijzering. Zoek dat zelf maar uit, vinden de nog steeds slecht sa menwerkende bergbanen in het Tuxertal. Gevolg: wie niet bereid is voortdurend op de platte grond te kijken, kan beter niet aan de 'Gletscher Runde' begin nen. Wat trouwens geen straf hoeft te zijn. Alternatieven te over. Boven Finkenberg - voor pashouders verbonden met het speelse, achter een elektronisch klaphek liggende skigebied van Mayerhofen - kan zelfs de ge vorderde skiër zich met gemak een dag of drie vermaken. Het zelfde geldt voor wat misschien wel als Europa's uitdagendste en best ontsloten sikgletsjer mag worden beschouwd, de op een half uurtje rijden liggende Hin tertuxer Gletscher. Daartussenin liggen dan nog ook eens de Rastkogel en de Eg galm. Charmante vluchtheuvels waarop het merkwaardig ge noeg nooit druk lijkt te zijn. Ter wijl beide bergen toch kunnen bogen op een aantal zalige pis tes. Die Waldabfahrt', verstopt tussen de bossen van de Eg galm, werd al genoemd; de op het bekoorlijk aflopende puntje van de Rastkogel uitgezette 'Ho- arberggrube' (helaas bediend door zo ongeveer de langzaam ste stoeltjeslift ter wereld) doet F E IT E N C IJ F E R S Plaats; Finkenberg (Tirol, Oos tenrijk). Afstand vanaf Amsterdam: cir ca 960 kilometer. Auto: Frank furt - Nümberg - München - Rosenheim - Fügen - Mayer hofen - Finkenberg. Trein: Tot aan station Mayerhofen, vervol gens met bus of taxi (20 minu ten). Vliegen: Vliegveld Inns bruck (op 75 kilometer) en van daar met openbaar vervoer (ta melijk omslachtig). Hoogte: 840 - 3250 meter. Liftinstallaties: (Zillertal) 31 slepers, 22 stoeltjesliften, 10 gondels en 2 kabelbanen. Wachttijden: Kunnen bij Alm bahn (als iedereen tegelijk naar huis wil) flink oplopen. Verder gering. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 235 kilometer (inclu sief 90 op gletsjer). Ligging van de skipisten: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: 35 kilome ter moeilijk, 135 kilometer mid delzwaar, 65 kilometer licht. Kinderopvang: Ja. Skikinderg- arten (4-12 jaar, inclusief les, begeleiding en middageten) van 9-5 uur. Prijs voor 6 dagen 169 euro. Met uitrusting 11 eu ro extra. Langlaufmogelijkheden: 18 Ki lometer, verdeeld over twee Loipen. Er is een verbindings stuk, maar dat is vrij zwaar. Verdere sportieve ontspan ning: Zwembad, paragliding, rodelen, schaatsen (klein baan tje). Prijspeil: 6-daagse Zillertaler Super Skipas (inclusief gletsjer): 159 euro (tot en met 14 jaar 95,50 euro tot en met 18 jaar 127 euro). Avondvertier: Niet uitbundig, wel gezellig. Er zijn een paar bars. Bijzonderheden: Door het hele Zillertal rijdt overdag elke 20 minuten een gratis skibus (green line). Er rijdt (om het uur) ook een gratis skibus tus sen Finkenberg en Landsrbach (red line) In het dorp Finken berg zelf zijn de hoogteverschil len vrij groot en de wegen steil. Het lopen met ski's kan dus vrij zwaar zijn. Parkeren bij het dal station is gratis. De afdaling naar het dorp is wegens de ge ringe hoogte niet altijd open. Nadere informatie: Tourismus- verband Finkenberg, 6292 Fin kenberg, telefoon 00 43 52 85 62 673 en/of internet www.finken- berg.at alsmede Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285, 1090 GG Amsterdam, telefoon 020 468 47 93 en/of internet www. austria. tourism, at. -"v li^v De splinternieuwe 150-Tuxer kabelbaan die 150 passagiers per rit kan vervoeren. Foto's: - VW Tuxertal. REISBOEKEN&MAGAZINES Hongarije Trotter-reisgidsen doen in praktische infor matie nauwelijks onder voor Lonely Pla nets en Rough Guides, maar zijn wel op een andere manier geschreven. Trotters bevatten meer humor en de auteurs spuien hun kritiek - mocht dat nodig zijn - op ui terst vileine wijze. Het zojuist verschenen 'Hongarije' is daarvan een uitstekend voor beeld. Rondvaarten op de Donau in Boeda pest? Het wordt de lezer niet echt aangera den. Al is het alleen maar omdat het com mentaar wordt gegeven in achttien talen. Vlooienmarkt van Ecseri? Vrij duur, sympa thiek barretje, maar deprimerende omge ving. Zit 'm waarschijnlijk in die kraampjes met nazi-relikwieën. Hotels en restaurants - waarin een Trotter op z'n sterkst is - wor den op dezelfde wijze behandeld. Geen gidsen voor iemand die alles wil weten over de Hongaarse zwembadcultuur (daar zijn andere boeken voor); wel voortreffelijke gidsen voor vakantiegangers die een goed logies of een gezellig gedekte tafel zoeken. In dezelfde serie verschenen zojuist ook de geactualiseerde herdruk van 'Noorwegen' en nieuwe deeltjes over 'Zuidwest USA' en de 'Ardèche'. 'Hongarije' (Trotter-serie). Uitgeverij: Trotter. Prijs: 11,95 euro. Wereld Even ontschoten waar Ciudadela ook al weer ligt? En geen zin hebben die enorme Bos-atlas erbij te pakken? Dan vormt de ANWB-special "Wereld atlas en almanak' de oplossing. Klein, handig en goedkoop. Het eerste deel van het boek bestaat uit to pografische kaarten die de hele wereld be- REISBERICHTEN o er nauwelijks voor onder. Het feit dat het relatief laag gelegen Finkenberg (840 meter) slechts zelden skiënd kan worden be reikt, domweg omdat de zon de sneeuw van de smalle 'Talab- fahrt' heeft gebrand, ben je daarom al vlug vergeten. Helemaal als je terugkomt van de 'Gletscher Runde' en in het skihok met een onbehouwen gevoel van welbehagen de schoenen van je voeten sjort. 'Hoe was het?' vroeg Olympisch kampioen afdalen van 1980 (La ke Placid) Leonhard Stock in het hotel. Het antwoord kende hij uiteraard al. Inderdaad: Das höchste der Geftihle. Waarbij voor alle duidelijkheid niet werd gedoeld op een geniepig opko mende vermoeidheidskramp die nog net een halt kon worden toegeroepen door ijlings in een warm bad te gaan liggen. Rob van den Dobbelsteen DERi )S-J< .Net npro( war Buzz eel P Het kan niet op: vanaf 27 oktober kan bij Buzz, the low co, weg that gives you more voor 9 euro (exclusief belasting) var^: I dam naar Londen Stansted worden gevlogen. Er wordttgèl wel zes keer per dag gevlogen en belangstellenden wordjre seerd on line te boeken. Voor een telefonische boeking melljk 6 euro per persoon extra berekend. weé Meer informatie: www.buzzaway.nl q Q 'nbi Onderzoek l'[£ Nederlanders gaan vaker en korter op vakantie. Dat blijlgqui: onderzoek van de Hotelbon Group. Ook uit andere enquJ)S-J' al dat het aantal korte vakanties (maximaal drie overnaptwei de laatste jaren sterk stijgt met zo'n half miljoen per jnpro; miljoen in 1998,12,1 miljoen vorig jaar. Overigens is het aierber ge vakanties nog altijd groter: 19 miljoen in 1998,19,9 ifttiris 2001. Bij die lange vakanties blijft Frankrijk, ondanks eena ling, overtuigend vakantieland nummer i met een aandjisser procent. Daarna volgen Spanje (14%) en Duitsland (io%)/es. f land zijn de Noordzeebadplaatsen favoriet. irie. ud gf 3. Massage ieuw jiek f Massage 'aan huis' wordt komend winterseizoen aangea de reservering van een catered chalet via Het Frankrijk^othe gaat om de topklasse chalets van de Engelse organisatie^, in het Franse skigebied Val d'lsére. Een Engels team van^t rapeuten is de hele winter in de wintersportplaats aanbal drie zijn gespecialiseerd in Indische hoofdmassage, fnde. chaamsmassage en Reiki. De Snowline brochure kan wc steld via telefoon 023 55122 91. Meer informatie: www.snowline.nl en www.frankrijkhuis.nl Ierland De mogelijkheden voor een najaarsuitje in Ierland sta; somd in de nieuwe brochure 'Ontdek het eiland Ierland', om arrangementen in steden als Dublin en Belfast, maai actievere korte vakanties (wandelen, fietsen, golfen, visse rijden) elders in Ierland. In de brochure staat tevens welf" menten er vanaf deze maand tot en met maart volgen Ierland zijn. Meer informatie: telefoon 020 504 06 89 en/of internet www.ierland Hongkong Nederlanders zijn minder geïnteresseerd in een vakantie! kong, andere Europeanen en bewoners van landen buitel juist meer. Dat blijkt uit cijfers over de eerste zeven maai 2002 van Hong Kong Tourism Board. Het aantal Nederig risten daalde in die periode met 3 procent tot 35.480 fy Het aantal Europese toeristen steeg met 2,1 procent naar' Wereldwijd bezochten ruim 8,8 miljoen toeristen Hongl stijging van 134 procent. Het eigen China is de belangrijk- rancief 3,4 miljoen toeristen, een stijging van 42,9 prcx' Europa betreft neemt Nederland de vijfde positie in, Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Italië. D Vil! Q 1*45 Spoorwegmuseum De voorbereidingen voor de verbouwing van het Ne Spoorwegmuseum nemen meer tijd in beslag dan was{ooi Daarom is de voorgenomen sluiting dit najaar niet doom. 1 Waarschijnlijk nog tot halverwege het volgend jaar D'Ven( Utrechtse museum open. Daarom zijn nog maar een pafó! menten op touw gezet, onder meer een kerstshow, mofBeri weekend (In maart) en een tentoonstelling van modell#3.iE mee tests in windtunnels zijn uitgevoerd (tot en met3i okj^ Meer informatie: telefoon 030 230 62 06 en/of internet www.spoojj2.3i um.nl. 10 Q '05.01 ,enE Seaways Bij DFDS Seaways, de ferrymaatschappij die vaart van I naar Newcastle, verscheen zojuist de nieuwe wintërbrot 17 gids bevat aanbieden voor reizen naar het noorden van E| Schotland en Ierland. De prijzen beginnen bij 69 euro voolHei nicruise en een kastelenrondreis wordt voor 156 euro perï aangeboden. De prospectus is gratis verkrijgbaar bij all^y reisbureaus en de reizenverkopende Rabo-baken. Meer informatie: www.dfdsseaways.nl Intercatief De KLM vernieuwt. Zo krijgen economy-reizigers aan t nieuwe Boeing 777-200ER een eigen beeldscherm en 1 paneel. Een interactief audio-video systeem, wordt datl Nederlandse luchtvaartmaatschappij genoemd. Het di| wel een jaartje, want de nieuwe toestellen worden pas tober volgend jaar geleverd. Tegelijkertijd krijgt ook de V siness Class aan boord van deze toestellen een face lift:! een lie-flat stoel, die - de naam zegt het al - geheel hos kan worden gezet. slaan, alsmede plattegronden die thema's hebben als vulkanisme, aardbevingen, bo demrijkdommen, talen, godsdiensten en landbouw. Vervolgens gaat het gidsje ver der met de beknopte gegevens van alle lan den op de wereld (ligging, oppervlakte, hoofdstad, aantal inwoners enzovoort), waarna het wordt afgesloten met een hoofdstuk dat de prikkelende titel 'de we reld in cijfers, geografische superlatieven' heeft meegekregen. De grootste manen van ons zonnestelsel? De grootste koraalriffen? De grootste woestijnen? De laagste tempe ratuur ooit gemeten? Het staat er allemaal in. Net als het feit dus dat Ciudadela op Menorca ligt. "Wereld atlas en almanak'. Uitgeverij: ANWB. Prijs 13,50 eurp. ISBN 90.18.01573.3. Rob van den Dobbelsteen Ben ik een reiziger of een toerist? Ik zou mezelf g reiziger willen noemen. Die er echter niet aan moei om bijvoorbeeld met een rugzak de aardkloot overl ken. Ik heb een hekel aan rugzakken. Eenmaal op I gebonden, ontpoppen ze zich als 'hoge hoeden' v les spoorloos verdwijnt wat ik nodig heb en waai voorschijn komt wat ik niet nodig heb. Reizen doe ik bij voorkeur met een koffer die ik zei en ook zelf weer helemaal uitpak. Ook al slaap ik in een ander hotel. Mijn vrouw vindt dat onzin. Dij les liever ingepakt en trekt dat ene bloesje, die enel dat ene truitje tussen de andere bloesjes, broeken tjes vandaan. Zodat het binnen de kortste keren ei is in haar koffer. Dezelfde chaos die mij wandeleni send of skiënd zo tegenstaat als ik tijdens een rusi mijn volgestouwde rugzak naar iets eetbaars begin| beien. u. Ge,: Ik weet dat die sultana's erin zitten, maar ze zijn tul schone ondergoed en sokken onmogelijk te vinden Avonds daarentegen komen de sultana's meteen te! schijn en zijn mijn schone sokken weer verdwenen! b W Gek word ik daar van. Blijkbaar ben ik toch té syste om lang met een rugzak te reizen. Een week, dat is maximum wel ongeveer. En mijn hang naar verlatf JJj schappen slaat ook nergens op. In zijn indrukwekk i boek 'Een zeereis naar Alsaka' (uitgeverij Adas) sch nathan Raban aan het slot, dat zelfs hij, varend doo.^ side Passage ('woester en uitgestrekter dan enige aL h plek waar ik ooit geweest was') toch ook een toeris&rar de toeristen was en dat er ei genlijk geen echte reizigers meer bestaan. Helaas moet ik hem gelijk ge ven. Rob van den DobbeT

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24