Veghelse pinfraude grootste ooit 3 BINNENLAND 1 Criminelen knoeien met betaalautomaat bij onbemand tankstation 'Ayaan Hirsi Ali werd niet met de dood bedreigd' Staatssecretaris tegen stilleggen reactor Petten I Proces Van der G. 4 november hervat Werkstraf voor verspreiden naaktfoto's van ex-vriendin Inbouwen en wegwezen! IjL - Albert Heijn eindelijk af van muizenplaag Verpleegkundige moet naar Pieter Baan Centrum ANWB bundelt klachten corruptie Oost-Europa Spanning stijgt rondom stemming Noord-Zuidlijn en maanden nor geldloper h - Een 28-jarige man abantse Veghel is van door de rechtbank in di veroordeeld tot vijf aden cel. Hij bekende en geleden dat hij als igsmedewerker in to- i0 euro had gestolen, van justitie had twee [geëist. De man lor dat hij telkens de Ier van de geldauto- I. Zo merkte zijn colle- van. Hij vertelde tij- itting dat er zelden Ie veüigheidsprocedu- ;werkt. De keurige [geen geldproblemen. verleiding niet weer- vertelde hij tijdens Hij had voor zijn ig al ontslag geno- leer diefstallen te in. Al het geld is weer le banken. szaak meisje g opgeschort -+ De rechtbank in Zut- ift besloten het vervolg atszaak tegen de ver- van de moord op het in Nulde voorlopig uit De zitting zou vol- •ek plaatsvinden, maar omgezet in een korte joodzakelijke pro-for- De twee verdachten, er en de stiefvader, zijn d goed als zeker niet Reden voor het uit- t een contra-expertise :apport van het Pieter itrum nog ontbreekt. woensdag 9 oktober 2002 jke! veghel/gpd-anp - De fraude met illegaal gekopieerde bank- en giropassen in Veg hel is de meest omvangrijke tot op heden in Nederland. Gistermorgen kreeg de poli tie opnieuw tien aangiften van gedupeer de rekeninghouders. Eerder kreeg de poli tie al tientallen aangiften van mensen die tussen de 1000 en 2000 euro van hun re kening zagen verdwijnen. De detailhandel pleit voor verbetering van de pinpas. Het onbemande tankstation van Tamoil in Veghel is waarschijnlijk de plek waar criminelen geknoeid hebben met een be taalautomaat. Volgens directeur Blocks van de Nederlandse Vereniging van Ban ken zijn er nog nooit zoveel mensen in één pinpasfraudezaak gedupeerd ge raakt. „Dit is het vijfde geval van illegaal kopiëren van bank- en giropassen dat bij ons bekend is. Bij de vier voorgaande ge vallen werden in totaal honderd mensen gedupeerd. Nu praat je al over tientallen mensen bij wie illegaal geld van de reke ning is gehaald en er komen nog steeds meldingen binnen." Alle gedupeerden worden door hun bank schadeloos ge steld, aldus Blocks. Bij Tamoil is mogelijk een 'voorzetmond- je' geplaatst voor de gleuf van de betaal automaat. Het apparaat registreert de ge gevens op de magneetstrip van de pas en slaat deze op. Waarschijnlijk heeft een bij de pomp rondhangende handlanger pin codes kunnen afkijken bij nietsvermoe dende klanten. Vervolgens is het 'mond je' van de automaat afgehaald en zijn de gegevens gebruikt voor het vervalsen van de passen. Uit een nieuw onderzoek blijkt dat ruim een kwart van de consumenten betalen met de pinpas niet veilig vindt. Tegelij kertijd vreest meer dan de helft van de consumenten de diefstalgevoeligheid bij het betalen met contant geld. De Raad Nederlandse Detailhandel en de Natio nale Winkelraad doen aanbevelingen voor een goedkoper en efficiënter beta lingsverkeer in het vanmiddag gepubli ceerde manifest Veilig en efficiënt beta len'. De detailhandel stelt dat de kosten van het betalingsverkeer voor de winke liers in de afgelopen jaren 'buitensporig hoog' zijn geworden. De kosten bij het betalen met contant geld zijn laag, maar volgens de detaillisten is onveiligheid een probleem. Ze verwijten de banken wel te beloven dat het alternatief, de pinpas, veiliger zal worden, maar stellen dat ver beteringen aan deze pas uitblijven. den haag/gpd - Ayaan Hirsi Ali wordt nog steeds beschermd door de politie. Dat laat het openbaar ministerie (OM) in Den Haag vanmorgen weten. Volgens een woordvoerder heeft de Somalische politicologe via e-mail serieuze bedreigingen ge kregen, die haar bescherming rechtvaardigen. Het OM twijfelt niet aan het verhaal van Hirsi Ali. Vandaag publiceert Vrij Neder land een artikel waarin staat dat Hirsi Ali niet met de dood is be dreigd. Het weekblad schrijft dat op basis van verklaringen van diverse getuigen. Drie weken ge leden heeft de medewerkster van de Wïardi Beekman Stich ting, het wetenschappelijke bu reau van de PvdA, aangifte ge daan van twee doodsbedreigin gen. Die zouden haar hebben bereikt via haar vader in Londen en een vriendin uit Nijmegen. Vrij Nederland drukt vandaag echter een schriftelijke verkla ring af van de vader van Hirsi Ali, waarin hij stelt dat van een doodsbedreiging die via hem bij zijn dochter is terechtgekomen geen sprake is. Hij zou zijn dochter al in geen jaren hebben gesproken. Hirsi Ali kreeg felle kritiek over zich heen nadat zij in diverse media noemde de islam een achterlijke godsdienst die vrou wen onderdrukt noemde. Op 16 september deed zij aangifte van bedreigingen, die afkomstig zouden zijn van radicale mos lims. Het OM neemt de bevin dingen van het artikel in Vrij Ne derland in het onderzoek mee, maar ziet niet af van bescher ming. L '/al door werknemer ien oud-werknemer en Karwei heeft gis- Iwolle een gewapende ipleegd op beide rkten. Daarbij heeft hij ichtdrukbuks op twee ja's geschoten. De de tweede overval ge- Daarbij heeft een gericht op de ver- ichoten nadat deze ichtbuks op de politie ijdens de schietpartij medewerkers van !i een veilig heenko- j:en. De twee waren reiging van het wa- ^zeld in een wanhoops- In de verdachte om er Wt vandoor te gaan. 'noordzaak verdwenen 'Ad - Het mes waarmee !8-jarige Zutphense dooy in oktober 1985 veld mogelijk werd d, is verdwenen. Het Soekgeraakt tijdens de satie van de politie in 1 man met een metaal- vond in 1986 het mo- oordwapen. De politie :eren overigens vijf aan op verdenking van nheid bij de moord. De eld de afgelopen al inen aan. De moord- olangs na zestien jaar d. Na een uitzending v-programma Opspo- pesocht kwamen er veel over deze oude entak. lij. ^onderzoekt ng Joola ohM - De regering van het Rotterdamse Smit gevraagd i gen of de veerboot Joola geborgen. Het (Tging twee weken gele- etf de kust van Senegal, lecwamen bijna duizend zden om het leven. Een jr inspecteur van Smit is >nls naar Senegal afge- Amsterdam ruilleren iuam - In navolging van non wil ook de gemeente am preventief gaan n op vuur- en steekwa- it heeft het college van Jester en wethouders «Jaeslist. Amsterdam wil tnenstad en stadsdeel t acties houden. In die 1 vinden de meeste in- t met wapens plaats, de helft van alle geval- jemeenteraad moet in ^er nog akkoord gaan. Ier overlijdt 18 a' 4cht - Een driejarig Ossendrecht is gister- teen ziekenhuis in bezweken aan de ingen die ze de dag er- U opgelopen bij een on gaar woonplaats. De 'Vas volgens de politie moeder en broertje 'Wandelen toen ze plot- '■k drukke rijbaan opliep, "jrd ze geschept door lerende automobilist aniet meer kon ontwij- t meisje werd daarop ire verwondingen naar enhuis gebracht, maar t later. Amsterdam - Het is erop of eronder voor de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. De 45 ge meenteraadsleden van de hoofdstad beslissen vanavond of de raad nog eens 130 miljoen wil uittrekken voor de metrolijn tussen Amsterdam-Noord en het zuiden van de stad. De meningen binnen de raad zijn verdeeld, waardoor de nog twijfelende PvdA de doorslag kan geven. De metro moet in 2011 rijden. Deze twee mannen zijn alvast begonnen met voorbereidende werkzaamheden aan het Weteringcircuit. Foto: ANP/Robbert Slagman den haag/gpd - Staatssecretaris Van Geel van milieu wil de om streden kernreactor in Petten niet stilleggen in afwachting van nader onderzoek naar de toe stand van de reactor. De Twee de Kamer had daarom gevraagd naar aanleiding van commotie over de veiligheid van Petten. De Kamer wilde opheldering hebben over de berichten dat de kernreactor te kampen heeft met een verzakking en betonrot. Verder zou een jaren verzwegen manco in het ontwerp van de installatie kunnen leiden tot een ernstig kemongeluk. De be windsman ziet 'geen aanleiding om te veronderstellen dat er sprake is van acuut gevaar'. De Kamer wilde vooral ophelde ring hebben over de ontwerp fout in de koelinstallatie van de reactor. Oud-medewerkers heb ben berekend dat die met een eenvoudige en goedkope aan passing kan worden verholpen. Die modificatie zou het onmo gelijk maken dat de kernreactor ooit droog komt te staan door een groot lek in de toevoerlei ding van het koelwater. Maar volgens Van Geel is het ri sico op lekkage in de leidingen verwaarloosbaar, zo stelt hij in antwoord op de 64 vragen die de Kamer hem voorlegde. De mogelijkheid van een leiding breuk wordt nog wel nader ge analyseerd, aldus de staatssecre taris. Van Geel schrijft verder dat zijn Kernfysische Dienst, de nu cleaire inspectiedienst van de overheid, pas onlangs op de hoogte kwam van informatie uit een rapport uit 1992. Daarin re kenden onderzoekers in Petten zelf voor hoe de reactor al droog komt te staan bij een klein lek en niet pas bij een volledige lei dingbreuk. Volgens hun bereke ningen staat dé reactorkern in die situatie binnen negentig se conden zonder koelwater. Van Geel verzekert de Kamer echter dat de koelwaterleidingen nog in goede staat zijn. Dat de reactor is verzakt, was volgens Van Geel al veel langer bekend. Het gaat om een hoog teverschil van een centimeter dat niet toeneemt, aldus Van Geel. Oud-wachtchef Hans Slieker, een van de critici van de reactor in Petten, noemt de antwoorden van de staatssecretaris 'veel ge spin en weinig wol'. Volgens hem gebruikt Van Geel hier en daar zelfs verkeerde cijfers. „Die antwoorden staan ook bol van de verwijzingen naar studies die nog moeten worden uitgevoerd zonder dat er bij staat wie dat dan doet Het is al met al een mistig verhaal waarin geen dui delijke antwoorden worden ge geven." (advertentie) amsterdam/anp - Het strafproces tegen Volkert van der G., de verdachte van de moord op Pim Fortuyn, wordt op 4 november voortgezet. Dat heeft een woordvoerster van de rechtbank in Am sterdam gisteren bekendgemaakt. De zitting heeft evenals vorige keer plaats in het extra beveiligde gerechtsgebouw in Amsterdam- Osdorp. De zaak wordt op 4 november nog niet inhoudelijk behandeld, maar betreft het een zit ting pro forma. Volgens een van Van der G.'s advocaten, B. Böh- ler, is de zaak op 4 november nog niet rijp voor een inhoudelijke behandeling. „De rechter-com- missaris is nog bezig met een aantal onderzoeken. Dat geldt ook voor de verdediging", aldus Böhler. „Daarbij komt dat de verdediging nog steeds niet alle stukken uit handen van het openbaar minis terie heeft mogen ontvangen." Op 4 november wordt de zaak voor maximaal drie maanden aangehouden. De kans lijkt groot dat het proces ruim vóór het verstrijken van die ter mijn inhoudelijk begint. De 33-jarige Harderwijker Van der G. werd direct na de moord op 6 mei door de politie aangehou den. De eerste openbare zitting in zijn zaak was op 9 augustus. De verdachte was daarbij niet aan wezig. Hij bleef in zijn cel in de Bijlmerbajes. De man heeft tot dusver geen enkele verldaring af gelegd over het misdrijf waarvan hij wordt be schuldigd. In augustus presenteerde officier van justitie Plooy delen van het overvloedig aanwezige bewijs tegen de verdachte. Plooy heeft betoogd dat Van der G. de moord met vooropgezet plan heeft gepleegd. nuu DAGEN! VOORHEEN RUIM fI 12 MILJOEN Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. den bosch/gpd - „Ik verspreidde naaktfoto's van haar, omdat ik iedereen wilde laten zien dat ze geen engeltje is", zei een 32-jari ge man uit Eindhoven gisteren bij de rechtbank in Den Bosch. De man kreeg van de politie rechter een werkstraf van hon derdtachtig uur en een voor waardelijke gevangenisstraf van dezelfde lengte wegens het ver spreiden van naaktfoto's van zijn ex-vriendin. Nadat zijn vriendin, een Eind- hovense studente, de relatie ver brak, ging de man 'helemaal door het fint'. Uit pure frustratie verspreidde hij naar duizend e-mailadressen naaktfoto's en foto's die het duo genomen had toen ze samen seks hadden. De man zette ook schunnige teksten en het tele foonnummer van zijn ex-vrien din bij de foto's. De officier betitelde de actie van de man als 'een lage streek': „Zo ga je niet met mensen om." Zij had tweehonderd uur werkstraf geëist. (advertentie) Rijklaarpakket Nokia 63101 Incl. toestel, professionele Full Duplex carkit. tPS&'i raam- of dakantenne. dashmount en professionele inbouw door het u*p0% y»K Business Center van KPN Telecom. v Mb Standaardprijs wanaf €539»"* nu vanaf 399»" In combinatie met ten tweejarig flexiSet* Allround abonnement wan KPN Mobil» Prijswijzigingen, spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt l/m 2g-ii-'0J business OE ZAAK VOOR ONDERNEMERS zaandam/anp - Albert Heijn heeft ongeveer een jaar strijd ge voerd tegen muizen in het dis tributiecentrum in Pijnacker. De supermarktketen lijkt deze strijd inmiddels in zijn voordeel te hebben beslecht. „Op dit mo ment hebben we het onder con trole", aldus een woordvoerder van het concern in Zaandam. Het begon een klein jaar gele den. Het centrum van 175.000 vier kante meter in Pijnacker staat 'in een weiland'. De woordvoer der vindt het 'niet vreemd' dat een centrum van dergelijke om vang waar zoveel voedsel af en aan rijdt, muizenbezoek krijgt. „We hebben er gespecialiseerde bedrijven bij geroepen en in middels is de alarmfase achter de rug." Het is ook voorgekomen dat muizen uit Pijnacker meereis den naar de supermarkten. „Er rijden per dag 400 vrachtwagens in en uit. Dus dat is niet onbe grijpelijk", aldus de woordvoer der. Hij geeft toe dat Albert Heijn dat 'vervelend' vindt. Maar vooral vervelend vindt hij dat dit probleem openbaar wordt, nu het al achter de rug is. Het bedrijf zegt in de vijf andere distributiecentra in Zwolle, Zaandam, Tilburg, Geldermal- sen en Nieuwegein geen last van muizen te hebben. den haag/gpd - De van moord verdachte Haagse verpleegkundige Lucy de B. wordt verplicht opgenomen in het Pieter Baan Centrum in Utrecht. Daar moet worden on derzocht of de 41-jarige vrouw toereke ningsvatbaar is. De Haagse rechtbank heeft dat gistermiddag in een tussenvonnis be paald. De rechtbank wil bovendien dat in drie za ken van al dan niet vermoorde patiënten aanvullend onderzoek wordt gedaan. Ze vordert onder meer de inzage van de volle dige medische dossiers van deze patiënten. Aan de hand hiervan worden twee kinder artsen uit het Juliana Kinderziekenhuis en een chirurg uit het Rode Kruis Ziekenhuis opnieuw gehoord. De rechtbank wil ook meer vragen stellen aan het Nederlands Fo rensisch Instituut in Rijswijk. Zonder dit aanvullende onderzoek en een psychiatrische en psychologische rapporta ge over de verdachte acht de rechtbank zich niet voldoende geïnformeerd om uitspraak te kunnen doen. Doordat vooral het onder zoek in het Pieter Baan Centrum tijd vergt en niet precies valt te voorzien wanneer het is afgerond, is de zaak voor onbepaalde tijd geschorst. De rechtbank hoopt niettemin binnen drie maanden verder te kunnen. De verdachte weigerde tot nu toe zich in het Pieter Baan Centrum te laten onderzoeken. Ze vond het niet nodig, omdat ze de ten las te gelegde levensdeficten steeds heeft ont kend. Raadsman Visser moet nog met haar be spreken of ze nu mee wil werken. Het openbaar ministerie (OM) reageerde te vreden op het tussenvonnis. De twee offi cieren van justitie hadden dit jaar al drie keer bij de rechtbank aangedrongen op een onderzoek in de kliniek. „We hebben allerlei redenen om aan te nemen dat er iets niet helemaal in orde is met de verdachte", liet een woordvoerder van het OM gisteren we ten. De rechtbank wees de verzoeken van het OM steeds af. Ze vond ze 'niet oppor tuun', omdat de vrouw zich tijdens de poli tieverhoren op haar zwijgrecht beriep. Het is nog niet bekend wanneer de verdach te in de observatiekliniek terecht kan. Of dat ook nu het geval is. kon het OM niet zeggen. Mocht de vrouw niet aan het onderzoek meewerken, dan zijn er twee mogelijkhe den. De eerste is dat de verdachte dan wordt teruggestuurd naar het huis van be waring en de rechtbank het zonder onder zoeksrapport moet stellen. De tweede mogelijkheid is dat de onderzoe kers haar toch blijven observeren en wél een rapport over haar uitbrengen. Dat zou kun nen als ze vermoeden dat haar weigering verband houdt met een psychische stoornis. den haag/gpd - De ANWB is gisteren begonnen met het ver zamelen van klachten over cor rupte ambtenaren in Oost-Euro pa. Volgens de ANWB klagen le den vooral over corruptie in Bulgarije, maar ook in Tsjechië, Slowakije en Griekenland. De ANWB wil de slechte ervaringen aankaarten bij de betreffende landen. De organisatie vindt dat vakantiegangers deze landen moeten mijden vanwege de 'on betrouwbare overheid'. Volgens ANWB-woordvoerder Van Tol komt het voor dat va kantiegangers tien tot honderd euro afhandig wordt gemaakt door corrupte ambtenaren. „In Bulgarije worden automobilis ten aangehouden om tol te be talen terwijl er helemaal geen tolwegen zijn in dat land." Verder krijgen mensen hun pas poort bij een controle alleen snel terug als ze er flink voor be talen. Van Tol benadrukt dat de salarissen van agenten en doua nepersoneel in Bulgarije 'zeer laag1 zijn. „Een aantal ambtena ren wil dat compenseren door vakantiegangers geld af te trog gelen." Volgens de ANWB zijn vooral Nederlanders van Turkse afkomst slachtoffer van corrup tie in Bulgarije, omdat zij met de auto via dit land naar Turkije reizen. Dat is ook de ervaring van het Inspraakorgaan Turken in Nederland (IOT). Op verzoek van dit inspraakorgaan heeft het ministerie van buitenlandse za ken beloofd 'druk' te zetten op de Bulgaarse autoriteiten. IOT-woordvoerder Van Zuthem zegt dat de afgelopen maanden enkele tientallen Turken bij het IOT hebben geklaagd over cor ruptie in Bulgarije. „Er zijn ge vallen bekend van mensen die ten onrechte duizenden euro's moesten betalen. Een gezin moest de auto verkopen om daaraan te voldoen. Verder komt het vaak voor dat automo bilisten overdag de koplampen aan moeten doen omdat dat verplicht zou zijn. Even later moeten ze een boete betalen omdat het juist verboden is overdag de lichten te laten bran den." Het IOT wil de wantoe standen via het Europees Parle ment aan de kaak stellen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3