LEIDEN REGIO «3 reel vaker onregelmatigheden bij SSL' De geschiedenis van In Den Vergulden Turk Is ik een dag niet kwam, oelde ik me al schuldig' Wijkvereniging vecht vergunning depot aan ^aagt gemeente om nader onderzoek bij Stichting Surinamers Leiden Zuid-Holland herdenkt Claus Christiaan Huygens Prijs voor Leidse onderzoeker al 9 0| HDC 972 woensdag 9 OKTOBER 2002 'lichter zorgt al vijftien jaar voor moeder met artrose eng li ei) Hg Reinders b Rijsdam van $or haar moeder van dat vijftien jaar lang lafl113 a"een 'n Hyacin- helJwoonde. En ze ging dï ma naar het verpleeg- op Ijsde, mee door. Man- el^t dat in de zorg- en bijb*re'd; "iet-professio- eryrijwillig zorgen voor buurman. Dat is niet z0(^kkelijk. Burn-out ligt loer. Over de proble- cjp mantelzorger houdt s iWereniging van Mantel- dejirgen een symposium. Hij t is I /vaik een mantelzorger? rjQazo?" Weet Marianne -}je'dt Leiden veel dat dat le zorgt gewoon voor der. Punt. Vijfden jaar S dat begonnen met boodschappen doen, y ^naar het ziekenhuis, enzovoort En dat (k werkte en een gezin ,gejen zoon had te onder- gnsDan ging ik maar tij- -enVverk, in de pauze of 's vajor het eten even snel hèmoeder." k0Ieder had al last van hefn reuma-achtige aan rugpijn door een wervelkolom. „Pijn enpltijd geleden." Maar ze pas nodig nadat ze larmoperatie had on- i,Eten ging heel moei- steeds trouwens. Het jd ook steeds minder, ze een rollator nodig. •in stok. Toen een stok i>oten, toen eentje met vier poten. Ze kon niet eens meer haar eigen bord vasthou den." De thuiszorg kwam drie uur in de week stoffen en dwei len, waste haar moeder drie keer in de week en warmde het eten op dat Rijsdam had gebracht. „Als ze al kwamen. Hoe vaak er gewoon niemand kwam en mijn moeder niet had gebeten, ik ben de tel kwijtgeraakt." Rijsdam kreeg het steeds druk ker met haar moeder. „Ik begon me verplicht te voelen. De zorg voor mijn moeder werd een enorme last. Het weekeinde was eigenlijk voor m'n gezin, maar dan belde ze weer of we soep kwamen eten. Dan gingen we toch maar even. Vervolgens wil de ze dat we nog langer bleven. Mijn man had daajr niet altijd zin in. Dat zorgde best wel voor spanningen. Soms kwam ik ge woon niet, waar ik me heel schuldig over kon voelen. Als dan de telefoon ging, dacht ik: Ojee, m'n moeder is dood. We hebben dus maar afgesproken dat ze me iedere dag belt. En als ze gaat douchen, belt ze ook. En als ze klaar is. Ze mocht eens uitglijden. Maar ik heb wel ge leerd me niet meer zo schuldig te voelen als ik een dag niet kom. Dat is een kwestie van zelfbehoud, anders zou ik er echt aan onderdoor zijn gaan." Eigenlijk is ze dat ook, hoewel dat niet alléén met het zorgen voor haar moeder te maken had. Rijsdam raakte bumed-out. „Ik had een heel druk leven, hou op alsjeblieft. Man, als ik daar aan terugdenk. Baan, gezin, hond uitlaten, m'n moeder. Ze kon niet eens zelf de deur open doen. Als er iemand voor de ka potte cv kwam, moest ik komen. Het werd me allemaal teveel, ik móest een tandje terugdoen." In die tijd werd de zorg voor haar moeder een stuk intensiever. „Op een dag kwam ik langs en viel ze bij het openen van de deur achterover: ingeklapte wer velkolom. Toen ze uit het zie kenhuis kwam, kon ze alleen maar op de bank liggen. Ik ben in die periode even heel erg aan het mantelzorgen geweest. Dat was heel heftig. Het klinkt mis schien stom, maar het is maar goed dat ik toen burn-out had en thuis zat. Anders had ik het nooit gered met mijn moeder." Nadat Rijsdams moeder in mei van dit jaar weer was gevallen en haar heup had gebroken, moest ze echt naar het verpleeg huis. „Ze is nog op de intensive care geweest, het was onzeker of ze het zou halen. Maar ze is een sterke vrouw hoor, vergis je niet" In het verpleeghuis gaat het zorgen overigens door. „Ik doe de was, haar administratie, regel de kapper en de pedicure." Rijsdam noemt het tehuis 'een compleet nieuwe wereld die voor me open ging'. „Ik ging naar een verpleegster en zei: 'Mijn moeder moet plassen.' Zei zij tegen mij: 'Nee, uw moeder wil plassen. Het is half twaalf, het is etenstijd en dan wordt er niet geplast.' Je moet dus op commando plassen! In het ver pleeghuis verleer je het den ken." Rijsdam ergert zich aan de slechte communicatie tussen het tehuis en het thuisfront, de mantelzorgers. „Ik wil weten wat er met mijn moeder ge beurt. Opeens was mijn moeder heel erg suf en was de eetlust weg. Bleek dat ze met de medi cijnen tegen haar depressiviteit waren gestopt. En dat wist ik niet eens! Ik ben toen flink te keer gegaan. Dat hielp. Met geklaagd. Nu heeft ze een speci aal bed dat beweegt tegen door liggen. Ik bedoel: als je als man telzorger je mond niet open trekt, gebeurt er niks." den haag/leiden - De Wijk vereniging Leefbaar Zuidwest heeft gisteren opnieuw de gang naar de Raad van State in Den Haag afgelegd. Deze keer om tegen de vergunning van Baggerspeciedepot Zuid- Holland (BZH) te proteste ren. De bezwaarmakers wil len dat het rechtscollege de vergunning voor een depot met overslagstation in de Oostvlietpolder per direct schorst. Met deze procedure wil de wijkvereniging een signaal af geven aan de gemeente Lei den en de provincie Zuid- Holland. Want als de Raad van State de vergunning van de provincie aan BZH nu schorst, gaan de overheden later minder snel over tot het alsnog inplannen van een baggerspeciedepot in de Oostvlietpolder, zo meent men bij de wijkvereniging. In het nieuwe Streekplan van de provincie dat nu ter inzage ligt is geen depot opgeno men. Ook de gemeente Lei den is bezig met een nieuw bestemmingsplan voor de Oostvlietpolder en de ver wachting daarover is even eens dat er geen baggerspe ciedepot op de kaart komt te staan. En in het oude, door de Raad van State vernietig de, bestemmingsplan had de gemeente op het laatste mo ment het gewraakte depot alsnog weggehaald. Ondanks deze, voor de wijk vereniging positieve signalen, wil Leefbaar Zuidwest koste wat kost de vergunning van BZH geschorst en uiteindelijk vernietigd zien. Want de angst, dat er straks toch een baggerspeciedepot uit de ho ge hoed wordt getoverd, blijkt diep te zitten bij de om wonenden. De Raad van Sta te vroeg zich tijdens de be handeling van de kwestie gis teren hardop af of er nu echt wel zoveel spoed achter de belangen van de bezwaarma kers zit „Voorlopig zal er toch niets gaan gebeuren en zou er ineens wel vaart in de plannenmakerij zitten, dan zijn er nog andere procedu remogelijkheden C. Pennekamp-Topman liet namens de provincie weten ook geen enkele reden tot schorsing te zien. Zij gaf aan dat er voorlopig, en zeer waarschijnlijk niet voordat er een definitieve uitspraak van de Raad van State in deze kwestie is, niets ondernomen zal worden. Raadsman van BZH, B. Walraven, sloot zich bij het betoog van de provin cie aan. Woordvoerster van de wijk vereniging, H. Prud'homme van Reine-de Jager, bleef be nadrukken dat met het schorsen van de vergunning een belangrijk signaal wordt afgegeven en dat daarin de spoed zit. „Men is namelijk bezig met het maken van nieuwe plannen. Een nega tieve uitspraak van de Raad van State kan daarin bepa lend zijn." Daarnaast voerde Prud'homme van Reine-de Jager een reeks van andere bezwaren aan waarom de komst van een baggerdepot voorkomen moet worden. „Er bestaat een groot risico voor de volksgezondheid", zo meent ze. Daarbij wijst ze op stankoverlast, onvoldoende en zwakke voorschriften en onduidelijke onderzoeken. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. den haag - Provinciale Staten van Zuid-Holland (PS) herden ken in een bijzondere, extra ver gadering ZKH Prins Claus. Die vergadering begint vrijdag om tien uur. Commissaris van de Koningin Jan Franssen en nes tor Ronald Waterman van PS spreken de statenleden toe. De vlaggen op het Provinciehuis in Den Haag hangen tot en met za terdag halfstok. In de Mamix van Sint Aldegonde Hal ligt van af vandaag een condoleancere gister. Dagelijks - behalve op zondag - mogen mensen tussen 08.00 en 19.00 tekenen, en op zaterdagen tussen 09.00 en 17.00 uur. voorburg /leiden -Voor zijn on derzoek naar de 'magische' dia meters van dunne metaaldra den ontvangt A. Yanson morgen de Christiaan Huygens Prijs 2002. Yanson promoveerde on langs op dit onderwerp aan de Universiteit van Leiden. De stichting Christiaan Huygens Prijs heeft dit bekendgemaakt. Yanson ontdekte dat er bepaal de 'magische' diameters bestaan voor dunne metaaldraden, die een grotere stabiliteit vertonen dan gemiddeld. Ook heeft hij la ten zien dat het mogelijk is dra den van slechts één atoom dik te maken van goud, die grote stromen kunnen geleiden. Zijn werk maakt deel uit van het vak gebied van de nanofysica. De Huygensprijs is in 1998 inge steld en wordt jaarlijks uitge reikt Hij bestaat uit 10.000 euro en een bronzen beeld van Chris tiaan Huygens. In de jaren zestig nam V&D het gebouw over en werd het pand betrokken bij het warenhuis. Al le niet-dragende muren werden weggebroken. Toch bleven ver schillende monumentale aspec ten bewaard. Allereerst natuur lijk de gevel die in 1980 grondig gerestaureerd werd. Verder is van het interieur nog de laat- 18de-eeuwse eikenhouten trap en een zeldzaam plafond be waard. Dit is echter met schot ten verborgen voor het oog van het winkelpubliek Behalve het interview vindt op de donateursavond ook de pre sentatie van het nieuwe jaar boek plaats. Het Jaarboek 2001 der sociale en economische ge schiedenis van Leiden en om streken legt de nadruk op ar menzorg in Leiden. Aan bod komt de geschiedenis van het weeshuis Sint-Maarten aan de Sint-Jacobsgracht en het Gere formeerde Minne of Arme Mannen- en Vrouwenhuis aan de Herengracht. De Dirk van Eck-Stichting pro beert al vijftien jaar de geschie denis van Leiden voor het voet licht te brengen met behulp van jaarboeken, video's, filmavon den en lezingen. Centraal daar bij staat het leven van de gewo ne Leidenaars. Hoe leefden en werkten zij, van de Middeleeu wen tot nu. De Dirk van Eck- Stichting is op 1 mei 1987 opge richt en is vernoemd naar Dirk Antonie van Eek (1867 - 1948). Hij organiseerde in 1893 de eer ste 1 mei-viering in Leiden en was jarenlang voorzitter van de Leidse Sociaal Democratische Arbeiders Partij. Eric-Jan Berendsen www.leidschdagblad.nl ven spraken, worden door het onderzoek over 2000 immers bevestigd." Volgens de SP heb ben deze 'klokkenluiders' nooit een reactie van het college gekregen. De partij wil nu we ten wat B en W met de brieven hebben ge daan. De SP vraagt verder of de gemeente onderzoek voorbereidt naar de boekhouding van andere jaren. Day zal er in elk geval op aandringen dat Leiden daaraan begint, zegt hij. „Juist omdat een van de briefschrijvers erop hamert dat dit al jaren aan de gang is. Zoiets ligt moeilijk en gevoelig, want we hebben geen bewijzen. Dus kunnen we het niet hard maken." Day zou graag willen dat de SSL hulp krijgt om haar za ken 'weer op orde te krijgen'. „Misschien kan een instantie het bestuur begeleiden. Een goe de boekhouding maken is nog niet zo simpel. Misschien heeft de Leidse Welzijnsorganisatie daar wel de expertise voor in huis." Buijings besluit om het onderkomen in de Slaaghwijk ook beschikbaar te stellen aan an deren, gaat de SP nog te ver. De stichting heeft een grote doelgroep, meldt Day. De partij vraagt daarom welke organisaties de wethou der op het oog heeft en hoe snel hij ze in het pand wil onderbrengen. Bij de SSL was nie mand bereikbaar voor commentaar. ert Minkhorst vor4 5p in Leiden heeft aanwijzingen dat jk n^g surinamers Leiden (SSL) vaker onte- [ezifyjies |nt. Daarom moet de gemeente "^khoudingen van andere jaren naplui- heTactievoorzitter P. Day van de partij. 31 dfconderzoek heeft aangetoond dat de 0 teveel subsidie kreeg, snt^ matatn het accountantsonderzoek naar st fueling van de stichting vordert de )e het leeuwendeel van de subsidie Dl|erug, kondigde wethouder H. Buij- op( tia&- ing (PvdA/welzijn) in deze krant aan. Van de 38 aangemelde activiteiten voor dat jaar kon den de accountants van 34 'niet vaststellen dat ze hebben plaatsgevonden' in het onderko men van de stichting. „We hebben geen zicht op wat zich daar nu precies afspeelt", zei Buij- ing. En omdat de organisatie kennelijk zo inactief is, heeft ze ook niet meer in haar eentje het pand in de Slaaghwijk nodig. Daarom sluit Leiden een nieuw huurcontract met de SSL af. Het pand wordt straks ook toegankelijk voor andere organisaties. De SP stelt schriftelijke vragen over Buijings mededelingen. De partij vreest dat de 'onre gelmatigheden' in het jaar 2000 niet op zich zelf staan. „Ons is bekend dat vorig jaar enkele mensen die bij de SSL betrokken zijn of waren, hierover noodkreten aan het college hebben gericht", schrijft de partij. „Daarin stelden zij ook het ondemocratisch optreden van een van de bestuursleden aan de kaak." Fractieleider Day meldt dat hijzelf en andere raadsleden eveneens zijn benaderd. „De noodkreten die deze mensen hebben af gegeven, moeten dus wel op waarheid berus ten", stelt Day op grond van het accountants rapport vast. „De vermoedens die uit die brie takjt nieuwe medicijnen is ze enorm opgeknapt. Ze is weer vrolijk en heeft de optocht op 3 oktober gezien." Nog zo'n voorbeeld. „Mijn moeder kreeg doorlig- pleldcen. Daar heb ik flink over (advertentie) Marianne Rijs dam doet de administratie van haar moe der van 86. „Ook in het verpleeghuis gaat het verzor gen door." Foto: Hielco Kuipers Het symposium 'De mythe van de mondige mantelzorger" is morgen in het Poortgebouw van het LUMC in Leiden en begint om 14.00 uur. Iedereen mag ko men. 3e ingang van V&D aan raat, was tot 1962 café- m ït In Den Vergulden wj estigd. Deze zaak was :d le de eerste helft van re eeuw tot ver buiten de énd om zijn goede keu- le donateursavond van 1S an Eck-Stichting, -r gavond 16 oktober om ar r in het Gemeentear- de Boisotkade, vertelt ;r van de laatste eige- 3t1r haar herinneringen >a4ü70ndere monument. Jaarboek van de Eck-Stichting wordt avond gepresenteerd, nd voor donateurs en éinteresseerden staat -tfjn het teken van Bree- beter bekend onder De Breestraat rond 1880. Het linkergebouw met luifel Is In Den Vergulden Turk. Foto: Gemeentearchief contacten van Adriaen le Pla, telg uit een vooraanstaand ge slacht van textielhandelaren uit Brugge, met handelaars uit heel Europa. Hij en zijn broer Jan onderhielden nauwe betrekkin gen met de Levant, het huidige Beiroet en omgeving. Eind negentiende eeuw veran derde het karakter van de Bree straat. Met de komst van de au to en de tram veranderde de rustige hoofdstraat in een win kelstraat. Steeds meer woon- puien werden vervangen door etalages. Tot 1873 woonden verschillende families in de Ver gulde Turk, zoals het huis met de imposante gevel inmiddels werd genoemd. In dat jaar opende een ondernemende winkelierster uit Amsterdam op de begane grond een koffiehuis met de naam Café Suisse. In 1899 kwam het koffiehuis in handen van de eigenaar van bierbrouwerij De Posthoorn. Hij had het plan om er een groots opgezet café-restaurant van maken. Na een grondige verbouwing opende dit in 1900 met een nieuwe naam: In den Vergulden Turk. Onder leiding van directeur-gérant en latere eigenaar W. Couwenberg en diens zoon W.J.J.C. Couwen berg groeide dit uit tot een gere nommeerd restaurant. Behalve gedineerd kon er ook verga derd, gebiljart en gefeest wor den in de zalen op de verschil lende verdiepingen. de naam In Den Vergulden Turk. Na een inleiding van bouwhistoricus Jan Dróge over de gevel en het interieur inter viewt Ingrid Moerman, conser vator van Stedelijk Museum De Lakenhal, mevrouw Merkel- bach-Couwenberg. Deze doch tervan de laatste eigenaar heeft levendige herinneringen aan het café-restaurant. De geschiedenis van 'De Turk' begint in 1672-1673. In dat jaar liet de welvarende lakenverko- per Adriaen le Pla eèn nieuwe gevel voor zijn huis in de Bree straat plaatsen. Bovenin de ge vel kwam het beeldhouwwerk van een man met tulband, met links en rechts de goden Neptu- nus en Mercurius. Dit weer spiegelde de internationale De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13