'Als iemand een gore bak vertelt, kan ik daar niet om lachen' OOG in OOG De vragen De regels ZATERDAG 5 OKTOBER 2002 ER BIJ Peter de Jong, van 7 december 1947, is de 1,93 meter lange helft van het duo Mini Maxi, dat met zijn visuele shows al jaren volle zalen trekt. Samen met Ka- rel de Rooij (vorige week in deze rubriek) staat hij al meer dan dertig jaar op de planken. De twee zijn 9 en 10 oktober in de Leidse Schouwburg te zien. De Jong woonde vijftien jaar in Oegstgeest, heeft nu een appar tement in Nieuw-Beij- erland en verhuist over een paar maan den naar Friesland. Hij woont samen, heeft twee vol wassen kinderen uit een eerder huwelijk en is stopa (stiefopa) van drie kleinkinderen. door Nancy Ubert Peter de Jong: „Als ik de tastbare bewijzen van vroeger zou vernietigen, ontken ik een deel van mezelf." Foto: Henk Bouwman 10. Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? „Over een paar maanden ga ik weer verhui zen. Daarover wil ik de laatste tijd wel eens licht piekeren. Dat heb ik altijd bij grote veranderingen. Maar ik ben beslist geen ze nuwpees. Ook geen binnenvetter, trou wens. Op het toneel ben ik extravert, in het gewone leven wil ik wel eens wat afstande lijk overkomen. Ik ben nu eenmaal niet ie mand die onmiddellijk te koop loopt met zijn muizenissen en gedachten. Maar het is niet zo dat ik mezelf van binnen opvreet als ik me ergens druk over maak. Want ik zorg wel dat ik met iemand ga praten. Mét Karei bijvoorbeeld. We zijn echt dikke maten. Als je zo samenwerkt als wij, moet je welhaast een verbond voor het leven hebben. Ik ver trouw hem, ik houd van die vent. Als Karei en ik bezig zijn met een nieuw programma, is dat spannend. Net als de allereerste voorstellingen van een reeks of de optre dens na de lange zomerstop." 16. Welke rol in welke film had u willen spelen? „Vroeger ging ik vaak naar de bios, de laat ste tijd houd ik het allemaal niet meer bij. Maar dat is niet de enige reden waarom ik nu even terugga in de tijd. Want bewust of onbewust doe ik inspiratie op bij het zien van oude films. Stan Laurel en Oliver Har dy, bijvoorbeeld, vind ik absoluut het ein de. Anno 2002 zijn die twee filmclowns nog steeds geweldig. Leve de tijdloze humor! Ook mijn kleinkinderen liggen onder de stoel van het lachen wanneer ik een video van die twee afspeel. Als Karei en ik in de tijd van dat komisch duo hadden geleefd, waren wij misschien ook wel voor het witte doek gegaan. Overi gens wil Chiem van Houweningen een film met ons maken. Moeten we wel opschie ten, want we worden een dagje ouder. En wat denk je van Fanfare, de film van Neerlands grote cineast Bert Haanstra die in Giethoorn is opgenomen... Een ruzie tussen twee leden van het muziekkorps loopt zo hoog op, dat de club in twee vijan dige kampen verdeeld raakt. In dit verhaal speelt Albert Mol een nuffige dirigent uit Amsterdam. Prachtig! Maar ook een schur kenrol lijkt me een uitdaging. Donald Su therland, die ik een fantastisch acteur vind, speelt in The eye of the needie een gemene Duitse officier. Dankzij zijn spel kijkje naar een waanzinnige thriller." 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? „Mijn vader - hij leeft helaas niet meer - zei wel eens: 'Koop nooit een lits-jumeaux, Pe ter. Want als je elkaar niet meer kunt voe len, komt er allemaal niks meer van te recht'. De behoefte aan intimiteit blijft tot aan het einde toe bestaan. Seksualiteit is onlosmakelijk verbonden met intimiteit, vind ik. God heeft me zo geschapen dat ik van vrouwen houd. Daarmee wil ik niet zeggen dat ik als een hitsig mannetjesdier de wijfjes achterna zit. Maar ik kan wel ge nieten van de aanblik van een vrouw met een mooie uitstraling. Wat ik mooi vind? Sierlijke beweging en sprekende ogen. Een zogenaamde stoot met veel te kort truitje en navelpiercing hoeft zich bij mij niet te melden. Overigens hoeft niemand zich aan te bieden, want ik heb mijn Tineke. Ik geloof dat emotionele verbondenheid, diepgang en toewijding de perfecte basis vormen voor ultieme seksua liteit. Ik heb toch zo'n ongelooflijke hekel aan platvloersheid. Als iemand een gore bak vertelt, kan ik daar niet om lachen. Of de moppentapper moet zijn grap op een wel heel bijzondere manier brengen. Tot mijn ongenoegen groeit seksualiteit langza merhand uit tot een goedkope beleving. Hoe extremer de spelletjes, hoe groter de kick. Maar dat gaat toch helemaal voorbij aan de puurheid van de seksuele beleving? Bovendien worden we door de televisie overvoerd. De tijd van verfijnde erotiek lijkt ver achter ons te liggen. Zonde." 39. U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest 11? „Ik vind zoveel mensen leuk en nu word ik dus gedwongen te kiezen. Dat is soms zo verschrikkelijk lastig. Eens denken. Ik nodig mijn eerste echtgenote Marie-Rose uit. En Sabine, mijn tweede vrouw. Ook vraag ik mijn huidige partner Tineke erbij. Plus An toinette, een goede vriendin. Antoinette is géén vrijvriendinnetje, maar jaren een trouwe kameraad. Ze kent de drie andere vrouwen goed. Ik ben heel nieuwsgierig naar het verloop van de avond. Met Marie-Rose, de moeder van mijn kinderen, heb ik na de scheiding goed contact kunnen houden. Met Sabine is dat minder goed gelukt. Ja, er zijn in mijn leven dingen anders gelopen dan ik ge dacht of gewild had. Maar ik heb nooit de ene vrouw voor de andere ingeruild. Ik ben benieuwd naar wat de dames elkaar te zeggen hebben. Soms begrijp ik geen snars van de vrouwelijke logica. Ik vind dat voor een scheiding moed nodig is. Als je eenmaal je hart aan iemand hebt geschon ken, blijf je ergens voor de rest van je leven met hem of haar verbonden. Ik merk dat ik telkens opnieuw met vroeger word gecon fronteerd. Ik leef beslist niet met haatge voelens, want juist van de moeilijke erva ringen heb ik het meest geleerd. Ik hoop dat Marie-Rose en Sabine die mening met me kunnen delen. Daarover wil ik graag praten." 4. Wat zult u nooit weggooien? „Bij mijn vorige verhuizing heb ik tien kuub troep weggegooid. Dat was hoog no dig. Ik ben namelijk vreselijk bewaarderig. Hier in huis heb ik een paar accessoires staan waaraan ik erg gehecht ben. Het aar dewerken serviesje dat mijn ouders bij hun trouwen hebben gekocht, om maar iets te noemen. Niet om aan te zien. Maar ik zal het nooit wegdoen. Zo zijn er wel meer dingen waarvan ik echt geen afstand kan doen. Ik sleep al jaren een koffer met me mee. Daarin zitten de meest lullige dingen; van gekke fluitjes tot een oud vies handdoekje waarop ik mijn make- upspulletjes etaleer. Dat koffertje met in houd is bijna een heilig relikwie. Bijgelovig ben ik niet, maar ik hecht wel waarde aan die spulletjes. Toen mijn kinderen klein waren en meegingen de kleedkamer in, zei ik altijd tegen ze: 'Je mag ermee spelen maar je moet wel voorzichtig zijn. Dit is al lemaal heel belangrijk voor papa'. En foto's, hè? Al die plaatjes van herinne ringen. Ik heb dozen vol staan. Oude foto's verscheuren? Ik niet! Want van mijn verle den heb ik geen spijt. Als ik de tastbare be wijzen van vroeger zou vernietigen, ontken ik een deel van mezelf. Nog iets: contrac ten. Vanaf het moment dat Karei en ik sa men op de planken stonden, heb ik al onze contracten bewaard. Je kan daar natuurlijk niks mee. Hoogst zelden wil zo'n oude overeenkomst van pas komen." 24. Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het genuikkelijker? „In principe op geen enkel gebied. Vrou wen worden juist benadeeld. Of moet ik nu heel banaal gaan doen en zeggen dat jullie het maar makkelijk hebben zonder baard groei? Wij moeten ons elke dag scheren. Ik ben blij dat vrouwen steeds vaker dezelf de kansen krijgen als mannen. Bij de een lukken de dingen natuurlijk beter dan bij de ander. Maar de emancipatie - wat een rotwoord eigenlijk - heeft ons veel ge bracht. Vroeger werd toch een beetje lache rig over de vrouw gedaan. Het was zo lo gisch dat zij opdraaide voor de kinderen en het huishouden. Toen ik Marie-Rose trouwde, was de tradi tionele rolverdeling nog gemeengoed. Ik denk dat de vrouw ook lange tijd zelf het collectieve minderwaardigheidsgevoel in stand heeft gehouden. Ik heb altijd gepro beerd mijn rol als vader een goede invul ling te geven. Maar dat viel niet mee met mijn vak. Op mijn 35ste heb ik zelfs ge dacht 'ik stap eruit'. Maar ja, wat had ik dan moeten gaan doen? Ik kan niks an ders." 31. Welke dag zou u over willen doen? „Met alles wat ik nu weet zou ik de dagen waarop mijn kinderen werden geboren op nieuw willen beleven. Ik ben niet bij hun geboorte geweest en daar heb ik tot op de dag van vandaag last van. Het blijft me ach tervolgen, terwijl het me nooit is verweten. Ik stond op het toneel toen Joost en Floortje werden geboren. We leven nu in een andere tijd. Toen ik las dat Paul de Leeuw een reeks voorstellingen had afgeblazen om zijn pleegkind uit Ame rika te halen, moest ik denken aan de mo menten waarop ik vader werd. Het was toentertijd ongehoord om verstek te laten gaan. Karei heeft geluk gehad, die was thuis toen zijn dochters werden geboren." 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? „Gisteravond heb ik Tineke nog achterna gezeten in de huiskamer. Ik blijf gelukkig iets ongeremds houden. Natuurlijk kan ik me volwassen gedragen, maar ik hoop niet dat ik dat echt ben. Bij het woord volwas sen denk ik aan bezadigdheid, aan de te loorgang van de open geest. Het leven is nu eenmaal naar leeftijd inge deeld. Ik ga richting de senioren. Maar moet ik straks nu echt voor half geld gaan reizen of met mijn kortingskaart naar de bi bliotheek? Ik weiger dat te doen. Nu komt mijn drang naar kinderlijke vrij heid mooi van pas. Veel van ons theater succes hangt samen met hoe we ons dur ven te gedragen. Wij kunnen ons op het to neel alles permitteren. Dat is ook een vorm van kinderlijkheid. Ik vind het heerlijk als mensen levendig, spontaan en open zijn. Hoe minder remmingen, hoe beter. Ik ben wel gelukkig met het stukje kinder lijkheid dat ik heb kunnen bewaren. Als ik echt helemaal volwassen zou zijn, voelde ik me vast minder gelukkig. Kinderachtigheid is natuurlijk iets anders. Daarover moeten we het maar niet hebben." 11. Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? „Vliegen. Als het kan, dan graag zelfstandig met een motortje op m'n rug. Lijkt me fan tastisch om zo uit mijn raam weg te zwe ven. Ik lijd aan latente vliegangst. Ik krijg het een beetje benauwd van zo'n mensen massa in een vliegmachine. Vorig jaar is die angst aangewakkerd. Ik zou op 12 septem ber naar San Francisco vliegen om daar een show bij te wonen. Op 11 september belt mijn zoon op met de mededeling dat ik maar even de televisie moest aanzetten. Ik heb aan de buis gekluisterd gezeten en mijn tickets teruggebracht. Als het echt moet, stap ik natuurlijk wel in het vliegtuig. Ik weet niet waar mijn vlieg angst vandaan komt. Vijfentwintig jaar ge leden had ik er nog niet zo'n last van. Ik vind vliegen ook saai. Zesendertig uur tn zo'n kist. daar word je toch gek van. Ik ga de hele tijd naar de motoren zitten luiste ren. Geef mij ons bootje maar. De rust die varen geeft. Vakantie vieren met de boot, dat is pas bijtanken." 19. Vindt u zichzelf aantrekkelijk? „Onlangs keek ik in de spiegel en dacht: wat word ik toch oud. Maar het gekke is dat ik tegenwoordig aardig tevreden ben met mezelf. In mijn pubertijd was dat wel an ders. Ik heb altijd al een rare kop gehad. Wie mij een keer heeft gezien, vergeet mijn hoofd niet zo snel. Dat komt door die on derbeet. Mijn kin staat naar voren. Uiter aard werd ik wel eens geplaagd met mijn centenbak. Toen mijn baard begon te groeien heb ik die onmiddellijk laten staan. Een mooie camouflage. In 1967 deed ik au ditie bij Tom Manders. Hij zou een nieuw Doruscabaret in Rotterdam beginnen. Daar heb ik overigens Karei ontmoet. Of ik be reid was mijn baard af te scheren, vroeg Tom Manders. Nou, dat was ik wel. Mijn snor heb ik laten staan. Zo blijft er altijd iets te raden over." finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven hetmeeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland hè£ meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. O - -•q

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 41