REGIO Knippen en plakken als remediê! A WD Een nieuwe pagina die uitnodigt als een canapé Ambulancepersoneel en normen en waard Luchtfietserij van criminologe over illegalé DONDERDAG lO OK' NAVRAAG Hij heeft het weieens erger meegemaakt. In zijn lange carrière als be stuurder werd Cees Waal eenmaal met de dood bedreigd. „Gebeurde in de tijd dat ik wethouder was in Leiden en die bedreiging was zo re- eël dat ik aangifte heb gedaan. Ook omdat het om iemand ging bij wie het niet uitgesloten was dat hij zijn woorden zou waarmaken." Waal was dus al wat gewend. Nochtans ervoer de voorzitter van de Stichting Exploitatie Bejaardenzorg ook de intensieve stalking van een Leidenaar die zijn huis dreigde te worden uitgezet, als 'zeer inti miderend'. Maandag stond de stalker terecht. De zaak werd aange houden, maar Waal kan inmiddels rustig slapen. „Ik heb nu geen last meer van hem." Navraag bij Waal. U heeft zoiets dus al vaker meegemaakt. „Jazeker. Het vervelendste incident was rond die man die me wou doodschieten in de jaren zeventig. Maar ook in Deventer, waar ik van 1984 tot eind 1993 burgemeester was, konden ze er wat van. Daar werd 's nachts wel eens een steen door m'n raam gegooid. En daar heeft een of andere groep die het niet eens was met het beleid, me ook wel eens opge sloten in een kamer op het stadhuis. Maar dat was een malig en lang niet zo bedrei gend als het geval met deze stalker." Hoe bedreigend was dat dan? „Bedreigender dan gisteren in de krant stond. De man deed namelijk veel meer. Hij fietste vaak langs ons huis en riep dan 'Waal hoerenloper' en vooral mijn vrouw, die toen ziek was en inmiddels is overleden, vond dat heel vervelend. Zij had er ook de meeste last van, want ik was in die tijd als burge meester van Castricum vaak weg. En het gebeurde ook wel dat hij bij het hek voor ons huis ging zitten, zodat mijn vrouw geen kant uit kon." Is dat stalken nou typisch iets van deze tijd? „Denk ik niet. Je hebt altijd mensen die in de war zijn of bij wie een steekje los zit. Daar kim je meestal wel mee leven, maar dit was echt abnormaal gedrag. Je wist nooit wanneer hij wel of niet zou komen en als hij kwam was dat zeer bedreigend." Behalve interim-burgemeester van Sassenheim, bent u ook een dag in de week raadsheer bij het gerechtshof in Amsterdam. Wel ke straf zou u hem opleggen? „Daar zou ik het hele dossier voor moeten kennen. Als het een an der slachtoffer betrof, zou er een redelijke sanctie volgen, maar een rechter moet nooit recht willen spreken in zijn eigen zaak. Het hoort ook bij de risico's van het bestuurdersvak, maar ik vind wel dat er tegen moet worden opgetreden, je mag mensen niet laten belemmeren maatschappelijk actief te zijn." Heeft u zelf wel eens iemand lastiggevallen? „Niet op die manier, maar ik ben wel lastig geweest in de zin dat ik soms dingen tot stand moet brengen tegen de zin van anderen. De Waalpalen in Leiden zijn daar een voorbeeld van. Bedoeld om fiet sers en voetgangers ruimte te geven en het maken van overtredin gen moeilijker te maken, werden die door sommigen als een sta- in-de-weg ervaren. Sommige Leidenaars zullen nu nog wel vinden dat ik ze daarmee lastig heb gevallen." tekst: Paul de Tombe foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, maandag 10 oktober LEIDEN - De Haanstra Kleuterschool (Rapenburg) en de openbare lagere Lucas van Leydenschol (Aalmarkt) zijn sinds kort bezig met een gemeenschappelijk project als eerste stap op weg naar een mo gelijk volledige integratie. Het project, dat als thema heeft meegekre gen 'Het kind en zijn omgeving' is het resultaat van overleg tussen beide scholen dat nu al enkele jaren aan de gang is. Achterliggende gedachte van die integratiegesprekken is dat de twee scholen naar verwachting in 1979 samen in één gebouw zullen zitten, als één van dé drie basisscholen in de Leidse binnenstad. Wat de werkwijze van de Haanstra Kleuterschool en de Lucas van Lèydenschool betreft zijn er nogal wat verschillen. Zo werkt de lagere school nog steeds klassikaal (waardoor er voorlopig slechts één pro ject per jaar kan worden uitgevoerd) en wordt er nog sterk in aparte vakken gedacht. Daarentegen zijn er op de Haanstra Kleuterschool jaarlijks vier grote projecten. LEIDEN - Kinderen op de Haanstra kleuterschool bezig met werkstuk ken in het kader van het (integratie) project. Fotó: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: 8.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactle.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redacticfax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw €55,00 p/J €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld orttvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. =JL p C N - In be Reigers! m begin 14.00 Nieuwe behandelingsmethode 'ziekte van Duchenne' boekt verrassende resultaten Je wordt ouder. Heel je omgeving en jijzelf leven noodgedwongen toe naar het moment waarop alles over is. Steeds minder spieren in je lichaam doen wat ze eerst wél deden. Dat is een naar scenario van een angstaan jagende spierziekte, waar 1 op de 3500 jongens mee wordt geboren. Zij lijden aan de 'ziekte van Duchenne' 'Duchenne' veroorzaakt een sterke achteruitgang van het spierweefsel. Kinderen die eraan lij den, sterven doorgaans al voor het einde van de puberteit aan hartfalen. Daaraan vooraf gaat een lange periode waarin de ze kinderen steeds min der spieren kunnen ge bruiken. Genetisch deskundige Judith van Deutekom van het LUMC onder zocht het gendefect en ontwikkelde een gencor- rectiemethode waaruit verrassende resultaten voortvloeiden. „We ho pen in de toekomst de levensduur van kinderen met de ziekte van Du chenne te verlengen." Tot nu toe werkt het me dicijn alleen bij muizen. De oorzaak van de pro blemen ligt bij het zeer complexe eiwit dystrofi- ne, dat wordt aange maakt door het DMD- gen. Dystrofine houdt de spiervezels gezond en vormvast. Bij een ge zond persoon is het ei wit compleet en kan de spier naar behoren functioneren. Bij een per soon met de ziekte van Duchenne ontbreekt er een stuk in het eiwit ('de staart', zoals Van Deutekom zegt) die de verbinding vormt met de spierwand. Hierdoor breken de spie ren langzaam maar zeker af. Om het eiwitdefect te corrigeren, ge bruikten Van Deutekom en haar on derzoeksteam de cellen van Du- chennepatiënten. Van Deutekom onderzocht de fout in de genetische code (een aaneenschakeling van 'exonen', bouwstenen van eiwitten). „De fouten in het DMD-gen veroor zaken dat het lichaam de genetische code niet kan 'lezen'. Gevolg hiervan is dat het DMD-gen wel aan de pro ductie van het eiwit begint, maar het niet afmaakt. Er komt een te groot tekort aan dystrofine in het lichaam, waarna de afbraak van spiervezels begint. Met alle gevolgen van dien", aldus Van Deutekom. Van Deutekom besloot dieper te speuren naar wat er dan precies op moleculair niveau gebeurt. De aan- I N ONDER ZOEK maak van het eiwit faalt vaak door het ontbreken van één of meerdere exonen in de genetische code. Het DMD-gen mist bij een groot aantal personen met de ziekte van Duchen ne vaak exon nummer 45. Gevolg daarvan is dat de code onleesbaar wordt doordat exon nummer 44 en exon nummer 46 niet op elkaar aan sluiten. De code is gebroken. Van Deutekom benadrukt dat de co de hersteld moet worden om de ziekte tegen te gaan. „Uit ons onder zoek is gebleken dat exon nummer 44 en 47 wél op elkaar aansloten. We 'plakken' nummer 46 af waardoor het voor het gen niet meer zichtbaar is. 44 en 47 liggen nu direct naast elkaar en Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: genetisch des kundige Judith van Deutekom (35). gewoon kunnen lopen. Het blijft na tuurlijk wel afhankelijk van hoe gpoot het gat in de genetische code is." Alleen jongens kunnen de ziekte van Duchenne krijgen. Het DMD-gen bevindt zich op het X-chromo- soom. Omdat jongens een X- en een Y-chromosoom hebben, kan het lichaam niet terug vallen op het gen van de an dere chromosoom. Bij meis jes kan het lichaam gebruik maken van de genen in het tweede X-chromosoom, als het eerste beschadigd is. Meisjes en vrouwen kunnen alleen drager zijn van de ziekte. Als zij een jongen krij gen, is er een vergrote kans op de ziekte van Duchenne. Van Deutekom heeft vaak verhalen gehoord over ou« geen kinderen meer wildei duidelijk was dat één van de ziekte in de genen had. onderzoek hoopt ze dat 01 kinderen duiven te nemen.] ternationaal congres, dat week plaatshad en zondag derdag kende, beschouwde! Deutekom als een uitgele; om de ouders hoopvol niei brengen. „We kunnen de genezen, maar hopen die ii een stuk draaglijker te m; N-Zorg an de Ai 1 zoekt t .voor in, koff of aller De nieuwe code zorgt er niet voor dat de patiënt volle dig ziektevrij is. „Doordat de co de hersteld is, kan het eiwit weer functione ren. De ziekte van Duchenne maakt plaats voor een min der ernstige ziekte, de ziekte van Becker. De ze bevat ook fouten in het DMD-gen, maar zorgt er wel voor dat er maar een be perkte afbraak van het spier weefsel plaats vindt. Er zijn Becker-patiën- ten die op hun zestigste nog Judith van Deutekom: „We kunnen de ziekte niet genezen, maar hopen die in elk geval een stuk draaglijker te maken." Foto: Henk Bouwman UITGELICHT SCHRIJVENDE LEZERS Sinds deze week ziet uw krant er op een aantal punten anders uit. 'Hoezo, anders? Mij is niks opgevallen', denkt de ene lezer. Waarom anders? De krant zag er toch prima uit', vindt de andere abonnee. Beide type reacties zijn begrijpelijk. Want geen enkele le zer belajkt de krant op dezelfde ma nier, weet de redactie uit ervaring. Een goede krant is als een goede vriend: een ver trouwde verschijning die je niet graag mist. Maar een goede krant is ook een vriend die met de tijd meegaat. Een krant die al tijd dezelfde zou blijven, is vroeg of laat een saaie krant En daarop zit naar mijn idee geen enkele le zer te wachten. Sinds dinsdag telt de krant een nieuwe regiopagina: Regio 2. Op deze pagina staan mensen via een interview of een reportage centraal. Daarnaast vuurt de redactie in de rubriek Navraag iedere dag een aantal pittige vragen af op een streekgenoot die in het nieuws is. Ver der treft u op de Regio 2 op vaste da gen vertrouwde rubrieken aan als Preektijgers, Klankbord en Leids Dia lect. De Regio 2 verschilt door een afwijken de opmaak van de overige regiopagi na's. Met een luchtige opmaak is de pagina een contrapunt tegenover de strakker vormgegeven nieuwspagina's. De Regio 2 is als het ware een aange name canapee waarop het goed toe ven is na een inspannende dag. Een pagina waarmee de redactie u dage- lijks wil verrassen en soms ook verba zen. Met de introductie van de Regio 2 ver dwijnt de vaste regiopagina Geloof en Samenleving. De redactie stopt niet met het geven van aandacht aan ker kelijke en religieus/maatschappelijke onderwerpen. Maar deze onderwer pen staan niet langer op een zelfstan dige pagina in het regiokatem. De ru briek Preektijgers krijgt een plaats op de Regio 2 en inte ressante verhalen over spiri tuele en normatieve onder werpen verschijnen ook op deze pagina. Het kerkelijke nieuws krijgt voortaan een plaats op de regionale nieuwspagina's. Een voorlopig minder opval lende, maar wel bewuste verandering in het regioka tem van de krant is de inde ling van het nieuws. De re dactie heeft ervoor gekozen in het re giokatem het gewicht van het nieuws duidelijker voorop te stellen. Zo zullen in de Leidse editie naast berichten uit Leiden ook belangrijke berichten of verhalen uit de Leidse regio op de eer ste regiopagina verschijnen. En in de editie Duin-en Bollenstreek krijgt voortaan nieuws uit de Leidse regio dat voor iedereen in de Duin- en Bol lenstreek interessant is, prominente aandacht. Een opvallende wijziging is sinds maandag de plaats van het commen taar. Dat is van de eerste binnenland pagina verhuisd naar de voorpagina en is ondertekend. Over die verandering wil ik u volgende week in deze rubriek bijpraten. Kees van der Malen, hoofdredacteur. Maandag 30 september, 17.20 uur. Een oudere vrouw (circa 80 jaar) valt voorover op haar hoofd en vraagt mij haar weer overeind te helpen. Met hulp van enkele passanten krij gen we haar weer op de been. Ge lukkig stopt een passerende werkne mer van Barthen rioolservice, met EHBO-diploma, zijn auto om te controleren hoe het met haar gaat. Na enkele vragen (mevrouw is dui zelig en vandaag al voor de tweede keer gevallen) besluit hij een ambu lance te bellen. Niet lang erna komt een ambulance langs en ik wijs de weg naar mevrouw. De bijrijdster geeft mij ongevraagd enkele bijzon derheden over het ziektebeeld van mevrouw, die blijkbaar een oude bekende is. Ik wil deze dingen niet weten, ze gaan mij niet aan. Verder heeft de bijrijdster een mening over deze mevrouw, die ik hier niet kan herhalen. Ook deze mening wens ik eigenlijk niet te weten. Het ambulancepersoneel blijkt niet bereid haar te.onderzoeken, noch haar thuis te brengen onder het motto: een ambulance is geen taxi. Ook een tweede aangesnelde ambu lance weigert haar te helpen Me vrouw wordt weggezonden en ik blijf met een vreemd gevoel achter. Een discussie met het personeel van de tweede ambulance maakt mij al leen maar meer kwaad. Blijkbaar ge looft men mij ook niet als ik verklaar dat ik heb gezien en gehoord dat mevrouw op haar hoofd is gevallen. Men wenst die mededeling volko men te negeren, omdat mevrouw 'een geschiedenis heeft'. Volgens het ambulancepersoneel is controle niet nodig omdat niets te diei udt1 zien is aan het hoofd van me bij Bij mijn weten zijn hersensclezon en schedelbreuk niet van buipeei zien. Met de verzekering dat een die hulp nodig heeft ook )rT* k geholpen, vertrekt de tweede lance. Ik twijfel en hoop dat i afhankelijk zal zijn van hulp ze ambulancelieden, mocht I met mijn hoofd op de grond en er aan de buitenkant niets 0E zijn. ne-1 Hoe zit dat ook al weer met men en waarden? Gelden die at n voor burgers of ook voor ami :er c cepersoneel in diensttijd? Er genoeg burgers die zich om i vrouw bekommerden, maar te 'hulpverleners' lieten het af_ Bah! en 1 C.d 1 efoc Op het stuk 'Leiden heeft gelijk, Nawijn niet, Joanne van der Leun over crimi naliteit door illegalen' wil ik reageren. Criminologe Joanne van der Leun pro fileert zich in het stuk wel heel populistisch. Van der Leun doet al tien jaar lang onderzoek naar de positie en het gedrag van illegalen in Nederland. Curieus. Zelden maak je mee dat een instelling of een per soon onafgebroken onder zoek doet naar een be paald onderwerp. In het artikel wordt verder vermeld dat het strenge overheidsbeleid debet is aan criminaliteit onder il legalen. In wat voor con text moet je dit nu lezen? Heeft dit betrekking op het nieuwe (met de LPF) of het oude kabinet? Aanne melijk is dat het betrek king heeft op de kabinet ten van de afgelopen tien jaar (inclusief de PvdA dus). Mevrouw Van der Leun blijkt in het stuk ook spe cialist te zijn op het gebied van buitenlandse zaken. Ze weet precies hoe de problematiek inzake ille galen in elkaar steekt bij landen als Japan, Amerika en alle Europese landen. Dat is knap. Iemand uit een landje van 16 miljoen inwoners zal de wereld wel even vertellen waar de problemen zitten. Verder staan in het stuk pertinente onwaarheden. Zo zou door de harde maatregelen van Nawijn er een interessante markt voor huisjesmelkers, kop pelbazen en illegale uit zendbureaus onstaan. Ik bezit in Leiden enkele stu dentenhuizen. Kamers in deze panden worden in beginsel aan iedereen - zwart, wit, christen) lim enzovoort-B De praktijk leert eclj illegalen vrijwel a" overlast veroorzaka| procent). Deze 'exl analyse' is door mijl tegenstelling tot de| fietserij van Joannel der Leun - de afgekf tien jaar wel uitgevc bezit namelijk al me j tien jaar studentenj j in Leiden en analys f:j afgebroken het gedi al mijn huurders. Cees val

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14