WETENSCHAP Zuidelijke Saharawoestijn wordt steeds groener Gesproken Latijn wint aan populariteit Met 'Barbiepil' een gebruinde Adonis Unieke vondst fossiel van oervc Tempel Eist ter verering Heru- door Arthur't Hart londen - De Saharawoestijn in Afrika lijkt zich terug te trekken. Vanuit het zuiden rukt de begroeiing op, waardoor landbouw weer mogelijk is geworden in ge bieden waar door droogte tientallen jaren vrijwel niets wilde groeien. Dat melden geografen die onderzoek hebben gedaan in de Sahelstrook aan de zuidrand van de Sahara in het Britse wetenschappelijke tijdschrift New Scientist. Toegenomen regen in de jaren negentig in combina tie met betere landbouwmethoden zouden de be langrijkste oorzaken zijn van de 'vergroening' van de in het verleden vaak door droogte en honger getrof fen Sahel. De Nederlandse geograaf Chris Reij, verbonden aan het Centrum voor Internationale Samenwerking van de Vrije Universiteit in Amsterdam, heeft samen met lokale onderzoekers studie verricht in Burkina Faso. Hij komt voor dat land aan de zuidwestkant van de woestijn tot dezelfde conclusie: er zijn meer bomen dan in de jaren tachtig, de grondwaterstand is op veel plaatsen meters omhoog gegaan en de landbouwpro ductie is sterk gegroeid. Bijgevolg is de armoede flink verminderd, al verschilt dit sterk van dorp tot dorp. De gunstige invloed van de toegenomen neerslag is volgens Reij vermoedelijk maar tijdelijk. „Op zich is dat niets bijzonders: in de Sahel worden perioden van tien of vijftien jaar met meer vocht steeds afgewisseld door droge perioden. De woestijn reageert daarop door zich terug te trekken en weer op te rukken." Veel fundamenteler - en van blijvende betekenis - zijn volgens hem de ontwikkelingen in de landbouw in Burkina Faso en elders. De boeren gebruiken nu me thoden om zuinig en effectief met water om te gaan en tegelijkertijd de vruchtbaarheid van de grond te beschermen. Die technieken zijn de boeren gedeelte lijk aangereikt via projecten die door Nederland, Duitsland en de Verenigde Naties worden gefinan cierd. Maar grotendeels hebben zij de vernieuwing op eigen kracht tot stand gebracht, zegt Reij. „Je ziet een enorme dynamiek. De boeren zijn met eenvoudige methoden aan het innoveren geslagen en vaak met spectaculaire resultaten. De mensen keren terug naar gebieden die ze in de jaren tachtig vanwe ge droogte en hongersnood ontvluchtten. In een pro vincie in het noorden is de graanoogst in enkele jaren met 70 procent toegenomen. Het is een 'win-win-si- tuatie': de productie vermeerdert, er komt een beetje welvaart en het milieu wordt beschermd." Soortgelij ke resultaten worden gemeld uit bijvoorbeeld Niger en Kenya, aldus Reij. Tegelijkertijd zijn veel dorpen waar niet aan innovatie is gedaan, nog vroeger, zegt hij. „Er is nog heel veel te In een ander onderzoek bestudeerden se en Deense geografen oude en namen van het hele Sahelgebied. „De overal aanzienlijk te zijn toegenomen" Warren van de universiteit van Londen tist namens deze wetenschappers. Zij schijnsel waargenomen van Mauretanië ij ste westen tot delen van Eritrea aan de Rc[6rt 'vergroening' is volgens de onderzoekers vijftien aan de gang, maar bleef tot opgemerkt. rome/ap - Het ziet ernaar uit dat Ovidius de spijker op de kop sloeg toen hij schreef 'Rident stolidi verba Latina', ofwel 'Alleen dommerds lachen om de Latijnse taal'. Na eeuwen van verval en doodverklaringen lijkt het gesproken Latijn namelijk weer in opkomst te zijn. Acteur en regisseur Mei Gibson gaat een film over Jezus maken waarin naar verluidt uitsluitend Latijn en Aramees wordt gesproken en steeds meer onderwijsinstellingen hebben cursussen Latijnse spreekvaardigheid op hun pro gramma staan. Zo kwamen onlangs dertig adepten van het klassiek Latijn bijeen in de heuvels bij Rome om odes van Horatius te zingen. Zij werden begeleid door eerwaarde Re ginald Foster, een latinist uit het Vati- caan. De 63-jarige Foster is hoogleraar aan de Pauselijke Gregoriaanse Universi teit, waar hij de studie van het Latijn op een ongebruikelijke manier benadert, na melijk als ware het een levende taal. In de zomer organiseert hij cursussen van acht weken voor gevorderden. Hoewel het Latijn al zeker duizend jaar niet meer gesproken wordt en tegen woordig eigenlijk alleen de grammatica en literatuur bestudeerd worden, neemt het aantal liefhebbers van voordrachten van Cicero en Vergilius snel toe. Mede door de aanpak van Foster. „Sommige lesmethodes kan ik echt niet waarderen; het stampen en uit het hoofd leren, waarbij de taal wordt behandeld als een dode kikker of zoiets", zegt Foster. Zijn studenten bekwamen zich daarentegen in het voordragen van de teksten en in Latijnse luister- en spreekvaardigheid. Andere onderwijsinstellingen waar een dergelijke aanpak wordt gehanteerd, zijn studente geneeskunde uit Londen die zichzelf geen volwaardig arts kon vinden zonder de Latijnse dichtkunst te hebben bestudeerd. „Het was het meest excen trieke gezelschap dat ik ooit heb gezien", zegt Sylvester. „Je moet je mensen voor stellen die hun gezin, hun werk, hun le ven achterlaten. Mensen die naar Rome komen om tijdens hun huwelijksreis La tijn te leren. Dat soort mensen doen deze cursus!" Voor de kersverse echtgenoten Sarah en Patrick Miller uit North Carolina was het volgen van de lessen van Foster bijna vanzelfsprekend. Zij werden verliefd tij dens de lessen Latijn op de middelbare school. „Soms spreken we Latijn tijdens een romantisch diner", zegt de 31-jarige Patrick Miller. Een goede zin om iemand te versieren? 'Accipe vinum, puella pul- chella', ofwel 'neem een wijntje, schoon heid'. Het gesproken Latijn beleefde zijn hoog tepunt in de tweede eeuw na Christus toen het Romeinse Rijk reikte van het huidige Groot-Brittannië tot Iran. Na de val van het keizerrijk wonnen de plaatse lijke talen aan belang en uiteindelijk werd alleen in de kerk en op de universi teit nog Latijn gesproken. Maar toen het Vaticaan 1965 besloot dat de katholieke mis ook in de volkstaal mocht worden voorgedragen verwerd het Latijn tot een dode taal. Sylvester geeft toe dat het bezigen van de taal van de klassieke dichters wat preten tieus is, maar voegt daaraan toe dat hij op die manier een beter begrip krijgt van de teksten komt die hij bestudeert. „We hoeven ons niet te verantwoorden tegen over het 'hoi polloi'", zegt hij. „Zonder dit soort interesses zou de wereld saai zijn." Om misverstanden te voorkomen: Hoi polloi is een Griekse uitdrukking. Het betekent 'het gewone volk'. elst/anp - De onlangs ontdekte Gallo-Romeinse tempel in het Gelderse Eist werd door de Ro meinen en Bataven gebruikt om de god Hercules te aanbidden. Dat hebben archeologen van de Vrije Universiteit in Amsterdam vastgesteld na onderzoek van de resten van de tempel. De resten liggen onder en naast de huidige Nederlands Hervormde Kerk in het Betuwse dorp. De vondst van de tempel, afgelopen zomer, is van internationale betekenis, al dus de onderzoekers. Volgens de archeologen, die de onderzoeksresultaten onlangs bekendmaakten, zijn de over blijfselen onderdeel van een be langrijke Romeinse tempel uit de tweede eeuw na Christus. Het hele complex mat volgens de onderzoekers 70 bij 85 meter. Het indrukwekkende heiligdom bestond uit een centraal ge bouw met daaromheen een zui lengalerij. Buiten, voor de tem pel, stond het hoofdaltaar. De onderzoekers gaan er vanuit dat Hercules in de tempel werd ver eerd, getuige de vondst van een steen met de letters 'he' en een piepklein staafje, dat bijna zeker onderdeel was van een beeldje van Hercules. In de tempel werden onder meer dieren geofferd. De onder zoekers hebben veel dierlijke botresten aangetroffen. Ook werden 250 skeletten aangetrof fen die rond de kerk waren be graven. De overschotten dateren van de veertiende eeuw tot de negentiende eeuw. De geraam ten zijn zorgvuldig bestudeerd en gedocumenteerd. De onder zoekers van de Vrije Universiteit werkten samen met de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek (ROB). De tempel werd rond 100 na Christus gebouwd, toen het na bijgelegen Nijmegen stadsrech ten kreeg van keizer Trajanus. Het jaartal werd vastgesteld na datering van houten palen die als fundering voor de tempel dienden. Nijmegen was in de Romeinse tijd een belangrijke vestigingsplaats, waar onder meer het Romeinse I gioen was gelegerd.c De muren van de tei perfect bewaard geh onderzoeker N. Royi de kwaliteit en omva vondst van internatil kenis. De Gallo-Rom I pel is de grootste die boven de Alpen is aa De Romeinse tempe derde eeuw na Chris bruik geraakt. Uiteiri de achtste eeuw eem kerk over de resten g De gemeente Overbi nog niet hoe zij de R overblijfselen gaat bt Volgens burgemeesü man bekijkt de gemé mogelijkheden, maa nanciën een grote ro werden afgelopen zo resten gevonden van! Romeinse tempel. 'n Volgend gaan de arcPss'( opnieuw aan de slag's*s het onderzoek zich iPne( op de omgeving vanj gemeente wil de omi de kerk tot archeolo( ment benoemen. ■i bit ^tiuu t he Iksv leks maastricht/anp - In de kalksteengroeven rond Maastricht zijn de fossielen van een bijna 66 mil joen jaar oude oervogel gevonden. Het is voor het eerst dat in Europa resten van deze allerlaatste oervogel zijn ontdekt, die waarschijnlijk tegelijk met de dinosaurussen is uitgestorven. Dat heeft het Natuurhistorisch Museum in Maastricht be kendgemaakt. De vogel stamt ook af van de dinosaurussen. Die verwantschap blijkt uit onder meer de staart die de vogel heeft. De oervogel heeft ook geen snavel, maar een spitse bek met vlijmscherpe dinotand- jes. Amateur-paleontoloog R. Dortangs, die eerder al de mosasaurus Ber ontdekte, vond de fossielen ongeveer drie jaar geleden bij toeval in een kalk steengrot bij Lixhe, net over de grens met België bij Maastricht. Medewerkers van het Natuur His torisch Museum haalden oervogelexperts uit New York en Los Angeles erbij, die na onderzoek kon den bevestigen dat het om familie van de Ameri kaanse ichtyomis gaat, een duikende, visetende oervogel die aan het einde van het Krijttijdperk verdween. De in een mergelblok bewaard gebleven vondst bestaat uit lichte, holle en zeer breekbi j0j van de vleugel en de poten, een stuk vfo sl derkaak en drie borstwervels. „De oudL het fossiel is bijzonder", zegt paleontowe Schulp van het Natuurhistorisch Must de allerlaatste 'ouderwetse' vogel die o vg vonden. Met een ouderdom van ongeuj miljoen jaar leefde de vogel vlak voor 1 )e het dinosaurustijdperk." De restanten ,en gel zijn te zien in het Natuurhistorisch 'on, Maastricht. 00( Het onderzoek naar de afstamming va jav is volgens Schulp de laatste tien jaar in stroomversnelling gekomen, vooral da*n ontdekking van bijzondere vogelfossie na. De evolutie van de vogels uit de vlë dinosaurussen is langzamerhand goed va] De vogel die nu bij Maastricht is gevon jjn volgens Schulp dan ook niet als 'missii worden beschouwd, want de afsplitsin dino's en de oervogel vond al eerder p vondst is belangrijk omdat er een bete ,er staat van het verdere verloop van de e) oervogels als ichtyomis en de moderne legt Schulp uit. door Henk Hellema Amsterdam - Het klinkt bijna te mooi om waar te zijn: een pil die voor een gebruinde huid zorgt, de eetlust remt én het seksuele verlangen verhoogt. Melanotan is de naam, maar meteen al omge doopt tot Barbiepil. Al zou het eerder bedoeld zijn voor Ken, want het middel bevordert ook het krijgen van een erectie. Be langstellenden moeten nog wel geduld hebben. Er moet nog het nodige klinische onderzoek wor den gedaan. Plannen daarvoor bestaan ook in Amsterdam. Wie zou op een vroege lentedag niet al met een gebruinde huid over de Scheveningse boulevard willen lopen? Met jaloerse blik ken op hem of haar gericht? En dat zonder twee weken Ibiza of een kuur onder een zonnebank? Een pilletje doet binnen een week hetzelfde, beweert het be drijf EpiTan in Australië. Het is ■bezig met de ontwikkeling van >eën synthetisch hormoon, dat huidcellen aanzet tot de vor ming van pigment. Extra pig ment geeft onze van nature ble ke huid die bruine tint, die voor de meeste mensen nog altijd fa voriet is. Een onderhuids aange brachte pil zou gedurende een periode van zes maanden voor een gebronsd uiterlijk zorgen. En minder risico op huidkanker geven, beweert het Australische bedrijf. Bescherming tegen huidkanker was het oorspronkelijke idee voor het maken van het hor moon. Het kwam van onderzoe kers van de Universiteit van Ari zona in de Verenigde Staten. Dit zogenoemde melanocyten sti mulerend hormoon (MSH) be vordert de pigmentvorming in de huid. Meer pigment, zo was de redenering, beschermt de huid tegen het schadelijke ultra violet uit het zonlicht. Als een inwendig zonnescherm. En biedt daarmee ook bescherming tegen huidkanker. Voor met na me Australiërs is dat een plezie rige gedachte, aangezien in Au stralië door het dunner worden van de ozonlaag de invloed van schadelijke UV-stralen relatief groot is. Naar schatting 80 pro cent van de nieuwe kankerge vallen in dat werelddeel betreft huidkanker. Of,Melanotan het gewenste ef fect ook werkelijk uitoefent, moet nog blijken. De werking bij twintig impotente mannen wees uit, dat 17 van hen onge veer drie kwartier na toediening van Melanotan II een erectie kregen. Erotische films waren daarvoor niet nodig. Het MSH werkt niet direct op het mannelijke geslachtsorgaan zelf, zoals Viagra, maar doet dit via een gebiedje in de hersenen, de hypothalamus, dat een be langrijke rol speelt in de com municatie tussen hormonen en het centraal zenuwstelsel. Mo gelijk is dit middel een alterna tief voor impotente mannen die niet op Viagra reageren. Het synthetische hormoon zou niet alleen het krijgen van een erec tie stimuleren, maar ook de zin in vrijen. Dat laatste zowel bij mannen als bij vrouwen. In Nederland wordt de ontwik keling van het middel met be langstelling gevolgd. Volgens H.W. Elzevier, als uroloog-sek- suoloog verbonden aan het Leids Universitair Medisch Cen trum, is elke aanvulling om erectieproblemen op te lossen toe te juichen. Maar hij wijst er met nadruk op, dat het krijgen van een erectie meer is dan al leen het slikken van een pilletje. „Ook psychologische begelei ding is van wezenlijk belang om mannen van hun erectieproble men af te helpen." Zijn Amsterdamse collega R. van Lunsen, hoofd van de afdeling seksuologie van het Academisch Medisch Centrum, is het daar volledig mee eens. Maar ze zijn daar toch zeer geïnteresseerd in Melanotan II. Wellicht al vol gend jaar start in Amsterdam een onderzoek naar het effect van dit middel bij mannen met een erectiestoornis. Dan moet ook de dosering nader bekeken worden. Een deelnemer aan een klein Amerikaans onderzoek bleek na toediening van het hor moon een erectie te krijgen die acht en een half uur aanhield. En dat moet geen pretje zijn ge weest. Het synthetische MSH kan vooralsnog alleen via een injectie onder de huid worden toegediend. Het is dus nog wachten op een pil. Zowel het Australische als het Amerikaan se bedrijf zijn doende met kli nisch onderzoek. Bijwerkingen zijn nog weinig gemeld, of het zou het tegengaan van acne en een vermindering van de eetlust moeten zijn. Gevoegd bij een bruine huid en een verhoging van de seksuele energie zou Me lanotan wel eens tot een gewilde lifestyle-drug kunnen uitgroeien. Als het ooit op de markt komt. Naar verluidt werkt acteur/regisseur Mel Gibson (links) aan een film over Jezus waarin uitsluitend Latijn en Aramees wordt gesproken. Dit past bij de toenemende populariteit van het Latijn als gesproken taal. Foto: EPA/Alessia Paradisi onder meer de universiteit van Leuven in België, een middelbare school in het Ita liaanse Campania en de Notre Dame universiteit en de universiteit van Ken tucky in de Verenigde Staten. Volgens Dirk Sacre van de universiteit van Leuven wint het gesproken Latijn duidelijk aan populariteit. Steeds meer docenten uit het middelbaar onderwijs geven zich op voor zijn werkgroep. „Ik zou niet zeggen dat er tegenwoordig veel Latijn wordt gesproken op school, maar wel steeds meer", zegt Sacre. „In heel Europa en in de Verenigde Staten wor den meer en meer werkgroepen aange boden en een groeiend aantal docenten probeert het Latijn als levende taal te on derwijzen." Maar de afkeer van en weer stand tegen deze methode blijft onder de conservatievelingen zeer groot, verklaart Sacre. Echte liefhebbers van het Latijn laten zo af en toe een Latijnse uitdrukking vallen in alledaagse gesprekken, zegt Nicholas Sylvester, een student aan de universiteit van Harvard die de afgelopen zomer de lessen van Foster heeft bijgewoond. 'Hal lo' wordt 'salve', 'ik weet het niet' wordt 'nescio' en 'ne fle' betekent 'maak je geen zorgen', of letterlijk 'huil niet'. De leerlingen van Foster zijn divers. Zo zaten in de klas van deze zomer Gret- chen Triulzi, een 62-jarige moeder van zes kinderen die de studie van de taal die zij als kind zo waardeerde weer wilde op pakken, en Sophie Hanina, een 18-jarige Wie zou niet door het leven willen gaan als Ken en Barbie: gebronst, slank en sensueel? Op dit moment wordt een pil ontwikkeld die dit alles binnen handbereik lijkt te maken. Foto: Archief van het synthetische hormoon is duizend maal sterker dan het van nature voorkomende MSH. Maar niet vergeten moet wor den, dat vooral ook een verdik king van de huid bescherming tegen schadelijke UV-stralen en daarmee tegen huidkanker biedt. Die versterkte pigmenta- tie heeft echter het voordeel, dat men zonder veel moeite bruin wordt. Zegt de firma EpiTan. Het bedrijf is zeer optimistisch en denkt Melanotan binnen twee tot drie jaar op de markt te kunnen brengen. Maar het hormoon heeft nog een opmerkelijk effect. Althans een iets gewijzigd broertje van het synthetische hormoon, Me lanotan II, aanvankelijk ook be doeld om een bruine huid te be zorgen. Toen een mannelijke medewerker van de Universiteit van Arizona dit middel kreeg toegediend, bleek hij spontaan een erectie te krijgen. Licentie voor deze versie van het MSH is in handen van het Amerikaanse bedrijf Palatin. Nader onderzoek O alc is d in d< Een archeoloog meet een muur van een oude tempel in Eist. Het heiligdom behoort tot de nu toe bekende Gallo-Romeinse tempelcomplexen ten noorden van de Alpen. Foto: ANP/Vincent Jannink

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16