Leontien van Moorsel is ook maar een mens SPORT Junior Dekker vierde op vier seconden veiligheidsman weg Kandidatuur EK bouwsteen voor Eindhovens zwembad Voetbalbond stuurt Hervormingsplannen voor Formule 1-races aa lefilmpje jrkeerd bij r Collina Stevenhaagen bondscoach buiten Israël Vedette wordt weggevaagd door harde wind Overrompeld door de bal Irennen [Nijmegen Ijmegen stelt zijn anger open voor ■kampioenschap De raad besliste ree jaar genoeg is ïens organisator g geen nieuwe lo- anuit Zuid-Lim- jmeenten (Meers- geld) regelmatig 5 graag terug te Top de Holterberg jierijssel) leven ge- een nationaal lap. (chrikt partij areesde wielrenner steren dat hij het jenschap op de in Zolder, zou en. De WK-renner irm Frites kwam ;rmiskoers in het e lelijk ten val. eerde hij zijn - arvan hij eerder ok al enige hinder )e Nederlander itse medische ver- okter stelde vast ireuk geen sprake cker eerd Erik Dekker heeft mersfoort een ope- aan. Bij de Rabo- maart tijdens Mi- no bij een val zijn rak, werd botvor- ïgebrachte schroef i Jekker had zich al or het WK in Zol- nt enkele weken daarna voor te be- gend seizoen. b zegt af irathon De Kenyase hard- a Loroupe heeft d voor de mara- sterdam op 20 ok- jarige atlete voelt ende in vorm. De fvan Loroupe is de ïvaller voor de Am- athon. Afgelopen e de zieke Neder- van Hest af. Lorou- elste atlete op de iep in 1999 in Ber- e tijd van 2.20.43, wereldrecord. ding voor tssure Als eerste voetbal- lyem München e bond (DFB) een eding gekregen jlessure die Sebas- >pliep als intema- mpensatie be- 00 euro. De mid- akte op 8 mei, tij- èninterland tegen [eblesseerd en oor nog niet in ac- em. Bayern krijgt or elke officiële e Deisier sindsdien willen van Bdon af >orse eigenaren wil- lemruchte Engelse Wimbledon af. De ub gaat failliet of ien symbolisch be- derde verkocht. Wee multimiljo- de club in 1997 in ijds speelde de de Premier League Ifs Europees voet- de Noren hebben zo'n 70 miljoen nbledon verloren, ingt het team ideraan in de First - De Italiaanse ter Pierluigi Collina een spottend recla- ver zijn kale hoofd, ang van de Voetbal- itaatszender RAI was bedoelde commer- bver 'Collina sham- in juli de finale van impioenschap voet- s bij de uitreiking rd in ontvangst te de beste Italiaanse ter van het jaar. Het /erkeerd, omdat de jn 24e zijn haar in verloor door de alopecia. Dragers kte raken ook in in wenkbrauwen, lichaamshaar kwijt, kwaad uit het pro s' „Voor mij is het em meer, maar voor wel", zei Collina, pnge vent is het niet zoiets te wor- lAls iemand alopecia r verliest door che- zullen grappen als helpen." dondeboao 10 oktober 2002 zolder/gpd - Peter Stevenhaa gen treedt in Zolder op als bondscoach van de wielerploeg van Israël. „In het land zelfben ik echter nog niet geweest. De situatie daar is me te gevaarlijk", zegt de oud-prof uit Haarlem. Stevenhaagen is ook niet meer dan een gelegenheidscoach. „De eigenlijke bondscoach is opgeroepen voor militaire dienst. Ik ken hem van andere wedstrijden en hij heeft me ge vraagd hem te vervangen." De Israëlische bond heeft vijf honderd actieve leden. Drie van hen zijn aanwezig in Zolder. Shani Bloch is de meest ervaren renster. Ze rijdt voor een Itali aanse ploeg en eindigde dit jaar als achttiende in de vrouwen- Tour. Neo-amateur Oded Fein eindigde tijdens de tijdrit als laatste, op meer dan acht minu ten van winnaar Vaitkus. Yair Caspi deed het gisteren een ietsje beter. De junior hield twee renners (een Griek en een Mexi caan) achter zich en gaf daar naast slechts vier minuten toe op de winnaar. Met name Caspi is de man van Stevenhaagen. De andere twee vallen meer onder de hoede van een (ook in Zolder aanwezige) journalist, die in Israël zijn eigen wielerschool heeft. Stevenhaagen kent het koersen in Israël alleen van horen zeg gen. „Ik heb begrepen dat de wedstrijden er worden gereden op lange rechte wegen. Aange zien ze ook met niet meer dan tien man rijden, hebben ze van tactiek weinig kaas gegeten. Die ene jongen heb ik dan ook eerst naar Nederland gehaald om te kijken of het wel verantwoord was om hem tussen de wielen te laten rijden. Hij deed het niet slecht. Hij werd een keer achtste in Limburg." Gezien de politieke situatie in Israël zijn de trainingsmogelijk heden er beperkt. „Ze trainden veel op de Golan-hoogte, maar dat is dus niet meer mogelijk. In Nederland kreeg ik iets mee varj> de omstandigheden waaronder zij trainen. Toen er langs de kant van de weg een bus stopte, schrokken ze zich een hoedje. Ja, zo gaat dat daar." Nederlandse favoriet lijdt nederlaag op WK tijdrijden zolder/gpd - Vierde op vier seconden. „Dat is nooit leuk." Thomas Dekker slikte zijn ne derlaag op het WK tijdrijden voor junioren manmoedig weg. De Noord-Hollander ging voor een podiumplaats en eenmaal over de streep zei zijn lichaamstaal meer dan woor den. Zachtjes prevelde hij een drieletterwoord. Zijn gezicht stond op onweer, maar om ringd door camera's en persmensen liet hij de donkere wolk niet openbreken. „Geeft niks. We zijn trots op je", schreeuwde ie mand vanachter het hekwerk. Hij klaarde er niet van op. Thomas Dekker uit Dirkshom sprak met ge rechte rug slechts zakelijk over zijn tijdrit. „Het draaide op zich goed, maar ik voelde al snel dat ik niet super was. En op dit WK heb je nu eenmaal een superdag nodig om te winnen." Thomas Dekker was voor velen de topfavo riet. Niet voor niets startte hij als laatste, met het rugnummer 1. „Ik heb niet veel last ge had van die rol. Ook in de voorbereiding is er weinig misgegaan. Ik ben gevallen vorige week en brak daarbij vijf tanden af. Dat was even lastig met het trainen, maar nu hinder de het me niet." De jonge Rabobank-renner zocht über haupt niet naar excuses. „Natuurlijk heb ik liever een parkoers dat iets meer omhoog loopt. Maar dit is nu eenmaal Zolder. Ik heb overal het grootst toegestane verzet (52x14) kunnen draaien en ben zo hard mogelijk naar de eindstreep gereden. Ik wist van voorgaande jaren dat iedere seconde kan tellen." Het goud ging naar de Rus Mikhail Ignatjev. „Ik heb nooit tegen hem gereden. Ik ken hem wel van de uitslagen, die ik heb gele zen. Het is een baanrenner. Net als de num mer 2, Mark Jamieson. Op dit soort parkoer sen kunnen die jongens uitstekend uit de voeten." Stilletjes zocht Thomas Dekker na zijn reac tie zijn hotel op. „Zaterdag win je", riep een Zweedse deelnemer hem nog na. Zaterdag rijdt Dekker ook de wegwedstrijd. „We heb ben een goed team en maken een goede kans op een medaille. Dan moet het daar maar gebeuren." Leontien van Moorsel is teleurgesteld na haar tijdrit. Foto: ANP/Vincent Jannink door Ad Pertijs zolder - Leontien van Moorsel ging van start als torenhoge fa voriete. Zoals altijd. Overal waar de vedette van het vrouwenwiel- rennen verschijnt, verwacht men gouden bergen. Gisteren tijdens het WK tijdrijden bleek Van Moorsel echter ook zwaar te kun nen verliezen. Ze werd letterlijk weggevaagd door de wind, die er voor zorgde dat ze tussen Hasselt en Zolder geen moment in het juiste ritme kwam. Een tiende plek achter winnares Zabirova, meer zat er in niet voor de twee voudige wereldkampioene. Na afloop moest ze uitleggen waarom het was misgegaan. „Omdat ik ook maar een mens ben. Je hebt goede dagen en je hebt slechte dagen. Vandaag was het een slechte." Vanaf de eerste kilometer had ze moeten harken. „En als je dan je tussen tijd hoort, moet je nog meer harken." Ploegleider en echtge noot Michael Zijlaard zag het di rect. „Het was werken. Normaal zie je haar zo van die huppies maken." Ploeggenote Miijam Melcher reed nog slechter. Vierentwin tigste op 1.40. „De teleurstelling druipt van je af', zei een volger. „Nee, het ongeloof druipt van me af', corrigeerde de nummer één van de wereldranglijst. „Dit druist tegen alle logica in." Mel- chers zei tijd nodig te hebben om de oorzaak te achterhalen. De Zijlaardjes lieten wel hardop hun gedachten los op de neder laag. Twee mogelijke oorzaken werden hen voorgehouden: het feit dat Leontien van Moorsel nog maar anderhalve week gele den het WK baan reed in Ko penhagen en de ziekte van haar vader Harry, bij wie onlangs longkanker werd vastgesteld. Het laatste wimpelde ze weg. „Ik heb juist gisteren het positieve nieuws gekregen dat er geen verdere uitzaaiingen zijn gecon stateerd." Bleef over haar optreden op het WK baan. De tijd om om te schakelen naar de weg was kort. „Ik weet niet hoe ik het anders had moeten doen", maakt ze zichzelf geen verwijten. In Syd ney, tijdens de Olympische Spe len, was de omschakeling geen probleem geweest. „Maar toen stond er niet zoveel wind. Daar kon ik het baanritme meene men naar de weg. Ik hoefde er niet te stoempen, zoals hier." En dus doceerde ze keurig dat ze de souplesse van de baan niet had goed had kunnen overzetten in macht. Michael Zijlaard wees op de zwaarte van het afgelopen sei zoen. „Ze wilde er vanaf het be gin staan. In Milaan-San Remo al reed ze de hele koers op kop voor Mirjam Melchers. Ze wilde de ploeg dragen in de Tour. Ze wilde goud op de baan. Ze wilde goud hier op de tijdrit. Ze is niet voor niks de dag na de achter volging ziek geworden. En dan nog: heeft ze vandaag de wind mee, dan wordt het toch een heel ander verhaal. Dan kan ze wel op souplesse de juiste snel heid maken." Het enige verwijt dat Leontien van Moorsel te maken is, is dat ze te veel hooi op haar vork wil nemen. De combinatie baan- weg is alleen mogelijk als de ex terne omstandigheden ideaal zijn. „De baanachtervolging blijft met het oog op de winst kansen altijd haar speerpunt. Dat onderdeel laat ze nooit val len. De tijdrit past niet meer in het drukke programma", zegt Zijlaard. Mirjam Melchers weet niet wat de mislukte tijdrit zegt over de wegwedstrijd van zaterdag. „Dit is een tikkie", weet Zijlaard. .Al le twee hadden ze het juist staan op de tijdrit." Met de nodige geestelijke massage moet hij vooral Melchers weer in het za del helpen. Leontien van Moorsel zei wat gemakkelijk over de nederlaag heen te stappen. „Gewoon een plekkie geven en verder gaan." Net als na de totaal mislukte we reldbekerwedstrijd in 1999, waar ze zich ternauwernood kwalifi ceerde voor de Olympische Spe len. Zijlaard haalde dan ook maar de schouders op. „Het is goed dat ze een keer zo zwaar verliest. Je kunt iemand wel voor iedere wedstrijd tot favoriet bombarde ren, maar Leontien is niet van een andere planeet." door Hans Vos nieuwegein - Op grote afstand van de nog compleet in te richten bouwlocatie van het topsportzwembad in Eindhoven presenteerde de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) gisteren in Nieuwe gein de kandidatuur voor de organisatie van de Europese titelstrijd in 2006. Het doorgaan van het tweede EK in Ne derland - na dat van Utrecht in 1966 - staat of valt met de bouw van een zwem- stadion van internationale afmetingen en allure. Groen licht is er in Eindhoven in middels voor dat megaproject, dat in 2001 werd begroot op een investering van 21,9 miljoen euro. Toch zei KNZB-voorzitter Erik van Heij- ningen bij de presentatie van de EK- plannen niet louter voor de grap dat hij dit weekeinde in het Italiaanse Bologna, waar bij het bestuur van de Europese zwemfederatie (LEN) gelobbyd zal wor den, 'een kaarsje in de kathedraal' zal aansteken. Hoe ambitieus ook („We willen laten zien welke talenten we in huis hebben"), Van Heijningen realiseert zich terdege bij het openbaren van de kandidaatstelling dat de LEN niet zonder meer overstag zal gaan na het aanhoren van mooie Neder landse verkooppraatjes. „Een topsport- bad is een harde voorwaarde." Met het open water dat de gemeente Hoom in de aanbieding heeft voor de marathonzwemmers, is een Nederlands EK-toemooi niet levensvatbaar. Daar zijn in letterlijke zin veel meer bouwstenen voor nodig. Als niet voor uiterlijk begin 2004 met de bouw van het nog naamloze Eindhovense zwemcomplex wordt be gonnen, kan de KNZB in maart 2003 het fiat van de overkoepelende Europese bond wel vergeten. „Wij moeten de LEN overtuigen van onze klasse", betoogde Van Heijningen. Archi tecten mogen dan inmiddels via een openbare Europese aanbesteding mas saal ontwerpen indienen bij de gemeente Eindhoven, op de investeringsbegroting zal eerst nog een gat van 7,9 miljoen euro moeten worden gedicht. SPORTUITSLAGEN Eredivisie mannen: Landstede - Ricoh Astr. 65-68 HONKBAL New York. Major League, playoffs. National League, finale (best-of-seven): San Francisco Giants - St. Louis Cardinals 9-6. Stand: 1-0. PAARDENSPORT Groningen, draf- en rensport. Eerste koers, 1700 m: 1. Precious Boko (Leeuw. J. de) 1.17,1, 2. Orchid van't Hof, 3. O Jules S. Toto- winnend 2,70; plaats 1,30 1,40 2,00; koppel 15,00; trio 120.30. Tweede koers, 1700 m: 1 Royal Oldeson (Kamminga, C.F.) 1.17,2, 2 0 Geertie, 3. Ori on Dijkhoeve. Toto: winnend 2,20; plaats 2,00 7,50 2,00; koppel 33,10; trio 214,60; dubbel winnend 14,40 Derde koers, 1700 m: 1. Norris (Blankendaal, M.C.) 1.17,8, 2. Golden Spotlite, 3. Moosma- gic S. Niet gestart: Moreira Chenil, Panky Ney- enrode. Toto: winnend 1,60; plaats nvt nvt nvt; koppel 4,20: trio 9,50. Vierde koers, 1700 m: 1. Real Minnesota (Glee, Mw. S.K. de) 1 20.6, 2 Rising Sun, 3 Rita Schermer.TotO: winnend 5,80; plaats 2,00 2,00 2,10; koppel 17,00; trio 107,50; Vijfde koers, 1700 m: 1. Miss Harley (Ham ming, H.) 1.14,8, 2. Papi Raul, 3. Lefkas Ol deson. Niet gestart: Night Runner A. Toto: win nend 1,30; plaats 1,10 1,10 1,80; koppel 2,00; trio 11,10. Zesde koers, 2240 m: 1. Petitia W (Schoonho ven. H.W.) 1.18,3, 2. Nancy S, 3. Randy Star dust Niet gestart Only You. Toto.- winnend 3,10; plaats 1,30 1,80 2,90; koppel 17,80; trio 67,50. Zevende koers, 1700 m: 1 Pablo Ricardo (Oooyeweerd, J.F. van) 1.16,5, 2. Priorityme- adow, 3. President Wish. Toto: winnend 4,40; plaats 2,70 1,30 2,70; koppel 13,10; trio 219,60. Achtste koers, 1700 m: 1. Running Champion (Engwerda. J.W.M.) 1.16,8, 2. R.tzy Boko, 3. Picanta Furniture, 4. Paco Impuls. Niet ge start: Play with me. Rocket Space. Toto: win nend 2,20; plaats 1,50 1,40 1,50; koppel 10,10; trio; kwartet 103,40. Totalisatoromzet: 38.458,00. PRIJSVRAGEN 2 7-5, Björkman (Zwe) - Gambill (VSt) 6-2 7- 6, Mathieu (Fra) - Boutter (Fra) 6-2 7-5, Sa (Bra) - Carlsen (Den) 6-3 6-7 6-1, Kafelnikov (Rus/2) - Mehgeni (Bra) 6-3 6-4. Tweede ronde: Pless (Den) - Ljubicic (Kro/8) 4-6 6-4 6-4, Clément (Fra) - Gonzalez (Chl/6) 6-4 6-3, Safin (Rus/1) - Arthurs (Aus) 6-3 4-6 7-6. Wenen. Mannen, 765.000 euro. Eerste ronde: Haas (Dui/1) - Juschni (Rus) 6-2 2-6 7-5, Ferrero (Spa/2) - Massu (Chl) 5-7 6-4 6-3, Federer (Zwi/6) - Krajan (Kro) 7-5 6-1, Robredo (Spa) - Nieminen (Fin) 6-3 6-3, Ja mes Blake (VSt) - Spadea (VSt) 3-6 6-2 6-3, Stepanek (Tsj) - Koubek (Oos) 6-3 6-7 7-6. Tweede ronde: Novak (Tsj/5) - Coria (Arg) 7-5 6-2. Filderstadt. Vrouwen, 585.000 euro. Eerste ronde: Majoli (Kro) - Grande (Ita) 3-6 6- 4 6-4, Dementieva (Rus) - Coetzer (ZAf) 6-3 6- 0, Casanova (Zwi) - Raymond (VSt) 1-6 6-3 6- 4, Kremer (Lux) - Malejeva (Bul) 6-4 7-6. Tweede ronde: Stevenson (VSt) - Capriati (VSt/1) 7-6 4-6 6-4, Davenport (VSt/2) - Samshnova (Isr) 6-4 6-3, Hantuchova (Slw/8) - Schett (Oos) 7-5 6-1. VELDKORFBAL zeist/anp - Aan de vooravond van de belangrijke EK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Oostenrijk, volgende week woensdag in Wenen, is er enige commotie ontstaan in en rond het Neder lands elftal. De KNVB heeft het contract opgezegd met veilig heidsman Bertus Holkema, die bij de spelers goed lag. Over de reden van zijn vertrek zegt KNVB-voorlichter Rob de Leede: „De KNVB is bezig met een heroriëntatie van de beveili gingsstructuur. Per 1 december vertrekt Mark Timmer, die daar voor bij de KNVB verantwoorde lijk was. Wij gaan het anders neerzetten. Holkema is dus niet meer betrokken bij het Neder lands elftal, ook niet meer bij uitwedstrijden. Wij hebben daar goede redenen voor. Het con tract met Holkema is opgezegd en verder doen we geen mede delingen. Dit is een zaak tussen twee partijen." Holkema zelf begrijpt niets van zijn ontslag, maar wil er inhou delijk niet op ingaan.Als ik wat zeg, wordt dat tegen me ge bruikt. Ik wil geen onrust ver oorzaken, ik heb liever dat alles de doofpot ingaat en dat Neder land met 5-0 wint van Oosten rijk. Dat is het allerbelangrijkste. Waarom ik weg moet, weet ik niet Niet officieel." Het weekblad Voetbal Interna tional meldt deze week dat op 21 augustus in Oslo, in de nach telijke uren na de oefeninterland Noorwegen-Nederland, enkele spelers en leden van de medi sche staf betrokken waren bij een vechtpartij met Noorse journalisten, fotografen en uit gaanspubliek. Holkema zou vol gens VI de vechtpartij hebben beëindigd. De spelers ontkennen dat er is gevochten in Oslo. Holkema zegt niets van een mogelijke ru zie te hebben gezien. Hij werd wel wakker gebeld, omdat er problemen waren. Vorig jaar november werden de spelers ook in verband gebracht met een affaire, rond een pikante danseres in Kopenhagen rond de oefeninterland Denemarken- Nederland. De Leede: „Er is in Oslo een bij- na-vechtpartij geweest, dat heeft Holkema tegen bondscoach Dick Advocaat gezegd. Maar wij gaan met de veiligheid een an dere kant op en dit heeft niets te maken met eventuele gebeurte nissen in Oslo." Hoofdklasse: Rohda - Die Haghe 10-13. VOETBAL Lucky Day 2916— 3.4.5.11.13.14.24.27.29.30.39 44.49.50. 51.53.60.62.69.78 (Onder voorbehoud van typefouten) TENNIS Lyon. Mannen, 760.000 euro. Eerste ronde: Kuerten (Bra) - El Aynaoui (Mar) 6-7 6-2 6-4, Mirnii (WRu/7) - Rochus (Bel) 6- Amstel Cup. Eerste ronde: Babberich (zo) - Stormvogels Telstar 1-2(1-1) 10. Klaver 1-0, 31. Van Om- mel 1-1, 62. De Lange 1-2. Scheidsrechter.- De Vree. Toeschouwers: 250. Gele kaart: Bur gers (Babberich), De Lange (Stormvogels Tel star). VOLLEYBAL Buenos Aires. WK volleybal mannen. Kwartfinales: Joegoslavië - Portugal 3-0 (25- 20 25-23 25-16), Rusland - Griekenland 3-0 (25-22 25-22 25-21), Brazilië - Italië 3-2 (25-23 25-23 23-25 26-28 15-13), Frankrijk - Argentinië 3-1 (14-25 29-27 25-23 25-18) Indeling halve finales: Joegoslavië - Brazilië, Rusland - Frankrijk. WIELRENNEN Zolder. WK. Individuele tijdrit. Vrouwen: 1. Zabirova (Rus) 23,2 km in 30.02,62 (46,332 km/u), 2. Br a ndli (Zwi) 0.14, 3. Th u rig (Zwi) 0.15, 4. Somarriba Ar- rola (Spa), 5 Carrigan (Aus) 0.20, 6. Slioes- sareva (Rus) 0.32, 7 Longo-Ciprelli (Fra) 0 42. 8. Polikeviciute (Lit) 0.44, 9. Arndt (Dui) 0.48, 10. Zijlaard-Van Moorsel (Ned) 0.51,24. Melchers 1.40. Junioren: 1 Ignatjev (Rus) 23,2 km in 28 30,37 (48,831 km/u), 2. Jamieson (Aus) 0.10, 3. Nibali (Ita) 0.25, 4. Dekker (Ned) Ö.30, 5. Infantino Abreu (Col) 0.39, 20. Duyn 1.27. san francisco - Slagman Edgar Renteria van de St. Louis Cardinals moet opspringen voor de bal van pit cher Kirk Rueter (San Francisco Giants). Overrompeld laat hij de knuppel uit zijn hand vallen. Dit gebeurde in de eerste inning in de eerste wedstrijd van de National League Championship Series. De San Francisco Giants wonnen met 9-6 van de St. Louis Cardinals.Foto: Reuters/Mike Segar suzuka/sid - De internationale automobielfederatie FIA heeft radicale hervormingsplannen ontvouwd om de spanning in de Formule 1 terug te brengen. Het belangrijkste voornemen is om teams die al te succesvol zijn tij dens het seizoen te straffen met extra gewicht in de auto. Als een coureur 20 WK-punten verzamelt, zou bij elk punt een extra kilo in zijn auto moeten worden geplaatst. Michael Schumacher van Ferrari staat dit seizoen op 134 punten. De do minantie van het Italiaanse team heeft de FIA wakker ge schud. De kijkcijfers en sponso rinkomsten in de Formule 1 zijn dit seizoen fors gedaald. De FIA wil verder de kwalifica tietraining in twee sessies van louden, dertig minuten houden, ver deeld over vrijdag en zaterdag. Het aantal tests moet beperkt worden, teams zouden hun wa gens slechts één keer per sei zoen aërodynamisch mogen aanpassen en dezelfde banden moeten gebruiken. De topteams Ferrari, Williams en McLaren reageerden zeer af wijzend op de voorstellen. „Moet de voetbalclub Arsenal met negen man spelen tegen Chelsea of moet Pete Sampras twee snaren uit zijn racket ver wijderen als hij tegen Tim Hen man speelt? Het is een ongepas te reactie op de dominantie van Ferrari, maar we moeten zelf zorgen dat we ze kunnen inha len", meende Patrick Head van Williams.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21