Jongeren flink in het Aanbiedingen maken de verleiding groot v r r 'Ik heb nog maar 35 euro per week' 'Het gaat allemaal veel te makkelijk' 'Ik zag het niet eens als schuld' 'Na een koop voel ik me weer goed' ZATERDAG 5 OKTOBER 2002 Nog maar 22 jaar en al een schuld van 25.000 euro. Er lopen in Nederland - zo berekende Landelijk Platform Integrale Schuldhulpverlening - tienduizend jongeren onder de 25 jaar rond met zulke grote financiële problemen dat ze hulp nodig hebben. Het aantal neemt elk jaar toe. Schulden maken is makkelijk, er vanaf komen daarentegen vaak een jarenlange worsteling. door Janneke Peeters m ratis mobiele telefoon bij abonnement'. 'Nu kopen, over twee jaar betalen'. Aanbiedingen als deze ma ken het jongeren niet makkelijk om de verleiding te weerstaan. Tel daar de mogelijkheden bij om bij de bank in 'de min' te staan en te lenen bij kredietverstrekkers, en het wordt nog makkelijker veel euro's uit te ge ven en op die manier flink 'in het rood' te belanden... Volgens het Landelijk Platform Inte grale Schuldhulpverlening zijn er tienduizend jongeren onder de 25 jaar met zulke grote financiële pro blemen, dat ze er zelf niet meer uit komen. Geldproblemen doen zich vooral voor bij meiden en jongens die op zichzelf wonen. De schulden variëren van vijfhonderd euro tot tienduizenden euro's. Er zijn maar weinig plaatsen waar de jongeren met hun problemen te recht kunnen. Slechts enkele ge meenten, waaronder Rotterdam, Enschede en Utrecht, hebben hulp programma's voor deze groep. De aanpak verschilt per gemeente, maar het belangrijkste doel bij elk project is het gedrag van de jonge ren te veranderen. „Ze weten niet hoe het geldverkeer werkt", zeggen schuldhulpverleners. In Enschede krijgen op dit moment 130 jongeren intensieve begeleiding. Ze kunnen maar een klein deel van de inkomsten wekelijks vrij beste den. Van de rest worden de vaste lasten betaald. Wat overblijft, gaat als afbetaling naar de schuldeisers. De gemeente Rotterdam werkt an ders. Daar mogen de 120 jongeren na aflossing en betaling van de vaste lasten het geld wekelijks vrij beste den, zolang ze de uitgaven maar kunnen verantwoorden. Voor beide projecten geldt dat de schuldenaren hun levensstijl drastisch moeten aanpassen. „Als mensen uit je omgeving regel matig rood staan, is het niet vreemd als dat ook bij jou het geval is", al dus de Rotterdamse schuldhulpver lener Marjo Slingerland. „Deze jon geren hebben van huis uit niet ge leerd om verantwoord met geld om te gaan." Gemiddeld duurt het vier jaar voor dat de deelnemers van de projecten weer schuldenvrij zijn. Ongeveer twintig procent haalt de eindstreep niet. „De motivatie is essentieel. Als de jongeren niet aan de eisen kun nen of willen voldoen, dan houdt het gewoon op", zegt schuldhulp verlener Gerda Reerink uit Ensche de. Of en hoe de uitvallers tenslotte uit de schulden raken, is niet be kend. Kevin (20), uitzendkracht, 2.500 euro schuld Het niet stopzetten van zijn ziektekostenverze kering bij de Informatie Beheer Groep beteken de voor Kevin ruim twee jaar geleden het begin van alle financiële ellende. Omdat hij een mbo- opleiding volgde en studiefinanciering ontving, leek het hem wel makkelijk zich daar ook met een te verzekeren. Na een tijdje stopte hij met de studie. Kevin begreep alleen niet dat de verzeke ring dan ook stopgezet moest worden. „Een jaar later kreeg ik ineens een rekening van 1.500 gulden thuis gestuurd. Dat waren de kosten omdat mijn verzekering onterecht doorliep. Misschien stom van me, maar ik wist helemaal niet dat dat niet mocht. Ze zeggen wel dat ze me brieven hebben gestuurd om het te melden, maar die heb ik nooit ontvangen." Die rekening kon Kevin niet betalen. „Geen stu diefinanciering, werkloos en geen uitkering. Ik had geen inkomsten en de huur van mijn kamer moest gewoon betaald worden. De verzekering wilde het geld van mijn rekening halen, maar daar stond niet genoeg op. De rekening werd daarom door de bank geblokkeerd. Huur over maken ging dus ook niet meer." Naast de huur achterstand en de schuld bij de verzekerings maatschappij kreeg Kevin nog een onverwachte tegenvaller. „Bij het afsluiten van een abonne ment kreeg je een gratis mobiele telefoon. Na twee maanden kwam de eerste rekening. Het bleek dat ik mijn gratis beltegoed flink had over schreden; ik moest 515 euro betalen." Dat was 10»« liep steeds verder op en de andere vaste lasten kon hij ook niet meer betalen. De afdeling Schuldhulpverlening van de ge meente Enschede was bereid Kevin te helpen. „Met de verschillende schuldeisers werden rege lingen getroffen zodat mijn schulden niet verder opliepen. Mijn financiën werden beheerd via een budgetbeheer-regeling. Gelukkig vond ik vrij snel werk als administratief medewerker. Dat scheelde een hoop ellende." Het salaris wordt nu op de budgetbeheer-reke- ning gestort waarvan de huur automatisch be taald wordt. „Zelf krijg ik nog maar 35 euro per week. Eén keer bood schappen doen en het is op. Het is soms frustrerend, maar ik heb geen keus. Wat er overblijft, wordt gebruikt om de schulden stap voor stap af te lossen. Daar is het na tuurlijk allemaal voor bedoeld." Daarnaast volgt Kevin verplicht een cursus over omgaan met geld. „Dat heb ik van thuis uit nooit meegekre gen. Nu leer ik hoe alle papierwerk geregeld moet worden zodat ik in de toekomst niet meer in zulke problemen zal raken." Gemiddeld duurt het drie en een half jaar om weer uit de schulden te komen. Bij Kevin zal die periode iets korter zijn omdat hij inmiddels een redelijk inkomen heeft. Huurachterstand, verze keringskosten en telefoonrekening bedragen in totaal nog 2.500 euro. Stap voor stap worden die schulden nu afgelost. Z'n levensstijl heeft hij drastisch moeten aanpas sen. Geld uitgeven aan mooie kleding, uitgaan en cd's zoals hij in het verleden deed, is er niet meer bij. „Door de stad lopen doe ik niet meer. Illustraties: GPD natuurlijk niet mogelijk. De huurachterstand Zo zie ik tenminste niet wat ik allemaal mis." Suzanne (23), alleenstaande moeder, 8.000 euro schuld „Dom, heel dom eigenlijk." Voor Su zanne is wel duidelijk waar het mis liep. „De complete inrichting van mijn huis kocht ik op afbetaling. Ik heb er niet aan gedacht dat een deel ook op naam van mijn vriend kon staan." Met twee salarissen konden de koel kast, slaapkamer en meubelen in de woonkamer wel worden afbetaald, maar helaas voor Suzanne liep de re latie stuk. Haar vriend vertrok en liet haar alleen achter met de schuld. „Ik had ook voor minstens 5.000 euro bij postorderbedrijven ge kocht op afbetaling. Dat daar ook nog rente bij kwam, was ik eigenlijk verge ten. Daar kwam ik later pas achter." Hoewel ze zes uur per dag in de schoonmaak werkte, lukte het Suzan ne niet de huur te betalen en de post orderbedrijven af te lossen. De brieven van de incassobureaus begonnen langzaam binnen te stromen. Ook moesten rekeningen van drie mobiele telefoons betaald worden die tevens op naam van Suzanne stonden. „In die tijd kwam mijn vriend weer bij me terug. Met z'n tweeën konden we proberen opnieuw de schulden weg te werken. Ik had alleen niet in de gaten dat hij steeds meer geld achterover drukte. Hij gebruikte het om zijn gok schulden af te lossen. Er werd nog steeds niets afgelost bij de postorder bedrijven." Bij de incassobureaus liep de schuld door de rente inmiddels op tot 8.000 euro. „Mijn zoontje werd geboren en de situatie werd ernstig. Ik moest ook voor hem zorgen en kon niet meer zo veel gaan werken. Bij de sociale dienst heb ik een uitkering aangevraagd en die verwezen me begin dit jaar door naar het bureau schuldhulpverle ning." Volgens Suzanne is de werkwijze van de postorderbedrijven ver keerd. „Het gaat allemaal veel te makkelijk. Bij het ene bedrijf kon ik iets ko pen terwijl ik bij het an dere diep in de schulden zat. Ze moe digden me zelfs aan om te kopen. Ik kon het altijd later wel betalen, was hun uitleg. Dat daar dan meer kosten bij kwamen, vertelden ze niet." Het duurt nog minstens drie jaar voor dat ze weer schuldenvrij is. In de tus sentijd moet de jonge moeder rondko men van 70 euro per week. Van de rest van het inkomen worden de huur en de andere vaste lasten betaald. Voor de mobiele telefoon krijgt ze ie dere maand een beltegoedkaart van 20 euro. „Als ik dit niet doe, komt het nooit meer goed. Het is wel vaak moeilijk. Vooral nu de feestdagen er weer aan komen. Ik probeer iedere week alvast wat geld opzij te leggen om dan straks toch iets extra's te kunnen doen." Brigitte (26), student, 8.000 euro schuld „Leuke spullen voor mijn nieuwe huis je kopen, daar was ik mee bezig op mijn negentiende. Dat ik daardoor de huur niet meer kon betalen, maakte me op dat moment niet veel uit. Dat komt later wel, dacht ik." De verant- woordelijkheid om de vaste lasten te betalen kon Brigitte niet aan. Het bedrag dat ze rood kon 100eW! staan bij de bank werd al snel van de rekening gehaald. Niet om de huur te betalen, maar om leuke din gen te kopen. „Rood staan hoorde er gewoon bij, ik zag het niet eens als een schuld. Iedereen staat toch wel eens rood?" De rekening voor de spullen van het huis liep intussen op tot zo'n 5.000 eu ro. De studiebeurs met lening was na tuurlijk niet genoeg om dat allemaal te betalen. Rekeningen werden doorge schoven naar de volgende maanden. „Zodra je begint met doorschuiven, denk je nog dat je het de maand erna wel kunt betalen. Maar wanneer de deurwaarders komen, schrik je toch. Ze klopte bij het maatschappelijk werk aan voor hulp, maar voor een student zonder inkomen konden ze tot haar verbazing niet veel doen „Ik werd bijna mijn huis uitgezet omdat ik de huur niet meer kon betalen. De sociale dienst bood me een lening van 1.100 euro om te verhuizen. Dat heb ik ge daan, maar mijn schuld steeg daardoor nog meer." Na nog meer omzwervingen langs het maatschappelijk werk, kwam Brigitte twee jaar geleden terecht bij het pro ject jongeren en schulden van Sociale Zaken en Werkgelegen heid in Rotterdam. „Er viel een last van mijn schou ders. Emotioneel is schul den hebben heel zwaar. Ik wist niet meer waar ik hulp moest zoeken. Je draagt het de hele tijd met je mee. Omdat de post van deurwaar ders en incassobureaus door de afde ling schuldhulpverlening werd beke ken, hoefde ik me daar geen zorgen om te maken. Ik stond er ineens niet meer alleen voor." Door alle rente was de schuld inmid dels opgelopen tot zo'n 8.000 euro. „Maandelijks los ik nu een bedrag af. Ik merk dat ik rood staan wel vervelend begin te vinden." Over twee jaar hoopt Brigitte alle schulden afgelost te heb ben. Hoewel ze nu veel bewuster met geld omgaat, is ze wel bezorgd over de tijd dat ze weer schuldenvrij is. Als ik geld heb, moet ik het ook uitgeven. Dat heb ik van thuis uit meegekregen. Straks krijg ik een salaris op hbo-ni- veau. Ik zal zeker begeleiding nodig hebben om die verandering in mijn le ven op te vangen. Ik ben iemand die altijd op het randje van schulden zal blijven balanceren." Marloes (22), werkloos, 25.000 euro schuld „Zestien jaar en op mezelf gaan wonen. Dat was te veel vrijheid voor mij. Nie mand in de buurt om me te controle ren, dus daar moest ik ook van profite ren." Onder het motto 'geld moet rollen' gaf Marloes binnen de kortste keren alles uit. Ook geld dat ze eigenlijk niet had. „Rood staan bij de bank zag ik niet als schuld. Het was gewoon iets wat ook nog een keer betaald moest worden." Marloes ontving een uitkering, en door met de studiefinanciering te frauderen had ze korte tijd de be schikking over veel geld. „Dat ging allemaal op aan kleding en uitgaan; de rela tief kleine dingen. Ik had geen spullen in mijn huis _vX> staan waarvan je zag dat het veel geld had gekost. Daardoor had ik ook niet in de gaten hoe erg het was. Ik betaalde alles contant, maar voor de huur en elektriciteit was geen geld meer." Rekeningen van vaste lasten werden doorgeschoven. „Dat los ik volgende maand wel op, dacht ik dan." De enige grote aankoop was een computer. „Die had ik voor school nodig. Ik kon gebruik maken van een afbetalingsregeling vier jaar lang elke maand vijftig euro. Dat klonk in het begin heel aantrekkelijk, maar na een tijdje kon ik dat naast alle andere kosten niet meer opbrengen." De huurachterstand, de roodstand en schulden bij Canal+, het energiebedrijf en de studiefinanciering liepen een jaar geleden op tot bijna 25.000 euro. „Die eerste duizend euro geef je gemakkelijk uit. De rest volgt dan bijna als vanzelf." Hulp werd pas laat ingeschakeld. „Ik had niet in de gaten om hoeveel geld het eigenlijk ging. Ik wist ook niet waar ik voor hulp naar toe moest. Van de brieven van deurwaarders en incasso bureaus werd ik erg dej^essief. Zodra ik een naam van die kantwen op de en velop zag staan, gooide ik hem al weg." Geld uitgeven is een leefpatroon van Marloes geworden. Het is een middel om haar problemen even te ver geten. „Ik voel me altijd weer goed als ik iets ge kocht heb. Ik denk dan helemaal niet na over de j»en. Al heb ik vijf euro of 50.000 euro, het zal altijd opgaan." Marloes wordt sinds een jaar begeleid door de schuldhulpverlening in Rotter dam. „Dat lucht wel op. Contact met de incassobureaus verloopt via het bu reau. Er is nu iemand die me streng controleert, en dat geeft een rustig ge voel." Of ze met de schuldeisers tot een regeling kan komen, is nog niet duide lijk. De schuld is zo hoog. dat er op dit moment nog geen zicht is op een op lossing. Marloes zal nog minstens drie jaar met de schuldhulpverlening bezig zijn.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 35