'Winnend' plan voor Witte-Schoolgebied Honden trekken baantjes in zwembad Aquamar Iedereen kan een baken zijn' DUIN BOLLENSTREEK =ansen met de clown in alle boekhandels SPRINGTIJ R7 Noordwijk zoekt nog naar geld zaterdag 5 OKTOBER 2002 door Anton Diedrich noordwijk - De winnaar is Ab van der Wiel. De Noordwijkse projectontwikkelaar heeft het beste plan ingediend voor het Morgenstergebied, rond de Witte School. Vijftig jongerenwonin- gen, 29 eengezinswoningen, 18 appartementen en vier patiowo ningen moeten er komen. De jongerenwoningen zijn ge pland in twee blokken, tegen over het Zilveren Kruis. Die wor den heel goedkoop, meldt Ab van der Wiel vanaf zijn vakantie adres. De jongerenwoningen zijn allemaal bestemd voor de Noordwijkse Woningstichting (NWS) en komen dus niet in de verkoop. Op ongeveer de plaats waar nu de witte huisjes - de asielzoe kerswoningen - staan, komen de eengezinswoningen. Die gaan vanaf ongeveer 320.000 euro kosten. Tegen de bibliotheek, aan de voorkant, komen de 18 appartementen, achter de bieb de vier patiowoningen. En daar is ook nog plaats voor het Jan Verweij Natuurcentrum. Het ontwerp van Van der Wiel is door de externe adviesgroep die de gemeente had ingeschakeld, als beste beoordeeld. Als ano nieme inzendingen werden de ontwerpen getoetst aan de spel regels en randvoorwaarden. Met name het feit dat de Witte School als losstaand project wordt herbouwd, betekent dat de ontwerpen in een vaststaan de omgeving moesten passen. Het enige probleem is de finan ciering. De herbouw van de Wit te School, in de oude stijl maar voldoend aan de moderne ei sen, levert een fors tekort op. Dat tekort wordt door de ont wikkeling van de rest van het ge bied niet opgevangen. Noord wijk zoekt naar inkomstenbron nen om het gat, 185.000 euro per jaar, te dichten. Een van de mogelijkheden die burgemeester en wethouders voorstellen is ten zuiden van de school ook te bouwen. Ter hoogte van de sportvelden zou een appartementencomplex van meerdere verdiepingen kunnen komen. Wonen boven een cen trum voor jongeren- en kinder opvang is misschien niet zo prettig, melden B en W, maar het is niet op voorhand strijdig of onwenselijk. Een andere mogelijkheid om te verdienen op het gebied is het laten liggen van de riolering, in plaats van deze om te leggen. Dat zou dan wel consequenties hebben voor het ontwerp van de nieuwe Witte School. Ook ge ven b en w de gemeenteraad ter overweging om huur te gaan vragen aan het Natuurcentrum Jan Verweij, als dat eenmaal in zijn nieuwe onderkomen zit De plaatselijke politiek be spreekt de plannen voor de Wit te School en omgeving dinsdag. el en Bouhuys schrijven voor 'Lisses' boek vol verhalen over clowns Ion Diedrich 'en! 1 1 r, lansen met de clown. Zo t winkeltje in het Blok- Lisse, met kinderboeken Igoed. En zo heet nu ook »ek. Een bundel met erhalen, en met doe-pa- llanJlke en Marcel van der >rdJijn de clown'. De win net boek. Vandaag sig- De» clown in de winkel het Jssfnige boek, tussen elf en linginnedag 1999 liepen en like van der Voorst eiden. Op het Gerecht *en clown saxofoon te «{terwijl een andere met «i danste. Liedje afgelo- „Wie wil er nu dansen clown", riep de clown, deren stormden eropaf. lar jaar later moesten we nkel een naam geven. Ie- houdt van clowns, en die Dot ons weer te binnen, r. met de clown", vertelt Ensjiran der Voorst. Dek 'Dansen met de staat vol met verhalen 1 »wns. Verhalen die al be- i, maar ook verhalen die l voor de bundel zijn ge- n door onder anderen iegel en Mies Bouhuys. „Er waren maar heel weinig be staande verhalen over clowns te vinden", leggen Marcel en like van der Voorst uit. Een dik jaar geleden vroeg de uitgever of de twee een bundel wilden samenstellen. „Zij wisten ook dat de clown hier af en toe voorleest, op zaterdagochtend", zegt like. Anderhalf jaar bestaat het kleine winkeltje in Lisse inmiddels. „Ik heb zelfs het gevoel dat het nog steeds krimpt", lacht Marcel. Van vloer tot plafond staan de boeken en het speelgoed gesta peld. Het speelgoed in de zaak is an ders dan in andere speelgoed winkels. Geen modem, elektro nisch speeltuig. „Dat is ook goed spul hoor, en heel leuk voor de kinderen", vindt Marcel. „Maar daar strui kel je al over. Wij wilden wat an ders." En daar moesten zeker ook boe ken bij. Vanaf nul jaar (bad- boekjes) tot ze uit de kinderboe ken groeien (Harry Potter). Op dit moment verkoopt Dansen met de Clown meer dan welk ander boek dan ook, zegt Mar cel, niet zonder trots. „En het ligt ook bij de meeste andere boekhandels in Neder Marcel en like van der Voorst met hun boek in de gelijknamige winkel. Foto.- Henk Bouwman land, in alle bibliotheken... Het en met een pruik, de clown die rond, ter ere van het kinderboe- is zelfs in België te koop." het boek signeert. Tegelijkertijd kenweekthema 'Aye aye kapi- Marcel is vandaag, geschminkt loopt een piraat in de winkel tein'. door Kees van Delft katwijk - Hoe kun je als zwem bad je activiteiten combineren met Dierendag? Gewoon, door de honden lekker hun gang te laten gaan in het bad, zo moe ten ze bij Aquamar in Katwijk gedacht hebben. Wel in het bui tenbad natuurlijk, want binnen was de zwemvierdaagse nog aan de gang. Dat maakte de honden gisteren niets uit. Van zes tot ze ven uur 's avonds leefden ze zich heerlijk uit. Last van water vrees of angst voor het koude water leken ze nauwelijks te hebben. Dolenthousiast spron gen en zwommen de dieren achter hun tennisbal aan of die van een ander. Eenmaal op de kant geklommen, werden de baasjes onder het mom 'ik nat, iedereen nat' ook even 'opge frist' door de honden, die zich lekker uitschudden. Om vervol gens weer snel het water in te duiken. De 7-jarige herdershond Kim- berley had het, temidden van zo'n tien andere honden, in elk geval reuze naar haar zin in het buitenbad. Gehoorzaam zwemt ze meters achter een tennisbal aan en volgt ze de instructies van haar bazin op. „Ze is hele maal gek op water", vertelt de laatste. ,A1 vanaf dat ze tien maanden was. Ze zwemt elke dag, soms in de zee, maar meestal in de duinen, ook al mag dat eigenlijk niet. Maar het is goed voor haar, want ze heeft heupdysplasie. Dat is een aan doening waardoor ze door haar heupen zakt. Door te zwemmen wordt alles op zijn plek gehou den." Extra verwend is de her der niet op Dierendag. „Voor haar is het elke dag Dierendag. Als je goed voor je hond zorgt, is het altijd feest." Ook voor Roxy, een Border Col lie van bijna een jaar, is het feest. Met grote sprongen gaat het teefje door het zwembad, totdat het te diep wordt en ver der gezwommen moet worden. Met de bal in de bek springt de hond telkens fraai op de kant om de mensen dan een douche te bezorgen of zijn natte staart als kwast te gebruiken, met een willekeurige broek als hand doek. Wilma Sprenger en haar drie dochters zijn verzot op het beestje. „Het is een hele leuke, lieve hond", zegt Wilma. „Ze houdt erg van aandacht, lekker knuffelen. Vandaag heeft ze een extra plakje worst en extra kluif jes gekregen. En nu mag ze ook nog eens zwemmen. De vind het een heel leuk initiatief van Aquamar." Het zwemmen voor honden is een onderdeel van het program ma dat naar aanleiding van de opening van het vernieuwde Aquamar is samengesteld. Mar cel Wouda (brons in Sydney 2000) opende maandag het zwembad door de eerste duik te nemen en daarna volgden meerdere activiteiten, zoals de zwemvierdaagse. En het zwem men voor honden. Janna Ouwe hand, werkzaam bij het zwem bad, is een van de leden van het feestcomité. Ze is erg te spreken over het verloop van de avond. „Behalve de zwemvierdaagse willen we er ook altijd nog iets naast doen. Normaal gesproken was de vierdaagse in de zomer, dus hadden we daarna een bar becue. Maar door de verbou wing is het evenement uitge steld en is het te koud daarvoor. Omdat Dierendag nu in de feestweek valt, zijn we op dit idee gekomen. Ik had eigenlijk wat meer honden verwacht, maar dit is ook mooi Zelf heeft ze ook een hondje, een Maltezer Leeuwtje, maar haar dochter is tegen het einde van het evene ment nog niet komen opdagen met het beestje. „Ze kan geen slag zwemmen, maar als ze nog komt gooi ik haar er gewoon in", aldus Janna. Directeur Van der Bent ziet het schouwspel te vreden aan. „Dit is zeker voor herhaling vatbaar. Maar dan aan het einde van het seizoen, met schoon water, zodat de bazen mee kunnen zwemmen." Roxy zal, als het aan haar ligt, zeker weer van de partij zijn. Niet ka pot te krijgen, rent ze rondjes om het zwembad en gaat ze achter elke bal aan. Haar eerste Dierendag kan niet meer stuk. zwembad Aquamar had gisteren een volle bak met enthousiaste, maar ongewone zwemmers. Om de opening van het ver fje bad én Dierendag te vieren, mochten honden in alle soorten en maten zich in het water uitleven. Foto: Mark Lamers irhoutse Marion Verweij schrijft over situatie van vrouwen in de wereld nton Diedrich out - Verander de wereld, —bij jezelf. „Maar blijf daar llstaan", zegt Marion Ver- >8(e Voorhoutse, 42 jaar ge- geboren in Bristol (Enge- schreef het boek Beacons Ie. Over vrouwen, proble- ontwikkeling. En vooral :oop. Vanavond houdt zij üng in Leiden, en in het westen hebben iroblemen, zeker. Maar, ,uin is Marion Verweij in- 1*1 n.: middels doordrongen, die zijn meestal niet te vergelijken met de problemen van vrouwen el ders in de wereld. In heel ande re situaties. Vrouwenbesnijde nis, gedwongen prostitutie, ere- doding, dat zijn zaken waar zij zich de afgelopen jaren meer en meer in heeft verdiept. Zozeer, dat ze besloot er een boek over te schrijven. En dan vooral over de vrouwen die die situatie pro beren te veranderen. In het boek schrijft zij over de vrouwen waarmee ze in contact COLOFON 5; Leidsch Dagblad 5jrectie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) OjE-mail: directie@damiate.hdc.nl dredactie: Jan Geert Majoor, Kees van 5/alen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) j -mail: redactie.ld@damiate.hdc nl Akantoor Aeltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ires- Postbus 54,2300 AB Leiden, ie fax 071-5 356 415 lentie fax 071-5 323 508 pberichten fax 023-5 '5° 567 -jtenties I56 300 _frs (rubrieksadv.): 072-519 6868 neeservice ~~p8 030 ^1 abonneeservice@hdc.nl nementen Sruitbetaling (acceptgiro) {19.60 (alleen aut. ine) j^55.oo p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Auteursrechten voorbehouden© 2002 HDC Uitgeverij Zuid BV is gekomen. Vrouwen als Anita Gradin, de Zweedse vertegen woordiger van de VN die vrou wenhandel op de Europese poli tieke agenda heeft gekregen. Verweij schrijft verhalen 'that can bring a tear to the hardest heart', vindt ze zelf. Maar vooral over het feit dat die situatie kan veranderen. Als mensen de ver andering maar eerst in zichzelf zoeken. „Na jaren van onderzoek naar al deze problemen kreeg ik het ge voel: 'is er wel hoop?' Toen ben ik gaan kijken naar mensen die het verschil maken", zegt Ver weij. „En ja, het kén veranderen. Niet van vandaag op morgen, maar het kan wel." Maar wat kan zij daaraan doen, een En gels meisje dat in Voorhout op de bank zit? Dat een boek heeft geschreven over de problemen van vrouwen? Marion Verweij lacht. „Ik moet gebruiken wat ik heb. Nog niet zo lang geleden hebben vrouwen heel hard voor mij gevochten, voor wat ik nu mag doen. Ik mag nu hier zitten, met een mannelijke journalist praten, terwijl mijn man niet thuis is. Dat is niet overal zo." Kan zo'n boek dan helpen om de situatie beter te maken? Ja. Misschien een klein beetje, maar het kan. Verweij gelooft dat heilig. „De vrouwen die erin staan, zijn de beacons, de ba kens. We kunnen allemaal zo'n baken zijn. Daar gaat het om. Ie moet het alleen eerst zien, we ten, ontdekken." Natuurlijk, alle hulpinstanties vragen om geld, zegt ze. De opbrengst van Beacons of Hope - alleen nog in het Engels, maar in het voorjaar is de Nederlandse vertaling klaar - gaat naar dat doel. „Maar er is meer dan geld. Vroeger dacht ik: het is te groot, hier kan ik niks aan doen. Maar het begint met één iemand, dat worden er twee, dat worden er twintig, dat worden er twintigduizend." Ze geeft een voorbeeld: een man houdt een toespraak en begint racistische taal uit te slaan. Voor in de zaal draait één man zijn rug naar hem toe. Dan verderop nog één. En voor hij het weet, staat de spreker tegen allemaal ruggen aan te kijken. „En ik bén niet alleen. Er zijn veel meer mensen op de wereld die zich dit aantrekken, die het er over hebben, die er iets mee doen." Nog een voorbeeld: „De dwaze moeders in Argentinië, ik had altijd de indruk dat het er dui zenden waren, maar het waren er driehonderd. Driehonderd vróuwen, dat zijn er goed be schouwd niet zo heel veel. Maar als je ziet wat een impact die hebben gehad!" Ook het boek staat niet op zich zelf. Marion Verweij houdt ook twee lezingen, op 5 oktober in Leiden, in het pand van de Template Stichting. En op 23 oktober in Londen. „Ik hoop dat de mensen die daar zijn geweest zich gaan afvragen: hoe ben ik zelf. Dat ze naar huis gaan en dat ze erover nadenken. Aware ness, bewustzijn, dat is negentig procent van de strijd." De lezing in Leiden van Marion Ver weij is vanavond van 19.00 tot 22.00 uur, Cobetstraat 1. Entree kost 10 eu ro. Dat geld gaat naar de verbetering van de situatie van vrouwen in de we reld, in dit geval de strijd tegen vrou wenbesnijdenis. Is dat schrikken! Maar hij zei het zelf. Burgemeester Jos Wienen van Katwijk, tevens voorzitter van de bestuurscommissie Wonen die de woonruimteverdeling bespreekt binnen het SDB. „Het overgrote deel van de vrij komende woningen wordt vol gens de regels verdeeld." Hemeltjelief. Het 'overgrote deel wordt volgens de regels verdeeld'. Dus er zijn huizen die niet bij de juiste mensen te rechtkomen. Er zijn huizen in deze toch zo woningzoekende Duin- en Bollenstreek die NIET volgens de regels worden ver deeld. De regels, die zeggen dat alle inwoners van de hele streek evenveel kans moeten maken op een vrijkomende woning in welk dorp dan ook. (En de enige die dat blijkbaar een probleem vindt, is wethou der Frank Helsloot van Noord - wijkerhout.) Geheel in de geest van het nieu we kabinet - een beetje harder rijden moet best mogen, ook al zijn er verkeersregels - lappen er dus dorpen deze zelfgekozen regel aan hun laars. Vooral in Noordwijk en Katwijk hebben niet alle woningzoekenden een gelijke kans, signaleerde Hille- goms wethouder Mare Witte- man de afgelopen jaren. En dat werd niet eens tegengesproken. Wat hebben de tien gemeenten nu besloten? Dat ze hun eigen inwoners soms mogen voor trekken bij het toewijzen van huizen. Een duidelijk voorbeeld van het hellend vlak. Het begint ermee regels als richtlijnen te beschouwen. Zo als dus blijkbaar al jaren ge beurt. Een regel is een richtlijn Taart! Tuurlijk. Burgemeester Corrie Langelaar van Lisse heeft wat te vieren. In deze tijd van economische recessie hebben alle gemeenten het moeilijk. Katwijk blijft de gemeentelijke heffingen omhoog gooi en en waarschuwt dat er waarschijnlijk zeven magere jaren aanbre ken. Voorhout heeft al jaren geen geld voor sporthallen. Maar Lisse? Lisse maakt plannen. Tsjonge, wat maakt Lisse een plannen! Alle scholen bij het Fioretti, alle sportclubs op Ter Specke. Lisse gooit het hele dorp om. Net als Noordwijk, eigenlijk. En dat is wel een taartje waard, dat zijn we met Corrie eens. Een vraagje, alleen: In Noordwijk heb je die Ronnie van de Putte, die helpt meebetalen. Wie is de Lisse- se Ronnie? Gokje: die heet Harry. Toet toet, boing boing, Harry en Corrie, Corrie en Harry, Lisse verbouwen, hop op de schop. Archieffoto: Dick Hogewoning is een streven, maar ja. dat lukt nu eenmaal niet altijd. 'Het overgrote deel gaat volgens de regels', dat is precies hetzelf de als: 'Echt agent, meestal houd ik me keurig aan de maxi mumsnelheid'. En vervolgens pas je gewoon de regels aan. 'Soms mag je te hard rijden', lees: 'Soms mag je je vrienden voortrekken'. Arme, arme starters in de Duin en Bollenstreek. De kans op een beetje een knappe woning slinkt met de dag. Caemerae Katwijk hangt een camera op aan de Tramstraat en Badstraat, om het uitgaanspubliek in de gaten te houden. Heel vooruit strevend. voor Katwijk. Complimenten, chapeau. En wat vooral opvalt: zo snel als dat gaat. De 'geen woorden, maar daden-mentaliteit (ook wel vertaald als de 'niet denken, maar doen'-mentaliteit) van het oude vissersdorp straalt ervan- af. En déél, ja dééi, kunnen ze vlak in de buurt nog heel wat van leren. Toegegeven, we waren al bang dat we het over 'Noordwijkse toestanden' moesten gaan heb ben. Daar praten ze nu al jaren over cameratoezicht op De Grent. En er hangt een camera. Niet van de gemeente, maar van The Champ, die zelf het wachten beu is. Voorlopig hebben ze het in Noordwijk vooral over het Mas- terplan, en aan de mooie nieu we ouderwetse gevels die alle maal neergezet nAeten worden staat zo'n lelijke moderne ca mera natuurlijk monstrueus. Dus daar moet eerst maar eens een designer overheen, om ook de bewakingscamera's die eventueel in de toekomst er gens in Noordwijk zouden kun nen worden opgehangen, als iedereen daarmee akkoord gaat en de beeldkwaliteit goed ge noeg is voor de politie en de ge meente en zelfs Van der Sluijs, binnen het bredere kader van de kwaliteitsuitstraling te bren gen die Noordwijk als chique badplaats voor ogen heeft. Daarom dus. In Katwijk zeggen ze: 'Zeg neef. zulle we daero zo'n caemerae ophangen? Ja. laéwe dat maer doen. Alles goed.' Kende Noordwijk maar wat meer Katwijkse toestanden. Anton Diedrich

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19