REGIO Crisis betekent gouden tijdel Boodschappen doen of laden en lossen? Motorzweefliegtuigen gfc soms lager dan toegestfi GERECHT NAVRAAG Een meerderheid binnen de gemeenteraad van Leiden wil dat de ex treem-rechtse band Brigade M vertrekt uit het Muziekhuis aan de Middelstegracht, waar de formatie al ruim een jaar blijkt te oefenen. Zeven van de negen fracties zijn van mening dat 'gesubsidieerde in stellingen niet mogen worden gebruikt voor het verspreiden van ra cistisch gedachtegoed'. Zij vragen het college van B en W dan ook te bewerkstelligen dat het huurcontract met de band wordt beëindigd. Cultuurwethouder ALEXANDER PECHTOLD is dat echter niet zomaar van plan. Hij wil pas oordelen als zijn ambtenaren een gesprek heb ben gehad met de leden van de band en de leiding van het Muziek huis. Navraag bij de wethouder. Dat gesprek wordt dus toch nog gearrangereerd? .Jawel, want die raadsmeerderheid schiet nou precies in de poli tieke kramp, waarin iedereen raakt als het om extreem-rechts gaat. Gaat het om ex treem-links dan mérk ik dat er spra ke is van een heel antiere politieke af weging dan als het woord extreem rechts wordt ge bruikt. Valt dat, dan zegt iedereen met- eeh: 'dat kan niet'. Zonder de preciese feiten te kennen. Dié wil ik eerst bo ven tafel krijgen via dat gesprek. Als daaruit blijkt dat deze band teksten produceert die over de schreef gaan, gaan ze er meteen uit. Koste wat het kost zelfs. Maar dat wil ik wel eerst we ten." Titels als 'Schande voor ons ras' en 'Eigen volk eerst' laten toch iveinig aan de verbeelding over? ,,Als het inderdaad om zulke teksten gaat, ben ik snel klaar met die band. Maar niemand weet of die ook daadwerkelijk worden gezon gen in het Muziekhuis. Wat dat betreft is er geen enkel houvast, ook niet voor de raadsleden die nu zo opgewonden doen. Iedereen praat elkaar maar klakkeloos na, sinds die zaak aanhangig is ge maakt door Eurodusnie." U vindt dus dat de raad afgaat op geruchten? „Ja, en dat niet alleen. Op grond van die geruchten worden ook conclusies getrokken. Ik acht het mijn taak de feiten te achterhalen en die op een rij te zetten." Gaat dat op korte termijn lukken? „Het gesprek met de band en de leiding wordt op korte termijn ge houden. Aan de hand daarvan zal ik een mooi dossier samenstel len voor de raad. Daarna kan die er op grond van de feiten over oordelen. En verder vind ik dat de raad op deze manier wel heel veel reclame maakt voor een club die ze eigenlijk zo min mogelijk in het nieuws wil zien." Welke popmuziek vindt u zelf eigenlijk leuk? „De Ketchup-song. Dat vind ik wel een lekker nummer. Maar ja, dat is in het Spaans en daarbij weten we met z'n allen ook niet wat we zingen." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN Anno 1977, zaterdag 8 oktober 9 SASSENHEIM - "Het meest afschuwelijke in films vind ik zinloos geweld. Er zijn in Amerika onderzoekingen geweest naar het effect van bepaalde geweldscènes in films op jeugdige kijkers. In de krant laslik een geval van een jopgeftdie een uitzending van Kojak had na-JIIIrT^ri gebootst en op die manier een oude vrouw had vermoord. Een ver schrikkelijk gevolg van zo'n uitzending". Ria van der Brugge uit Sassenheim is sinds juli lid van de nieuwe filmkeuring. Haar belangstelling voor films werd vergroot, toen zege- durende een jaar bij het ministerie van CRM op de afdeling film werkte. "Ik heb gereageerd op een advertentie die in de kranten ver scheen, net als alle andere twaalfhonderd sollicitanten". Behalve ge weld heeft zij een vreselijke hekel aan abnormale situaties, die in een film als normaal worden voorgesteld. "Ik vind films waarin niet-com- plete gezinnen als iets volledig normaals worden gesteld onjuist. In die gevallen vind ik film een bijzonder gevaarlijk medium." RA-r^, éi JJ IALEN x -wJUKi LEIDEN - Voor 500 toeschouwers won het ijshockeyteam van Leiden Lions gisteravond in de Menken-hal met 8-3 van DISC Phantoms het openingsduel van de strijd om de Coupe der Lage Landen. Op de fo- tp: een aanval van Rudy Bakker (geheel links) en center forward Frank Dobbelaar. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) t»f door contante betaling aan de balie van net Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rpóseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE ojp-5128 030 Eimail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting pèr betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2002 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZE leiden - Het voornemen was juist om niet in de voetsporen van zijn vader te treden. Verplancke senior was voorzit ter van de afdeling Leiden van de Cen trale Vereniging voor de Ambulante Handel (CVAH) en van zoonlief Chris Verplancke 'hoefde dat allemaal niet'. „Ik ambieerde dat niet." De functie ging te veel ten koste van zijn vaders privéleven, vond hij. Dat had alles te maken met de bestuursstijl van Ver plancke senior. „Hij was brandjesblus ser." In 1989 - Verplancke senior was inmiddels afgehaakt om gezond heidsredenen - werd hij gevraagd om de voorzittershamer ter hand te ne men. Zijn aanvankelijke 'neen' werd toch een 'ja' toen hij een koppel kon vormen met secretaris M. Huisman. „Een uitgelezen vent daarvoor." Twaalfenhalf jaar later haakt Ver plancke, die het wel welletjes vindt en het vele werk dat hij op verschil lende fronten verricht nauwelijks meer kan combineren met zijn jonge gezin, af. Dat wil zeggen: als voorzit ter. Op de Leidse zaterdagmarkt, waar hij ook als marktkoopman ac tief was, zal niemand om hem heen kunnen want hij blijft er gewoon zijn inkopen doen. Verplancke was een heel andere voorzitter dan zijn vader. Hij heeft geprofiteerd van de fouten die pa Verplancke in zijn ogen maakte. Al voordat hij aan de klus begon, was het inzicht er 'dat marktkooplieden hun voorzitter pas serieus nemen als deze niet de belangenbehartiger van het individu uithangt'. Verplancke heeft altijd 'de weg van het collectief gevolgd. „Je moet niet voor één koopman gaan maar voor het alge meen belang van de markt." Verplancke's afscheid van de ambu lante handel valt samen met een te rugval van de economie. Volgens hem breken er voor de marktkoop lieden juist goede tijden aan. „Voor ons waren de jaren zeventig en tachtig gouden tijden. Er was onderbewinkeling en de economie kelderde. Dat is nu weer het geval. Met die euro erbij, waar door alles nog duurder lijkt, krijgen we de wind nog meer mee. De men sen kopen niet meer blind hun aardbeien bij Albert Heijn, zoals in de jaren negentig. Het zijn niet langer twee grote bedrijven die de markt bepalen. Het onderne merschap keert weer te rug. We zijn niet meer op de kruimels aangewe zen." Verplancke heeft een bonte stoet van wethou ders economische zaken aan zich voorbij zien trekken. Wijlen Joop Walenkamp was de eerste die zich aan hem voorstelde en Verplancke bewaart misschien nog wel de beste herinne ringen aan deze CDA'er. Wat niet Chris Verplancke: Al jaren parkeert een Leide- 'naar tijdens het boodschappen doen zijn auto in het vak waar een parkeerverbod geldt. Geen enkel probleem, vindt hij zelf. „Ik kom alleen maar wat be stelde broden bij de bakker aan de overkant afhalen." Het is een typisch geval van laden en lossen, vertelt de man aan de kantonrechter. „Ik ben al tijd in een mum van tijd weer terug." Verontwaardigd is hij dan ook als op een middag een agent een bekeuring uitschrijft voor zijn asociale parkeergedrag. De politieagent oordeelt dat de man zijn auto best vijftig meter verder op had kunnen parke ren aan de Oude Varkenmarkt. „Bij het halen van brood is trouwens geen sprake van la den en lossen", legt de officier van justitie hem geduldig uit. „We spreken pas van laden en lossen bij onhandelbare goe deren die alleen per motor voertuig kunnen worden ver voerd." De man is van mening dat zijn boodschappen wel degelijk onder deze definitie vallen. „Ik bestel iedere keer voor tweeën twintig euro brood. Weet u hoeveel dat is? Dat past echt niet in een boodschappentas", roept hij geïrriteerd. „Ik vind de bekeuring onterecht." De rechter is het daar niet mee eens: „U maakt mij niet wijs dat u niet met de broden naar de auto verderop had kunnen lopen. Op dezé manier wil ie dereen wel even naar de bak- tle I Een motorzwever vliegt boven de regio. Foto: Taco van Op de pagina Overzomeren van 12 augustus deed Roelf Reinders verslag van een tochtje in een zweefvliegtuig met motor. Een citaat daaruit: 'De piloot wil even laagvlie gen, 150 meter boven de grond. Dat mag alleen maar boven de duinen of boven de zee'. Naar aanleiding van wat ik onlangs meemaakte, wil ik daar alsnog op reageren. Lager mag zo'n gemotoriseer de zwever inderdaad niet, maar toch gebeurt het regel matig. Laatst stond ik, met an deren, bij een vlak bij Leiden gelegen, internationaal be schermd natuurgebied. Op een gegeven moment kwam uit de richting Leiden dezelfde motorzwever (registratienr. PH 853) aanvliegen. Hij vloog op zo'n geringe hoogte dat al le vogels in paniek ra; opvlogen. Het vliegtu dween, om met een b achter ons weer terug ren. Tegen de sterke vloog het nu vanuit h den over de dijk wa; geleden stonden. Ecl laag dat we een nooi weesden. We stondei lijk als aan de grond Maar na het gebied seerd te zijn, vervolg» vliegtuigje zijn weg. Ik zou zo zeggen, als ten van die motorzwf graag laag willen vlie^ zij zich aanmelden als van sproeivliegtuigjes dat zijn de enigen die mogen vliegen. F.G. Oe Je moet niet voor één koopman gaan maar voor het algemeen belang van de markt." Foto: Hielco Kuipers hij spottend. „Maar de agent die achter mij reed, moet ook door rood zijn gereden. Da's pas onveilig voor médewegge bruikers", aldus de man ver ongelijkt. „Daartoe zijn zij bevoegd", antwoordt de officier onder koeld. „Ik wil u best uitleggen waarom u niet bent staande gehouden maar dan moet u mij wel laten uitspreken", klinkt het streng. De man houdt een poosje zijn mond. „De agent reed die dag niet in een politiewagen. Volgens de regels mag hij u dan niet staande houden. Wel kan hij voor de overtredingen boetes uitschrijven." De Leidenaar twijfelt openlijk aan het verslag van de agent: „Ik vermoed dat hij een maxi mum aantal bekeuringen wil de uitschrijven. Op die manier verdient hij lekker geld." De rechter ziet geen enkele reden om de boetes van de man kwijt te schelden: „Ik kan niet an ders concluderen dan dat u de overtredingen hebt begaan. Maar u kunt nog tegen deze uitspraak in beroep." De man haalt zijn schouders op. „Te gen de uitspraak in beroep gaan, heeft geen enkele zin." De automobilist pakt zijn jas, maar alvorens de zaal te verla ten, laat hij nog even luid en duidelijk weten hoe hij over de gang van zaken denkt: „Wat heb ik toch een hekel aan de arrogantie van justitie." Floor Ligtvoet d J3g. I v- de V -del )n id. >il it. ker. Ik zal uw sanctie halve ren omdat u uit onwetendheid handelde. Maar een gewaar schuwd mens telt voor twee", klinkt het drei gend. „De vol gende keer krijgt u van, mij het volle pond." Inparkeren Om zijn vrouw, vier kinderen, en de hond te kunnen vervoeren, heeft een man uit Leiden pas een extra ruime auto aangeschaft. „Mijn Chrysler Voyager is ideaal om mee te rijden maar inparkeren geeft wel eens problemen", geeft de in pak gestoken Leide naar toe. Het parkeren van de wagen op de Garenmarkt ging deze zo mer niet zonder slag of stoot. Na wat heen en weer steken op een bloedhete dag in een auto zonder airconditioner, vindt de man het welletjes. „Ik heb nog even gekeken hoe ik stond. Het verdiende absoluut geen schoonheidsprijs maar mijn buurman kon nog wegrij den", aldus de man tegen de rechter. Een agent denkt daar tijdens zijn ronde anders over en be keurt de Leidenaar voor het parkeren buiten de vakken. „Onterecht", vindt de automo bilist. „Ik stond alleen met mijn achterwiel op de lijn. En bij tennis is een bal op de lijn toch ook nog in", grapt hij met een glimlach. „Dit is natuurlijk geen tennis", reageert de rechter. „Toch geef ik u het voordeel van de twijfel. Ik zal uw boete halveren." De man bedankt de rechter harte lijk. „Ik ben hier eigenlijk wel heel tevreden mee." Verontwaardiging Een Leidenaar maakt vandaag bij de rechter bezwaar tegen drie bekeuringen. Volgens de politie had de man enkele maanden geleden het rode licht genegeerd en via een ver- drijvingsvlak en een doorge trokken streep andere wegge bruikers ingehaald. De eige naar van de auto kan zich van de incidenten niets meer her inneren: „Ik snap het niet. Die dag had ik geen afspraak in mijn agenda staan dus volgens mij was ik gewoon thuis", legt hij aan de rechter uit. De boetes zitten hem dwars. Hij vindt dat hij oneerlijk is be handeld. De politie had hem toch op z'n rnjnst kunnen waarschuwen. „Het is onbe grijpelijk dat ik niet staande ben gehouden. Ik was toch zo'n gevaar op de weg", zegt Leidse netwerker Chris Verplancke weg bij ambulante handel wil zeggen dat de twee nooit woor den hadden. „Ik heb nog nooit zo veel ruzie gehad met een wethouder als met Joop Walenkamp. Maar ook nog nooit zo veel plezier." De grote verdienste van Walenkamp is volgens Verplancke geweest dat hij heeft afgerekend met 'de gebrouil leerde verhoudingen tussen onder nemers en de gemeente'. „Maar wat hem daarbij niet is gelukt, is ieder een te vriend te houden." Het grootste twistpunt was Walen- kamps plan voor 'meer synergie tus sen de horeca en de markt'. De wet houder wilde meer terrassen tussen de kramen maar hij draafde volgens Verplancke te ver door. „Op een ge geven moment was ik het zo zat dat ik zei: Joop, ik haal heel de markt er af." Walenkamp vond dat de kramen best wat opzij konden voor de ter rassen. „Jullie zijn toch ambulante handel", beet hij Verplancke en de zijnen toe. Verplancke kan er nu om lachen. „Wij krijgen dat heel vaak naar ons hoofd. Het lijkt een logi sche opmerking maar dat is het niet. De verkoper is niet ambulant maar zijn handel. Iedere marktkoopman of -vrouw is bang voor zijn of haar plekkie. De betrokkenheid bij de vierkante meters waar ze moeten werken is enorm. Wat velen niet be seffen is dat marktkooplieden net zo veel kosten moeten maken als win keliers." Netwerken, zegt Verplancke, is zijn grote kracht. Hij leerde de kunst bij Walenkamp. „Door hem weet ik ook dat het geen zin heeft om alle markten van het werkge bied van de Leidse afde ling af te lo pen. Ik bereik meer met bila terale contac ten. Ik vind het prettig om met de benen op tafel planben wat te filoso feren. Liever geen ambtenaren erbij. Nee, dat is geen achterkamertjespo litiek want er wordt niets besloten. Gewoon informatie uitwisselen." Verplancke moet dezer dagen veel aan Walenkamp denken. Als lid van de Projectgroep Nieuw Aalmarkt plan (NAP) ziet hij allerlei plannen voorbij komen om het Leidse cen trum weer in de vaart der volkeren te krijgen. „Het Aalmarktplan en het verkeersplan dat daar onlosmakelijk mee is verbonden, het is eigenlijk al lemaal Joops verhaal. Waar ik het toen al mee eens was. Toen heetten de plannen 'Sleutelhof en 'autoluwe binnenstad'. Joop zag het allemaal heel goed. Ook de mogelijkheden van het water", aldus Verplancke, die als directeur van de Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) veel succes heeft met het fenomeen wa tertaxi. Volgens Verplancke heeft Leiden wel maar de Leidse markt geen Aal marktplan nodig. „Het gaat om de synergie. De markt draait ook zon der zo'n plan heus wel door. De markt wordt dikwijls gezien als een economische impuls en dat is een denkfout. Dat komt neer op het paard achter de wagen spannen. Eerst moeten er mensen zijn. Dan komen wij. Zo is ook Leiden ont staan! De omgekeerde volgorde -Inl es L« gspc 1-Ho dia groothandel en de veilingjn de gestimuleerd om hun spufcaar af te leveren." dscl Alleen de terugkeer van dje Bc de Hooglandse KerkgrachHet 1984 voor het laatst gesigu in 1 hem niet gelukt. „Dat kom de ene bewoner, Jaap van Mo. Ai die houdt elke ontwikkeli^an] gen omdat je hem geen gNivc recht aan kunt doen als hj niet meer voor zijn deur k De Hooglandse Kerkgraclr plek met de allure van de£? Voorhout, waar echter all? auto's staan. Zoiets noem&e miste kans." Ook de vereniging is geprc - H seerd. Wat niet wil zeggergint mijn zakken goed heb gevjen sinds een jaar of vijf, zes kuwsi onkosten vergoed." Dat slkun aan bij een trits one-linersLisei hij zijn afscheidsspeechesor d spekken: „Ik heb er als koiur ii tijd geld voor over gehad daat: klanten tevreden te houdéa hi ondernemer heb ik er gele om niet te hoeven onderaf Maar ik ben vaak vergeter» _e te verdienen." n werkt niet. Daarom heb ik ook moei te met de vergroting van de markt. Als de Stille Rijn en de Aalmarkt ge schikt waren geweest, hadden we er al gestaan. Het probleem is daar ook dat er geen onafgebroken rij kramen mogelijk is vanwege inpandige gara ges." Verplancke vindt dat onder zijn voorzitterschap de markten zijn ge professionaliseerd. Het is mede door zijn toedoen dat de kramen van de Leidse markten collectieve energie kregen. „Dat was hard nodig. Er lie pen overal draden en iedereen tapte in het wilde weg stroom af, dikwijls bij particulieren die aan de markten- route woonden." Voor het marktafval koos hij juist voor een tegengestelde oplossing. Van de collectieve regeling die daar voor was getroffen, werd hevig mis bruik gemaakt en dat drukte enorm op de marktkosten. „Winkeliers, be woners én marktkooplieden kwa men zo op goedkope wijze van hun afval af. Ik zag soms marktkooplie den die hun eerste appel nog moes ten verkopen, al pellets weggooien. Weg met dat collectieve opruimen, dacht ik. Nu hebben ze allemaal hun eigen contractje met Vliko of zo. Dat is goed voor het milieu want de Wim Koevoet

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14