Philips ontmantelt componentenpoot ECONOMIE De wijn bubbelt weer volop in de Champagne U wilt niet roken? Dan bent u ontslagen! Gedragseconomen in VS winnen Nobelprijs Strop Akzo met anti-depressiepil Spoorwegsector wil af van Zuiderzeespoorlijn Aantal ontslagen nog onbekend Fiat vraagt om 'crisisstatus' Stedenmaker op zee NS schrappen 350 banen fiets helpt jeel in zadel - Als een bedrijf jlan heeft, leggen de [vaker per fiets de issen woning en be- jkt uit onderzoek coepelende organi se Fiets Projecten. tage werknemers dat pfvaak met de fiets »rk gaat, stijgt na in- •1,1 zo'n plan van 30 .10 procent. De rij- e profiteert ook. De i8i deelnemers had He fiets gekocht als t belastingvoordeel geweest. oft geeft ïuten toe 9|co - Microsoft heeft 3| dat het fouten heeft 2$ de introductie van 2»centiesysteem, kanten veelal werden •5Ï met hogere soft ij. In plaats van een 9ï>ruiksrecht kregen 6<|keuze om program- gegeid tegen betaling 3;h of later duurdere oijtware aan te schaf- 3|zeldzaam staaltje 3iei topman Steve rndaag dat er veran- ^Spmen. Netwerk Ge- 3®ep Nederland, die i8|telt, ging tegen de Unties tekeer. sr koopt ch uitgever 45ju - LexisNexis, on- ?n Reed Elsevier, gAmerikaanse Ander- 14 r van het zittende 74 int voor 21 miljoen 60 erson PC is elektro- 5 ever van informatie im, bedrijven en uni- 40 In thuistaat Ohio is 5 met 80 werknemers ^3 r. LexisNexis ver- 32intemet toegang tot 1 ard juridische docu- 02 comstig uit duizen- 13 en en is actief in 100 Iverdeeld ondagwerk De Sociaal-Econo- 93ad (SER) brengt vol- 62 k een verdeeld advies 81 werken op zondag, s! jorstel-Bussemaker verknemers alleen _i ïdag hoeven te wer- 32 dat zelf willen. De zouden weinig voe- extra zeggenschap 11 emers, de bonden 20 :t wetsontwerp, en 78 lijke SER-leden ko- igen kanttekeningen, s' lorstel was al aange- 92, or de Tweede Kamer, 3]' 1 daarna bijna afge- j>r de Eerste Kamer. istent eist vergoeding Co-assistenten in zie- gaan actie voeren vergoedingen. Half pen ze met protest- jond om aandacht te loor het feit dat ze on- srken. In de vorige 'esloten CAO voor al- ekenhuizen blijven nten buiten een ver- egeling. „Studenten vee jaar stage lopen basisarts zijn. In die .innen ze er zeer vaak ïantje op nahouden, velen eindigen met studieschuld", aldus 36 lijk Overleg Co-Assis- rzoek steun er Chrysler De Europese Com- derzoekt of steungeld 54 e regionale overheden mier Chrysler op de inden is toegekend. In jaar kreeg de autofa- miljoen euro toege- investeringen in de abriek in Berlijn, waar ve zescilinder diesel- nokkenassen voor worden gemaakt. I voert aan dat Daim- er had gedreigd de in- te verhuizen naar als er geen subsidie ïn. In zo'n geval is gestaan. Maar 'Brus- ïlt of de fabrikant dat us heeft overwogen. toezicht op ngsverkeer' De Nederlandsche beter toezicht kunnen i het elektronisch be geer. De centrale daarvoor meer wette- umenten hebben, zei betalingsverkeer Van 'n gisteren op een ma- i van het Platform De- tl. De perikelen rond- lipknip en de chipper 'olgens hem sneller vorden opgelost als er instrumenten had eide systemen beston- ind vorig jaar naast el- donderdag 10 OKTOBER 2002 amsterdam/anp - Philips gaat de divisie componenten opsplitsen en deels verkopen. Een aantal kleine bedrijfsonderdelen, samen goed voor een jaaromzet van 400 miljoen euro, gaat in de eta lage. De kernactiviteiten worden ondergebracht bij andere divisies, zo maakte Philips gisteren na beurs bekend. De hele operatie moet in januari 2003 zijn afgerond. Daarvoor wordt 175 miljoen euro gereser veerd in het vierde kwartaal. Philips weet nog niet waar en hoeveel banen er komen te ver vallen. In de komende acht weken komt hierover meer duidelijk heid. De divisie componenten telt in totaal 13.500 werknemers in 38 landen. In Nederland wer ken er bijna 1100 mensen bij de divisie. Het hoofdkantoor in de VS (Sun nyvale, Califomië) wordt in elk geval gesloten. Hier werken cir ca 50 mensen. Topman Medei- ros verlaat Philips per 1 novem ber omdat hij niet in staat om van werkplek te veranderen. De Nederlander Van Deursen, ma nager bij de lichtdivisie, leidt de operatie. De divisie componen ten dook vorig jaar stevig in de rode cijfers. Bij een omzet van 2,7 miljard euro kwam het ver lies uit op 667 miljoen euro. Ook in het tweede kwartaal van dit jaar werd verlies geleden, 55 miljoen euro bij een omzet van 503 miljoen euro. Groot zorgen kind is het bedrijfsonderdeel optical storage, dat onder ande re onderdelen maakt voor dvd- Vernon L.Smith. Foto:AFP/Joyce Naltchayan den haag/gpd - De Nobelprijs voor economie is dit jaar toege kend aan twee Amerikaanse ge dragseconomen. Daniel Kahne- man en Vernon L. Smith zijn volgens de jury de grondleggers van onderzoek naar de wijze waarop menselijk gedrag in vloed heeft op economische verschijnselen. De twee zullen het geld, dat verbonden is aan de prijs (een miljoen euro) de len. Kahneman (68), die ook de Isra ëlische nationaliteit bezit, is hoogleraar psychologie aan de Princeton-universiteit in New Jersey. Hij heeft zijn inzichten in menselijk gedrag, vooral als dat onder druk staat van onzekerhe den, ingebracht in de economi sche wetenschap. Zijn onder zoek heeft bijgedragen aan het beantwoorden van de vraag waarom feitelijke ontwikkelin gen zo vaak afwijken van de economische theorie, zelfs als rekening is gehouden met waar schijnlijkheidsfactoren. Smith (75) is econoom aan de George Mason-universiteit in Virginia. Hij heeft betrouwbare laboratorium-experimenten ontwikkeld. De economie werd tot nu toe gezien als een weten schap die het moest hebben van observeren in de praktijk, omdat experimenten als niet betrouw- Daniel Kahneman. Foto:AP/Daniel Hulshizer baar genoeg werden gezien. Smith wordt beschouwd als specialist op het gebied van nieuwe markten en de werking daarvan. De internationale economie zat en zit te springen om de 'wind- tunneltests' die Smith ontwierp. Die betekenen dat nieuwe markten of vormen daarvan eerst veilig kunnen worden gesi muleerd, en de regels zonodig aangepast, in plaats van afwach ten of het in de praktijk niet mis ging- Kahneman studeert al ruim 30 jaar op besluitvorming in finan ciële kwesties. Hij ontdekte dat beleggers meer angst hebben voor verlies dan voor winst. Zij pakken dus eerder winst dan dat zij verlies nemen - wat in de praktijk betekent dat hun ergste angsten worden bewaarheid, namelijk dat zij veel te lang vast houden aan in waarde gedaalde aandelen. Bovendien hebben investeerders zo'n hekel aan verlies, dat irrationele gokjes worden gemaakt om het te ont lopen. Zoals zo veel in de psychologie lijken deze ontdekkingen van een uitzonderlijke simpelheid, maar Kahneman heeft jaar in, jaar uit kunnen bewijzen dat fi nanciële markten zich zo gedra gen. en cd-spelers. Dit bedrijfsonder deel wordt gestroomlijnd en gaat voortaan zelfstandig verder. De andere bedrijfsonderdelen, die onder meer onderdelen ma ken voor mobiele telefoons, pc's en lcd-schermen, worden of on dergebracht bij semiconductors (de chipdivisie) of bij de divisie consumentenelektronica. Philips kondigde een maand ge leden al aan opnieuw te gaan ingrijpen bij de divisie compo nenten en bij de chipdivisie. Voor de laatste, divisie overweegt het concern een last te nemen van 200 tot 225 miljoen euro om capaciteit aan te passen aan de verslechterde marktomstandig heden. Mogelijk deze maand komt het concern met uitge werkte plannen voor de chipdi- rome/milaan/anp - Het Itali aanse Fiat-concem schrapt 8100 banen en heeft bij de regering de zogeheten crisisstatus aange vraagd. Dat stelt het concern in staat gebruik te maken van een speciaal overheidsfonds voor landurig werklozen. Gisteren werd bekendgemaakt dat bij de autodivisie vanaf 1 de cember 5000 mensen worden ontslagen. Verder moeten er 600 werknemers weg bij de afdeling onderdelen. In juli 2003 volgen nog eens 2000 ontslagen. Bo vendien worden 500 vacatures die door natuurlijk verloop ont staan, niet opgevuld. Fiat, actief op terreinen varië rend van uitgeverijen tot spoor wegen, zit in de problemen. De moeilijkheden zitten vooral bij de autodivisie, die sinds 1997 geen winst meer maakte. Fiat Auto zal verder tot en met 2005 jaarlijks 2,5 miljard euro investeren om steeds binnen vier jaar een nieuw model te kunnen uitbrengen. Om de ver koop op te vijzelen steekt het concern 150 miljoen dollar per jaar in een beter verkoopnet werk Vakbonden hebben opge roepen morgen het werk vier uur neer te leggen. enschede/gpd - Het wordt rokers vaak niet gemakkelijk gemaakt op de werkplek Ze worden vaak als paria's verbannen naar kale hokjes. Bij het Enschedese Steeg Packaging daarentegen, wordt het roken van harte aangemoedigd. Weigeren om een sigaret op te steken, kan zelfs ontslag opleveren. Dat ondervond uitzendkracht J. Elzenga vo rig week Hij kon op staande voet vertrekken toen hij tijdens de 'rokerspauze' naar buiten stapte, zonder daarbij de verplichte sigaret op te steken. Het bedrijf voerde zo'n ander half jaar geleden rookpauzes in. 's Ochtends en 's middags kan iedereen die dat wil, vijf minuutjes naar buiten om een trekje te ne men. Wie niet rookt, kan een kopje koffie drinken, maar moet binnen blijven. Elzenga, die geen behoefte had aan een si garet maar wel aan frisse lucht, wilde ook naar buiten. Daarop werd hij gewaar schuwd door collega's. „Steek nou een siga ret op, anders mag je niet naar buiten, zei den ze." Flauwekul, vond de uitzendkracht, en wandelde naar buiten. Tien tellen later kon hij opstappen. „Ik ben op staande voet ontslagen." Vreemd? Bij Steeg vinden ze van niet. Elzen ga hield zich niet aan de regels en kon dus gaan. Technisch directeur Harbers: .Alleen rokers mogen naar buiten anders wordt het onoverzichtelijk De afdelingschef contro leert steekproefsgewijs of de mensen die buiten staan, inderdaad roken. Deze me neer had al een waarschuwing gekregen omdat hij wel naar buiten ging maar niet rookte, dus hij wist ervan.Toen hij toch weer naar buiten ging, kon hij gaan." Dat alleen rokers frisse lucht krijgen, is niet te voorkomen, volgens Harbers. „Tja, niet- rokers zijn helaas de dupe van regels die zijn ingesteld met goede bedoelingen. Mensen die roken hebben het privilege dat ze naar buiten mogen, zodat de mensen binnen er geen last van hebben. Dat het voorval wat eigenaardig overkomt, voelt Harbers wel aan. „Wij hebben een goed anti-rookbeleid, maar dit zou wel eens kunnen overkomen als een rookbeleid. El zenga kan er achteraf hartelijk om lachen. „Ik ben ontslagen wegens niet roken! Dat geloof je toch niet?" parijs - Een artistieke impressie van het zogeheten 'AZ-eiland' dat de Franse architect Jean-Philippe Zoppini heeft ontworpen. Het 400 me ter lange en 300 meter brede schip herbergt 4000 hutten verdeeld over 15 verdiepingen. Het zeewaardige bouwwerk beschikt over tal Somber gestemd over economie den haag/gpd - Ruim een derde van alle Nederlanders verwacht volgend jaar niet rond te komen. Meer dan de helft zegt inmiddels boodschappen te doen bij goedkopere winkels en merkartikelen bij voorkeur aan te schaffen als die in de aanbieding zijn. Dat zijn en kele uitkomsten van een enquête van bureau MarketResponse on der 600 huishoudens over de economische situatie nu en in de na bije toekomst. Ouderen maken zich de grootste zorgen, 43 procent van die groep denkt volgend jaar in de problemen te komen. Zij vre zen extra te zullen moeten interen op spaartegoeden. Jongeren blij ken niet bereid om inkomen in te leveren. Om eventuele tegensla gen op te vangen willen zij extra werken. Desnoods zoeken ze een beter betaalde baan. amsterdam/anp - AkzO Nobel heeft opnieuw een tegenslag te verwerken bij de introductie van het nieuwe antidepressivum ge- pirone ER, voorheen bekend als Ariza, in de VS. Het medicijn komt nu waarschijnlijk pas in 2004 op de markt. De vertraging wordt veroorzaakt doordat het meer tijd kost het vereiste aantal patiënten te vinden voor de kli nische testen. Oorspronkelijk ging de medicij nendivisie Organon er vanuit dat het product dit jaar zijn marktintroductie zou beleven. Maar in april liet Akzo Nobel weten dat het vermoedelijk 2003 zou worden. Als reden van uit stel noemde het bedrijf toen de vraag van de Amerikaanse voed sel- en geneesmiddelenautori teit FDA om meer informatie over het middel. Nu verwacht Akzo Nobel de kli nische gegevens in het derde kwartaal van 2003 te kunnen verstrekken. Na goedkeuring door de FDA zou gepirone ER mogelijk in 2004 op de markt kunnen komen. Het concern gaat er nog steeds vanuit dat met het medicijn en kele jaren na de introductie een piekomzet van 500 miljoen euro op jaarbasis kan worden be haald. Dat is nu opnieuw naar achteren geschoven en boven dien loopt het patent in 2010 af. Akzo Nobel kan de inkomsten uit gepirone ER goed gebruiken, vooral ook omdat aan de marktexclusiviteit van het kas succes, het antidepressivum Re- meron een einde dreigt te ko men. Hierover is in de VS een juridische strijd gaande. Reme- ron is het nog altijd het best ver kopende product van Organon. Vorig jaar werd met dit medicijn een omzet van 627 miljoen euro gerealiseerd. Gepirone ER richt zich anders dan Remeron op een specifieke groep patiënten met zware de pressies. Het gaat om mensen die niet veel anders doen dan apathisch op een stoel zitten en meer voedsel tot zich nemen dan goed voor hen is. Dat maakt het volgens een Akzo-woord- voerder niet gemakkelijk patiën ten te vinden die willen mee doen aan de klinische testen. „Ze hebben nergens zin in en roepen dus ook niet snel 'hoi', we mogen meedoen aan een kli nische studie." van voorzieningen waaronder een eigen haven en kan fungeren ais een over de oceanen verplaatsbaar stadje. Er is nog geen kostprijs be kend maar een model wordt gepresenteerd op de Sea Trade-tentoon- stelling die in maart volgend jaar in Miami wordt gehouden. Foto: AP den haag/gpd - De spoorweg- sector ziet de bouw van de Zui derzeespoorlijn niet zitten. Be langrijker dan de nieuwe lijn tussen de Randstad en het Noorden is het wegwerken van de onderhoudsachterstand aan het bestaande spoornet en het opheffen van knelpunten. Daar voor is in de komende jaren ze ker 1,4 miljard euro nodig. Dat zeiden directeur Klerk van Railinfrabeheer en NS-commer- cieel directeur Meerstadt giste ren in Den Haag na afloop van een congres over de toekomst van het spoorvervoer. Volgens Meerstadt is de Zuiderzeespoor lijn 'uit vervoerkundig oogpunt helemaal niet nodig, al zullen we met liefde op die lijn gaan rijden als de overheid vindt dat die er moet komen'. Het kabinet heeft besloten dat de Zuiderzeespoorlijn in princi pe gebouwd wordt en heeft daarvoor maximaal 2,1 miljard euro beschikbaar. Alle kosten boven dit bedrag moeten de noordelijke provincies zelf bij passen, anders wordt het pro ject geschraptt In dat geval blijft de gereserveerde 2,1 miljard op de plank liggen. Om in de toekomst het hoofd te kunnen bieden aan een geraam de reizigersgroei tot bijna een verdubbeling in het jaar 2020, moet het aantal verstoringen drastisch verminderen. Dat lukt niet door spoorlijnen overal maar te verdubbelen, een derge lijk werk is niet te realiseren in die tijd, en kost bovendien on geveer 35 miljard euro. Het kan wel lukken door een vereenvou diging van de spoorlijnen. Door treinen als metro's op vaste lij nen heen en weer te laten rijden hoeven storingen zich niet meer als olievlekken over het land uit te breiden. Maar het is wel no dig om op uitgebreide schaal in- haalsporen aan te leggen en de onderhoudsachterstand in te lo pen. Daarvoor is de komende zes jaar 1,8 miljard nodig, in de periode daarna nog eens 10 tot 15 mil jard. Flink minder dan de 35 miljard voor totale nieuwbouw. De 300 miljoen euro die minis ter De Boer daarvoor deze kabi netsperiode beschikbaar heeft, is dus niet genoeg. Bonden vrezen nieuw conflict door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Philippe Feneuil is een gelukkig man. Hij heeft, vindt hij, het mooiste beroep dat er te bedenken is: wijnboer in de Champagne. En de oogst is dit jaar boven verwachting, „Overal zijn er problemen geweest met het weer. Het vroor in de buurt van Bordeaux, de opbrengst van de Cötes du Rhone valt tegen door de overstromingen. Alleen bij ons heeft volop de zon ge schenen." Het jaar 2002 zal vol gens de voorman van de wijn boeren in de Champagne de ge schiedenis ingaan als een van de fraaiste 'millesimmés' van Frankrijks meest tot de verbeel ding sprekende wijn. Na de superproductie rond de millenniumwisseling hebben de wijnboeren in de Champagne streek te maken gehad met een daling van de omzet. Deels als gevolg van de sterk toegenomen concurrentie, deels omdat de export naar de VS - na Groot- Brittannië de grootste afnemer van champagne - vorig jaar na de aanslagen in New York en Washington kelderde. Niet alleen voor de Champagne-streek in Frankrijk lijkt het een goed wijnjaar te worden. Ook de Zuid- Limburgse wijnboeren zijn optimistisch. Gisteren testte wijnboer Ad Nuyten van wijngaard Sjtejneberg (Stenenberg) in Mesch de verschillende druivensoorten op hun zoetwaarde. Met een refractometer, een soort kijkertje, wordt de breking van het licht door het sap in de druif bepaald en uitgedrukt in waarden Ochsle. Foto:ANP/Bas Rutten De cijfers van eind augustus dit jaar laten evenwel een kentering zien, aldus Yves Bénard, direc teur van de gezamenlijke Mai- sons de Champagne, de bedrij ven die hun naam aan de wijn geven. „Er is 14 procent meer verkocht terwijl onderzoek heeft uitgewezen dat de consumptie toenam met 5 tot 7 procent. Dat betekent dat de importeurs hun voorraden weet hebben aange vuld.'En dat is een goed teken.' Champagne is van alle dranken die op wijnbasis worden gepro duceerd verreweg de duurste. Volgens Bénard bedraagt de jaaromzet 3 miljard euro. ruim meer dan de cognac, de bor deaux of de bourgogne. Er wor den per jaar zo'n 300 miljoen flessen aangemaakt die voor het merendeel (63 procent) in Frankrijk zelf worden geconsu meerd. Na Groot-Brittannië en de VS is Duitsland de grootste afnemer, onmiddellijk gevolgd door België. De Belgen impor teerden vorig jaar 7,4 miljoen flessen. Nederland staat op de achtste plaats met 2,2 miljoen flessen. Feneuil: „Maar Neder land is koploper waar het de verkoop van producent recht streeks aan de klant betreft. Ne derlanders op vakantie in Frankrijk doen in groten getale de Champagnestreek aan en la den hun caravans vol met champagneflessen. In alle ande re landen wordt de meeste champagne gekocht in de win kel." utrecht/gpd - De onderne mingsraad bij NS en de vakbon den reageren geschrokken en boos op het plan om 350 banen te schrappen bij het ondersteu nend personeel. De ontslagen zijn het gevolg van bezuinigin gen van 40 miljoen euro, die noodzakelijk waren omdat NS in ernstige financiële problemen dreigde terecht te komen. „De NS riskeren een ernstig conflict met het personeel", vreest FNV- Bondgenoten. Gedwongen ontslagen zijn vol gens financieel directeur Meer stadt niet uitgesloten. Wel wordt het personeel ontzien dat direct betrokken is bij de dienstverle ning aan de reiziger, zoals ma chinisten en conducteurs, waar aan nog altijd een tekort is. De directie verwacht dat vooral ba nen komen te vervallen van ex tern ingehuurd personeel, zoals uitzendkrachten. Maar ook het eigen personeel zal de dans niet kunnen ontspringen. De bezuinigingen en ontslagen zijn het eerste deel van een drietrapsraket. Vlak voor de kerstdagen en in februari vol gend jaar kan het kantoorperso neel nog meer onheilstijding verwachten, al denkt Meerstadt dat de klap van gisteren de zwaarste is. Als NS niet bezuini gen en de tarieven verhogen dreigt faillissement op termijn van vier tot vijf jaar. zei B. Meer stadt, enkele maanden geleden nog. Van de 40 miljoen euro die wordt bezuinigd, nemen de 350 geschrapte banen 15 miljoen euro voor hun rekening, de ove rige 25 miljoen worden 'ver diend' door verbetering van effi ciency. Onderhandelaar Van den Berg van FNV-Bondgenoten zegt 'ge schokt' te zijn. „Dit is nog maar het eerste deel, er komt nog meer. NS snijden niet alleen het vet eraf, maar het ine$ gaat tot op het bot." Hij hekenclc bezui niging op de afdelingen perso neel en organisatie. „Er komen gewoon minder personeelswer- kers. Dit gaat nieuwe onrust ge ven, ik vind het oer- en oerstom van de directie dat ze nu de zo moeizaam verkregen rust in het bedrijf op het spel zetten". Voorzitter Wold van de onder nemingsraad van NS Reizigers verwijt de directie alleen oog te hebben voor blinde bezuinigin gen, waaraan 'geen visie' ten grondslag ligt. „Sinds interim- directeur Noordzij weg is, lijkt het wel of de commercieel di recteur (Meerstadt) en de finan cieel directeur (Niggebrugge) eenzijdig naar de centen heb ben gekeken. Ik kan geen enkel strategisch inzicht ontdekken".

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9