Gedwongen fusie Leidse voetbalclubs ui s Wijnschenk op de wip Verdwijning Cheryl Morrïèn na zestien jaar opgelost Nobelprijs Vrede voor Carter Overval op kledingzaak aan Leidse Nieuwe Rijn slofst®f 1 Voorbode van de lente Congres VS akkoord met eventuele aanval op Irak 13 Zondagmiddag oktober Lo open Kelder Rijnland onder water Leidsch D; i Dagblad NR. 43051 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 nende en der voor het bij elkaar •krijgt uikbare i kliklijn 'atria' is 2002 vooral (vereniging urant zet n voor gskinderen iMENTAAR NSTABIEL komt van rechts. Het alkenende wordt ern- door de interne n bij de LPF. De jonge lartij is door het geru- Weede-Kamerfractie al naanden een instabiele t ruzie-virus is inmid- le hevigheid overgesla- de kring van de IJPF- Premier Balkenende alitiepartijen CDA en machteloos toe hoe vi- Bomhoff en minister Dmische zaken Heins- irs competentie en te- de macht binnen de sten. van één partij die el- nüjk afvallen zijn een l voor de eenheid van eL En een vice-premier n eigen kring niet de steun heeft is voor een m hoogst onzekere fac- daarbij de grote ego's tsende ministers en de en fatale afloop is reëel egt te staan voor een te van besturen. Maar tie waarbij de ene mi- insbroek) van de ander zegt dat hij 'een lul- ifsteekt, is vragen om n. En het ondeugdelijk van het Centraal Plan oor de één (Bomhoff), onder de verantwoor- valt van de ander ek), is zoveel als een doodzonde. De actuele dat beide ministers fei- meer met elkaar pra- ie non-relatie kan op £an een fatale afloop voortduren, overlegden de andere 'leden zonder Bom- ibroek. Het crisisbe- zonder definitieve uit- dat kon moeilijk an- it de hoofdrolspelers en die beide hoofdrol- zich door hun posi- n karakter de les lezen ret voorschrijven, zal de gelederen snel luiten. Het kiezersvolk Ijkens opiniepeilingen deel al afscheid geno de ruziepartij. Als de igen doorzieken, volgt lelijk de val van het ka- s de LPF in één keer te- cht tot een splinterpar- LPF de opdracht van s waarmaken dan zal e wijsheid het moeten m individuele geldings der Malen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 11 OKTOBER 2002 OOK OP ZATERDAG GEOPEN oslo/ap - De Amerikaanse oud president Jimmy Carter krijgt de Nobelprijs voor de Vrede. Carter krijgt de prijs voor zijn „tiental len jaren van onvermoeibare in spanning om vreedzame oplos singen te vinden voor interna tionale conflicten, om democra tie en mensenrechten te bevor deren en economische en socia le ontwikkeling te promoten". Het comité roemt de 'beslissen de bijdrage' van Carter aan de Camp-Davidakkoorden tussen Israël en Egypte en zijn inzet na zijn presidentschap voor het op lossen van conflicten in ver schillende delen van de wereld en zijn ijveren voor de mensen rechten. In een situatie die ge kenmerkt wordt door dreigingen met het gebruik van geweld, houdt Carter vast aan het begin sel dat conlicten zoveel mogelijk moeten worden opgelost door bemiddeling en internationale samenwerking, aldus het Nobel- comité. Jimmy Carter. Foto: AP door Timoteus Waarsenburg leiden - Een nog onbekende man heeft gis teravond vlak voor sluitingstijd kinderkle dingzaak Flow Fashion aan de Nieuwe Rijn overvallen. Hij ging er op de fiets met de kassa vandoor. Ondanks het feit dat de poli tie snel ter plaatse was en met vier auto's de hele buurt uitkamde, werd de man niet ge vonden. Eerder op de avond had de overvaller al twee andere zaken aan de Breestraat probe ren te beroven. Een getuige zag rond kwart voor negen een man met een kassa onder zijn arm de winkel uitlopen en op een fiets stappen. „Ik ben meteen die winkel inge gaan en zag daar een verkoopster die volle dig over haar toeren was. We hebben direct de politie gebeld, die binnen een minuut kwam. Omdat de man al twee keer eerder die avond een winkel had geprobeerd te overvallen, was de politie op haar hoede." Het is niet duidelijk of de overvaller die gis teravond Flow Fashion overviel, dezelfde man is die vorig jaar zo'n vijftien winkeliers beroofde. Tussen december 2001 en februa ri van dit jaar ging Leiden gebukt onder een groot aantal overvallen op winkels, die ver moedelijk allemaal door één man werden gepleegd. De dader was toen een man die steeds in donkere kleding gehuld ging en al leen opereerde. Hij kwam tegen sluitingstijd binnen met een bivakmuts op, eiste onder bedreiging van een mes geld en ging er tel kens lopend vandoor. De man die gister avond de overval pleegde, beantwoordde aan hetzelfde signalement. Hij gebruikte echter geen mes, maar hield zijn hand in zijn jaszak en dreigde te zullen schieten. Gemeente maakt zelf toekomstplan leiden - De gemeente Leiden komt zelf met een plan voor de toekomst van het Leidse voetbal. Door 'begeleide fusies' moet het aantal van veertien clubs binnen de gemeentegrenzen worden te ruggebracht. Clubs die niet mee werken, wordt de huur opge zegd. Dat kondigde wethouder Pecht- old van sport gisteren aan tij dens de presentatie van een rapport van de KNVB over het zelfde onderwerp. Al een paar maanden geleden zei de wet houder dat er minder clubs moeten komen in Leiden. Tot nog toe zijn vrijwillige fusiebe sprekingen op niets uitgelopen. Vooral aan de Boshuizerkade, waar vijf kleine clubs over zeven velden beschikken, is het nood zakelijk dat verenigingen sa mensmelten. De meeste clubs hebben geen jeugd en slagen er slechts met moeite in om de huur van de velden aan de ge meente te betalen. Fusiebespre kingen mislukten steeds, mede omdat de besturen hun leden niet achter zich kregen. „Jullie hebben er geen donder aan ge daan", zei de wethouder giste ren streng tegen de clubbe stuurders die aanwezig waren tijdens de presentatie van het KNVB-rapport. Pechtold kondigde aan bij het maken van zijn plan rekening te houden met factoren als de fi nanciële situatie van een club, of de vereniging een jeugdafde ling heeft en of de beschikbaar gestelde ruimte efficiënt wordt benut. De gemeente wil het plan 'op korte termijn' afhebben. De voetbalverenigingen vroegen gisteren aan de wethouder hoe veel geld hij beschikbaar heeft voor de nieuw ontstane vereni gingen. Die hebben straks in komsten nodig voor betere vel den, nieuwe kleedkamers en kantines. Maar Pechtold wil eerst dat de clubs met (fusie) plannen komen en daarna pas over geld praten. Duidelijk werd dat de gemeente de plannen gaat financieren met grondop- brengsten. Door de fusies komt er ruimte vrij die op een andere manier kan worden benut, bij voorbeeld voor woningbouw. De wethouder vertelde verder dat de nieuwe clubgebouwen mogelijk worden gecombineerd met wijkvoorzieningen en kin deropvang. Pagina sport: KNVB schrikt van accommodaties - -Tv - - r uf" Ci 9" >v.'Vv rJ K-wi f f k - t ,x - V* m i -yv M. lisse - De kou komt nog maar net in de lucht, maar de hoveniers van de Keukenhof zijn al met hun gedachten bij het voorjaar van 2003. Een groep van veertig tuinlieden is be gonnen met het planten van zeven miljoen voorjaarsbollen. Dat is per tuinman 175.000 bollen, oftewel drieduizend per dag. Begin december, als de kans op strenge vorst groot is, moeten alle bollen in de grond zitten, om tussen 21 maart en 18 mei 2003 hun kleuren aan de wereld prijs te geven. Bloembollenliefhebbers die eerder al iets van de lente wil len proeven kunnen terecht op de Nationale Bloembollenmarkt op de Keukenhof, die van 18 tot 20 oktober wordt gehouden. Foto: WFA/Engel Lameijer door llan Sluis ijmuiden - De IJmuidense politie zegt na zestien jaar eindelijk definitief te weten wie verantwoordelijk is voor de verdwijning van Cheryl Morriën. Na hernieuwd onderzoek gaat de politie er nu vanuit dat Cheryl is omgebracht door een inmiddels overleden kindermoordenaar, die onder meer werd veroordeeld voor de moord op de 11-jarige Jessica Laven uit Blokker. De man, een Belg, werd al twee keer eerder verdacht. Hard bewijs ontbrak toen. Het lichaam van Cheryl is niet gevonden. De recherche komt tot deze conclusie naar aanleiding van twee getuigen die onafhan kelijk van elkaar verklaarden de bekentenis te hebben gehoord uit de mond van de 51- jarige Belgische vrachtwagenchauffeur. De getuigen zijn vertrouwenspersonen van de kindermoordenaar - te denken valt aan ad vocaten, geestelijken of notarissen - die vol gens de politie 'niet eerder in staat zijn ge weest hun wetenschap te ventileren'. De anonieme briefschrijver naar wie de politie naarstig op zoek was, heeft zich niet ge meld. De familie is gisteravond ingelicht door het rechercheteam dat zich opnieuw op de ver dwijningzaak had gestort. Vanmorgen meldde de vriend van Cheryls moeder Nel lie dat zij met haar dochter Rachel voor en kele dagen 'op vakantie' is. Het onderzoek kwam in een stroomver snelling nadat het Landelijke Team Kinder moord in juli van dit jaar had geconclu deerd dat zeven onderwerpen nader onder zocht konden worden, waaronder nog niet uitgezochte tips. Daarnaast richtte het on derzoek zich op personen die 'vanwege hun achtergrond en hun relatie met IJmui- den als verdachte van het misdrijf konden worden aangemerkt'. Het onderzoek leverde als mogelijke dader slechts de moordlustige vrachtwagenchauf feur op die in 1986 al werd gehoord. Toen kon niet worden bewezen dat hij in de om geving van de Schiplaan te IJmuiden was geweest, waar Cheryl verdween. In 1991 kwam de man opnieuw in beeld toen hij de moord op twee Duitse jongens en de Ne derlandse Jessica Laven uit Blokker beken de. Justitie en recherche vermoedden dat zijn betrokkenheid bij de verdwijning van Cher yl Morriën 'meer dan waarschijnlijk' was. Hij werd opnieuw gehoord, maar bleef ont kennen. De man overleed in zijn Scheve- ningse cel aan brandwonden die hij had opgelopen bij een ongeluk met terpentine. Cheryl Morriën. Archieffoto: GPD (advertentie) r1 2002 Zondagmiddag, en u wilt u iets ongewoons doen? Ga dan eens langs bi) Wooncentrum Co van der Horst Laat uw ogen genieten en beleef topmerken als Cappellini. Gelderland. B&B Italia. Leolux. Cassina, Hülsta. Giorgetti. Minotti en Casamilano Of bekijk onze biizondere bedden, accessoires en verlichting Dus zondagmiddag Co middag. De primeurs van de woonbeurs staan opgesteld in onze showroom. Spanning in kabinet leidt tot crisisoverleg binnen LPF washington/ rtr- afp- dpa - De Amerikaanse Senaat heeft inge stemd met de resolutie die pre sident Bush toestemming geeft geweld te gebruiken tegen Irak. Het Huis van Afgevaardigden had dat gisteravond al gedaan. Het besluit staat Bush toe Irak aan te vallen als het de Verenig de Naties niet lukt Irak te ont wapenen. De resolutie geeft Bush extra be voegdheden voor een militaire aanval, ook zonder andere inter nationale partners. Zij werd in het door Republikeinen over heerste Huis van Afgevaardig den aangenomen met 296 tegen 133 stemmen. Meer dan 120 Democraten en zes Republikei nen stemden tegen. Bush had aanvankelijk een blanco vol macht gevraagd, maar dat ging vooral de Democraten te ver. De Senaat, waarin de Democraten de meerderheid hebben, telde na een lang debat dat tot diep in de nacht duurde, 77 stemmen voor en 23 tegen de resolutie. President Bush las na de stem ming in het Huis van Afgevaar digden een verklaring voor. Hij noemde de resolutie een bood schap voor de wereld en de Vei ligheidsraad. „Het Iraakse regi me moet zich erbij neerleggen of wordt gedwongen zich erbij neer te leggen. De dagen van Irak als een buitenwettelijke staat zijn geteld." De VN-Veilig heidsraad worstelt nog altijd met een eigen resolutie over Irak waarin met geweld wordt ge dreigd. De VS en Groot-Brittan- nië zijn voor. de andere perma nente leden China, Frankrijk en Rusland willen Bagdad niet meteen met een oorlog dreigen. Binder!) 2. Amstelveen. 020-6412505 www vanderhorst nl Zondag 13 oktober geopend van 12 00 tot 17.00 uur co van der horst: alphen aan den rijn - De kelder van de Alphense vestiging van het Rijnland-ziekenhuis is van nacht onder water gestroomd. Het water werd rond vijf uur vanochtend ontdekt door mede werkers van het ziekenhuis. De brandweer rukte met drie wa gens uit en was vanmorgen nog urenlang aan het pompen. De zorgvoorziening in het zieken huis kwam niet in gevaar, maar de schade is fors. In de kelder is een aantal kantoortjes en een leslokaal gevestigd, die allemaal grote waterschade opliepen. Een te volle vijver en een over stroming van de afvoersloot zou de oorzaak zijn van de onderge lopen kelder. den hjlag/gpd - LPF-fractievoorzitter Hariy Wijn schenk treedt volgende week woensdag vrijwel ze ker terug als voorman van de fractie. Dat bevesti gen bronnen binnen de partij. Voor een aanblij ven van Wijnschenk tot de kerstdagen bestaat on voldoende steun, is gebleken uit een interne pei ling onder de 24 LPF-kamerleden. Naar verwach ting zal Mat Herben het fractievoorzitterschap tij delijk weer op zich nemen. De afgelopen dagen heeft de vierkoppige 'raad van advies' uit de fractie in alle discretie onder zocht of en zo ja hoe de crisis in de LPF-fractie be zworen kan worden. Uit afzonderlijke gesprekken met de kamerleden is gebleken dat Wijnschenk onvoldoende gezag heeft om verder te functione ren. Maar een grote meerderheid vindt óók dat een nieuwe scheuring van de fractie per se voor komen moet worden. Wijnschenk zélf wil het vol gens zijn woordvoerder om die reden woensdag niet op een stemming laten aankomen. Gisteravond voegden LPF-bewindslieden een nieuw hoofdstuk aan de haast permanente partij- crisis toe, door een vergadering te beleggen naar aanleiding van de verstoorde relatie tussen vice- premier Bomhoff (volksgezondheid) en minister Heinsbroek van economische zaken. De beide kemphanen waren niet voor het overleg uitgeno digd. Heinsbroek bracht de avond door bij zijn ja rige dochter, Bomhoff bezocht de bioscoop. Na afloop werden geen inhoudelijke mededelingen gedaan. „Het was een constructief overleg. Wordt vervolgd", zei minister De Boer (verkeer), die als gastheer optrad. De zes LPF-kabinetsleden kwa men bij elkaar omdat zij zich zorgen maken over de stabiliteit in het kabinet. De afgelopen ander halve week waren er voortdurend aanvaringen en irritaties tussen Bomhoff en Heinsbroek. Heins broek koos bovendien nadrukkelijk partij voor fractievoorzitter Wijnschenk, terwijl Bomhoff zich schaarde aan de zijde van diegenen die vinden dat Wijnschenk slecht functioneert. De bijeenkomst was de eerste publieke erkenning dat de spannin gen binnen de LPF nu ook het kabinet-Balkenen de hebben bereikt. Volgens goed geïnformeerde bronnen is de relatie tussen Bomhoff en Heinsbroek zodanig verslech terd, dat ook het vertrouwen tussen beide be windslieden is geschaad. „Beide heren koesteren weinig warme gevoelens meer voor elkaar", be vestigt een medewerker van Bomhoff. Dat de bij eenkomst van LPF-bewindslieden uitlekte, was pijnlijk voor de betrokkenen. Minister De Boer van verkeer en waterstaat had gehoopt de verga dering geheim te houden om zo de afgesproken 'rust' in verband met het overlijden van Claus niet te verstoren. Maar 's avonds om zeven uur had hij al tientallen journalisten en cameraploegen 'op de stoep' staan. Aan het overleg nemen behalve De Boer ook de minister Nawijn (Integratiebeleid) en de staatssecretarissen Van Eijck (Financiën), Van Leeuwen (Cultuur), Odink (Landbouw) en Phoa (Emancipatie) deel. Ja, ik word abonnee en Nafoi Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 4 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: ontvang de krant eerst 2 weken gratis. niinv JfckV n* 54,50 €55,00 0-vm controèe nateao^ng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl V1 Aal i'W'V gre:m.'a

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1