REGIO Hoge aanslagen voor studenten Samen op jacht naar de forens len waarschuwing voor alle botenbezitters gt Leiden moet zwaar gaan bezuinigingen e jaar geëist na gewelddadige beroving VI J K "DOER R3 SLS stuurt 'plotselinge' rekeningen voor servicekosten Uitzendbureaus bundelen krachten met Banenmarkt dinsdag 8 OKTOBER 2002 door Robbert Minkhorst leiden - WD-wethouder R. van der Sande wil wel toegeven dat de gemeente zich dit voorjaar rijk heeft gerekend door te blij ven uitgaan van een groei van de uitkering uit het Gemeente fonds. Al noemt de Leidse schatkistbewaarder het niet 'je rijk rekenen'. „Bij de Perspec- tiefhota, de voorloper van de begroting, waren we steeds uitgegaan van een positieve, nu zou je zeggen zonnige groei. Let wel, dat zeggen we op basis van wat we nu weten. Onze inschattingen zijn altijd hoger geweest dan de cijfers die het rijk vrij geeft in mei, via de meicirculaire. En tot nu toe hadden we altijd gelijk gekre gen." De onlangs gepubliceerde be stuurskrachtmonitor - waarin het reilen en zeilen van het ge meentebestuur is doorgelicht - kondigt een tekort aan van bij na zes miljoen euro in 2004. Dat komt vooral omdat de ge meente rekent op een jaarlijkse toename van de algemene uit kering van twee procent, ter wijl die in werkelijkheid op z'n hoogst driekwart procent is. Tegelijk worden de financiële problemen van Leiden nog groter, als de gemeente geen grote bouwlocatie krijgt, of niet mag meedelen in de opbrengst ervan. Een aantal voorspellingen uit het onderzoek van onder an dere KPMG klopt. De groei van de algemene uitkering valt la ger uit, alleen niet zo laag als het rapport aanneemt. En de gemeente heeft haar maatre gelen genomen, verzekert Van der Sande. „Wij hebben de meicirculaire heel bewust niet in de Perspectiefnota verwerkt. Die nota stelt de kaders; je weet dat je in de begroting nog dingen kunt aanpassen. Dat doen we dus ook." De begroting voor 2003 die Van der Sande morgenoch tend presenteert, staat in het teken van zware bezuinigin gen. „Het is een hele forse Wuif geworden", zegt de wethou der. Het gaat om bedragen die Leiden 'in geen jaren' heeft moeten besparen. „Ia, mis schien in guldens", aldus Van der Sande. De laatste keer dat de gemeente fors moest bezui nigen, was in 1996 toen ze een gat van 18 miljoen gulden moest dichten. De WD'er verdedigt de keuze om bij de Perspectiefhota nog uit te gaan van een groei van twee procent. „Het Rijk zei te gen ons, ga maar uit van nul procent groei, want wij weten het ook niet. Als wij het anders hadden gedaan, was dat dus een slag in de lucht geweest. Ik ben voor een strakke budget discipline en voor realistische ramingen, zodat we steeds minder voor verrassingen ko men te staan. Maar je moet niet te conservatief worden. Als wij elk jaar in mei van de cijfers van het rijk waren uitge gaan, hadden we steeds mil joenen overgehouden. Dat is zonde." De besluiteloosheid rondom vliegkamp Valkenburg baart Van der Sande en de rest van het Leidse college nog wel gro te zorgen. Krijgt de regio geen bouwlocatie, dan daalt de al gemene uitkering, omdat an dere regio's wel doorgroeien. Ook als die grote woonwijk er wel komt, hoeven de Leidse fi nanciële problemen nog niet te zijn opgelost. „De bebou wing zelf levert niet zoveel op, maar daar zit een keerzijde aan: als anderen het mogen doen, zie je Leiden opeens hard in de min stieten. Het feit dat Leiden er wet zoveel beter van wordt, maar zoveel slechter als anderen gaan bou wen, is een opmerkelijk gege ven." „En dét is wat is bedoeld met de bestuurskrachtmonitor is Leiden in de toekomst in staat om zijn eigen broek op te hou den? Het wordt voor ons steeds moeilijker onze voorzie ningen op peil te houden. Uit financieel oogpunt kun je stel len: ja, wij moeten de regie over de bouwlocatie krijgen. Maar tellen alleen de financi en? Wij gaan voor regionale sa menwerking, en dan hoef je ons probleem niet per se op deze manier op te lossen. We moeten de lusten en lasten eerlijk verdelen." juurthuis de Pancrat delstegracht 85 kun- Iisers morgen om ingo spelen. Zondag is er om 13.15 uur jendijks. In het Wandelcafé jes Langeveld van de gspool Natuur en [-Holland vrijdag 11 dia-lezing 'Bol van ingm de hand van oude spikaarten laat hij zien idschap van de dui- n dte Bollenstreek is achHet Wandelcafé sigB in buurthuis De kom de Middelstegracht i Mo. Aanvang 20.00 celi^angsprijs is 2,50 a gNivon-leden 2 euro. s hi COC Leiden aan acht 65 wordt don- iktober om 21.00 uur 'gether' gedraaid. ?pra - Het K&O-lezingen *engint maandag 14 ok- getten dia-lezing over 's kuwse symboliek in it slkunst door kunsthis- lerslisette le Blanc. -ïesor deze lezing, die koiur in de Kapelzaal id daats vindt, zijn te Lidia het K&O-bureau. ;eld 2rnis - In Wïjkservice teDogelvlucht is er elke van 15.30 tot 17.00 mputercursus voor )e kinderen leren tekening maken of ld een uitnodigings- iosten bedragen 40 1 lessen. Vogelvlucht aan de Boshuizer- 1bon 5313648. leiden - De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) heeft zonder enige aankondiging extra servicekosten bij honderden aan gesloten studenten in rekening gebracht. Studenten worden ver zocht om 'het achterstallige be drag' per direct over te maken. De rekeningen variëren van lage bedragen van io euro tot 350 eu ro voor sommigen. Als reden voor de verhoging geeft de SLS de toename in gas- en elektraverbruik. Ook worden de stijgingen in BTW, Ecotax en onroerend-zaakbelasting (OZB) aangedragen. Volgende week dinsdag gaat een groep verte genwoordigers van de Leidse studenten samen met de SLS om de tafel zitten om de cijfers te bekijken. Vooralsnog weige ren de studenten te betalen. De gedupeerde studenten zijn verbaasd over de plotselinge aanslag van de SLS. Normaal ge sproken krijgen zij vaak geld te rug van de SLS. Nu wordt er juist extra geld in rekening ge bracht, hetgeen kan leiden tot een fors prijsverschil. Student Peter Pauwels, woonachtig aan de Klinkspaanweg, één van de straten waar de SLS veel gebou wen beheert, is kwaad over de plotselinge kostenstijging. „Wij kregen voorheen ongeveer 50 euro terug van de SLS. Nu moe ten we ineens 120 euro betalen. Dat komt neer op een prijsver schil van 170 euro. Dat is bijna 375 gulden. Dat is voor sommi ge studenten niet te betalen. Moet je nagaan hoe erg het is voor de studenten die nu ineens met 350 euro op tafel moeten komen." Directeur van de SLS Lisa John son ziet geen reden om de reke ningen terug te trekken. „In het geval van de toename in gas- en elektraverbruik zijn wij uitge gaan van de cijfers zoals NUON ons die doorgegeven heeft. Daaruit bleek dat er nog bedra gen verrekend moesten worden. Niet leuk voor sommige studen ten, maar de bedragen staan er nou eenmaal. Als de studenten de cijfers niet vertrouwen, mo gen ze van ons langs komen. We zijn volledig bereid om ze alles te laten zien." Enkele studenten hebben al een actie opgezet tegen de SLS. Eén van de initiatiefnemers is mede bewoner van Pauwels en Eerste- Kamerlid voor de SP Driek van Vugt. Hij meent dat het wettelijk ontoelaatbaar is wat de SLS de studenten aandoet. „Ze verreke nen zaken zoals terreinonder- houd, brandweerkosten en fiet senrekken onder de servicekos ten. Dat mag helemaal niet. Dan heb ik het nog niet eens over de stijging van BTW, Ecotax en OZB. Dat zijn zaken die al jaren lang bekend zijn. Waarom ver rekenen ze dat nu dan pas?" Johnson is niet bang dat de stu denten de rekeningen niet zul len betalen. „De cijfers kloppen allemaal. Dat zullen ze volgende week wel zien. Wij zijn niet bang voor acties." Van Vugt denkt dat het verhaal nog wel een staartje krijgt „Dat ze jarenlang de ver keerde cijfers gebruiken, geeft al reden genoeg om tot actie over te gaan. Naar het geld kunnen ze fluiten. Op 3 oktober kwam ik nog een aantal andere studen ten tegen in de stad. We gaan niet betalen he?' zeiden ze nog. Betalen doen we zeker niet. Niet voordat we alles uitgezocht heb ben." Polack zoeterwoude - Tegen ige Leidse vrouw, die rordt van het geweld- pven van een taxi- is gisteren voor de 'itbank 36 maanden arvan 6 voorwaar- ;ens de officier van de vrouw op 14 no de taxichauffeur rit naar Rotterdam iet een keukenmes en len van 1180 gulden let dramatische afloop de Krekelstraat in (de, waar de vrouw, volgens de officier, met een mannelijke kennis plaatsnam in een bestelde taxi. Die bracht hen naar Den Haag, waar het tweetal drugs wilde ophalen. Ze hadden geen geld bij zich om de taxi te betalen, waarop ze met de taxichauffeur, een bekende die hen wel vaker vervoerde, overeenkwamen het geld op de terugweg te betalen. De taxi chauffeur vervolgde zijn dienst en keerde later die nacht, nadat hij zijn taxi had weggebracht, te rug in de auto van zijn moeder om de twee op te halen. Toen de Leidse met haar metge zel in de auto stapte, vroeg ze de chauffeur hen naar een Rotter dams hotel te brengen. Op de weg daar naartoe, trok zij een keukenmes tevoorschijn waar mee ze bestuurders- en passa giersstoel van de auto bewerkte. Ze vroeg de chauffeur om zijn geld en sneed daarna in zijn hand en kin. Haar kennis op de achterbank vond het geld dat de chauffeur tijdens zijn dienst ver diend had en gaf dat aan de vrouw. Samen stapten ze in de buurt van het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis uit de auto, waarna de chauffeur meteen maakte dat hij wegkwam. De officier van justitie legt de vrouw afpersing en diefstal met geweld ten laste. Hij stelt dat de taxichauffeur zich in een extreem bedreigende situatie bevond, vooral omdat de vrouw een zeer verwarde en agressieve indruk maakte. De Leidse zegt zich zeer weinig van de avond te herinneren, omdat zij ónder invloed was van alcohol, cocaïne en heroïne. Ze gebruikt al zo'n vijftien jaar harddrugs en is momenteel aan het afkicken. Volgens haar advo caat W. Jebbink heeft haar met gezel, die door de officier als ge tuige tegen de vrouw wordt op gevoerd, ook schuld aan wat er gebeurd is. Als hij vrijuit gaat, zo redeneerde de raadsman, dan kan de vrouw nooit zo'n zware straf opgelegd krijgen. De uitspraak volgt op 21 okto ber. Medewerkers van de uitzendbureaus die morgen een gezamenlijke banenmarkt houden. „Als we gezamenlijk aan de slag gaan, hebben we een veel groter bereik." Foto: Henk Bouwman leiden - Niet nieuw in Nederland, maar wel nieuw in Leiden. Negen verschillende uit zendbureaus hebben de handen ineenge slagen om zo nieuwe flexwerkers te werven. De nadruk in de campagne "Wij bouwen een brug voor jouw toekomst' ligt op het werven van forensen. De uitzendbureaus richten zich vooral op mensen die al wel werken, daarvoor moeten reizen en die wel licht geïnteresseerd zijn in een nieuwe baan. Op 9 oktober zijn De Koning, Exact, Luba, Adecco, Manpower, Content, Shortrack, Olympia en Timing tot 22.00 uur open. In de dagen voorafgaand aan de Banen markt worden er gericht flyers door skaten- de medewerkers uitgedeeld op de verschil lende NS-stations en in de binnenstad. Ook branden de verlichtingen van de deelne mende uitzendbureaus 24 uur per dag. „Op die manier vestigen we al de aandacht op de avondopenstelling en de banenmarkt. We noemen het Kort Rapenburg en de Prinses- sekade al de uitzendboulevard en dat willen we op 9 oktober gezamenlijk ook waarma ken", legt Michiel van Meggelen, adviseur bij Exact uit. Hij is de initiatiefiiemer voor de samenwerking. „Tot op heden hebben we eigenlijk nooit iets met elkaar te maken gehad, we wisten wel van elkaar dat we er waren, maar daar hield het wel mee op. Het idee is bij mij ont staan, omdat we toch allemaal de forens moeilijk kunnen benaderen. Omdat ze wer ken en vaak buiten Leiden is de mogelijk heid om bij een uitzendbureau binnen te stappen erg klein. Vaak is daar pas na slui tingstijd tijd voor. Daarom heb ik bedacht dat, wanneer we dit gezamenlijk oppakken, we daar een veel groter bereik kunnen be halen, dan wanneer ieder voor zich iets be denkt. De samenwerking is ook erg goed ge gaan. Iedereen heeft dezelfde poster op de deur hangen en deelt dezelfde flyers uit. De aanpak van de avond is door ideeën van ons allen tot stand gekomen." Het is de bedoeling dat op 9 oktober de uit zendbureaus gezamenlijk naar buiten toe één geheel vormen. Er zijn geen aparte ui tingen aan de gevels of voor de deur, maar binnen kan ieder bureau zijn eigen invulling aan de avond geven. „Dat is dan wel weer grappig, want daarin ben je weer concur rent van elkaar. Wie doet het 'het' leukst!", vertelt Jeroen Mantel, directeur van De Ko ning. Maaike Vogelezang vestigingsmanager van Luba Personele diensten voegt er aan toe: „Wat we weer wel gezamenlijk doen is het aanbieden van een wedstrijd. Diegenen die direct bij een van ons een nieuwe baan heeft weten te vinden of daar een goede kans op maakt, komt in een grote grabbel ton terecht De winnaar krijgt een paar gloednieuwe skates. Afgeleid uit de flyer, waarin ook iemand op skates zich voortbe weegt en dat de snelheid van het uitzend- wezen verbeeldt." Ruim een week na de Banenmarkt zullen de uitzendbureaus gezamenlijk de avondopen stelling evalueren. Van Meggelen: „Natuur lijk gaan we ervan uit dat het één groot suc ces wordt. Als dat straks ook daadwerkelijk blijkt, dan zullen we dit soort gezamenlijke initiatieven in de toekomst zeker vaker doen." f afgelopen zon- ïd onaangenaam ver- 1 de voormalige huis- iraktijk aan het ieplein rond half acht 1de pakken om een 1 maken, bleek dat zijn I meer achter het huis ^t is niet zo maar een rrizonia, een motor- 1 Wijk 830 kostte ruim 'in guldens. En dat jreen weten. „Toen (iw en ik een paar jaar inet de huisartsenprak- fen, hebben we onze ttjes niet in aandelen de boot gestoken", ver- ras dus weg, gestolen, l liddernacht en zes uur [<Jds. Crul belde meteen j die proces verbaal op- taar verder ook weinig inen doen. „Die wordt meer gevonden, mijn- i de dienstdoende Dg. Op het verzoek van de waterpolitie in te i, werd gereageerd met deling dat de waterpo- mdagochtend geen d. ik zelf maar brug- en I iters gebeld en vrien den gemobiliseerd", aldus Crul. „Het is namelijk een grote boot die niet onder alle bruggen doorkan en er moest toch ie mand zijn geweest die heeft ge zien dat mijn boot door of langs Leiden heeft gevaren. Hoogst waarschijnlijk gesleept door de boot van de dief of dieven." Rond half twaalf zondagoch tend kwam de verlossende me dedeling. Een visser had de boot gevonden in een sloot bij de Vrouwenweg onder het via duct over de snelweg A4 op de rand van Leiden en Zoeterwou- de. De man zag dat het om een Van Wijk sloep ging, belde dat bedrijf waar toevallig een bo- tenshow was en daar werd Crul meteen verwittigd. Want de voormalige huisarts had ook Van Wijk al van de diefstal op de hoogte gebracht Toen de visser de boot vond, dreef het vaartuig nog maar daar was ook alles mee gezegd. Toen Crul een half uurtje later op de plek des onheils kwam, was de boot gezonken. Groenen Sleepdienst van de Nieuwe Rijn en kraanbedrijf Van Marwijk hebben de boot gelicht en ge borgen. Toen kwam de aap uit de mouw. De motor bleek ge- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarscnburg en Eric-Jan Bcrendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 De boot van Ben Crul ziet er op het oog goed uit. Schijn bedriegt echter. Onder het dekzeil is de motor verdwenen en is het interieur van het schip één grote bende. Foto: Henk Bouwman stolen en het hydraulische stuursysteem bleek ook weg. „Gestript", aldus een teleurge stelde Crul. „De dieven hebben die plek goed uitgezocht want je kan er alleen vanaf het water komen. Bovendien kan je er zo veel lawaai maken als je wilt, want door het voorbijrazende verkeer van de A4 hoor je niks meer. Nadat de boot was leeg gehaald, hebben de dieven de lóranen opengedraaid zodat de boot vol water liep en uiteinde lijk zonk." Momenteel ligt de Trizonia aan de Nieuwe Rijn te wachten op een inspectie door een deskun dige van de verzekering. Crul hoopt dat hij volgend seizoen weer het water op kan. „Maar laat dit een goede les zijn voor alle bezitters van boten", be sluit Crul. „Leg de boot achter slot en grendel of zorg voor een goede alarminstallatie want je vaartuig is zo weg." Voor de goede orde hebben wij toch nog maar even de politie gebeld. Woordvoerder Chris van Egmond reageert teleurge steld op het optreden van zijn collega.Als dat tenminste waar is. Want je weet natuurlijk nooit hoe zo'n gesprek is verlopen." Volgens Van Egmond gaat de gestolen boot na de aangifte meteen in het landelijke signa leringssysteem. „Dus ook de af deling water die zeven dagen per week 24 uur per dag werkt wordt dan in kennis gesteld. Het kan zijn dat ze niet altijd varen, want soms is het rijden met een auto makkelijker om ergens te komen dan met een boot. Kortom, iedere dienst die zich met opsporing bezig houdt, wordt verwittigd. Er is dus wel degelijk actie ondemo- Het bakkersgeheim Wellicht is het u ontgaan, maar we zitten midden in de week - van het brood. Onder het motto Volg je neus naar de warme bakker', proberen bakkers met fraaie aanbiedingen hun pro ducten eens wat extra te pro moten. Zo ook de banketbak ker. Banketbakker Jacobs op de Nieuwe Rijn gaat nog een stapje verder. Woensdag houden zc een open huis voor klanten. „Wie wil kan die dag een kijkje in onze ambachtelijke bakkerij achter de winkel nemen", zegt Sylvia Jacobs. „Hoe wordt spe culaas gemaakt. Of brood en bonbons. Onze bakkers zijn er ook om tekst en uitleg te ge ven." Vanzelfsprekend komt u de bakkerij niet uit zonder koekje en kopje koffie. Bakkerij Jacobs aan de Nieuwe Rijn is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Eric-Jan Berendsen en Timoteus Waarsenburg

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15