Kabinet zet Weidse studenten in erewacht voor Claus zwaar in op veiligheid Brugman Leidsch Dagblad Sluipschutter slaat opnieuw toe in VS WD trekt oud-gemeentesecretaris terug, Willems wethouder Alphen Het oude Syrië arriveert in Leiden EHBO! NCRV komt met variant op Big Brother SPECTACULAIRE SHOWROOMUITVERKOOP IN ZOETERWOUDE! Leidsch Dagblad Waardig afscheid van de prins EMEEN ag juwen t elling kondigt ronde gen aan ■i EE ci heeft mediatheek huispolder niet bij ed kip derkleding spreekwoord n met een Buienkans ENTAAR HEIDSPLAN n we het niet ge- die herhaal- n kunnen re- keiharde aanpak, nen meer agenten op de boeven in te reke- er cellen om ze op te iderland krijgt bij de zware criminelen FBI, direct aange- titie. maar het is. Zoals ook deze ,aar alleen al zo'n voor extra cellen en ministers Donner Remkes (binnen- er dan ook uit wie waar- Dat belooft in de- toch al magere R< ben je er niet met en meer agenten, van aanpak van - of dat nu de ge ne misdaad is of de linaliteit - is van cruci- voor het oplossings- van misdrijven. Om getal draait het bij het gevoel van de burger, loment wordt slechts rocent van de misdrij- ehelderd', tweederde igfften wordt niet ééns ding genomen. n de zware jon- werd gisteren in het rapport Criminaliteit in hier leest Jaadorganisaties ikels in de 'bovenwe- Eland veel eerder los zand aan el- bendes die zich met illegale 'han- drugs, wa- I vrouwen. Nederland van een lande- wil justitie van welke za- moet aanpak- wordt nog meer it geval is 'uitvoerder' bedacht beleid. En dat politie als geen ander B zaken voorrang ver in goed veiligheidsbe- [aat niet achter de (eettafels, maar bij de (straat. NR. 43050 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ft Dagblad Criminelen keihard aangepakt Ruit kapot? Bel: 589 88 87 den haag/anp - Criminele jonge ren en misdadigers die steeds op nieuw in de fout gaan, kunnen wat het kabinet betreft rekenen op een keiharde aanpak. Er moe ten duizend extra agenten bij ko men en meer cellen worden inge richt om criminelen op te sluiten. Het moet afgelopen zijn met de gevoelens van onveiligheid van de Nederlandse burger, zo staat te lezen in het Nationaal Veilig heidsplan van ministers Remkes (Binnenlandse Zaken) en Don ner (Justitie). De Nederlander moet zich ervan verzekerd we ten dat alle aangiften van mis drijven door de politie in behan deling worden genomen. Bo vendien kan het niet zo zijn dat veroordeelden en verdachten naar huis worden gestuurd om dat er niet genoeg cellen vrij zijn. Naar verluidt zal het kabinet volgend jaar 60 miljoen euro vrijmaken om de extra agenten op de been te krijgen en nog washington/rtr - In de Ameri kaanse staat Virginia is gister avond (plaatselijke tijd) een man doodgeschoten die bij een ben zinepomp aan het tanken was. De politie kan nog niet zeggen of er een verband is met de sluipschutter die al ruim een week de hoofdstad Washington en omgeving teistert en al zes mensen heeft gedood. Er zijn echter wel gelijkenissen met de vorige moorden. Een van de slachtoffers van de scherpschutter werd ook bij een benzinepomp doodgeschoten. Bij de zes eerdere moorden wa ren er geen getuigen en bleef er geen spoor van de dader achter. door Ad van Kaam leiden - Ze gingen eerder van Basel naar Quebec en van Que bec naar Atlanta. Maai" de afge lopen dagen kwamen ze in het Leidse Rijksmuseum van Oud heden aan: de tientallen kisten met honderden objecten voor de tentoonstelling 'Bronnen van inspiratie uit het oude Syrië'. In Canada en de VS was de reizen de expositie een doorslaand succes met meer dan 700.000 bezoekers. In Leiden gaat 'Syrië' op 1 november open voor het publiek. De hele collectie 'Nederland in de Oudheid' van het museum moet op de tweede verdieping wijken voor de in totaal 640 ob- eens 130 miljoen euro om onder meer extra cellen neer te zetten en om meer camera's op te han gen in de publieke ruimte. Al in de begrotingen van Remkes en Donner stond te lezen dat beide bewindslieden willen dat politie en justitie fors in de versnelling gaan. Er moeten 80.000 zaken meer worden aangepakt. Remkes wijst er ook nog eens op dat hij de politie wil afrekenen op de geleverde prestaties. Pres teert een politiekorps niet naar behoren, dan is er voor dat korps minder geld beschikbaar. De politie zelf staat niet te jui chen bij dit idee van de WD-be- windsman. Het is een veel te ambitieus plan voor te weinig geld, zo klinkt de kritiek. Met de maatregelen is een hoop geld gemoeid in een periode van fi nanciële krapte. Donner en Remkes zijn het volgens ingewij den dan ook nog niet helemaal eens wie waarvoor opdraait. Vrijdag bespreekt het kabinet de plannen. Na de schietpartij van gisteren zagen mensen wel een witte au to wegrijden. Een vergelijking van de kogels die bij de moorden van afgelo pen week en woensdag zijn ge bruikt, moet duidelijk maken of het hier om dezelfde schutter gaat. De politie in de regio Washing ton verrichtte gistermiddag een arrestatie. Eerder speculeerden de media dat het mogelijk om de sluipschutter ging, maar dat lijkt nu vrijwel zeker niet het ge val te zijn. De aangehouden man schoot in het wilde weg om zich heen, maar raakte nie mand. jecten die voornamelijk afkom stig zijn uit de nationale musea van Damascus en Aleppo. Dat geeft Oudheden in de tussentijd de gelegenheid om de vaste col lectie grondig onder handen te nemen. Als de bovenverdieping na 9 maart weer vrij is, komt 'Nederland' in een nieuwe op stelling terug. De voorwerpen uit Syrië, kruis punt van de karavaariroutes in het Midden-Oosten, getuigen van de grote rijkdom aan cultu ren en beslaan een tijdvak van een miljoen jaar. Te zien zijn de oudste vuistbijl ooit gevonden en het oudste muziekstuk ter wereld op kleitablet. Verder be horen tot de collectie onder an dere 10.000 jaar oude vrucht door Wilfred Simons/ANP leiden/delft - Leden van de Leidse studentenvereniging Mi nerva maken aanstaande dins dag deel uit van een erewacht tijdens de uitvaart van prins Claus. Achttien leden van de subvereniging 'Pro Patria' van Minerva, gekleed in het uniform van de landmacht, stellen zich baarheidsbeeldjes, levensgrote koningsbeelden uit Mari, een gouden koningsmasker, siera den van goud en zilver, het oud ste muziekstuk ter wereld op kleitablet en wereldberoemde grafreliëfs uit Palmyra, Romein se stad middenin de woestijn. Niet in Basel, Quebec of Atlanta, maar wel in Leiden zijn recente vondsten te zien van de archeo loog dr. Peter Akkermans. Hij verricht namens het Rijksmuse um van Oudheden al 16 jaar op gravingen in Teil Sabi Abyad Teil en vond daar vlakbij de ri vier de Euphraat ondermeer een compleet Assyrisch fort van 3000 jaar oud. Zijn voorwerpen zijn nog niet eerder buiten Syrië vertoond. dan volgens traditie op achter het stadhuis van Delft op de Grote Markt. 'Pro Patria' is uit genodigd door de Delftsche Stu denten Weerbaarheid, een on dervereniging van het Delftsch Studenten Corps. Ook studen ten uit Utrecht, Den Haag en Rotterdam doen mee. De Delftsche Studenten Weer baarheid wordt vaker gevraagd door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Niet Ger de Graaff, maar Gerrit Willems wordt de opvolger van de ver trekkende WD-wethouder Mar tin Donath. Dat is de verrassen de uitkomst van het spoedbe raad dat gisteravond tussen fractie en partijbestuur plaats had. De WD kwam bijeen nadat de kandidatuur van De Graaff via deze krant vroegtijdig uitlek te en de coalitiepartijen CDA en Christenunie een wethouders- post voor de voormalige ge meentesecretaris in felle be woordingen hadden afgewezen. „Het lijkt er wel op of de WD met de kandidatuur van De Graaff komt om ons te provoce ren", reageerde CDA-fractielei- ceremoniële gelegenheden van het Koninklijk Huis op te luiste ren. Zo doen zij elk jaar mee aan Prinsjesdag en waren zij aanwe zig bij het huwelijk van Wïllem- Alexander en Méxima. Ook tij dens de uitvaart van Wilhelmina in 1962 maakten Delftse studen ten deel uit van de erewacht. De studentenweerbaarheidskorp - sen zijn ontstaan in de negen der Bouke de Haan gisteren voordat de WD De Graaff had teruggetrokken. De Haan noem de de aanvankelijke keuze van de WD 'uiterst onverstandig en zeer ongewenst'. „Niet doen", luidde de duidelijke reactie van Peter Sneep, fractievoorzitter van collegepartij de Christen- Unie. „Het pas niet in de rol die hij gespeeld heeft." De PvdA was de enige partij die zo gauw geen bezwaren kon verzinnen tegen De Graaffs kandidatuur. Door het vroegtijdig uitlekken en de afwijzende reacties van twee collegepartijen werd dè kandidatuur van De Graaff gis teren ineens heel problema tisch. Een dag nadat hij moest bevestigen dat de oud-gemeen tesecretaris de belangrijkste tiende eeuw en hadden als doel een bijdrage te leveren aan de defensie van Nederland. Inmid dels hebben zij een sterk ritueel karakter. Behalve Leidse en Delftse stu denten telt de erewacht ook deelnemers uit Den Haag en Rotterdam. Zij krijgen aanstaan de maandag nog een laatste training van het leger. kandidaat was, heeft WD-frac- tievoorzitter Robert Blom een draai van 180 graden gemaakt. „We waren er eigenlijk nog niet uit", zegt hij nu. „De Graaff was wel onze nummer één. Maar we zijn gisteren eens op de stoel van de psycholoog gaan zitten. We vroegen ons af of hij, of an deren, in de nieuwe situatie makkelijk konden omschakelen. Dat was een hele worsteling. Daarom hebben we voor de meest veilige oplossing gekozen en besloten dat Willems onze nieuwe man wordt. Bovendien is ook hij direct beschikbaar, zo blijkt nu." Pagina R4: WD met Willems uit de problemen Hilversum - De NCRV komt met een variant op Big Brother Het Nieuwe Klooster. Twaalf men sen, gelovig en niet-gelovig, gaan een streng klooster in om met elkaar de discussie aan te gaan over de zin van het leven. Het Nieuwe Klooster wordt van af komend voorjaar op dertien vrijdagen op prime time uitge zonden. Net als in de 'echte' Big Brother krijgen de bewoners van het klooster bepaalde opdrachten, zoals het ritueel slachten van een geit. Bedenker van het pro gramma is Roek Lips, manager cultuur en godsdienst van de NCRV. Hem staat met Het Nieu we Klooster voor ogen de we reldgodsdiensten dichter bij el kaar te brengen. Het programma kent overigens niet, zoals BB, een winnaar. Ja- cobine Geel gaat Het Nieuwe Klooster presenteren. Verdachte 'Nulde' in cel aangevallen zutphen - De 33-jarige man, die verdacht wordt van de gruwel moord op de 4-jarige Rowena Rikkers (het 'meisje van Nulde') is in augustus in het huis van bewaring in Doetinchem door een medegedetineerde gesto ken met een balpen. De Rotter dammer raakte daardoor licht gewond. Het OM zal de belager vervolgen op verdenking van een poging tot zware mishan deling. Uitslaande brand Heemskerk Sport roelofarendsveen - Bij Heems kerk Sport aan de Van Alkema- delaan in Roelofarendsveen heeft een brand gistermiddag aanzienlijke schade aangericht. De brand ontstond in een van de werkplaatsen van het bedrijf, waar houten sportartikelen worden gemaakt zoals tafelten nistafels, voetbaltafels en sjoel bakken. In de ruimte was een medewerker van een extern be drijf bezig met onderhouds werkzaamheden aan een oliek achel. Daarbij moet iets zijn misgegaan. De werkplaats brandde volledig uit. Duiienden vossen dood in Finland Helsinki - Zo'n 50.000 vossen in kwekerijen in het westen van Finland dreigen te sterven doordat ze vergiftigd voer heb ben gekregen. Dat heeft de Bond van Finse Bontkwekers gisteren gemeld. Afgelopen vrij dag overleden al zo'n 20.000 vossen en honderden nertsen die vergiftigd voer hadden ge geten. Hetzelfde voer is onder nog zo'n veertig kwekerijen ge distribueerd. Sabotage wordt niet uitgesloten. Krant te laat beiorgd duin- en bollenstreek - Door een technische storing in de drukkerij is een deel van de edi tie van deze krant gisteren te laat bezorgd. Aan het eind van het drukproces raakte een vouwmachine onklaar, waar door de verwerking van de krant aanzienlijke vertraging opliep. Onze excuses hiervoor. (advertentie) Profiteer nu van ongekend voordeel bij Brugman Keukens Badkamers.Want alléén deze week organiseren wij een uitverkoop van showroomkeukens én showroombadkamers met kortingen tot wel 70%. Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. De reden dat we deze uitverkoop houden is omdat we gaan verbouwen. Deze unieke aanbieding geldt alleen voor particulieren. Dus kom snel naar Brugman in Zoeterwoude, want op=op en wegweg! KEUKENS* BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 Telefoon 071-5892086 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekt Naam MD V StraatO Postcode Plaats 3 Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: (ivm ccntrde nabezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau brtijRwiwiw- 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl den haag - Bij de Koninklijke Stallen staan nog geen rijen belangstellenden voor de laat ste groet aan prins Claus. Maar om de hoek, waar zich de ingang van de paleistuin van Noordeinde bevindt, drommen wat mensen samen. Geen gedrang, geen geschreeuw; waardigheid voor onze troetelprins. De hek ken knarsen open. Over met gele bladeren bezaaide paden schrijdt de stoet naar de con doleanceruimte, een witte tent waarin alleen het donkere zoemen van de airconditioning is te horen. En het gekras van pennen. En dan gaat het naar het paleis. Stil. Waardig. Zelfs de kiezelsteentjes houden zich stil. Meneer Van Vliet is koster van de Maartenskerk in Hillegom. Hij is hier met de motor naartoe gegaan. „Natuurlijk kom ik uit eerbied voor Claus. Maar ik wilde ook het paleis wel eens zien. Heel, heel lang geleden, schijnt het nog in bezit geweest te zijn van familie van mij." Even verderop bevindt zich de familie Henstra uit Leiden. „Hoewel hij niet van adel was, was Claus echt een edelman. Hij bezat innerlijke adel. Hij heeft zich ook nooit vergaloppeerd. Noblesse oblige. Daarom staan wij hier." Langs gouden taboeretjes gaat het naar de rouwkamer. Twee aan twee gaan mensen voor de kist staan. Ze buigen eerbiedig het hoofd. En dan is het voorbij. „Het deed me veel meer dan ik dacht", zegt mevrouw De Laat uit Haarlem. Veel meer. Nederland is met de dood van Claus leger en kouder ge worden." Foto: WFA/Frank van Rossum Medewerkers van Oudheden en transportbedrijf Gerlach hijsen een 1200 kilo zwaar mozaïek het muse um binnen. Uitgebeeld op het tableau is een mythologische scène van de negen maanden oude Hercules die twee slangen wurgt. Foto: ANP

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1