Uitvaart Claus vereist krachttoer i Leiden haalt feestelijke kantjes af van evenementen Laser Computer Europe maakt doorstart Boze droom van elke ouder werkelijkheid in Voorhout Leidsch Dagblad 'RVD heeft HMG om tuin geleid' Sluipschutter Washington slaat weer toe Plechtigheden in Nieuwe Kerk van Delft dag vervroegd Brand in kerk Regiokatern met nieuwe pagina Leidsch Dagblad MEEN an KPMG fj or Peper Spreekbaar SI Vladimir Abraham en ert kroon IECIO '«■jest bij komst Herman Naturalis e nachtjes en over f|oete Inval de deuren \a de Boisson oéden is een weinig re«n, maar blijven is /evoorgoed meren nr. 43048 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 OPGERICHT 1 AAAART 1860 dinsdag 8 oktober 2002 Leidsch. Dagblad. S Zonnig pEBarttffij o U/4 JMENTAAR en uJSELIJKE MAAT bijacties op het overlijden Claus keert één begrip terug. In Claus werd k lijden herkend; van on die kampte met licha- eken geestelijke ziektes en rf| prins-gemaal die wor- ihet de beperkingen van o/ttie. Dat mededogen mag oeiet eenmalig blijven. Het insi van prins Claus is een 1 piment om opnieuw na te hover de menselijke maat nonarchie. Uitgangspunt le/noet zijn dat de partner M staatshoofd er recht op ai^en leven en functie zin- tö vullen. Voor aankomend vdi Maxima is dat van het m\ belang. bloemde zelf het Konink- //eNederlanden ooit een re- >lè met een erfelijke vorst ei hoofd. Dat was een tref- Yhalyse van de beperkte - nferid ceremoniële - rol wi koningshuis vervult t positie van de Oranjes g discussie staat, doppen leriander en de Neder- Bstaat voor het overige m eigen boontjes. De po- p van de koninklijke fami- va rol breder te laten zijn van lintenknipper, stui- cu zelden op grenzen, cikt het scherpst bij de rtemaal. Prins Hendrik r U weg, Bemhard trok de hdereld in om uit de scha- roin de troon te treden, rceverde een moeilijk ge- leim zich met zaken die m aan het hart lagen - zo- ?titwikkelingssamenwerking fi/iogen bezighouden. Wil- Vtoander en Mdxima ver beter lot dan dat van ïplaatsen en het van liefdadig- igen. u/4 alleen wanneer het leer- <tzh de 'ministeriële verant- voor het doen en an leden van het konink- 8 verder wordt ingeperkt lefen taakinvulling van Wïl- itfxander, een eigen 'baan' (btima, eigen opvattingen: rfDr moet meer ruimte ko- ?e£olang de koninklijke fa- '7 Je ruimte benut in de we lp dat ze een samenbin- rol in de samenleving o Hervullen, is er niets op te- Is de menselijke maat de is die Qaus nalaat, hoeft tarchie geen lijdensweg te te Vries Hilversum - Het is een sprookje dat de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) de NOS als eerste moet inlichten, als er vanuit het ko ninklijk huis belangrijk nieuws te melden is. „De NOS heeft slechts de oudste rechten, meer niet", aldus een RVD-woord- voerder. Nergens staat in de Mediawet omschreven, dat de publieke omroepen als eerste moeten worden ingelicht, zoals zondag wel is gebeurd met het overlijden van prins Claus. Of het niet een beetje een merk waardige situatie is, dat de RVD als eerste de NOS inlicht en pas daarna de commerciële landelij ke omroepen als HMG (RTL 4, 5 en Yorin) en SBS Broadcasting (SBS 6, NET 5 en V8), zegt de RVD geen boodschap te heb ben. De NOS was om 19.45 uur op de hoogte gebracht van het overlijden, driekwartier later werden HMG en SBS ingelicht. Intussen heeft de woede bij HMG toegeslagen. „Wij gaan een officieel protest indienen", aldus een woordvoerster van de HMG. „We zijn nu om de tuin geleid, dat vinden wij buitenge woon kwalijk". washington/rtr/dpa - Een der tienjarige jongen in Bowie in de staat Maryland is gisterochtend het achtste slachtoffer geworden van de sluipschutter die sinds vorige week Washington en om geving onveilig maakt. Dat heeft de politie meegedeeld. De jongen werd voor zijn school beschoten, kort nadat zijn tante hem daar had afgezet. Hij werd in zijn borst en buik geraakt. Zijn tante bracht hem naar het ziekenhuis, waar hij een spoed operatie van drie uur onderging. De jongen verkeert nog steeds in levensgevaar. De schutter vermoordde vorige week zes mensen en bracht een vrouw zware verwondingen toe. De meeste keren sloeg hij van grote afstand op klaarlichte dag toe. In de Amerikaanse hoofd stad heerst sindsdien angst en paniek. De scholen in Washing ton en omgeving hebben hun veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Kinderen mogen in de pauze niet meer op het school plein spelen en sportactiviteiten buiten de gymzaal zijn afgelast De politie maakt naar aanlei ding van informatie van getui gen jacht op twee mannen in een witte bestelwagen. door Silvan Schoonhoven leiden - Een koninklijke uitvaart zet tal van evene menten, concerten en huwelijken onverwacht op losse schroeven. Organisatoren buigen zich over de vraag: wat is gepast en wat is niet gepast? Verbiedt het protocol dat huwelijken gesloten worden op de dag dat een lid van het koninklijk huis begraven wordt? Inmiddels zijn de officiële richtlijnen van de overheid bekend. Directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouw burg is druk aan het bellen om het programma eventueel om te gooien. Aanvankelijk lijkt het er op dat de uitvaart op woensdag valt: uitgerekend de dag waarop de schouwburg een première van Montezuma's Revenge op het programma heeft staan. Nu blijkt dat de begrafenis op dinsdag is, is de nood minder hoog: dan verzorgt de a capella- groep alleen een try-out. „Een dergelijke situatie hadden we aan de hand toen Pim Fortuyn werd vermoord", vertelt Van Mossel. „Een paar dagen later stond een cabaretvoorstelling op het pro gramma van Rooyackers, Kamps en Kamps. Daar in werd iemand door het hoofd geschoten, die vervolgens minutenlang lag te bloeden op het po dium. Nóg komen die jongens bij het spelen van die scene niet los van het gebeurde." Simone Pormes, Karei Boehlee en Lo van Gorp zagen de presentatie van hun nieuwe CD in het LAK-theater aanvankelijk ook samenvallen met de uitvaart. Geen reden tot zorgen voor Van Gorp: „Het is rustige, akoestische muziek, bepaald geen feestgedruis. Ik denk niet dat het optreden bijt met een koninklijke uitvaart. De muziek gaat over serieuze kwesties als 'mensen verliezen' enzo." Al valt een protestbijeenkomst tegen de verhoging van het collegegeld twee dagen na de begrafenis, de Socialistische Partij in Leiden heeft de actie toch afgeblazen. Ook Naturalis heeft maatregelen genomen voor de opening van Dino Argentino, die vrijdag plaatsvindt Volgens woordvoerder Hans Dautzenberg heeft het natuurhistorisch mu seum 'de feestelijke kantjes' ervan afgevijld. De geruchten dat het protocol het sluiten van hu welijken verbiedt, zijn onjuist Een woordvoerster van de gemeente Leiden meldt dat alle huwelijken gewoon doorgaan, volgende week dinsdag. Bij haar is niet bekend of huwelijken spontaan zijn afgelast 'omdat het geen gezellige dag is'. Inmiddels zijn de officiële richtlijnen van de over heid bekend geworden. Geen nationale rouw; alle feesten van de rijksoverheid zijn afgelast Bij ande re officiële evenementen moet de 'nodige sober heid' in acht worden genomen. Hein van Woer den van de gemeente Leiden: ,Als iemand een popconcert organiseert, moet hij dat zelf weten. Voor zover ik nu kan overzien hebben de richtlij nen geen gevolgen voor Leiden, ook niet voor hu welijken. ben wel erg blij dat we Leidens Ontzet achter de rug hebben, want dat was wel heel naar géweest" den haag/gpd - De uitvaart van prins Claus volgende week dins dag wordt een enorme logistieke operatie. De gemeenten Den Haag en Delft, waar de prins zal worden bijgezet in het fami liegraf van de Oranjes, gaan vol ledig op slot. Er worden in ieder geval vele duizenden agenten en militairen ingezet. Gisteren werd nog aangenomen dat de uitvaart een dag later zou zijn. Maar de plechtigheden zijn op verzoek van koningin Beatrix en de drie prinsen met 24 uur vervroegd. „Zij wilden niet dat de periode van rouw te lang zou duren", aldus de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). De rouwdienst in de Nieuwe Kerk van Delft wordt geleid door ds. Carel ter Linden. Hij zegende begin dit jaar ook het huwelijk in van kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta. Een gastenlijst voor de ceremonie in Delft is nog niet vrijgegeven. Uitnodigingen gaan in elk geval naar namen op de zogenoemde 'ijzeren lijst', men sen die steevast voor belangrijke koninklijke gebeurtenissen wor den geïnviteerd. De ouders van prinses Móxima komen niet naar de begrafenis van prins Claus. Dat heeft de RVD gisteren meegedeeld. De Rijksvoorlichtingsdienst kan niet zeggen of prins Bemhard bij de plechtigheden aanwezig zal zijn. Van de hoogbejaarde prins is bekend dat hij gruwt van begra fenissen. Hoe ziek Claus de af gelopen jaren ook is geweest, Bemhard heeft zich - voor zover na te gaan - nimmer laten ver leiden tot een ziekenhuisbezoek. De oud prins-gemaal heeft in ie der geval de afgelopen tijd geen afscheid genomen van Claus in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam. Hoewel de prinsen zeer verschilden, was van animositeit tussen hen geen Een bos rozen, zorgvuldig nonchalant toegedekt met een stropdas op het gras bij Paleis Huis ten Bosch. Foto: ANP/Ed Oudenaarden sprake, menen royaltywatchers. „Bemhard sluit gewoon liever zijn ogen voor alles wat met na righeid te maken heeft." Het stoffelijk overschot van de prins-gemaal zou vanmiddag nog van Huis ten Bosch naar paleis Noordeinde worden ge bracht. De prinsen Willem- Alexander, Johan Friso en Con- stantijn houden aansluitend een dodenwake bij hun vader. Tot en met de bijzetting onder nemen koningin Beatrix en prins Willem-Alexander geen publieke activiteiten. De 'water- reis' van de kroonprins naar Vietnam gaat niet door. Ook het - al eerder uitgestelde - bezoek van Willem-Alexander met Maxima naar Turkije wordt af geblazen. Dat stond gepland voor het weekeinde van 19 okto ber. Het is de verwachting dat de directe familieleden van prins Claus tot 1 november hun agenda leeg houden. De Eerste en Tweede Kamer ge denken morgen de echtgenoot van koningin Beatrix in een bij zondere Verenigde Vergadering. Aansluitend kunnen de Kamer leden, net als andere hoogwaar digheidsbekleders, langs de baar op paleis Noordeinde defileren. Eerder op de dag krijgt het hof personeel hiervoor al de gele genheid. Leden van de Eerste en Tweede kamer schorten hun vergaderingen op tot na de uit vaartplechtigheid. Vanaf donderdag tot en met zondag krijgt de bevolking de gelegenheid om afscheid te ne men van de prins-gemaal. Om iedereen deze kans te geven, is dit waarschijnlijk ook na werk tijd mogelijk Maandag wil de familie voor het laatst alleen zijn met de overleden prins. Buiten landse vrienden en familieleden kunnen Claus dan nog de laat ste eer bewijzen. Het lichaam van Claus wordt de dag daarop in de lijkkoets naar Delft ver voerd. Meer nieuws op pagina's 'prins Claus' Nieuwe eigenaar zet 32 van de 46 werknemers op straat voorschoten - Een vleugel van de gereformeerde kerk vrijgemaakt aan de Voorschotense Bachlaan is vanochtend ten prooi gevallen aan vlammen. De vergaderruimte van het houten kerkje brandde volledig uit. Het eigenlijke kerkgedeelte - rechts op de foto - kon worden ge spaard doordat de brandweer snel ter plaatse was. Pagina R5: Kerk vermoedt brandstichting. Foto: Hielco Kuipers door Ruud Sep zoeterwoude - Het Zoeter- woudse bedrijf Laser Computer Europe maakt een doorstart na dat het vorige week failliet werd verklaard. De nieuwe eigenaar van de computerfabrikant heeft voor enkele miljoenen euro's de be zittingen en het grootste deel van de schulden overgenomen. Laser Computer gaat verder zonder eigen assemblage-afde ling. Hierdoor verliezen 32 van de 46 werknemers hun baan. De nieuwe onderneming biedt slechts werk aan veertien werk nemers. De Zoeterwoudse computerfa brikant is in de problemen ge komen doordat banken en ver zekeraars de geldkraan dicht draaiden, juist op het moment dat de vraag naar computers weer wat aantrok. „Als je geen onderdelen in kunt kopen om aan de vraag te vol doen, dan gaat het ineens heel snel", vertelt directeur Spieren burg. „Het hele proces heeft zich in twee, drie weken voltrok ken." De nieuwe eigenaar van Laser Computer Europe heet, heel verwarrend, Laser Nederland bv. „Een lege dochter-vennoot schap die in handen is van ie mand die in het verleden veel met Laser te maken heeft ge had", verklaart curator Kremer. Bezitters van Laser computers zullen als het goed is niets mer ken van het faillissement en de doorstart. Naast alle bezittingen en schulden heeft de nieuwe ei genaar ook alle garantiever plichtingen overgenomen. De bedoeling is dat zowel voor de klanten als voor de zaken die Laser computers verkopen alles normaal doorgaat Juist om dat voor elkaar te krijgen was het de afgelopen dagen spannend of het zou lukken om een snelle doorstart te maken. Eén van de schuldeisers had beslag laten leggen op de volledige voorraad, zodat er niet kon worden gele verd. „Het had niet veel langer moeten duren", aldus de cura tor. Laser moet op korte termijn haar huidige bedrijfsgebouw aan de Zoeterwoudse Industrie weg verlaten. Maar directeur Spierenburg is vast van plan om met zijn bedrijf in Zoeterwoude te blijven. Vanaf vandaag telt het regiokatem van de krant een aantal vernieuwin gen. De eerste pagina bevat het inte ressantste nieuws uit Leiden en de regio. De rubriek De Blauwe Steen is verhuisd naar de derde pagina Nieuw is de pagina Regio 2, met een accent op menselijke verhalen. Op deze pagina is ook een aantal rubrie ken ondergebracht, zoals Anno, Preektijgers, Nagerecht en Klank bord. Regio 2 biedt daarnaast ruimte voor dagelijkse lezersbrieven. Nieuws en achtergronden uit de ker kelijke wereld staan voortaan op de regiopagina's. Met de nieuwe indeling wil de redac tie de lezer op een aantrekkelijker manier het nieuws en de achter gronden bij het nieuws aanbieden. Massale fraude met betaalpassen veghel - Dc politie onderzoekt een massale fraude met betaal passen in het Brabantse Veghel. Vijftien gedupeerden hebben inmiddels aangifte gedaan dat onbekenden hun bankrekening hebben geplunderd. De scha debedragen lopen uiteen van 1000 tot 2000 euro, aldus een woordvoerder van de politie. Uit onderzoek is gebleken dat alle benadeelden met hun pasje hebben betaald bij een plaatse lijk benzinestation. De politie onderzoekt of daar bij de beta ling is gesjoemeld en wie er ver antwoordelijk voor is. Amerikaan in Maleisië gepakt kuala lumpur - De Maleisische politie heeft een Amerikaan aangehouden die verdacht wordt van betrokkenheid bij het terroristennetwerk al-Qaeda van Osama bin Laden. De man, de 24-jarige Ahmed Ibrahim Bilal, wordt op korte termijn uitgeleverd aan de VS. Bilal maakt deel uit van een groep van zes mensen. Zij worden door justitie in de VS verdacht van een aantal misdrijven dat verband houdt met terrorisme. Russen: Resolutie is bespreekbaar moskou - Rusland is alsnog be reid een nieuwe VN-resolutie over wapeninspecties in Irak te accepteren, als daarin maar niet wordt gesproken over het automatisch gebruik van ge weld. Dat heeft de Russische vi ce-minister van buitenlandse zaken Fedotov vandaag gezegd. De uitspraak lijkt een wijziging van het standpunt van Moskou in te houden. Gisteren zei Fe dotov nog een nieuwe resolutie niet nodig te vinden, omdat de bestaande voldoende zou zijn. Pagina Buitenland door Roza van der Veer voorhout - De boze droom van elke ou der werd gisteravond werkelijkheid in de Voorhoutse wijk Oosthout Je laat 's avonds je twee kinderen even alleen thuis en hoort vervolgens dat je huis in brand staat. Eén kind staat al buiten, hoor je nog. Om daarna tot je grote op luchting te merken dat ook het tweede kind uit huis is gehaald. Dat overkwam Carry en Dick Bosschert uit Voorhout gisteravond. Ze hadden hun twee kinderen Mark en Robert van acht en zes jaar even alleen thuis gelaten om naar de vlak bij hun huis aan de Kruiden schans gelegen Emmausschool te gaan. Daar werd een informatieavond gehou den voor de ouders met kinderen in groep 3. Alle elektrische aparaten waren uitgezet, telefoonnummers van de mo bieltjes van pa en moe netjes klaargelegd, de kinderen verteld waar ze naartoe wa ren. En nog geen vijf minuten zaten ze in het klaslokaal of er stond iemand op de afgesloten schooldeur te bonzen om te vertellen dat hun huis in brand stond. „Ik dacht even dat het om het huis van iemand anders ging", vertelt moeder Carry, terwijl ze, omringd door belang stellende buren en moeders van de klas genootjes van haar kinderen, haar jong ste zoon vastklemt voor het smeulende huis. „Toen ben ik gaan rennen. Na twee passen ben ik nog teruggegaan om mijn jas te halen. Daar zaten mijn sleutels in. Ik had de voordeur op slot gedaan omdat ik altijd zo bang ben voor insluipers." Die angst werd haar kinderen gister avond bijna fataal. Even na acht uur, het tijdstip dat de informatiebijeenkomst be gon, zag een passerende automobilist de vlammen uit de aan de straatkant gele gen bijkeuken komen. De plek waar vol gens de brandweer vermoedelijk een computer spontaan in brand is gevlogen. De automobilist stopte en belde aan bij buurman Peter Vis. „Ik zag Mark op het raam staan bonzen. Samen met nog ie mand uit de buurt hebben we het raam ingetrapt en hem naar buiten gehaald. Hij riep vervolgens dat zijn broertje nog boven lag te slapen. Die andere man is toen naar binnengerend en heeft hem uit bed gehaald." Zijn optreden komt hem op een meer dan hartelijke knuffel van zijn buurvrouw en een stevige handdruk van zijn buur man te staan. „Geweldig Peter, wie wa ren die andere mensen? Dan kunnen we een grote bos bloemen sturen." Dick Bosschert zelf loopt ogenschijnlijk rustig rond. Zijn oudste zoontje, die een tijd in de rook heeft gestaan, is net in het huis van buren onderzocht door ambulance personeel. Met een benepen stemmetje vertelt hij wat er allemaal is gebeurd, zegt keurig 'aaa' als de in felgeel en groen ge stoken ambulanceman in zijn keel wil kijken. Zijn broertje zit bij moeder op schoot geklemd toe te kijken. Als blijkt dat alles in orde is, gaat Bosschert met zijn handen in de zakken naar buiten. Even kijken bij de brandweer. „De klap komt nog wel. Nu ben ik blij dat nie mand gewond is. Het is verder alleen maar een huis." Zijn schoonouders, die sinds kort in Voorhout wonen, zorgen voor onderdak. Bij Robert, die het in zijn pyjama koud begint te krijgen, komen de tranen. Zijn knuffels Muis en Grijs liggen nog in zijn beroete bed. En daar heupen geen troos tende buurvrouwen tegen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: M, V (lvm oortrote nebezorgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1