Bush: Irak kan oorlog vermijden BUITENLAND Regeringstroepen weer weg uit Ivoriaanse stad Nobelprijs geneeskunde voor onderzoek wormpje Bin Laden genoemd in afgeluisterd telefoontje Tsaar Vladimir ziet Abraham maar weigert zijn kroon 'Groot object' achter planeet Pluto ontdekt •zingen in =i»irs 3 doden zesl-Korea: ■■'ji arrogant er|oë langer ta 1 roulatie l^tis weken te och naar ISS ord in ruzie Pankisi-vallei oor Belgische inhandelaars ocraat doet ïw Jersey mee Eigenaar van tanker houdt het op aanslag Harnas zweert doden Gaza te zullen wreken dinsdag 8 oktober 2002 \vee militante mos- en vandaag een stem- (het Indiase deel van Bjvervallen. Zeker twee een van de daders komen. De mannen eist granaten en be- jama te schieten, yordt in Kashmir de laatste fase van de n tyen gehouden. Meer daao militairen en agen- ien |n voorkomen dat ook in imet veel geweld ge- Pept Sinds het begin van iweiingen zijn al zeker enti gevallen. Militante t mdie zich tegen het In- metuur verzetten, wijzen eeiüngen af. /erv voord-Korea verwijt de aakjtoritaire en arrogante oor Washington streeft de een dialoog, maar wil de irea zijn wil opleggen, woordvoerder van koi|-Koreaanse ministe- Iitenlandse zaken. Het erste officiële com- ==>p het driedaagse be- le Amerikaanse on- >«r van buitenlandse ly vorige week bracht gyang. Hij heeft het enaal en de mensen- ir sprake gebracht. in- ie verwondingen die eni burgemeester Ber- !1'd bnoë heeft opgelopen u- (gelopen weekeinde en (gestoken, blijken em- zich aanvankelijk liet ieiOelanoë liep kwetsu- hjh de maag, de twaalf- iciidarm, de dikke darm mfcslagader. Hij zal ze- e weken absolute rust %men. De dader, de 'epAlgerijn Azedine Ber- t njdt vervolgd voor po- 'scjioord. Hij is langdurig v*, maar heeft niets toe- lan zijn verklaring dat ïkel heeft aan politici, aan homoseksuelen. ^verai - Het ruimte- ids is gisteren van het Space Center in de htanse staat Florida ge- oinaar het intemationa- roüestation ISS. Atlantis ;t (astronauten aan ene lancering vond door ieUe problemen zes we et idan gepland plaats, inlauten moeten tijdens n. ags verblijf nieuwe on- rnop het ruimtestation n {en, zoals enkele enor- arfpanelen. 'at ieo aar Rusland en Georgië bipvereenstemming be- eet gezamenlijke pa- njaan de grens tussen [lelden. Zo moet worden Laden dat Tsjetsjeense op- ivigen die hun toevlucht zcfcezocht in Georgië de toPrsteken om aanslagen t# in Tsjetsjenië. De tussen beide landen eie zaak liep de afgelo- lalnden hoog op. Moskou niigde Georgië er van idiets deed tegen de re edde Pankisi-vallei, en gdnilitair in te grijpen. P •en - Zes wapenhande- _i gisteren door een Ant- echter tot celstraffen laanden tot 4 jaar ver- <A wegens de smokkel naar Nederland, sche politie hield in ]t jaar op de Antwerpse auto aan en vond in de k 25 minipistolen en donen. Van de zes ver- ri ien zaten er vier in de. m Belgische politie was derlandse collega's ge- èen huizoeking stuitte Ie op nog eens 47 pisto- pOO patronen. Ook wer- twee andere bendele- c^ehouden. '2 t 6ton - Het Amerikaanse rechtshof heeft de De- i in toegestaan hun kan- ijpor de Senaatsverkie- Ie staat New Jersey te t|en. De uitspraak is een ^g voor de Republikei- glkans dat de Democra- Be verkiezingen van 5 rter hun meerderheid in :éat behouden, is erdoor tét. De zittende senator lli trok zich onlangs na fuptieschandaal terug, ièocraten wilden hem {en, maar de Republikei- laakten daartegen be- Ipmdat een wisseling zo lér de verkiezingsdatum I met de wet zou zijn. abidjan/afp-rtr-anp - Rege ringstroepen hebben gisteren het centrum van de Ivoriaanse stad Bouaké verlaten, nadat eer der op de dag hard was gevoch ten in de tweede plaats van Ivoorkust. Bouaké telt 350.000 inwoners en is in handen van opstandige militairen sinds 19 september. Zondag begonnen de regerings troepen een offensief om het verzet van de opstandelingen te breken. De troepen namen gis teren vroeg in de middag bezit van het centrum van de stad. Enkele uren later verliet het re geringsleger Bouaké weer, en stelde het zich enkele kilometers buiten de stad op. Minister Kouassi van defensie zei dat ver sterkingen in aantocht zijn, en dat het leger vandaag definitief bezit neemt van de stad. President Gbagbo heeft intussen geweigerd een bestand met de opstandelingen te tekenen. Het bestand moest een gevolg zijn van West-Afrikaanse bemidde ling. Ook Frankrijk had Gbagbo gevraagd te tekenen. Parijs heeft een defensieverdrag met Ivoor kust en is tot bijstand verplicht. De Franse minister van buiten landse zaken De Vïllepin heeft Gbagbo opgeroepen het be stand alsnog te tekenen. De opstandelingen zijn naar het zich laat aanzien militairen die hun baan kwijt dreigden te ra ken. Ze vielen op 19 september onder meer de huizen van mi nisters aan met de bedoeling de bewindslieden te ontvoeren of te doden. Ivoorkust was tot en kele jaren geleden een van de meest stabiele landen van Afri ka. Een militaire coup in 1999 en groeiende tweespalt tussen verschillende bevolkingsgroe pen hebben het land steeds in- stabieler gemaakt. den haag/gpd - De Nobelprijs voor fysio logie en geneeskunde is dit jaar toege kend aan de Amerikanen Sydney Bren ner en Robert Horvitz en de Brit John Sulston. Dat heeft het Zweedse Nobelge- nootschap gisteren bekendgemaakt. De drie krijgen de prijs, in totaal 10 mil joen Zweedse kronen, voor hun ontdek kingen op het gebied van de erfelijke re gulering van orgaanvorming en de ge programmeerde 'celdood'. De prijswinnaars gebruikten de nemato de Caenorhabtidis elegans, een minus cuul wormpje dat uit slechts 959 cellen bestaat, als modelorganisme om te be studeren hoe cellen zich vanuit één en kele bevruchte eicel ontwikkelen tot ver schillende organen en vervolgens uitein delijk afsterven. Ze hebben daarbij genen weten te identificeren die bij deze pro cessen een sleutelrol spelen. Volgens het Nobelgenootschap zijn de ontdekkingen van de drie laureaten van groot belang voor medisch onderzoek, en hebben zij nieuw licht geworpen op het ontstaan van vele ziekten. Sydney Brenner was de eerste die het wormpje als experimenteel organisme gebruikte. Met zijn werk, uitgevoerd aan de univer siteit van Cambridge, legde hij de grond slag voor de Nobelprijs van dit jaar, aldus het Nobelcomité. Sulston toonde met behulp van het door Brenner ontwikkelde model aan dat spe cifieke cellen een geprogrammeerde 'cel- dood' ondergaan als integraal onderdeel van het normale differentiëringsproces. Horvitz op zijn beurt heeft een aantal ge nen ontdekt die bij dat proces een sleu telrol spelen. Bovendien toonde hij aan dat soortgelijke genen ook bij mensen voorkomen. Hun onderzoek is van groot belang voor de medische wetenschap, omdat de be treffende processen bij vele ziekten een rol spelen, meldt het Nobelcomité. Bij een ziekte als aids gaan bijvoorbeeld cel len verloren als gevolg van overmatige celdood. Ziekten als kanker worden daar entegen gekenmerkt door gereduceerde celdood, waardoor cellen in leven blijven die hadden moeten afsterven. londen-al mulkalla/rtr-afp - De eigenaar van de onder Fran se vlag varende supertanker 'Limburg' blijft er bij dat het schip zondagmorgen voor de kust van Jemen door explosie ven is beschadigd. De tanker, die een gat van zes bij acht me ter in de romp heeft, brandt nog altijd. Jemen ontkent ten stellig ste dat de Limburg is geraakt door een bootje vol explosieven, zoals de reder zegt. Volgens de eigenaar van het in 2000 opgeleverde schip duidt de schade aan de waterlinie op een aanzienlijke ontploffing. Een aanval is waarschijnlijker dan een ongeluk, zo luiden de eerste conclusies van de eigenaars en verzekeraars. Een woordvoerder stelt dat bijvoorbeeld een op eenhoping van gassen in het ruim zou moeten zijn geregi streerd door de sensors waar mee het vaartuig is uitgerust. Maar op de bewuste plaats was er volgens hem niets dat een ex plosie met zo'n kracht kon ver oorzaken, en een gewone aan varing met een kleiner vaartuig kan deze schade niet hebben aangericht. De brand bleef aan vankelijk beperkt rond het gat in de scheepswand. Ooggetuigen meldden gisteravond echter dat het vuur opnieuw fel was opge laaid. Circa 8.000 ton ruwe olie is uit het ruim gevloeid. De Franse afdeling antiterroris- me van het openbaar ministerie is een onderzoek naar de toe dracht begonnen. Het ministe rie van buitenlandse zaken in Parijs zei gisteren echter dat er nog geen aanwijzingen zijn dat het werkelijk om een aanslag gaat. Ook Amerika houdt het voorlopig op een ongeluk. De bemanningsleden van het schip worden door de Jemenitische autoriteiten ondervraagd. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De islamitische ver zetsbeweging Harnas heeft wraak gezworen voor de dood van veertien Palestijnen, gister ochtend bij een Israëlische mili taire operatie in de Gazastrook. Meer dan honderd mensen raakten gewond, van wie twintig er ernstig aan toe zijn. De Palestijnen en Israël kwamen gisteren met geheel verschillen de versies van het gebeurde. Volgens de Palestijnen trof een door een Israëlische helikopter afgeschoten raket uitsluitend burgers die op weg waren naar een moskee in Khan Yunis. Isra el zegt dat de raket gewapende Palestijnen als doelwit had. Onderminister van defensie Shi rt zei dat de wijk Am al in Khan Yunis, waar de actie werd uitge voerd, 'de militantste Hamas- aanhangers' herbergt. De Israë lische commandant in de Gaza strook, generaal Ziv, vertelde dat een eerste onderzoek heeft uit gewezen dat er alleen op gewa pende mannen is geschoten. Dat veel slachtoffers op weg wa ren naar een moskee, zoals de Palestijnen zeggen, lijkt hem on waarschijnlijk. „Zelfs de vroom ste moslim zal niet naar een moskee rennen om te bidden als er rondom hem wordt ge schoten," zei hij. De Palestijnen zeggen dat niet meer dan vijf van de doden lid van een militie waren. Verder ging het om bur gers, in leeftijd variërend van 14 tot 55 jaar. Toen na het incident een grote groep mensen zich verzamelde bij het ziekenhuis in Khan Yu nis, openden de Israëliërs het vuur op het gebouw. Volgens een legerwoordvoerder beant woordden de troepen vuur van Palestijnse militanten. Acht Pa lestijnen raakten gewond. Hamas-leiders hebben gisteren bloedige wraak gezworen. Voor man Rantisi deed een oproep aan de leiders van andere orga nisaties gezamenlijk actie te on dernemen. „Sla overal toe en doodt iedere zionist, waar hij ook vandaan komt. Het zijn alle maal moordenaars en misdadi gers en niet één van hen is on schuldig", zei hij. Islamabad/AP - Osama bin La den leeft en reist met zijn luite nant, de Egyptenaar Ayman Al Zawahri, door Afghanistan ter wijl hij nieuwe aanslagen be raamt. Dit zou blijken uit een gesprek over een satelliettele foon, dat in het weekeinde is af geluisterd door Amerikaanse en Afghaanse diensten. De conversatie ging tussen de voortvluchtige Taliban-leider mullah Omar en diens voorma lige vice-premier Kabir. Omar vertelt Kabir dat Bin Laden en Al Zawahri over veel geld beschik ken, en dat in de komende 45 dagen belangrijke dingen te ge beuren staan, 'die een heel nieuwe ontwikkeling in gang zullen zetten'. Hij drukt Kabir op het hart 45 dagen lang geen verklaring af te leggen, maar zegt niet waarom. Een Afghaanse functionaris die in het verleden werkzaam was voor het Taliban-regime, zei dat hij de stem van Omar en Kabir heeft herkend. Zondag zond de Arabische zen der al-Jazeera geluidsopnamen van Bin Laden uit. De leider van al-Qaeda zegt op de band dat moslims meer aanslagen zullen plegen als de VS zich agressief blijven opstellen tegenover de islam. Wanneer de opnamen zijn gemaakt is niet duidelijk, maar ze zouden recent kunnen zijn omdat Bin Laden lijkt te verwijzen naar de dreigende Amerikaanse aanval op Irak. Van Bin Laden was niets meer vernomen sinds kort na het be gin van de Amerikaanse lucht aanvallen op Afghanistan, giste ren precies een jaar geleden. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Iedereen in Rusland was klaar voor een groots verjaardagsfeest. Tienduizenden kinderen stuurden an sichtkaarten en juweliers maakten als cadeau een replica van de Sjapka Mo- nomacha, de tsarenkroon, het ultieme symbool van de tsaristische almacht. Alleen het feestvarken zelf wilde niet meewerken. Vladimir Poetin had op zijn 50ste verjaardag geen tijd voor ca deaus. Juwelier Anatoli Klimin zit er mooi mee in zijn maag. Het afgelopen jaar werk ten zestig ambachtslieden uit Toela, Je- katerinburg, Novosibirsk en Moskou aan de nieuwe 'Muts van Monomach'. De Russische heersers gebruikten de met sabel en briljanten uitgedoste gou den kroon traditioneel om aan te geven dat de ze 'de minderen van niemand' waren. Een replica leek het perfect ca deau voor Ruslands nieuwe tsaar in het Kremlin. Maar voorlopig kan Klimin de 50.000 dollar kostende kroon aan niemand kwijt Het feestvarken weigert het ca deau aan te nemen. „Poetin probeert op zijn veijaardag altijd te verdwijnen", concludeerde het populaire dagblad Kornsomolskaja Pravda. Dit jaar be sloot de Russische leider af te reizen naar Moldavië, waar een top van de GOS-landen plaatsvond. Pas 's avonds laat keerde hij terug om in besloten kring zijn verjaardag te vieren. En dat terwijl zoveel mensen hun best hadden gedaan om er een feestje van te maken. De politieke partij Eenheid, die zich vanwege de onvoorwaardelijke steun aan de president ook wel 'partij van de macht' noemt, probeerde al we ken de kinderen van Rusland zover te krijgen verjaardagskaartjes te sturen naar de president. Zeker 30.000 kinde ren gaven daar uiteindelijk gehoor aan, nadat het ministerie van onderwijs ook nog eens een brief naar de leraren had gestuurd. „Vladimir Vladimirovitsj, ik zou willen dat je voor altijd president blijft", schreef een jongen uit Oefa vervolgens. Het is de vraag of dergelijke eerbetui gingen in goede aarde valt bij Poetin. Het Kremlin probeerde er juist alles aan te doen om de verjaardag zo onop gemerkt mogelijk voorbij te laten gaan. Daarbij speelde de steeds grotere kri tiek op de cultus rond Poetin een rol. De president figureerde de laatste maanden al op immense schilderijen, werd bewierookt in een liedje van Rus sische Spice Girls, en zag een tomaat naar zich vernoemd. En de 50ste ver jaardag leek alles te gaan overtreffen. Zo gingen er geruchten dat burgemees ter Loezjkov van Moskou een straat naar hem wilde vernoemen. En er stonden paarden en auto's als cadeaus klaar. Een dergelijk eerbetoon was gebruike lijk bij de verjaardagen van Sovjetlei ders, maar Poetin wil zich graag pre senteren als een moderne president. Eerder deed hij de persoonsverheerlij king al af als 'ongeciviliseerd'. De staatszenders besteedden gisteren bij na demonstratief weinig aandacht aan de verjaardag. Alleen 's avonds werd er een interview met de president ver toond. Maar ook daar moest het er ui terst sober aan toe gaan. Poetin ontving de journalisten in zijn keuken. Terwijl regeringstroepen gisteren tijdelijk het centrum van het onrustige Bouaké binnentrokken, bedreigden rebellen aan de rand van de stad deze regeringsgetrouwe man met een vuurwapen. Foto: AFP/Georges Gobet tie iedereen die zich verzet tegen zijn agressie te chanteren." Bush zette uitvoerig uiteen waarom hij Saddam een bedrei ging vindt, maar kwam niet met echt nieuw bewijsmateriaal. De rede was volgens het Witte Huis bedoeld om antwoord te geven op 'gerechtvaardigde' vragen van de Amerikaanse bevolking over de urgentie van een moge lijke oorlog tegen het Iraakse re gime en de gevolgen daarvan. Volgens peilingen keurt een gro te meerderheid een invasie goed, maar 63 procent wil de VN-wapeninspecteurs eerst een kans geven. Bush maakte in zijn speech dui delijk te rekenen op brede steun van het Congres voor een reso lutie die de president het recht geeft zo nodig eenzijdig en pre ventief op te treden. De uit spraak van het Congres moet de VN en de wereld duidelijk ma ken dat Amerika met één stem spreekt en dat het menens is. Bush zei dat toestemming van het Congres om zo nodig ge weld te gebruiken tegen Irak niet betekent dat militaire actie op handen of onvermijdelijk is. „Maar we kunnen niet wachten op het bewijs. Het rokende ge weer kan nu komen in de vorm van een paddestoelwolk." Ver wacht wordt dat het Congres nog deze week akkoord gaat met een Irak-resolutie die Bush vol doende armslag geeft. londen/anp - Wetenschappers hebben een grote, planeetachti- ee massa ontdekt achter Pluto. Dit heeft de Britse omroep BBC gisteren gemeld. Quaoar, zoals het voorwerp voorlopig is ge noemd, heeft een diameter van 1.280 kilometer en draait elke 288 jaar één keer rond de zon. Het gaat om de grootste vondst in het Zonnestelstel sinds de ontdekking van Pluto, 72 jaar geleden. Quaoar heeft een diameter van eentiende van de aarde en is twee keer zo klein als Pluto. De massa is al op 4 juni gevonden. Michael Brown van het Califor nia Institute of Technology en zijn collega Chadwick Trujillo maakten daarbij gebruik van de Palomar Telescoop in Pasadena. De ontdekking werd vervolgens bevestigd met de Hubble ruim tetelescoop. Beelden van Quaoar werden al iiil982 waargenomen, maar destffcls werd het niet herkend als een mogelijke nieuwe pla neet. Quaor ligt in de zoge noemde Kuiper Belt, een grote massa steen- en ijsachtige voor werpen die achter Neptunus om de zon draait. Ook Pluto ligt in de Kuiper Belt. De nieuwe ontdekking onder bouwt de verwachting dat er in ons stelsel mogelijk nog voor werpen ontdekt worden die gro ter zijn dan Pluto. Daarmee wordt diens positie als een echte planeet ondergraven. „Het mo ge duidelijk zijn: Als wij Pluto nu zouden ontdekken, wetende welke andere voorwerpen er rondzweven, dan zouden we het niet beschouwen als een pla neet", aldus Brown. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Irak vormt een 'bijzonder gevaar1, omdat de 'moorddadige tiran' Saddam Hussein beschikt over chemische en bacteriologische wapens die hij kan gebruiken tegen de Ver enigde Staten. Alleen als Irak zich daarvan ontdoet, kan een oorlog worden voorkomen. Dat zei de Amerikaanse president George Bush gisteren in een speech aan de vooravond van een debat in het Congres over Irak. „Ik wil geen enkel Amerikaans leven riskeren door Saddam Hussein te vertrouwen", zei Bush. Als de Iraakse leider zich niet ontwapent, zullen de VS 'omwille van de vrede een coali tie aanvoeren om hem te ont wapenen'. De president zei zich zorgen te maken over de moge lijkheid dat Irak met onbeman de vliegtuigen dodelijke bacteri ën of chemicaliën boven Ameri kaanse doelen kan verspreiden, of dat hij massavernietigingswa pens aan terroristen kan geven. Hij waarschuwde dat Irak bin nen een jaar over een nucleair wapen kan beschikken, als het Iraakse regime er in zou slagen een kleine hoeveelheid verrijkt uranium te kopen. „Als we dat laten gebeuren, dan is een ver schrikkelijke grens overschre den. Dan is Saddam in de posi-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7