Verknocht aan dynamisch New York Max Westerman schrijft boek over 'stad van acht miljoen verhalen' De passie voor wolkenkrabbers, de obsessie voor rijkdom en de hond als lokaas voor de perfecte date. Ziehier enkele ingrediënten voor Max The City. RTL- correspondent Max Westerman brengt onder deze titel een boek en een tv-serie uit over 'zijn' New York. „De stad van de acht miljoen verhalen." door Berrit de Lange Vlak na de terreuraanslagen van nine eleven dacht Max Westerman (44) serieus dat hij nooit meer iets anders zou ver slaan dan rokende puinhopen. Toch haalde hij enkele maanden later al weer een rijke New Yorkse voor de camera die zich liet injecteren met Botox, de allernieuwste cosmetische trend. „Dat New Yorkers zich weer druk maakten om hun rimpels was een hele opluchting. Een teken dat het leven na 11 september door ging" New York heeft een dynamiek die je in geen enkele andere stad aantreft, zegt Westerman, sinds tien jaar cor respondent voor RTL Nieuws. Hij woont al twintig jaar in de stad. Zijn boek Max The City getuigt van een diepe passie voor de metropool van de wolkenkrabbers, waar het streven naar succes, eeuwige haast en gren zeloze ambitie tot norm zijn verhe ven. Tegelijkertijd heeft Westerman ge noeg nuchterheid weten te bewaren om zich te kunnen blijven verwon deren over het in Hollandse ogen vaak absurde leefpatroon in The Big Apple, voor hem 'de stad van de acht miljoen verhalen'. „Ik sta met één been in New York en met het andere in Nederland. Ook na twintig jaar ben ik niet zo'n doorsnee immigrant die elke zin eindigt met een knau wend 'you know'." Het afgelopen jaar was een slijtage slag. Maandenlang heeft Westerman vanuit zijn woonkamer in Manhat tan uitzicht gehad op de smeulende resten van de WTC-torens. „Dat maakte het heel moeilijk om afstand te nemen. Op de dag zelf heb ik zo'n twaalf uur onafgebroken verslag ge daan van de ramp, maar ik kan me er nauwelijks iets van herinneren. Ik dreunde de informatie op, maar op een bepaald moment moest ik de sterke drang onderdrukken om slechts uit te roepen: 'Kan iemand mij vertellen wat hier in godsnaam aan de hand is?'" De RTL-correspondent krijgt alom lof toegezwaaid voor zijn eigenzinni ge berichtgeving. Terwijl veel colle ga's zich uitsluitend lijken op te houden rond het Witte Huis reist Westerman geestdriftig het land in op zoek naar het originele verhaal dat de Amerikaanse levensstijl ty peert of juist volledig indruist tegen de heersende fatsoensregels. De catastrofe van 11 september maakte zijn behoefte aan een boek en een serie tv-specials over 'het New York van Max Westerman' al leen maar groter. „Oorspronkelijk zou het boek gaan over heel Ameri ka, maar sinds vorig jaar staat New York natuurlijk meer dan ooit in het centrum van de belangstelling. De rest van het land doet er even niet zo veel meer toe." In de gelijknamige tv-serie struint Westerman in acht afleveringen de stad af, op zoek naar de 'echte, dy namische kiem van de stad'. De pas sie voor wolkenkrabbers, de obsessie voor rijkdom en de hond als lokaas voor de perfecte date. „Mijn hoofd taak is en blijft het nieuws en dat gaat ook nooit vervelen. Maar het moment is nu daar om aan de hand Max Westerman: „Het lijkt me afschuwelijk om oud te zijn in New York. Als je energie begint af te nemen, wordt het een heel moeilijke stad." Foto: GPD/Harmen de Jong van wat langere verhalen de intense kracht en levenslust van New York te illustreren." Omslagpunt „De gave om op te krabbelen en er met positief gemoed tegenaan te gaan was enkele maanden na de ramp duidelijker dan ooit zichtbaar. Na Oud en Nieuw merkte je in de stad dat er een omslagpunt was ge komen. Het leek alsof iedereen met elkaar de afspraak had gemaakt: nu gaan we door. Dat is geen desinte resse of ongevoeligheid, want de ramp vergeten kan en wil niemand. Het is gewoon de onverwoestbaar positieve levensinstelling, onder het motto: 'New York is still the greatest city on earth. Let's keep going'." De herdenkingsplechtigheden rond Ground Zero en vooral de massale media-aandacht waren voor veel New Yorkers een groeiende bron van irritatie. „Als je dagenlang alleen maar documentaires ziet over men sen die iemand verloren hebben, word je daar wel moe van. De plech tigheid zelfwas heel sober bedoeld, maar zodra de politici en de media zich erover gingen ontfermen, zweepte iedereen elkaar op totdat er weer een hype van reusachtige om vang was geboren. Ik was zelf heel blij toen het 12 september werd. En dat gevoel hadden veel mensen." Angst voor een nieuwe afgrijselijke terreurdaad sluimert, maar over heerst allerminst de niet aflatende drang van de New Yorker om 'het te maken' in het leven. „De mensen in deze stad genieten stiekem ook wel een beetje van de schaduwkanten van het New Yorkse bestaan. Je kunt het ook romantiseren: het heeft wel iets stoers om te vertellen dat je in een stad woont die door kwaadwilli gen binnen de kortste keren in de zee kan worden geduveld. Een be paalde bravoure is New Yorkers ei gen." Een jaar lang Monica Lewinsky en vervolgens de maandenlang aan houdende commotie rond de nipte uitslag van de presidentsverkiezin gen in 2000 gaven Westerman de overtuiging dat hij het hoogtepunt in zijn carrière wel had bereikt. „En toen kwam 11 september, wat mij betreft overigens een verhaal dat New York bespaard had mogen blij ven, dat alle voorgaande gebeurte nissen ver in de schaduw zette. Mijn opvolger bij RTL Nieuws zal over vijftig jaar nog ouwe mormeltjes in terviewen over hoe erg het destijds was. Misschien halen ze mij dan ook weer tevoorschijn uit het bejaarden huis in Utrecht om het verhaal nog eens te vertellen." Utrecht, de stad waar vader en moe der Westerman nog steeds wonen en waar de jonge Max bij de posters van wolkenkrabbers en Amerikaanse rockbands op zijn kamer al droomde van een toekomst in New York. „Ik kwam op mijn achttiende voor het eerst in New York en toen dacht ik al: suf, saai Nederland, bekijk het maar, daar kom ik niet meer terug. Nu ik wat ouder word, kan ik me voor het eerst voorstellen dat ik er gens anders zou wonen. Je kunt na tuurlijk altijd New Yorker blijven, daarvoor hoefje er niet per se te wo nen. Liever nog voel ik me Nieuw- Amsterdammer, want ik ben ervan overtuigd dat New York een van de interessantste steden van de wereld is juist omdat de Nederlanders hem gesticht hebben. Wat dat betreft ben je daar eigenlijk helemaal niet zo ver van huis." „Naarmate ik er langer woon, begin ik een aantal dingen toch te missen. Ik zie mezelf best wel eens neerstrij ken aan zo'n heerlijk grachtje in Am sterdam. Mensen hebben hier veel meer tijd voor een sociaal leven. In New York is iedereen bezig met zijn carrière, het zijn allemaal strebers. Dat is ontzettend leuk, maar ze zijn sociaal onderontwikkeld. Gelukkig heb ik een vriendin die' Hollandse avondjes organiseert, waarbij je om vijf uur met een borrel begint en na het eten nog tot een uur of één blijft hangen. Dat is met New Yorkers ge woon ondenkbaar." Het boek Max The City is opgedra gen aan zijn ouders. „Zij hebben me ZATERDAG 5 OKTOBER 2002 zelden ergens toe gedwongen en bij na altijd overal in gesteund. Ik bel ze elke week. Mijn vader, hij is nu tach tig, volgt alles wat ik voor het nieuws doe op de voet. En als-ie dat waarde loos vindt, laat hij dat ook weten. Meestal betreft het dan een politieke richting die ik laat doorschemeren en waarmee hij het niet eens is. Daar heeft-ie natuurlijk helemaal gelijk in, mijn politieke opvatting hoort hele maal niet thuis in het nieuws. Mijn ouders hebben mijn avonturen in New York altijd met de grootste interesse gevolgd. Mijn moeder kwam vroeger nog wel eens over met haar zus, mijn hippe tante. Dan gin gen we bijvoorbeeld naar Studio 54, dé trendy disco in New York, en hin gen we met z'n drieën de beest uit." Vrijgezel Nederland kent hem vooral van de stand-ups voor RTL Nieuws op het door wolkenkrabbers omgeven dak van het gebouw van de Amerikaanse tv-zender CBS, waar Westerman kantoor houdt. Voor hemzelf is het werk grotendeels een niet aflatende zoektocht naar originele verhalen. „Werk is op dit moment het belang rijkste in mijn leven, ja. Ik ben één van de drie miljoen vrijgezellen in New York. Mijn vrienden zijn vrijge zel, mijn vriendinnen zijn allemaal van die Sex and the City-girls. New York is helemaal op vrijgezellen in gericht. Samen vormen we allerlei alternatieve familietjes. „Ik wil op den duur wel wat meer tijd inbouwen voor een privé-leven. Eens kijken hoe dat is", schatert hij. „Dat is een van de dingen die ik nog een beetje moet ontdekken in het le ven. Ik wil mijn bestaan ook niet te somber afspiegelen. Ik maak volop gebruik van de leuke dingen die New York te bieden heeft. Ik ga naar bui tenhuisjes van vrienden, naar de film, op zondag lekker fietsen door de stad en met mooi weer heerlijk languit in Central Park. Maar zoals met alles in New York, doe je ook dat snel, snel, snel." Hij ziet voor zichzelf in ieder geval geen vijftigjarig jubileum als RTL- correspondent in New York wegge legd. „Het lijkt me afschuwelijk om oud te zijn in New York. Als je ener gie begint af te nemen, wordt het een heel moeilijke stad. De stad fokt je op, geeft je een hoop energie, maar volgens mij slaan op een gege ven moment een keer alle stoppen door. Maar voorlopig gaat het met mij wel heel erg lekker daar..." Zijn volgende grote 'verhaal' betreft ongetwijfeld de Amerikaanse aanval op Irak. „In Amerika gaat het nu on afgebroken over de oorlog die we gaan voeren, sorry, die zè gaan voe ren, want ik doe er niet aan mee. Ik hou er wel rekening mee dat het in december, januari, misschien febru ari zo ver is, al zit ik er bepaald niet op te wachten. Ik gun het mijn colle ga Conny Mus in Jeruzalem ook ab soluut niet dat straks weer de Scuds om zijn oren vliegen. Ik heb mijn portie stevige verhalen voorlopig wel gehad."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37