REGIO Koenes accepteert nederlaag nog niet dale Dienst Voorschoten grote puinzooï Alphenaar slaat vader met honkbalknuppel naar tegen 'ffingOZB R5 Torenspits uit de steigers Molenpad krijgt facelift SJZ wil andere ,regeninstallatie, ette voor nthuld - Bij de oude meel- _n de Zijldijk in Leider- Pit vrijdag een plaquet- fter herdenking aan •kerscentrum dat heeft gestaan, iter Zonnevylle van en directeur W. La- Van de opvangcentra j onthullen het kunst- jen uur-De Leidse ver Mare de Groot plaquette met twee Ce ''van kinderen over 'leven in een yreemd Verige gedichten die at rdorpse- en asielzoe- /ai ;en zijn gemaakt, deld in een boekje. i - De gemeente wil niet dat het rijk ,]j inde zaakbelastingen %aft. Gisteravond meenteraad aan iter en wethouders voorgelegd met het protest aan te teke- de beoogde maatre de is door alle poli- en ingediend en der- aangenomen. De ^se politici vinden de Onmisbaar instru- haffing zou inbreuk zelfstandigheid van rij te. De OZB moet, al- worden gezien als /er de gemeenteraad ;ch kan beslissen, is van plan een igscampagne te be- steun van de in wo gen. In deze campag- litgelegd wat de ge inen zijn als de belas- W erdwijnt. woensdag 9 oktober 2002 door Nancy Ubert vervolg van voorpagina leiderdorp - „Leiderdorp heeft mij onheus behandeld", zegt di recteur Koenes van het gelijkna mige Leidse Taxibedrijf. yrAls je een ticket bij Easyjet koopt, ver wacht je toch ook geen business class. Ik was indertijd de goed koopste aanbieder en nu wordt me verweten dat ik bij wijze van spreken de boterhammen van de kinderen niet smeer." Koenes wil niet accepteren dat de gemeente Leiderdorp hem zonder pardon buitenspel heeft gezet met het leerlingenvervoer. Vervoer van kinderen die speci aal onderwijs volgen, is een sa menspel tussen gemeente, ou ders en taxibedrijf, predikt Koe nes. „Maar ik kreeg de ballen niet toegespeeld. Dat er dingen zijn misgegaan wil ik niet ont kennen, maar ik had wel graag tijdig geïnformeerd willen wor den over de problemen. Ouders en gemeente hadden contact en ik deed niet mee." Volgens de gemeente Leiderdorp is Koenes wel degelijk op de hoogte ge steld van de 'aanhoudende klachtenstroom'. „We hebben structureel overleg gevoerd, maar dat mocht niet baten." In een ambtelijk advies aan wet houder Roest staat te lezen dat de dienstverlening van Koenes vanaf het begin problematisch is geweest. In november 2001, twee maanden nadat Koenes was gaan rijden voor Leider dorp, werd het bedrijf al ter ver antwoording geroepen. Dat leidde toen tot enige verbete ring. Dit schooljaar zijn de klachten in alle hevigheid toege nomen. Ouders zijn boos over lange wacht- en reistijden en scholen maken zich kwaad over het feit dat leerlingen te laat ko men. „De bekende aanlooppro blemen in het begin van het schooljaar", relativeert Koenes de klachten. „Kinderen kennen de chauffeurs nog niet en stap pen in de verkeerde bus. Heel logisch allemaal. En de ideale route moet nog uitgestippeld worden." Dat Koenes niet heeft gemeld dat zijn bedrijf in financiële moeilijkheden verkeert, is voor Leiderdorp ook onverteerbaar. Uit de krant vernamen mede werkers van de gemeente dat de belastingdienst een executiever koop wü houden. „Nou en?", reageert Koenes daarop. „Ik hoef zoiets toch niet te melden. Dat is mijn probleem. Inder daad, we staan er niet zo roos kleurig voor. Maar dat komt omdat mensen zo laks zijn met hun betalingen. We rijden veel op rekening. We hebben onder tussen een half miljoen euro bij debiteuren uitstaan. Vind je het gek dat ik even geen belasting kan betalen? En nu begint ieder een aan me te trekken." Het is zwaar weer voor Koenes die niet van plan is om zomaar het bijltje erbij neer te gooien. „Leiderdorp wil voor weinig geld het onderste uit de kan. Dat is niet terecht. Ik heb de service verleend die in verhouding met de prijs heel keurig is. Een con tract kun je niet zomaar ontbin den." Koenes heeft een advo caat in de arm genomen om zijn gelijk te halen. „Al moeten we daarvoor naar de rechtbank." In juli 2001 zette Leiderdorp het Leidse Eltax aan de kant om voortaan zaken te doen met taxibedrijf Koenes, dat heel wat minder geld vroeg. Een mede werker van Eltax klaagde toen dat de kinderen werden versja cherd aan de laagste bieder. „De gemeente geeft het schoolver- voer uit aan een bedrijf dat ver onder de prijs rijdt. Een blunder van de eerste orde", waar schuwde de Eltax-medewerker toen. Nu Koenes is bedankt voor zijn diensten, mag Eltax het ver voer tot het einde van dit schooljaar voor zijn rekening nemen. le Hartenberg 11 en - De informatie en oor uitkeringsgerech- i)l le Sociale Dienst (SD) Dr oten schiet ernstig te- i^dt de Voorschoten- „jma, die zelf zeven lijstand zit. Burgers in worden wel op hun erjewezen, maar weten wat hun rechten zijn, Ok laat de communi- insen over. Sierksma en brief aan de ge- voor een cliënten- ilgens de Gemeente- in elke gemeente Irjaar van 2000 kregen idsgerechtigden in een uitgebreide 'er de gang van zaken De vragenlijst werd n de 250 cliënten in- heb mij toen onmid- ;egeven als vrijwilüg- een cliëntenforum of irijft Sierksma. „In ju- eeg ik de mededeling inten een nieuwe, uit- iformatiemap zouden ïaar over een panel rd. En tot op heden nap." erksma is de SD hele- tgetimmerd'. „Zonder Df voorlichting. We moeten nu eerst naar Burgerza ken voor informatie. De toewij zing van Bijdrage Regeling Mini mum Inkomens (BRMI) kregen we achteraf schriftelijk meege deeld." Sierksma noemt nog meer voorbeelden van de slech te communicatie. „Na een fikse hercontrole bracht de gemeen tebode me in mei het officiële bericht dat ik niet meer naar werk hoef te zoeken. Diezelfde dag kreeg ik via de post een be richt van een nieuw team bij de SD, dat ik dit jaar zal worden opgeroepen voor herintreden." Al maandenlang maken bij standsconsulenten en de afde ling Administratie van de SD de ene na de andere fout, schrijft Sierksma. „Je vertelt A aan de consulent en de administratie doet B. We mogen geen direct contact met de administratie opnemen en zij kennen de con sulenten niet. Bovendien heb ben ze het druk." Sierksma diende een klaagschrift in en ex cuses volgden. „Poppenkast zonder resultaat. Het blijft nog steeds één grote puinzooi. Op onze plichten worden we streng gewezen, maar onze rechten kosten veel tijd, moeite en door zettingsvermogen en liggen ner gens open op tafel", aldus een boze Sierskma. Gemeentevoorlichter G. Zeelt geeft Sierksma enigszins gelijk, maar volgens hem is het niet zo n ramp bij de SD als zij schetst. „De Algemene Bijstand Wet (Abw) wordt vanuit de rege ring opgelegd. Daar hebben ge meenten en burgers geen in spraak in. Grotere gemeenten kunnen voor het gemeentelijke minimabeleid een cliëntenraad opzetten, maar Voorschoten is klein en dan gaat dat niet zo makkelijk." Met de communicatie tussen de SD en de bijstandstrekkers is volgens Zeelt niets mis. „In de tails worden weieens fouten ge maakt en dat is jammer. Maar we zijn tenslotte mensen. Vaak sturen we bijvoorbeeld een alge mene mailing met een oproep tot herintreden. Daar zitten dan vier uitzonderingen bij waar voor de informatie niet van be lang is. Mevrouw Sierksma heeft bijna dagelijks per e-mail con tact met maatschappelijk werk. Voor klachten en bezwaar kan iedereen nu op internet terecht. Daar heeft Sierksma ons inder daad op gewezen. We publice ren de klachtenregeling regel matig in de Voorschotense Cou rant en bij iedere beschikking staat hoe je een bezwaarschrift kunt indienen." Waar het Sierksma vooral om gaat, zijn de mensen die wat minder verstand hebben van het ambtelijk apparaat. „Ik kan heel reëel praten en schrijven. Mensen vragen mij wel eens of ik juridisch onderlegd ben, maar dat is niet zo. Ik vecht al jaren voor mijn rechten, maar niet ie dereen weet hoe dat moet. Ik geef bijvoorbeeld schilder- en tekenlessen. Iemand gaf toe dat niet te kunnen betalen, omdat ze in de bijstand zit Ze wist he lemaal niet dat je daar subsidie voor kunt aanvragen. Waarom neemt de gemeente niet iemand in de arm die een maandelijkse nieuwsbrief uitgeeft met alle veranderingen en extra informa tie? Nu worden we steeds afge scheept en pas achteraf op de hoogte gebracht." Dat de informatiemap er nog niet ligt, komt volgens Zeelt door de belangenafweging die de gemeente maakt. „We zitten krap in ons personeel en beste den onze uren liever aan cliën ten dan aan papier. Bovendien kan iedereen altijd voor advies bij ons terecht, we verzwijgen niets. Die actuele informatie komt er, maar op dit moment hebben cliënten de prioriteit. Op 15 oktober wordt de brief van Sierskma in de commissie Welzijn besproken. In de raads vergadering van 30 oktober licht Sierskma haar standpunt toe. warmond -Bouwvakkers breken de steigers rond de spits van de Ogde Toren in Warmond af. De res tauratie van de ruïne wordt de komende weken af gerond. Volgens bouwkundig medewerker Jan van der Ploeg van de gemeente Warmond is de buiten kant van de toren als eerste klaar. Van der Ploeg: „Het grootste werk is gedaan. Er moeten nu nog wat delen van balken aan de binnenkant van de to ren worden vernieuwd, die zijn aangetast door de bonte knaagkever. Het aangevreten hout wordt vervangen door kunsthars. Daarna moet alleen het uurwerk nog gerestaureerd worden." Het duurt nog tot eind november voordat de ruïne weer als nieuw is. Foto: Hielco Kuipers zoeterwoude - Het Molenpad in Zoeterwoude krijgt in de tweede helft van volgend jaar een facelift. Langs het bijna twee kilometer lange pad tussen het Dorp en Rijndijk komen onder meer natuuroevers. „De bermen krijgen natte delen", licht amb tenaar Ton Orleans toe. „Er komt geen moeras, want dan denkt het publiek aan onbe gaanbare, stinkende zooi die niet wordt beheerd. De gemeente Zoeterwoude heeft het Landschapsbeheer Zuid-Holland en adviesbureau Riet opdracht gegeven om een plan voor de inrichting en het beheer van het gebied te maken. De plannenmakers worden daarbij begeleid door de Stich ting Grote Polder Groene Hart, de WLTO-afdeling Zoeterwou de-Leiden en de Vereniging voor Agrarisch Natuur- en Land schapsbeheer Wijk Wouden. Het plan moet in maart 2003 klaar zijn. De uitvoering wordt gecombineerd met het vervan gen van de rioolpersleidingen langs het Molenpad. Zoeter woude, de provincie Zuid-Hol land en het ministerie van vrom betalen samen de kosten. Die bedragen zo n 200.000 euro. De verfraaiing van het Molen pad is een stap in de strijd van de gemeente om de Grote Pol der open te houden. Zoeter woude wil door de natuurstro- ken de fietsers over het Molen pad laten meegenieten van de polder. zoeterwoude - Voetbalclub SJZ en de gemeente Zoeterwoude zijn het niet eens over de ver vanging van de installatie voor het beregenen van de velden. Een nieuw exemplaar moet vol gens SJZ makkelijker te bedie nen zijn dan de huidige, waarbij de slangen met de hand om haspels gerold worden. Dat is zwaar werk. De oplossing die SJZ voor ogen heeft is de aanleg van een ondergrondse toevoer leiding. Die kost bijna 25.000 euro. Wil SJZ deze dure oplos sing, dan moet de huur flink omhoog en dat kan de club zich niet permitteren. De gemeente stelt daarom een minder dure oplossing voor. De Zoeterwoud- se politiek buigt zich morgen avond over de kwestie. Taakstraf van honderd uur voor poging tot zware mishandeling den haag/alphen aan den rijn - Een 31-jarige Alphenaar kan honderd uur nadenken over de klappen die hij zijn vader een paar maanden terug toediende met een honkbalknuppel. Dat zei de Haagse politierechter, die de man gisteren veroordeelde tot honderd uur dienstverlening wegens een poging tot zware RANDVERSCHIJNSELEN iet gevraagd hebben j icitatiegesprek? Zo 1C tops, met het aante- ^jl dichtgeslagen, tij- jjoopje naar de deur, r pntje alsof je na afloop sprek nog even over kalfjes begint omdat 5 zo stil is. Hebben >m en de zijnen het om op dat moment ieuwste wethouders- de vraag te stellen dlemaal om draait: genlijk ook huisdie- in Alphen kijkt nog wanneer er tussen ingen door nog even 'e wethouder moet fzocht. Dat is de afge-' in eerder regel dan ing. Maar normaal •sentijdse solficitatie- jd nodig omdat er wethouder was die g met de gemeente- lat hij de raad wat erteld dat de geza- lannemers de ge- oor een paar miljoen hadden uitgedraaid, eld, of omdat de wet- slinkse wijze zijn en nieuw huis had en. kun je mee voor de ïn. Dat je als wethou- at soort acties de be- heid van de gemeente brengt en het vertrou- politiek een flinke eft - een kniesoor die zeurt. Het zijn wel ac- nee je je op recepties interen. En als aan het het verhaal Zembla teer langs komt om er e reportage over te an krijg je in een dorp naar alles dat riekt fcoMMMP-CötruSNÉJ AtJewwzjetciï.' naar stedelijke allure helemaal de handen op elkaar. Maar met een wethouder die na een paar maanden op het plu che tot het besef komt, dat hij diep in zijn hart liever met loei ende sirenes door Amsterdam rijdt om daar zo snel mogelijk kattenpootjes te kunnen spal ken en hyperventilerende kana ries te kalmeren... met zo'n cri sis durf je je toch nergens meer te vertonen? Al die miljoenen die Alphen de laatste jaren heeft uitgetrokken voor imago campagnes. Het is ineens alle maal weggegooid geld. Martin Donath, de Martin Gaus van het Alphense gemeentebe stuur, kon de sufheid van het dorp niet beter etaleren. Zelfs het verlenen van eerste hulp aan een vleugellamme duif is spannender dan het beheren van de Alphense schatkist. Ja, ze zullen de opvolger van Donath vast wel hebben ge vraagd of hij of zij iets met huis dieren heeft. Want dat is op dit moment de enige vraag die er werkelijk toe doet. De nieuwe wethouder mag over twee jaar gerust een incapabele laaien- lichter blijken te zijn. Niemand die daar wakker van zal üggen. Zo lang hij maar niet op zo'n lullige manier afscheid neemt als zijn voorganger. Gieren Nederland had ze tot diep in de vorige eeuw, en iedereen die weieens postzegels heeft verza meld moet ze ooit zijn tegenge komen. De overzeese gebieds delen. Een rare speling van de geschiedenis waardoor kinder tjes aan de andere kant van de aardkloot over Hugo de Groot en de zoutwinning in Boekelo moesten leren, terwijl ze mis schien veel liever wilden weten wat voor mensen er drie kam pongs verderop woonden. Aan dat rare gedoe is jaren gele den gelukkig een einde geko men. Alleen die oude postze gels herinneren er nog aan, als schilderachtig overblijfsel van lang vervlogen tijden. Overzee se gebiedsdelen horen thuis in het geschiedenisboek. Toch? Nee dus. Oké, op landelijk ni veau zijn ze verdwenen, maar plaatselijk kom je ze nog steeds tegen. Warmond heeft ze, bij voorbeeld. Aan de overkant van de Kagerplassen heeft het dorp nog een paar lapjes grond Üg gen. Een rare speling van de ge schiedenis waardoor de paar mensen die er wonen officieel tot Warmond worden gere kend, terwijl ze alleen eens in de vijf jaar voor een nieuw pas poort naar dat dorp gaan. Ook aan dat rare gedoe üjkt nu een einde te gaan komen. Ten minste, als het aan Leiderdorp en Alkemade Ügt. De buurge meenten hebben deze week voor het eerst hardop gezegd wat ze al jarenlang fluisteren: die overzeese gebiedsdelen van Warmond moeten gewoon bij de buren worden gevoegd. Eén blik op de kaart, en je kunt niet anders dan concluderen dat ze in Leiderdorp en Al kemade een punt hebben. Maar één blik op de planning van Leiderdorp en Alkemade, en je kunt niet anders dan conclude ren dat de buurgemeenten zich opstellen als een paar aasgie ren. Want de buurtjes hebben met hun aanval op de buiten gebieden natuurüjk wel lekker gewacht tot het arme Warmond zwaar aangeslagen in de tou wen hing. Nu de provincie War mond op de slachtbank heeft gelegd, durven de buren er wel een paar stukken vlees vanaf te scheuren. Het schijnt dat ze in Warmond nogal boos zijn over de laaghar tige aanval op de overzeese ge biedsdelen. Maar die boosheid is weer een gevolg van het ge brek aan fantasie dat Warmond nog eens fataal gaat worden. Want luister nog eens naar het verhaal van de buren, en kijk dari nog eens goed op de kaart. Is het eigenfijk wel zo logisch dat KaageUand onder Alkema des bewind valt? Zou het niet veel logischer zijn om dat bij Warmond te voegen? Tekst: Ruud Sep Tekening: Maarten Wolterink mishandeling. Daarnaast moet de Alphenaar zijn vader een schadevergoeding van 2.564 eu ro betalen en kreeg hij een maand voorwaardeüjke celstraf opgelegd. „Tijdens het werk kunt u alles nog eens de revue laten passeren", zei zij, „Want zo'n gevecht, dat kan natuurüjk niet." Ter verdediging voerde de zoon aan dat zijn overheersende va der hem vroeger In zijn jeugd had mishandeld en dat er span ningen waren in de famiüe. Maar de rechter vond de honk balknuppel geen oplossing voor de uit de hand gelopen famifie- ruzie. „U was emotioneel en kwaad, maar werkte uzelf in de nesten door een honkbalknup pel mee te nemen. De zoon was gefrustreerd door famüieruzies. Bovendien had zijn vader tijdens de begrafenis van een famiüeüd voor proble men gezorgd. „Ik wilde hem eens goed de waarheid zeggen en nam de honkbalknuppel mee om me te kunnen verdedigen." Maar volgens de vader kwam zijn zoon eind augustus direct met de knuppel op hem af en sloeg hem vijftien keer, met de knuppel en met de vuist. De Al phenaar ontkent doelbewust zijn vader met de knuppel gesla gen te hebben. „Hij begon te slaan en ik verdedigde me. Ook probeerde hij een fiets op me te gooien." De officier van justitie toonde zich verontwaardigd. „Dat het zover kan komen dat vader en zoon elkaar op straat naar het leven staan. Zo wordt het er niet gezeüiger op in de samenleving. Praten is de enige oplossing. Wij streven naar famiüehereniging." De Alphenaar staat open voor een gesprek met zijn vader. „Mijn vriendin is twee maanden zwanger en van mij mogen mijn kinderen hun opa leren ken nen", zo stelde hij. Achteraf geeft hij toe dat het stom was met de knuppel op zijn vader af te gaan, maar hij blijft erbij dat zijn vader begon met slaan. (advertentie) ■222 i .ubileumspecial Ribcord jeansjasje van BeOne. in de kleuj zand, donkerbruin, marine Nu: 79,-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15