LEIDEN REGIO Experiment met nieuwe nationale fitheidstest Slapende reus Jacobs is klaarwakker Van schooltandarts naar methadondruppels 1 Bouwverkeer maakt Vogelwijk 'razend' R3 -t Genomineerden gezocht voor Verhoogprijs Themawandeling door Hortus WIJK donderdag 10 OKTOBER 2002 DDER - In bezoekerscen- •igersbos in park begint zondag 13 in 14.00 uur een wan- I ^^ze wandeling is 'Bes- Leidse Hogeschool gaat aan de slag met ouderen, chronisch zieken en WAO'ers L ^len'. Deelname is gra- o o o N - Zorgcentrum Rijn an de Aaltje Noorde- 1 zoekt enthousiaste •rs voor de thuiszorg, on, koffie- en thee- ei allerlei andere acti- oude jdgJeresseerd1S om vnj- (jverk in het centrum te acj jh, kan contact opne- t oud^vorme van Deute- nen foon 5793600, bereik- at alP^^g en vrijdag van iagjW°uur- wdei Tot aan het eind van nieujunnen volwassenen ie zitdag- en vrijdagmid- 'e ini3.0O tot 15.00 uur in nakejal Lokaal in de centra- heek oefenen met on- Internet en Word. Er n instructeur aanwe- leden van de biblio- dragen de kosten 1,50 half uur. De biblio- jevestigd aan de •aat 4, telefoon viJK - De Ouderen Ac- i Commissie Leiden st organiseert zondag er een ontspannings- roor 55-plussers in rum Haagwijk aan de ïnlaan 2 in Leiden. Het ïorkest 'Koos Henzen' van 14.30 tot 16.30 uur llig programma. De iprijs bedraagt 1,20 eu- c - Elke vrijdag van 17.15 uur is er in Wijk centrum Vogelvlucht Joshuizerlaan 5 een e Kinderclub X' voor ïvan 7 tot 12 jaar. Wat "Is gedaan wordt is na- jeheim, maar het ma- geheime talen, het oe- n sluip- en bespioneer :en en het in de gaten van verdachte volwas- fARTiER - In buurthuis frijck aan de Topaas- cunnen 'kids' in de leef- 7 tot en met 10 jaar elke van 18.00 tot 19.00 Voor meer informatie tijving kan worden ge- ir het buurthuis, De maandelijkse wan- an het NIVON is zon- iktober en gaat door de reek van Lisse naar (ijk, een wandeling van r 18 kilometer. Er wordt ïld om 9.15 uur voor het on Leiden Centraal, wordt de bus naar Lis- nen. :er informatie kan con- den opgenomen met ts, telefoon 5227079 of ismits.2@hccnet.nl door Roelf Reinders leiden - Leiden is proeftuin voor een nieuwe versie van de Nationale Gezondheidstest. Eind deze maand worden in de Hogeschool Leiden ouderen, chronisch zieken en WAO'ers getest op fitheid en gezondheid. Het is voor het eerst dat deze groepen meedoen met de Gezondheidstest die voor de vierde keer plaatsvindt. Als de proef met het onderzoeken van oude ren, chronisch zieken en arbeidsongeschikten in Leiden lukt, worden volgend jaar in meer Nederlandse plaatsen deze groepen getest. Het doel van de nieuwe versie is om deze groepen aan het bewegen te krijgen. „Het is bekend dat zieken, ouderen en arbeidsonge schikten een stuk minder bewegen dan de rest van de bevolking die al te weinig beweegt", zegt Wil Ooijendijk van TNO Preventie en Ge zondheid uit Leiden dat de test in samenwer king met de GGD organiseert. „Terwijl bewe ging ook bij deze groepen gunstig is voor de gezondheid." Misverstanden staan beweging door ouderen, zieken en WAO'ers in de weg, stelt Ooijendijk. „Mensen denken: Ooh, ik word ouder dus laat ik het maar rustig aan doen. Of: Ik kan niet sporten want ik ben ziek. Terwijl dat geen re den hoeft te zijn om niet te bewegen. Oude ren, chronisch zieken en arbeidsongeschikten kunnen best sporten mits dat verantwoord ge beurt." Dat deze groepen pas in het vierde jaar aan de Nationale Gezondheidstest mee mogen doen, is volgens Ooijendijk 'een kwestie van prioriteit'. De eerste jaren zijn gebruikt om de gewone beroepsbevolking van 15 tot 65 jaar aan het bewegen te krijgen. „De Gezondheids test voor deze groep hebben we nu aardig op de rails." Voor de proef in Leiden hebben duizend ou deren, zieken en arbeidsongeschikten een uit nodiging gekregen. Dat is een verschil met de gewone Gezondheidstest waar iedereen zon der uitnodiging aan mee kan doen. „Omdat deze doelgroepen niet snel aan bewegen den ken, is het belangrijk om ze persoonlijk erbij te betrekken", zegt Ooijendijk. Bijna een kwart heeft toegezegd zich ook te laten testen. „Dat is een groter percentage dan we hadden ver wacht. Er is dus verheugend veel belangstel ling voor." De deelnemers worden in de Leid se Hogeschool met een fietstest op hun condi tie getest Lengte, gewicht en buikomvang worden gemeten en ze moeten vragen beant woorden over lichamelijke activiteit en leef stijl. De deelnemers krijgen een zogeheten fitheid profiel dat antwoord geeft op de vraag hoe ze ervoor staan, en een advies over wat ze kun nen doen om te bewegen. Om te kijken of de Nationale Gezondheidstest voor ouderen, chronisch zieken en arbeidsongeschikten suc cesvol is, gaat TNO later nog eens met een steekproef bekijken of de deelnemers de ad viezen ook hebben opgevolgd. Het onderzoek is voor TNO belangrijk om meer inzicht te krij gen in de redenen waarom deze groepen zo weinig bewegen, aldus Ooijendijk. door Marijn Kramp leiden - Het is een van de groot ste ingenieursbureaus ter wereld; Jacobs Engineering. In totaal heeft het meer dan 34.000 werk nemers op de loonlijst, waarvan meer dan 600 in Leiden in het Eurocentre aan de Plesmanlaan. Een groot bedrijf voor Leidse be grippen, dat ook nog eens het Eu ropese groepsmanagment van deze ingenieursgigant huisvest. Maar wie in Leiden naar Jacobs vraagt wordt doorverwezen naar de banketbakker op de Nieuwe Rijn. „Alsof we een slapende reus zijn", merkt Mark Bello, directeur verkoop, op. Om dit vooroordeel te weerleg gen pakt Bengt Svensson, de al gemeen directeur van Jacobs Nederland, het jaarverslag van 2001 erbij en wijst op de stijl op lopende staafdiagram die de groei van de afgelopen jaren weergeeft. „Wij beloven onze aandeelhouders jaarlijks 15 pro cent groei en dat weet Jacobs tot nu toe altijd na te komen. Vorig jaar resulteerde dat in een om zet van meer dan 4 miljard dol lar." Die groei bewerkstelligt het bedrijf door meer werk binnen te halen en door een zeer actief ovemamebeleid te voeren. Twee jaar geleden behoorde de Stork divisie Engineering en Contractors bij die overnames. Het van oorsprong Amerikaanse Jacobs zette hiermee voet op Nederlandse bodem. Jacobs be sloot de drie afzonderlijke Stork bedrijven te concentreren op een nieuwe locatie in Leiden. De overname heeft goed uitgepakt vertelt Svensson. „Wat Stork zijn zorgenkind was, is onder de vleugels van Jacobs in anderhalf jaar tijd uitgegroeid tot bron van succes." Natuurlijk heeft de huidige eco nomische malaise ook zijn weerslag op Jacobs, maar het stemt Svensson nog niet zorge lijk. „Voor bedrijven die een Bengt Svensson (I) en Mark Bello zagen het zorgenkindje van Stork onder de vleugels van Jacobs in anderhalfjaar tijd uitgroeien tot bron van succes. Foto: Henk Bouwman scherpe prijs en een goed pro duct neerzetten, zoals Ikea en Ryanair bijvoorbeeld, biedt deze periode juist ook mogelijkhe den. Wij horen ook in dat rijtje en profiteren net als zij van het feit dat het geld niet meer op straat ligt. Jacobs is een veelomvattend be drijf. Het doet nagenoeg alles op ingenieursgebied in de olie- en gaswinning, de farmaceutische en chemische industrie. De werknemers bedenken produc tiemethoden en processen, ont werpen de bijpassende fabrie ken, begeleiden de constructie en het opstarten en blijven be trokken bij het onderhoud. Daarnaast is de onderneming in Amerika ook sterk in het ont werpen en bouwen van gevan genissen, scholen, wegen, brug gen en tunnels. Het bedrijf werd 55 jaar geleden opgericht door Dr. Joseph Ja cobs, onder de 34.000 werkne mers beter bekend als Doctor Joe. De tweede-generatie Liba nees begon twee jaar na de tweede wereldoorlog voor zich zelf in Pasadena in Califomië. Een van zijn eerste klanten was het Amerikaanse farmaceuti sche bedrijf Merck. Beiden zijn ondertussen uitgegroeid tot multinational. Merck is nog steeds een klant van Doctor Joe en de oprichter, de 85 inmiddels gepasseerd, is nog steeds actief betrokken bij het bedrijf. Dit is volgens Bello illustratief voor de bedrijfscultuur. „Het draait bij Jacobs allemaal om re laties. Ons doel is om langdurige relaties met cliënten op te bou wen en daar heb je een stabiel management voor nodig. En een goed product." Dat Jacobs ook daadwerkelijk klanten aan zich weet te binden, wordt vol gens Bello weerspiegeld in de werkvoorraad. „Jacobs heeft we reldwijd voor anderhalf jaar werk op de plank liggen en dat is veel in deze sector. Driekwart van al het werk komt voort uit onze langdurige relaties. Voor de techneuten van Stork was deze werkwijze van Jacobs een behoorlijke omschakeling. „Wij ingenieurs staan er om be kend dat we met oogkleppen op stug doorwerken. Nu moesten 1 dienstverband van 47 ludt Wil Heeman (65) er- ie bij de Gemeenschappe- cl izondheidsdienst (GGD), jjineer zal Wil, bekend om t )rgende karakter, 's och- k om half acht het gebouw Ie 11 om het vervolgens te- i ssen als laatste te sluiten. 1 lagvullend programma i net het beantwoorden 1 efoontjes. Een honderd is it omschakeling in het ne. Haar welverdiende d ien is begonnen, en daar- e at ze direct genieten. „Ik 1 eer op vakantie naar Tur- i eerlijk." n sies die er ooit geweest eeft waarschijnlijk 1 maakt. De GG en GD, en GGD. Wil is altijd ge bleven en zag haar 'baas' meer malen van naam veranderen. Op achttienjarige leeftijd begon Wil bij de toenmalige school- tandverzorging. Kinderen van alle basisscholen in de regio Leiden kwamen bij haar. „Per groep van ongeveer tien kinde ren kwamen ze dan langs. El kaar eerst bang maken met al lerlei enge verhalen, om vervol gens naar binnen te komen. Het project hielp echt, maar te gen de tijd dat er meer tandart sen kwamen, werd het noodge dwongen stopgezet. Ik weet ze ker dat iets soortgelijks nu weer een succes zou zijn. De gebitten van kinderen gaan weer achter uit. Er is op dit moment een te kort aan tandartsen, dus waar om niet?" De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 Het meeste plezier heeft Wil be leefd aan haar werk voor ver slaafden. Methadondruppels verstrekken. Elke dag weer. Schuldgevoelens dat ze de ver slaafden eerder meehielp dan genas heeft ze nooit gehad, ver telt ze stellig. „Ik heb ze altijd met plezier geholpen. Ik was er om medicijnen verstrekken en niet om de verslaafden begelei den." Enthousiast vervolgt ze: „En ze zijn altijd zo aardig tegen me. Als ik ze in de stad tegen kom, zwaaien ze altijd even. „Hé Wil!", roepen ze dan. Ik krijg ook wel eens een bloeme tje, erg leuk allemaal." Met veel moeite stopte Wil met haar werk voor verslaafden om vervolgens als telefoniste haar loopbaan af te sluiten. „Dan kreeg ik mensen aan de lijn die dingen zeiden als: 'Ik steek mijn huis in de brand als ik geen an der krijg'. Op zich was dat ook wel een leuke periode, maar ik heb het nu toch wel gezien. Ik ben nou eenmaal niet zo'n zit- ter." Wil benadrukt het belang van de GGD in de regio. „Neem bij voorbeeld nekkramp. Stond er om half acht een hele groep voor de deur. Allemaal willen ze dan zo snel mogelijk een prik. In de tussentijd staat de tele foon roodgloeiend, omdat er mensen zijn die niet ingeënt kunnen worden. 'Te druk met werk, voetbal, hockey", krijg je dan te horen. Ik stond er dan vaak in mijn eentje voor en moest dan zorgen dat het in or de kwam." Ook al heeft ze als tandartsas sistente, administratief mede werker, methadonverstrekker en tenslotte telefoniste bijna driekwart van haar leven aan de GGD gewijd, die tijden zijn voor Wil nu echt over. „Ik heb na één dag al het gevoel dat ik hier niet meer thuis hoor. Ik heb voor mezelf de beslissing geno men dat ik niet meer langs kom. Het hoofdstuk is afgeslo ten." Maar wat als de GGD Wil belt om een dagje in te vallen? Wil Heeman na 47 jaar afscheid van 'haar* GGD. Foto: Hielco Kuipers „Ja, dan kom ik natuurlijk." Oude liefde roest niet Thijs Jaski we ineens ook rekening gaan houden met de 'zachtere' as pecten van het werk. Bijvoor beeld hoe de opdrachtgever on ze werkwijze ervaart en hoe wij communiceren. Die omschake ling heeft volgens Svensson goed uitgepakt onder het perso neel. „Slechts 15 van de 1000 Nederlandse medewerkers heb ben ons tijdens die reorganisatie vrijwillig verlaten. Er was veel begrip voor de doorgevoerde veranderingen. Mede omdat er voor de overname best wel het een en ander misliep." Een groot verschil met Stork is dat er tussen de verschillende Jacobs onderdelen geen compe titie is. „Het maakt niet uit waar een klant ons benaderd, ze krij gen dezelfde service. Jacobs heeft een zogenoemde 'grenslo ze' benadering. Weten we hier iets niet, dan doen we bijvoor beeld een belletje naar de Ver enigde Staten en staat er de vol gende dag iemand op de stoep. De werknemers zaten voor de overname door Jacobs, ver spreid over een handvol bedrij ven op verschillende plaatsen in de Amsterdamse en Rotterdam se regio. De vestiging in Leiden bleek een ideaal compromis. Svensson: „Precies in het mid den, zodat iedereen ongeveer even ver moet rijden. Een ander voordeel van een kantoor aan de Leidse Plesmanlaan, is de na bijheid van de snelweg, het sta tion en Schiphol. Het is nog geen half uur rijden en dat is voor een internationaal bedrijf wel een pre." Vooralsnog komen veel werkne mers van Jacobs van buiten de stad. Ze forensen dagelijks op en neer. Misschien, vermoedt Bel lo, is Jacobs daarom nog zo'n grote onbekende in Leiden. Maar daar komt langzaam maar zeker verandering in. Sinds we hier zitten hebben we al 75 mensen aangenomen en die ko men ook uit Leiden en omge ving. Ook gaan we ons, nu we gesetteld zijn wat actiever men gen in het Leidse. We zijn be gonnen met het Haring- en Co- renwijngala in de Pieterskerk." leiden - Het Steunpunt Vrijwilli gers is op zoek naar kandidaten voor de Co Verhoogprijs. Deze Leidse vrijwilligersprijs wordt dit jaar op zaterdag 7 december in het stadhuis uitgereikt. De jaar lijkse prijs is een symbolisch eerbetoon aan één of meerdere Leidenaars die vaak dag en nacht klaar staan om anderen - op vrijwillige basis - te helpen. Het kan hierbij gaan om een in dividuele vrijwilliger, een orga nisatie die geheel uit vrijwilligers bestaat of een organisatie waar bij het vrijwilligerswerk wordt ondersteund door een of meer dere betaalde medewerkers. De prijs is vernoemd naar Co Ver hoog, die met haar man Walter in 1993 de eerste editie won van deze door de Vrijwilligerscentra- le ingestelde ereprijs. Kort daar na overleed zij onverwachts. Mensen die iemand of iets wil len nomineren kunnen contact opnemen met het Steunpunt Vrijwilligerswerk. Uit die kandi daten worden uiteindelijk tien genomineerden geselecteerd die 7 december, de Internationale Vrijwilligersdag meedingen naar de eerste drie prijzen. Alle geno mineerden ontvangen 100 euro. De eerste prijs bedraagt 300 eu ro, de tweede 200 en 'brons' is nog steeds goed voor 100 euro. De 80-jarige mevrouw H. Jekel won de prijs vorig jaar. Zij is als vrijwilligster actief in het ver pleeghuis Sint Elisabeth Gast huishof en ook in het verpleeg huis Van Wijckersloot en Zorg centrum Rustenborch in Oegst- geest. Daarnaast is zij ook actief als vrijwilligster bij de Zonne bloem. De stichting Issoria die zich inzet voor een huis voor terminale patiënten aan de Plantage werd tweede. De derde plaats van Sonja Korenhof die onder meer al sinds 1985 op de openbare basisschool Meren- wijk actief is als vrijwilligster- Aanmeldingsformulieren voor de Co Verhoogprijs 2002 kun nen worden aangevraagd of op gehaald bij het Steunpunt Vrij willigerswerk, Breestraat 15,; 071-5160477 (behalve vrijdag) of e-mail: waves@lwo.nl door Silvan Schoonhoven leiden - Bewoners van de Vo gelwijk zijn boos op de ge meente. Die schendt de af spraak dat er geen bouwver keer door de wijk zou rijden, zeggen verschillende buurt bewoners. Volgens hen levert het vrachtverkeer naar de bouwplaats op het terrein waar de Annakliniek stond, gevaarlijke situaties op. Er zijn verschillende bouwac tiviteiten rond de Vogelwijk. Op de plaats van de voormali ge Annakliniek komen 10 vil la's, 32 rijtjeshuizen en 18 ap partementen. Ook wordt de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg uitgebreid en bouwt het Zeehospitium een revalidatiecentrum aan de Wassenaarseweg. Om het bouwverkeer tijdens alle werkzaamheden in goede ba nen te leiden, was langs de Nachtegaallaan een tijdelijke weg aangelegd. Maar nog voordat de nieuwe wijk is op geleverd is de bouwweg op last van het Zeehospitium verwijderd omdat het pad het werk in de weg zit. Bouwver keer rijdt daarom nu via de Blauwe Vogelweg, Leeuwerik straat en Vinkenstraat. De ge meente heeft deze wijziging in een brief aangekondigd. Buurtbewoner T. Kraan zegt dat de gemeente ook nog an dere afspraken met de buurt heeft geschonden. Zo zou voor november vorig jaar al een informatieavond over de nieuwbouw van het nieuwe wijkje zijn toegezegd voor de bewoners. Die is nog altijd niet gehouden. Ook zou de gemeente zich schuldig ma ken aan illegale houtkap in het plantsoen. K. Post, lid van het wijkcomi- té, is boos over de nonchalan te manier waarop de gemeen te de afspraken met de wijk schendt. „De overheid hoort voor de burger in de bres te springen, maar voor ons is zij nu de vijand geworden. Ik kan er razend over worden dat de gemeente een afspraak straffeloos kan schenden, ter wijl je als burg» gelijk een boete boven het hoofd hangt als je dat waagt." De gemeente Leiden is de zaak aan het uitzoeken en kan nog niet inhoudelijk reageren, meldt een woordvoerder. In een brief aan de bewoners noemt projectleider W. Griffi oen de route vanaf de Wasse naarseweg via de Blauwe Vo gelweg 'het minst slechte al ternatief. leiden - Door de Hortus Botanicus kan zondag 13 oktober een the mawandeling worden gemaakt met speciale aandacht voor padde stoelen. De start is om 12.00 uur bij de ingang van de Hortus aan het Rapenburg 73. De kosten voor deelname bedragen 5 euro, in clusief de entree voor de Hortus en een kopje koffie of thee.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15