Leiden zet mes in de uitgaven WOESTIjNROOS ma 'Werp op 15 oktober stropdas af!' Warmond boos over 'landjepik' Leiderdorp Leiderdorp heeft genoeg van taxibedrijf Koenes Schutter Washington: Ik ben God Enorme bezuinigingsoperatie nodig Alexander geëmotioneerd bij dodenwake 7,25 Nu met GRATIS pot t.w.v. 6,48 il Leidsch Dagblad NR. 43049 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 9 OKTOBER 2002 A V&D vestigt re hoop op n Bouvrie ril indelen kind nog veel te niet gemeld ame zit de vo|an de week >r stroom n noordkant jj\ n zijn er z ig aan toe ile Dienst ichoten puinhoop' ig kopers villawijk '(gooi Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Haarlemse initiatiefiiemers willen prins Claus eren door Robbert Minkhorst leiden - Leiden wacht de komen dejaren een bezuinigingsopera tie die haar weerga niet kent. De gemeente wordt geconfronteerd met een jaarlijks tekort van zo'n dertien miljoen euro. In de begro ting voor 2003, die wethouder R. van der Sande (WD/financiën) vanochtend presenteerde, kon digt Leiden ingrijpende maatre gelen aan. De gemeente snijdt de komende vier jaar fors in de uitgaven. Te gelijk gaan de parkeertarieven omhoog, al is nog niet bekend met hoeveel. De huizenbelas ting stijgt voortaan gelijk met de inflatie. Verder voert de ge meente belasting (precario) in op gasleidingen en elektriciteits kabels. Uitgaven die in het dit jaar vastgestelde collegepro gramma worden aangekondigd, stelt Leiden een jaar uit Het is een helse toer geweest om een sluitende en verantwoorde begroting te maken, zei Van der Sande op de persconferentie waar de begroting werd toege licht. „Dertien miljoen euro structu reel, dat is een bedrag uit de tijd dat we de artikel 12-status nog hadden. Ik heb gemengde ge voelens. Ik ben tevreden over het resultaat, want de begroting is echt sluitend. Maar er zijn he le harde keuzes gemaakt, om niet financieel uit de bocht te vliegen. Dat doet wel pijn." De afgelopen jaren steeg de on- roerendzaakbelasting in Leiden slechts met de helft van het in flatiepercentage. Er was dus in feite sprake van een lastenver lichting voor de inwoners. Daar stapt de gemeente nu van af, twee jaar eerder dan de bedoe ling was. „Gezien mijn politieke achtergrond is dat niet mijn fa voriete voorstel", aldus Van de Sande. „Eerlijk is eerlijk; behalve bezuinigen is ook lastenverlich ting een keuze. We moeten in eerlijkheid de pijn verdelen. Ik sta daar volledig achter." Dankzij de geringe verhoging van de huizenbelasting in de af gelopen jaren, is Leiden inmid dels geen dure gemeente meer. Dat maakte de beslissing om de tarieven op te trekken, wat een voudiger, meent Van der Sande. „We zijn flink gedaald op de landelijke lastenbarometer. Ooit stonden we in de top drie, toen zakten we uit de top tien en dit jaar zijn we nummer 26 van de 34 grote steden." Pagina Ri: Leiden spaart grote projecten door John Oomkes haarlem - Snake ofdecency, adder van het fat soen. Zo noemde prins Gaus de stropdas en hij wierp het (dubbel)geknoopte 'schaamlapje' verre van zich. De nieuwe website www.stropdasaf.nl roept op de prins te eren en op de dag van zijn uitvaart geen stropdas te dragen. „Een signaal om bestaande protocol len ter discussie te stellen", stellen de Haarlemse initiatief nemers. De site trekt ook zonder voorafgaan de publiciteit be langstellenden. Het is ook wat anders dan het tekenen van een condoleancere gister op het stadhuis of het neerleggen van wat bloemen ter nagedachtenis aan de prins wiens populariteitscurve steil omhoog liep. Esmee van Tellingen uit Hengelo meldt dat ze haar man 'zal vragen de 15de geen stropdas naar zijn werk te dragen'. Fred Bakkenier uit Delfzijl werpt zijn strik af 'omdat prins Gaus ons allen het goede voor beeld heeft gegeven om vooral onszelf te zijn'. „De stropdas is alleen een voorbeeld", vindt meent Jan Glas, een van de initiatoren. „Prins Claus gaf destijds bij de uitreiking van de naar hem genoemde prijzen aan dat het hem ging om het protocol, het voorschrift dat je een stropdas om moet. Zonder zo'n das kon hij beter zichzelf zijn dan in zo'n keurslijf van gedwongen kledij." Glas vertelt dat hij aan die typerende daad moest denken toen hij kort na Claus' overlijden zondag avond op televisie beelden kreeg te zien van de prins op leeftijd. „Hij had toen al niet meer de kracht om de vrijheid te zoeken. Ik vond dat treu rig, vooral omdat het moment waarop Gaus die das van zich wierp op mijn, en eigenlijk ieders, netvlies gebrand staat." De actie is er een zonder addertje onder het gras. Glas en zijn collega Ted van Zwieten zijn werkzaam bij PLAYcollective, een interactief marketing- en communicatiebu reau. Die verwij zing noch een link zul je aantreffen op de website. Glas: „Het laatste dat we willen is het verwerven van een grotere be kendheid ten koste van Claus' nagedachtenis. Dat zou uiterst goedkoop zijn. De actie beoogt slechts de prins te eren. Wij roepen bovendien op de stropdas af te leggen voor jezelf. Het kan geen kwaad, om net als Gaus, eens kritisch naar jezelf te kijken en zonder opsmuk door het leven te wil len gaan." Wie de consequentie trekt, kan zijn stropdas kwijt bij Actie Stropdas afl, Postbus 2048,2002 GA Haarlem,Afhankelijk van het succes van de actie beloven de initiatiefnemers de ontvangen strop dassen 'te verwerken in een tastbaar eerbetoon aan jezelf en aan prins Gaus'. Grönloh eist van NCRV 2,5 miljoen nieuwegein - De zangeres An neke Grönloh eist in een bo demprocedure een kwart mil joen euro smartengeld van de NCRV en Paul de Leeuw. Paul de Leeuw had in zijn NCRV- programma Herberg De Leeuw diverse malen overmatig drank gebruik door de artieste geïnsi nueerd. Volgens advocaat Van As zit Grönloh er geestelijk doorheen en kan ze niet meer optreden. Grönloh trok eerder een kort geding in, na de toe zegging dat De Leeuw zou stop pen met persiflages van haar. Secretaris wordt wethouder Alphen alphen aan den run - De VOOr- malige gemeentesecretaris van Alphen aan den Rijn Ger de Graaff (58) is de beoogde opvol ger van de Alphense WD-wet- houder Martin Donath. Donath gaf twee weken geleden te ken nen te willen stoppen. De Graaff was bijna zestien jaar lang de hoogste ambtenaar op het Alphense Stadskantoor. Hij is de belangrijkste kandidaat van de liberalen en is boven dien onmiddellijk beschikbaar. Fractievoorzitter Robert Blom bevestigde vanmorgen de kan didatuur van De Graaff. Pagina R4 AER EN KWEL paar simpele feiten: volgend jaar waar- •nderdduizend werk- De economische het nulpunt gedaald. zich zorgen over huishoudboekje, nu door de komst van de duurder is geworden, ziet zich door alle malaise gedwon- te bezuinigen. ■warme jaren is de eco- t temperatuur flink ge- et alleen in Nederland, ndere Europese landen Ier de malaise. En dat is cJuws, aangezien de Eu- «ïden door middel van ridsmunt de euro hun feplkaar verbonden heb- slechter nieuws is dat lese Unie niet bij mach- ■ïet deze problemen om de komst van de een- it spraken de eurolan- reeks spelregels af. De jstekorten moesten bin- erken blijven, de oude uld moest worden afge- de inflatie beteugeld, afspraken, vooral be- I landen als Griekenland 'duidelijk te maken dat jopen moest zijn met Btioneel losse hand van De euro is immers van maal. Als Rome gekke loet, betaalt de rest van Ie rekening in de vorm ïogere (hypotheek) rente e. .economisch tegen zit, Frankrijk onder die af- weg te draaien. Presi- hceft lagere belas tin- ifd en voelt er niets voor igen. De andere elf zijn publiekelijk hebben geen moge- Parijs in het gareel te Nee. De Fransen hou- keurig aan de Europese Maar in tijden van re- een regering wel op- de economie niet ka- bezuinigd. Dat geluid ijk in Den Haag heel ilkt door LPF-minister lijkt echter taboe, hoogste tijd dat de Eu- iden rekening gaan de ingrijpende ge- de recessie voor bur- bedrijfsleven. Maar in staart men zich liever i formele spelregels. Vries door Coen Polack warmond Burgemeester Vosjan van Warmond is boos op buurgemeenten Leiderdorp en Alkemade. Die lieten gisteren weten de Warmondse gebieden Boterhuispolder en het Lage Land (Sweilandpolder) bij hun gemeenten willen voegen als Warmond in de toekomst fu seert met bijvoorbeeld buurge meente Oegstgeest. Volgens Vosjan, die de confron tatie 'niet als plezierig heeft er varen', is een dergelijke 'grens correctie' niet aan de orde. Vosjan: „Dat Alkemade het Lage Land wil inlijven, was ons al een tijdje duidelijk, maar dat nu ook Leiderdorp een deel van ons ge bied wil hebben, valt een beetje rauw op ons dak. Wij hebben in ieder geval geen belangstelling. We waren in Oegstgeest om te praten over de herindeling van héél Warmond en niet van een verbrokkeld Warmond. Gemeentesecretaris A. Schouten van Leiderdorp zegt dat Vosjan allang van de mogelijke grens correctie op de hoogte was. Schouten: „We hebben het War mondse college al tweemaal op de hoogte gesteld van dit idee. Ik hoop dat er in een serieus ge sprek tussen twee gemeenten ook serieus wordt geluisterd. Wij beschouwen Warmond niet als aangeschoten wild en we zijn er ook niet op uit om 'landjepik' te spelen. Het is niet meer dan voor de hand liggend dat wan neer Warmond fuseert met een andere gemeente, de grenscor rectie ook in overweging geno men moet worden. De bewo ners zijn op Leiderdorp gericht en onze brandweer bedient dat gebied." Pagina Ri: Verhoudingen in regio Leiden danig verstoord (advertentie) den haag - Kroonprins Willem-Alexander heeft tranen in zijn ogen, als mariniers voor Paleis Noordeinde de kist uit de lijkwagen tillen. Samen met zijn broers Johan Friso en Constantijn, allen gekleed in jacquet, opent hij de dodenwake bij hun opgebaarde vader. Nadat eerder buiten een paar minuten stilte is gehouden, tillen de mariniers de lijkkist het paleis binnen. De drie prinsen waakten een half uur bij het opgebaarde lichaam van hun vader. Daarna namen oud-adjudanten van koningin Beatrix het eerbetoon over. Tot aan dinsdag, de dag waarop het lichaam van Claus wordt bijgezet in de grafkelder in Delft, worden ook militairen ingezet om naast de baar te waken. Foto: GPD/Frank van Beek Seriemoordenaar laat na aanslag tarotkaart achter Kalanchoe thyrsiflora door Nancy Ubert leiden/leiderdorp - Kinderen die tevergeefs op het school plein staan te wachten om op gehaald te worden, lange reistij den, een overvolle taxibus en ouders die niet weten hoe laat het vervoer voorrijdt. Volgens Leiderdorp levert taxibedrijf Koenes een wanprestatie. Daar om heeft zij de overeenkomst voor het vervoer van leerlingen naar 'speciale scholen' voortij dig opgezegd. Directeur J. Koe nes van het Leidse taxibedrijf praat over 'startproblemen'. „Elk vervoersbedrijf heeft daar bij aanvang van het nieuwe schooljaar last van." Maar voor Leiderdorp is de maat vol. „Er zijn ouders die uit wanhoop zelf hun kinderen zijn gaan halen en brengen", zegt een woordvoerder van de ge meente. Ook klagen ouders dat hun kind psychische schade op loopt door de manier waarop Koenes zijn taak vervult. Volgens Leiderdorp zijn kinde ren die speciaal onderwijs vol gen een extra kwetsbare groep en moet het bedrijf dat deze leerlingen vervoert 'goed en be trouwbaar' zijn. „We hebben herhaaldelijk overleg gevoerd met het bedrijf, desondanks hield de klachtenstroom niet op." Gezien het structurele pa troon van de klachten acht de gemeente het niet verantwoord Koenes nog een nieuwe kans te bieden. Dat is moeilijk te verteren voor Koenes. Zijn bedrijf maakt slechte tijden door. De belas tingdienst heeft een executiever koop aangekondigd. „Dit kan ik er ook nog wel bij hebben", verzucht Koenes, die van plan is te vechten totdat hij erbij neervalt. „Ik heb een advo caat in de arm genomen. Lei derdorp kan niet zomaar dit contract ontbinden. Bovendien heb ik veel te laat gehoord dat er klachten bestonden." Koenes is van mening dat Lei derdorp een eenzijdig beeld schetst van de problematiek. „Ouders klagen, maar aan mij wordt niet gevraagd hoe de vork in de steel zit" Pagina R5: 'Leiderdorp wil voor weinig geld het onderste uit de kan' washington/ani* - De slltip- schutter die sinds vorige week woensdag Washington onveilig maakt, heeft maandag na zijn aanslag op een dertienjarige jongen iets achtergelaten dat een boodschap aan de autoritei ten lijkt te zijn. Het is een tarot kaart - bekend als de kaart van de dood - met daarop de tekst „Dear policeman, I am God" (beste politieman, ik ben God). Dit meldde The Washington Post vandaag. De politie denkt dat de sluip schutter achter zes recente moorden in Washington en om geving zit. Bovendien is hij waarschijnlijk ook degene die twee mensen zware verwondin gen heeft toegebracht. Het wa pen waarmee de schutter maan dag zijn achtste slachtoffer maakte, is volgens de politie ge bruikt bij vijf van de andere aan slagen van de afgelopen week. Nadere aanwijzingen voor de raadselachtige moorden, die geen onderling verband verto nen, had de politie tot dusver niet. De krant hoorde van politie woordvoerders dat de kaart - onderdeel van een pak waarmee Voorbeeld van een tarotkaart. Hiermee zou de mysterieuze se riemoordenaar in Washington een boodschap hebben achter gelaten voor de politie. de toekomst zou kunnen wor den voorspeld - is aangetroffen in de bosjes op een kleine 150 meter van de ingang van de school van zijn laatste slachtof fer. Vlak bij de kaart lag de huls van een kogel en het gras was er platgetrapt. Daaruit leidt het re chercheteam af dat de schutter vanaf die plaats heeft geschoten. Zijn laatste slachtoffer was de dertienjarige jongen, die net door zijn tante bij school was af gezet. De kogelhuls kan een belangrij ke aanwijzing zijn voor de poli tie omdat die mogelijk een of meer vingerafdrukken bevat en omdat met behulp daarvan de fabrikant van de kogels en van het gebruikte wapen kan wor den achterhaald. De schutter vermoordde vorige week zes mensen en bracht een vrouw zware verwondingen toe. De meeste keren sloeg hij van grote afstand op klaarlichte dag toe. In de Amerikaanse hoofd stad heerst sindsdien angst en paniek. De scholen in Washing ton en omgeving hebben hun veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Kinderen mogen in de pauze niet meer op het school plein spelen en sportactiviteiten buiten de gymzaal zijn afgelast. Ouders houden hun kinderen binnen en velen gaan alleen nog maar de deur uit als het echt nodig is. tuincentrum HAARLEM Westelijke Randweg/hoek Vlaamseweg Tet 023-510 15 30 Dondetdag koopavond HILLEG0M BeekJaan 18 Tet 0252-S3 59 35 Vtyjag koopavond Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 0( automata** betatng tomjn Handtekening: 712141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl :Ü"H IJIT.VII'1 {TM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1