Juliëtte Vossen, SUp&fdiVQ 'Consument murw van produktredame' Limburgse voelt zich als een vis in het water in de jetsetwereld Ze is een internationale jetsetdiva. Ze vliegt per privé-vliegtuig naar party's bij wereldsterren en is nummer vijf in Quote's top-25 van glamour girls, pal achter Maxima. Ze kreeg een hoofdrol in een speciale aflevering van tv- programma Glamourland, kleedt zich bij voorkeur in haute couture en staat op de gastenlijst van de sjeik van Dubai. Aangenaam, Juliëtte Vossen. door Math Wijnands Portiers in jacquet en met ho ge hoed zwaaien de deuren van het Hilton Hotel in Am sterdam open. Flitslichten verlichten de lobby. Juliëtte Vossen maakt een koninklijke entree. Bekende gla- mour-fotografen als Joop van Tellin gen en Edwin Smulders roepen haar naam om haar aandacht in de lens te vangen. Snorrende tv-camera's wenden zich in één ruk af van de so apsterretjes. De aankomst van de di va uit het Limburgse Stein is belang rijker. Juliëtte geniet van de ont vangst. Gewillig poseert ze profes sioneel voor elke camera. Waar ooit John Lennon en Yoko Ono hun bed niet uitkwamen en Herman Brood in stijl zijn veelbewogen leven afsloot, verzamelt deze avond tout le monde zich in zaal The Ballroom voor de coutureshow van Monique Collignon. Juliëtte Vossen is ver slaafd aan haute couture, dus is ze ook vanavond weer van de partij. Collignon, het aanstormend talent in de couturewereld, is immers een vriendin. Haar agenda was de hele maand september volgeboekt met de wintershows van de topcouturi ers. Ze is een graag geziene gast. Ie dereen kent haar en zij kent ieder een. „Haute couture is kunst. Het maakt een beeld van je lichaam. Ik wil er al tijd op en top uitzien en elke keer weer anders. Bij de couturiers die ik bezoek, koop ik jaarlijks één stuk." Voor de minder modebewusten: 'een stuk' couture kost snel een paar duizend euro. Ronald Kolk, Paul Schuiten, Frans Molenaar, Monique Collignon en nog een handjevol Ne derlandse ontwerpers kunnen stee vast op haar komst rekenen. Daar naast wordt de toch al uitpuilende garderobekast elk seizoen aangevuld met prêt-a-porter van beroemde merken als Valentino, Gucci, Rober to Cavalli, Dolce Gabbana, Escada en nog veel meer. De privé-collectie bestaat uit honderden kledingstuk ken. In de kast staan tweehonderd paar schoenen, met polaroidfoto's op de doos ter identificatie. Het kost shopaholic Juliëtte Vossen nog heel wat uurtjes om de bijpassende ac cessoires als sieraden, tassen, hoe den, shawls en handschoenen te scoren. Het leven van een glamour- vrouw gaat nu eenmaal niet altijd over rozen. Juliëtte Vossen: „Ik weet dat er veel kritiek op dit wereldje bestaat. Het is namelijk on-Nederlands. In Frankrijk of de VS is dit bestaan geaccepteerd." Foto: GPD/Ermindo Armino Over tijd gesproken. Juliëtte Vossen reist heel veel. Gewinkeld wordt er in de Rue du Faubourg St. Honoré, Re gent Street, Via della Spina, Fifth Avenue en P.C. Hooftstraat. Regel matig pendelt ze heen en weer tus sen haar comfortabele 'stulpjes' in Stein en Amsterdam, waar ze een van de weinige grachtenpanden met inpandig zwembad bezit (tot voor kort had ze tevens een penthouse in Cannes). Een mens heeft ook nog wat ontspanning nodig, dus op naar een polowedstrijd in St.-Moritz, het Rode-Kruisgala in Monaco of skiën in Aspen (VS). Een privé-vliegtuig is daarom geen luxe. „Mijn man is nu eenmaal een begenadigd hobbyvlie ger. Als het kan, waarom zou je dan niet ontspannen reizen. Het is heus geen opschepperij." Dikke kuisen De ontvangst in het Hilton voltrekt zich inmiddels volgens de onge schreven society-regels. Iedereen zoent iedereen. Veel complimenten over en weer. En snel weer door naar de volgende goede relatie. De roze- blonde Juliëtte is brutaal gekleed de ze avond. Strakke leren broek, laar zen en flamboyante leren hoed. Alles zwart, alles Valentino (op de hoed na). Haar populariteit kent geen grenzen. Als fulltime socializer is ze vooral heel close met Ans Markus, de bekende kunstenares. En met hoe- dencouturier Marianne Jongkind, die koningin Beatrix tot haar klanten mag rekenen en nog hofleverancier was tijdens prinsjesdag. Dikke kus sen smakken op de bepoederde wangen. „Er loopt nogal wat nep rond in deze kringen. Maar Juliëtte is heel op recht. Direct en tegelijk warm. Met een zonnig karakter. Dat maakt haar populair. Ze heeft die typisch Franse grandeur, iets adellijks. Als anderen trendy zijn, is Juliëtte chique. Ze hecht dan ook heel veel waarde aan de etiquette", vertelt Markus' echt genoot Wybe Tuinman. De diva voelt zich te midden van de jetset als een vis in het water. „Ik weet best wel dat er veel kritiek op dit wereldje bestaat. Het is namelijk on-Nederlands. In Frankrijk of de VS is dit bestaan geaccepteerd. Kom me echter niet aan met de veelgehoorde opmerking dat er veel fake is of veel gehuichel en geroddel. Dat kom je in elke laag van de bevolking tegen. Dit is nu eenmaal mijn wereldje. Ik vind het fijn om interessante mensen te ontmoeten. Ik ben een echte net werker en probeer mensen bijeen te brengen. Dat wordt gewaardeerd. Ik ben een van de weinigen die onaf hankelijk is. Je hebt namelijk allerlei groeperingen, bijvoorbeeld de Ende- mol-clan en de Des Bouvrie-groep. Ik hoef me echter niet in bochten te wringen." Maar hoe houdt ze dit leven dag na dag vol? „Veel vitamine R, relaties." Uitbundig Haar uitbundige levensstijl heeft van de voormalige zakenvrouw inmid dels een Bekende Nederlander ge maakt. Wekelijks staat ze in de bla den. Zoals Beau Monde, dat onlangs acht pagina's aan haar wijdde. Of het zakenblad Quote, dat haar op plaats vijf in de top-25 van glamour- girls plaatste, ver voor Sylvia Tóth, Neelie Kroes en Gretta Duisenberg. Geregeld is ze in een of ander lifesty le programma op tv te zien. Gert Jan Dröge heeft maar van één iemand een hele uitzending van Glamour land gevuld; van Juliëtte. En de Vara ging voor een documentaire met draaiende camera met haar winke len in de P.C. Hooftstraat. Meestal is ze in het gezelschap van celebrity's, media-tycoons en captains of indu stry. Soms zelfs vertegenwoordigers van het koninklijk huis. De vraag is hoe Juliëtte Vossen zich tot jetsetdiva heeft kunnen ontwik kelen. „Ik heb 27 jaar keihard ge werkt in mijn eigen schoonheidsin stituut in Stein, nergens aan mee kunnen doen. Ik vond het op een ge geven moment de hoogste tijd om van het leven te gaan genieten en stopte met de zaak. Het pakte iets anders uit. In Amerika had ik enkele goede contacten, omdat ik als eerste in Nederland een lasertechniek in troduceerde en daar een cursus had gevolgd. Deze mensen vroegen me of ik interesse had om de public re lations te gaan doen voor hun kli niek voor plastisch chirurgie aan de Cöte d'Azur. Het verdiende niet slecht, maar na een paar jaar hield ik het voor gezien. Geen zin meer. Het leven aan de Cöte d'Azur beviel ech ter wel goed. Ik besloot te blijven en aan de slag te gaan als zelfstandig styliste." Vitamine G, geluk. Dat dwong ze af met haar vechtlust. „Op een geven moment werd ik gevraagd op een supergroot en duur jacht in de ha ven van Cannes. Daar verbleef de vrouw van een heel grote Ameri kaanse onroerendgoedmagnaat - haar naam verklap ik niet - die een personal styling wilde. Het personeel leidde me naar de badkamer, waar ze in bad lag. Ik liet haar onomwon den weten dat het geen stijl is om ie mand op die manier te ontvangen. Zoveel kritiek had die vrouw nog nooit gekregen. Ze waardeerde de eerlijkheid en ik mocht in een kamer ernaast wachten totdat ze aange kleed was. Komt juist op dat mo ment het bericht binnen dat haar kapper niet zou komen opdagen. Ze raakte helemaal overstuur, ze tierde en schreeuwde van woede. Ik zei: 'Rustig, dan doe fk toch uw kapsel'. Over het resultaat was ze zo tevre den dat de kapper op staande voet werd ontslagen en ik ben aangeno men als personal assistent. Via haar kreeg ik een ingang in de jetset van de Cöte d'Azur. Ik kwam op de par ty's van de rijken der aarde, lunchte met wereldsterren zoals Ivana Trump en Cathérine Deneuve en maakte alles mee wat bij dat leven hoorde." Zes jaar lang leefde en werkte Juliët te Vossen in Cannes. Ze had een droomberoep. Moest met of voor miljonairsvrouwen gaan winkelen. Hen helemaal stylen. Gold card op zak en ook nog een goede uurprijs vangen. Zo werd haar toch al goed gevuld spaarvarkentje alsmaar dik ker. Ze heeft het helemaal zelf ge daan en niet, zoals in Stein gemom peld wordt, met de hulp van haar man die zijn succesvolle Brabantse uitgeverij onlangs verkocht. Maar over geld en rijkdom laat Juliëtte zich niet uit.Ach, we kunnen leuke dingen doen", is het enige dat ze kwijt wil. Zoals bijvoorbeeld haar vijftigste verjaardag in december, diie gevierd werd in het zevensterrenhotel Burj Al Arab van de sjeik van Dubai. Die nodigde haar na aankomst gelijk uit om zijn royal suite van 780 m2 voor enkele nachten te betrekken. De grootte kwam goed uit, want Juliëtte had haar garderobe met een vracht vliegtuig laten overvliegen. „Onge looftijk, zo'n hotel had ik nog nooit gezien. Ik zei tegen mijn man dat hij moest onthouden waar ik alles neer legde, anders zou ik het niet meer terugvinden." Hoewel ze een luxueus bestaan leidt, zegt Juliëtte Vossen niet naast haar schoenen te lopen. „Ik heb er hard voor gewerkt. Zo hard dat ik nu pas de tijd heb om te genieten. Dus doe ik het goed. Daar is niets mis mee. Dat wil heus niet zeggen dat ik ver waand ben. Echte schoonheid zit van binnen. Aan mijn innerlijk be steed ik net zoveel aandacht als aan mijn uiterlijk. Mijn vader zei altijd: 'Kijk nooit op iemand neer, maar kijk ook nooit tegen iemand op.' Trouwens, van hem heb ik dat extra verte." Godendrank Tijd voor vitamine M, mode. In de mensenfile die ontstaat voor de in gang van The Ballroom volgen nog wat snelle begroetingen. Het BN-ge- halte bestaat deze avond voorname lijk uit topondernemers en RTL- en SBS6-coiyfeeën. Er is deze avond 'concurrentie', want er vinden nog enkele andere society-party's in de hoofdstad plaats. Voor Juliëtte is de allerbeste plaats gereserveerd: de eerste stoel rechts van de cativalk. De show wordt ingeleid door Ariane Spier van SBS6-programma Explo sief. „Ik heb pas geleden een kindje gekregen", vertelt Ariane na afloop. „Er was uit dit plastic wereldje maar eentje die oprechte belangstelling toonde na de geboorte. Juist, Juliët te." De nieuwe collectie van Monique Collignon is een succes. Ze krijgt al tijdens de show daverende ovaties. Kenner Juliëtte Vossen is na afloop zichtbaar blij voor haar vriendin. Hoogste tijd voor vitamine C, cham pagne dus. Tijdens de after party sle pen de obers de ene na de andere fles brut impérial van het exclusieve champagnemerk Moët Chandon aan. Praten over couture en carrières maakt dorstig. De godendrank is gratis bovendien. De nacht breekt aan. In het Hilton is echter nog weinig belangstelling voor vitamine S, of slaap. De cham pagne bruist onverminderd in de flütes. De sfeer is uitgelaten. Als we naar buiten lopen, de zachte sep- tembernacht in, roept de portier ons na: 'Gaat het nog een beetje, me neer...' Hoogleraar: bedrijven moeten zich veel meer richten op dienstverlening Reclame is een overschatte manier om de gunst van de klant te winnen. Bedrijven zouden veel meer energie moeten steken in het persoonlijk contact met de klant. Ook wetenschappers kunnen daar nog veel meer nuttig onderzoek naar verrichten. Dat is de stellige overtuiging van de nieuwe hoogleraar marketingcommunicatie en consumentengedrag aan de Universiteit Twente, prof. dr. Ad Pruyn. door Jan Ruesink Obers die klanten afsnauwen, verkopers die het winkelend publiek geen goeiedag zeg gen, schoenenverkopers die niets van voeten afweten. Als consument wordt Ad Pruyn (49) er dagelijks mee geconfronteerd. Als profes sor aan de Universiteit Twente vindt hij het voer voor onderzoek. Want volgens hoogle raar holt de kwaliteit van de dienstverlening in ons land achteruit en hebben marketing wetenschappers daar nog veel te weinig aan dacht voor. „Er wordt veel onderzoek ge daan naar de effecten van reclame, maar er is nog weinig onderzocht over bijvoorbeeld het nut van oogcontact met de klant, over de effecten van slecht opgeleid personeel over de gevolgen van ergernissen als vertragingen en wachttijden." In zijn inaugurele rede benadrukte Pruyn dat marketing meer is dan reclame maken en dat ook reclame meer is dan zeggen dat je product goed of goedkoop is. Fabrikanten, maar ook aanbieders van diensten, zijn in hun marketingcommunicatie noe te veel Prof. dr. Ad Pruyn: „Ik maak het dagelijks mee dat verkopers over je schouders al naar een volgende klant kijken en dat ze niet de juiste vragen stellen." productgericht en leggen te weinig nadruk op de behoefte en wensen van de consu ment. „In Nederland wordt veel geld uitge geven aan reclame, momenteel rond de vijf miljard euro, maar de effectiviteit daarvan wordt steeds minder", vindt Pruyn. De con sument krijgt dagelijks zoveel prikkels op zich afeevrjurd (zo'n 5000). dat hij selectief wordt en minder in zich opneemt. „De afge lopen tien jaar is het aantal commerciële ui tingen verdrievoudigd. Dat zegt genoeg, dunkt me." Oprechte interesse Pruyn vindt daarom dat bedrijven en instel lingen eens goed moeten nadenken over de plaats die de productpromotie inneemt in het geheel van de marketingmix. Die wordt volgens hem zwaar overschat in het tijdperk van de individuele consument. Volgens Pruyn hebben bedrijven de laatste jaren weliswaar andere wegen gezocht dan zich alleen suf te adverteren, maar veel van die methodes hebben volgens hem hun langste tijd gehad. Als voorbeelden noemt hij direct mail (de persoonlijk geadresseerde post) en telemarketing (de telefoontjes onder etenstijd). Die verkoopmethodes overtreden volgens Pruyn 'de eerste wet van de mense lijke omgang', namelijk dat je vriendschap niet met iedereen sluit. Direct mail is in zijn ogen een 'idioterie' die alleen maar individu ele aandacht suggereert. Bedrijven en organisaties zouden er volgens Pruyn beter aan doen echt contact met de klant te zoeken. „Voor een winkel betekent dit de klant als mens benaderen en oprechte interesse in zijn wensen en behoeften tonen. Dat vergt mensenkennis en productkennis en aan beide schort het tegenwoordig bij het personeel." Pruyn zegt zich zelfs grote zor gen te maken over het niveau van de dienst verlening in ons land. Niet alleen in winkels en de horeca, maar ook in het personenver voer en de zorg. „Die instellingen beseffen onvoldoende dat ze geen product verk Succesvolle bedrijven als McDonald's leren hun personeel hoe ze met klanten moeten omgaan. Alleen op die manier is communicatie volgens hoogleraar prof. dr. Ad Pruyn effectief. Foto: ANP/Robin Utrecht maar een dienst. Een hifi-installatie kun je ook bij een postorderbedrijf kopen, maar van een winkel verwacht de klant deskundig advies en inlevingsvermogen van de verko per. De toegevoegde waarde van zo'n winkel zit hem dus niet in het product, maar in het advies. Nou, ik maak het dagelijks mee dat men niet weet waar men het over heeft, dat ze over je schouders al naar een volgende klant kijken en dat ze niet de juiste vragen stellen. Hoe dat komt? Door de vergrijzing zijn er weinig jongeren en omdat iedereen tegen woordig het liefst voor manager wil doorstu deren, kunnen dienstverleners maai' weinig goed personeel krijgen. Detailhandel, horeca en verpleging zijn geen sexy business. Terwijl de verkoper en de dienstverlener toch een scharnierfunctie hebben, het enige contact met de klant vormen in menig organisatie. Daarom zouden marketeers veel meer moe ten investeren in de 'p' van personeel. Daar heeft de klant behoefte aan en het zal meer cesvolle bedrijven voeren daar heel bewust beleid in. Albert Heijn heeft jarenlang conse quent geïnvesteerd in opleidingsprogram ma's en ook McDonald's leert zijn personeel goed hoe het met de klant moet omgaan. In Amerika is vriendelijkheid een tweede na tuur geworden, maar hier gedragen veel dienstverleners zich nog altijd bot en onge ïnteresseerd. Als communicatie effectief wil zijn, moet je ook de klant kennen en die gedraagt zich niet alleen volgens economische maar ook psychologische en sociologische wetmatig heden. Ik hoop daarom dat onze vakgroep de komende jaren veel onderzoek kan ver richten op gebieden als oogbewegingsre gistratie en lichaamstaal. Psychologen heb ben lang moeite gehad om hun kennis in dienst te stellen van het grootkapitaal, maar gelukkig is dat veranderd. Klanten zijn tegenwoordig kritisch en veelei send. Wie zich daarom het beste in die klant kan verplaatsen, wint zijn vertrouwen en wie

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 42