Extra geld voor uitbreiding BUITENLAND Per hondenslee op zoek naar Russen I EU gaat volle kracht vooruit 'FOB's' van Pakistan werken hard aan terugkeer Benazir Tien EU-kandidaten geholpen in strijd tegen corruptie Dode en zestien gewonden bij aanslag in Tel Aviv verdacht lid eda gepakt (in Duitsland is van- jen Marokkaan aange- Üe ervan wordt ver- fhij betrokken is ge ide aanslagen van 11 »r vorig jaar in New Washington. Dat heeft ^■justitie meegedeeld. - JB heeft de 29-jarige mburg gearresteerd, jhammed Atta en an- ,s van de vliegtuigen j World Trade Center htagon zijn neerge- jtieke hulp hebben ge- ire premier arokko )e Marokkaanse ko- :|ammed VI heeft de if minister van binnen- iken Driss Jettou (57) 1 tot premier. Jettou le socialist El-Yous- :noeming van de •ling van de monarch vandeparle- Lezingen van vorige Ie regeringscoalitie, partijen telt, won die ;ang. Youssoufi's Soci- Unie van Volkskrach- werd de grootste vijftig zetels. Tweede lationalistische Istiqlal ^tels. Ise Muur ■nger brussel/gpd - De tien kandidaat- landen voor de Europese Unie kunnen ook na hun toetreding in 2004 rekenen op extra financiële steun. De Europese Commissie stelt 380 miljoen euro beschik baar om de nieuwkomers te hel pen in hun strijd tegen corruptie en mensensmokkel. Roemenië en Bulgarije, die niet voor 2007 toe treden, krijgen komende jaren eveneens meer geld om zich ge reed te maken voor het felbe geerde lidmaatschap. De Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - adviseerde gisteren dat Polen, Tsjechië, Slo wakije, Hongarije, Slovenië, Cy prus, Malta, Letland, Estland en Litouwen in principe klaar zijn voor het EU-lidmaatschap. Commissaris Verheugen (uit breiding) feliciteerde de tien met hun 'historische prestatie' om binnen enkele jaren het me rendeel van de EU-regels over te nemen. Eind dit jaar moeten de onderhandelingen zijn afge rond, waarna het lidmaatschap vanaf 2004 een feit is. Volgens de Commissie blijkt uit haar 'eerlijke en grondige' on derzoek dat de tien nieuwko mers echt geschikt zijn voor de EU. Het zijn volwaardige demo cratieën en hun economieën zijn bestand tegen de open con currentie in de EU. Er resteren nog wel enkele ernstige proble men, zoals fraude, corruptie, witwaspraktijken en mensen smokkel. Ook schort het bij de kandidaatlanden aan een goede grenscontrole, effectieve doua ne-faciliteiten en een afdoende systeem om toekomstige land bouwsubsidies te beheren. De Commissie venvacht dat de lidstaten deze problemen tijdig - voor eind 2003 - zullen oplos sen. Nadien blijft hulp evenwel geboden. De Commissie wil 380 miljoen euro uittrekken om het overheidsapparaat in de tien landen te versterken met goed opgeleide inspecteurs, doua niers en accountants. Om de onrust over de effecten voor de uitbreiding weg te ne men, stelt de Commissie een se rie waarborgen voor. Dreigt de handel, de arbeidsmarkt of de voedselveiligheid door de komst van de nieuwe landen ernstig verstoord te worden, dan kan de Commissie tijdelijk het vrije ver keer van geld, goederen en mensen aan banden leggen. De ze waarborgen gelden tot twee jaar na de toetreding. De Commissie weigert een da tum te noemen waarop de on derhandelingen met Turkije over het EU-lidmaatschap kun nen beginnen. Ankara heeft wel iswaar de afgelopen tijd vele de mocratische hervormingen doorgevoerd, maar er wordt nog steeds gemarteld, gecensureerd en het leger heeft een te domi nante positie. De Commissie roept Turkije op de democrati sering voort te zetten en wil de financiële hulp verdubbelen tot 360 miljoen per jaar. De aanbevelingen van de Com missie worden over twee weken besproken door de EU-rege- ringsleiders tijdens een topont moeting in Brussel. In december valt het definitieve besluit over de komst van de tien nieuwe lidstaten. - De Chinese Muur in jkt nog langer te zijn ;ht. Wetenschappers de noordwestelijke lgxia Hui nog een stuk jtdekt met een lengte tig kilometer dat ver- ik eeuwen lang onder itijnzand heeft gelegen, ese Muur heeft een to te van ruim 6000 kilo- ët pas ontdekte deel 1531 gebouwd. Iweer in Europa '%a - Zuid-Frankrijk en 'doosten van Spanje "pen geteisterd door he- inval en overstromin- en van de Spaanse stad ia kwamen blank te ïrscheidene metrosta- rden gesloten. In het "ilontpellier kwamen mder water te staan. evoor litutieklanten ix - Voor het eerst zijn Irijk vier hoerenlopers eeld. Het kwartet werd k gegrepen toen ze in {ens seks hadden met Itituee. Een rechtbank jaux, de stad waar de ïn plaatshadden, achtte i^ien schuldig aan 'sek- hibitionisme'. De man- lÉar ook de vier betrok- iwen, moeten ieder een ^talen van duizend eu- !van 750 euro voorwaar- jgesteld. e twijfels over endetector eles - De gezaghebben- Dnale Academie voor :happen in de VS veegt aan met het gebruik endetectors. De appa- n niet betrouwbaar en msten zijn niet weten- lijk verantwoord, vindt ïisatie. Het oordeel van :mie bevestigt de al lan- aande twijfel in de VS apparatuur. Het is sinds verboden een leugende- i gebruiken in solficita- idures bij particuliere jn. Bij alle rechtbanken :onderlijke staten is be- cregen met de detector Overheidsinstellin- ds de CIA en FBI, testen nog steeds duizenden nten. door onze correspondenten Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij Brussel- Aan mooie woorden is in Brussel nooit gebrek. Nu de uitbreiding van de Europese Unie in zicht komt, bereikt de retoriek van Commissievoorzit ter Prodi ongekende hoogten: 'Dit is ons politieke meester werk', juicht hij. En hij heeft ge lijk - alleen al omdat er geen weg terug meer is. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, oordeelt dat tien kandidaat-lan den in 2004 klaar zijn voor toe treding. Roemenië en Bulgarije willen graag lid worden in 2007. De eindexamenrapporten van het tiental laten magere zesjes zien, met de nodige extra taken in de kantlijn. Vooral Polen schiet nog op tal van punten te kort, maar het land kan als grootste kandidaat onmogelijk buiten de deur gehouden wor den. De lijst is lang en varieert van onvoldoende controle aan de grenzen, een falende boek houding, mensenhandel, onver mogen om de landbouwsteun op een behoorlijke manier te verwerken, problemen met de voedselveiligheid en corruptie tot een vrijwel overal nog zwak ke rechterlijke macht. Er is dus alle reden voor twijfels en aarzelingen, maar de EU kan niet meer terug. Ze is het aan zichzelf verplicht om de uitda ging te grijpen, om de woord keus van Prodi aan te houden. Vanaf 1997 hebben de kandi daat-landen steeds dezelfde boodschap gekregen: goed je best doen, dan worden jullie lid van de EU. Halverwege de rit is daar het jaartal 2004 op geplakt. Er zijn voortdurend hoge ver wachtingen gewekt en de twij fels bleven binnenskamers. Zo groeide, in heel veel kleine stap jes, een proces dat niet meer te rug te draaien is. Want wie heeft de politieke moed om de kandi daat-landen aan het einde van de rit vertellen dat ze toch nog beter even kunnen wachten? Premier Balkenende wekt graag de illusie dat hij die moed heeft, omdat Nederland eerst een be sluit wil zien over de afschaffing van de landbouwsteun. Maar Balkenende weet wel beter. Op 24 en 25 oktober, als de rege ringsleiders het in Brussel eens moeten worden over de toe komst van het landbouwbeleid, zal blijken dat hij alleen staat. Een hoge diplomaat vertelde onlangs met enig genoegen hoe de premier van een klein land desnoods met grof geweld on der druk kan worden gezet door zijn collega's uit Duitsland, Italië of Frankrijk, wanneer hij zijn plaats niet kent en een akkoord tussen de grote landen denkt te kunnen blokkeren. Vriend en vijand weet dat de ferme taal uit Den Haag uiteindelijk gesmoord zal worden in een compromis tussen Duitsland en Frankrijk. Het Nederlandse geflirt met een mogelijk veto begint daardoor de trekjes van politiek amateu risme te krijgen. En wat levert het op? Het zoeken naar mede standers, om via slimme bond genootschappen de uitgaven van de Unie de komende jaren in de hand te houden, is een zinvoller tijdsbesteding dan het voeren van een achterhoedege vecht. Want ook voor Nederland gelden de woorden van Prodi: we moeten de uitdaging grijpen. Resteert de toetreding van Tur kije, een probleem dat onmoge lijk nog langer te negeren valt. Turkije dreigt met 'gevolgen' als de Europese regeringsleiders in december weigeren om een da tum te bepalen voor het begin van de toetredingsonderhande lingen. Ankara maakt dankbaar gebruik van krachtige pleitbe zorgers, de Amerikanen. De meeste EU-chefs zien diep in hun hart helemaal niets in de toetreding van Turkije, maar ze hebben zichzelf in de proble men gebracht door te beloven dat ze er over zullen nadenken. De Commissie hoopt dat de toe zegging van honderden miljoe nen extra de Turken nog een tijdje rustig houdt. Maar juist de belofte van meer geld maakt duidelijk dat er geen ontkomen meer aan is. Ook al omdat de EU een mildgestemd Turkije hard nodig heeft. Bijna ongemerkt slaat de Unie daarmee opnieuw een weg in die terugkeer onmogelijk maakt. Opnieuw is een proces in gang gezet van heel veel kleine stap jes, dat in 2010 of 2012 onont koombaar zal leiden tot de con clusie dat Turkije klaar is voor het lidmaatschap. De vraag 'hoort Turkije eigenlijk wel thuis in de Unie?' wordt al nauwelijks meer gehoord. En aan het einde van de rit zal niemand de poli tieke moed hebben om de Tur ken te vertellen dat ze beter nog even kunnen wachten. Met de uitbreiding in 2004, krijgt de EU er zo'n 100 miljoen inwoners bij. Een overzicht van de tien kandidaatleden. Drie an dere landen, Bulgarije, Roemenië en Turkije, zijn tenminste tot 2007 in de wacht zijn gezet. Cyprus: Deling van het eiland blijft een probleem, maar alleen het Grieks-Cypriotische deel zou kunnen toetreden. Er is vol doende bewegingsvrijheid voor Turken in dat deel van het land. Is goed functionerende markt economie, maar moet meer li beraliseren op terreinen als posterijen, transport en ener gie. Administratief systeem gro tendeels op orde. Estland: Zich snel moderniserende markteconomie en rechtsstaat. Moet wel meer doen voor vrij heid Russische minderheid om eigen taal te spreken. Ook meer aandacht nodig voor voedsel veiligheid en versoepeling ar beidsmarkt. Asiel, vrij verkeer van personen, landbouw en milieu blijven verder kleine probleempuntjes. Hongarije: Heeft zich ontwikkeld tot goede democratische rechtsstaat en functionerende marktecono mie. Moet wel meer doen aan terugdringen begrotingstekor ten en inflatie. Ook gezond heidszorg dient zich te moder niseren. Ver in strijd tegen cor ruptie. Roma-zigeuners onder vinden nog teveel discriminatie. BTW-systeem en publieke aan bestedingen grote werken ver dienen nog extra aandacht. Letland: Democratie, rechtsstaat en markteconomie op orde, maar dient meer aandacht te geven aan hoge begrotingstekorten. Liberalisering telecomsector dringend noodzakelijk. Pro bleem corruptie wordt wel on derkend, maar onvoldoende middelen voor strijd daartegen. Ook krijgt georganiseerde mis daad en dnigshandel nog teveel vrij spel. Litouwen: Markteconomie die op orde komt, maar corruptie en niveau justitieapparaat zijn problema tisch. Ook hervorming admini stratief systeem, achterstand pensioenstelsel en werkloos heid baren zorgen. Voedselvei ligheid en milieu, vooral afval verwerking en water, zijn ook bezorgen hoofdbrekens. Spoor wegen nog verouderd. donderdag ïo oktober 2002 Malta: Democratische rechtsstaat, die op economisch gebied nodige maatregelen moet nemen. Overheidstekorten te hoog en banksector heeft teveel riskante leningen uitstaan. Wetgeving scheepvaart, landbouw en vis serij niet in overeenstemming Europese regels. Niveau ge zondheidszorg ligt verder ach ter op EU-gemiddelde. Juridi sche samenwerking kan beter. Polen: Corruptie tiert er welig. Land bouw en voedselveiligheid ver re van aangepast aan gemiddel de Europees niveau. Grote ach terstand in administratie justi tieapparaat. Politie kampt met grote achterstanden, vooral in strijd tegen georganiseerde misdaad en drugshandel. Over het algemeen werkt Polen veel te traag aan het omzetten in wetten van eerder gemaakte af spraken met EU. Onafhanke lijkheid centrale bank dringend gewenst. Slovenië: Best voorbereide kandidaat-lid- staat, hoewel alle toezeggingen richting EU nog niet in wetge ving zijn omgezet, vooral op terrein asiel en migratie. Spoor wegen licht verouderd en tele comsector vraagt om meer libe ralisering. Inflatie te hoog en vrij verkeer kapitaal nog enigs zins gehinderd door rigide wet geving. Slowakije: Markteconomie, die beter be gint te funcionteren. Pensioen stelsel, arbeidsmarkt en ge zondheidszorg vragen echter dringend om modernisering. Grote achterstand in admini stratie justitie-apparaat. Discri minatie Roma-zigeuners blijft erg problematisch. Landbouw- wetgeving nog lang niet op or de. Voedselveiligheid en -indu strie lopen ver achter. Tsjechië: Haperingen in economie, voor al door hoge uitgaven gezond heidszorg en pensioenen. Ach terstand belastingstelsel en wetgeving piraterij diverse pro ducten niet op orde. Erkenning buitenlandse diploma's is pro bleem. Justitieapparaat kampt met grote achterstanden, te weinig en slecht opgeleid per soneel en trage procedures, vooral in civiele zaken. In alge meen trage aanpassing admini stratief stelsel aan EU-regels. Roma-zigeuners kampen met discriminatie en media staan nog teveel onder staatstoezicht. Bewoners wantrouwen officiële volkstelling door onze correspondent Frank Hendrickx De 82-jarige Alexandra Igorevna weigert een teller in haar woning in Moskou binnen te laten om vragen te beantwoorden. Het wantrouwen van de Russische bevolking tegen de volkstelling is groot. Foto/EPA/Yuri Kadobnov moskou Van Kamtsjatka in de Grote Oceaan tot Kaliningrad aan de Oostzee zijn sinds gisteren honderdduizenden Russische en quêteurs op pad om de eerste of ficiële volkstelling in Rusland uit te voeren sinds het einde van de Sovjet-Unie. De census moet dui delijkheid geven over de demo grafische toestand in het land, maar bij de bevolking is het wan trouwen groot. In totaal zijn ongeveer een half miljoen enquêteurs betrokken bij de volkstelling. Verspreid over elf tijdzones moeten de medewerkers van Roskomstat, het Russische centraal bureau voor de statistiek, de bevolking van het grootste land ter wereld tellen. In de Kaukasus trokken de interviewers al met paarden de bergen in, het uiterste Noor den was alleen met kleine vlieg tuigjes te bereiken en in de toendra moesten de 'tellers' zich verplaatsen in hondensleeën. De twee Russische kosmonau ten aan boord van het interna tionale ruimtestation ISS kregen per raket hun formulier opge stuurd. De acht dagen durende operatie kost in totaal 161 mil joen dollar. De laatste volkstelling vond plaats in 1989, maar dertien chaotische jaren hebben ver moedelijk dramatische gevolgen gehad voor de demografie van Rusland. Het vermoeden be staat dat het aantal inwoners door het extreem hoge sterftecij fer lager zal uitvallen dan het of ficiële aantal van 144 miljoen. Sociologen achten het boven dien waarschijnlijk dat de bevol king langzaam wegtrekt uit Si berië om zich te vestigen in het Europese gedeelte van Rusland. Volgens de Russische regering is een goed 'collectief portret' dringend nodig om een nauw keurig beleid te voeren. President Poetin gaf gisteren het goede voorbeeld door als eerste deel te nemen aan de census. De overheid heeft er de laatste dagen alles aan gedaan om de burgers er van te overtuigen de deur te openen voor de volkstel lers, die vragen naar leeftijd, ge zinssamenstelling, bron van in komsten, etnische afkomst en burgerlijke staat. In de acht mil joen dollar kostende, zeer ver moeiende reclamecampagne beloven de autoriteiten steevast volstrekte anonimiteit. Critici van Roskomstat menen niettemin dat deelname ver plicht had moeten worden. De miljoenen illegalen in Rusland zullen volgens sceptici nooit vrijwillig meedoen. Uit opinie peilingen blijkt bovendien dat zeker 15 procent van de Mosko- vieten en 17 procent van de in woners van Sint Petersburg niet geteld wenst te worden. Ze wan trouwen de intenties van de overheid en vrezen dat de belas- tingpolitie of andere autoriteiten de informatie in handen krijgen. Onbegrijpelijk is dat niet. Vol gens het populaire Komsomols- kaja Pravda adverteren Russi sche hackers nu al met de uit komsten van de census. 'Eind oktober zullen alle gegevens op de markt verschijnen', aldus de krant. Het dagblad wijst er fijn tjes op dat de gekraakte databe standen van nagenoeg alle mi nisteries nu eveneens vrij te koop zijn op straat. Het wantrouwen is van oudsher groot in Rusland. Tijdens de eerste census in 1897 verschans ten boeren zich in de bossen. Ze dachten dat de volkstelling een heimelijke poging van de tsaar was om extra belastingen bin nen te halen. Een volkstelling in 1937 verliep evenmin vlekke loos. De uitkomsten toonden de dramatische gevolgen van de strafkampen en hongersnood onder Stalin. De dictator weiger de uiteindelijk de gegevens te publiceren. In plaats daarvan liet Stalin de uitvoerders van de census executeren. imaribo heeft r stroom (RiBo - De stroomvoor- lin de Surinaamse lad Paramaribo is giste- kldeels hersteld. Het de- Be waterafvoer van de jentrale in het stuwmeer baka is nagenoeg ver- l Door een defect in een rvoerleiding in de kracht- b was de stroomvoorzie- pds maandagmiddag procent verminderd. likundigen «en Nobelprijs olm - De Nobelprijs voor inde is dit jaar toege- tn de Amerikaan John le Japanner Koichi Tana- b Zwitser Kurt Wüthrich. den onderscheiden voor derzoek van proteïnes, lor de kennis van de ont- ng van het leven is ver- )e drie ontwikkelden olutionaire methode omoleculen, waarmee ctuur van ingewikkelde Jen bloot wordt gelegd. door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Gedurende het Clintontijd- perk zat Amerika vol met FOB's, ofwel 'Friends of Bill.' Pakistan heeft zijn ei gen FOB's. Geen vrienden van Bill, maar van Benazir. Want de ongekroonde ko ningin van Pakistan, Benazir Bhutto, mag dan in zelfgekozen ballingschap le ven in Londen, de FOB's werken hard aan haar terugkeer. Ze ruiken hun kans nu president Musharraf vandaag voor het eerst sinds zijn staatsgreep verkie zingen houdt. Dr. Babar A wan is niet zomaar een FOB. Hij is een huisvriend van de Bhutto's, kent Benazir persoonlijk en is de advocaat van Benazir's man, die al zes jaar lang in een Pakistaanse ge vangenis zit na veroordeeld te zijn we gens corruptie. „Benazir wil graag te rugkomen naar Pakistan", zegt hij, „Maar dat is op dit moment te gevaar lijk. Haar man zit ook al in de gevange nis. Daarom heb ik haar geadviseerd om nog even te wachten. Tenminste tot na de verkiezingen." Dr. Babar, die de belangrijkste kandi daat is van Bhutto's Volkspartij van Pakistan, PPP, is ervan overtuigd dat zijn partij de verkiezingen gaat win nen. Als Musharraf tenminste geen fraude pleegt", zegt de 45-jarige advo caat. Duizenden partij activisten hebben zich de afgelopen weken uit de naad gewerkt om heel Pakistan om te tove ren in de partijkleuren groen-zwart- rood. Het groen van de islam, zwart van de massa's en rood van het socia lisme. Benazir Bhutto doet zelf niet aan de verkiezingen mee. Ze wordt door de Pakistaanse autoriteiten verdacht van fraude en corruptie uit de periode 1993-1996, toen zij premier was van de PPP regering die Palöstan leidde. Vorig jaar werd ze bij verstek tot drie jaar ge vangenis veroordeeld door een recht bank in Lahore. Vanwege die veroordeling heeft presi dent Musharraf de 49-jarige Benazir Bhutto verboden om mee te doen aan de parlementsverkiezingen. Maar deze week was ze toch een beetje aanwezig in haar geliefde Pakistan door via een satellietverbinding vanuit Hong Kong enkele tienduizenden PPP-aanhangers toe te spreken in de stad Rawalpindi. „Het is pure discriminatie dat Benazir niet mee mag doen, een schande", meent Babar. Volgens de PPP en andere democrati- .sche partijen valt er veel aan te mer ken op deze verkiezingen. Zo heeft president Musharraf zich eerder dit jaar in een door hem georganiseerd referendum voor de komende vijf jaar tot president van het land laten uitroe pen. Aangezien het vandaag gaat om parlementsverkiezingen, doet Mushar raf niet mee. Wel bestaat er een partij, de PML-Q, die pro-Musharraf is en volgens opiniepeilingen in een nek- aan-nek-race gewikkeld lijkt met Bhut to's PPP. Maar wat de uitslag ook wordt, Musharraf blijft president. Spe ciale volmachten zorgen ervoor dat hij grote invloed blijft uitoefenen op het politieke leven. Benazir's huidige problemen vallen bijna weg tegenover de ellende die ze al achter de rug heeft Haar vader, Ali Bhutto, was president maar werd in 1979 door de toenmalige Pakistaanse militaire machthebber Zia UI Haq op gehangen. Twee van haar broers von den onder mysterieuze omstandighe den de dood. Zelf zat ze al eens zes jaar in de gevangenis. „En haar moe der is gek geworden", weet Dr. Barbar. „Wat wil je als je man en beide zonen zijn vermoord." De PPP hoopt een mogelijke verkie zingswinst te kunnen gebruiken om Benazir terug te krijgen naar Pakistan. Als we het goed doen, zullen we na melijk een zetel voor haar vrijmaken in het parlement", zegt Babar, „Met zo veel publieke steun zal het dan onmo gelijk zijn voor Musharraf om haar op de luchthaven te arresteren." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Israëlische vrouw is vanochtend gedood bij een Pales tijnse zelfmoordaanslag op een drukke stadsbus in Tel Aviv. Zestien mensen raakten gewond, de mees ten licht. Het aantal slachtoffers bleef beperkt, doordat de bom bui ten de bus ontplofte. „Was het bin nen gebeurd, dan was de ramp niet te overzien geweest", zei Yossi Sed- bon, de commissaris van politie in Tel Aviv. Vanochtend waren er nog geen mel dingen van Palestijnse organisaties over de verantwoordelijkheid voor de aanslag. De bus, op weg naar de voorstad Pe- tah Tikva, stopte omstreeks acht uur bij een halte onder een viaduct over de Geha-weg, een drukke verkeers ader aan de oostkant van de stad. Nadat een aantal passagiers via de ingang bij de chauffeur was inge stapt, probeerde een Palestijnse man via de achteruitgang de bus in te gaan, juist op het moment dat de deur werd gesloten. Hij viel achter over op het wegdek. De chauffeur verliet daarop de huisanten met een passagier, om een onderzoek in te stellen. Toen ze zagen dat de gevallen man explosieven op zijn lichaam droeg, grepen ze diens handen om te voor komen dat hij het ontstekingsme chanisme zou kunnen bereiken. Ze schreeuwden naar de passagiers dat ze zich in veiligheid moesten stellen, waarop iedereen gehaast de bus ver liet. Even later lieten ze de handen van de terrorist los en renden voor hun eigen leven. Daarna stond de Palestijn stond op, liep enkele tien tallen meters, en blies zich op. Twee mensen in de buurt raakten als gevolg van de explosie zwaar ge wond. Een van hen. een vrouw, overleed later in een ziekenhuis. Van de overige vijftien gewonden konden de meesten na behandeling naar huis.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7