Maagd op doktersrecept GESPREK VAN DE DAG Koreaanse afstandouders steeds vaker op zoek naar hun kindereS Veel discussie over nut van hersteloperaties aan maagdenvlies Spong, Hammerstein en Moszkowicz MENSELIJK De Britse omroep BBC betaalt liefst 15,7 MILJOEN euro om als eerste de film HARRY POTTER en de Steen der Wijzen te kunnen uitzenden op televisie. Dat meldt The Times. De krant baseert zich op uitspraken van zegslie den van andere Britse zenders die ook poogden de televi sierechten te verwerven. De BBC wil de succesvolle eer ste film van Harry Potter op eerste kerstdag 2004 uitzen den. Een woordvoerster van de BBC bevestigt in de krant dat de zender de uitzendrechten van de Potter-film heeft. Volgens haar heeft de omroep er echter geen 15,7 miljoen euro voor betaald. Hoeveel dan wel, dat wil ze niet kwijt. Foto: AP Niemand hoeft zich meer scheel te oefenen voor de spiegel om in het uitgaans leven de juiste zwoele of scherpe blikte krijgen. Man en vrouw, bebrild of niet, kunnen die blik nu kopen bij de opticien. Nu de kleurlenzen achter haald zijn, moet de COS METISCHE LENS ieders blik gaan verfraaien. Het bedrijf Freshlook presen teerde de nieuwe lens on langs in Amsterdam. Vol gens Freshlook heeft 40 procent van de jongeren tussen de 15 en 25 jaar in teresse in dergelijke snuf jes, zo blijkt uit onderzoek. Daaruit valt ook op te ma ken dat mensen met lichte ogen minder behoefte heb ben aan kleurverandering van de ogen. „Wel willen ze hun oogopslag intenser maken", aldus productma nager L. van Lier. Het is net als lippenstift waarbij de kleur van de lippen niet direct verandert, maar wel wordt benadrukt om zo een intenser effect te creëren. ,,De iris wordt door de lens vergroot en daardoor krij gen de ogen meer expres sie. In totaal zijn de lenzen in vier thema's uitge bracht, die corresponderen met de modetrends in aan tocht. Moonlight en eden voor de lichtere ogen en autumn en sunrise voor de donkere ogen. De leider van de Britse Conservatie ven, IAIN DUNCAN SMITH, is de minst populaire politieke leider in Groot-Brit- tannië. Dat blijkt uit een opiniepeiling van de Daily Tele graph. Duncan Smith is slechts vol gens 11 procent van de Britten de meest geschikte kandidaat om premier te wor den, ver achter de leider van de Liberal Democrats, Charles Kennedy, en zittend premier Tony Blair. Kennedy moet volgens 19 procent van de Britten Blair aflossen als mi nister-president, terwijl de premier de steun krijgt van 36 procent van de ondervraagden. De Conservatieven, die in 1997 de verkiezingen verloren en in 2001 opnieuw een nederlaag leden, zijn de laatste jaren niet erg populair bij het Britse electoraat. Vooral jongeren hebben de partij massaal de rug toegekeerd. Foto: EPA De Belgische PRINSES ASTRID is in verwachting van haar vijfde kind. Dat is gisteren door het koninklijke pa leis in Brussel bekendgemaakt. De 40-jarige Astrid heeft twee zoons en twee dochters. Zij is 'uitgerekend' in mei 2003. Astrid, getrouwd met de Oostenrijkse prins Lo- renz, is de enige dochter van koning Albert 11 en koningin Paola. Zij komt na kroonprins Filip, die vorig jaar oktober voor het eerst vader werd, maar voor Laurent. Laurent gaat zich binnenkort verloven om mogelijk volgend jaar voorjaar te trouwen met een jonge vrouw van Waals-Brit se afkomst. De 67-jarige televi siepresentator RUDI CARRELL is met trombose in zijn rechterbeen in een Duits ziekenhuis op genomen. Carrell is onnoemlijk populair bij de oosterburen. Hij woont en werkt dan ook al lange tijd in Duitsland. Hij moet zeker tot vrij dag in het zieken huis blijven. Foto: ANP De stichting MSi steekt 180.000 euro in een we tenschappelijk onderzoek naar de effecten van bijen gif voor mensen met MUL TIPLE SCLEROSE (MS). Voor het onderzoek moeten enkele tientallen patiënten gedurende een halfjaar drie keer per week twintig BIJENSTEKEN ondergaan, zo maakte de stichting gis teren bekend. Het is nog niet duidelijk of de onder zoekers toestemming krij gen van een medisch ethi sche commissie, vertelt dr. T. Wesselius. Hij wil het onderzoek in samenwer king met prof. J. De Keijs- er van het Academisch Ziekenhuis Groningen uit voeren. Wesselius hoopt te achterhalen of de ziekte door de zogeheten bijen steektherapie afneemt. Volgens Wesselius is nog nooit wetenschappelijk be wezen of dit helpt. Wel suggereert Amerikaans on derzoek dat de symptomen van MS bij 70 procent van de patiënten door de the rapie verminderen. De altijd weer ontroerende beel den bij Spoorloos, het televisie programma dat zich inspant om voor adoptiekinderen de biolo gische ouders te vinden, kennen we. In Korea is er een omge keerde variant. Tijdens deze uit zending worden de Koreaanse afstandouders gevolgd die op zoek zijn naar hun eigen kinde ren. Mede door de economische welvaart in Korea krijgen Kore aanse ouders op oudere leeftijd de kans alsnog hun afgestane kinderen in de armen te sluiten. De algehele teneur van destijds dat kinderen het in het westen of in Amerika veel beter zouden krijgen, is geheel achterhaald. Korea wil vandaag de dag de adoptieproblematiek zoveel mo gelijk in het land zelf oplossen. De adoptie uit Korea naar Ne derland is inmiddels definitief gestopt. Sinds de jaren vijftig zijn er in Nederland duizenden Koreaan- tjes aangekomen. De biologi sche ouders die nu op zoek gaan, geven verschillende rede nen voor hun zoektocht op. De economische verbeterde situatie is al genoemd. De ouders zijn daarnaast hun kinderen nooit vergeten en naarmate ze ouder worden, wordt hun verlangen groot om te horen hoe het met hun afgestane kind is. Soms is het al goed als ze een levenste ken krijgen en ze weten dat het hun kind goed gaat. Er is nog een reden. Marja van Starrenburg van Wereldkinde ren, denkt namelijk dat de her eniging tussen Noord- en Zuid- Korea eveneens een aanzet heeft gegeven. „Dat heeft echt dramatische herenigingen opge leverd, want hele gezinnen zijn door de Koreaanse Oorlog uit eengerukt. Er was geen registra tieplicht, dus zoeken naar een verloren broer of kind was niet eenvoudig. Toch is het suc cespercentage groot. Korea spreekt zelf over zestig procent." En als een dergelijke hereniging dan plaats heeft - vaak uitge breid in beeld gebracht bij het immens populaire Koreaanse Spoorloos - wakkert dat het ver langen van de afstandouders hun eigen kind nog eens te zien, aan. Van Starrenburg die als so ciaal werker bij Wereldkinderen Azië in het pakket heeft, reali seert zich dat het voor sommige adoptiefkinderen een grote schok is als hun ouders zich melden. „Wij weten hier, bij Wereldkin- Marja van Starrenburg van Wereldkinderen Azië. Foto: GPD/Harmen de Jong deren, dat we dan sommige kin deren voor een enorm dilemma zetten. Zij denken bijvoorbeeld dat ze een wees zijn en helemaal geen ouders hebben. Anderen reageren weer woedend, omdat ze de boosheid over het afstaan (nog) niet kunnen accepteren. Weer anderen hebben nog even tijd nodig. Ik zeg altijd dat iedere emotie er mag zijn en dat het er op aan komt watje als kind zelf wilt. Maar de meesten zijn echt heel blij als ze van ons horen dat hun biologische ouders naar hen op zoek zijn." Wereldkinde ren krijgt de aanvraag altijd via kindertehuizen in Korea. Die te huizen blijken soms over meer informatie te beschikken dan wordt aangenomen. Van vijf Nederlandse gezinnen kan Van Starrenburg geen hui dig adres achterhalen. „Het klinkt ongelooflijk, maar ieder spoor dat we hebben nagetrok ken, loopt dood. We hebben uit gebreid onze eigen dossiers doorgespit en een oproep ge plaatst op onze website. Ook het aanschrijven van gemeentehui zen en een oproep bij Arierang, de club van geadopteerde Kore- anen, hebben niets opgeleverd." „We kunnen het natuurlijk op zijn beloop laten, maar stel dat bij een van die vijf gezinnen er een adoptiekind, dat nu volwas sen is, heeft gewoond en waan zinnig op zoek is naar zijn of haar biologische ouder. We zien het als onze plicht mee te wer ken aan deze hereniging. Van daar dus deze dringende op roep." Van Starrenburg houdt er ook rekening mee dat er adoptiefou ders zijn die hun aangenomen kind geen informatie willen doorgeven. „Uit bescherming zeggen ze. Maar ja het gaat wel om volwassen mensen. Ik kan me de angst van die adoptiefou ders wel voorstellen. Ze zijn bang hun aangenomen kind 'kwijt' te raken, maar wij werken hier voor het belang van de kin deren." Irene Nieuwenhuijse Maria van Starrenburg van Vereniging VI reldkinderen is woensdag tussen 09.00 ei 16.00 te bereiken via 070-3506699. ZATERDAG 5 OKTOBER 2°^rfg Mi LAG -\ es wor ertege ese Cc Lk dit van d Omda gen is thap, Wereldkinderen zoekt gezinnen ninisti 1Familie van Ginkel vertei ur (1977 laatste adres) D^erj0 den Berg uit Colmschj]'"^ i tres) Dftjp, milie heeft een geadoj^jp Koreaans meisje. glfing 2. Familie Groep-van ieer Schuurman uit Worxni (1977 laatste adres) De milie heeft een geadot - Koreaans meisje. fcllu 3. Familie Kentin-van L L. ter uitZuidland (1976 F ste adres) Deze famili^AC een geadopteerde jon^ntva en meisje uit Korea. en pe 4. Familie De Voys-Böpc uit Amsterdam (1977 lL^j e ziz-u adres) Deze familie hqn, twee geadopteerde me,e|^' uit Korea. n Pui De mythe van het maagdenvlies is hardnekkig. Nog steeds nemen veel moslimmeiden hun toe vlucht tot hersteloperaties om na de huwelijksnacht voor het ge wenste bloed op de lakens te zor gen. Voor- en tegenstanders zijn het erover eens dat alleen voor lichting helpt Deze week gaat Yasmina trou wen en vorige week lag ze bij Pauline Ottervanger op de be- handeltafel. Niet voor het aan brengen van de bruidsmake-up, een manicure of een ontspan nende massage. Maar voor het herstellen van haar maagden vlies. Bepaald geen gewone schoonheidsbehandeling, maar wel een soort van inwendige plastische chirurgie. „Operatie is eigenlijk een veel te zwaar woord want het is een ingreepje van niets", aldus gynaecoloog Ottervanger. „Onder plaatselijke verdoving is het irf tien minuut jes gepiept." In het Haagse ziekenhuis Leyen- burg voert ze de ingreep gemid deld tien keer per jaar uit. Otter vanger heeft het idee dat de maagdenvliesproblematiek bin nen de allochtone gemeenschap tegenwoordig iets beter be spreekbaar is. „Het is nog steeds geen ingreep waarbij na afloop de hele familie de patiënt met bloemen staat op te wachten, maar het taboe wordt duidelijk minder." Een paar jaar geleden was dat wel anders. Ottervanger: „Toen gebeurden de hersteloperaties in het geniep. De meisjes waren écht doodsbang om door hun familie te worden betrapt. Nu komt er vaak een zus of moeder mee. Zij wéten dus dat het meis je al seks heeft gehad." Yasmina is zo'n moderne mos lima. Ze is, net zoals haar toe komstige man, hoogopgeleid. Ze weten allebei heel goed dat het maagdenvlies eigenlijk helemaal geen vlies is, maar een onregel matig randje weefsel dat als een kraagje net achter de ingang van de vagina zit. Het woord her steloperatie is eigenlijk ook hele maal niet op zijn plaats. Ottervanger: „Ómdat er niets stuk is. Het enige wat ik doe, is het randje weefsel met een op losbare hechting rondom wat strakker aantreldcen. En dan maar hopen dat het tot de hu welijksnacht blijft zitten." In tegenstelling tot sommige Met de komst van 'maagdelijkheidspillen' zijn hersteloperaties in de toekomst wellicht overbodig. Deze met rode vloeistof gevulde zetpil kunnen vrouwen inbrengen. Foto: GPD/Galerie Torch van haar collega's, heeft de gy naecoloog geen ethische bezwa ren tegen de ingreep. „Ik zie het als een proces. Ik hoop dat ik de dochter van Yasmina niet meer hoef te behandelen." Dat het ta boe langzaam wordt doorbro ken, blijkt ook uit het feit dat in het nieuwste nummer van het Marokkaanse jongerenblad Mzi- ne een artikel is gewijd aan seks vóór het huwelijk en het maag denvlies. Er wordt gepleit voor meer openheid over seksualiteit in huiselijke kring. „De meeste allochtone ouders praten niet met hun kinderen over seksualiteit. Het enige wat meisjes te horen krijgen, is dat ze hun familie niet te schande mogen maken en hun maag denvlies heel moeten houden. Terwijl ze niet eens weten wat het precies is", vertelt Wies Obdeijn-Van Wely. De bij de Haagse Rutgersstichting werkza me arts/seksuoloog hamert dan ook op voorlichting. .Alleen op die manier kunnen we de mythe van het maagdenvlies ontzenu wen." De mythe is hardnekkig, weet Obdeijn-Van Wely. „Dat komt omdat het zo verweven is met de rituelen rond het huwe lijk. Zonder bloed op de lakens geen goed huwelijk, is de alge mene opvatting." De discussie over de maagden vlieshersteloperaties steekt eens in de zoveel jaar de kop op. Fe ministen, gynaecologen en ethi ci, allemaal hebben ze hun zegje over het fenomeen wel eens ge daan. „We hebben allemaal het hoog ste woord, maar daarbij verge ten we even dat westerse vrou wen hun positie nog maar net hebben bevochten. Nog niet zo heel lang geleden was het hier ook een schande als je voor het huwelijk seks had gehad. En al was je geen maagd, je trouwde hoe dan ook, heel schijnheilig, in het wit", memoreert de sek- suoloog fijntjes. Wie denkt dat alleen in de Ko ran voorschriften staan over maagdelijkheid en bloed na de huwelijksnacht, heeft het mis. Ook in de Bijbel speelt het een rol. Obdeijn- Van Wely: „In het Oude Testament staat iets over de gewoonte het bewaarde, be bloede laken te gebruiken als bewijsstuk wanneer de echtge noot beweert dat zijn vrouw niet als meisje het huwelijk inging." Terwijl gynaecologen en seksuo- logen zich tamelijk mild opstel len in de discussie rond het maagdenvlies, komt er een op vallend fel geluid uit allochtone, feministische hoek. Ayaan Hirsi Ali, wetenschappelijk medewer ker bij de Wiardi Beekman Stichting, ziet geen principieel verschil tussen vrouwenbesnij denis en maagdenvliesher steloperaties. „Het eerste is pre ventie, het tweede reparatie", stelt de oorspronkelijk uit Soma lië afkomstige Hirsi Ali in het maandblad Opzij. Obdeijn-Van Wely vindt het moedig dat zij het onderwerp als allochtone vrouw aansnijdt, maar is het niet met Hirsi Ali eens. „Besnij denis is een verminking die niet meer is terug te draaien. Daar om vind ik het ook zo vreemd dat iedereen de besnijdenis van jongetjes zo gewoon vindt. Daarmee vergeleken zijn de her steloperaties echt niet meer dan een foefje." En zolang het nodig is, werkt de seksuoloog daaraan mee. „Misschien zijn de her steloperaties straks niet meer nodig. Er is nu een met rode vloeistof gevulde zetpil op de markt, die vrouwen kunnen in brengen. Op die manier lijkt het alsof er toch bloed heeft ge vloeid in de huwelijksnacht. De pil is ontwikkeld door de apo theek van het Onze Lieve Vrou we Gasthuis in Amsterdam." Floor de Booys 5. Familie Meijer-Prin^ncje, Amsterdam (1990 laatsat adres) Deze familie he\ ^ee een geadopteerde jong uit Korea. Villi ge\ pl-l jvanj kan neer lezot riten ;anis 10 eu naar jeld n. igc jas AAG fstei ieke icral 'Hersteloperatie in ziekenfondspakket9 Operaties om het maagdenvlies te herstellen zouden eigenfc, in het ziekenfondspakket moeten worden opgenomen. Dat im vindt R. Offers, adjunct-directeur van zorgverzekeraar Aziv(jen< „We leven nu eenmaal in een multiculturele samenleving &n e daar horen dit soort ingrepen bij", aldus Offers. Operaties (ft m het maagdenvlies te herstellen worden nu nog niet vergoedtied omdat er voor de ingreep géén medische noodzaak is. Offejver „En dan mag het volgens de ziekenfondswet niet in het paired worden opgenomen. Die wet loopt dus achter." Het is vooind. moslimvrouwen heel belangrijk om als maagd het huwelijk te gaan. Maar dat lukt vanwege de vrijere seksuele moraal iua Nederland steeds minder vrouwen. 5 Dat maagdelijkheid, ook nu veel seksuele taboes zijn doorbrokite nog altijd tot de verbeelding spreek bewijst Britney Spears. De lie lopen maanden woedden wereldwijd verhitte discussies over dei vraag of ze 'het' nou wel of niet is. Foto: AP/Luca Bruno cl g< id Mocht ik ooit in een straf zaak verwikkeld raken dan zijn er drie advoca ten door wie ik me in geen geval laat vertegen woordigen: Spong Ham merstein en Moszkowicz. Ik kan me niet veel zaken herinneren die ze tot een goed einde hebben ge bracht. Nou heb je ook niet de indruk dat het winnen van een zaak hun voor naamste prioriteit is. Ze steken zo te zien meer energie in hun eigen publi citeit dan in het belang van hun cliënten. De Kwik, Kwek en Kwak van de advocatuur, dat zijn het. Nog niet zo langgeleden dienden Spong en Hammerstein een klacht in tegen Thom de Graaf van D66 en tegen een paar andere brave politici omdat zij aangezet zouden hebben tot haat tegen Fortuyn. De exacte bewoordingen van de aanklacht ken ik niet maar hier kwam het op neer. Heel Nederland wist dat er sprake was van een kansloze affaire be halve Spong en Hammerstein. Toen de officier van justitie weigerde om op de zaak in te gaan, zijn de heren nog naar de rechter geweest om behandeling af te dwingen. Allemaal onzin natuurlijk. Zij hadden hun cliënt moeten adviseren die malligheid achterwege te laten. Maar daarvoor waren ze waarschijnlijk te veel met zichzelf bezig. Deze week dook Hammerstein weer op als advocaat van het interimbestuur van de LPF. Nu kun je voor alles wat de LPF betreft het woord interim zetten, maar dit terzijde. Hammerstein dreigt namens het bestuur met disciplinaire maatrege len tegen LPF-fractieleden. Of enig be stuur volksvertegenwoordigers discipli nair kan straffen, weet ik niet. Waar het me om gaat is dat ook in deze Tante Sidonia-kwestie de advocaat meer bezig is met oppoken van het vuur dan met blussen. En dan is er nog good old Moszkowicz. Hij kivam eergisteren in het nieuws om dat hij een aanklacht tegen Gretta Dui- senberg heeft ingediend. Namens enige leden van de joodse gemeenschap, lees ik in deze krant. Die Gretta heb ik altijd een beetje mal gevonden. Ik had er veel voor overgehad om het gezicht van Dui- senberg te zien toen hij voor het eerst de Palestijnse vlag uitzijn raam zag wap peren. Had zijn vrouw het daar maar bij gelaten. Haar opmerking dat ze zes mil joen handtekeningen wil verzamelen voor de Palestijnse zaak is natuurlijk be neden iedere peil. Ik kan me voorstellen dat daar aanstoot aan genomen wordt. Maar om haar alleen op grond daarvan antisemitisch te noemen, gaat wel erg ver. Ook hier had een advocaat de olie van het vuur moeten weghouden, vind ik. Maar daar is Moszkowicz helaas de man niet naar. Dat is de ellende met deze Kwik Kwek en Kwak. Ze blussen niet, ze stoken. Spong, Hammerstein en Moskowicz: de op een na beste advocaten die ik ken. De beste? Ieder ander.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2