ECONOMIE Frankrijk breel met euro-regel! Attractiepark vaart wel bij thuisblijvers Bush bemoeit zich met havenconflict Huizen worden duurder maar markt verandert Observer meldt: 'Pechiney koopt alu-poot Corus' Rabobank wil geld voor gewone bankrekening Bertelsmann betuigt spijt voor dwangarbeid WO II Hoogervorst: 'Dit is niet goed' Konmar haalt huismerk uit de schapp Stapels wisselgeld 'EU-landef hypocriete bankgehej; Gezamenlijk kantoor \F FNV op losse schroeven Werkgelegenheid mijnbouw daalt genève - Het aantal arbeids plaatsen in de mijnbouw is de afgelopen vijf jaar ondanks for se productiegroei met 3 miljoen afgenomen. De Internationale Arbeidsorganisatie van de VN (ILO) meldde gisteren dat de daling van bijna 32 procent gro tendeels het gevolg is van de sluiting van oudere mijnen en de opening van nieuwe schach ten die minder personeel verei sen, vooral in de voormalige Sovjet-Unie en Oost-Europa. De ILO voorspelt dat de aftiame zal doorzetten. Problemen bank na riskante lening coevorden - Het Rabobankfili- laal in Coevorden heeft zware financiële klappen opgelopen door de verstrekking van een ri sicovol krediet aan een uitzend bureau voor lassers. De bank is de 4,5 miljoen euro, geleend aan Ambergen Nederland in Schoonebeek waarschijnlijk kwijt, want het bedrijf is failliet. Ambergen leed sinds 1997 ver lies. Toch wist de onderneming de lening los te peuteren. Het krediet is verstrekt door een di recteur die twee jaar geleden met een gouden handdruk van bijna 650.000 euro de laan is uitgestuurd. 85 banen weg bij steenfabriek CVK Hilversum - De coöperatie van Nederlandse kalkzandsteenpro- ducenten CVK sluit de vestiging in Vuren en schrapt op drie an dere locaties banen. In totaal gaan 85 arbeidsplaatsen verlo ren. CVK moet reorganiseren omdat de woningbouwmarkt sterk is teruggelopen. Later dit jaar moeten mogelijk nog meer mensen de laan uit wegens de door Brussel verplichte opsplit sing van CVK. 'Superminister' Duitse economie berlijn - De nieuwe Duitse rood-groene regering krijgt een speciale ministerpost voor eco nomische zaken en werkgele genheid. De sociaal-democraat Clement gaat deze positie be kleden. Hij is premier van de deelstaat Noord-Rijnland-West- falen. Werkloosheidbestrijding wordt een van de speerpunten van de nieuwe regering. Meer dan vier miljoen Duitsers zijn werkloos. Scansoft koopt delen van Philips Amsterdam - Philips heeft twee bedrijfsonderdelen van de spraakherkenningsdivisie ver kocht aan het Amerikaanse be drijf Scansoft voor 36 miljoen euro. Het gaat om de teleco- monderdelen en de bijbeho rende patenten. In het eerste kwartaal van 2003 moet de overdracht plaatsvinden. De di visies zitten in Nederland, VS, Duitsland en Taiwan en er wer ken 250 mensen. Grote interesse voor easyJet londen - De Britse luchtvaart maatschappij easyJet heeft in september ruim twee keer zo veel passagiers vervoerd als in dezelfde maand vorig jaar. Het aantal steeg volgens de prijs vechter van 680.000 naar 1,6 miljoen. De groei is deels te ver klaren door de overname van de vliegmaatschappij Go. Ver der vliegt de maatschappij sinds kort op Parijs. De bela dingsgraad (passagiers en vracht) steeg van 83,2 naar 84,7 procent. londen/delfzul - De Franse alu- miniumproducent Pechiney wil de aluminiumtak van Corus ko pen voor 960 miljoen euro, zo meldt de Britse krant The Obser ver. Volgens het dagblad, dat zich baseert op anonieme bron nen, is er bijna overeenstem ming tussen beide partijen en zou de deal vólgende week wor den afgerond. De onderhandelingen zouden vertraging hebben opgelopen omdat Pechiney huiverig stond tegenover de overname van de aluminiumsmelterijen in Delfzijl en het Duitse Koblenz. De ver koopprijs is lager dan de 1,4 tot 1,6 miljard euro waar analisten steeds van uitgingen. De slech ter wordende aluminiummarkt is daaraan debet. Vorige week meldden diverse media al dat Corus moeite heeft een gegadigde te vinden voor de aluminiumsmelter van Aldel (Delfzijl). Dit zou komen omdat Aldel de komende vijf jaar vast zit aan een zeer ongunstig ener giecontract met leverancier Electrabel. Corus wil de aluminiumactivi- teiten van de hand doen en zich voortaan alleen richten op de productie van staal. dinsdag 8 OKTOBER 20) ere net i-Ee den bosch/gpd - De herfstva kantie moet nog komen, maar nu al gloren er recordcijfers voor attractiepark De Efteling. Tegen over vertegenwoordigers van at tractieparken in de hele wereld sprak algemeen directeur Ro nald van der Zijl gisteren over een 'buitengewoon goed jaar'. „We moeten n9g wel twee maanden gaan, maar we ver wachten uit te komen op 3,3 miljoen bezoekers tegenover 3,1 in 2001 en een omzet tussen de 88 en 90 miljoen euro, zo'n 10 tot 15 procent boven de 79,1 miljoen van vorig jaar. Dat zijn recordcijfers voor ons", zei Van der Zijl in Kaatsheuvel waar tot en met vandaag een congres plaats heeft van IAAPA, de internationale organisatie van bedrijven uit de entertain mentindustrie waarbij zo'n 5600 ondernemingen zijn aangeslo ten. Vooral nogal wat Europese le den liepen te glimmen. Geen gezeur over 11 september, nie mand die klaagde over econo mische laagtij. „Het toerisme naar Amerika is met 10 tot 15 procent afgenomen. De mensen die dichter bij huis blijven kie zen nu veel eerder voor een dag je attractiepark in eigen omge ving. In alle Nederlandse attrac tieparken kun je dat waarne men", zegt Hans van Driem, al gemeen directeur van de koe pelorganisatie Toerisme Recrea tie Nederland. Attractieparken zijn bovendien geen ondernemingen die last hebben van afnemend buiten lands toerisme, stipt Van der Zijl aan: „De Efteling is geen typisch Hollandse attractie waar nu minder Amerikanen, Chinezen of Japanners naar toe komen. We merken nog wel de naweeën van de mkz-crisis omdat veel Duitsers daardoor andere leuke bestemmingen hebben ontdekt. Als Schiphol dicht zou gaan, hebben wij daar ook geen last van. Wij zijn geen typisch doel voor invliegende buitenlanders, zoals de parken in Florida dat bijvoorbeeld wel zijn." Soortgelijke verklaringen vallen ook te beluisteren bij attractie parken in bijvoorbeeld Duits land en Frankrijk, al lijkt bij voorbeeld in het op moderne techniek gebaseerde Futurosco- pe flink de klad te zitten. In dat midden-Franse park kwamen in 1996 nog 3 miljoen bezoekers, dit jaar nog minder dan de helft: 1,3 miljoen. Van der Zijl: „Futuroscope is een typisch voorbeeld van een park waar het thema een tijde lijk karakter heeft. De investerin gen om bij te blijven zijn niet op te brengen. Wij brengen in De Efteling met onze sprookjesbe leving tijdloos entertainment. In ons beleid past ook dat we maar eens in de vier jaar een grote at tractie erbij zetten en daar tus sendoor wat kleinere aanpassin gen doorvoeren." Tientallen schepen liggen voor anker bij de havens van Los Angeles en Long Beach wachtend op een einde van de staking. Foto:AP/Branimir Kvartuc washington/san francisco/rtr/afp/anp - President Bush heeft gisteren ingegrepen in het havenconflict aan de Amerikaanse west kust. Het Witte Huis benoemde een com missie die onderzoekt of de staking, die al een week duurt, de VS schade toebrengt. Bush liet weten bezorgd te zijn over de ge volgen voor de economie en de werkgele genheid. Het onderzoek zal naar verwachting een week duren. Bush kan daarna een bemidde laar aanwijzen en uiteindelijk per decreet werkhervatting eisen. De bemoeienis van Bush was al verwacht. Doordat het haven werk stilligt loopt de toch al kwakkelende Amerikaanse economie per dag circa 1 mil jard dollar mis. Voor de 29 havens liggen vele contai nerschepen werkeloos voor anker. Ook Ne derlandse bedrijven hebben last van de sta king. Voor Azië, dat de westkust gebruikt als toegangspoort tot de Amerikaanse markt, zijn de gevolgen veel groter. Zondag waren marathononderhandelingen tussen vakbonden en werkgevers in San Francisco vastgelopen. De bonden vrezen vooral voor de yergaande automatiserings plannen in de containerterminals, waardoor nijmegen/gpd - De Rabobanken in de regio Nijmegen schaffen de gratis betaalrekening af. Klanten wordt voortaan 5 euro per kwartaal in rekening ge bracht. Onder de klanten is hier over grote onrust ontstaan. Rabobanken zijn autonoom in het al dan niet in rekening bren gen van kosten. Rabobank Ne derland geeft slechts advies. Volgens een woordvoerder van Rabobank Nederland dient een betaalrekening 'in principe' gra tis te zijn. Sommige banken brengen eenmalig 20 euro in re kening. Bij de meeste banken is de be taalrekening nu nog gratis. Wel wordt over het positieve saldo geen rente vergoed. Dat geldt ook bij de Rabobank. Voor het gebruik van bankpasjes moet te genwoordig bij vrijwel alle ban ken jaarlijks een vergoeding worden betaald. Rabobank Nijmegen biedt de klanten meerdere mogelijkhe den. Voor 5,50 euro per kwartaal kan de klant beschikken over het zogenoemde Rabo Totaal pakket. Daarvoor krijgt men on der meer een betaalpas die te vens wereldwijd als creditcard dienst kan doen, kan men tele bankieren, is men lid van de bank en kan met korting een reisverzekering worden afgeslo ten. Volgens de Consumentenbond is het nieuw dat een bank voor een betaalrekening geld vraagt. De bond stelt, aldus woordvoer ster Cecile Nijkamp, een onder zoek in. Ook Rabobank Neder land zegt niet op de hoogte te zijn van de stappen die Nijme gen nu heeft ondernomen. Maar volgens directeur particu lieren Van Oostveen in Nijme gen is het wel degelijk met de centrale organisatie in Utrecht afgestemd. frankfurt/anp/afp/rtr - Het Duitse mediaconcern Bertels mann heeft gisteren zijn spijt betuigd voor het inzetten van joodse dwangarbeiders tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het concern onderschreef hiermee de bevindingen van een onaf hankelijke commissie die in op dracht van Bertelsmann het oorlogsverleden van het bedrijf heeft bestudeerd. De onderzoekers concludeerden dat tussen 1941 en 1943 joden uit het getto van Vilnius werden gedwongen om op de drukkerij in de Litouwse hoofdstad te werken. Ook gebruikte het be drijf Nederlandse dwangarbei ders. Zij werden te werk gesteld in Gütersloh, in het westen van Duitsland. Hun omstandighe den waren aanmerkelijk beter dan die van hun lotgenoten in Vilnius constateert de commis sie. Volgens topman Thielen is het rapport de officiële versie door onze correspondent Mare Peeperkorn Luxemburg - Frankrijk zet als eerste euroland de afspraken op de tocht die de hardheid van de munt moeten waarborgen. Parijs weigert zijn begrotingstekort op tijd weg te werken, ondanks zware druk van de andere lidsta ten. Minister Hoogervorst (finan ciën) spreekt over een ernstige si tuatie. „Dit is niet goed, dit gaat ru moer veroorzaken", verklaarde Hoogervorst de afgelopen nacht na Sloop van een buitenge woon zware vergadering van vijf uur met zijn euro-collega's. De minister verwacht dat Parijs nog dit jaar een 'gele kaart' van Brussel krijgt omdat het zijn fi nanciën niet op orde heeft. „De geloofwaardigheid van de euro is in het geding." Hoogervorst verwijt Frankrijk pure onwil. „Uit de lichaamstaal van de Franse minister kon je aflezen dat hij geen compromis wilde." Frankrijk, Duitsland, Italië en Portugal zijn de enige vier euro landen die nog steeds kampen met fikse begrotingstekorten. Volgens de afspraken over een harde euro moeten die tekorten in 2004 zijn verdwenen. Euro pees Commissaris Solbes (mo netaire zaken) stelde eerder voor de achterblijvers tot 2006 uitstel geven, onder voorwaarde dat zij vanaf 2003 hun tekort jaarlijks met 0,5 procent verlagen. Duitsland, Italië en Portugal stemden daar de afgelopen nacht mee in en beloofden zelfs meer te bezuinigen dan nodig is voor de tekortreductie met 0,5 procent per jaar. De Franse mi nister Mer daarentegen stelde onomwonden dat zijn land op zijn vroegst in 2004 de financiële teugels zal aantrekken. „We doen wat we kunnen maar bud- 0ko( getdiscipline is niet weg naar meer ecof groei", aldus Mer. - Hoogervorst toonde geïrriteerd over de y van zijn Franse collega^ - de eerste keer dat de eiL „e] het niet eens zijn", alL® j gervorst. Commissari^erw. kondigde aan in nove£me officiële waarschuwiiL^Q kaart') te lanceren voo jeve rolanden die de regels )op harde munt blijven neg^^ Volgens minister Ho^ j1€ staat de belofte voor e^mvv tingsevenwicht in 2004^^, eurodeelnemers nog recht overeind. Solbe^ echter duidelijk dat 'J 6' tafel is'. Per land zal ni«- bezien hoe snel het té worden weggewerkt. deelnemende landen j[,we Duitsland en Portugal zovei zijn vroegst vanaf het ^jn- aten .Mei Opn itsla lelei dra; den haag/gpd - Supermarktketen Konmar stopt met het eigen merk en gaat het huismerk van het zusterbedrijf Super de Boer verkopen. Daarmee hoopt het moederbedrijf van beide ketens, Lau- rus, schaalvoordelen te behalen. In de loop van volgend jaar moet het Konmar-merk zijn verdwe nen uit de 140 winkels. Een woordvoerster van Laurus ontkent ten stellig ste dat dit het begin van het einde van de Kon- mar-formule is. Dat laatste zou overigens niet on logisch zijn, want het Franse Casino, dat Laurus duizenden banen op het spel zouden staan. Zij reageerden gisteren negatief op de be noeming van de commissie. Secretaris Trumka van de vakcentrale AFL- CIO noemde de beslissing van Bush zonder weerga en niet nodig. De president heeft volgens hem de kant van de werkgevers ge kozen. Trumka vreest dat de oplossing van het conflict er maanden door wordt uitge steld. De havenvakbond stelde zondag voor zeven dagen weer aan het werk te gaan en verder te onderhandelen. De werkgevers wezen die suggestie van de hand. van de bedrijfsgeschiedenis ge worden. „Ik wil mijn diepe spijt uitspreken voor de onrechtma tigheden die de commissie heeft ontdekt in de manier waarop eerder het verleden van het be drijf is opgetekend en voor de daden die aan het licht zijn ge bracht." De Israëlische histori cus Saul Friedlander leidde het onderzoek. Hij had zich al eer der zeer kritisch uitgelaten over de banden die Bertelsmann on derhield met het Hitler-regime. Bertelsmann is een van de 6000 Duitse bedrijven die de helft van de 5,1 miljard euro financieren waarmee honderdduizenden ex-dwangarbeiders enige finan ciële compensatie krijgen voor het leed dat hen is aangedaan in de Tweede Wereldoorlog. Ande re grote concerns, als Deutsche Bank en Dresdner Bank, hebben onafhankelijke historici aange steld om hun oorlogsverleden te onderzoeken. kabul - Een Afghaanse geldhandelaar zeult grote stapels oude munt biljetten naar de centrale bank in Kabul. Gisteren werd daar een begin gemaakt met de omwisseloperatie voor nieuwe bankbiljetten. De ou de zijn door de grote inflatie vrijwel niets meer waard. De bankautori- teiten hopen dat transacties eenvoudiger worden omdat niet langer, grote stapels biljetten uitgeteld behoeven te worden. Foto:Reuters/Romeo Ranoco eerder dit jaar overnam en redde van dt90 gang, liet al weten te onderzoeken of La verder zou moeten met twee formules. Dat zou betekenen dat één van de drie hu permarktketens van Laurus, Edah, Supeflp of Konmar, zou moeten verdwijnen. Sup deskundigen en marketingspecialisten h» -1 gelmatig opgemerkt dat de naam Konmica ai stelbaar beschadigd is door de faliekant^ Mi ombouw-operatie waarbij Laurus alle kesc Ie- de omdopen tot Konmars nieuwe stijl, sen 1 milj iedei Mir TC I brussel/anp - EU-lande bewust aan op het s: van de onderhandeling Zwitserland over het awC' van het bankgeheim. schuldiging uitte EU-ctr ris Bolkestein gisteren ije m gezonden stuk in The (egv Times. Volgens Bolkestein vooral de landen die h^ hameren op maatregel^.oe het Zwitserse bankgeh^] v stiekem hopen op een:aa king. Hij noemt de lanyQI met name; het zijn lidss cor zelf een bankgeheim Lte zoals Luxemburg, Oostu Engeland. De Europese ministers tianciën spraken vorig om informatie te gev3§ spaartegoeden van elku^, derdanen, om belastiir mogelijk te maken. Or voorwaarde: de EU mo^ jaar een akkoord bereivar andere landen met eenest(J heim, zoals Zwitserl^ Q Liechtenstein. [tep Zwitserland peinst er ig,^ het bankgeheim op t(mv Hooguit willen de Zwit,ger 'bronheffing' invoeren: lasting innen op de reitj te, verder geen informatiiost| Sommige EU-landen vikn v niet ver genoeg gaan. F geen akkoord en verva de afspraken om binne informatie uit te wissélei/^ Volgens Bolkestein spelVJ lidstaten het bewust 2 omdat ze eigenlijk ondr I spraken uit willen komr daag praten de EU-c van financiën in Lui* over deze kwestie. i op den haag/gpd - De huizenprijzen hebben geen last van het gure economische klimaat. Ook in de afgelopen drie maanden is de ge middelde woning weer flink in prijs gestegen. Morgen komt ma kelaarsvereniging NVM met de precieze cijfers in het derde kwar taal. De huizen blijken al het hele jaar zeer bestendig tegen ont slaggolven, gedecimeerde beurskoersen en vertroebeld consumentenvertrouwen. Prijs stijgingen van 20 procent horen tot het verleden maar gemid deld wordt het huis elk kwartaal wat duurder. Toch is de markt onmiskenbaar veranderd, zeggen makelaars. Kopers krijgen meer waar voor hun geld. De consument neemt de tijd om een woning te zoe ken. De tijd dat kopers praktisch zonder de woning te zien tijdens een kijkkwartiertje op de stoep een bod deden, is voorbij. Ma kelaars moeten harder werken om een woning aan de man te krijgen. Tot een jaar geleden werd ge woon twee ton (euro's) betaald voor een woning die dat bedrag wel waard was als die woning piekfijn in orde zou zijn. Een achterstand in onderhoud van 30.000 euro werd door de ko pers voor lief genomen, de loca tie en de soort woning waren belangrijker. Nu gaat die woning voor 170.000 euro van de hand. De 30.000 euro achterstand wordt ingeprijsd. De verkoper draait er voor op dat hij niet op tijd geverfd heeft en zijn elektri citeitsnetwerk niet 15 jaar gele den al heeft vervangen. Aan de andere kant is er veel vraag naar woningen die piek fijn in orde zijn. Tweeverdieners Bordjes staan langer in de tuin. Foto: United Photos de Boer hebben geen trek in groot scheepse verfklussen aan hun nieuwe woning. Voor dat soort gedoe hebben ze het met hun twee banen gewoon te druk. Dus zoeken ze een woning waar ze zo in kunnen. .1 „We moeten er wat meer voor doen om een woning verkocht te krijgen", zegt makelaar Akker man van Nieboer makelaars in Veendam. Mensen zijn kieskeu riger. Het geschetste beeld is in het hele land gelijk ondanks het feit dat er niet zoiets als een lan delijke woningmarkt bestaat. De woningmarkt is regionaal en soms zelfs op wijkniveau be paald, bezweren makelaars. Neem bijvoorbeeld Den Haag. Daar lopen de makelaars flui tend rond. Door de komst van meer directieonderdelen van Shell vanuit Londen, de komst van het Europees Strafhof en Europol lopen extra kopers rond in de residentie. „Augustus was een topmaand en september was even goed als normaal", zegt Bakker van Nelisse make laars in Den Haag. Anders ligt het in andere delen van het land. Zoals het oosten. Daar verdwijnt werkgelegen heid. Bedrijven als telecomgi- gant Ericsson trekken produc tievestigingen terug waardoor ineens 300 mensen op straat ko men te staan. En dat is volgens makelaar Nijhuis uit Enschede te merken. Hij ziet straten met verkoopbordjes in tuinen die een haft- tot driekwart jaar blij ven staan. Huizen tot 2,5 ton worden volgens Nijhuis nog wel verkocht. Maar de markt met woningen boven de drie ton ligt op zijn gat. De prijzen in de provincie Gro ningen, zijn volgens Akkerman van Nieboer Makelaars stabiel tot licht hoger. Ook bij de duur ste woningen. Hij probeert zo veel mogelijk te voorkomen dat mensen gaan zakken in hun vraagprijs. „We moeten niet voor prijsdalingen zorgen," al dus Akkerman. Het gevolg is dat woningen van 4 ton en meer een halfjaar tot een jaar te koop kunnen staan. den haag/gpd - De bouw van een nieuw gezamenlijk FNV- hoofdkantoor in Woerden staat op losse schroeven. De plannen om met alle bonden in één pand te gaan zitten zijn onzeker door de financiële problemen bij FNV Bondgenoten. De FNV-federatieraad kwam vandaag bijeen om te praten over het plan. FNV Bondgeno ten, kan voorlopig echter geen besluiten nemen omdat de grootste bond kampt met finan ciële problemen en midden in een reorganisaties zit waarbij honderden mensen hun baan verliezen. Het huidige bestuur treedt in november terug. Hier door loopt de bouw van een ge zamenlijke hoofdkantoor weer vertraging op. Secretaris Pieters- ma van FNV Kiem (voor grafici) sluit niet uit dat er een streep gaat door de plannen. FNV Bondgenoten moet 4 mil joen euro bezuinigen op huis- :ld ld n vesting. Onlangs kondjk i bond aan zich te wille! zo trekken uit de nieuwe relan toren die intussen al \üjn. deel samen met de andjen i den zijn gebouwd. Dii 4C voor opschudding zdedr werknemers en bondenludi Volgens Pietersma bestinee andere bonden grotel ov over leegstand in de lanS als FNV Bondgenoten Jse rugtrekt. „De vraag is vvde i kening gaat betalen." F ltd is als een van de weinp zt den steeds tegen de gezli. ke bouw geweest. ledr De bond is van meningkun vakbond niet voor vastg D wikkelaar moet spelen. de wat er gebeurt; nu süeer huurder en verhuurdefen over elkaar", zegt Pieteigge andere grote bondetf>p Bouw en AbvaKabo FNfcan vanochtend niet op de u in vooruit lopen. nde

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8