Claus in dichte kist opgebaard BINNENLAND 2 Maxima moet ook op koord balanceren Bijzondere verenigde vergadering Staat tast diep in buidel voor koninklijke uitvaart Moderne dodenwake vooral bij prominente doden I rotterdam/anp - Dichter des Vaderlands Gerrit Komrij heeft een gedicht geschreven over de dood van prins Claus. Hieronder volgt de tekst, zoals die gisteren op de voorpagina van NRC Handelsblad stond. Foto: Loek Zuyderduin Bij de dood van een prins Werd hij niet, toen liefde hem tot ons voerde, Met geweld en hatelijkheid verwelkomd? Vreemdeling te midden van volk dat niet vroeg Naar wat hij zelf dacht Oude wonden eerde hij prinsgewijs, door Sinds die dag het volk tegemoet te treden Met discretie, intelligentie, humor- Vreemde talenten. Nu hij dood is lijkt ook zijn aard begraven: Wrok en kleinheid maken opnieuw de dienst uit. Tranen zie ik? Valt van dit volk de rouwklacht Nog te vertrouwen? igeving ^atscourant Koningin Beatrix n speciale editie van ourant kennis gege- >t overlijden van prins et grote droefheid mis dat mijn geliefde it gisteren vredig is Mijn familie en ik gesterkt door de ge it velen dit grote ver- ins delen. Beatrix", ;t in de krant die verschenen. lageviews Party World ai m |Pjsjiet alleen prins oo?M t sinds zijn overlijden e belangstelling, ook Meï iamige partycentrum is i lorp heeft sindsdien iren* 3 ™et te ^a8en- jfïi 'tsitevan de Haar- ef f ers Rick en Leo Claus oktober veelvul- de it. Lag het aantal pa- in vvww.claus.nl deze nti middeld tussen de 73 i de dag dat prins rleed steeg dat tot De dag erna leverde onwetende bezoe- ^betiteld als yal Airness' - Bij alle sportevene- iordt deze week een ilte in acht genomen bet overlijden van is. Zo ook bij de Euro- Dfetbalwedstrijd tussen °fers en Funchal Madei- sta«vond in Nijmegen. De an dienst ging echter In zijn Engelse aan vroeg hij om een mi- vanwege de dood oyal Aimess Prince n pijnlijke vergissing. 1 Aimess' is de bij- superster Michael Oude Kerk linsdag toch klok in de Oude Kerk lidt dinsdag tijdens de an prins Claus. Dat is lijk, omdat de klok [esproken alleen een hamer tegen de ide klok tikt om de geven. De draagcon- an de bijna 9000 kilo kis te zwak om de te laten luiden. De >70 heet Bourdon, het lord voor hommel, de klank van de klok. iirdon echt wordt ge it de klok om een as reer. Omdat de 75 me- oren van de Oude et lood staat, veroor- een grote belasting aagconstructie. vlag voor Constantijn - Prins Constantijn, e zoon van de zondag i prins Claus, wil geen p zijn verjaardag. Dat ninister van binnen- ken gisteren geschre- brief aan de com- en van de kóningin, ivordt vrijdag 33 jaar. iruikelijk dat over- anties de vlag in top verjaardagen van de ;e familie. Maar deze gt de vlag halfstok we- [iverlijden van prins hild stelt for Peace uit m - Het nationale eve- !east for Peace van de War Child is in ver- t het overlijden van us uitgesteld. In plaats tober, wordt het eve- iu op 24 oktober ge bast for Peace is een erugkerend fondsen evenement waarbij en horecagelegenhe- deel van hun omzet af- ie op deze dag uit eten en van de deelnemen- irants steunt het werk Child, dat hulppro- ontwikkelt voor oor eren. enking bij iklijke club - Het advies van de n voetbalverenigingen ederlandse vlag half- ten hangen heeft in- gehoor gevonden bij dijke HFC. De Haar- ib is de enige voetbal- igvan ons land die het t 'Koninklijk' mag voe- de band met de Oran- "arme is, blijkt wel uit at Prins Bernhard in club hoogstpersoonlijk iciteren met het hon- bestaan. Ook Prins tregast geweest. „We als club onze condole- I de familie overge- zegt HFC-voorzitter Op 25 oktober, watt es haar jaarlijkse leden- rïng houdt, zal Uildriks herdenkingsspeech En. door Joost Aerts numecen - Met de staatsbegra fenis van prins Claus is een mil joenenbedrag gemoeid. De re gering heeft hier niet voor ge spaard en de rijksoverheid sluit geen uitvaartverzekeringen af. Er zijn geen wettelijke regels die bepalen wat er moet gebeuren als een lid van het Koninklijk Huis overlijdt. Bij leden van de koninklijke familie geldt dat het kabinet verantwoordelijk is. Dat beslist welke maatregelen nodig zijn, in overleg met de koninklij ke familie en de hofhouding. Over de kosten van de uitvaart en voorbereiding daarvan is weinig geregeld. Vooral met vei ligheidsmaatregelen en het in goede banen leiden van grote publieksstromen zijn aanzienlij ke bedragen gemoeid. Al snel loopt dat in de miljoenen euro's. Met staatsbegrafenissen heeft de regering geen recente erva ring opgedaan. Wel met een hu welijk. De definitieve afrekening van de trouwpartij van Willem- Alexander en Méxima is nog niet opgemaakt. Schattingen lo pen uiteen van tien tot ruim twintig miljoen euro. Omdat prins Claus een staatsbe grafenis krijgt, zijn de kosten in principe voor rekening van het rijk. De gemeente Den Haag maakt kosten voor beveiliging en aanpassing van de rouwrou- te. Delft, waar Claus op 15 okto ber bijgezet wordt in de konink lijke grafkelder van de Nieuwe Kerk, mag de kosten voor het toegankelijk maken van de Markt, het verplaatsen van ob stakels op de route, voorlichting en veiligheidsmaatregelen bij de rijksoverheid declareren, zo is afgesproken. De Tweede Kamer krijgt achteraf van de regering te horen hoe de kosten van de uit vaart in de begroting van het Huis der Koningin zijn opgevan gen - of dat er sprake is van een financiële tegenvaller. door Koos van Wees den haag - 'De trieste prins', werd Claus de afgelopen dagen genoemd, verwijzend naar de moeite die hij had met zijn be perkingen als prins-gemaal. In politiek Den Haag gunt men prin ses Maxima meer vrijheid, maar veel anders zal het niet worden. Een leven naast de koning kent hoe dan ook zijn beperkingen „Zolang de monarchie bestaat, zal er opofferingsgezindheid moeten bestaan", schreef D66- leider Thom de Graaf deze week in een essay. Het is een directe boodschap aan prinses Méxima, dat het leven naast de vorst be perkingen met zich meebrengt. De Graaf wil meer vrijheid voor Mcbrima, om te voorkomen dat ze Claus achterna gaat in zijn onvrede over de zinledigheid van zijn bestaan. Gun haar een eigen maatschappelijke functie en de ruimte „om dingen te zeg gen die verder gaan dan ge meenplaatsen, vanzelfsprekend zonder echt controversieel te zijn", aldus de D66-voorman. Het is een breed gedeelde op vatting in de Kamer: Maxima moet een zinvolle rol krijgen, los van wat haar man doet. Maar tegelijkertijd is er het voorbe houd. „Het lidmaatschap van het koninklijk huis brengt nu eenmaal beperkingen met zich mee", constateert het Kamerlid Peter Rehwinkel (PvdA). „Voor op dient te staan dat wat ze doet niet in strijd is met het openbaar belang. En hoe dichter bij de kroon, hoe sneller dat openbaar belang in het geding is. M&rima heeft een andere verantwoorde lijkheid dan bijvoorbeeld de jongste zoon van prinses Mar griet." Hoewel we een paar decennia verder zijn is het voor Maxima hetzelfde als toen prins Claus aantrad, zegt Rehwinkel. „Het is niet wezenlijk anders. We moe ten niet de illusie wekken dat er een wereld van vrijheid mogelijk is. Die vrijheid is per definitie beperkt." Dat 'openbaar belang' kan met de tijdgeest wisselen, erkent hij grif. Zoals ook steeds politieke discussie kan ontstaan over de vraag of iets tegen dat belang in gaat of niet. Maar dat is altijd nog beter dan volledig uitwer ken wat wel en niet mag. „Dat kan je niet met een pennetje precies vastleggen", meent Reh winkel. Maxima zal dus op hetzelfde smalle koord dienen te balance ren als haar schoonvader, zegt ook Theo Rietkerk namens het CDA. „Je moet je er van bewust zijn dat het kabinet moet kun nen dragen wat je doet. De kunst is je binnen die ministe riële verantwoordelijkheid toch te ontplooien. Prins Claus lukte dat uitstekend, daar hebben we veel respect voor", zegt hij. Maar was het niet juist zo dat Claus erg ongelukkig werd van de beperkingen die de ministe riële verantwoordelijkheid hem oplegde? Rietkerk: „De situatie waarin hij zich zo vervelend voelde, had volgens ons niet zo zeer daarmee te maken, als wel met zijn gemoedstoestand." Ook Jan te Veldhuis (WD) ziet niet onmiddellijk een verband tussen prins Claus' depressivi teit en zijn beperkte rol als prins gemaal. „Zijn vriend Von aer Gablentz vertelde dezer da gen nog daar geen enkele aan wijzing voor te hebben. En laten we wel zijn: Claus is buitenge woon zinvol bezig geweest, met ontwikkelingssamenwerking en het milieu." Maar juist zijn bemoeienis met ontwikkelingssamenwerking leidde tot conflicten. Zo werd hij publiekelijk door het kabinet te ruggefloten toen hij zich uit sprak over subsidies voor indivi duele projecten. „Terechtzegt Rietkerk. „Daar bewoog hij zich op politiek terrein. Daar moet juist de prins-gemaal verre van blijven." Te Veldhuis deelt die mening. „Méxima moet zich in het openbaar onthouden van politiek-gevoelige zaken of van kwesties waarmee ze haar echt genoot in staatsrechtelijke pro blemen brengt." Rietkerk: „Doordat het koningshuis zo weinig aanleiding geeft tot poli tieke discussies is het zo popu lair. Dat moet zo blijven." De politiek én Maxima zelf moe ten samen op zoek naar een zin volle invulling, vindt Rehwinkel. „We hebben vroeger misschien wel eens te makkelijk gezegd dat iets te politiek gevoelig was. Maxima kan voortbouwen op het vertrouwen dat Claus heeft opgebouwd. Want hij had een perfect gevoel voor de constitu tionele verhoudingen." amsterdam/anp - De dodenwake, een zeer oud christelijk gebruik dat ook uit antieke culturen bekend is, wordt tegenwoordig vooral bij prominente overledenen gehou den. Die heeft daarbij geen specifiek religi euze functie, maar is vooral een 'extra eer betoon'. Dat zegt dr. G. Rooijakkers, hoogleraar Ne derlandse volkskunde aan de Universiteit van Amsterdam, naar aanleiding van de wa ke die kroonprins Wiliem-Alexander en de prinsen Johan Friso en Constantijn gister middag op paleis Noordeinde bij hun opge baarde vader openden. De hervormde prin sen houden daarmee een oud rooms-katho- liek ritueel in ere, zij het in een andere vorm. Vroeger was het in rooms-katholieke kring gebniikelijk dat familieleden en buren tot het moment van de uitvaart dag en nacht bij de thuis opgebaarde overledene waakten. De Reformatie heeft het gebruik niet kun nen uitbannen, maar onder invloed van de modernisering en de versobering van rouw- rituelen is het volgens Rooijakkers tegen woordig vrij zeldzaam geworden. De nabestaanden baden tijdens een doden wake voor het zielenheil van de overledene. Het geloof dat de gestorvene deel heeft aan de dood en verrijzenis van Jezus Christus, maakte het ritueel niet alleen tot een rouw klacht maar ook tot een vreugdevolle ge beurtenis, aldus B. Suijkerbuijk, medewer ker van de Nationale Raad voor Liturgie van de Rooms-Katholieke Kerk. Die kerk kent nog steeds vaste gebeden die de gelovigen voor de overledene kunnen bidden. Protestanten kennen geen gebeden voor het zielenheil van de gestorvene, omdat de gelo vigen daar naar hun overtuiging niets aan toe of af kunnen doen. Wel bestaat in pro testantse kring het gebruik om in het sterf huis bij de overledenen uit de bijbel te lezen en te bidden. Het gebruik om aan de vooravond van de uitvaart thuis of in de kerk een wake te hou den, is nog steeds in zwang. Het lichaam van de overledene kan met wijwater worden besprenkeld en omringd met kaarsen die aan de paaskaars zijn ontstoken. Het zou Rooijakkers niet verbazen als de do denwake in deze tijd van hernieuwde aan dacht voor rituelen een comeback gaat ma ken. „Doden worden steeds vaker thuis op gebaard en dit ritueel laat zich goed in hui selijke kring voltrekken. In plaats van het re ligieuze element zal respect voor en medita tie bij de dode centraal komen te staan. Dat zijn elementen die een nieuwe impuls kun nen geven aan een oud christelijk gebruik." Geen bordeelbezoek langs route rouwstoet door Rudi Buis den haag - De Nederlandse be volking krijgt vanaf morgen de mogelijkheid om prins Claus de laatste eer te bewijzen. De prins ligt opgebaard in de rouwkamer van paleis Noordeinde. Waar schijnlijk kunnen belangstellen den tussen 9.00 uur en 23.00 uur afscheid nemen van de prins. De Rijksvoorlichtingsdienst zou van daag de details bekendmaken. Bezoekers worden gedirigeerd naar het Piet Heinplein, op de hoek van de Hoge Wal en de Prinsessenwal. Via dranghekken worden belangstellenden ver volgens naar de ingang van de paleistuin geleid, die zich aan de achterkant van het paleis be vindt. Na een korte wandeling door de paleistuin komen ze te recht in het vertrek van het pa leis waar het lichaam van prins Claus ligt opgebaard, de Chapel- le Ardente. De kist van de prins blijft geslo ten en is bedekt met de Neder landse vlag. De kist staat in een ruimte op de begane grond, in de voorvestibule van het paleis. Waarschijnlijk worden bezoe kers toegelaten in groepen van ongeveer zestig personen. Oud adjudanten en militairen hou den de wacht bij de kist. Bloe men mogen niet mee naar bin nen worden genomen, maar moeten of bij de ingang van de paleistuin worden neergelegd of aan de voorzijde van paleis Noordeinde. In de paleistuin staat een grote witte tent waar belangstellenden het condoleanceregister kunnen tekenen. Bezoekers verlaten het paleis ook weer aan de achter kant. Opnieuw via drankhekken worden ze terug geleid naar de hoek van de Prinsessenwal, waar bussen klaarstaan die zor gen voor de aan- en afvoer van belangstellenden. Het Haagse vervoersbedrijf HTM houdt rekening met extra drukte. Vanaf het busplatform, boven het Centraal Station, ver trekken vanaf morgen tot en met zondag om de paar minu ten pendelbussen naar de ach terzijde van paleis Noordeinde. De bussen rijden langs het Ma lieveld, zodat automobilisten die daar hun auto parkeren ook met Sinds vanmiddag één urn- geldt in Den Haag een nood verordening. De verordening blijft tot en met de dag van de uitvaart van prins Claus, dins dag 15 oktober, van kracht. Zo moeten op de ochtend van de uitvaart cafés en bordelen langs de route van de rouw- het openbaar vervoer naar het paleis worden gebracht. De bus sen rijden van negen uur 's och tends tot elf uur 's avonds. HTM zet ook busjes voor gehandicap ten in, die staan geparkeerd aan de zijkant van het Centraal Sta- stoet en in de omgeving daar van de deuren sluiten. In Den Haag geldt geen alcoholver bod, in Delft is zo n verbod wel in voorbereiding. De bur gemeester van Delft werkt nog aan zijn noodverorde ning, zo meldde een voor lichtster. tion. De gemeente Den Haag raadt belangstellenden aan om met het openbaar vervoer te ko men. Diverse straten in het cen trum van de Hofstad zijn afge sloten voor alle verkeer. Koningin Beatrix en prinses Maxima op weg van Huis ten Bosch naar paleis Noordeinde, waar prins Claus sinds gisteren ligt opgebaard. Foto: ANP/Robert Vos den haag/anp - Voor het eerst in de geschiedenis zijn de Eerste en Tweede Kamer vandaag ge zamenlijk bijeen geweest ter na gedachtenis van een overleden lid van het koninklijk huis. Op het programma stonden toe spraken van senaatsvoorzitter Braks, Tweede-Kamervoorzitter Weisglas en premier Balkenen de, omlijst door muziek, en daarna een minuut stilte. De bijeenkomst is een zoge noemde bijzondere verenigde vergadering. Bij het vorige koninklijke sterf geval, prinses Wilhelmina in 1962, hielden de Kamers elk hun eigen herdenking. In de grondwet wordt een geza menlijke vergadering van Eerste en Tweede Kamer zeventien keer voorgeschreven. De be kendste is ongetwijfeld op prinsjesdag. Koningin Beatrix maakt dan in de troonrede de kabinetsplannen bekend aan de 150 Tweede-Kamerleden en 75 senatoren. Debatteren is er niet bij op de derde dinsdag van sep tember. Tijdens de meeste andere in de grondwet omschreven verenig de vergaderingen komen kabi net en volksvertegenwoordigers wel aan het woord. Bijvoorbeeld wanneer potentiële troonopvol gers voor hun huwelijk toestem ming komen vragen aan de 225 Kamerleden, zoals vorig jaar kroonprins Willem-Alexander. Ook is een verenigde vergade ring noodzakelijk als het staats hoofd tijdelijk moet worden ver vangen door een regent, bij voorbeeld bij ziekte of overlij den. Bij de beëdiging of inhuldi ging van een staatshoofd trek ken de Kamers eveneens geza menlijk op. Een andere verplichte verenigde vergadering is noodzakelijk als Nederland in oorlog wordt ver klaard. Volgens artikel 96 van de grondwet moet de regering aan de verenigde vergadering toe stemming vragen om het Ko ninkrijk der Nederlanden in oorlog te verklaren. Een verenigde vergadering als herdenkingsbijeenkomst voor een koninklijke overledene, zo als vandaag voor prins Claus in de Ridderzaal, staat dus niet voorgeschreven in de grondwet. Jaren geleden is in het draaiboek opgeschreven dat bij een nieuw sterfgeval in het koninklijk huis een bijzondere verenigde verga dering zou worden uitgeschre ven. De vlag hangt halfstok op één van de Tweede-Kamergebouwen in Den Haag. De koepel op de achter grond is van het ministerie van volksgezondheid. Foto: ANP/Juan Vrijdag

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5