eidse allochtonen ïjn goed in taal LEIDEN REGIO Slagerij Nozeman: Balkenbrij voor verwende jongeren Vraagtekens rond doodlopende nooduitgangen 'Overlast Vogelwijk bijna achter de rug' 'Pechtold moet Brigade M uit Muziekhuis zetten' ie 9 houdt lelmarkt i in Op Wieken 'Poco Loco' past zaak aan =Jbi Za; buurtcentrum Mati- Jaanstraat 126 in Lei- idag 13 oktober van 15.00 uur op de tradi- tjaarsrommelmarkt. ig is gratis. folwassenen kunnen In buurthuis Op Eigen an het Valkenpad 5 ilen. De kosten bedra- 0 voor zeven spelron- -50 euro voor de super- 1 zaal is om 19.00 uur ïm 20.00 uur wordt er Zondag 13 oktober jt buurthuis van 10.00 bur een rommelmarkt, iformatie 5212893. bert Minkhorst Je inburgeringscursus- llochtonen in Leiden :ces. Het aantal uitval- I lager dan in andere sommige gevallen kort ite mensen ook op hun [als ze de cursus niet af- it werd gisteren mee- in de raadscommissie en cultuur. ik ziet af van een voor- Ie PvdA om een raads- >ver inburgering in te 'eveel partijen vinden lerzoek, maatschappe- :nning genoemd, niet gemeente zelf is al be ien aantal studies. De iuden de mogelijkheid inderzoek te doen wel iar wachten in elk geval msten van de andere integreren en partici- an allochtonen in de Nederlandse) samen- it gepaard met een hel- icratische rompslomp, de presentatie die poli tici bij de vergadering kregen. De raadsleden kregen een nau welijks te bevatten schema voorgeschoteld. Wel staat vast dat de taal- en inburgerings- en vervolgcursussen aanslaan. Het aantal uitvallers onder de nieuwkomers bedraagt dertig procent. In een aantal andere steden valt de helft of meer uit. Van de oudkomers, mensen die hier soms al jaren wonen, haalt zes procent het einde van de opleiding niet. Daar staat tegenover dat er nog een grote groep 'onvindbaren' is. Zij behoren wel een cursus te volgen, maar doen dat niet. De gemeente schat dat aantal op zo'n drie- tot vierduizend. Die gegevens komen uit de gemeen telijke basisadministratie. Een van de onderzoeken van de ge meente richt zich ook op deze groep. Dat Leidse allochtonen goed scoren, heeft twee redenen. De stad is niet al te groot. Amster dam heeft bijvoorbeeld meer uitvallers. En in Leiden 'zitten ROC Leiden, dat de opleidingen verzorgt, en de sociale dienst van de gemeente er bovenop', zei ambtenaar H. Schweitzer. Hij legde ook uit dat de inburge ring nogal ingewikkeld is geor ganiseerd door voorschriften van het rijk. „We moeten dat schema opsturen naar de Twee de Kamer", zei raadslid F. van As (Christenunie) daarom. „Dan kunnen ze zien wat ze ons aandoen." Wethouder M. Rabbae (Groen- Links/vreemdelingenbeleid) vindt overigens dat de Leidse prestaties nog beter kunnen. Daarom is hij voor extra onder zoek, bijvoorbeeld van de raad. Een maatschappelijke verken ning vindt hij niet noodzakelijk. Hoorzittingen kunnen ook en zijn bovendien goedkoper. Tot die slotsom was een meerder heid van de commissie inmid dels ook gekomen. Behalve kostbaar is zo'n verkenning tijd rovend. „We staan niet te jui chen", zei WD'er G. van Gru ting. „Wat voegt het toe aan an dere onderzoeken? Weegt het op tegen de kosten en de tijd? Ik wil het geld pas uitgeven als dat effectief en nodig is." door Jos van Duinen leiden - Twee doodlopende nooduitgan gen bedreigen de veiligheid van bewo ners van de twee flats op de hoek Mors singel en Stationsweg. Pogingen van ver ontruste bewoners om deze levensge vaarlijke constructie te veranderen, hab- ben tot nu toe geen enkel resultaat. Want alle betrokken partijen wijzen naar el kaar. De brandweer tenslotte, in grote verbazing achterlatend. Die begrijpt niet dat een bewoonster de nooduitgang mag barricaderen met plexiglas. Wanneer er brand is, wordt een deel van de bewoners van de flat aan de Morssin gel geacht om via een deur de brandtrap te betreden. Dat lukt. Maar dan begint de ellende pas echt. De trap mondt uit op een balustrade van de flat aan de Sta tionsweg die er haaks op staat. En die ba lustrade wordt gebarricadeerd door een stuk plexiglas. Al gooi je je volle gewicht er tegenaan, dat glas is onverwoestbaar. Wel kun je, wanneer je lenig bent, een overstap maken naar een naastgelegen brandtrap die voor de andere flat is be doeld. Maar dan moet je niet tot dat handjevol hoogbejaarde bewoners van de flat behoren, en op dat moment ook geen last hebben van rook, paniek of let sel. Volgens J. Verhoef, voorlichter van de ge meente, kent de gemeente haar verant woordelijkheden. „Er zijn voor beide flats twee vluchtwegen. Dat zijn de minimale voorwaarden. Onze taak is om daarop toe te zien. Maar we kunnen niets meer eisen dan in het bouwbesluit staat." „Een levensgevaarlijke situatie", noemen P. Batelaan en J. Tolsma van de bewo nersvereniging Morssingel de bizarre constructie. Zij schreven brieven naar de beheerder van de flat, de brandweer, de politie en de gemeente en kregen het ge lijk telkens aan hun zijde. Toch is de doodlopende nooduitgang er nog steeds. Batelaan riep de gemeente in het voor jaar op zich aan haar plicht te houden haar burgers een veilige leefomgeving te bieden. Hij kreeg antwoord: „Er is inder daad sprake van een illegale en gevaarlij ke situatie. Dit kan bij calamiteiten ver strekkende gevolgen hebben. Het raam moet worden verwijderd." J. van Brero, bewoonster van de flat aan de Stationsweg, ontving echter afgelopen maand een brief van dezelfde gemeente met de mededeling dat het door haar ge plaatste raamwerk mocht blijven staan. „Er is hier meerdere malen ingebroken toen die brandtrap geplaatst was. Toen hebben we dat raamwerk neergezet. Ik heb met de gemeente overlegd en we hebben afgesproken dat het raamwerk open moet kunnen. Alle mensen op deze galerij hebben een sleutel." Er moet dus wel iemand thuis zijn als er brand is bij de flat ernaast. Maar dat is volgens Brero geen probleem. „Ik ben altijd thuis. Ook 's nachts. Er is dus niets aan de hand. Bovendien is de flat grotendeels van steen en zal deze niet snel in de brand vliegen." De flat van mevrouw van Brero, waar de noodtrap van de naastgelegen flat op doodloopt, wordt beheerd door aanne mer Du Prie. Ook deze blijkt op de hoog te. „Onze flat was er eerder dan de brandtrap. De beheerder van de andere flat moet gewoon zorgen voor een goede vluchtweg. Dat is niet onze taak Het is raar dat ze een flat ontwerpen met een nooduitgang die op ons terrein uitkomt" De beheerder van de andere flat, M.O.G. Vastgoed, is zich echter van geen kwaad bewust. Woordvoerder Dollimore: „Die trap is destijds volledig volgens de voor schriften van bouwen en wonen ge plaatst, en zit juist op die plek omdat dit de kortste vluchtroute biedt." Blijft de vraag waarom de gemeente die 'levensgevaarlijke situatie' niet langer le vensgevaarlijk vindt. G. Broekhuis, na mens de gemeente belast met de situatie^ komt met een vercassend antwoord. „Die trap staat niet ten dienste van de bewo» ners van de Morssingel maar van de be woners van de andere flat." Dit antwoord verklaart in elk geval waarom de bewo ners van laatstgenoemde flat wél een sleutel van het geraamte hebben. Echter, de trap loopt richting Morssingelflat ook dood; de deur daar kan alleen van bin nenuit geopend worden. Bovendien heeft de eigenaar die trap niet met dat doel laten aanbrengen. De gehele kwestie begint complex te worden. Tijd om een deskundige er bij te halen. H. van de Niet, van de Leidse brandweer, is verbaasd over de theorie van Broekhuis. „Die vluchtweg in dienst van de flat aan de Stationsweg? Dat zou betekenen dat de brandtrap naar boven loopt. Als ik vlucht dan ga ik altijd naar beneden. Ik ben ter plekke geweest en moet concluderen dat deze situatie le vensgevaarlijk is. Die vrouw die het raamwerk heeft aangebracht frustreert niet alleen het vluchten van de bewoners van beide flats, ook dat van haarzelf. Ik ben verbaasd dat er nog geen maatrege len zijn genomen. Dat was de afspraak." l raadsenquête over inburgering Flatbewoner Tolsma krijgt geen beweging in het plexiglas dat de vlucht weg blokkeert. Foto: Dick Hogewoning den haag/leiden - cerberus De professionele muziekinstal latie is vervangen door een huis, tuin en keuken-sony en ook alle andere eisen van de gemeente zijn door de eigenaar van Poeo Loco, opgevolgd. De exploitant van het eetcafé in de Merenwijk dat volgens de gemeente meer op een kroeg leek, hoopt op die manier aan de opgelegde dwangsom te ontkomen. Eetcafé-exploitant R. Beije is ge schrokken van de gemeente Lei den. Gisteren tijdens een rechjg- zittting bij de Raad van Stafce bleek dat de uitbater van eetcafé Poco Loco aan de Watermolen 10 uit angst voor een dwangsom aan vrijwel alle eisen is gaan vol doen die de gemeente hem heeft opgelegd. „Vanaf het moment dat de heer Beije zijn eetcafé vestigde ont vingen wij klachten van omwo nenden", zei een woordvoerster van de gemeente gisteren bij de Raad van State. Het ging daarbij vooral om geluidsoverlast van de muziekinstallatie. Bij een controle van de Milieudienst West-Holland bleek dat Poco Loco maar weinig leek op een eetcafé. „Wij troffen drie pool biljarts, een grote bar en een discjockeyhoek aan", meldt een controleur. Het vermogen van de muziekin stallatie lag eveneens veel hoger dan in restaurants gebruikelijk is, aldus de gemeente Leiden. Bij de controle constateerde de milieudienst ook nog dat de koolzuurflessen niet goed waren opgeslagen en dat er in de keu ken geen vetafscheider is om het frituurvet op te vangen. De ge meente legde dwangsommen op die in totaal nnnen oplopen tot 15.000 euro. De Beije liet gisteren weten dat hij de muziekinstallatie inmid dels de deur heeft uitgedaan. Sinds gisteren staat in Poco Lo co een huis, tuin en keuken-So- ny, zei raadsman R. Mans. De koolzuurflessen zijn opgeslagen zoals het hoort, de vetafscheider komt eraan en de poolbiljarts zijn afgeschermd van het eetge- deelte. De Beije zei gisteren na de zitting dat hij het als horeca- exploitant eigenlijk wel gezien heeft in Leiden. Hij zei ook eige naar te zijn van het Leescafé aan het Noordeinde. Ook daar heeft hij last gehad met de gemeente. Uitspraak van de Raad van State volgt. leiden - De gemeente Leiden zegt dat de overlast van bouw- verkeer in de Vogelwijk groten deels achter de rug is. De werk zaamheden duren nog maar een paar weken. Buurtbewoners zijn boos omdat de gemeente de afspraak heeft geschonden dat er geen zwaar verkeer door de wijk zou rijden. In de Vogelwijk zijn verschillen de bouwwerkzaamheden gaan de, onder andere aan een nieuw wijkje op het terrein van de voormalige Annakliniek. Een speciale bouwweg, die voor dit doel was aangelegd, is verwij derd waardoor verkeer nu door de Vogelwijk moet rijden. Projectleider Wim Griffioen kan zich voorstellen dat buurtbewo ners ontstemd zijn over het schenden van de afspraak, maar wijst erop dat er alleen nog licht transport door de wijk rijdt, en dat nog maar voor de duur van een paar weken. „De overlast is zeer beperkt", zegt hij. Voorts merkt Griffioen op dat met de komst van de nieuwe woningen straks sowieso meer verkeer door de wijk zal rijden. - Groenlinks en CDA gisteravond opnieuw ;rd wethouder A. Pecht- uur) te laten ingrijpen Muziekhuis in Leiden, extreemrechtse band ijdM oefent. Het was te- lie Pechtold onderneemt <en de groep zolang hij set of de groep zich schul- trikt aan het verspreiden Ié of racistische taal. On- ;nmoet dat eerst aanto- nen, benadrukte hij nogmaals. Tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs en cultuur vroegen Groenlinks en CDA opheldering over Pecht- olds antwoorden op hun schrif telijke vragen, die ook onderte kend zijn door de PvdA, SP, Leefbaar Leiden, LWG/De Groe nen en de Christenunie. De ze ven partijen willen dat Pechtold ervoor zorgt dat Brigade M niet langer kan oefenen in het Mu ziekhuis. De gemeente geeft subsidie aan de instelling en de fracties vinden het ongeoorloofd dat de gemeente een band faci- liteert om zo hun 'uiterst dubi euze boodschap voor te berei den'. Pechtold antwoordde dat het laatste helemaal niet vaststaat. Die boodschap herhaalde hij. Hij heeft al een gesprek gearran geerd met het Muziekhuis, en het onderzoek is in gang gezet. De wethouder wil best haast maken. „Gezien de commotie die erover is ontstaan, lijkt het me zinnig om niet al te lang hiervoor de tijd te nemen." Toch meende CDA-raadslid A. Flippo dat de wethouder niet meer hoefde te wachten. Hij wees op een brief van Antifa en de Leidse Fabel van de Illegaal, die zou aantonen dat de band zich wel degelijk schuldig maakt aan haatdragende teksten. Pechtold herhaalde zijn stand punt dat hij de groep ook op fei ten moet kunnen betrappen. „Ik heb er echt moeite mee hoe u met dit probleem omgaat. Vanaf het moment dat ik wist dat de band daar oefende zijn mijn stappen helder geweest. Al dat soort uitingen zijn ver over de lijn. Maar het gaat er niet om wat ik ervan vind, maar wat het strafrecht er van vindt. De groep heeft zich ingeschreven onder de naam Dirk. Ik zal dus eerst voor een rechter moeten waar maken dat het Brigade M is. La ten we nou gewoon het onder zoek afwachten en op de feiten oordelen, dan wel veroordelen." Ed Nozeman behoort ijftien oudste slagerijen leriand. Dat valt niet te je aan de voorkant innen is alles hypermo- leen de etalageruit her- lan het verleden. Granie ten op het fornuis en de [eavanceerde apparatuur n een mens tegemoet (innen handbereik voor n medewerkers van de Slagerij Ed Nozeman. ïerij die na 112,5 jaar ip is geworden, vvas alles anders. Een hoorde uitspraak bij de i van de oudere genera- k uit angst voor de ver nieuwing in hun leefomgeving. Bij de slagerij staat de uitspraak desalniettemin als een huis. Re novaties, verplaatsingen, ver bouwingen, noem maar op, de slagerij heeft het allemaal door moeten maken om 'mee te kunnen draaien' op de harde markt. In 1890 begon het ver haal op de Hogewoerd om bij na een halve eeuw later in 1934 hun vaste intrek te nemen in een hoekhuis in de Van 't Hoff- straat in de Professorenwijk. 'Slechts' vierduizend gulden kostten de huizen in die tijd, maar ze waren niet aan de straatstenen kwijt te raken. Alles werd gehuurd, zo ook de slage- Je slagerij afstemmen op de klant Daar draalt het volgens Ed Nozeman allemaal om. Foto: Dlck Hogewoning De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 rij. Een tijd waarin de slagerij moest concurreren met onge veer twintig andere speciaalza ken, die door de hele wijk ver spreid lagen. Volgens de huidi ge eigenaar Ed Nozeman (37) ging het, net als nu, om de klan tenwinning. „Ik weet nog goed dat we vroeger het vlees bij de mensen thuis gingen brengen. Eerst naar de klant toe om de bestelling op te nemen. Dan te rug naar de slagerij om het klaar te maken om vervolgens het vlees af te leveren en betaald te hoor, begrijp me niet verkeerd. krijgen. Soms hadden de men sen geen geld en moest je zelfs voor een vierde keer terug. Niet te geloven, maar waar. We de den alles om de klanten bij ons te houden. Zonder problemen Wat iedereen nu heel normaal vindt - neem zoiets gewoons als koeling - was vroeger ondenk baar. Vroeger was de zaak ge woon tot tien uur 's avonds open. „We hadden geen koel kast, dus het vlees moest toch de deur uit." Het lijkt de nor maalste zaak van de wereld, maar het was een feest toen we voor de eerste keer gekoelde vi trines kregen", aldus Nozeman. De slagerij overleefde vele con currenten in de wijk en bleef uiteindelijk als enige over. Waaraan dat gelegen heeft? No zeman weet wel waarom. „We hebben ons altijd onderschei den van de supermarkten. Veel slagerijen in de buurt konden de concurrentie niet meer aan en verdwenen geleidelijk aan. Wij proberen zoveel mogelijk in te spelen op de klant. Produc ten leveren die de supermark ten niet leveren. Als de klant ha chee wil, dan maken we dat. Je slagerij afstemmen op de klant. Daar gaat het allemaal om." Voor de supermarkten in de buurt is Nozeman dus niet bang. „De gemiddelde Neder lander heeft steeds meer geld te besteden en kiest voor een beetje zekerheid. Ie koopt je product bij mensen die er ver stand van hebben en niet bij een supermarkt waar iemand van 15 jaar de vakken met vlees vult. Zij zijn vleesverkopers en wij verkopers van vlees. We moeten ae strategie altijd aan passen om goed in de markt te blijven, maar ik heb er alle ver trouwen in dat we nog wel even mee zullen draaien De behaalde mijlpaal wordt za terdag 9 november door slagerij Nozeman met een feestdag ge vierd. Allerlei oude slagersvoor- werpen worden aan het publiek getoond. Daarnaast bereidt No zeman oude gerechten als bal kenbrij. „Dan eten de verwende jongeren dat tenminste ook eens." Thijs Jaskl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11