Zware straf FC Utrecht blijft nog uit KOOPZONDAG Extreem-rechtse organisatie opereert vanuit Leiden Inzegening dieren verloopt voorspoedig Media%Mark\ 071 - 528 14 14 Alcoholverbod eerste drie thuisduels Nationale Beweging wil 'morele herbewapening' Schadevergoeding voor roker: 28 miljard dollar 'Ik hoop vandaag een katholiek hondje van hem te maken' T ERA 0 u 0 0 mm LEIENAARS BEDANKT! Hoogezand geschokt door verkrachting 6 OKTOBER van 11.00 - 17.00 uur W. ZEE B.V. no Leidsch Dagblad xcm Minoes wint Gouden Kalf Kleine Prijzen, Grote Markt! NR. 43046 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 5 OKTOBER 2002 BEDRIJFSHUISVESTING HAACWEC 51 LEIDEN SS utrecht/anp - De gemeente Utrecht neemt voorlopig geen harde maatregelen tegen FC Utrecht. De betaald voetbalclub krijgt drie thuiswedstrijden de tijd om de veiligheid in het stadi on te verbeteren. Verder wordt voor de komende drie thuiswed strijden een alcoholverbod in het stadion afgekondigd. Dit heeft burgemeester A. Brou wer van Utrecht gisteravond be kendgemaakt naar aanleiding van de ongeregeldheden tijdens de wedstrijd FC Utrecht - Legia Warschau donderdagavond. De politie hield in totaal 54 rel schoppers aan. Na de drie thuis wedstrijden komen de politie, de gemeente en FC Utrecht bij elkaar. Brouwer hoopt dat ze in de toekomst niet tot 'draconi sche maatregelen' hoeft over te gaan. De voetbalclub wil de stewards beter instrueren in het fouilleren van bezoekers. FC Utrecht denkt bijvoorbeeld aan een cursus. „Ik ben ervan overtuigd dat we ook bij risicowedstrijden met vrijwil lige stewards kunnen werken", aldus voorzitter E. Visser. Volgens de burgemeester is er niet gesproken over het eventu eel weigeren van een vergun ning voor het spelen van wed strijden in stadion Nieuw Gal genwaard. Wel zei ze dat de 'grens duidelijk is overschre den'. Brouwer zei verder dat al les op alles zal worden gezet om deelnemers aan de rellen op te sporen. „Het is een schande wat er is gebeurd, door mensen die zich supporters durven te noe men." Donderdag kwam het tot ernsti ge ongeregeldheden. Vanuit het vak met de Poolse supporters werd met vuurwerk naar Utrecht-fans gegooid. Die betra den vervolgens het veld en gooi den met onder meer reclame borden naar het Poolse vak. Ook werden er tientallen kuipstoel tjes gesloopt. De wedstrijd moest ruim een half uur worden stilgelegd, terwijl de ME de rust probeerde te herstellen. Al voor de wedstrijd was het in de Utrechtse binnenstad tot on geregeldheden gekomen. Ook na het duel bleef het onrustig. leiden - Sinds enkele maanden is vanuit de Leidse regio een nieuwe extreem rechtse organisatie actief. 'Nationale Be weging' streeft naar eigen zeggen naar een 'solidaristisch Nederland' en maakt zich zorgen over de groeiende invloed van moslims in West-Europa. De leden noemen zichzelf radicaal-nationalistisch. Volgens linkse onderzoekers kan de orga nisatie binnen enkele jaren uitgroeien tot de grootste extreem-rechtse beweging van Nederland. Nationale Beweging is een afsplitsing van Voorpost Nederland, een voorheen ge vreesde extreem-rechtse groepering die inmiddels nog maar nauwelijks actief is. De Voorpost-kringen Kennemerland en Leiden hebben zich uit onvrede over het gebrek aan actie binnen Voorpost in de cember 2001 afgescheiden en zijn een nieuwe beweging begonnen. Diverse vooraanstaande activisten zijn al overge stapt naar Nationale Beweging, waaron der Sassenheimer Tim Mudde, voormalig voorman van de inmiddels verboden CP86, en de activist Marcel Bas uit Voor schoten. Het bestuur van Nationale Beweging heeft niet gereageerd op verzoeken van deze krant om de activiteiten van de or ganisatie toe te lichten. De website van Nationale Beweging, www.vooraan.net, levert wel informatie. De organisatie be nadrukt het belang van saamhorigheid tussen mensen met etnische, culturele en taalkundige verwantschap. „Des te meer men gemeen heeft met elkaar, des te sterker de onderlinge band." Ook wordt gewaarschuwd tegen de groeiende invloed van moslims in West-Europa. „De haat tegen het Westen wordt van va der op zoon doorgegeven en blijft groei en en broeien. Ook hier in het Westen." Nationale Beweging telt naar alle waar schijnlijkheid pas enkele tientallen actie ve aanhangers, maar volgens Peter van Gent van het linkse onderzoekscollectief Kafka moet het gevaar van de organisatie niet worden onderschat. „Deze club is zeer extreem in haar opvattingen. Dit is niet extreem-rechts meer, maar gewoon fascistisch. Gezien de hoeveelheid uitga ven en bijeenkomsten, waaronder diver se in Leiden en omstreken, lijkt het erop dat men zeer serieus te werk gaat Volgens Van Gent geloven de aanhangers sinds de ondergang van de CP86 en de Centrumdemocraten van Hans Janmaat niet meer in partijpolitiek. „Hun activitei ten zijn nu meer naar binnen gericht. Het zijn extreem-rechtse figuren die via dit soort clubs hun onderlinge kame raadschap versterken. Van daaruit pro beren ze nieuwe volgelingen te rekrute- ren. Uiteindelijk zullen we ze ook op straat zien, om demonstraties te houden. Ze willen hun boodschap toch kwijt." Pagina Ri: Nationale Beweging speelt in op teleurstelling Fortuynisten new york/anp-rtr - Het Ameri kaanse tabaksconcem Philip Morris moet van een rechtbank jury een schadevergoeding van 28 miljard dollar betalen aan een vrouw met longkanker. De 64-jarige vrouw had het concern ervan beschuldigd te hebben nagelaten op de gevaren van ro ken te wijzen. Daardoor raakte ze aan het roken verslaafd. Een woordvoerder van Philip Morris bevestigde gisteren de veroordeling. De jury had an derhalve dag nodig om tot zijn oordeel te komen. Niet eerder is een zo hoog bedrag in een der gelijke zaak toegewezen. De koers van het aandeel Philip Morris daalde direkt 5 procent. Vorige week veroordeelde de zelfde jury Philip Morris in de zelfde zaak al tot het betalen van 875.000 dollar wegens nalatig heid. Het concern is tevens schuldig aan kwaadwillendheid en fraude en dient volgens de jury derhalve ook nog 28 miljard dollar betalen. Het tabaksconcem gaat in be roep tegen de uitspraak. Het vindt de uitspraak van de jury niet in overeenstemming met de bewijslast. Als er geen nieuwe rechtszaak komt, zal het bedrijf aansturen op een verlaging van het te betalen bedrag. Philip Morris is al eerder veroor deeld tot het betalen van scha devergoedingen. Vorig jaar oor deelde een beroepsrechter dat 3 miljard dollar veel te hoog was. utrecht - Glunderend houdt Carice van Houten, hoofdrolspeelster in de film Minoes, het Gouden Kalf omhoog dat haar gisteren bij het slot van het filmfestival in Utrecht werd uitgereikt. De door Burny Bos geproduceerde speelfilm viel twee keer in de prijzen. Van Houten werd uitgeroe pen tot beste actrice, Minoes tot beste lange speelfilm. In totaal werden elf filmprijzen uitgereikt. Het Nederlands Film Festival trok dit jaar 90.000 bezoekers. Pagina Kunst en Cultuur: De beste speelfilm van het jaar. Foto: ANP/Robert Vos 12 Kandidaat burgemeesters leiden - Voor de vacature van burgemeester van Leiden zijn twaalf kandidaten. Dat heeft de commissaris van de koningin, WD'er J. Fransen, gistermiddag bekendgemaakt. De sollicitan ten zijn tussen de 36 en 59 jaar oud, er zitten vier oud-burge meesters bij en vier voormalige wethouders. Slechts één sollici tant is vrouw. Pagina R1 Nederland verliest van Frankrijk santa fe - Het Nederlands mannenvolleybalteam heeft de eerste wedstrijd in de tweede ronde tegen Frankrijk kansloos verloren met 3-0 (24-26,16-25, 16-25). Gedurende de hele wed strijd was weinig te zien van het zelfbewuste volleybal dat in de eerste drie wedstrijden door Oranje was gespeeld. De wed strijden vanavond tegen Tsje chië en morgen tegen Brazilië moeten gewonnen worden om het bereiken van de kwartfinale, tot werkelijkheid te maken. Taartgooiers voor de rechter nijmegen - De drie taartgooiers die Pim Fortuyn hebben be laagd moeten maandag 14 ok tober voor de rechtbank ver schijnen. Dit verklaart het OM in Den Haag. Het drietal wordt openlijke geweldpleging ten laste gelegd. Het OM besloot aanvankelijk de taartgooiers niet te vervolgen, maar kwam hier op terug toen Fortuyn op 6 mei werd doodgeschoten. Vol gens het OM is er geen verband met de van de moord op For tuyn verdachte Volkert van der G. uit Harderwijk. WOON FACTORY OUTLET (advertenties) door Thijs Jaski leiden - Ongegeneerd zoekt de hond Brutus de confrontatie met elke andere hond die op zijn weg komt Hij doet alleen met zijn gedrag zijn naam eer aan, want van zijn kleine tenge re voorkomen hebben de ande re honden niks te vrezen. Sa men met hun baasjes zijn ze bij een gekomen op 'het Haring pleintje' van de rooms-katholie- ke Lodewijkskerk in Leiden. Gis teren werd daar een diereninze- gening gehouden. Niet alleen vanwege Werelddierendag, maar volgens pastoor Van de Water ook om een keer aan 'de andere schepsels van God te denken'. Mevrouw Vinkestijn uit Leiden staat geduldig te wachten op het begin van de inzegening. Voor haar staat Bobby, een kleine foxterriër van zeven jaar. Met de staart tussen de benen probeert hij weg te kruipen bij zijn bazin. Pastoor Van de Water zegent de honden in. Foto: Henk Bouwman „Hij is een beetje bang", vertelt Vinkestijn. Zelf heeft ze veel meer vertrouwen over alles wat komen gaat. „Ik hoop vandaag een katholiek hondje van hem te maken. Ik zelf kom al jaren in de kerk, maar hij. mag nooit mee. Vandaag is een uitgelezen kans voor Bobby." De pastoor is inmiddels begon nen met het officiële gedeelte. Hij vertelt enthousiast over de heilige Sint Franciscus, die de dierenliefde onder de mensen bracht. De honden kan het ogenschijnlijk weinig schelen. „Zit! Ga nou zitten!", komt er verscheidene malen uit de mon den van de baasjes. De aan dacht wordt pas getrokken wan neer pastoor Van de Water met de wijwaterkwast langs komt lo pen om de honden te zegenen. Verschrikt reageren de honden op de druppels water die hen op het voorhoofd treffen. Gezegend en wel gaan de hon den weer liggen. Bobby nog steeds met de staart tussen de benen. Maar nu wel katholiek. Van de Water toont zich een te vreden man en sluit de bijeen komst. „Mogen de bezitters en hun honden een mooie tijd te gemoet gaan. In de naam van de vader, de zoon en de heilige geest, amen." 5 P E N OKTOBER u 1 Z N 2002 MAKELAAR R T _E_ www.era.nl 2 2 Dankzij alle vrijwilligers, politie, brandweer, gemeente en horeca was het een geweldige 3 oktoberviering. Maar bovenal was het geweldig dankzij u als medelevende en meevierende Leidenaar. Wij heten de vele nieuwe leden van harte welkom. Wilt u ook de 3 October Vereeniging steunen geef u dan op als lid (slechts 5 Euro per jaar) en stuur uw naam en adres naar Antwoordnummer 10411 2300 WB Leiden (postzegel niet nodig). PIETEB GHIJ3ENLAAN 14B ZAANDAM T»I.Q7B-B1 B7BB4 hoogezand/anp - In het Gro ningse Hoogezand is grote be roering ontstaan na een moge lijke groepverkrachting woens dag van een 13-jarig meisje. Daaraan zouden volgens het slachtoffer acht Turkse jongens hebben deelgenomen. De Turkse gemeenschap voelt zich vernederd door de publici teit. Daarin is er volgens haar te snel vanuit gegaan dat Turkse jongeren verantwoordelijk zou den zijn voor de groepsver krachting. In de buurt van het meisje betwijfelen mensen of de verkrachting heeft plaatsgehad. De politie zegt nog geen aanwij zingen te hebben voor betrok kenheid van Turkse jongeren. Burgemeester Salet van de ge meente Hoogezand-Sappemeer heeft gisteren overleg gevoerd met een vertegenwoordiger van de lokale Turkse gemeenschap. Zo hoopt Salet de emoties te temperen. In een persconferen tie riepen zij samen de bevol king op kalm te blijven. „We voelen ons vernederd, want we worden als verkrachters gezien. Op mijn werk kijken mijn colle ga's me met een scheef gezicht aan", zegt E. Ma<;ik, oud-voor zitter van de Turkse culturele WONING- EN PROJEKTINRICHTING Lammenschansweg 138 2321 JX Leiden Tel: 071 - 5323848 Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: Z maandabonnement automatische betaling Z kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 712141 54.50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bi nioraÉscfie beSÉng 6 n*i trtRBMWV V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl aar r» m- VIDEO DVD KTV HIFI COMPUTER FOTO CD TELECOM WITGOED SHARP MD MT 180 Draagbare MD-speler functie lot 4i incl adaploi bat"n; (advertenties) Anti-shock Longplay

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1