REGIO lachtoffer psychische mishandeling heeft levenslang Jongens, er is weer nepbrand op schooV Twee nieuwe fietspaden door Zaanse Rietveld Groene Hart Lyceum lokt wiskunde knobbels Proefjes doen in HSL-centrum www.leidschdagblad.nl tt in nieuwe terhof tering - Peuterspeelzaal iterhof aan de Oud Ade- !in Rijpwetering opent ag 12 oktober zijn deu- m 10.00 uur begint het ijke programma met kof- Smonade. Om 10.30 uur t twee clowns de aan we re rm aken. Het 'entree- met het nieuwe logo idoor wethouder Reijn- in de gemeente Alkema- fll.15 uur onthuld. Ter ing mogen de peuters nen oplaten. De zaal valt de Stichting Peuterhaven ade en is al een tijdje ge- door de peuters in ge- ;enomen. uurwandeling eldbloemwijk n aan den rijn - De na- ireniging IVN afdeling Al- tan den Rijn houdt mor- ddag een natuurwande- de Veldbloemenwijk. Tij- |e wandeling wordt aan besteed aan insecten. In - en moseiken leven hon- a verschillende insecten, andere in galappeltjes op deren van de bomen. De ding begint om twee uur Wederikstraat. Inlichtin- p 172-436932. alphen aan den rijn - Burge meester en wethouders van Al phen aan den Rijn en Rijnwou- de hebben ingestemd met een plan voor de toekomstige aanleg van twee nieuwe fietspaden door het Zaanse Rietveld. Het gaat om routes tussen Alphen en Boskoop en tussen Alphen en Hazerswoude-Dorp. De plannen voor de twee nieu we fietspaden zijn tot stand ge komen in overleg met de pro vincie Zuid-Holland en de Dienst Landelijk Gebied. Bewo ners en gebruikers van het ge bied worden binnenkort geïn formeerd tijdens een bijeen komst. Na de informatiebijeenkomst moeten de provincie en de landinrichtingscommissie Reeu- wijk zich nog over de plannen buigen. De gemeenten hopen de fietspaden in 2005 daadwer kelijk te kunnen aanleggen. (advertentie) 1 vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 oktober 2002 in de Groenoordhallen Leiden een bedrijven presentatie c.q. banenbeurs. De schakel tussen werken en leren, ètemd voor iedere werkzoekende, schoolverlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen aanbod uit de regio! Gratis entree! www.mimbaaninaaUBBM zaterdag 5 OKTOBER 2002 alphen /lan den run - Basis- scholieren uit groep 7 en 8 met een wiskundeknobbel zijn wel kom op het Groene Hart Ly ceum in Alphen. Dit najaar staan voor deze leerlingen mo dules 'creatieve wiskunde' op het programma. De leerlingen krijgen tijdens de modules les van wiskundedo centen van het lyceum die veel ervaring hebben met creatieve wiskunde, maar ook met het be geleiden van begaafde leerlin gen in het basisonderwijs. Het thema van de eerste module is 'Magische Figuren'. Er is plaats voor maximaal 15 leerlin gen. De module wordt gegeven op locatie Noord, Halverwege 4. Als ouders vinden dat deze les sen echt iets zijn voor hun kind, dan kunnen ze dat bespreken met hun eigen leraar. Al jaren biedt het Groene Hart Lyceum haar eigen leerlingen de mogelijkheid wiskunde op een andere manier te 'beleven'. Zo is er een maandelijks terugkeren de puzzelmiddag, waar op een creatieve manier wiskunde be dreven wordt. leiderdorp - Het HSL-informa- tiecentrum in de Bospolder in Leiderdorp doet mee aan de WetenWeek van 16 tot en met 23 oktober. Deze jaarlijkse the- maweek is bedoeld om kinderen en volwassenen kennis te laten maken met wetenschap en technologie en de invloed daar van op de samenleving. Het the ma is dit jaar 'veiligheid'. In het HSL-informatiecentrum zijn presentaties en proefjes, zoals 'stuur zelf de boormachine met een laser in de juiste richting' of 'til eens een boortunnelsegment op'. Het informatiecentrum is van dinsdag tot vrijdag van 10 tot 16.30 uur open. Op zondag 20 oktober gaan de deuren open om 10.30 uur. 'Ingrijpen bij psychische mishandeling noodzaak' De Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid op 10 oktober heeft als thema 'psychische mishandeling en emo tionele verwaarlozing van kinderen'. Met de landelijke cam pagne 'Kind in de knel', die deze maand begon, willen in stanties in de geestelijke gezondheidszorg duidelijk maken dat ingrijpen altijd noodzakelijk is. Iedereen die signalen opvangt van psychische mishandeling moet in actie komen, zo luidt de gemeenschappelijke op roep. Er is een brochure verschenen met tips die helpen iets te betekenen voor een kind in een moeilijke situatie. Aan de campagne doen organisaties als Advies en Meldpun ten Kindermishandeling, Raad van de Kinderbescherming en de GGD mee. Volgende week worden allerlei activiteiten gehouden. Zo organiseert het psycho-medische centrum Pamassia in Den Haag voor 9 oktober een groot symposium voor leerkrachten en begeleiders in het basisonderwijs. De campagnewebsite is te bezoeken op www.kindindeknel- .nl (advertentie) inis( ïp afwijzing, hoe onbeduidend ook, en ik haak af Oefening De Kinderbrug Rijpwetering verloopt vlekkeloos door Joris Rietbroek rijpwetering - „De school is afgebrand. Wat zullen de mensen huilen", zingt groep 6 van basisschool De Kin derbrug in Rijpwetering vrijdagochtend op luide toon. De 33 leerlingen zijn zojuist de school uitgevlucht na een heuse brandmelding, midden in de les. Als iedereen buitenstaat, rijdt er een brandweerwagen het school plein op die met zijn sirene het gezang moeiteloos over stemt. Enige brandweermannen snellen de school in om te controleren of er nog kinderen zijn achtergeble ven in het 'brandende' gebouw. Wie denkt dat alle kinderen uit Rijpwetering en Oud Ade op zoek moeten naar een nieuwe school, heeft het mis. Het betreft slechts een brandoefening die het begin van de Nationale Brandpreventieweek in Alkemade markeerde. Vandaag, zaterdag, houdt de brandweer in de kazerne in Roelofarendsveen van 10.00 tot 15.00 uur open dag. Het was gisteren sowieso geen normale schooldag voor De Kinderbrug. De schoolfotograaf was namelijk aan wezig om alle kinderen en leraren op de gevoelige plaat vast te leggen. De verrassing was dan ook groot toen enige leraren om een uur of tien riepen dat er brand was in een ruimte van de school. De klassen bleken veel te hebben opgestoken van een oefening van vorig jaar. Geen spoor van paniek, geen gegil. Iedereen liep op zijn gemak de school uit om buiten los te barsten in gejuich. Het is natuurlijk ook leuk, zo'n onverwachts verzetje. Binnen drie minuten stonden de 275 leerlingen op het schoolplein. Op het lerarenteam na was niemand op de hoogte van de oefening. Toch hadden de meeste leerlingen meteen door dat het om een vals alarm ging. „Ik zag helemaal geen rook en het stonk ook niet", zegt een jongen als hij langsrent. „De kleuters dachten wel even dat er echt brand was. Maar toen riep iemand: 'Jongens, er is weer nepbrand!' Toen gingen ze ook rustig naar buiten." Van een andere jongen uit groep 6 mag het allemaal wel wat ruiger. „Eigenlijk hadden we uit het raam moeten sprin gen", zegt hij. „Zo ging het wel erg rustig.'' Alle kinderen zien het nut wel van zo'n oefening. „Als ik niet weet wat ik moet doen bij brand, ga ik dood!" roept een meisje uit. „We weten nu zeker dat we veilig buiten kunnen komen als er echt brand is", laten Greetje, Roos, Merel, Tessa en Josine uit groep 7 weten. Wel vinden ze het stom dat er een brandweerwagen is uitgerukt voor de nepbrand. „Voor zo'n oefening laat je de brandweer toch niet komen?" vraagt Josine zich vertwijfeld af. „Stel je voor dat er nu net ergens brand is." „Nou, dan zijn we nog altijd snel ter plaatse", zegt brandweercommandant Gerard van Graas. Volgens hem verliep de oefening vlekkeloos. „Het ging heel gedisciplineerd. Iedereen wist waaraan hij toe was." Dat bleek uit de korte duur van de oefening Alsof er of niets gebeurd is, zit iedereen om kwart over tien weer in de schoolbanken. Of bij de schoolfotograaf natuurlijk. f^dy Nihof f Per jaar worden er naar iing 50.000 tot 80.000 kin- mishandeld. In een derde s gevallen gaat het niet om ebrengen van lichamelijk Qmaar om psychische mis- iling of emotionele ver- pzing. Slachtoffers van psy- I geweld worstelen vaak ïven lang met psychische [men en de angst om afge- i te worden. De 36-jarige ïtte Janson, die als kind ëlijk door haar stiefmoeder mishandeld, weet uit erva- 1 ^e belangrijk het is dat ie- ingrijpt. sl^ar tante eerder aan de bel jjjetrokken, was het leven Charlotte wellicht anders pen. Pas als ze 21 jaar is - )n al gebroken heeft met haar loeder en vader - blijkt dat ante altijd heeft geweten 1 e geestelijke mishandeling, rite vertelt Charlotte hoe- ipijt ze heeft dat ze niets gedaan om het te stoppen, n ik haar hoorde zeggen let ik een slecht mens was, mijn stiefmoeder het zo r t had gedaan, kon ik dat lens geloven. Maar toch is evestiging van mijn tante Igrijk geweest. Ik durfde mijn leven te gaan naden- is Charlotte eigenlijk nooit est op haar stiefmoeder. Ie liet na al die jaren. „Dat is :hien raar. Maar nee, ik heb rondgelopen met plannen lijn stiefmoeder, die nog s leeft, iets aan te doen. Tij- mijn therapie kwam er ei- k alleen maar heel veel iet los." otte, een gescheiden moe- an twee zoons, heeft haar es zo op het eerste gezicht voor elkaar. Ze is docente t beroepsonderwijs, haar t eren doen het goed op ol en ze heeft een mooi m de omgeving van Leiden, 'hard aan zichzelf te wer- u blijft ze overeind. Het is een ;el evenwicht. „Ik ben altijd lek naar goedkeuring. Het 1 bodemloze put. Ik ben t in vriendschappen. Eén zing, hoe onbeduidend en ik haak af. Een verbinte- angaan met een man: ik iet wel willen maar ik kan liet. Ik ben zo gevoelig voor Slachtoffers van geweld worstelen vaak hun leven lang met psychische problemen. Archieffoto: Mark Lamers iemands stemmingen. Als een man chagrijnig is, denk ik dat het aan mij ligt en doe ik alles om hem te bekoren. En geloof me, daar wordt een vent gek van." Haar ouders gaan uit elkaar als ze nog maar een baby is. Moe der wü haar niet. Vader wil haar pas terug als ze bijna vijf is en hij een nieuwe vrouw heeft ge vonden. Hij haalt haar weg bij zijn ouders die de opvoeding van Charlotte voor hun rekening hebben genomen. Tot groot ver driet van Charlotte, die gelukkig is bij haar opa en oma. „Voor mijn gevoel ben ik van hen los gerukt. Ik voelde bijna lichame lijk hoe mijn hart brak toen ze me met de auto kwamen halen. En ik had een naar voorgevoel. Met elke meter dat we de straat van mijn grootouders uitreden, voelde ik het onheil naderen." Vanaf de eerste dag is het mis, herinnert Charlotte zich. In de ogen van haar stiefmoeder kan ze niets goed doen. Voortdu rend werpt de vrouw haar voor de voeten hoe erg het is dat ze haar baan heeft moeten opge ven voor zo'n 'kreng' van een kind. „Ik leerde al snel in de ga ten te houden hoe mijn stief moeder in haar vel zat. Als ze slecht in haar vel zat - en dat was meestal - dan kwamen de tirades. Ik werd supergevoelig voor haar stemmingen, was er helemaal gefixeerd op. Aan alles, hoe ze haar koffie dronk, hoe ze haar kopje terugzette op het schoteltje, kon ik haar stemming aflezen. Daarop stemde ik dan mijn gedrag af." Veilig en geborgen voelt de klei ne Charlotte zich geen moment. Zonder enige aanleiding kan haar stiefmoeder razend wor den. „Je kon elk moment die uitbarsting verwachten. Ik was een braaf kind, maar wat ik ook deed, het was altijd verkeerd. Als ik lief zat te spelen, kon ze op eens roepen hoe blij ze was dat ik haar echte dochter niet was. Ze vond ook dat ik nooit gebo ren had moeten worden. En ik maar denken dat het aan mij lag. Dat ik slecht was. Dat ik een duivel was." Als Charlotte zes jaar is, wordt haar stiefeusje geboren. Vanaf dat moment gaat het verder bergafwaarts. Alles draait om de baby die de stiefmoeder weg houdt bij Charlotte met haar 'vieze handen'. Bij haar vader kan het meisje niet terecht. „Mijn stiefmoeder was de baas, mijn vader het sulletje. Hij had ook niet door hoe het zat. In mijn vaders bijzijn was mijn stiefmoeder altijd aardig. En dan speelde ik het spelletje maar wat graag mee, zo blij was ik dat ze eventjes aardig was." Hoe ouder Charlotte wordt, hoe grimmiger de situatie thuis. Als ze twaalf jaar is, komt er een broertje bij en is het huis letter lijk en figuurlijk te klein. In de schoolvakanties wil haar stief moeder haar de hele dag niet zien. „Ik moest maar buiten spelen. Elke ochtend werd ik er letterlijk en figuurlijk uitgegooid. Eerst smeet ze mijn schoenen van de trap af en dan volgde mijn jas. Ook in de koude herfst- en kerstvakanties zwierf ik over straat. Zo ben ik in aan raking gekomen met een pedo fiel, die zich 'met liefde' over mij ontfermde. Hij was geen slechte man. Hij heeft me nooit ver kracht, maar helemaal onschul dig waren zijn motieven niet." Charlotte weet dat ze intelligent genoeg is voor het VWO, maar besluit naar de mavo te gaan. „Met dat diploma kon ik snel het huis uit, de verpleging in. Ik was zestien toen ik ging verhui zen naar een zusteiflat." Haar medestudenten vechten om in het weekeinde naar huis te mo gen. Charlotte niet. Zij neemt maar al te graag weekenddien sten van hen over. Niet alleen op dat gebied vormt Charlotte een buitenbeentje. Ze kan geen contact krijgen met haar leef tijdgenoten. Ze weet ook niet hoe dat moet. „Ik voelde me dooi niemand begrepen. Voelde ook niet op mijn gemak in een team. Daarom ging ik bij Voor keur de nachtdienst in. Dan had je zo min mogelijk te maken met collega's." Over de bouli- mia waaraan ze lijdt, praat ze met niemand. Zodra ze alleen is, propt ze zich vol om de boel even later weer uit te kotsen. Tot Charlottes verbazing - ze is ervan overtuigd dat ze oerlelijk is - ligt ze goed in de markt bij de mannen. Ze krijgt een relatie met een 23 jaar oudere levens genieter die haar wegwijs maakt in de wereld van de kunst, de li teratuur en het theater. „Mijn stiefmoeder en mijn vader on dernamen nooit iets. Ze hadden geen vrienden, 's Avonds ging de tv aan." Er gaat een wereld voor haar open, maar gelukkig is Charlotte niet. Ook niet als ze Chris tegenkomt, die haar 'de liefde van zijn leven' noemt. In no-time wonen ze samen en is ze zwanger. Ze had nooit met hem moeten trouwen, maar ze doet het toch. „Ik was niet verliefd op hem. Ik was niet eens in staat om een verbintenis aan te gaan. Maar ik dacht: hebbes, deze man gaat mij redden. Ik wist totaal niet wat ik met mijn leven moest, dus ik dacht: dan word ik maar moeder. Ik had een soort oer- drang om kinderen te krijgen, om aUes anders te kunnen doen dan mijn stiefmoeder. Eigenlijk wilde ik om die reden liever stiefkinderen. Ik vond het dan ook jammer dat Chris geen kin deren had." Chris en Charlotte krijgen twee zoons, maar het huwelijk loopt na zeven jaar spaak. Het zijn ja ren geweest waarin Charlotte zich voortdurend onrustig en tot het uiterste gespannen voelt. Ze wringt zich in allerlei bochten voor Chris en de kinderen, bang dat ze niet gelukkig zijn. Op haar 32ste beseft ze dat het zo niet langer gaat. Ze klopt aan bij een psycholoog die haar af helpt van haar eetverslaving en haar geestelijk 'helemaal bin nenstebuiten keert'. Sterker dan ooit komt ze uit de therapie, maar om nu te zeggen dat ze ge lukkig is, nee. „Er zijn leuke mo menten, dat wel. Maar ik ben al tijd bang om onderuit gehaald te worden. Met een compliment ben ik blij, maar vijf minuten la ter is dat gevoel weg en steekt de onzekerheid weer de kop op. Ik heb leuk werk en er zijn mensen bij wie ik zo terecht zou kunnen, maar toch voel ik me vaak zo ontzettend eenzaam. Soms denk ik: ik wou dat ik werd ge red door de prins op het witte paard. Maar ik weet donders goed dat het zo niet werkt." Uit overwegingen van privacy zijn de namen Charlotte en Chris gefingeerd De leerlingen van basisschool De Kinderbrug lachen meer dan ze huilen tijdens de ontruimingsoefening. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17