REGIO Zijldijk en Nieuwe Weg aangepakt 'Wat ze in Leiderdorp uitspoken, interesseert hier niemand' ben bang om in het donker over straat te terwoudse hobbyiste wint prijzen op Engelse beurs Toch weer 6000 euro subsidie voor d Leiderdorp vertrouwt op goede afhandeling woontorens Haast met maatregelen op Vronkenlïtan l ik mijn fouten zie, kan ik me blijven verbeteren' godsdienstles Op Openbare Scholen Ie voor -ndaal r De gemeente Lei- ïft een subsidie van o ontvangen van het I -an verkeer en wa- t geld is bedoeld ïheden aan de „j het kader van jn van de flats aan en Dreven. Het is 2i, vooral omdat de »t geld nu al heeft laar het pas over 'eeft. reerdag :door De open dag van rse brandweer, op Joktober, gaat niet .esluit is genomen Tóverlijden van Bewoners Boterhuispolder voelen zich meer thuis bij Warmond of Alkemade door Coen Polack warmond - Op het punt waar in de Boterhuis polder de Zijldijk en de Nieuwe Weg samenko men staat een wegwijzer van de ANWB met daarop de omliggende plaatsen: naar Leider dorp twee en naar Leiden drie kilometer rij den, Oud-Ade ligt vier, Rijpwetering vijf en Roelofarendsveen negen kilometer verderop. Warmond, waarmee geen directe verbindin gen zijn, staat niet eens aangegeven. Toch hoort de polder voor het grootste deel bij het dorp aan de andere kant van het water, waar van vanaf de Zijldijk de bossige contouren en de Oude Toren te zien zijn. Om er met de auto te komen moet je twee andere gemeenten doorkruisen en ben je met een beetje pech een half uur verder. De bewoners van het Warmondse deel van de Boterhuispolder zien het niet zitten dat hun polder bij Leiderdorp wordt gevoegd. Als de gemeentelijke herindeling van Warmond doorgaat, dan heeft Leiderdorp wel interesse om het gebied in te lijven, zo bleek dinsdag in een gesprek met de provincie. De bewoners van de polder zijn daarentegen meer op Al kemade gericht, maar veel vinden het ook pri ma om bij Warmond te horen. Piet van Leeuwen woont aan de oostkant van de polder, naast de Lange Brug. Dat is prak tisch op de grens, want zijn erf mag dan in de gemeente Warmond liggen, de Leidseweg waar zijn boerderij aan ligt, is van Alkemade. Van Leeuwen: „Ik ging vroeger in Oud-Ade naar school, ik ga nu naar de kerk in dat dorp. In Warmond kom ik eigenlijk alleen als ik naar het gemeentehuis moet. Als Warmond straks samengaat met Sassenheim of Oegstgeest, dan moet ik daar helemaal naartoe. Dan ga ik lie ver naar Roelofarendsveen. Leiderdorp zegt me helemaal niets. Mijn vrouw doet daar wel eens wat boodschappen, dat is het" Even verderop ligt het particuliere woonpark Watertuin Warmond, waarvan, volgens de plattegrond, de oprijlaan tot Alkemade be hoort. De bungalows zelf staan echter op War- monds grondgebied. Bewoner A. Stadhouder vindt het prima om bij Warmond te horen. „Hoe kleiner de gemeente, hoe beter. Alkema de is veel te groot en is daarnaast een op land bouw en veeteelt gerichte gemeente. War mond moet het vooral hebben van waterre creatie. Eigenlijk zou ik willen dat de Water- tuin bij geen enkele gemeente hoorde, want van de gemeente heb je alleen maar last Hier in dit park zijn wij grotendeels zelfvoorzie nend, we hebben een eigen waterafvoer en een vuilophaaldienst. We willen eigenlijk zo weinig mogelijk met welke gemeente dan ook te maken hebben." „We noemen dit park ook wel de kolonieën van Warmond", zegt bewoonster C. Hoog houdt. „De Watertuin is een soort wingewest voor de gemeente. Wij betalen belasting en ze doen eigenlijk niets voor ons. Hier komt bij voorbeeld geen taxi, geen treintaxi of wat dan ook." Hooghoudt voelt zich geen Warmonder. „Mijn gevoel zegt dat we bij Alkemade moeten horen, mijn verstand zegt bij Leiderdorp. Ik woon hier omdat ik van het platteland hou, vandaar zou ik het liefst zien dat deze polder bij Alkemade gevoegd zou worden. Die ge meente heeft volgens mij veel minder ambitie om te bouwen dan Leiderdorp. Aan de andere kant heeft Leiderdorp meer voorzieningen zo als winkels te bieden, dus daar zouden we meer aan hebben." Veerman André van Schie, die zijn pontje over de Zijp vaart, wil dat alles blijft zoals het is. „Warmond moet een kleine gemeente blijven en deze polder hoort daar gewoon bij. Wat hebben wij aan Oud-Ade? Wat ze in Leider dorp uitspoken interesseert hier ook niemand. Nee, in de gemeente Warmond hebben we het best." jlartenberg - „Het fietspad teg heeft zulke ^5. Ik vlieg er gewoon l0fegt Nelly van der rontwaardigd. Sa- andere Voorscho ot neemt ze het thema a4nder de loep. Een 'tfg op het jeugddebat Hlg 30 oktober plaats- v dk rSisdagavond komen jiigeren in het Am- yialjuwhuis bij elkaar. „1 praten elk over een jjderwerp. Naast vei- Jt gedebatteerd over njn en communicatie, j W. Carabain verwel- cügd en na een korte an de jongeren aan HTimissie Veiligheid' -groepje 'beleidsma- _df al noemt, moet wat veiligheid pre- It. Het wordt stil. -moeilijk zeg", zucht rland (13). Na een en hebben ze alle- I papier staan. „Vei lt je niet onzeker of als je over straat icludeert Lotte. Er nmend geknikt, oelen zich niet altijd n woonplaats, blijkt ussie die op gang gewas dat het zicht beperkt, gevaarlijke tonder verkeerslich ten, slechte straatverlichting en inbraken zijn de belangrijkste problemen die worden ge noemd. Hangjongeren zijn de grootste oorzaak van het onveilige ge voel, denkt Marijna du Pré (15). Zij is lid van de Jeugdraad, die na een eerder jeugddebat is op gericht. „Ik woon zelf midden in het centrum. Op de gemeente- werf en bij de Albert Heijn han gen altijd jongeren rond. Soms komen verschillende groepen elkaar voor mijn voordeur te gen. Nou, daar word ik niet blij van." Ook Nelly is bang voor hang jeugd. „Ik woon in de wijk Noord Hofland en ben echt bang om in het donker over straat te gaan. Dan loop ik om of ga ik helemaal niet naar bui ten." De Voorschotense jeugd ver veelt zich, weet Marijna. „Ze gaan dan stom lopen doen. Gooien met blikjes of zetten een voet voor je wiel." Esté van Koek (13) heeft wel eens een feestje in het centrum. „Dan gooien ze pizza's naar je hoofd", vertelt hij. „En ze zuipen en roken", vervolgt Kishan Kohabir (12). Lotte: „Ik zit op de musical- groep OtisKids in de Alettahof. Daar is het overdekt en hangen veel jongeren rond. Vaak moe ten we na afloop van de repeti ties binnen blijven totdat ze weg zijn." „Wat zou de gemeente hieraan kunnen doen" vraagt begeleid ster Marga Harink. „Maak een overdekte plek met bankjes", oppert Nelly. „Maar ze vinden het juist leuk om dingen te doen Zo'n 25 jonge Voorschotenaren voelden zich gisteravond echte beleidsmakers tijdens de voorbereidingen op het jeugddebat van 30 oktob Foto: Dick Hogewoning die niet mogen", reageert Lotte. „Dan gaan ze daar juist niet zit ten. "Veiligheid zit ingewikkelder in elkaar dan de jonge 'politici' hadden gedacht. Na een uur komen de vier dis cussiegroepen weer bijeen. Het enthousiasme straalt van de ge zichten af. Bij 'sport' hebben ze onder meer gesproken over sub sidie voor gehandicapte spor ters. Het team 'uitgaan' heeft een groots plan voor een brui sende uitgaansgelegenheid be dacht. De jongeren die zich ver diepten in communicatie willen een reclamecampagne voor de Jeugdraad organiseren. Ook de bevindingen van de 'Jeugdcom missie Veiligheid' worden met de andere groepen gedeeld. De teams gaan weer uiteen. En net als in de echte politiek ko men de leden van de verschil lende 'partijen' nog even achter gesloten deuren bij elkaar om in het diepste geheim de puntjes op de 'i' te zetten. - De gemeenteraad brp vertrouwt erop leester en wethou- lologische procedu- le bouw van vier aan de Laan van Ouderzorg netjes afhandelen. Gisteravond sprak de raad dat vertrouwen unaniem uit, door de afhandeling over te dragen aan burgemeester en wethou ders. Die stap moet ervoor zor gen dat er zo min mogelijk ver traging optreedt en de bouw zo snel mogelijk kan beginnen. Maandagavond was de raad er nog niet zo zeker van. Hoewel het bouwplan bekend is en de raad dus weet wat er gaat ge beuren, zouden er nog wel eens addertjes onder het gras kunnen zitten, redeneerden de raadsle den. In dat geval spreken bewo ners raadsleden daar op aan en die kunnen dan niets meer doen. Twee nachtjes slapen was ge noeg om een oplossing te be denken. Burgemeester en wet houders hebben toegezegd om, als het bouwplan alsnog veran derd wordt, de raad opnieuw te laten beslissen. Ook als er we gen moeten worden verlegd of aangepast wordt dat oorgelegd aan de raad. door ieroen Bordewijk leiderdorp - De Zijldijk en de Nieuwe Weg in Leiderdorp moe ten uitsluitend nog toegankelijk zijn voor bestemmingsverkeer. Dat is de uitkomst van een zeer druk bezochte inspraakavond over het veiliger maken van die twee verkeersroutes. De aanvan kelijke aversie van veel Zijldijk bewoners tegen de gemeentelij ke plannen ebde langzaam weg, toen gemeenteambtenaar Toon de Vreugd uitlegde dat een in richting als 'erftoegangsweg' niet betekent dat straks ook bewo ners de weg niet meer op mogen. 'Duurzaam Veilig' heet het lan delijke verkeersproject waar Lei derdorp enthousiast aan mee doet De gemeente wil af van de onveilige verkeerssituatie op de Zijldijk en de Nieuwe Weg. Die onveiligheid komt door een toe name van het sluipverkeer dat de overvolle provinciale weg N445 ontvlucht, en door de steeds grotere en zwaardere landbouwvoertuigen. Beide we gen zijn volgens de gemeente niet geschikt als 'gebiedsontslui- tingsweg', omdat er geen ruimte is voor aparte fietspaden en ge scheiden rijstroken voor het au toverkeer. Leiderdorp wil de wegen daar om inrichten als 'erftoegangs- wegen', waarop geen plaats is voor doorgaand verkeer. Het gaat tenslotte om een landelijk gebied met een sterke recreatie- en woonfunctie. En daar was aan het begin van de avond niemand blij mee. De toch al grote opkomst leek nog veel groter doordat op het laat ste moment de raadszaal moest worden ingeruild voor een veel kleinere vergaderkamer. Daar, waar normaal gesproken de burgemeester en hooguit drie wethouders van gedachten wis selen over dorpse beslommerin gen, bevond gemeenteambte naar Toon de Vreugd zich voor een menigte Zijldijk-bewoners met zo op het oog maar één wens: dat alles blijft zoals het is. Want het is daar helemaal niet onveilig'. Toch had niet iedereen die me ning. „Ik woon ook op de Zijl dijk, en ons huis is zelfs aan het scheuren door al dat verkeer", klonk het achterin dc zaaL „Als we zo doorgaan, gebeuren er in derdaad ongelukken. Ik begrijp best dat de landbouwvoertuigen van bedrijven aan de Zijldijk er door moeten kunnen, maar al dat sluipverkeer moet echt weg. Mensen moeten er ook nog kunnen fietsen." Dat verhaal kreeg bijvak Volgens De Vreugd was het dan ook alle maal één groot misverstand. „Bewoners van de Zijldijk waren bang dat ze straks ook zelf niet meer over die weg zouden kun nen. De term 'bestemmingsver keer' is wat dat betreft duidelij ker dan 'erftoegangsweg': bewo- ners mogen er gewoon rijden. Ik ben blij dat ik ze dat vanavond heb kunnen uitleggen." Het lukte De Vreugd overigens niet om gelijk maar een stem ming te houden over hoe de maatregel in de praktijk moet worden gebracht. Met paaltjes, vergunningen? Liever wachtten de nog altijd sceptische aanwe zigen eerst het verslag af van de inspraakavond. De gemeente Leiderdorp praat binnenkort onder andere met buurgemeen te Warmond, waar het verleng de van de Zijldijk zich bevindt. hof k ^-rijndijk - Voor aau kan 2002 nu al Buk. De Zoeterwoud- fcegin deze maand ■prijken in de wacht PPojcelaine, Sugar in het Engelse York, ïbbybeurs. Haar ge- m Struisvogelei, gevuld es van koud porse- "Jd voor de Titi Os- c<TOphy. Ook won ze Ir haar bedachte, en -£re mensen in koud ^igevoerde impressie Jidonesische eiland Vvee prijzen is 2002 aar," vindt La Lau. ein is een zachte iet boetseren van fi- -1 spul werd ontwik- li en Oscar Pena, die lië een decoratie- »en. La Lau is trots _J die naar dit duo is p De bijbehorende 1 twintig pond zegt Ik minder. „Het gaat ""vindt ze. „Ik zie die —lardering voor al het tis gestoken." t in dat ze zeker werk heeft gehad ménde ei. Ze heeft zestig uur of meer eën ei. De Zoeter- t als volgt te werk: /Djmachientje maakt n in het ei, dan vijlt 1 glad en werkt ze af tan zijn het interieur ikant aan de beurt, ffkjes die in het ei staan, maakt ze -"■Zo zijn de reiger en let ei waarmee ze in Engeland won, gemaakt van koud porselein. Soms koopt ze er iets voor. Zoals voor het ei dat ze decoreerde toen haar klein kind Tim werd geboren. Dat exemplaar is gevuld met een wiegje en slofjes van Swarovsky- kristal. Voor haar hobby gebruikt ze ei eren van grote vogels, zoals gan zen, zwanen, struisvogels en emoes. Onlangs kocht ze voor 25 euro een krokodillenei. Zo'n ei is wat langwerpiger dan een vogelei. „Dat 'ie anders van vorm is, vind ik het leuke. Dat zie ik als een uitdaging. Knutselen met echte vogeleieren en figuren maken van koud por selein zijn de twee grote hobbies van de Zoeterwoudse, die ook cursussen geeft. Ze gaat daar zo in op dat het maken van beer tjes van fimoklei en het maken van babypoppen van cemit-klei er de laatste jaren bij inschiet Eieren decoreren is niet voor ie dereen weggelegd, weet La Lau. „Het is hard werken. Het is kost baar. En je moet veel geduld hebben." Omdat ze vele uren met haar hobby's zoet is, is ze blij dat haar man vierkant achter Het huis van Gerrie La Lau aan de Hoge Rijndijk staat vol met eigen creaties. Het ei met de reiger (midden op de foto) was in York goed voor de eerste prijs in de categorie 'best miniature or decorated egg'- Foto: Dick Ho gewoning haar staat. „Hij heeft zich vaak moeten vermaken als ik bezig was", zegt ze. Hij is ook altijd bereid te helpen. „Heel veel ta ken neemt hij van mij over." Helemaal naar haar zin, zijn La Lau's creaties nooit. „Ik zie altijd de fouten. Maar dat vind ik niet zo erg. Zolang ik de fouten blijf zien, kan ik mezelf blijven ver beteren." door Janneke Dijke leiderdorp - Als je als gemeente godsdienstlessen financieel steunt, ben je dan bezig de scheiding tussen kerk en staat op te heffen? De gemeenteraad van Leiderdorp debatteerde gis teravond over die vraag. Behalve het CDA en een meerderheid van de PvdA vindt eigenlijk nie mand het een goed plan om de hervormd-gereformeerde kerk gemeenschap van Leiderdorp geld te geven voor de lessen. Toch gaat dat gebeuren, want de collegepartijen PvdA en Groenlinks hebben het CDA tij dens de college-onderhandelin gen beloofd met het voorstel in te stemmen. De hervormd-gereformeerde kerkgemeenschap geeft al sinds jaar en dag lessen levensbe schouwelijke vorming op de openbare basisscholen in Lei derdorp: de Hobbit, de Konin gin Juliana School en de Prins Willem-Alexander School. Leer lingen van groep 7 en 8 die dat willen, volgen deze lessen in hun vrije tijd. De kerken zijn jaarlijks 12.000 euro kwijt aan de lessen, en dat wordt een steedst groter probleem. Burgemeester en wethouders willen voortaan 6.000 euro per jaar doneren. Van alle politieke partijen is de WD nog het felst gekant tegen het subsidiëren van de gods dienstlessen. Volgens de WD maakt het nieuwe vak wereld oriëntatie ze overbodig. Als ou ders er echt prijs op stellen, moeten ze er zelf maar voor be talen, vinden de libetalen. „De scheiding van kerk en staat is in het verleden hard bevochten", aldus WD-lid Kanters. Ook collegepartij Groenlinks zit er niet op te waditen, maar gaat toch akkoord. Raadslid Mans handen: „Het komt rechtstreeks uit de college-onderhandelin gen. U zult daarom begrijpen dat wij ermee instemmen." Een uitdagend 'nee, dat begrijp ik niet' van Kanters haalde Groen links niet over. PvdA-lid McDa- 1 niel zit in hetzelfde schuitje. „Persoonlijk vind ik dat Kanters gelijk heeft. Het is op de grens, maar niet verboden, en dus stem ik voor." Behalve de WD r stemden ook Burgerbelangen Leiderdorp en D66 tegen. n& 2w3ieAt leiderdorp - Snelheidsremmen- de maatregelen op de Vronken- laan en de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp zijn noodzakelijk, daarover is de gemeenteraad het eens. Maar uit welke potjes de gemeente de bijna 1 miljoen eu ro moet halen, daarover steggel- den de politieke partijen gister avond. De gemeente komt voor de klus bijna 300.000 euro te kort. Burgemeester en wethou ders wilden dat geld uit een re- servepot van de gemeente ha len, maar de raad is het daar niet mee eens. Uiteindelijk bereikte de raad een compromis. Als klussen aan we gen elders in het dorp, zoals aan de Achthovenerweg en de Gal laslaan, voordeliger uitvallen, dekt dat het tekort van de Vron- kenlaan. Burgerbelangen Lei derdorp ziet hier als enige niets in. „Wij zijn tegen het verschui ven van geld. Dat maakt het on zichtbaar", aldus raadslid Wel- ler. De gemeente wil de maatrege len snel doorvoeren, omdat de verwachting is dat het flink drukker wordt op de twee we gen als de bouw van de toren flats aan de Laan van Ouderzorg begint. Veel auto's zullen dan de Vronkenlaan en de Van Poel geestlaan nemen om van de Van der Valk Boumanweg naar de Engelendaal en vice versa te rij den. Omdat er langs de Vron kenlaan drie scholen staan, moet de weg veiliger zijn voor dat het extra verkeer op gang komt. De wegen krijgen onder meer roodgekleurde fietspaden en een aantal plateaus met mid dengeleider en zebra. In de ge vaarlijke bochten Vronkenlaan- Van Poelgeestlaan en Van Poel- geestlaan-Laan van Ouderzorg komen plateaus die voorkomen dat auto's elkaar kunnen passé ren. Tussen de Van Poelgeest- laan en de Leeuwerikstraat komt een brug. Wanneer de werk zaamheden beginnen is nog niet bekend, omdat de gemeen te nog op zoek moet naar een aannemer.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17