ij haar gaat het re 1 heel erg hard' SPORT ZATERDAG 5 OKTOBER 2002 ïers schatten WK-kansen Suzanne de Goede hoog in et van Dijk •loton van jonge wielrensters was Suzanne de it seizoen bijna niet te kloppen. Meer dan der- lcwam de 18-jarige Zoeterwoudse juichend over p. Ook op het WK maakt ze volgende week een medaille, zeggen Leontien Zijlaard-Van en bondscoach Monique Knol. jer bij de dames ook echt de top zal halen, tie twee vrouwen nog niet te voorspellen. De jeeft het talent en het karakter om succesvol en worden, maar zeker bondscoach Monique jft erg voorzichtig. Negen van de tien meisjes f in de moeilijke periode dat ze uitgroeien van pt vrouw. Door de veranderde hormoonhuis- kunnen ze fysiek een stuk minder geschikt voor het topwielrennen. Vaak ook slokken l s of werk te veel aandacht en tijd op. ïizoen stapt Suzanne de Goede over van de i-dames naar de dames en dan begint voor echte werk. Leontien Zijlaard-Van Moorsel, ze vaak meetraint, zal haar vertellen dat ze te jaar moet beschouwen als een leerjaar, n naar haar eigen lichaam, ogen en oren goed Liden, en de lat niet te hoog leggen. En de trai- jH jpvoeren, zowel qua intensiteit als qua om- lar nog niet volgroeide lichaam kon een zwa- ïg nog niet aan, maar deze winter moet ze met drie uur per dag trainen. Want voorals- it ze nog wat inhoud tekort, ook moet ze haar is nog verleggen, vindt Leontien Zijlaard-Van ild- en olympisch kampioene kent Suzanne le al sinds zij als meisje van een jaar of zes, ze- 'edstrijden kwam kijken. Toen viel ze al op pezige lichaam. „En nu blijkt dat we het imaal goed hebben gezien, ze heeft de bouw absolute topper en dat zie je ook al in haar is terug." in de opleidingsploeg van Farm Frites, traint je de Goede wel eens mee met de ploeg van li van Moorsel. Die herkent in de frêle Zoeter- j wel wat van zichzelf. „De vechtersmentaliteit, opzij willen zetten. Ze is een echt streber." ild komt ook naar voren uit verhalen van an- ensen die Suzanne de Goede kennen. Volgens lurmeisje en vroegere hartsvriendin Chantal and was ze als klein meisje al een doorzetter, 'at sport betreft. Dat vond ze leuk, en ze was er id in. Voordat ze ontdekte dat wielrennen haar sie zou worden, zat ze op tennis, atletiek en Vooral op het voetbalveld was ze fanatiek, èn goed. „Als ze ergens voor wil gaan, dan doet ze het ook", meent het buurmeisje. Dat is ook de ervaring van Ton van Bemmelen. „Ze is gedreven, een volhouder, wat best wel uniek is voor deze tijd." De Leiderdorper sponsort de opleidings ploeg waar Suzanne de Goede in rijdt en bovendien is hij haar werkgever. De wielrenster volgt de mbo-op- leiding ondernemer/management waarbij ze twintig uur werkt in de wielershop in de sportzaak van Van Bemmelen aan de Hoge Rijndijk. Die gedrevenheid is wat Zoeterwoudenaar Jan van der Geest zo aanspreekt. De vroegere fan van Jeroen Straathof volgt nu de verrichtingen van Suzanne de Goede op de voet. Bij belangrijke wedstrijden is hij er, vaak gewapend met een spandoek. Ook volgende week vrijdag, als de meisjes op het WK rijden in het Belgische Zolder, zal hij er zijn. Met een stuk of vijf tien dorpsgenoten. „Ik word alleen maar enthousiast als mensen zelf ook enthousiast zijn." Vrolijk Van der Geest omschrijft Suzanne de Goede als 'een vrolijk, serieus meisje, dat heel erg met haar sport be zig is'. Dat vrolijke ziet iedereen in haar terug. „Ze is spontaan tegen iedereen, of je nou goed bent of slecht", vertelt Pleuni Möhlmann, een 'fietsvriendin', die vorig jaar tweede werd op het WK maar er dit jaar niet bij is omdat het vlakke parcours haar niet ligt. Möhlmann vindt De Goede ook rustig in een peloton waarin andere meiden snel gaan schelden. „Zij denkt vaak: laat maar lullen." Dat denkt ze iets te vaak, vindt Leontien Zijlaard-Van Moorsel. Volgens haar moet Suzanne de Goede leren om iets meer van zich af te bijten. In de harde wieier- wereld word je nou eenmaal 'snel geflikt', en aan tafel worden soms nare opmerkingen gemaakt. „Ze kropt veel op, ze denkt: wat zullen ze van mij zeggen als ik er wat van zeg? Maar dan zeg ik: jij hebt ook gevoel." Leontien Zijlaard-Van Moorsel omschrijft Suzanne de Goede als een 'heel rustig meisje, een heel lieve meid'. Zo was ze vroeger niet, vertelt Chantal Slinger land. De twee buurmeisjes waren de gangmakers in de klas en vonden het leuk om buiten 'een beetje rot tigheid uit te halen, belletje lellen en zo'. „We hebben nooit samen met de Barbies gespeeld, we waren altijd buiten, spelletjes doen, de buren een beetje irriteren." Ze waren enorme giechelbekken: „Mensen werden af en toe helemaal niet goed van ons." Tot voor kort kon ook Miranda Vierling het goed vin den met Suzanne de Goede. Nu niet meer. De twee waren de afgelopen jaren in hun categorie grote con currenten. Dit seizoen was de Zoeterwoudse duidelijk sterker. „Zij heeft veel criteriums gewonnen, ze wint iedere keer de korte sprintjes en dan word ik tweede", vertelt de Haagse. Volgens Vierling zijn er de afgelo pen tijd 'dingetjes' gebeurd in wedstrijden. Dat levert Suzanne de Goede. „Ze is al een topper. Ze moet deze lijn blijven doorzetten. Ze is een talent waar we zuinig op moeten zijn, want we hebben er maar een paar", zegt Le ontien Zijlaard-Van Moorsel. Foto: Henk Bouwman vooralsnog geen problemen op in de nationale selec tie, waar beiden deel van uitmaken. „Het is niet zo dat we elkaar de hersens inslaan." Ook Miranda Vierling gaat naar het WK. In totaal ver schijnen er bij de nieuwelingen-dames vier rensters aan de start uit de ploeg van bondscoach Monique Knol. „Het zal me worst wezen wie er wint", zegt die. „Als we maar met een medaille thuiskomen. Allevier krijgen ze hun eigen opdracht, er wordt geen kop- vrouw aangewezen. Het is volgens Knol wel moeilijk om de sterkte van de concurrentie in te schatten, om dat er in deze categorie geen internationale wedstrij den zijn. Met haar goede eindschot maakt Suzanne de Goede in elk geval ook een kans op een medaille, denkt Knol. „Haar kop moet nog even goed staan." Leontien van Moorsel zegt dat een plaats bij de eerste vijf mogelijk moet zijn. Vorig jaar viel het WK-debuut eigenlijken het water. Voor de tijdrit was De Goede zo nerveus dat er niet meer in zat dan een teleurstellende negentiende plaats, in de wegwedstrijd raakte de Zoeterwouse be trokken bij een valpartij. Knol: „Dat was echt niets voor haar, want zo nerveus is ze helemaal niet. Maar het was haar eerste WK en ik weet uit ervaring dat de zenuwen dan door je keel gieren. Ik denk dat ze het nu wel aardig onder controle heeft" Het valt Pleuni Möhlmann ook altijd op hoe rustig Suzanne is, bij het inrijden bijvoorbeeld heeft ze helemaal geen last van stress. Möhlmann: „Mentaal is ze heel sterk. Ze wordt elk jaar sterker, en ze heeft ouders die achter haar staan, dat is heel belangrijk." Volgens Monique Knol is Suzanne de Goede een veelzijdige coureur. Ze kan goed sprinten, goed heuvelop rijden en heeft een re delijke tijdrit in de benen. „Ze kan veel meer dan ze laat zien. Ze moet vaker de aanval kiezen. Dat doet ze niet vaak, maar ik weet zeker dat ze dat kan." Op de vraag of Suzanne de Goede een topper wordt, antwoordt Leontien van Moorsel: „Ze is al een top per. Ze moet deze lijn blijven doorzetten. Ze is een ta lent waar we zuinig op moeten zijn, want we hebben er maar een paar. Het is leuk dat wij met zo n talent mogen werken. Voor mij is het ook een uitdaging om mijn eigen ervaringen over te brengen op zo n meis je." Een goede opleiding en begeleiding in de opstap- ploeg" zijn op dit moment het belangrijkste, vindt sponsor/werkgever Ton van Bemmelen. „Ik heb geen verwachtingen; ik hoop dat ze goed blijft rijden. Ze is heel veelzijdig, ze fietst verschrikkelijk hard, op de baan, ze kan crossen. Als ze een fiets aanraakt, dan gaat het hard. Dat is wel bij meer van die meisjes zo, maar bij haar gaat het wel heel erg hard." Met medewerking van Wim van Duivenbode HET ZIT IN DE FAMILIE RANDJE BUITENSPEL faco van der Eb I: „We zijn begonnen op het Bona- fa-college. We kregen gymles van Mlenbergdat betekende dat je jasketballen." I „Je kwam dan automatisch bij ptars terecht. Leerlingen van het [entura kregen aan het begin van nooljaar een gids met aanbevolen pubs. Voor het voetbal was dat Do- bor basketbal Bona Stars." f: „In de begintijd van het basket- Is het pionieren. We speelden bui- pk in de winter. Later hebben we thuiswedstrijden in Den Haag ge il, in de sporthal aan de Steenwijk- piteindelijk zijn we in de militaire pal terechtgekomen." „We komen uit een sportieve fa- We voetbalden en we fietsten, p: „En we volleybalden met Gerard NOORDWIJK - André en Peter de Jong (links) speelden basketbal bij Bona Stars aan het eind van de zestiger jaren en in de zeventigerjaren. Toen André stopte, werd hij voor zitter van de dub. Peter maakte daarna nog de beginjaren van het professionele bas ketbal in Leiden mee. André (60) is directeur van Groenoord Plaza, Peter (54) was korpschef van politie en is daarna het zakenleven in gegaan. Bakker bij Argos en handbalden met Hans Kagie." Peter. „Het gezinsleven was ook op het sporten ingesteld. Als ik uit school kwam, wilde ik graag meteen eten, ruim voor de training. Dan kon allemaal." André: „Ons vader kwam vaak kijken. Ik kan me nog herinneren hoe hij bij een wedstrijd in Delft het veld in rende toen een van ons een klap kreeg van een te genstander. Dat kwam nog op televisie." Peten „Als spelers leken we op elkaar. We zijn allebei 'teamplayers'. André: „Peter was veel beter. Onze hele tactiek was op hem afgestemd. We speelden hem vrij zodat hij met een jumpshot kon scoren." Peten „Je moet niet vergeten dat ik veel jonger was toen ik begon. In jeugdselec- ties waren er betere trainers. Maar ik denk ook wel dat ik er meer voor deed. Ik was fanatieker." André: „Voor een toernooi in het voor malige Tsjechoslowakije liet Peter zelfs zijn voeten verzorgen door een pedicu re. Konden we pas 's middags weg, de anderen waren al lang vertrokken. Peters vrouw: „Heb je al verteld dat je niet op huwelijksreis ging vanwege het basketbal?" André: „Ik kwam ook eerder van m'n huwelijksreis terug om te spelen. Het was een schitterende tijd, we trokken zoveel met elkaar op. Er was geen geld, de trainingspakken betaalden we zelf. We trainden vier keer in de week en als het vijf keer had gekund, dan hadden we dat gedaan. Peten „Ik ben vaak gevraagd door ande re clubs, maar ik ben er nooit op inge gaan. Ik zocht zelfs m'n politiestand- plaats zo uit dat ik in Leiden kon blijven spelen. Het basketbal was een versla ving, maar wel de beste verslaving die er TJen boze meneer Van Biezen Lj aan de telefoon gehad. Door op te merken dat het bij Ter Leede een zooitje is, had ik zijn club onrecht aangedaan. Van Biezen nam het mij kwalijk dat ik had gerept van een looncon- flict met de spelers van het eerste elftal, een bestuurscrisis en een belastingschuld van een ton oud-Hollandse guldens. Zonder van de hoed en de rand te we ten, schrijf je zoiets niet, mop perde meneer Van Biezen. En dat het bij Ter Leede een zooitje is, was volstrekt bezijden de waarheid. Die meneer Van Biezen. De man is oud-voorzitter van Ter Leede en als ik de verhalen uit Sassen- heim mag geloven (en dat doe ik nu eenmaal graag, vandaar dat ik vorige week melding maakte van het gelazer achter de scher men) was hij een bestuurder met overwicht en inzicht. Mo menteel leidt hij een commissie van wijze mannen die de rust op sportpark de Rode Molen moet doen weerkeren. Maar als het bij Ter Leede geen zooitje is, waarom is dat clubje crisisbe zweerders dan in 's hemelsnaam opgericht? Toen ik die vraag had laten vallen, hoorde ik toch even drie tellen niets. Daarna kwam het antwoord van wijze man nummer één. Dat luidde ongeveer zo: in som mige geledingen van de club rommelt het enigszins, het be stuur is weliswaar voltallig af getreden, maar niet voor een be lastingschuld op de vlucht ge slagen, het klopt dat de spelers van het eerste meergeld in het handje wilden, maar inmiddels zijn ze tevreden gesteld. De be lasting trouwens ook. Goed dan, meneer Van Biezen. Bij Ter Leede is het nog slechts een beet je een zooitje. Maar hoe nu verder in Sassen- heim? Wie wordt de nieuwe voorzitter die de geledingen van deze topamateurclub weet te sluiten? Good old Van Biezen? De troubleshooter sluit het zelf niet uit. 'Alles is mogelijk', bromde hij in de hoorn toen ik hem er naar vroeg. In de krant van donderdag werd een andere mogelijkheid geopperd: Jan Schoen, de in deze contreien be kende zaalvoetbalcoach en toe gewijd Ter Leedenaar. Schoen dook op in de brievenru briek van het LD waarin een warrig betoog van de Noord- wijkse horecabaas Peter Hooge- Voor Ter Leede lijkt het me wenselijk dat Van Biezen terugkeert in de bestuurskamer. Met Jan Schoen als zijn adjudant veen was opgenomen. Deze briefschrijver liet ons en passant ook even weten dat het hem is gelukt om binnen te geraken voordat het ecnomische nood weer losbarstte. Meneer dobbert namelijk met zijn eigen schip in Griekse wateren en ligt een groot deel van het jaar op het dek te luieren. Gefeliciteerd supporter van Jan Schoen, maar het zal mij toch echt jeuken ofje die brief aan een bureautje in Noordwijk of in het kraaiennest van je eigen zeewaardige jacht hebt gepend. Van selfkicker Hoogeveen weet ik niet veel meer dan dat hij heeft geprobeerd zijn naam op het shirt van de W Katwijk te krijgen, maar dat hoofdsponsor Cees van der Plas hem in de iveg zat. Daarom is hij uitgeweken naar Ter Leede waar het klikte met clubman Jan Schoen en die weet inderdaad van wanten als er zaken moeten worden gedaan in de top van het amateurvoet bal. Maar Ter Leede is natuur lijk meer dan koploper in de hoofdklasse A van het zaterdag voetbal. Behalve betaalde telt de club ook onbetaalde spelers en die zijn nog altijd in de meer derheid. Voor hen lijkt het me wenselijk dat meneer Van Bie zen terugkeert in de bestuurska mer. Met Jan Schoen als zijn ad judant prestatievoetbal. Ab die kennelijk nogal bemiddelde Pe ter Hoogeveen dan zo goed wil zijn om er voor te zorgen dat Ter Leede ook volgend seizoen weer een klasse-elftal op de been kan brengen, mag hij van mij rustig blijven spelevaren in de Ege'ï- sche zee. Ab u nou volgende week even een haven op Sifnos, Pdros of Ndxos binnenloopt en gewoon even een giro-over schrijving op de bus doet. Ik denk dat een halve ton euro voorlopig wel volstaat. Doet u er nog eurootje of tienduizend bij dan kan Jan Schoen wel regelen dat uw naam nog wat groter op het shirt van Ter l^ede 1 komt. Vorige week kondigde ik aan het mysterie van de merkwaardige oefenwedstrijd Nederland - LJVS uit 1969 te zullen ontrafelen. Nog even geduld^tt is bij rui zoi>er. De preciezKatum en de juiste uitslag (negen, tien of elf nul voor Oranje, of toch 9-1?) heb ik nog niet kunnen vaststel len. maar ik ben van de ueek wel overstelpt met e-mailtjes en telefoontjes van oud-UVS'ers die. verkleed ab Poobe interna- tioiuib. sparringpartners van Johan Cruijff, Rinus Israël en Coen Mouliin zijn geweest. Daarom volgende week: hoede verschrikkelijke Sjaak Rogge veen met zijn wondersloffen een bres in de Leidse muur wbt te schieten en het veld in Zebt in eens vol glascherven lag waar op een geschrokken scheidsrech ter tien minuten te vroeg afloot). Jaap Visser Reageren? sport redactie.ld^damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23