'INGEN m "VOORBIJGAAN REGIO R9 3Ik ben aan het inhalen wat ik vroeger heh gemisty uitdeLeidsch DagbladAlit IIIliA 1ÏIV ANNO 1902 Maandag 6 October EEN WANDELING DOOR HET ETHNOGRAPHISCH MUSEUM - Dr. J.D.E. Schmeltz, directeur van het Rijks-Ethnographisch Museum alhier, wilde een proef nemen met wat men in Duitschland 'Führin- ?en' noemt. Hij wilde op een bepaald uur van den ondag het museum voor het publiek toegankelijk stellen, om onder zijn geleide het meestbelangrijke te bezichtigen. De eerste dezer wandelingen heeft gisteren plaats gehad en is welgeslaagd. Ongeveer veertig personen uit verschillenden stand waren te twee uren aanwezig. Dr. Schmeltz hield een korte toespraak vooraf, waar in hij het doel, dat hij met zijn 'wandelingen' beoog de, kort uiteenzette. Het was een navolging van het geen in Duitschland, met name in Berlijn, reeds lang en met succes plaats heeft. Er kan volgens dr. Schmeltz van een museum opvoedende kracht uit gaan, mits de bezoeker leert zijn weg door de verza melingen te vinden. De wetenschappelijk ontwikkel de weet uit de groote verscheidenheid van voorwer pen te kiezen, de gewone bezoeker gevoelt zijn aan dacht door het chaotische spoedige vermoeid. ANNO 1977 ZATERDAG 5 OKTOBER 2002 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen vwtleil dagen na plaatsing 2J0 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgever!j bamiatc b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsrh Dagblad, ANNO «Ld. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de halle van het Leidsch Dagblad, Rooscvei (straat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ters nog proberen de vouwwanden, vlowbedekking, verlichting en spiegels heelhuids van muren, vloeren en plafonds af te krijgen. Drie dagen lang konden belangstellenden een kijkje nemen. Vanaf vandaag wordt er geveild. Welk totaalbedrag veilingmeester Derksen voor de totale inboedel denkt te krijgen is bij lange na niet te schatten. "Het is maar wat de gek er voor geven wil" aldus de veilingmeester die wijst op het gigantische fornuis, prijzenborden van pakweg vijftig jaar geleden (een biefstuk vijftig cent) De kleine verzamelaar die denkt bijvoorbeeld een bordje met het hotelopschrift aan te kunnen schaf fen of een flesje wijn, komt bedrogen uit, want het 'klein spul' wordt niet los verkocht. Van het hele hotel blijft alleen het middenrif staan. Aangevuld met appartementen en een hotelaccom modatie voor ongeveer achthonderd man. Hoe het hotel er heeft uitgezien zal nog lange tijd zichtbaar blijven, want een paar maanden geleden nog diende Huis ter Duin als decor voor twee Nederlandse speelfilms: Soldaat van Oranje en Dr. Vlimmen. aak maken met Lau Bon heeft nog heel n in de aarde. Nu hij al 19 jaar van vut en 'geniet', zou hij eigenlijk alle tijd van de hoeten hebben om een praatje te maken, t valt vies tegen. Thuis in de Leidse Alexan- t is de tachtiger, (hij is van 27 april 1922) al -it te bereiken. En als het contact via zijn dan uiteindelijk tot stand is gekomen, agenda maar weinig ruimte te bieden persoonlijk onderhoud. „Maandagoch- je, dan ben ik aan het sporten in de 3 Octo- ^insdagochtend? Sorry, dan ben ik aan het l fietsen. Woensdag, donderdag of vrijdag? Grote kans dat ik aan het wandelen of aan het zwem men ben. En op zaterdagochtend ben ik in de Leid se Hout. Beetje lopen, beetje voetballen of een beetje hockeyen met de ZOS, de zaterdagochtend sportclub van Joop Westbroek. Ben ik al 35 jaar lid van en daar blijf ik niet van weg. Weetje watje doet, kom maar een middagje naar de volkstuin. Als ik niet aan het sporten ben, ben ik daar aan het werk." Portret van een bejaarde, die een geheel eigen in houd geeft aan het begrip 'kras'. tem STADSGEZICHT Uwe Beestenmarkt. Foto: Henk Bouwman LEIDEN - Verte- genwoordigers van de gemeen te gaan op nieuw praten met bewoners van de Voor straat over de aanleg van een nieuwe riolering in deze straat. Uitgangspunt daarbij is dat er in ieder geval een riool in het midden van de straat zal wor den gelegd; de vraag is wat de financiële con sequenties voor de bewoners zullen zijn. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 5 oktober NOORDWIJK - Ontluistering troef dezer dagen bij het negentig jaar oude hotel Huister Duin in Noord- wijk. Het grijze 'blok' pal bij de zee moet alle gehei men prijsgeven. Tientallen nieuwsgierigen dwalen onbekommerd door de vele gangen, kamertjes en za len van het hotel dat uitverkoop houdt. Alles moet weg: de immense spiegels, het meubilair (variërend van curiosa tot antiek) de rotan meubels, glas- en serviesgoed. Het past allemaal niet meer in het nieu we Huis ter Duin dat binnenkort op de plaats van het oude zal verrijzen. Daar horen moderne, lichte en strakke spullen, zo meent de directie van Huis ter Duin. Zo gauw als alles is geveild, valt de noordvleugel ten prooi aan de slopershamer. En daarmee is dan vrij wel een einde gekomen aan het oudste familie-hotel dat Noordwijk, na de sloop van de hotels Hoek, Hol lander en Seinpost, nog rijk was. Zover is het nog niet. Eerst moeten de veilingmees- 'e "kt, hè meneer? Die man )j te houden", verzucht liw Dora (79) na 56 jaar c voor het tuinhuisje De Ons Buiten in Leiden J.Zelf heb ik genoeg aan Ije bejaardengym in de laar hij stapt zelfs op morgen nog vroeg zijn om te gaan fietsen." rdrijf, het is allemaal tijd- zegt Lau Bon zelf. „En en ben ik ook wel aan den wat ik vroeger heb _!n mijn jeugd was er ld om bij een vereniging sporten en in de tijd dat Grofsmederij zat en de ertig jaar dat ik bij de te Lichtfabrieken werkte, r gewoon geen tijd voor. jeetje voetballen bij Lug- j dat kon nog net, maar lere sporten hoefde je ^enken. i ik ook allemaal pas op y^eftijd gaan doen. Rond ertigste, toen we het wat u- ^gen. Ben ik gaan turnen ur%ior, diploma's gaan ha- biie Leidse Reddingsbriga- m9£rpolo gaan spelen bij de "h«tad, gaan toerfietsen bij 1 gaan hardlopen bij de ZOS. Tussendoor nog 27 jaar elementair zwemles gegeven in De Overdekte, 24 keer de Laura gereden en als 73-jarige de tien kilometer gelopen op de 3M- marathondag. Daar begin ik niet meer aan, want die laatste keer was ik uit geput toen ik aan de finish kwam, maar dat fietsen en dat wandelen blijf ik doen. Ik kan gewoon niet stilzitten, ik moet altijd in beweging zijn. Dat houdt je schijnbaar toch jong, want niemand schat me mijn leeftijd. Heeft ook z'n nadelen, want hier op de tuin vragen ze me nog wel eens om een stuk grond om te spitten, maar dat wordt me iets te veel. Ik heb al genoeg werk aan mijn eigen tuin, een lap van 300 vierkante meter, waarop we alles verbou wen wat maar te eten is. Veel werk ja, maar ach, het is een hobby van me. En je bent lekker bezig in de buitenlucht. Heb ik altijd al behoefte aan ge had, aan buitenlucht. De mooi ste tijd bij de Lichtfabrieken wa ren ook de laatste jaren in de buitendienst. Leidingen ver nieuwen en metertjes plaatsen bij de mensen. Minder aardig was dat je af en toe ook het gas moest afsluiten bij wanbetalers, wat je vooral in de winter vaak met pijn in het hart deed, maar over het algemeen was dat toch de leukste periode. Hoewel ik het ook daarvoor altijd naar mijn zin heb gehad in mijn werk. Eigenlijk is er maar een tijd geweest, die heel rottig was. Dat waren de laatste drie oor logsjaren, waarin ik tewerkge steld was in Duitsland. Als veertienjarige was ik begon nen bij de Grofsmederij. Na de lagere school en het zevende en achtste leeijaar, werd ik daar voorwarmer. Dat hield in dat ik schakels in het vuur moest han gen en die vervolgens met een voorhamer aan elkaar moest klinken tot een ketting. Ik heb het zes jaar gedaan, totdat ik in 1942 naar Duitsland werd ge stuurd. Daar was geen ontko men aan, want het Arbeidsbu reau stuurde je gewoon weg en als je niet ging, kon dat heel ver velend uitpakken voor je familie. Ik kwam terecht in een gieterij van een fabriek bij Berlijn en daar was het alleen maar overle ven. Kaalgeschoren van zes tot zes werken en als je 'm wilde Lau Bon: „We kunnen overal heen en alles wat we nodig hebben kunnen we kopen. Dat blijf je altijd waarderen als je het vroeger met een half onsje kaas in de week hebt moe ten doen en ieder dubbeltje om hebt moeten draaien." Foto: Hielco Kuipers smeren en ze kregen je te pak ken, dan werd je bont en blauw geslagen. En als je in de fabriek in opstand kwam, kon je ook nog naar een concentratiekamp worden gestuurd. Dat hebben ze met mij ook willen doen, toen ik een SS'er had neergesla gen, die me voortdurend liep uit te schelden. Ik had het aan de baas van de fabriek te danken, dat dat met een sisser is afgelo pen en dat ik hier nu nog zit. Ook de eerste periode na de oorlog was niet zo leuk. Niet dat je erop aangekeken werd dat je in Duitsland had gewerkt, want dat waren er duizenden ge weest, maar je was weggestuurd met 75 gulden voorschot om een koffer en wat kleding van te kopen en toen we terug waren, kregen we bericht dat we dat geld terug moesten betalen. Aan het Arbeidsbureau. Belachelijk, maar je deed het toch, want je was bang dat je anders niet meer aan de slag kwam. Dat lukte mij wel, bij de Lichtfa brieken, waar mijn vader ook nog veertig jaar heeft meegelo pen als loswerkman. Ik ben er stoker geweest, kraandrijver, ik heb in de fitterij gewerkt, op de laadvloer gestaan, in de kraakin stallatie en in het blauwwater- gas- voordat ik in de buiten dienst terecht kwam. Ik ben ook altijd bij de Lichtfabrieken ge bleven, hoewel die in het begin niet best betaalden. Mijn vrouw die als naaister bij Clos en Leembruggen nieuwelingen in werkte, verdiende vlak na de oorlog meer dan ik. Zij kreeg 33 gulden per week en ik 28. Maar ja, je had vastigheid hè, en vas tigheid was alles in die jaren. Met z'n tweeën kregen we het daarna wel zoveel beter, dat we al snel op vakantie konden. Naar Spanje. Naar Blanes, Beni- dorm, Mallorca en later nog een keer naar Amerika. De rest van de zomermaanden zaten we hier op de tuin, dus dat was best vol te houden. En de laatste ne gentien jaar is het helemaal per fect. We kunnen overal heen en alles wat we nodig hebben kun nen we kopen. Dat blijf je altijd waarderen als je het vroeger met een half onsje kaas in de week hebt moeten doen en ieder dub beltje om hebt moeten draaien. Dus geniet ik van elke dag. Ze ker als ik ook nog kan sporten. Dat blijf ik doen zolang het kan. Een keer per jaar naar de dokter voor een 'apk-keuring' en dan weer lekker gaan. Een ander gaat achter de geraniums zitten en kwijnt weg, ik wil de buiten lucht in. Bewegen. Dat houdt me fit en dat zal het verschil wel zijn. Voor je gezondheid kun je ook voor een goed deel zelf zor gen." Paul de Tombe

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21