'Het komt aan op erkenning' 1 GESPREK VAN DE DAG D66 en LPF willen spreekrecht voor slachtoffers in rechtszaal Ouders vermoorde Froukje Schuitmaker willen spreekrecht niet tijdens maar na het procrf Nieuwe vrienden HDC152 MENSELIJK Superspion JAMES BOND is voortaan van de blauwe knoop. Volgens The Sunday Telegraph zal 007 in zijn nieuwste film Die Another Day alleen mineraalwater tot zich nemen. De fans van Bond zullen het 1Ml dan ook moeten doen zonder de be faamde zinssnede dat Bond zijn martini 'shaken, not stirred' wil drinken. Een woordvoerder van de Britse Bond-fanclub reageert in de krant verbolgen op de kennelijk nieuwe drankgewoonten van 's werelds beroemdste spion. „Het was juist een drankje dat zoveel bij hem paste", jammert de zegsman van The Commanders Club. „James Bond is juist altijd geassocieerd met een bepaalde mate van roe keloosheid." Foto: Reuters Een exemplaar uit de eerste editie van het boek HET KA PITAAL van Karl Marx is voor een recordprijs van 29.000 Zwitserse frank (bijna 20.000 euro) verkocht op een boe kenveiling in Zürich. De verkopers van de galerie Koller hadden verwacht dat het Duitstalige werk minder dan de helft zou opbrengen. Het proces tegen de Amerikaanse actrice WINONA RYDER is een week uitgesteld. Zij had gisteren voor de rechter in Los An geles moeten ver schijnen op beschul diging van winkel diefstal, vernieling r en illegaal bezit van medicijnen. Waarom besloten is de - rechtszaak uitte stellen, werd niet meegedeeld. De 30- jarige actrice werd op 12 december in Beverly Hills aange houden, maar is op vrije voeten na betaling van een borgsom van 20.000 dollar. In juni ontkende Ryder voor een rechter in Beverly Hills kleding ter waarde van 5500 euro te hebben gesto len uit het warenhuis Saks. De openbaar aanklager zei echter over bewijzen voor de diefstal te beschikken. Een bewaker van het warenhuis zou hebben gezien dat Ryder kleding in een pashokje in haar tas deed, na de beveili gingsstrips te hebben verwijderd. Foto: Reuters Voor de zoveelste keer sinds vorig jaar is in Twente op nieuw een PAARD ernstig door een DIERENBEUL mis handeld. Nog altijd heeft de politie geen spoor van de da der of daders die al een lange reeks dierenmishandelin gen op hun naam hebben staan. „Je wordt er beroerd van", zegt woordvoerder Henk ten Napel van de Stichting Zinloos Geweld tegen Dieren. Hij loofde gisteren 5000 euro beloning uit voor de goudep tip die naar de dieren- mishandelaar(s) leidt. De jongste mishandeling had zon dag tussen 16.00 en 17.00 uur plaats bij een paard in een weiland in De Lutte. Het dier werd bij zijn anus met een mes bewerkt. De steekwond kon door een dierenarts worden gehecht. De van oorsprong Hongaarse porno ster llona Stal Ier, beter bekend on der haar pseudo niem LACIC- CIOLINA, is bereid met president Saddam Hussein van Irak in de kof fer te duiken in ruil#voor wereldvrede. Dat heeft het voormalige Italiaanse parlementslid gezegd in een vraaggesprek met de Cata laanse krant El Periodico. Staller herinnerde eraan dat zij hetzelfde voorstel heeft gelanceerd bij het uitbreken van de Golfoorlog in 1990. Bij een eventueel geslachtsver keer tussen llona en Saddam zullen de vonken er niet af springen. De pornoster zou haar vredesoperatie verrich ten 'met dichtgeknepen neus en gesloten ogen'. „Ik zou het voor de vrede doen", aldus Staller. Foto: EPA De aanleg van een weg in de Watergraafsmeer in Am sterdam heeft geen invloed op het voortbestaan van de RUGSTREEPPAD, aldus onderzoekers. Op de plek van het toekomstige het Science park, een weten- schaps- en technologie centrum, hebben zij het zeldzame beest zich niet zien voortplanten. In april schorste de rechtbank in Amsterdam de aanleg van de verbindingsweg op het Science park, omdat de rugstreeppad mogelijk in gevaar zou komen. De ge meente Amsterdam gaat nu vragen deze schorsing op te heffen. De rugstreep pad heeft de aanleg van het Science park minimaal een half jaar weten op te houden. Daarmee kan het beestje zich scharen onder het gezelschap bouwstop- pers: korenwolven, zegge- korfslakken, kamsalaman- ders en de zandhagedis. Rolling Stoneszan- ger MICK JAGGER heeft zijn oude school een bedrag van 100.000 pond (160.000 euro) ge schonken om het muziekonderwijs te stimuleren. De Dart ford Grammar School in het graafschap Kent gaat het geld gebruiken om het muziekcentrum uit te breiden. De school be schikt al over twee aula's, een opnamestudio en repeti tieruimtes. Jagger vindt dat de leerlingen moeten worden aangemoedigd om te zingen en instrumenten te bespe len. Schoolhoofd Tony Smith zei dat het dankzij de gift mogelijk is duizend leerlingen muziek te laten maken in koren en orkesten. Foto: AP Vanaf volgend jaar kunnen Italiaanse restaurants bui ten Italië proberen CERTI FICATEN behalen om aan te tonen dat hun keuken authentiek Italiaans is. Het Italiaanse ministerie van bosbeheer en landbouw heeft gisteren aangekon digd een commissie samen te zullen stellen die dë cer tificaten gaat verstrekken. De restaurants zullen op drie onderdelen worden gekeurd, namelijk ingredi ënten- bereidingen servi ce. Daarnaast zullen onder andere het soort gerechten dat wordt geserveerd, de gebruikte recepten, de pre sentatie en de inrichting van het restaurant door de commissie worden meege nomen in haar oordeel. Veel Italianen maken zich zorgen over de talloze Itali aanse restaurants wereld wijd waarvan velen hun klanten gerechten voor schotelen die de oorspron kelijke Italiaanse keuken geen recht doen. DINSDAG 8 OKTOBER 21 Het slachtoffer krijgt de laatste jaren steeds meer aandacht. Niet alleen buiten de rechtszaal, ook in de Paleizen van Justitie wordt zijn stem steeds indringender gehoord. D66 en LPF willen dat nu via een wetsvoorstel regelen en het slachtoffer spreekrecht in de rechtszaal geven. Tot nu toe kan het slachtoffer of de nabestaande bij veel recht banken schriftelijk zijn visie geven op het misdrijf en aangeven wat de gevolgen voor hem zijn. Officieren van justitie hebben dan vlak voor de zitting een gesprek met het slachtoffer. Van dit on derhoud wordt een verslag gemaakt, dat als officieel processtuk aan het dossier wordt toegevoegd. Een dergelijke uiting kan volgens de tegenstanders van het spreekrecht soms leiden tot onnodige emotionele taferelen die de rechtsgang geen goed doen. De rechtszaal is immers niet de plaats voor het slachtoffer het is de plek waar de verdachte ter verantwoording wordt geroepen. Volgens J. Knap, advocaat in Amsterdam, komt het slachtoffer na het vertellen van zijn verhaal zelfs thuis van een koude kermis. Als het slachtoffer zijn malheur uitspreekt, kan de rechter daar namelijk niet op reageren. Dit levert natuurlijk teleurstelling op en het spreekrecht is daarom eigenlijk niet ethisch. Het slachtof fer wordt een worst voorgehouden." Knap denkt zelfs dat er een historische fout wordt gemaakt als het wetsvoorstel wordt aangenomen. Het vermengt namelijk het civiele recht met het strafrecht. „In dit licht is de hele opW' ring van het slachtoffer een misverstand. Het publiekelijk nP10 (dus het ter verantwoording roepen van de verdachte) woiNs 0 mengd met het particulier belang (dat van het slachtoffer)..^ die twee zaken tegelijk wil regelen, moet je het Nederlands?^ proces opnieuw herschikken.r ,u Buro Slachtofferhulp Nederland is verheugd over het hern?10 c wetsvoorstel. Tot nu toe hing een eventueel inbreng van he slachtoffer af van de willekeur van de rechter. Het is volgens Slachtofferhulp aan het slachtoffer hoe hij yj geren: schriftelijk of mondeling. Ook weigering moet moge 0| ,-D. |gt v Froukje Schuitmaker werd op 10 januari 1999 neergeschoten in Bacchus, een dis cotheek in Gorinchem. De 17-jarige Sleeuwijkse overleed twee dagen later aan haar verwondingen. Ook Marianne Roza vond de dood door kogels die door een dichte deur werden afgevuurd. Inge van Boxtel raakte gewond. De ouders van Froukje hadden tijdens het proces in de rechtszaal willen spreken, maar kre gen daar destijds geen toestemming voor. Erkenning. Dat is het woord waar het bij hen om draait. Als ze tijdens het proces hadden mogen spreken, had den Kees en Hank Schuitmaker gepro beerd die gemoedstoestand over te brengen. Erkenning krijgen dat Froukje groot onrecht is aangedaan en erken ning krijgen dat hun verdriet daarover immens is. Erkenning kan volgens hen leiden tot verzoening. Spreekrecht in de rechtszaal heeft in de ogen van de moeder van het vermoor de meisje alleen nut als dat recht iets wezenlijks toevoegt aan de verwerking van het verdriet van het slachtoffer of van de nabestaande. Als het een onder deel van een 'samenhangend stelsel' is. Als je als nabestaande tot de proces dag voortdurend bent ontkend in je ge voelens en je tijdens het proces vooral gal wil spuwen, heeft het - althans in mijn gedachtegang - geen nut. Ook als het spreekrecht enkel wordt gebruikt om wraakgevoelens naar de verdachten te uiten of om de rechter te beïnvloe den is het spreekrecht een heilloos middel", gaat Hank door. Het staat voor haar als een paal boven water dat de rechter zijn werk in volstrekte onaf hankelijkheid moet doen. Nu, bijna vier jaar later, voelen ze zich op geen enkele manier door politie en justitie tekort gedaan. „We zijn gedu rende de hele procesgang fantastisch begeleid. Van het ontvangen van aller lei informatie over de procesgang tot en met het regelen van een aparte ka mer tijdens het proces", blikt Hank Schuitmaker terug. De grotere aandacht voor de kant van het slachtoffer is volgens de Sleeuwijkse een goede ontwikkeling, omdat zijn po sitie lang is ontkend, maar het moet niet doorslaan naar de andere kant. In de rechtszaal mag daarom niet 'alles' gezegd worden. Al te emotionele tafe relen en ordinaire scheldpartijen heb ben voor niemand een positief effect. De rechtszaal is er uiteindelijk maar voor één zaak: het is de plek waar de verdachte terecht staat en zich moet verantwoorden. Mevrouw Schuitmaker zou, om de procesgang niet te versto ren, het spreekrecht voor het slachtof fers daarom niet tijdens, maar na het proces een plaats willen geven. „Ver geet niet dat we tijdens het proces van verdachten spreken en zij (nog) geen daders zijn." Eigenzinnig Froukje ging op 10 januari 1999 voor de tweede keer in haar leven uit in Gorin chem. Vader Kees bracht haar op de fiets, moeder had als verpleegkundige een late dienst in het Gorinchemse zie kenhuis. Er was afgesproken dat Frouk je bij een vriendin zou blijven slapen. „Froukje was behoorlijk eigenzinnig. Ze Froukje Schuitmaker. Familiefoto zat in de vijfde klas van het gymnasium en ze wilde na de school naar de musi- calschool van Frank Sanders. Ze was extravert, beslist geen binnenvettertje, maar toch denk ik dat ze een hele eigen binnenwereld had. Zo gaat dat als kin deren opgroeien tot jonge, volwassen mensen." Rond half twee moeten de schoten zijn gelost, maar omdat Frouk je geen identiteitsbewijs bij zich had, hoorden vader en moeder Schuitmaker het pas zondagmorgen om vijf uur. La ter wisten ze dat er vanaf het moment dat hun dochter gewond is geraakt er een keten van mensen was die voor haar hebben gezorgd. In het UMCU waar ze naar was toege bracht, is Froukje nog door een neuro- chirurg geopereerd. „Een 17-jarige, daar ga je voor, maar er is wel een grens", zei die chirurg na de operatie tegen de familie. Hank begreep precies wat hij bedoelde. Froukje had nooit als een plant verder willen blijven leven. Maandagavond om half acht ademing stopgezet en FroukE I uur later overleden. „Juist oir* zoveel van haar hielden, moiHl gaan. Het was voor ons geenp niet aan mee te werken. Een beslissing heeft te maken niej1? leven en weten wanneer het l een leven onontkoombaar is^|r is Destructief 13 ia at o Na de begrafenis en het peillP1 driet kwam langzaam de worjl was me diep bewust dat ik ni niet op de verdachten moestr J Zou het zin hebben gehad alf deur van de gevangenis was fsv. ken? Ik voelde dat dat soort rr eindelijk destructief voor ons P uitpakken." 60 „Ik uitte mijn woede door bri?' schrijven, bijvoorbeeld naar van een stuk over het 'zonder f chanisme' in Trouw. In dit vees werd een vergelijking gemaalloe de massale rouw rond Froukj anne en offerrituelen van ges den, de zogeheten zondebok!3l terugkijk op die periode, denl toen alles aanpakte om de tijd*"* door te komen. En het schrik brieven was een van de sfratee5P te overleven. Toen we hoord^ niet mochten spreken in de n0n hebben we de media ingeschrmj werden we voor allerlei intend genodigd. Ook dat hielp de tir.ei komen." De moeder van Froukje schrery een brief naar de officier van r deze brief ging het vooral ove m gen verdriet. Voor de verdach1™ ze ook een woord. Ze hoopteP. zijner tijd hun eigen verantwc 01 heid onder ogen durfden zierls ooit met zichzelf in het reine P?1 komen. De brief werd tijdens^ ces, waar ze overigens zelf ni^m' wezig was, voorgelezen. I00K „Mijn man en ik konden dat 1 aan. Onze zoon is wel bij de z?nn weest en hij zei dat het tijdens voorlezen van de brief doodst Misschien was het ook wel goflf niet mochten spreken in de re want we zaten zelf nog boord»® ties. We waren daardoor erg lc baar." AM Als ik terug kijk, dan denk ik.v°j brief wat betreft het proces vof0 voldoende is geweest. Och, wï tijdens zo'n periode nog meei.ov spraak was ook belangrijk om' procesgang daarmee werd afg?ult Er is dan een periode van onz1 voorbij. De verdachten zijn da' en hoewel ik geen wraakgevoé1 j*c ze heb, weten zij dat ze Frouk? onrecht hebben aangedaan. R te mij ook niet uit of ze negenl01?- den, acht of zestien jaar hebbr. gen. Ik denk eigenlijk zelden a Dat is niet zinvol, want Froukjer 0 door dat soort gedachten nietï enige naar wie mijn gedachtei^1 eens uitgaan is de man die he^111 schoten. Aan hem heb ik ook idei geschreven en hij heeft geantv heeft ook woorden gesproken doorklonk dat hij besefte dat F onrecht is gedaan en dat hij of 7 voor ons verdriet. Zo is het goi lopig." Irene Nieuwenhuijse Inst iaa; Zoals elk telefoongesprek met iemand die je niet kent, komt ook dit wat moei zaam op gang. „Hallo, u spreekt met de moeder van Martijn.Ik blijf net lang genoeg stil om de tegenpartij tot een verduidelijking aan te zetten. „Mar tijn zit bij uw zoontje in de klas. En nu heeft uw zoontje Martijn al een paar keer uitgenodigd om bij hem te komen spelen. Uw zoontje zegt dat zijn moeder het ted vindt. Nu bel ik even voor een afspraak. Donderdagmiddag zou wel schikken. Drie tot vier keer per week krijg ik de laatste tijd dit soort telefoontjes. Ze begin nen bijna allemaal hetzelfde, alleen de naam van het klasgenootje verandert steeds. Net als de intonatie van de stem van de moeder. Mijn zoon heeft tivee vaste vriendjes, die inmiddels behoren tot ons huis- meubilair. Maar hij is daarnaast niet vies van wisselende contacten. Ik verdenk hem ervan dat hij een schema in z'n hoofd heeft, aan de hand waarvan hij gaandeweg de hele klas bij ons uitnodigt. Voorlopig alleen de jongens, maar omdat dat er 26 van de 35 zijn, kunnen we dus voorlopig nog even vooruit. „Hallo, u spreekt met de moeder van Benja min. Weerzon aarzelende stem. De moeder van Benjamin. Ik krijg er geen naam en geen gezicht bij. Maar ik voel aan m'n water dat Benjamin bij mijn zoontje in de klas zit. „Ik bel even voor een afspraak.Ik laat weer even een stilte vallen. „Jij belt helemaal niet om een afspraak te maken. Jij belt om een afspraak dóór te geven. Jij behandelt mij als de recep tionist van mijn zoon.Maar dat durf ik alle maal niet te zeggen. Nadat hij aanvankelijk onaangekondigd met Jan Rap en z'n maat op de proppen kwam, heb ik mijn zoon duidelijk proberen te maken dat het voor onze planning handig was om te weten wie en wat we na schooltijd konden venvachten. Zodat we ons leven daar een beetje op afkonden stemmen. Dat we ook eens weg konden, na half vier, zonder bij de voordeur eerst met een hysterische nazaat en een bedremmeld vriendje te moeten afreke nen. Altijd eerst even vragen, luidde het de vies. Altijd vooraf even vragen, luidde daarna de verduidelijking, in antwoord op zijn 'Ik vraag het nu toch!!'. Daarna heeft hij onder zijn klasgenootjes massaal het zaad gezaaid en komt de oogst nu via de telefoon tot mij. „Hallo, u spreekt met de moeder van Bas..... Nieuwe vriendjes zijn lastiger dan oude, vaste vriendjes. Die weten de weg lopen naar het favoriete hebbedingetje waarmee ze willen spelen en - als je ze regelmatig voert met snoep en iets te drinken geeft - heb je er verder geen omkijken tiaar. Nieuwe vriendjes weten niet waar ze het zoeken moeten. Ze halen alles overhoop, compleet hitsig van alle nieuwe in drukken die ze opdoen. Overal wordt een mi nuut mee gespeeld, en verder gaat het weer, naar het volgende stuk speelgoed dat ze zelf thuis niet hebben. „Hallo, u spreekt met de moeder van Daan. Ja ja, uit de klas van mijn zoon. Weer iemand zonder naam en gezicht. Ben ik eindelijk in een fase van mijn leven dat vrouwen mij weer spontaan opbellen, verbergen ze hun identi teit achter het moederschap. Dnii ïe n bnl pui Nieuwe vriendjes brengen ook hun ejde indeling mee. „Bas moetom vijf uur ft i* zijn. Dan moet hij zwemmen.Vijfiu houd het in de gaten. „Martijn moetv^ zes eten.Is ook genoteerd. „Daan miear zes uur naar atletiek." Dat is handig lï111 tijd eten wij ook altijd. De afspraken Peri zoon en zijn gezelschap overlaten, wffti Tien keer kan je uitleggen dat Martijfa? huis moet als de grote wijzer van de IP™ mijn zoons kamer op de 6 staat, mad^ti om tien voor zes wakker schrik uit ewoe wacht schoonheidsslaapje op de bantjoc Martijn nog steeds begraven onder dfld, „Hallo, u spreekt met....Gek word i'«r e( aarzelende vrouwenstemmen. „Laatimi den, met de moeder van een vriendje |e_'a klas van m'n zoon?" gin „Nee, met Chantal Verbiest, van Lagé119 Assurantiën. Bent u al op de hoogte i#™1 mogelijkheden van onze nieuwe penSn lis|di< „Nee, vertel op. Ik ben dolblij dat u arte Idaj is ir »P7P

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2