Baan vinden na ontslag wordt steeds lastiger 3 Een kamer over... wat te denken van verhuur? -=T - ECONOMIE 'Meer schol in Noordzee dan uit officiële cijfers blijkt' Paul Donkers: 'Omslag op arbeidsmarkt kwam erg plotseling' ^brek aan euromunten Klaar voor de sloop Oproep aan de rijken en TAM ""^lEN - KLM gaat samen- 4 Vjiet de Braziliaanse ^Tjtschappij TAM. Tussen 7' p en Buenos Aires zul- fee onder gezamelijke pimers gaan vliegen. EUphten zullen aanslui- tv.ï route Sao Paulo-Am- 145, die de KLM nu reeds -»M zal de vluchten tus- rp/ee steden zes keer per S-Hroeren. TAM is de op ^ootste luchtvaart- ■I^ippij van Brazilië. Het in eeft 74 vliegtuigen en Tl meer dan veertig ste ak. i{t Zuid-Amerikaanse y-jervoerde vorig jaar 13 ■passagiers ge auto's opulair 32(rm - Het marktaandeel -grüerzuinigste wagens is jaar verdrievoudigd, i Hïleken uit cijfers van -irsorganisatie RAI. Kopers ""jog 1000 euro premie )ie Verheid maar het kabi- '49i plan die regeling af te „Een regering die ef- [egelingen binnen een van tafel veegt, komt betrouwbaar over", -directeur Janssen. ,'è'yfers blijkt verder dat de Silian nieuwe auto's de IHgen maanden van dit htiiddeld 10 procent zijn zaterdag 5 OKTOBER 2002 door Sylvia Marmelstein den haag - Nog geen jaar gele den ging ontslag vaak gepaard met een lach. Paul Donkers, ma nager bij 's werelds grootste loopbaanadviesbureau Lee Hecht Harrison kreeg geregeld ontsla gen werknemers aan zijn bureau die zeiden: „Zo, ik ben de laan uitgestuurd. Wat zal ik nu weer eens gaan doen?" Die zelfverze kerde houding was verklaarbaar. „Binnen no time konden we hen begeleiden naar een andere baan", zegt hij. Maar dat verandert snel, consta teert Donkers. Door de verslech terende economie hebben be drijven minder vacatures. Het wordt dus moeilijker om men sen aan ander werk te helpen. Het duurt langer en ze moeten meer moeite doen. Ontslagenen voelen feilloos aan dat ze een probleem hebben. „Ze komen niet meer lachend binnen, maar zijn onzeker, bang en wanho pig" De omslag op de arbeidsmarkt kwam volgens Donkers erg plot seling. „Het is alsof er een or kaan door het Nederlandse landschap is gegaan." Vorig jaar groeiden de bomen nog tot in de hemel. Donkers merkte dat doordat bedrijven hun vertrek kende werknemers toen goud gerande regelingen meegaven. „Ze gaven bovendien veel geld uit aan loopbaanadviesbureaus die hun ex-werknemers moes ten begeleiden naar een nieuwe baan." Kwalijk vindt Donkers het dat bedrijven minder geld uitgeven aan het begeleiden van hun ex- werknemers. „Juist nu de eco nomie slechter is, is er meer geld nodig voor outplacement. Alleen een sollicitatietraining is niet meer genoeg." Vooral grote ondernemingen bezuinigen vol gens hem op loopbaan advies. Soms moeten wij echt zeggen: „Sorry, voor dat bedrag kunnen wij niks." Ook ziet Donkers dat directeu ren van bedrijven ineens zelf be palen wie ze wel en wie ze niet helpen. Dan maken ze bijvoor beeld alleen geld vrij voor 50- plussers. Of alleen werknemers die veel voor het bedrijf hebben betekend. Een jaar geleden kreeg iedere ontslagen werkne mer een mooi begeleidingstra ject mee." De bezuinigingsdrift op sociale plannen is volgens Frans de Beer, adviseur fusies en reorga nisaties bij FNV Bondgenoten verklaarbaar. „Een jaar geleden reorganiseerden bedrijven nog om de winstpositie te verbete ren Nu reorganiseren ze vaker uit pure nood, om te overleven. Ze proberen zo goedkoop mo gelijk uit te zijn. Werknemers worden dus de dupe." Tot grote ergernis van vakbon den en werkgevers heeft het nieuwe kabinet plannen die het voor ontslagen werknemers nog lastiger te maken. Nu krijgen werknemers namelijk nog vaak geld mee als ze worden ontsla gen, ook wel gouden handruk genoemd. Het kabinet wil de hoogte van dat bedrag gaan kor ten op de WW-uitkering. Als dat gebeurt zullen wij dus ook geen financiële regelingen meer afspreken, want de werknemers moeten ze toch inleveren." Het grote gevaar is volgens De Beer dat juist werknemers die het lastigst weer aan de bak ko men - zoals 50-plussers - hier door in de problemen komen. „Voor hen is dat geld bedoeld om de periode dat ze op zoek zijn naar een andere baan te overbruggen. Straks komen ze meteen in de WW en vallen dus keihard terug in inkomen. Bo vendien vergeet het kabinet dat de ontslagvergoeding niet alleen financiële betekenis heeft. Het is ook een vergoeding voor het emotionele leed. Ontslag grijpt altijd heel diep in het leven van een werknemer. Op zich vindt De Beer het goed dat werkgevers en werknemers geprikkeld worden om nog meer energie te steken in het vinden van een nieuwe baan voor een ontslagen werknemer. Maar als de economie zo slecht blijft en er geen banen zijn, houdt het snel op. Donkers vindt dat het kabinets- Tijden van weleer dreigen te herleven: verslagen de poort uit, zoals de medewerkers van Fokker in 1996. Archieffoto:ANP/Raymond Rutting plan alleen door kan gaan als der werk komt en dan ook nog het kabinet een extra vangnet eens geen hulp krijgt bij het zoe- creëert voor ontslagen werkne- ken naar een nieuwe baan. In mers. „Het kan natuurlijk niet België zijn werkgevers wettelijk dat je na jarenlange arbeid zon- verplicht alle ontslagen 45-plus- sers enkele duizenden euro's mee te geven voor begeleiding naar werk. Dat zou de politiek hier ook kunnen invoeren. door Nico Volkerts Rijswijk - Er is dit jaar meer schol te vangen dan vorig jaar. Dat blijkt uit een enquête die in juli gehouden is onder alle Noordzeevissers. Het grootste ge deelte van de deelnemende vissers ant woordde dat er 'meer' (39 procent) en 'veel meer' (25 procent) schol was te vangen. Schippers uit Nederland, Engeland, Schotland, België en Frankrijk namen aan de enquête deel. De respons onder Nederlandse vissers was met 45 pro cent (153 schepen) het hoogst. In totaal reageerden 334 schippers. Zij moesten een oordeel geven over de visbestan den in de periode januari 2002 tot juli 2002 in vergelijking met vorig jaar. De resultaten bevestigen wat veel schippers begin dit jaar al zeiden, na melijk dat er naar hun gevoel dit jaar veel meer schol was te vangen. Het quotum voor de Nederlandse vloot ligt dit jaar met 29.322 ton zo'n drie pro cent lager dan in 2001. Daarvan was eind september ongeveer tweederde aan land gebracht. De schol wordt voornamelijk gevangen in de Noordzee in een gebied waarvan de bovengrens ongeveer op de hoogte van de lijn Edinburgh-Kopenhagen Ligt en de ondergrens ter hoogte van Dover in Zuid-Engeland. Een meerderheid (68 procent) van de ondervraagde vissers beoordeelde de lengte van de schol ge lijk aan die van vorig jaar. Ook over de hoeveelheid tong, naast schol belangrijk voor de Nederlandse vissersvloot, zijn de meeste deelnemers aan de enquête tevreden. Bijna de helft (46 procent) noemt in vergelijking met vorig jaar een grotere hoeveelheid en nog eens 29 procent spreekt van een gelijkblijvende hoeveelheid. Het tongquotum voor de Nederlandse vloot ligt dit jaar met 12.003 ton zo'n tien procent lager dan in 2001. Ook daarvan was eind september ongeveer tweederde opgevist. Voor de kabeljauw, voor de Nederland se vissers vooral als bijvangst van be lang, geldt eveneens dat de meeste vis sers een verbetering ten opzichte van vorig jaar zien. Er is wel verschil in de grootte. In de noordelijke vangstgebie- den (boven Denemarken en Schotland) worden kabeljauwen van alle groottes waargenomen, terwijl in de zuidelijke gebieden kleinere of veel kleinere vis sen worden gevangen. De vragenlijst moet een aanvulling ge ven op de gegevens over visbestanden zoals die tot nu toe worden verzameld. Daarbij wordt gekeken naar de hoe veelheid vis die wordt aangevoerd, aan gevuld met steekproeven van biologen. Sommige vissers menen dat biologen te voorzichtig zijn in hun schattingen van de hoeveelheid vis. Zo wordt er geen rekening mee gehouden dat vis sers meer zouden kunnen aanvoeren als ze meer mochten vangen. Deze maand praat de International Council for the Exploration of the Sea (ICES), over de vangsthoeveelheden voor 2003. De ICES adviseert jaarlijks de Europese Unie over de visquota. De Europese Commissie beslist daarover in december. ECONOMIE WIJZER 34 e de wisselgeld is nogal eens een probleem voor de winkelier. JJgpd - Winkeliers maken zen over het gebrek aan ld. Geregeld blijkt er chpe een tekort aan 1-eu- itukken in de kassala. n' supermarktondeme- aan ook nog eens de kos- het storten van dagop- PSn en het ophalen bij de ivin rolletjes euromunten idee veel te hoog, zo e in de Levensmiddelen- ''^ij zeggen 10 procent I .uit te zijn dan vroeger. ilhandel kan slechts gis- «r de oorzaak van het ge ril wisselgeld. Winkeliers ■Jen dat caissières nog trend zijn aan de 2-euro- ,m)aardoor geven ze hun n veel vaker munten van 1 rug dan nodig is. De 1 staan in een zwartboek Platform detailhandel, j staat opgesomd met jjyoblemen de winkeliers J2n door de komst van de *t rapport wordt volgen- f* woensdag aangeboden ^jatssecretaris Wijn van -Tsche zaken. 0 euro heeft de detail handel veel meer verschillende munten nodig dan met het ou de geld. Daardoor zijn zij veel meer geld kwijt aan de kosten die banken rekenen voor het aanleveren van rolletjes munt geld. In het zwartboek worden die kosten zelfs 'exorbitant hoog' genoemd. Winkelbedrijven kunnen afspra ken maken met hun bank over de kosten. In de praktijk blijkt dat echter alleen mogelijk bij de Rabobank. De winkeliers klagen verder over de sluiting van bankfilialen op het platteland. Zij vinden dat zij een onaccep tabel risico lopen nu zij met hun dagopbrengsten van hun win kels een veel langere afstand moeten afleggen dan vroeger. De detailhandel heeft ook nog veel last van allerlei nep-euro's die steeds opduiken. Zo is er er gernis over het Thaise 10-baht- muntstuk, dat sprekend lijkt op een 2-euromunt. Ook duiken ouderwetse Italiaanse lires op. Het stuk van 500 lire vertoont grote gelijkenis met de 2-euro munt. Rotterdam - In de Rotterdamse haven ligt een gloednieuw segment van een cruiseschip klaar om te worden gesloopt. Het vijftien etages hoge scheepsdeel is onlangs in Engeland in opdracht van een Italiaan se rederij voor ruim zeventig miljoen euro gebouwd. Met het 6500 ton zware gevaarte waarin 350 hutten, een zonnedek en een winkel- promenade zitten, zou het bestaande cruiseschip de Costa Classica worden verlengd. Problemen bij de Liverpoolse werf vertraagde deze uitbreiding, zodat de Italianen de order terugtrokken, het segment overbodig werd en de werf failliet ging. De kolos zal nu zorgvuldig ge stript worden voor hergebruik. Het meubilair en de inrichting is ver kocht aan een pretpark. Foto: ANP/Ton Borsboom R Sommige rijken doen graag iets moois met hun geld.A dollar not spent is like a rotting fish", was het motto van Andrew Car negie, schatrijk geworden in de Amerikaanse staalindustrie in de 19de eeuw. Een schitterende uitspraak. Een stinkend rijke man die uitlegt dat geld dat hij in zijn zak houdt be derft als rottende vis. Het Vredespaleis in Den Haag is maar één voorbeeld van Carnegie's genereuze gaven. Toen bekend werd dat hij best be reid was om behoefti ge kerkjes aan een nieuw orgel te hel pen, stroomden de verzoeken binnen. Bij zijn dood had Carne gie er 900 over de he le wereld gefinan cierd. Ik weet niet met wel ke criteria Andrew Carnegie besloot om een aan vraag wel of niet te honoreren. Wel weet ik dat in Amerika cur sussen worden aangeboden (te gen een stevig cursusgeld) om de rijken te leren hoe zij ver standig met hun filantropische neigingen moeten omgaan. Hoe beoordeel je of projecten kans rijk zijn? Het lijkt me een heel zinnige vraag voor een cursus over het uitdelen van rijkdom. Al weet ik niet of daarmee die ene mece nas geholpen was. die specifiek aangaf dat hij vooral projecten wilde steunen die echt een ver schil zouden maken voor de mensheid 'op lange termijn'. Gevraagd wat hij bedoelde met de lange termijn was zijn ant woord: „Nou. zeg over 10.000 jaar gemeten." Amerika is het land van de grote rijkdom en de genereuze beste ding daarvan aan wetenschap en kunsten. Ik proef er wel wat penitentie in, een beetje boete doen. Menig particulier imperi um is daar opgebouwd met roofzuchtige praktijken. De magnaten die hun vermogen vergaarden met olie. staal, ben zine, spoorwegen hadden meestal lak aan de fatsoensre gels die voor het gewone volk werden gepredikt. En ze streef den allemaal regelrecht naar eli minatie van de concurrentie. Ook in onze dagen heeft een za kenman en filantroop als Bill Gates, 's werelds rijkste man, een leger advocaten nodig om rechters te laten geloven dat het concurrentiebeleid van zijn con cern Microsoft door de beugel kan. Je vraagt je af of zulke krachtige figuren er bewust een dubbele moraal op nahouden. Of dat alles onder dezelfde rechtvaardiging valt. Namelijk dat zowel hun vernieuwingsdrift (waar ze hun rijkdom aan dan ken) als de bestemming van hun vennogen één en hetzelfde doel dienen: het heil van de mens heid. Voor rijke Amerikanen is het heel gewoon om kapitale bedra gen te besteden aan wetenschap en universiteit. De lijst van top universiteiten wordt gedomi neerd door particuliere institu ten, vaak opgericht met een for se donatie van één individu. Een voorbeeld is het Californische Stanford, dat werd opgezet met geld van een spoorwegmag naat, en in stand wordt gehouden door schenkingen in alle maten en soor ten. inclusief een complete faculteit door de eerder ge noemde Bill Gates. Die traditie missen wij geheel in Neder- JOOP HARTOG land. Een uitzonde hoogleraar ring is wijlen Freddy micro-economie Heineken. Pas zijn Universiteit weer de Heineken- van Amsterdam prijzen uitgereikt, voor wetenschap en kunst. De prijzen zijn vernoemd naar de vader van Freddy Hei neken (dr H.P.), een gepromo veerd chemicus, en naar Freddy zelf, tweemaal eredoctor (in Amerika!) en ze zijn substanti eel: 150.000 dollar. Freddy Hei neken was er zelf zeer bij be- uokken, had een oprechte be langstelling voor de weten schap, vooral de medische en vond stimuleren van kunst en wetenschap een voor de hand liggende taak voor mensen met veel geld. .Andere rijkaards zou den dat ook eens moeten doen. Ze hebben geen idee hoeveel plezier je daar van hebt", citeert Liesbeth Koenen de begin dit jaar overleden bierkoning in het blad van de Koninklijke Neder- landsche Akademie van Weten schappen. Gaan we in Nederland ook de Amerikaanse kant op als het om filantropie gaat? Ik zie nog niet veel tekenen daarvoor. De Ne derlandse rijkaards spelen liever met een voetbalclub. De univer siteiten in dit land dromen na tuurlijk wel van Amerikaanse toestanden. Ze zittjMallemaal krap bij kas en hetfleuwe kabi net gaat onverdroten voort met extra bezuinigingen. Universi teiten zoeken steeds meer spon soring en laten het bedrijfsleven aan steeds meer onderzoek mee betalen. Dat bedrijfsleven is daartoe bereid als het er zelf maar de vruchten van kan pluk ken. Algemene steun van rijkaards, met geen andere voorwaarde dan dat hun naam verbonden wordt aan een gebouw, een col legezaal. een leerstoel, een uit wisselingsprogramma voor stu denten of hoogleraren, daar zie ik in Nederland nog heel weinig donateurs voor. En toch heeft Heineken gelijk: ze hebben geen idee hoeveel plezier ze daar van kunnen hebben. Het is onge twijfeld bevredigender dan een fortuin storten in de bodemloze put van het beroepsvoetbal. Tt nieuwe studenten zullen aan het begin Qi studiejaar op zoek zijn naar een kamer. Dat a(foon een kamer bij iemand in huis zijn. Ou- V gezegd: bij een hospita. De overheid heeft gelingen ontworpen om huiseigenaren die ler over hebben te stimuleren deze te ver- ondanks die regelingen is het aantal ver- hamers bij een hospita de laatste jaren sterk Jen. J verhuurder kan het een aardige bijver- 4| opleveren. Maar hoe zit het met de fiscus? 'er nog meer zaken waar je bij kamerver in moeten denken? 3 kamer verhuurt, ontvangt daarvoor inko- nfearover dient normaal gesproken belasting |en betaald. Voor kamerverhuur geldt ech- I .vrijstelling. Als de huurinkomsten op jaar- 'let hoger rijn dan 3.493 euro, hoeven die ttten niet opgegeven te worden bij de aan- ifet gaat om de bruto huuropbrengst, dat ïlgen de huur inclusief het bedrag voor gas, licht en eventueel gebruik van meubilair. $3 euro per jaar betekent een all-in huur euro per maand. Heel wat kamers zullen nder verhuurd worden. De vrijstelling giwel voor huurders die met toestemming luiseigenaar een kamer onderverhuren, woningbezitters. Het bedrag wordt elk voor een bloeiende kamerverhuur. Niets is min der waar. Volgens de Nederlandse Woonbond is in de jaren negentig het aantal kamers bij hospi ta's met bijna 40 procent afgenomen. Die neer waartse lijn zet zich voort, mede als gevolg van de zogeheten 'koppelingswet'; wie een bijstandsuit kering ontvangt, een alleenstaande AOW-uitke- ring, een nabestaandenuitkering of huursubsidie, kan vanwege de aanvullende inkomsten uit ka merverhuur gekort worden op de uitkering. Wie huursubsidie ontvangt, kan de schade enigs zins beperken door met de huurder een schrifte lijke huurovereenkomst af te sluiten: met zo'n overeenkomst wordt alleen een percentage (af hankelijk van de ruimte die verhuurd wordt) op de huursubsidie in mindering gebracht. Zonder huurovereenkomst wordt het inkomen en het ver mogen van de huurder meegeteld bij het vaststel len van het subsidiebedrag. De korting zal dan over het algemeen forser uitpakken. Meer informatie: Het ministerie van VROM heeft een praktisch boekje voor kamerverhuurders. Gratis te bestel len en te downloaden via internet: www.vrom - .nl. Of telefonisch: 0900 80 52. De Woonbond brengt jaarlijks het boekje 'Op Kamers' uit, met informatie voor zowel huur ders als verhuurders van kamers. Inclusief huurcontracten. Te bestellen via www.woon bond.nl. Of telefonisch: (020J-551.7700. jaar aangepast aan de ontwikkeling van de huur prijzen. Om voor de vrijstelling in aanmerking te komen, moet aan een aantal voorwaarden vol daan rijn. Om te beginnen moet de verhuurder de woning zelf als hoofd verblijf hebben. Wie meer huizen bezit en kamers aan studenten verhuurt in de woning waar hij niet zelf woont, be drijft commerciële verhuur en komt niet voor vrijstelling in aanmerking. Overigens moet het om een 'niet-zelf- standige' woonruimte gaan. Een etage met eigen opgang en voorzieningen is zelfstandige woonruimte en de ver huurder hiervan komt derhalve niet voor de vrijstelling in aanmerking. Het mag ook geen verhuur voor een korte periode betreffen, bijvoorbeeld voor een vakantieseizoen. Zowel huurder als verhuurder moeten op hetzelfde adres bij de gemeente staan ingeschre ven. Tot slot moet het om een privé- woning gaan, het pand mag geen deel uitmaken van ondernemingsvermogen. Wie met de bruto huur boven het vrijgestelde be drag uitkomt, moet over het hele bedrag aan huurinkomsten belasting betalen in box 1. Het verhuurde deel van de woning kan niet tot de ei gen woning gerekend worden. Belastingheffing voor dit deel van de woning vindt dan plaats in box 3. Ook is voor dat gedeelte van de hypotheek de rente niet aftrekbaar in box 1. Een huur van 291 euro per maand is echter heel behoorlijk, dus zo'n vaart zal dat niet lopen. Huurders hebben met de regeling voor huiseigenaren niets te maken. Wel doen rij er goed aan hun huurcontract na te lezen alvorens ze een kamer on derverhuren. Kamerverhuurders die meer doen dan alleen een kamer ter beschikking stellen en bijvoorbeeld ook wassen, koken of schoonmaken, kunnen het beste het maandelijkse be drag dat rij in rekening brengen op splitsen. Voor de brutohuur geldt de vrijstellingsregel, maai de ontvangen vergoeding voor de huishoudelijke diensten moet worden opgegeven bij de belastingaangifte. Het is niet niks om iemand bij je in huis te hebben. Stel dat het niet bevalt, wat dan? Voor kamerverhuur door hospita's geldt een proefperiode van negen maanden. Binnen die termijn kan de verhuurder zonder opgaaf van redenen de huur opzeggen. Daarbij geldt een opzegtermijn van drie maanden. Na de periode van negen maanden heeft de onderhuurder recht op huur- bescherming en moet de verhuurder gegronde re denen hebben om de huur eenzijdig op te kun nen zeggen. De belastingvrijstelling en de proefperiode van negen maanden zouden aanleiding moeten rijn EIGEN BEURS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9