LEIDE Leiden: Snel met LWO om de tafel n mooie sloot in de wijk is leuk voor iedereen' REGIO Verhoudingen in regio flink verstoord Oordeel kiezers weegt ook mee bij lage opkomst referendum Leiden spaart grote projecten bij bezuinigingen Stalker schrikt van oordeel psychiater R1 >ren kan buurthuis liders idebat 'Ook afspraken met andere sociaal-culturele instellingen' Grote soortenrijkdom in sloten Professorenwijk, Stevenshof en Bio Science Park ,1 woensdag 9 OKTOBER 2002 or moeder rose na het overlijden aus een condolean- il tekenen, kan >n op meer plaatsen recht. Behalve in i en het Stadsbouw- ook in alle elf club zen registers neer- ;ns de gebruikelijke >nvan de clubhui - mensen het condo- er tekenen. In stad- sbouwhuis kan dat joruren. icandidaten voor ersschap van de ?vdA-fractie debat - Dnd in Leiden. Ge- Marnix Norder uit an-Evert Keman uit Willem Oranje uit en Arbind Sew- jtermeer nemen caar op in het Anto- ;ntrum. Het is het in een reeks van 1e kandidaten. De zijn 10 oktober 12 oktober (Delft) er (Gouda). Alle bij zijn vrij toeganke- !n begint de avond e PvdA-leden st Zuid-Holland ndelijk via een vie lijsttrekker door Wim Koevoet leiden - De gemeente moet met alle sociaal-culturele instellingen om de tafel om tot een definitief akkoord te komen over de hoog te van de subsidie. De onderlinge verstandhoudingen zijn al zo'n jaar of tien slecht vanwege on vrede hierover. De claims van de instellingen, onder meer vanwe ge gestegen salariskosten, stape len zich op en de conflicten gaan ten koste van de kwaliteit van het werk dat onder meer de bi bliotheek, ouderenzorg, het maatschappelijk werk en de kin deropvang leveren. Als eerste is de Leidse Welzijns organisatie (LWO) aan de beurt. Tot 8 november krijgen deze in stelling en de gemeente de tijd om tot een 'finale kwijting' te komen. Bereiken ze geen over eenstemming dan volgt binden de arbitrage. Dat is de strekking van de motie van PvdA-raadslid D. Wijfje die gisteravond in de gemeenteraadsvergadering steun kreeg van een raadsmeer- derheid. De motie had als gevolg dat bur gemeester en wethouders hun eigen voorstel moesten intrek ken. Daarin was een extra subsi die van ruim twee ton voor de LWO opgenomen. Ook geeft de gemeente de LWO de mogelijk heid om twee panden, het Mie rennest en 't Stathuys te verko pen. Bij het college leefde de overtuiging dat de LWO hiermee tevreden was gesteld maar uit briefwisselingen met directeur G. Comel blijkt het tegendeel. Volgens PvdA'er Wijfje is de bur ger uiteindelijk de dupe van het aanhoudende gekrakeel. Met de LWO wordt nu al bijna een jaar over de hoogte van de subsidie gepraat en telkens laait het con flict weer op. „Er moet duide lijkheid komen over de hoogte van de subsidies, de prestaties die de instellingen moeten leve ren en de competenties. Om te bepalen of de claims terecht zijn, is waarheidsvinding no dig." De SP, Leefbaar Leiden en LWG/De Groenen vinden de motie een staaltje van overvalt- actiek van de PvdA. Zij maakten zich vooral druk over het feit dat zij vooraf niet waren gepeild over de motie. Ook de plaatsver vangend welzijnswethouder R. van der Sande (WD) was niet écht gelukkig met de motie, die hij echter wel moest overne men. Zonder zijn naam te noe men richtte hij zijn pijlen op LWO-directeur G. Comel, die met brieven een reeds gesloten akkoord 'onderuit haalt' en on der wiens leiding 'de LWO een negatief vermogen heeft opge bouwd'. „Dat is knap", scham perde Van der Sande. De wethouder zegde toe in overleg te treden met de LWO maar hij wil niet met Comel maar met het LWO-bestuur om de tafel. Van arbitrage wil Van der Sande niets weten. „Ik geef niet zo maar beslissingsbe voegdheid over subsidie uit handen." Van der Sande wist te bewerkstelligen dat de passage over arbitrage uit de motie werd geschrapt maar dat was een Phyrrus-overwinning, maakte CDA-voorman W. Bleijie duide lijk. .Arbitrage mag dan uit de motie zijn verdwenen, ik houd het gewoon in mijn achter hoofd." Bij D66, zo liet O. Wel ling weten, denken ze daar pre cies zo over. De partij heeft al eerder voorgesteld een onafhan kelijke commissie van wijze mannen en vrouwen te benoe men die een bindend oordeel moet uitspreken. Op dat voor stel, begin dit jaar gedaan, is nooit een reactie van het college gekomen. De Boterhuispolder is momenteel grondgebied van de gemeente Warmond, maar als het aan Leiderdorp ligt, wordt dit stukje polder bij de herindeling van Warmond bij Leiderdorp ingelijfd. Foto: Wim Dijkman door Wim Koevoet leiden - Ook al wordt het vereiste opkomstper centage van dertig niet gehaald bij het burge meestersreferendum van 11 december dan zal de gemeenteraad de uitslag toch 'zwaar laten mee wegen'. Komt wél minstens dertig procent stem men, dan is de gemeenteraad gebonden aan de uitslag. Een raadsmeerderheid schaarde zich gis teravond achter deze afspraken, die zijn vastge legd in een motie van IVdA-fractievoorzitter C. Broeijer. De PvdA'er hoopt hiermee 'duidelijkheid te scheppen over de betekenis van de uitslag". Duidelijkheid werkt volgens haar opkomstbevor derend. CDA-voorman W. Bleijie vindt de motie onzin. Er hoeven volgens hem geen afspraken te worden gemaakt over opkomstpercentages en de beteke nis van de uitslag. „Als er maar vijf mensen ko men stemmen dan verbiedt niemand u het advies van die vijf blind over te nemen. Dat mag u hele maal zelf weten." Het CDA is tegen het referen dum en herhaalde gisteravond het standpunt dat de partij zich vooraf op geen enkele manier wil binden aan de referendumuitslag. Bleijie is wel bereid de uitslag over te nemen als er unanimiteit in de gemeenteraad blijft bestaan over welke twee eindkandidaten in het referendum tegen elkaar moeten uitkomen. Maar hij heeft er een hard hoofd in dat dat gaat lukken. „Ik wil daarom mijn handen vrij kunnen houden." F. van As van de ChristenUnie heeft er geen goed woord voor over dat Broeijer, gesteund door D66, de SP, Groenlinks, LWG/De Groenen en Leefbaar Leiden het vereiste opkomstpercentage van dertig heeft geschrapt. „Als we daaronder duiken is de uitslag niet representatief. Juist door te onder grens te laten vervallen, verdwijnt elke stimulans om te gaan stemmen want het maakt kennelijk toch niet uit of er nu maar vijf komen of vele dui zenden." Bij de WD, ook tegen het referendum, maken ze zich helemaal niet meer druk over opkomstper centages, referendumuitslagen en de betekenis er van. WD-voorman L. de Lange doceerde dat ie der raadslid zijn werk moet doen zonder last of ruggenspraak, ongeacht welke afspraken in de re ferendumverordening worden gewijzigd of opge nomen „Wij zullen de uitslag betrekken bij ons oordeel maar we nemen haar niet zo maar over." door Coen Polack vervolg van voorpagina regio leiden - De gesprekken met de provincie op kasteel Oud Poelgeest gisteren over herinde lingen in de regio Leiden, heb ben de verhoudingen tussen Warmond enerzijds en Leider dorp en Alkemade anderzijds danig verstoord. Leiderdorp gaf te kennen dat ze graag de Boter huispolder wil hebben, nu nog Warmonds grondgebied. En Al kemade, maar dat was al langer bekend, heeft belangstelling voor het Lage Land. Burgemeester Meerburg van Al kemade begrijpt dat Warmond weinig zin heeft om zich met de grenscorrectie bezig te houden. „Ze hebben intern al genoeg problemen met de herindeling en dan kan ik me voorstellen dat ze geen andere discussies willen gaan voeren. Voor Alkemade was dit gewoon de juiste gele genheid om onze wensen ken baar te maken en dat hebben we dan ook gedaan. Als War mond fuseert met Oegstgeest lijkt het me heel logisch dat het Lage Land, waarvan de inwo ners meer op Oud-Ade dan op Warmond gefocust zijn, bij Al kemade wordt gevoegd." De gemeenten troffen elkaar gisterochtend in Oegstgeest voor een gesprek dat zij met een afvaardiging van het college van Gedeputeerde Staten (GS) had den over de gemeentelijke her indeling van Warmond. Behalve Leiderdorp, Alkemade en War mond, waren ook Sassenheim, Voorhout, Oegstgeest en Leiden aanwezig. GS lieten weten dat de gemeenten nog tot 4 januari de mogelijkheid hebben tot in spraak op het gebied van de ge meentelijke herindeling. Daarna draagt Gedeputeerde Staten de zaak over aan een nieuw college dat onstaat na de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten. Dat nieuwe college komt op 1 april met een nieuw voor stel tot herindeling. In het gesprek gisterochtend wilde de provincie vooral te we ten komen hoe de zaken er nu in de verschillende gemeenten bijstaan. Het aanhoren van de vertegenwoordigers van de ze ven gemeenten duurde niet lan ger dan 35 minuten. De War- mondse wethouder Van Klinken betwijfelt het nut van het ge sprek; „Iedere gemeente had net zo goed een A4'tje kunnen in dienen." Warmond zal snel weer een ge sprek met de provincie aanvrat gen om duidelijkheid te krijgen over de plannen van de provin cie. Burgemeester Vosjan: „We hadden meer willen weten over wat er nu staat te gebeuren en hoe de provincie deze zaak ver der gaat afhandelen. We ver wachten dat de provincie zal vasthouden aan de fusie van Warmond met één of meer van de omliggende gemeenten. Juist daarom willen graag nogmaals het standpunt van onze ge meenteraad, om van fusie af te zien, heel duidelijk maken." door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Bij de bezuinigingsope ratie die de gemeente Leiden de komende jaren doorvoert, spaart ze grote projecten als het opknappen van het Aalmarktge bied, de aanleg van de Rijn Gou we Lijn en de plannen in Lei- den-Noord. Stijgende uitgaven en dalende inkomsten, onder andere van het rijk, dwingen Leiden tot het nemen van harde maatregelen. „We moeten diep snijden", gaf wethouder R. van der Sande (WD/financiën) van morgen toe. Van der Sande presenteerde op het stadhuis de begroting voor 2003. De gemeente kampt tot en met 2006 met een structureel te kort van zo'n dertien miljoen euro. De maatregelen die de ge meente aankondigt, leveren haar in totaal ongeveer 52,5 mil joen euro op. Een bescheiden verhoging van de huizenbelas ting, het invoeren van precario op gasleidingen en elektriciteits kabels en het duurder maken van parkeren moeten jaarlijks bijna drie miljoen euro opbren gen. Het snijden in de eigen or ganisatie en het schrappen van beleid zorgen voor een bespa ring van gemiddeld 2,2 miljoen. Een groot aantal geplande uitga ven uit het collegeprogramma wordt met een jaar uitgesteld. De rest willen burgemeester en wethouders financieren met de bijdrage uit het grotestedenbe- leid. Sowieso zijn de maatrege len uit de begroting in strijd met de afspraken uit het collegepro gramma. Alleen al de verhoging van de OZB betekent een breuk met de afspraken tussen coali tiepartijen PvdA, WD, Groen links en D66. Voornaamste oor zaken van de grote financiële problemen zijn de lagere alge mene uitkering van het rijk, ge stegen loonkosten bij de brand weer, de reorganisatie bij DZB Leiden, de extra verplichte kos ten voor de eigen organisatie (zoals de invoering van het dua lisme) en hogere uitgaven voor regionale samenwerking. Het eerder verhogen van de hui zenbelasting en de parkeertarie ven en het uitstel van plannen uit het collegeprogramma is VO|p gens Van der Sande onvermijde lijk. Anders had de gemeente nog meer moeten bezuinigen», zei hij. De gemeente schrapt niet alle nieuwe uitgaven. Voor een aantal plannen gebruikt Lei den bijdragen van het rijk. Simons i/aterkwaliteit van de is over het alge- :st Vooral in de Me- ooi en de Leidse sloten dichtgegroeid liggen vol met afge- Vaterplanten en - er nauwelijks een kt uit een verken- oek van drie Leidse :n, die de rijkdom "ven in 35 Leidse slo- onderzocht. te Leiden wil graag in de stad. Onlangs stadsecoloog Jas peen Ecologisch Be de natuur in de beheren en waar irbeteren. De sectie pe van de Universi- iloot Groos te hel- :n verkennend on- loen naar het plan- ïnleven in de Leidse :el Belt (22), Jelger en Corlisa Belt (24, voerden het on- 330 sloten binnen 1, die allemaal op de :e manier met elkaar zijn. Doorgaans zit •rning in het water, irschil met de Leid- iteren (Oude Rijn, ^ten) die wel perma- t in en die hun water op zee lozen via de iitwateringssluis. De kozen 35 sloten Ti of meer onderling vergelijkbaar zijn en inventari seerden de planten en de dieren die erin voorkwamen. Al snel stuitten de drie op een opmerkelijk feit: de sloten aan de noordkant van de stad zijn er veel slechter aan toe dan die in het zuiden. De meeste sloten in De Kooi, de Merenwijk en de Leidse Hout liggen vol kroos of afgevallen blad. Doordat het pakket bladeren op de bodem langzaam maar zeker verteert, stinken sommige sloten flink. Leven zit er niet in. Aan de zuidkant, in het Bio Sci ence Park, de Professorenwijk en de Stevenshof, zijn de sloten veel gezonder. Daar groeit wa- terpést en hoornblad en er leven allerlei soorten waterbeestjes: waterpissenbedden, watermij- ten, libellelarven en kokerjuffers bijvoorbeeld. Eén keer werd een watersalamander gevonden. Ook vissen komen er voor. In een sloot die van het LUMC naar het Van Steenisgebouw loopt, vonden de onderzoekers ruisvooms en tiendoomige ste kelbaarzen. Belt, Moggree en Belt hebben zich het hoofd gebroken over de vraag waar dat verschil vandaan komt. Met wetenschappelijke voorzichtigheid opperen ze 'overhang' als verklaring. Hoe meer (zon)licht een sloot krijgt, hoe groter de kans op soorten rijkdom, op voorwaarde dat het slootwater niet vervuild is. Bo men die over sloten heen han gen, nemen alle licht uit een sloot weg. Kroos, dat ook in de schaduw groeit, versterkt dat ef fect nog eens. Daaruit volgt dat bos- en parksloten er het slechtst aan toe zijn. Toch blijft het raadsel bestaan. Ook sloten en vijvers waar in theorie een grote soortenrijk dom mogelijk is, blijken zo dood als een pier, zoals bijvoorbeeld de grote vijver in de Leidse Hout. De biologen noemen een teveel aan voedingsstoffen in het water als oorzaak Kunst mest van sportvelden spoelt met het regenwater mee de sloten in, evenals hondenpoep en uit werpselen van eenden die regel matig gevoerd worden. Kroos profiteert daarvan. De drie studenten vinden het jammer dat de Leidse sloten er zo treurig aan toe zijn. „Een mooie sloot in een woonwijk is echt een aanwinst en leuk voor iedereen", meent Moggree. „Kinderen kunnen er dikkopjes vangen, 's zomers is het leuk om langs een sloot vol kwakende kikkers te fietsen en in een scho ne sloot kun je zelfs vissen." De vraag is natuurlijk kan er iets aan worden gedaan? Marcel Belt meent van wel. „De gemeente zou de sloten in de winter kun nen schonen", zegt hij. „Dat ge beurt wel, maar er is een achter stand in het beheer." Elk jaar uitbaggeren zien de biologen niet zitten. „Dan haal je alles weg", zegt Moggree. Ook buurt bewoners kunnen helpen een sloot te beheren, menen Belt en Moggree. „Ze kunnen kroos wegscheppen." „Ook buurtbe woners kunnen helpen een sloot te behe ren, menen stu denten Marcel Belt (rechts) en Jelger Moggree. „Ze kunnen kroos weg scheppen en misschien zelfs waterpest plan ten." Foto: Mark Lamers De drie zien nog het meest in - al dan niet gesubsidieerde - schoolprojecten. „In Den Haag bestaat zo'n project: 'Aquama rijn Blauw'.. Het mes snijdt aan drie kanten: het verhoogt de be trokkenheid bij de natuur, zo'n project kan onderdeel zijn van de biologieles en je hebt goed koop onderhoud. In Engeland is dat ver gevorderd, er komen daar zelfs wetenschappelijke publicaties uit" den haag/leiden - Een 54-jarige Leidenaar moest zich gisteren bij de Haagse rechtbank verant woorden voor de intensieve stalking van de voorzitter van een oudereninstelling, oud-wet houder C. Waal, medewerkers van een deurwaarderskantoor en een politieagent. De verdach te schrok zich kapot toen hij hoorde dat zowel de psychiater als de psycholoog hem ontoere keningsvatbaar hadden ver klaard en het liefst zouden zien dat de man zou worden behan deld in een psychiatrisch zie kenhuis. De rechtbank hield de zaak aan, zodat de man alsnog bijgestaan kan worden door een advocaat. De Leidenaar viel tussen maart '00 en april '01 de voorzitter van de Stichting Exploitatie Bejaar denzorg lastig, omdat hij we gens een huurschuld zijn wo ning zou worden uitgezet. Drei gende telefoontjes en scheldka nonnades waren aan de orde van de dag. Ook fietste hij regel matig schreeuwend langs zijn huis. Het hoogtepunt was toch wel de beledigende graffiti die de Leidenaar op de muren van het huis van de voorzitter spoot. Woorden als 'crimineel' en 'maffiabaas' waren levensgroot op het huis te lezen. „De moest wel. Die man was wethouder in Leiden geweest en hij deed niets aan mijn problemen. Ik moest mijn verontwaardiging kwijt", aldus de verdachte. De man was ook nogal kwaad op de mede werkers van deurwaarderskan toor Van Vliet en Harding, om dat het kantoor zijn huis had ontruimd en hij vond dat hij te veel per maand moest afbetalen. 'ma* naand eeg f zei de "Van Vliet, corrupter kan het niet!', spoot hij op de muren van het kantoor. „Ik hield nog 1H zeshonderd gulden per m; over. Na deze actie kreeg mooi meer geld terug", zei verdachte. De woede van de Leidenaar wis nog het meest gericht op eötf politieman. Deze man zou een verhouding met zijn ex-vrouw hebben gehad. Bovendien was hij ook aanwezig bij de onl ming van het huis van de dachte. Op de muren van flat spoot de stalker de meest ranzige teksten. Als de muren werden schoongemaakt, deed hij het gewoon nog eens over. De agent verklaarde dat hij steeds bozer werd en zich zeer bedreigd voelde, omdat de hele buurt kon meegenieten. De Lei denaar bewerkte de muren met teksten die over zijn werk als agent en over zijn privé-leven gingen. Naarmate de rechtsaMc vorder de, ging de verdachte steeds 01 samenhangender praten, vertelde de rechtbank dat hij zoek had gehad van de binnen^ landse veiligheidsdienst en dat hem in bijzijn van Wim Kok was verteld dat hij een van de weini ge inwoners van Nederland was die geen aids kan krijgen. Ook zou hij afstammen van de india nen en Columbus en daarom zeer sterk bloed hebben. Experts oordeelden dat de feiten de Lei denaar niet konden worden toe gerekend, omdat hij leed aan psychoses en grootheidswaan zin. De stalker had het idee dat hij totaal verkeerd was begre pen. „Ik ben geestelijk perfect in orde", riep hij verbaasd uit ou-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11