KUNST CULTUUR 'Zonder hoofd is het moeilijk luisteren' Galili Dance kan niet uit de voeten met Japin Koud bier en rockende gitaren Nieuwe Bond-film pas in januari 50 Jaar in de weer voor Litteris IDFA opent met 'Bowling for Columbine' inited Photos De heljrco de Swart "ïijert Kane }e Haagse rockformatie sdt 13 december voor solo op in Rotterdam )e voorverkoop voor het i begint zaterdag. Kane lerder op de planken in Ahoy', maar dat was n het kader van een how. Zo traden zanger IVoesthoff (foto) en de op tijdens de TMF :n de Vrienden van ive. Na het concert op nber richten de muzi- ich op het buitenland, hitsingles in Nederland :euw opgenomen en oor producer Tim Pal- werkte eerder met Da- e, U2 en Pearl Jam. stenfoto's chiefwinkel am - Bob Dylan, Bruce een, Madonna en U2, k Freek de Jonge en lorsato. Het zijn maar an de vele beroemde p die fotograaf Rob Ver- |or zijn lens kreeg. Wie Jpfotografïe gespeciali- werhorst nog meer ver- is vanaf 12 oktober te fie Rotterdamse Archief- [Rotterdammer Verhorst r 25 jaar actief als pop- f, reden voor de Ar- ikel om een overzicht te n zijn werk. Verhorst I voor de afbeelding op ld-hoesje zoals die van leijen en Bob Dylan, lonstelling in de Ar- ikel, Coolsingel 91, |t en met januari 2003. iert Prince Idoor - Het concert van )p 15 oktober in Ahoy', )on door. Fans van de [die in verband met de [van prins Claus, die- ig, het concert niet wil- )nen, kunnen hun toe tje inleveren. Zij krij- geld terug, heeft orga- lojo Concerts besloten, icert is pas 's avonds, lie uitvaart. Ook is er gririode van nationale gekondigd, maar toch we de mensen zelf de en om eventueel niet te aldus een woordvoer- [t is de eerste keer dat ;n dergelijke dienst ver- woensdac 9 OKTOBER 2002 theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'deDANScombinatie3' door Galili Dance. Rogie Company en Het Internationaal Danstheater Gezien: 8/10, Leidse Schouwburg. Er schijnt een vaag, onheilspel lend licht. De vloer is bezaaid met rode noppen, die het mid den houden tussen bloederig en sensueel. Een danseres ver heft zich met wijde, vertwijfelde gebaren. Zo begint 'deDANS- combinatie3', een voorstelling waarin drie dansgroepen de opdracht kregen op hun eigen manier het verhaal 'De vrou wen van Lemnos' van Arthur Japin in dans te vertalen. Het is gebaseerd op een Griekse my the waarin vrouwen zich bloe derig wreken op him ontrouwe mannen. Een programma met drie groepen werkt goed om de veelzijdigheid van de dans in Nederland te laten zien, maar om ze alledrie te binden aan hetzelfde uitgangspunt werkt minder. De fantasie van choreograaf It- zik Galili wil bij dit verhaal maar niet op gang komen. Krachtige, rusteloze bewegin gen vol wanhoopsschokken in 'There, there is' vertonen geen ontwikkeling en zijn allemaal even gespannen. Het gedempte licht en de rode flitsen die de grond lijken te splijten, neigen naar effectbejag en maken dat de sfeer belangrijker lijkt dan de dans. Het is beter Galili zijn ei gen verhaal te laten vertellen. Rogie Company daarentegen kan heel goed uit de voeten met het door Japin aangedragen thema. Rogie vertolkte vaker verhalen waarin de spanning tussen mannen en vrouwen de kem vormde (Judith, Blauw baard). Hij heeft er dan ook geen moeite mee een indruk wekkende rijkdom aan bewe gingen en spanningen tussen de drie danseressen en de dan ser te creëren. Rogie heeft het talent glashel dere visuele beelden op te roe pen en tegelijk een raadsel te creëren, waardoor je de ontwik kelingen in de bewegingen van zelf scherp in de gaten houdt. Je ziet een vrouw verstild, pein zend. soms bezwerend bewe gen. Wat gaat er in haar om? Een andere danseres werkt fel en confronterend in op de dan ser, terwijl de derde na een zachte aanzet toch een strijdba re kant laat zien. Het zijn stuk voor stuk lijnen en verhalen op zichzelf, die gewild of ongewild met elkaar verweven raken, botsen en weer geïsoleerd ver dergaan. De folkloristische stijl in 'Ka- tharsis' van Het Internationaal Danstheater is eigenlijk te vitaal en te formeel om de diepgang en wrangheid van het verhaal uit te kunnen drukken, maar de luchtigheid en het vakman schap en ook de voor de groep ongewone choreografie bren gen een zuivering waar het zware verhaal ook om vraagt. Amsterdam/anp - Het Filmmu- seum brengt vanaf volgende week 'On her majesty's secret service', de zesde James-Bond- film, weer in roulatie. De Am sterdamse distributeur doet dit omdat zij het niet kan verkrop pen dat 2002 anders een „Ja- mes-Bond-loos jaar" dreigt te worden. Nederland is een van de weinige landen ter wereld waar 'Die another day', de twintigste Bond-film, niet rond de kerstda gen in première gaat Distribu teur Fox, die de film uitbrengt, vreest dat er door de grote con currentie van de nieuwe Harry Potter, de tweede Lord of the Rings-film, de Nederlandse Pie tje Bell en de Disney-animatie 'Treasure Planet' niet genoeg grote zalen beschikbaar zijn voor geheim agent 007. 'Die another day' beleeft nu half ja nuari pas zijn Nederlandse pre mière. De titelsong wordt ge zongen door Madonna. door Hans Visser Rotterdam - Joop van den Ende ver wacht over een half jaar ook aan de slag te kunnen in Spanje. Dat zei hij in Rotter dam waar hij zijn plannen ontvouwde voor de musical '3 Musketiers' die daar op 30 maart 2003 in het Nieuwe Luxor Theater zijn wereldpremière beleeft. Van den Ende hoopt dat deze show naar de beroemde roman van Alexandre Du mas, met onder anderen Bastiaan Ragas, Stanley Burleson, Pia Douwes en Tooske Beumer in de hoofdrollen, op den duur ook in buitenlandse theaters kan worden gespeeld. „Zo moet ik wel denken", zegt hij. De Nederlandse markt is te klein om grote producties rendabel te laten zijn. Van den Ende bezit de rechten op het uitvoeren van tal van andere grote musi cals, maar ook die worden pas winstge vend als ze ook buiten Nederland wor den gebruikt. Zo gaat binnenkort na New York en Amsterdam, een Hamburgse ver sie van 'Titanic' in première en staat 'Mamma Mia!' straks zowel in Utrecht als in Hamburg. In Duitsland ontwikkelt hij de musical 'Wind of change' met muziek van The Scorpions over de val de muur, ligt er het idee om een grote productie te maken van de eerder in het klein uitgebrachte musical Valentino' en zijn er plannen voor een bewerking van de verhalen 'Carmen' en 'De Vliegende Hollander' en nieuwe musicals naar de films 'Rebecca' en 'Dirty Dancing'. De sprong naar Spanje waagt Van den Ende via de samenwerking met een Bra ziliaans bedrijf dat daar al opereert. „Maar eerst willen we ons bedrijf in Duitsland goed neerzetten. We zijn daar in de afgelopen drie jaar marktleider ge worden. Je merkt dat ons concept zoals we dat hebben in het Circustheater in Scheveningen, dus met theater, kunstcol lecties en restaurants, ook daar goed werkt." In Duitsland bezit Van den Ende nu ze ven theaters. Intussen werkt Van den En de behalve in Amerika ook al in Enge land. Zijn er grenzen aan de groei? „Met de juiste mensen om me heen kan het nog een heel eind gaan. Ik ben al ge vraagd om eens in Polen te komen kijken en er is ook belangstelling in Moskou." Bescheiden op de achtergrond. Dat is de rol die het beste bij de op 4 oktober overleden Selma Hageman-Oele paste. Toen zij indertijd met Bob Hageman trouwde, lag al vast dat de ko ninklijke toneelvereniging Litte ris Sacrum een onmiskenbaar stempel op de verbintenis zou drukken. Hageman kwam na melijk uit een toneelmilieu. Va der Bas en moeder Co Hage man-Verhagen wéren Litteris Sacrum. Een rol die Bob later van hen overnam. Acteur, regis seur, decorbouwer, bestuurslid, de duizendpoot Hageman was altijd met en voor 'Litteris' be zig. „Maar aan het poppenhuis voor onze dochter komt hij niet toe", zei Selma weieens een beetje spottend. Niettemin was zij zelf toen ook al zeer nauw bij de Leidse to neelvereniging betrokken. Mo- Selma Hageman-Oele (1927-2002) gelijk had zij al eens gespeeld bij de toenmalige Vereniging voor Vrouwelijke Studenten Leiden (WSL) waarvan zij in haar stu dententijd actief lid was ge weest, in elk geval debuteerde zij al snel bij Litteris Sacrum. Gadegeslagen door twee zeer kritische schoonouders. Grote glansrollen waren niet voor Sel ma Hageman weggelegd, geen uitbundige pieken of dalen. Maar zij blonk uit in zeer gelijk matig spel en gedegen tekstbe handeling. Mr. Selma Hageman-Oele was ook jarenlang actief als be stuurslid. Als secretaris kon zij tijdens vergaderingen zeer ana lytisch uit de hoek komen, aldus een van de leden van Litteris Sa crum die haar jarenlang heeft mogen meemaken. „Beschaafd als zij was, kon zijpp het mo ment suprème zonder enige stemverheffing een kritisch commentaar leveren, scherp als een mes." Meer dan 50 jaar heeft zij zich op deze wijze voor Litteris Sa crum verdienstelijk gemaakt. Maar ook in andere besturen, zoals in dat van de Leidse afde ling van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, speelde zij een belangrijke roL De laatste jaren acteerde rij niet meer en bleef haar rol beperkt tot het bijwonen van voorstel lingen. Hoewel teruggetrokken, aan de zijlijn, bleef rij kritisch betrokken bij Litteris Sacrum, een toneelvereniging die, wel licht soms tegen wil en dank. zo'n grote rol in haar leven heeft gespeeld. Schrijver Rindert Kromhout vaart met kinderen door Leidse singels door Theo de With leiden - Woest is het water aller minst. Het water in de Leidse sin gels kabbelt rustig als zo'n veer tig kinderen inschepen voor een vaartocht met kinderboeken schrijver Rindert Kromhout. Hij schreef het kinderboekenweek geschenk 'Boris en het Woeste Water' en vertelde daar gister middag over aan boord van een van de rondvaartboten van rede rij Rembrandt. „Ik heb nog nooit zoveel rond vaarten gemaakt als deze week", verzucht Kromhout als hij op de Beestenmarkt staat te wachten tot hij voor de tweede keer deze middag mag inschepen. Eerst heeft hij gevaren met leerlingen van twee Leidse basisscholen en nu zijn kinderen aan de beurt die een kaartje hebben gekocht bij boekhandel Kooyker. „Ik heb snel een schoon jasje aangetrok ken, want er heeft net een kind over gespuugd." Monter begint de schrijver aan een nieuwe vaartocht. Hij ver bergt zoveel mogelijk dat hij ei genlijk gesloopt is na zeven da gen Kinderboekenweek. Krom hout rent van hot naar her. „Ben je om één uur 's nachts thuis na een uitzending van 'Met het oog op morgen', word je om vijf uur 's ochtends weer opgehaald voor een optreden bij Ontbijttelevisie." Op de kinder boekenmarkt in Den Haag sluit hij zondag zijn 'marathon' af. „De meeste activiteiten zijn voor kinderen en dus overdag, maar 's avonds word ik geacht e-mails te beantwoorden en mijn digita le dagboek bij te houden." De kapitein van de rondvaart boot is streng. „Jongelui, gaan jullie even zitten? We passeren een hoop lage bruggen", waar schuwt hij de onstuimige kinde ren. Rindert Kromhout krijgt ze met zijn rustige stem beter in het gareel. Terwijl de boot het Galgewater opdraait, neemt hij het woord. „Pas op voor die bruggen, want zonder hoofd is Op een rondvaartboot van rederij Rembrandt verdringen kinderen zich om schrijver Rindert Kromhout. „Ik ben de baas in de Kinderboekenweek." Foto: Hielco Kuipers het moeilijk luisteren." Hij vraagt hoe oud de kinderen zijn en kiest een verhaal van Meester Max om voor te lezen. „Dat is voor iedereen te snap pen." Een van de toehoorders onderbreekt hem: „Dat heb ik al gelezen." Zijn moeder corrigeert onmiddellijk: „Meester Max blijft leuk." „Dat hoor ik graag", zegt Kromhout. En terwijl de Hortus Botanicus voorbijschuift, leest hij het verhaal 'Poep'. De kinderen liggen in een deuk als ze horen over kleuters die ver zinnen dat de poep in de zand bak afkomstig is uit de 'blote bil len' van Meester Max. Krom hout heeft zelf model gestaan voor Max, want hij heeft jaren lang les gegeven aan de jongste groepen op de basisschool. Ter hoogte van het Plantsoen kunnen kinderen meedenken over de vraag hoe een boek ont staat. Een Harry Potter-achtig joch stapt van de achterste rij naar voren en draagt aan dat het maken van een verre reis een in spiratiebron kan zijn. „Heel goed", vindt Rindert Kromhout. „Naar welk land varen we van middag? Naar Italië?" Zijn ge hoor reageert met een hartgron dig 'nééééé!!!'. „Dat bepaal ik wel, want ik ben de baas in de Kinderboekenweek. Het jongetje heet Xavier Araya, woont in Leiden, rit in groep 4 en bekent later nog nooit een boek van Kromhout te hebben gelezen. „Ik houd meer van griezelboeken, zoals die van Paul van Loon. Ik wil later zelf ook schrijver worden. En dan ga ik nog engere boeken schrij ven." De boot is inmiddels de Nieuwe Rijn opgedraaid en de auteur is begonnen aan een vragenrond- je. Hoeveel boeken schrijft u in een jaar? „Vier a vijf." Wanneer schreef u uw eerste boek? „Toen ik 22 was en dat is alweer 22 jaar geleden." Twee vriendinnen stoten elkaar aan. Uiteindelijk durft een van de twee een vraag te stellen. Hoeveel boeken Kr omhout op rijn naam heeft? „'Boris en het Woeste Water' is mijn 83ste boek." Het valt even stil. Als de schrijversboot het lege terras van Annie's Verjaardag passeert, besluit Kromhout dat het tijd is voor de handtekenin gensessie. De twee vriendinnen hebben een hele stapel boeken klaar liggen om te worden gesig neerd. Xavier leent een blaadje. „Kan ik die handtekening later altijd nog in een boek plakken." In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur !glgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, jpneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. n; Vandaag: de Bikkels uit Leiden. ',t bier maar koud is, de gi- maar rocken, 't het mij niks uit, kan het lks verrotten. ^tekstregels, afkomstig van Heuwe cd Vuur Vlam', gerust het credo van de Is kunnen noemen. Want - lol maken en ongeremd staat voorop, stelt zan- gitarist Erik ter Braak re op het podium staan, we iedereen zien la- vat de zanger en gitarist „Willen we het publiek bed gevoel geven. Vergeet ren, vanavond is het feest. 'boodschap'." loodschap wordt verpakt lawaai van bas, gitaar en Oftewel, ouderwetse 'n roll, die staat als een Rechtdoorzee en dam- En die niet zonder de [van bier en zweet kan. lijn in de eerste plaats een ind", zegt Ter Braak. „En het eerlijk: op het podi- 'cen we beter dan op cd. ïr van een echt optreden, aijna niet na te bootsen in een studio." Desondanks geeft de cd Vuur Vlam', die zaterdag ten doop wordt gehouden, een aardig beeld van hoe de Bikkels op het podium klinken, vindt Ter Braak. „We hebben alle num mers live, in één keer inge speeld. Daarna hebben we na tuurlijk wel de foutjes verbe terd. Je wilt het toch zo mooi mogelijk op cd hebben." Maar, zo benadrukt Ter Braak, hoe goed de plaat ook is, een live optreden kan hij nooit vervan gen. Een feest van de Bikkels hoor je niet vanuit je luie stoel te beluisteren, dat moet je mee maken. En daartoe is alle gelegenheid. Want als het even kan, springen de drie Leidenaars ieder week einde de wagen in, op weg naar een café, zaal of feesttent er gens in het land. „Hartstikke gezellig, met drie vrienden op pad. Meestal blijven we plakken na het optreden, 'doen we de deur dicht'. Blijven we slapen in de bus. Ja, het kost ontzettend veel tijd, want we werken er ook amsterdam/anp - Het 15e Inter national Documentary Festival Amsterdam (IDFA) opent op 21 november met de film 'Bowling for Columbine' uit 2002 van de Amerikaan Michael Moore. Tij dens het evenement, dat tot en met 1 december duurt, worden ongeveer 200 documentaires vertoond. De openingsfilm gaat over wa penbezit in Amerika. Het IDFA vertoont overigens alle docu mentaires die Michael Moore heeft gemaakt als „eerbetoon aan deze gedreven filmmaker." Het themaprogramma heeft dit jaar de titel 'What do you belie- Madonna in de videoclip van haar nieuwe single 'Die Another Day', ve in?' Foto: EPA/Neal Preston IN MEMORIAM De Bikkels, van links naar rechts: drummer Olof Verheijen, bassist Theo Nijssen en gitarist/zanger Erik ter Braak. Publiciteitsfoto nog allemaal naast. De band vormt ons sociale leven." Maar dat hebben ze er graag voor over. In de ruim tweeën eenhalf jaar dat de Bikkels nu aan de weg timmeren, hebben ze al heel wat successen ge boekt. Zo speelden ze op grote evenementen als Oerol en de Hokersdag én stonden ze in het voorprogramma van Rowwen Hèze, Golden Earring, Normaal en The Scene. „Je kunt je niet voorstellen wat een ontzettende kick het geeft om voor zoveel mensen te staan. De adrenaline die je dan voelt", zegt Ter Braak. „Zeker als de toeschouwers ook nog eens je teksten uit volle borst meezingen. Echt waar, die ken nen onze teksten soms beter dan ikzelf." De schare fans die de Bikkels heeft, is bijzonder trouw, vertelt Ter Braak. Som migen komen ze bij ieder con cert weer tegen. „Daar ritten al le leeftijden tussen. Van zestien tot boven de zestig." Veel fans rijn afkomstig uit het oosten des lands. Daar zijn de Leidenaars populairder dan thuis. „Helaas, zou ik bijna zeg gen, want Leiden is toch onze thuisbasis. Een optreden zoals we op 2 oktober bij de Zoop hebben gegeven, of op 3 okto ber bij Café De Bijlen, dat zou den we wel vaker willen." Het gebrek aan Leidse belangstel ling wijt Ter Braak vooral aan het ontbreken van een echt li ve-circuit, zoals dat in het oos ten van Nederland nog wel vol op leeft. „Vroeger had je dat hier ook. Kon je elke avond wel een bandje zien. Maar dat is verdwenen. Helaas." Zaterdag 12 oktober presente ren de Bikkels hun nieuwe cd Vuur Vlam' om 22.00 uur in Café Doesbrug, Jaagpad 41 in Leiderdorp. Voor meer infor matie, zie: www.bikkels.nl Rody van der Pols

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17