PRINS CLAUS Nieuwe Kerk in Delft, tempel van traditie Goochelen met koninklijke agenda's Prins Claus herdacht als man van de 'elegante rebellie' Klachten bij RVD over 'irritant' geklap Geen dikke rijen wachtenden bij registers pig geen loïse De doop van Eloïse, van prins Constan- jes Laurentien, gaat iet door. Dat heeft rlichtingsdienst ren gezegd. Eloïse is n tot nu toe enige in koningin Beatrix rins Claus. Eloïse trix Laurence, gravin Nassau, jonkvrouwe tg, zoals het kind of- zou volgens welin- agen eind deze den gedoopt. Door en van de prins is •onbepaalde tijd uit te het verblijf van het derland is verlengd, bedoeling dat prins i met vrouw en kind bu terugkeren naar iar beide ouders een iebben. nt tijdens dirigent fermunt is dinsdag tijdens de uitvaart - prins Claus in de rk in Delft. De orga- ve Tamminga. Ver- »ert het Residentie en het Residentie L Voorganger is ds. Jgnden, emeritus pre- |4e Kloosterkerk in .Daarnaast werkt aan inbk Huub Oosterhuis okken lla kwartier Ie Nederlandse bis- rragen alle parochies de dag van de uit- n 12.00 en 12.15 uur is ouw)klokken te lui- g aat in een brief van jpen aan de paro- 1S dere instellingen die n nnen luiden. De ko- is en kunnen de klok- i, aankondiging van D sn zonder beperkin- j geluid. donderdag 10 OKTOBER 2002 door Jeroen de Vreede den haag - De geschiedenis van Nederland is in de Nieuwe Kerk in Delft met een rouwrand geschre ven. In het mausoleum onder het monumentale praalgraf van Willem de Zwijger, liggen in twee af zonderlijke graftombes de doodskisten van het Huis Oranje-Nassau. De eerste Oranje die in de Nieuwe Kerk is begra ven, is Willem de Zwijger. Het is een kwestie van toeval. Na de moord op 10 juli 1584 door Balt- hasar Gerards, is het de bedoeling dat Willem van Oranje in de Onze Lieve Vrouwenkerk in het cen trum van Breda wordt bijgezet. Het is de laatste rustplaats voor de eerste Nassaus die de Neder landen aandeden. Ook Anna van Buren, de eerste vrouw van Willem van Oranje, en hun oudste dochtertje Maria liggen er. De gereserveerde plaats voor de vermoorde Wil lem is nooit ingenomen. Breda is ten tijde van de moord in handen van de Spaanse vijand. Nood gedwongen valt de keuze daarom op Delft, Wil- lems laatste residentie. Delft is ook als woonplaats voor de prins een noodoplossing geweest. Den Haag ligt meer voor de hand, maar is slecht beschermd tegen Spaanse aanvallen. Delft heeft stevige stadsmuren. Ze beschermen de onfortuin lijke Willem de Zwijger uiteindelijk niet, maar voorkomen wel dat zijn moordenaar kan vluch ten. Balthasar Gerards heeft de muren nooit meer levend i_ Willem van Oranje woont vanaf 1572 ook al enige tijd in Delft, maar pas een maand voor zijn dood keert hij terug naar zijn Delftse Prinsenhof. Zijn plotselinge dood zorgt voor problemen. Er is geen enkele voorbereiding getroffen. De stad is door de opstand tegen Spanje armlastig en heeft eigenlijk wel wat anders aan het hoofd dan een omvangrij ke uitvaart. Delft is bovendien niet onverdeeld gecharmeerd van de nieuwe calvinist Willem van Oranje, die in het Prinsenhof nog wel de uitgebreide feesten uit zijn rijke roomse tijd handhaaft. De Staten van Holland, Zeeland, Friesland en Utrecht besluiten uiteindelijk toch tot een uitvaart in Delft met 'schier koninklijken statie' op 3 augustus 1584. In de tussenliggende drie weken wordt Willem ge balsemd, een gebruik dat wordt volgehouden tot en met koning Willem IR in 1890. De tijd tussen overlijden en begrafenis is soms nog wel langer geweest dan tijdens de chaotische periode in 1584. Het duurt zevenenhalve maand voordat Louise de Coligny, de laatste vrouw van Willem van Oranje, in Delft in 1621 wordt bijgezet. Voor prins Maurits duurt het in 1625 ruim vijf maan den. Ten tijde van de begrafenis van Willem van Oran je is van een praalgraf nog geen sprake. Het be roemde grafmonument wordt pas in 1623 vol tooid. Tot die tijd staat er een tijdelijk monument je van zwarte steen en doeken, dat diverse buiten landse bezoekers destijds beschrijven als het 'le lijkste ooit gezien, een staatsman onwaardig'. Het duurt tot het begin van het twaalfjarig be stand in de oorlog met Spanje in 1609, voordat de Staten-Generaal gehoor geven aan de herhaalde oproepen van Louise de Coligny voor de bouw van een waardig gedenkteken. De vermaarde Am sterdamse beeldhouwer Hendrick de Keyser maakt het tot zijn meesterwerk. Het marmeren figuur van de ingeslapen Vader des Vaderlands en de uit brons gegoten vliegende engel gelden nog altijd als wereldwijde topstuk ken. De bouw van het monument wordt na Hendricks dood in 1621 door diens zoon Pieter de Keyser in 1623 afgerond. In 1621 wordt tijdens een korte ceremonie een kistje met het geprepa reerde hart en ingewanden van Willem van Oran je in het praalgraf gestopt. Louise de Coligny heeft het sinds 1584 al die tijd bij zich gedragen. Met het monument toont de Republiek der Ver enigde Nederlanden zijn macht en rijkdom. Een praalgraf en vorstelijke eer zijn niet langer voorbe houden aan koningen, laat de jonge Republiek blijken. In de jaren negentig van de vorige eeuw is het praalgraf in de Nieuwe Kerk gerestaureerd. Een onderzoek van de Rijksgebouwendienst, de be heerder van het monument, toont aan dat het marmer door minerale zouten is aangetast. Het monument wordt volledig ontmanteld. In een wa terbad spoelen de zouten langzaam uit de stenen. Het puzzelen met de bijna vierduizend stukjes is in 2001 voltooid. Vlak onder het grafmonument bevindt zich de 'oude grafkelder'. Na prins Willem I worden daar zijn vierde vrouw Louise de Coligny en zijn on middellijke nakomelingen bijgezet, met uitzonde ring van prins Willem III, de koning-stadhouder en zijn vrouw Mary Stuart, die als koning en ko ningin van Engeland in de Londense Westminster Abbey rusten. Na een kleine verbouwing van de kelder in 1752 besluit koning Willem I de zaken in 1820 voortva rend aan te pakken. Het achterste gedeelte van het koor in de kerk wordt verhoogd, om plaats te bieden aan een nieuwe, grote grafkelder. De toe gang wordt afgedekt met een kolossale sluitsteen van 3500 kilo. De toegang onder de steen blijft echter zo klein, dat de kisten niet naar beneden gedragen maar getakeld moeten worden. Bij het 25-jarig regeringsjubileum van Wilhelmina ont staat daarom het idee voor een groot, open por taal, pal voor het praalgraf. Het is er nooit geko men. Wel wordt de toegang verbreed tot ongeveer drie meter en komt er een wit betegeld voorpor taal. Van daaruit zijn via een gang de twee grafkel ders te bereiken. Ieder jaar bezoekt een select gezelschap de tom bes voor een inspectie. De 'commissarissen van de koninklijke grafkelder', onder wie de burge meester van Delft en het Hoofd van het Koninklijk Huis archief, maken gebruik van de werkingang, die zich naast het praalgraf bevindt In 1998 is zo'n 'werkbezoek' aangegrepen om te oefenen met het wegtakelen van de enorme sluit steen van de hoofdingang van de grafkelder. De laatste officiële keer dat de steen de toegang heeft prijsgegeven is op 8 december 1962, nadat konin gin Wilhelmina op 28 november 's nachts is over leden. publieke' en in paleis e Het publiek dat tot e dag afscheid kan ne- e rins Claus, wordt «n bloemen mee te iet paleis. De bloe- in buiten het paleis op aangegeven E toegang tot het pa- hoofdingang van tuin aan de Prin- indein de achterzijde van ko4n de tuin is een spe- idejgezet waar het con- ^gister kan worden J^fet is verboden te fo- ,aaten filmen. J.S.I Ure van il afgelast De première van de sse in Den Haag gaat t door. Aldus loop ide Theaterproduc- n. De première zou )en in het Lucent ïr. Van den Ende Bet gepast om juist in ia het overlijden van l een feestje te orga- den van co-produ- Channel hebben be lt uitstel. De eerste g van de show waar- Kleinsma, Pia Dou- nley Burleson spelen, »t naar 24 oktober in houwburg in i Nederland is Fosse end van de musical slefoontjes ostbus 51 Een kleine 5000 ibben zich de afgelo- met vragen gemeld ciale telefoonnum- jstbus 51 over het van prins Claus. De igen gaan over de :tie, de bezorging van n post en het per scheid nemen. Het atienummer |813) werd in de mdag op maandag verzoek van de :htingsdienst. Vooral ig kwamen er veel te- zo'n 3200. lit grootste iperatie Ongeveer 2700 poli- zullen dinsdag op de >m de uitvaart van in goede banen te a.fe korpsen in het land frsoneel. Daarmee is lien wel de grootste ratie in Nederland een woordvoerder Haaglanden, waar als Delft onder igenten worden in de begeleiding van het publiek dat Haag en Delft komt loge gasten, maar Normale politietaken eid en orde. Tot dus- Ie voorbereidingen an, aldus de woord- Vij zijn ook wel wat iet staatsbezoeken en door Hans Jacobs den haag - Aan buitenlandse ho ven wordt koortsachtig gewerkt om de agenda's vrij te maken voor de uitvaart van prins Claus, volgende week dinsdag. Bij de plechtigheid voor koningin Wil helmina in 1962 was slechts een handvol vorstelijke personen aanwezig, maar nu de banden tussen de koningshuizen hechter zijn geworden, is in Delft een ho gere opkomst te verwachten. De agenda van de Belgische ko ning vermeldt voor dinsdag 15 oktober, de dag van de uitvaart van prins Claus, het begin van het staatsbezoek van de Itali aanse president Ciampi aan België. Desondanks hebben de zuiderburen al laten weten naar Delft te komen. Ongetwijfeld wordt nu druk overlegd tussen Belgische en Italiaanse dignita rissen over aanpassingen in het programma van Ciampi. Moge lijk neemt kroonprins Filip extra taken op zich. De omzettingen die het Belgi sche hof moet doen, zijn exem plarisch voor de activiteiten aan alle Europese hoven. Het Noor se koningspaar is dinsdag vol gens de openbaar gemaakte agenda in New York. Koning Harald en koningin Sonja zijn echter goede vrienden van ko ningin Beatrix, en het is best mogelijk dat bijvoorbeeld kroonprins Haakon spoorslags vanuit zijn tijdelijke woonplaats Londen de oceaan oversteekt om zijn ouders te vervangen. Harald en Sonja kunnen dan naar Delft komen. De Britse koningin Elizabeth II, momenteel met echtgenoot prins Philip op rondreis door Canada, zou in geen geval de uitvaart van prins Claus hebben bijgewoond. De Britse vorstin laat zich slechts bij uitzondering bij een begrafenis zien, zoals in 1993 bij de uitvaart van de plots overleden Belgische koning Boudewijn. Maar twee jaar eer der ging ze niet naar Noorwe gen voor de begrafenis van ko ning Olav, waarbij koningin Beatrix zich bijvoorbeeld wel liet zien. De Britse koninklijke fami lie schuift voor dit soort ver plichtingen kroonprins Charles naar voren. In het verleden bepaalde de rang van de overledene de sa menstelling van de afvaardiging naar de begrafenis. Het maakt verschil of een regerend staats hoofd overlijdt, of 'slechts' de partner daarvan. In het eerste geval is de afvaardiging 'hoger' dan in het tweede, maar tegen woordig spelen de persoonlijke relaties en de vriendschapsban den tussen de koninklijke fami lies ook een belangrijke rol. Zo ging koningin Beatrix de laatste jaren zelf naar de begrafenissen van de Deense koningin-moe- der Ingrid (2000), de Britse 'Queen Mum' (2002) en woonde ze zelfs de herdenkingsplechtig heid bij voor de gestorven moe der van de Spaanse koning Juan Carlos (2000). In geen van deze gevallen ging het om de dood van een (ex-)staatshoofd. De innige banden tussen de Oranjes en de Zweedse en Deense koningshuizen veron derstellen dan ook de komst van beide koningsparen. Koningin Margrethe van Denemarken is peettante van kroonprins Wil- lem-Alexander, de Zweedse ko ning Carl Gustaf is petekind van prinses Juliana. De agenda's ge ven vooralsnog geen conflicte rende bezigheden aan. De komst van prinses Benedikte (zus van Margrethe) en prins Ri chard zu Sayn-Wittgenstein- Berleburg zou ook geen verras sing zijn. De prins heeft de ken nismaking tussen Beatrix en Claus van dichtbij meegemaakt, ze ontmoetten elkaar immers voor het eerst bij het huwelijk van zijn zus Tatjana in 1964. Ri chard heeft daarna zelfs nog als dekmantel gediend voor de pril le relatie tussen de Nederlandse kroonprinses en Duitse diplo maat. Benedikte was in 1980 na mens de Deense koningin aan wezig bij de inhuldiging van Beatrix. Prins Claus maakte vorig jaar tot ieders verrassing zijn opwach ting bij een tentoonstelling in het Haags gemeentemuseum ter gelegenheid van het staats bezoek van het Spaanse ko ningspaar. Koningin Sofia nam de broze prins bij de arm en leidde hem rond. De vriend schap tussen beide families voedt de verwachting dat de Spaanse koning, als zijn agenda het toelaat, zelf komt. Dat zou de plechtigheid ook in histo risch oogpunt interessant ma ken, het was tenslotte Delft waar Willem de Zwijger in opdracht van de Spaanse koning (die 'hij altijd had geëerd') werd ver moord. Uit Luxemburg komen naast groothertog Henri en zijn vrouw Teresa waarschijnlijk ook het oude groothertogelijk paar Jean en Josephine-Charlotte. Verder ligt het voor de hand dat de Jor daanse ex-kroonprins Hassan, al dan niet vergezeld door ko ningin Noor, naar de uitvaart komt. Indien ook in Monaco een uitnodiging is beland, zal wellicht prins Albert zijn hoog bejaarde en met zijn gezond heid kwakkelende vader Rainier vertegenwoordigen. Duitsland stuurt, gezien de bij zondere rol die Claus had als bruggenbouwer tussen de buur landen, ongetwijfeld een zware delegatie. Met bijvoorbeeld oud-president Von Weizsacker, en op persoonlijke titel onge twijfeld ook enige vorstelijke personen, zoals de Von Bis- mareks. den haag/gpd - Of de Rijksvoor- lichtingsdienst niet iets kan on dernemen tegen dat irritante ge klap van toeschouwers bij het passeren van de lijkwagen met het lichaam van prins Claus. Verschillende bellers hebben deze dienst, de spreekbuis van het hof, dit verzoek voorgelegd. Het antwoord luidt simpelweg nee. Of het lichaam van de prins nu werd opgehaald uit het Acade misch Medisch Centrum in Am sterdam, thuisgebracht werd op Huis ten Bosch of overgebracht werd naar het werkpaleis Noordeinde, iedere keer brach ten belangstellenden uit het pu bliek de handen op elkaar. Geen hard geklap waaruit veront waardiging spreekt, zoals des tijds bij Pim Fortuyn, maar een zacht en ongetwijfeld als waar dering bedoeld geklap. Maar daarom niet minder ergerlijk, volgens een deel van de natie. Een aantal anti-klappers heeft zich beklaagd bij de Rijksvoor lichtingsdienst. Maar die staat machteloos, aldus een woord voerder. „Wij kunnen geen ver bod uitvaardigen", legt hij uit. ,Als iemand langs de openbare weg wil klappen, kan dat ge woon." Hij laat in het midden of het geklap op prijs wordt ge steld. Er bestaat ook geen rouw- etiquette waar het publiek zich dinsdag, de dag van de uitvaart, langs de route aan geacht wordt te houden. Dus geen beertjes verbod richting de koets of een verzoek om hooguit een favorie te bloemensoort te gooien. ruswuk/anp - Het aantal men sen dat een handtekening zet in het condoleanceregister voor prins Claus is niet enorm groot. Dat blijkt uit een rondgang langs verschillende gemeente huizen. Vooral in de grote ste den blijven wel continu mensen komen, maar staan er geen rijen wachtenden. In het Amsterdamse stadhuis hebben gisteren zo'n 500 men sen het condoleanceregister ge tekend. Ook in Rotterdam ston den geen dikke rijen mensen. Zo'n driehonderd Rotterdam mers hebben gisteren het regis ter in de hal van het stadhuis ge tekend. De verwachting is dat de drukte die het Rotterdamse stadhuis na de dood van Pim Fortuyn kreeg te verwerken, uit blijft. In Den Haag is het niet overvol in het stadhuis maar wel staan er continu mensen, aldus een gemeentewoordvoerder. Hetzelfde beeld tekent zich af in de provinciesteden. Het condoleanceregister in Meppel is na tweeënhalve dag getekend door ruim vijfhonderd mensen. De Drentse stad voelt zich extra met het koninklijk huis verbonden omdat koningin Beatrix en haar familie er eerder dit jaar koninginnedag vierden. Daarbij kon prins Qaus wegens ziekte niet aanwezig zijn. In het stadhuis van Kerkrade te kenden woensdag circa 150 per sonen het condoleanceregister voor de prins. Ook enkele oos terburen kwamen hun handte kening zetten. In het Duitse Herzogenrath, net over de grens met Limburg, werd ook een condoleanceregister geopend. „Prins Claus heeft veel voor de verbetering van de relatie tussen Nederlanders en Duitsers bete kend, wij willen hem graag her denken", aldus een woordvoer der van het gemeentebestuur van Herzogenrath. door Koos van Wees den haag - Iemand die af en toe de grenzen opzocht, 'met een elegante rebellie, zonder ooit ongepast te worden'. Iemand die 'pijnlijke problemen' onder vond bij zijn inzet voor de ach- tergestelden. Iemand die 'bin nen de grenzen van wat een echtgenoot van de koningin is toegestaan, een rol van beteke nis speelde' en daarmee een grote prestatie leverde. Geen van de drie sprekers tij dens de bijeenkomst ter herden king van prins Claus in de Haag se Ridderzaal ging er gisteren aan voorbij: de staatsrechtelijke en protocollaire beperkingen die Claus als gemaal van de vor stin ondervond, en hoe hij zich daartegen verzette. De mooiste woorden kwamen van Eerste-Kamervoorzitter Braks. Hij had het over de 'pro tocollaire belemmeringen die de prins soms naar effectieve vrij heid dedèn snakken', over het 'loodzware offer' en over 'ele gante rebellie'. Qaus was in Braks' visie de man die zijn ei gen positie voortdurend relati veerde, in eigen teksten vol iro nie. „Het leverde hilarische mo menten op waarbij toehoorders hun krakende deftigheid van zich af voelden spoelen", aldus Braks, die constateerde: „Een klein land heeft een prins van formaat verloren". Ook premier Balkenende ver wees naar prins Claus' beper kingen. Dat hij desondanks zo'n grote invloed kon uitoefenen 'is misschien nog wel een grotere prestatie dan wanneer je alle vrijheid hebt'. Tweede-Kamervoorzitter Weis glas herdacht Claus' afkeer van de begrippen 'links' en 'rechts' in de politiek, omdat hij die te extreem vond. Qaus stond de eerste jaren te boek als een 'linkse prins-gemaal'. Volgens Weisglas moest het voor Qaus een genoegdoening zijn geweest dat hij dat label overwon, terwijl zijn uitspraken over ontwikke lingssamenwerking steeds dui delijker werden. „Dat hij met die ideeën naar buiten toe vaak moest zwijgen, is een paradox waarmee de buitenwereld wel licht nog sterker heeft gewors teld dan de prins zelf', meende Weisglas. De drie sprekers ston den ook allemaal even stil bij de liefde tussen koningin Beatrix en prins Claus. „Een liefdevolle twee-eenheid", aldus Balkenen de, die herinnerde aan het mo ment dat de prins zich in 1999 tijdens de uitreiking publiekelijk tot zijn vrouw richtte, met de woorden: „Ik heb zoveel aan mijn vrouw te danken. Ik ben zo blij datje er bent". Het was voor het eerst dat Eer ste en Tweede Kamer in een ge zamenlijke vergadering de dood van een lid van het koninklijk huis herdachten. Bij de dood van prinses Wilhelmina, in 1962, gebeurde dat nog tijdens ge scheiden bijeenkomsten. Oud-premier Wim Kok bewijst de laatste eer aan prins Claus in de chapelle ardente in Paleis Noordeinde. Ministers, I deurs en diplomaten bewezen gisteren prins Claus de laatste eer. Foto: ANP/Jasper Juinen ■-"tiriMrl Koninklijke grafkelders in de Nieuwe Kerk te Delft Wilhelmina van Pruisen (1751-1820), gemalin prins Willem V Willem Alexander Ernst Casimir (1822), zoon koning Willem II Willem Frederik Nicolaas Karei (1833-1834), zoon prins Willem Frederik Karei Wilhelmina van Pruisen (1774-1837), 1e gemalin koning Willem I Koning Willem 1(1772-1843) Willem Frederik Nicolaas Albert (1836-1846), koon prins Willem Frederik Karei Alexander (1818-1848), zoon koning Willem II Koning Willem II (1792-1849) Maurits (1843-1850), 2e zoon koning Willem III Anna Paulowna (1795-1865), gemalin koning Willem II Louise van Pruisen (1808-1870), gemalin prins Willem Frederik Karei Amalia von Sachsen-Eisenach (1830-1872), gemalin prins Willem Frederik Hendrik Sophia van Wurtemberg (1818-1877), 1e gemalin koning Willem III Willem Frederik Hendrik (1820-1879), zoon koning Willem II Willem (1840-1879), oudste zoon koning Willem III Willem Frederik Karei (1797-1881), zoon koning Willem I Alexander (1851-1884), zoon koning Willem III Koning Willem III (1817-1890) Emma van Waldeck-Pyrmont (1858-1934), 2e gemalin koning Willem III Hendrik Wladimir Albrecht Ernst (1876-1934), prins-gemaal koningin Wilhelmina Koningin Wilhelmina (1880-1962) gestorven bijgezet 09-06-1820 27-11-1822 22-10-1822 11-05-1860 01-11-1834 05-11-1834 12-10-1837 26-10-1837 12-12-1843 23-01-1846 02-01-1844 28-01-1846 20-02-1848 21-04-1848 17-03-1849 04-06-1850 04-04-1849 10-06-1850 01-03-1865 17-03-1865 06-12-1870 21-12-1870 01-05-1872 17-05-1872 03-06-1877 20-06-1877 13-01-1879 25-01-1879 11-06-1879 26-06-1879 08-09-1881 2309-1881 21-06-1884 17-07-1884 23-11-1890 20-03-1934 04-12-1890 27-031934 03-07-1934 11-07-1934 28-11-1962 08-12-1962 In de ruimte onder en achter het praalgraf van Willem van Oranje in de Nieuwe Kerk in Delft rusten de stoffelijke resten van 43 leden van het huis van Oranje-Nassau. De ingang naar de koninklijke grafkelders ligt voor in het koor en is afgesloten met een twee ton zware zerk. Direct onder de sluitsteen is een stenen trap. Naast het praalgraf is een tweede (dienst)toegang, een klein luik met eronder een smalle trap, In opdracht van koning Willem I werd in 1822 een nieuwe grafkelder gebouwd. Het voorportaal werd in 1923 aangelegd. 32. 33. 1. Prins Willem I (1533-1584) 2. Louise de Coligny (1555-1620) 3. Prins Maurits (1567-1625) 4. Elisabeth (1630), dochter prins Frederik Hendrik 5. Isabella Charlotte (1632-1642), dochter prins Frederik Hendrik 6. Prins Frederik Hendrik (1584-1647) 7. Catharina Belgica 1578-1648), dochter prins Willem I 8. Amalia van Solms (1602-1675), gemalin prins Frederik Hendrik 9. Prins Willem II (1626-1650) 10. doodgeboren dochter prins Willem IV 11. Prins Willem IV (1711-1751) 12. Anna van Hannover (1709-1759), gemalin pnns Willem IV 13. George Willem Belcjfcus (1760-1762), zoon vorst van Nassau-Weilburg en prinses Carolina (dochter Willem IV) gestorven 10-07-1584 09-10-1620 23-04-1625 04-08-1630 03-1642 14-04-1647 12-04-1648 08-09-1675 06-11-1650 19-12-1736 22-10-1751 12-01-1759 27-05-1762 bijgezet 03-08-1584 24-05-1621 26-09-1625 18-08-1630 onbekend 10-05-1647 05-05-1648 21-12-1675. 08-03-1651 22-12-1736 04-02-1752 23-02-1759 01-06-1762 14. 15. 16. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. toegang grafkelders 17. 18. Hendrik 43. Derde kistje is onbekend gestorven doodgeboren kind prinses Carolina doodgeboren zoon prins Willem V Willem George Frederik (1774-1799), zoon prins Willem V Pauline (1800-1806), dochter koning Willem I Prins Willem V (1748-1806) Frederika Louise Wilhelmina (1770-1819), dochter prins Willem V bijgezet 24-10-1767 28-03-1769 03-07-1896 07-04-1911 29-04-1958 26-10-1819

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5