Feyenoord overweegt boycot duel bij Vitesse SPORT Tijdrijder Scheuneman heeft de tijd Mario van der Ende stap nu ook in een net pak Kans op Formule 1-race o circuit Zandvoort verklei Vitesse blij met Werder Brem< Pardo vijfjaar bij Feyenoord PSV aast op Park Ji Sung Van Gastel traint bij De Graafschap Real Madrid niet langs Betis Honkballers Twins sterk in finale Rabo-ploeg wil wereldkampioen Oscar Freire Van den Herik wil standpunt KNVB SPORTUITSLAGEN Rotterdam - Feyenoord is erin geslaagd de Chileen Sebastian Pardo los te weken van zijn club Universidad de Chile. De 21-jarige linkermiddenvelder is vanaf nu eigendom van de Rot terdamse club. Pardo heeft ge tekend voor een periode van vijf jaar. Feyenoord zou Pardo aanvankelijk één seizoen huren van Universidad met een optie tot koop. De optie is nu al ge licht, omdat trainer Bert van Marwijk tevreden is over het spel van de Chileense interna tional. eindhoven - PSV hoopt zich in de winterstop te versterken met de Zuid-Koreaanse internatio nal Park Ji Sung. Contractbe sprekingen zullen waarschijn lijk eind november worden af gerond, wanneer Guus Hiddink opnieuw een bezoek brengt aan Seoul. Middenvelder Park Ji Sung werd op het wereldkam pioenschap voetbal vooral be kend door zijn spectaculaire doelpunt in de wedstrijd tegen Portugal. De offensieve mid denvelder speelde een belang rijke rol in het WK-elftal van Guus Hiddink. doetinchem - Jean Paul van Gastel traint de komende tijd mee bij De Graafschap. De 30- jarige speler heeft op dit mo ment geen club. Gisteren was Van Gastel, die jaren bij Willem II en Feyenoord speelde en af gelopen seizoen in Italië bivak keerde bij Temana en Como, voor het eerst op het sportcom plex in de Veldhoek. „Ik heb de laatste vijf weken niet meer bij een club getraind en kan nu bij De Graafschap mijn conditie op peil houden." Volgens De Graafschap-trainer Peter Bosz heeft de Doetinchemse club geen geld om Van Gastel aan te trekken. sevilla - Real Madrid heeft gis teren in de resterende 47 minu ten van de eerder gestaakte uit wedstrijd bij Real Betis de des tijds opgelopen achterstand van 1-0 niet geheel ongedaan kunnen maken. De landskam pioen kwam via Raul op gelijke hoogte, maar verzuimde vervol gens via een tweede treffer ge deeld aan kop van de ranglijst te komen. De wedstrijd werd op zaterdag 14 september gestaakt, nadat de lichtinstallatie in het stadion van Sevilla was geval len. Betis leidde op dat moment met 1-0. Minneapolis - De honkballers van de Minnesota Twins zijn de finale van de American League goed begonnen met een zege op de Anaheim Angels. In Min neapolis eindigde het eerste duel uit de serie van maximaal zeven in 2-1. De winnaar van de play-offs plaatst zich voor de World Series. Werper Joe Mays was de grote man bij de thuis club, waar het Nederlandse honkbaltalent Alexander Smit (16 jaar) in opleiding is. De rechtshandige werper, die drie maanden buitenspel stond door een elleboogblessure, te kende in totaal voor driemaal drieslag. zolder - Het management van de Rabobank-wielerploeg is in onderhandeling met de Spaanse wereldkampioen Oscar Freire. Dat heeft Piet Hubert, bestuurs lid van de Nederlandse wieler ploeg, gisteren bevestigd. „We zijn met vier, vijf renners in ge sprek. Een daarvan is inderdaad Oscar Freire", aldus Hubert. De tweevoudig wereldkampioen heeft voor volgend seizoen nog geen werkgever, nu zijn huidige ploeg Mapei ophoudt te be staan. „De onderhandelingen lopen telefonisch met zijn zaakwaar nemer. We willen Freire graag hebben, maar we hebben na tuurlijk onze reikwijdte en hij heeft zijn eisen. En als je verke ring wilt, moet je wel met z'n tweeën willen vrijen", meent Hubert De eerste grote aanwinst voor het nieuwe seizoen heeft de Ra bobank-wielerploeg al binnen. Gisteren werd de 28-jarige Deen Michael Rasmussen voor twee jaar vastgelegd. Rasmussen, ex- wereldkampioen mountainbike, staat bekend als een goed klim mer. Dit seizoen won hij onder rpeer de koninginnerit in de Ronde van Burgos (Spanje). Rasmussen rijdt nu bij het Deense CSC. De Rabo-ploegleiding heeft hem zelf benaderd. woen5dag 9 oktober 21 9 ok rotterdam/gpd - Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik wil weten wat de KNVB gaat doen als zijn club de voor zater dag 19 oktober vastgestelde wed strijd Vitesse-Feyenoord weigert te spelen. Feyenoord is het on eens met een Arnhems besluit om maar 900 Feyenoord-fans toe te laten, terwijl Vitesse door de KNVB is verplicht om 1200 plaat sen ter beschikking te stellen. In een brief aan KNVB-directeur Henk Kesler doet Van den Herik een klemmend beroep op de KNVB ervoor zorg te dragen dat in elk geval het voorgeschreven aantal van 1200 supporters wordt toegelaten. Bovendien moet de voetbalbond zich er sterk voor maken dat de Rotter damse aanhang vrij naar de wedstrijd kan reizen en niet ver plicht wordt een bepaald ver voersmiddel te nemen (de bus), wil men een kaartje voor de wedstrijd kunnen krijgen. „De politie van Arnhem heeft aangegeven 1200 supporters met buscombi te accepteren als de wedstrijd bij daglicht wordt gespeeld. Het tijdstip van 16.30 uur is echter - los van het accep teren daarvan door ons - door de supporters van Vitesse en de organisatie van supportersver enigingen SOVS afgewezen", al dus Van den Herik in zijn brief aan Kesler. „Feyenoord kwam vorig seizoen met 1450 supporters via bus combi-vervoer naar Vitesse en dat verliep evenals de jaren er voor prima. Direct na die wed strijd is bij evaluatie, waarbij de beide clubs en de politie van Arnhem aanwezig waren, aan gegeven dat viij vervoer zou kunnen en nog beter zou zijn. Helaas weet men zich dat thans niet meer te herinneren." „De afgelopen tijd hebben di verse partijen getracht de lokale driehoek van Arnhem (gemeen te, politie en justitie, red.) op an dere gedachte te brengen. Niet alleen de KNVB, doch ook de SOVS heeft haar standpunt dui delijk gemaakt. Zelfs de politie in Rotterdam heeft met de poli tie in Arnhem contact gezocht en aangegeven dat 1200 suppor ters met vrij vervoer mogelijk moet zijn. Daarna heeft Feyen oord ook voortdurend getracht om tot een compromis te ko men: 900 supporters met vrij vervoer of 1200 supporters met een buscombi. Helaas wenst de gemeente Arnhem ook niet te praten over een dergelijk com promis. Nota bene worden ver zoeken van onze kant om telefo nisch te overleggen tot op heden niet gehonoreerd." Vitesse wil nu niet inhoudelijk reageren op de actie van Van den Herik. „We hebben meer dere keren met alle partijen ge sproken", zegt Vitesse-woord- voerder Frank Huizinga. „Er is besloten de wedstrijd alsnog te verplaatsen naar 19.30 uur. Wij willen niet dat onze 25.000 sup porters de dupe worden van 300 extra supporters van de bezoe kende partij. Voor de rest wach ten we het standpunt van de KNVB wel af." Bij de voetbal bond wil men geen inhoudelijk commentaar geven. Jongeling scoort goed op WK voor neo-amateurs door Ad Pertijs zolder - De wereldtitel tijdrijden bij de neo- amateurs ging naar de Litouwer Tomas Vaitkus. Hij was 41 seconden sneller dan de Rus Bespalov. De eerste Nederlander, Niels Scheuneman, volgde als achtste. De Gro ninger was 1.49 trager dan Vaitkus. Scheu neman was er blij mee. „Ik heb bijna con stant de 13 kunnen ronddraaien. En dat was de bedoeling. De winnaar rijdt hier denk ik wel met de 12. Dat verzet krijg ik nog niet rond." Het is het verhaal van menig neo-kampi- oenschap. Scheuneman is pas 18 jaar. De anderen een paar jaar ouder. „De macht die zij hebben, héb ik nog niet. Die komt met de jaren. Je kunt hem ook niet trainen. Als tijd rijder moet je veel aan je souplesse werken. Krachttraining moet je juist achterwege la ten." En dus was Scheuneman tevreden. „Vorig jaar werd ik derde bij de junioren. Dan kun je niet van jezelf verwachten dat je het jaar erop bij de neo-amateurs weer een medaille pakt. Die stap is veel te groot. Het is al een grote stap om goed mee te doen en ik ben blij dat ik die heb kunnen maken." Het is daarnaast opvallend hoe sterk de Oost-Europeanen de laatste jaren zijn in de tijdrit. „Ze lijken allemaal steviger gebouwd dan wij. Ze beleven hun sport ook helemaal anders. Zij moeten presteren om verder te komen in het leven. Wij fietsen meer omdat we het leuk vinden." Over een paar jaar hoopt Scheuneman sterk genoeg te zijn om een gooi te doen naar een medaille. „Als hij daarvoor al niet is overge stapt naar de profs. Deze jongen zie ik zon der meer beroepsrenner worden", vindt bondscoach Johan Lammerts. Misschien dat Stef Clement (20) dan de honneurs waarneemt. De renner uit Breda, die in augustus verrassend nationaal kampi oen werd, eindigde als 26e. „Maar ik hoop toch nog een keer met die trui naar huis te komen. Dat klinkt inderdaad ambitieus. Maar wie dat niet meer is, kan net zo goed stoppen en thuis achter de kachel naar het WK op de televisie kijken." Voor Clement draait alles om de vorm de dag. „Je kunt nog zo goed getraind hebben of nog zulk goed materiaal hebben, op de eerste plaats moet het gevoel goed zijn. Bij tijdrijden zit het allemaal in het hoofd. Als ze mij op een roze fiets laten rijden, komt het niet. Dan zie ik mezelf constant fietsen." Bij de junior-vrouwen ontpopte Christa Pi- rard zich tot de hoop voor de toekomst. De dochter van oud-prof Frits Pirard eindigde als vijfde en bleef twaalf seconden van het podium verwijderd. „Voor mijn gevoel ging het slecht, maar de tijd was dus gewoon goed. Alleen jammer dat ik die podium plaats niet kon vasthouden." Op het eerste (en enige) tussenpunt had Pi rard nog de tweede beste tijd gereden. „Ik kan niet zeggen dat ik in het tweede gedeel te ben verzwakt. Op een gegeven moment kun je weliswaar niet langer 45 per uur rij den, maar voor mijn gevoel heb ik daarna niet veel tijd verloren. Ik kon gewoon niet harder. Misschien hadden die anderen in de slotfase nog wel wat extra's over, waardoor ze zoveel tijd op me gewonnen hebben." Pirard reed haar laatste juniorenwedstrijd. Volgend jaar maakt ze deel uit van de vrou- wenploeg van Leontien van Moorsel. Miran da Vierling finishte als negende. Bij het tus senpunt lag ze nog vijfde, maar ook zij ver loor in het tweede gedeelte terrein. BASKETBAL Nijmegen. Champions Cup, i Poule C, tweede wedstrijd: EiffelTowers - Funchal Madeira (Por) 88-64 (44-27). Toe schouwers: 1200. Scores EiffelTowers: Milisa 18, Nelson 17, Robertson 16, Mims 13, Lan- gel 10, Mack 5, Duggan 5, Herbert 4. Topsco rer Funchal: Ledbetter 22 HONKBAL Minnesota. Play-offs Amerikaanse honkbal competitie. American League, finale, eerste wedstrijd: Minnesota Twins - Anaheim Angels 2-1. Stand best-of-seven: 1-0. PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 2915, d.d. 08.10.2002 1.9.10.18.21.23.24.26.34.41. 43.48.53.61.65.68.71.73.75.79 (Onder voorbehoud van typefouten) TAFELTENNIS Romans sur Isère. Europese liga, eerste ronde, tweede wedstrijd. Frankrijk - Nederland 3-0. Shila - Heister 3-2 (11-6 10-12 12-10 5-11 11-9), Eloi - Sliepen 7-11 11-6 11-6 5-11 11-6), Legout - Wijers 11-5 11-5 8-11 11-1, Oostenrijk - Joegoslavië 3-1. Stand: 1. Frankrijk 2-4, 2. Joegoslavië 2- 2, 3. Oostenrijk 2-2, 4. Nederland 2-0. Volgende wedstrijd: 12 november, Nederland - Oostenrijk (Den Bosch). TENNIS Wenen. Mannen, 800.000 euro. Eerste ronde: Pavel (Roe) - Costa (Spa/3) 7-6 6-1, Ulihrach (Tsj) - Kratochvil (Zwi) 6-3 6-7 7-6. Novak (Tsj/5) - Martin (Spa) 6-2 6-4, Schüttler (Dui) - Hrbaty (Slw) 6-4 6-3, Melzer (Oos) - Zabaleta (Arg) 6-3 3-6 7-6, Davidenko (Rus) - Nalbandian (Arg/8) 6-3 6-2, Kiefer (Dui) - Malisse (Bel/9) 4-6 6-1 6-1. Lyon. Mannen, 800.000 gulden. Eerste ronde: Escudé (Fra) - Sanguinetti (Ita) 6-1 7-6, Grosjean (Fra/3) - Pioline (Fra) 6-1 5- 7 6-1, Rosset (Zwi) - Voinea (Roe) 6-4 6-4. Clément (Fra) - Benneteau (Fra) 6-4 6-2, Pless (Den) - Sanchez (Spa) 6-4 6-4, Ljubicic (Kor/8) - Carraz (Fra) 6-4 5-7 7-5. Quito (Ecu). Mannen. Challenger 25.000 euro. Eerste ronde: Wassen (Ned) - Clayton (VSt) 6-1 6-1. Filderstadt. Vrouwen, 650.000 euro. Eerste ronde: Mauresmo (Fra/5) - Rittner (Dui) 6-4 6-0, Hingis (Zwi/7) - Sanchez-Vicario (Spa) 6-4 6-2, Smashnova (Isr) - Schnyder (Zwi) 7-5 6-4. Clijsters (Bel/6) - Miskina (Rus) 6-4 6-2, Stevenson (VSt) - Shaughnessy (VSt) 6-3 5-7 6-3, Schett (Oos) - Rubin (VSt) 1-6 6- 2 6-2. VOETBAL Spanje Betis - Real Madrid 1-1 Portugal Boavista -Varzim 2-1 UEFA-BEKER, Loting tweede ronde. VITESSE - Werder Bremen (Dui) Fenerbahce (Tur) - Panathinaikos (Gri) Malaga (Spa) - Amica Wronki (Pol) Lazio Roma (Ita) - Rode Ster Belgrado (Joe) Ipswich Town (Eng) - Slovan Liberec (Tsj) Ferencvaros (Hon) - VfB Stuttgart (Dui) Anorthosis Famagusta (Cyp) - Boavista (Por) Dinamo Zagreb (Kro) - Fulham (Eng) Parma (Ita) - Wisla Krakau (Pol) Anderlecht (Bel) - FC Midtjylland (Den) Slavia Praag (Tsj) - Partizan Belgrado (Joe) Apoel Nicosia (Cyp) - Hertha BSC (Dui) Alaves (Spa) - Besiktas (Tur) Legia Warschau (Pol) - Schalke 04 (Dui) Sturm Graz (Oos) - Levski Sofia (Bul) PAOK Saloniki (Gri) - Grasshoppers (Zwi) Djurgarden Stockholm (Zwe) - Girondins Bor deaux (Fra) Viktoria Zizkov (Tsj) - Betis Sevilla (Spa) Leeds United (Eng) - Hapoel Tel Aviv (Isr) Austria Wien (Oos) - Porto (Por) Sparta Praae (Tsj) - Denizlispor (Tur) National Boekarest (Roe) - Paris St Germain (Fra) Celtic (Schotland) - Blackburn Rovers (Eng) Celta de Vigo (Spa) - Viking Stavanger (Noo) Eerste wedstrijd op 31 oktober, return op 14 november. WJELRENNEN Zolder. WK wielrennen. Individuele tijdrit. Neo's: 1. Vaitkus (Lit) 33,2 km in 38.40,80 (51,499 km/u), 2. Bespalov (Rus) 0.41, 3. Paulinho (Por) 1.28, 4. Olsson (Zwe) 1.31, 5. Fothen (Dui) 1.32, 6. Arekejev (Rus) 1.39, 8. Scheuneman 1.49, 26. Clement 2.44. Juniorvrouwen: 1. Zugno (Ita) 11,2 km in 15.54,21 (42,255 km/u) 2. Guderzo (Ita) 0.06, 3. Hecht (Dui) 0.07, 4. Keiler (Dui) 0.18, 5. Pirard (Ned), 6. Staley (VSt) 0.19, 9. Vierling 0.36. Niels Scheuneman gaat van start in zijn tijdrit. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Aanleg woestijncircuit in Bahrein begonnen door Carlo Nijveen/AFP zandvoort - De kans dat op het Circuit Park Zandvoort ooit nog een Formule 1-race wordt ge houden, lijkt een stuk kleiner te zijn geworden. In het oliestaatje Bahrein is gisteren begonnen met de aanleg van een racecir cuit middenin de woestijn. Daarop wordt in 2004 een Grand Prix gereden. Het zal de eerste Formule 1-race in het Midden-Oosten zijn. Formule 1-baas Bemie Ecclesto- ne en sjeik Hamad al Khalifa be reikten onlangs een akkoord over de Grote Prijs van Bahrein vanaf 2004. Het is nog niet dui delijk welke Europese Grand Prix moet wijken op de kalen der. De Formule 1-races van België en San Marino lopen het meeste gevaar, omdat daar de tabaksreclame - een belangrijke inkomstenbron voor de Formu le 1 - aan banden wordt gelegd. In Bahrein is die reclame wel toegestaan. Circuit Park Zandvoort-woord- voerder D. Buwalda reageert la coniek op het nieuws dat het Formule 1-circus binnenkort geen duinencircuit, maar een woestijncircuit rijker is. „De aanleg van een circuit in Bah rein. doorkruist onze plannen voor het terughalen van de For mule 1 naar Zandvoort niet. In Duitsland en Italië worden mo- C0I menteel nog twee Grajeerde wedstrijden gehouden. I zal er uiteindelijk een Q(J|^ omdat Formule 1-baas L (kj|( ne niet meer dan een rL land wil. Het zou ookj.or dat Hongarije afvalt en""" dan die plaats kunnend, men." 5 De bouwkosten van hep in Bahrein worden gesTT 150 miljoen euro. HelDSDl komt op ongeveer 30 1 van de hoofdstad Mai liggen en zal plaats bieij zeventigduizend toeschfe Om het circuit komt z schijnlijk een hoge staan om opwaaiend zand tegen te houden. arnhem/gpd - Vitesse speelt de tweede ronde van de UEFA Cup tegen het Duitse Werder Bre men. Bij de club is verheugd ge reageerd op de sterke tegenstan der die gistermiddag uit de ko kers van de UEFA rolde. Finan ciële motieven spelen een door slaggevende rol in de blijdschap bij de arme club uit Arnhem. Vooral de penningmeester zal een gat in de lucht hebben ge sprongen. Vitesse speelt eerst thuis en ver wacht 31 oktober een uitver kocht stadion Gelredome. Nog interessanter acht de Arnhemse club de televisie-inkomsten uit Duitsland, waar het duel naar verwachting live wordt uitge zonden. Vitesse overleefde weliswaar de eerste ronde van de UEFA Cup tegen Rapid Boekarest, maar zal daar geen stuiver aan overhou den. Hoewel de eindafrekening nog niet is opgemaakt, zijn in elk geval de inkomsten uit de thuiswedstrijd (nog geen 11.000 mensen) en televisiegelden te verwaarlozen. Niet ondenkbaar is dat de club zelfs verlies heeft geleden. In de begroting voor dit seizoen heeft de club naar schatting 900.000 euro aan in komsten opgenomen uit twee ronden UEFA Cup. Dat bedrag wordt naar verwachting nu overtroffen. Nooit eerder lootte Vitesse in de negen Europese jaren een te genstander uit buurland Duits land. Trainer Mike Snoei sprak een voorkeur uit voor het Schot se Celtic, maar was ook ver heugd met de huidige nummer drie van de Bundesliga. „We hadden het slechter kunnen treffen. Het wordt natuurlijk een zware kluif, maar dat waren alle zes clubs die we konden loten. Ik weet natuurlijk dat Frank Ver laat daar speelt en dat er sowie so veel buitenlanders in die ploeg spelen. Het voetbal van Werder ken ik niet, maar we zul len die ploeg de komende we ken uitgebreid bekijken." Over winstkansen kon Snoei niet veel zinnigs opmerken. „Geen idee, maar ik denk dat fif- ty-fifty een beetje overdreven is. Zeker is wel dat we onze huid zo duur mogelijk verkopen." Snoei roemde 'de fantastische menta liteit' van de Duitse voetballer. „Ze staan bekend om hun duel kracht en degelijkheid. Boven- lasons dien moet je altijd tot dfiflf I minuut attent blijven, j f| het laatste fluitsignaal w/j II je gewonnen hebt." 'l|| „Gelukkig spelen we niL__ Porto. Portugees voetbal] niet. Ik ben ook blij dat ta Praag ontlopen. Paial Germain was wel een np 1 genstander geweest", Snoei, die ditmaal niet cL_ kig is met een thuisduel f 5€ ning. „Tegen Rapid B(f vond iedereen dat eenk Achteraf is het voordl weest. Omdat het bij werd, wisten zij thuis nia moesten doen. Ze gingef len. Kijk ook maar naarl en Heerenveen. Die eerst uit, maar werdei goed als uitgeschakeld] zei het al: 'Ieder voord| z'n nadeel'." Snoei rekent ook op hi deel van een uitverkochl dome. „Het is voor onu fantastisch om nu voor 1 op het echte grote po( spelen. Ze hebben nu ii rest al een keer kunnd i eten uit de Europese kei m die ervaring neem je mee." door Peter van Duyl laren - Het verzoek kwam snel, sneller in elk geval dan hij zelf had durven dromen. Maar daar om was de fax die Mario van der Ende deze week van de wereld voetbalbond FIFA ontving niet minder welkom. De Laarder is uitgenodigd zitting te nemen in de scheidsrechterscommissie van de FIFA. Mario van der Ende is in elk ge val vereerd met het verzoek. De scheidsrechterscommissie van de FIFA is in de woorden van de voormalige toparbiter een club je mensen dat wereldwijd beleid en plannen voorbereidt over al les wat met de arbitrage te ma ken heeft. „Het is in elk geval breed en veelomvattend", zegt Van der Ende. „We zullen een paar keer per jaar bij elkaar ko men." Wat zijn werk straks exact in houdt, weet Van der Ende nog niet. Hij komt later deze maand voor het eerst met zijn mede commissieleden bijeen. Dan wordt de rolverdeling voor de naaste toekomst ingevuld. Een voorkeur voor welke bezigheid dan ook heeft Van der Ende niet. Wat hem betreft is alles be spreekbaar. Voor Van der Ende geldt het vervolg van zijn carrière dus als een soort sprong in het diepe. „Ik weet niet eens precies hoe veel leden de commissie heeft. Ik denk een stuk of twaalf. Ik weet alleen dat alle continenten vertegenwoordigd zijn. Samen met de Hongaar Sandor Puhl en de Italiaan Paolo Bergamo zal ik Europa vertegenwoordigen. Op 25 oktober is de eerste kennis making, dan zal de voorzitter wel duidelijk maken wie wat precies gaat doen." Een speciale lobby voor de functie heeft Van der Ende nooit gevoerd. Ergens in zijn achter hoofd had de oud-arbiter wel de ambitie om ooit iets voor UEFA of FIFA te doen. Dat het verzoek er nu al is, heeft hem zeer ver rast. Van der Ende stopte pas een paar maanden geleden offi cieel met fluiten. Zijn internatio nale loopbaan strandde al op 1 januari van dit jaar op zijn leef tijd. Van der Ende is dit jaar 46 geworden. „Ik heb nergens ge solliciteerd voor deze functie. In principe word je voor dit soort commissies gevraagd. Ik heb een fax gehad van de FIFA waar in ik werd uitgenodigd. Ik had daar ooit wel op gehoopt, maar dat dit zo snel komt, is wel on verwacht." Mario van der Ende over zijn nieuwe job: „Ik weet niet eens fl hoeveel leden de commissie heeft." Foto: Ton Kastermans Mario van der Ende begon zijn scheidsrechtersloopbaan in 1977 op de voetbalvelden van Den Haag. Een betere opleiding, zou hij later vaak benadrukken, kon de arbiter zich niet wensen. Negen jaar later maakte hij zijn debuut in het betaalde voetbal tijdens Telstar-Willem II. Hij moest nog eens een jaar wach ten op zijn eerste duel in de ere divisie: PSV-PEC Zwolle. Zijn imponerende reeks interna tionale wedstrijden begon in 1990 in Engeland waar hij Man chester United-Pecs Munkas floot. Op de palmares van Van der Ende staan 99 internationale duels, de honderdste miste hij door een blessure. Hij was actief op de wereldkampioenschap pen van 1994 en 1998 en het EK van 1996 in Engeland. De gebo ren Hagenaar floot nege^^ pese halve finales en twe Cup-finales. Toen eenmaal duidelijk ml dat Van der Ende definite stoppen, begon hij name KNVB met het begeleide! talentvolle, jonge arbiter acht de nieuwe uitdagin I scheidsrechterscommis! I de FIFA een prima alten voor wat hij heeft gedaaT aanvulling op wat hij nu[__ „Het actieve gedeelte zitfc dan is dit een fantastiscl we invulling. Ik heb het rechterspak ingeruild v trainingspak. Vandaag h nog met 25 jongens op h gestaan. En in de toekon soms ook het nette pak s ken. Dat is weer een anc Prima toch?"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18