PRINS CLAUS 'Verbouwing' residentie voor afscheid 1 Eerbied voor prins-gemaal op A4 Het is tijd voor de Beschermings hypotheek. Paleis bijna klaar voor laatste eer Koningin Elizabeth niet naar begrafenis ]y[et balseming Oranjetraditie voortgezet De route van Den Haag naar Delft Wensen Claus vóór etiquette lort ;ne op [Iet CDA heeft de oor een nieuwe ter gisteren ge speet voor en me- koningin Beatrix iden van het ko- j. De presentatiebij- met de kandidaten jjsterveldt en Jan tien opgeschort tot jag dat prins Claus set in het familiegraf /neldde het CDA lop de [gelast De kermis op de is afgelast. »t stadsdeel Amster- im gisteren beslo- nis zou, traditiege- herfstvakantie, van jt 20 oktober ge- rden, pal voor het hoofdstad. Het igt wegens het over- e prins terughou- imet feestelijkheden dinsdag 8 OKTOBER 2002 met Stijn door Cees van Hoore nieuw-vennep In wegrestaurant La Place tussen Nieuw-Vennep en Hoofddorp verdrongen gisterochtend talloze foto grafen enkele lunchklanten die nietsver moedend aan raamtafeltjes zaten te eten. Sommigen zaten bijna met hun elleboog in andermans gebonden tomatensoep, zo graag wilden ze bij het raam komen. Een raam dat een panoramisch uitzicht biedt op de A4, de snelweg waarover het stoffelijk overschot van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus van het AMC in Amsterdam op fluisterstille banden naar Paleis Huis ten Bosch in Den Haag werd gebracht. „Of ik speciaal voor Claus naar dit res taurant ben gekomen?", zegt een Rotter dammer. „Welnee, we hoorden het toe vallig op de radio. Wat een heisa. Worden de opritten afgezet? Dat moeten ze voor mij eens doen als ik in een file zit. Niet dat ik Claus niet aardig vond, hoor. Hij was een fijne kerel." Bij de benzinepomp die door de ruiten van het wegrestaurant is te zien, verza melen zich steeds meer mensen. Eentje zelfs met een oranje paraplu. Het verkeer op de A4 wordt langzaamaan minder. Maar het duurt zeker tot kwart voor één voor de weg een geheel verlaten aanblik biedt en in de verte de lijkauto in zicht komt. Voorafgegaan door een drietal mo toragenten, schrijdt de wagen langzaam voort, alsof er een sterke tegenwind staat. Erachter kruipen de volgauto's met de drie prinsen - Willem-Alexander, Johan Friso en Constantijn - en het personeel. Daarachter een cordon dat de achterop komende auto's tegenhoudt. Een indruk wekkend gezicht Een zee van koplam- plichten cüe Prins Claus volgen. Duizen den schelle zonnetjes in een motregen die de lak van de lijkwagen bespikkelt. Het geroezemoes in het restaurant houdt op. De messen en vorken zwijgen. Buiten neemt een vrachtwagenchauffeur zijn pet af. Een seconde of vijftig en dan is het voorbij. Dag, geliefde prins, we hopen datje nooit meer een stropdas hoeft te dragen, dat je peluw zacht en poezelig zal zijn als de snuit van een leeuwenjong. Een Haarlemse taxichauffeur start zijn wagen. „Ik kwam hier toevallig langs en ben even gestopt, ja. Wat moet ik ervan zeggen. Net als andere doden moet ook een prins van A naar B." In een auto er naast zit een Hagenaar een hamburgertje te eten. „Bij Zeeburg kwam ik ineens achter de stoet terecht. Samen met nog honderden andere automobilisten. Een vreemde ervaring. Net alsof we ineens al lemaal familie van hem waren." Geleidelijk komt het gewone verkeer op de A4 weer op gang. Auto's razen voorbij. En overal in het land dweilen vlaggen, halfstok, de regen op. is Constantijn, oon van prins beslissen wat er op 'lag moet gebeuren s£vertoon in het land. is vrijdag jarig en 13 jaar. Het is ge- at overheidsinstan- top hijsen bij ver- an de koninklijke fa- .deze week hangt de jc wegens het overlij- ms Claus. Het is vol- csvoorlichtings- jüet duidelijk wat er jioet gebeuren. 1 eeft overleg plaats <s. Het ministerie jandse zaken laat deze week we- jesloten is en hoe de ^loeten handelen. kj landen iners Jederlandse deelne- WK wielrennen in :n rouwbanden ling van het o verlij- is Claus. Dat heeft foerder van de Ko- ?derlandse Wielren »n bekendgemaakt 1 itelstrijd begint van- e individuele tijdrit Het eve- giirt tot en met zon- ^derlands elftal isdag 16 oktober in joon de EK-kwalifi- tegen Oostenrijk, ^amateurvoetbal wor- lend weekeinde geen jast wegens het over- jrins Claus. De stoet met de lijkwagen op de A4, ter hoogte van Nieuw Vennep, op weg naar Huis ten Bosch in Den Haag. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/anp - De omgeving van paleis Noordeinde in Den Haag is gisteravond veranderd in een geschikte plek waar later in de week mogelijk duizenden mensen afscheid kunnen nemen van prins Claus. Een brede straat achter de paleistuin is volledig af gezet en voorzien van dranghek ken. Er komen ook portocabins te staan met plaats voor onder meer een eerstehulppost en toi letten. De gemeente Den Haag geeft 'gewone' Nederlanders die prins Qaus van donderdag tot en met zondag de laatste eer willen be wijzen het advies om met het openbaar vervoer naar paleis Noordeinde te komen. In ver band met de rouwplechtighe- den zijn enkele wegen rondom het paleis en de paleistuin tot en met volgende week dinsdag af gesloten. Het openbaarvervoer bedrijf HTM zet tussen het Cen traal Station en paleis Noordein de pendelbussen in. De buurtbewoners worden van daag per brief geïnformeerd over wat hen de komende dagen te wachten staat. Dat laatste geldt ook voor bewoners en on dernemers langs de route die de uitvaartstoet volgt. De bevolking krijgt vanaf donderdag gelegen heid om op paleis Noordeinde de rouwkamer te bezoeken. Met dranghekken worden de belang stellenden over de Prinsessewal en een deel van de Veenkade naar de ingang van de paleistuin geleid. Na een korte wandeling door de paleistuin komen ze te recht in het vertrek waar het li chaam van prins Qaus ligt op gebaard. Prins Qaus zou vanmiddag overgebracht worden naar pa- Paleis krijgt rolstoellift Paleis Noordeinde krijgt tij delijk een rolstoellift voor gehandicapte mensen die afscheid willen nemen van prins Qaus, zo heeft een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst gezegd. Een aannemer is druk aan het werk om de lift donder dag - wanneer de bevolking de rouwkamer kan bezoe ken - klaar te hebben. Het paleis is nu alleen te betre den via een trap. De majes teit staat er echter op dat ie dereen die dat wil haar echt genoot een laatste groet kan brengen. Daarom worden er voorzieningen getroffen in en bij het paleis. leis Noordeinde. Staatshoofden, ambassadeurs, politici en ande re hoogwaardigheidsbekleders krijgen vervolgens als eersten de kans om afscheid te nemen van de prins. De gemeente Den Haag is giste- ren, net als Delft, begonnen met het opknappen van het straat beeld. In verband met de uit vaart van prins Qaus, volgende week dinsdag, worden opgebro ken straten gedicht en bouw plaatsen 'aangekleed', aldus een gemeentewoordvoerder. Het wordt nog een fors karwei om het traject van de rouwstoet binnen een week rijklaar te krij gen. De infrastructuur in het centrum van Den Haag onder gaat al geruime tijd op meerdere plaatsen grote renovatiewerk zaamheden. rijswuk/anp - Het is nog niet duidelijk wie de uit vaart van prins Claus bijwonen. Koningin Eliza beth van Groot-Brittannië in ieder geval niet, zo heeft Buckingham Palace gisteren laten weten. Ze is dan in Canada. Wie van het Engelse konings huis wel naar Nederland afreist, is nog niet be kend. Het is nog niet bekend wie van het Zweedse ko ningspaar naar de bijzetting komt, maar volgens een woordvoerster is het 'vrijwel zeker' dat de Zweedse koninklijke familie vertegenwoordigd is. Het Zweeds koningspaar onderhoudt vriend schappelijke banden met de Oranjes. Een woordvoerster van La Zarzuela, het paleis van het Spaans vorstenpaar, zegt in een reactie dat alle agenda's worden omgegooid om iemand te kun nen afvaardigen naar de uitvaart. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Net als het Zweeds koningspaar, hebben de Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sofia warme banden met het Nederlands vorstenhuis. nformatie d»eristen k am - De Nederland- k voor Toerisme gaan /(je de komende week ^•land willen komen, eji over het overlijden Via de kanto- fjuitenland en het in- Jóerisme Recreatie (TRN) onder andere 0^i dat toeristen die bezoeken, dat beter Tide week dinsdag TRN heeft 17 bu- buitenland, waar giformatie kunnen in- jq-er een vakantie in „We laten ze weten eiand er dezer dagen ie(s uit ziet", zegt een kjdef. :n tfi °t museum uitvaarten Het stedelijk muse- Insenhof in Delft """laag een tentoonstel- Dninklijke uitvaarten, ie "Vorstelijke uitvaar- en hoe leden van het huis sinds de moord ejde Zwijger in 1584 <rPt in de Nieuwe Kerk pimte waar mensen /Jeanceregister kunnen gijn vitrines ingericht originele prenten, ^chiefs tukken. De ijine is gewijd aan het /prins Claus, aanstelling laat niet al- eefoe Delft de laatste in/voor de koninklijke dfld, maar ook hoe in mr eeuwen de bijzettin- it meer allure kregen. je je laatste uitvaarten, gin Emma en prins gea 1934 en van konin- jimina in 1962, zijn n&n gemaakt. Een com- i die beelden is te zien /j^ieentearchief, even- Je Oude Delft. "Vorste llen' is te zien tot en fdag, de dag voordat in de Nieuwe Kerk ;ezet. rijswijk/anp - De route van de uitvaartstoet voor prins Claus leidt van paleis Noordeinde naar de Nieuwe Kerk in Delft. De rijtuigen rijden van Den Haag via Rijswijk naar Delft. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst ligt de route in beginsel vast, maar kunnen er tot op het laatst wijzigingen in worden aangebracht. Vanaf paleis Noordeinde gaat de lijkkoets, gevolgd door een of enkele leden van de koninklijke familie onder escorte via de Heulstraat naar de Kneuterdijk en verder naar Buitenhof en Spui. De route gaat verder over het verkeersplein Rijswijkseplein naar Rijswijk. Na de Haagweg en Rotterdamseweg volgt de stoet de Laan van Hoomwijck, Singel en Poortweg. Bij het Instituut Defensie Leer gangen (IDL) in de wijk Ypen- burg maakt de stoet een korte stop. Daar vindt de formatie van de totale stoet plaats. Daarin voegen zich dan de overige le den van het koninklijk huis die per auto naar het IDL zijn geko men. De rijtuigen en escortes vervol gen hun weg over de Vrijenban- selaan en Wateringse Vest naar het Noordeinde in Delft. In het oude centrum van Delft gaat het gezelschap over de Oude Delft, Nieuwstraat en Cameretten naar de Markt. Langs het Raadhuis aan de markt komt het stoffelijk overschot aan bij de Nieuwe Kerk. Tot aan het IDL worden de stoffelijke resten van Claus begeleid door een bereden es corte van de politie Haaglanden, bereden ere-escorte Koninklijke Marechaussee, bereden ere-es corte politie en een rijknecht majoor en twee keer een rij knecht. Dan komt de lijkkoets. Dan volgen twee bereden adju danten van de koningin, een bloemenrijtuig, een bereden ere-escorte van de cavalerie en een volgrijtuig. Na het Defensie-instituut ziet het gevolg er als volgt uit: een bereden escorte van politie Haaglanden, een militair ere-es corte te voet, een bereden ere- escorte van de Koninklijke Ma rechaussee, een bereden ere-es corte van de politie, een rij knecht-majoor plus twee rij knechten en de lijkkoets. Tot slot komen er twee bereden adjudanten van de koningin, een bloemenrijtuig, een bereden ere-escorte van de cavalerie, volgkoetsen en een militair ere- escorte te voet. door Rudi Buis den haag - Het lichaam van prins Claus is vrijwel direct na zijn overlijden in het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam gebalsemd. Daardoor blijft het lichaam van de prins voor langere tijd in goede conditie. Het balsemen van overledenen is in Neder land officieel verboden omdat lichamen moeten kunnen ontbinden. Leden van het koninklijk huis vallen echter niet onder die wet, zodat ze ook niet per se binnen vijf da gen hoeven te worden begraven. Zo krijgt het volk de gelegenheid om afscheid te ne men van prins Claus. Balsemen is eigenlijk niets anders dan het inbrengen van een conserverende vloeistof in het lichaam. Bij een intact bloedvatensys teem bereikt deze vloeistof iedere plaats in het lichaam. De vloeistof doodt de bacteri ën, zodat het lichaam wordt gefixeerd en stevig aanvoelt. De behandeling zorgt er voor dat het lichaam langer 'goed' blijft. Ook behoudt de overledene zo zijn 'natuurlijke blos'. Balsemen moet binnen enkele dagen na het intreden van de dood gebeuren. Prins Qaus is al meteen in de nacht na zijn overlijden gebalsemd. Een goede zaak, vindt J. Schu- rink, beheerder van het mortuarium in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam. „Want al twee uur na het overlijden komen de bacteriën in het lichaam, voornamelijk in de darmen en de maag, in actie. Dan begint de versterving, zoals wij zeggen." Hoe snel ler het lichaam daarna wordt gebalsemd, des te beter de overledene er uit blijft zien. Voor het balsemen zoeken de artsen tegen woordig meestal bloedvaten in het been op. Met een afzuignaald en een pomp wordt het bloed uit het lichaam gehaald en met een andere naald wordt een verdunde chemi sche oplossing in het lichaam gebracht. De ze oplossing bestaat onder meer uit formali ne in combinatie met alcohol. Zo blijft het lichaam van de overledene op een gemak kelijke manier zonder koeling bewaard. Hoewel het in Nederland wettelijk verboden is om lichamen te balsemen, zijn er naast leden van het koninklijk huis nog meer uit zonderingen mogelijk. Overledenen die in het buitenland worden begraven worden ook vaak gebalsemd om het lichaam langer intact te houden. Sommige luchtvaartmaat schappijen of landen waar het lijk wordt in gevoerd eisen zelfs dat het lichaam wordt gebalsemd. Het balsemen stamt van oorsprong uit de Oud-Egyptische cultuur. In de prehistorie begroef men de doden gewikkeld in matten of dierenhuiden in het zand van de woes tijn. In een dergelijke omgeving werd al het vocht aan de weefsels van het lichaam ont trokken, waardoor er natuurlijke mummies ontstonden. Later legden de Egyptenaren de doden in kisten en bouwden ze daar graven voor. Daarin rotten de lijken weg, terwijl het vol gens de oude geloofsvoorstellingen van de Egyptenaren juist van belang was dat het aardse lichaam goed intact bleef. Daarom werd er daarna geëxperimenteerd met het wikkelen van lichamen in linnen doeken, waarbij de organen uit borst- en buikholten werden verwijderd. Later, in de zevende eeuw na Christus, raakte het balse men in Egypte in onbruik. Toch bleef deze methode van 'conserveren' bestaan en heb ben artsen de laatste decennia tal van tech nieken met chemische oplossingen uitge vonden Waarmee lichamen van overledenen kunnen worden gebalsemd. De laatste Oranje die werd gebalsemd was Koning Willem Dl in 1890. Koningin Wilhel- mina is op eigen nadrukkelijk verzoek niet gebalsemd. Het conserveren van het stoffe lijk overschot bleef ook achterwege bij haar man Hendrik en bij koningin-moeder Em ma. In het verre verleden lag er vaak een lange tijd tussen het tijdstip van overlijden van een lid van het Huis van Oranje en de bijzet ting in de Nieuwe Kerk in Delft. Het duurde bijvoorbeeld ruim zeven maanden voordat het gebalsemde lichaam van Louise de Co- ligny, de vierde vrouw van Willem van Oranje, in Delft haar laatste rustplaats vond. Het bijzetten van prins Maurits fiet vijf maanden op zich wachten. Met het balsemen van prins Qaus wordt een oude Oranjetraditie voortgezet. Uit ar cheologisch onderzoek in Breda is gebleken dat ook de voorvaderen van Willem van Oranje al werden gebalsemd, destijds met welriekende kruiden. Het lichaam werd na het verwijderen van hart en organen gevuld met hars en bijenwas. Van de balseming van de in 1584 vermoorde Willem van Oranje is een uitgebreide be schrijving bewaard gebleven van de Delftse geneesheer Pieter van Foreest en diens col lega Comelis Buysen. De lijst met gebruikte middelen vermeldt onder meer aloë, marjo lein, lavendel, kruidnagelen en nootmus kaat Van Foreest dacht door de balseming het lichaam acht tot tien jaar te kunnen conserveren. den haag/anp - Het karakter van de uitvaart van prins Qaus is voor een groot deel afhanke lijk van zijn laatste wensen. Dit zegt Oranjekenner en etiquette- specialist R. van Ditzhuyzen. Gewoonlijk worden leden van het koninklijk huis na hun over lijden per koets van paleis Noordeinde naar het familiegraf gebracht. „Maar als de prins graag een auto had gewild, dan zou dat wel kunnen", zegt ze. Kledingvoorschriften behoren ook tot de etiquette. De hofda mes dragen de komende week sobere, donkere kleding en de mannelijke leden van de hof houding dragen een zwarte das. Ook de geüniformeerde militai ren aan het hof tonen hun rouw door een zwarte band om hun linkerbovenarm te dragen. Ver der is het gebruikelijk dat politi ci zich wat somberder kleden. „Ik zag Rosenmöller met een das", zegt Ditzhuyzen. „Ik hoop anp - bron: RVD dat Heinsbroek dat ook doet. (advertentie) Het is tijd voor de Rabobank. Rabobank Instituut Defensie Uffgangen PUNACKER BERKELENRODENRUS 3 km Route koninklijke uitvaartstoet De lijkkoets vertrekt dinsdagochtend 15 oktober, gevolgd door een enkele leden van de koninklijke familie, van Paleis Noordeinde in Den Haag naar de Nieuwe Kerk in Delft. De complete route (onder voorbehoud): voorzijde Paleis Noordeinde - Heulstraat Kneuterdijk - Buitenhof - Spui - Rijswijkseplein - Rijswijkseweg - Haagweg - Rotterdamseweg - Laan van Hoornwijck - Singel - Poortweg - Instituut Defensie Leergangen (hier sluiten overige volgrijtuigen en escorte aan) - Poortweg - Vriienbanselaan - Wateringse Vest - Noordeinde - Oude Delft - Nieuwstraat - Camaretten - rond Raadhuis - rond Markt - Nieuwe Kerk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3