LEIDE Tevredenheid Met fluitjes en speeltjes door Leiden over 3 oktober 1 REGIO Cheques werden overvallers fataal Jaar geëist voor dollemansrit gj °Puw Tenten aantrekken kan altijd nog als je oud en slap bent Krijg ik geen uitjes bij de haringV R1 Zestien arrestaties ™:|e lost twintig Ipinbraken op eille met betoon Uitgekeken BS collega's? NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN www.autoheemskerk.com vrijdag 4 OKTOBER 2002 267,50 inUet de aanhouding 399.5Qnannen op de Fruit- 2g^ nacht van 18 op 19 36!6®r heeft de politie Hol- 65yden twintig auto-in- 224;icPgelost 111 de loop van 34>cag 18 en vrijdag 19 sep- bij de politie een aangiften van au- 836,often binnen, gepleegd aj Leiden-Zuid, waar de i28!oowaren aangehouden. 9 74leiding van de verho- 14 ggde politie op dinsdag 5o!oaiber tussen de spoor- Fruitweg een tas met autoradio's. Alle radio's ïsisoidels terugbezorgd bij 33°-*}iatige eigenaars. De 649!oors, cüe aanvankelijk s.95erd werden vanwege gi y^e auto-inbraak, zijn 43^2S voorgeleid. Gevan- 5,3? 1,45 111,404 331,ocr 60,1! 0.8! 522.5C" i2,i4vmüg zitten met een 223 ocr in hun handen op 025!5(sbankje aan de Kore- 99.35 Ze maken deel uit van 3li fjn gehavende feestvier- 6o!oaet tot het ochtendglo- 6.0E weten vol te houden 367;2£ stad uit strompelt De 405]ocvan de wacht is al on- ^•2pertigers en veertigers 44'i4 monter onderweg zijn 4.2£veille. jgl^en uur 's ochtends is 4i8!ooet stadhuis een drukte 83.2 hg. Tussen de meute ^ajas Griffioen rond, de 7!8oprichter van de Vrien- lIo:l?e Reyemi-je. 3,4^ven is het zover. Uit de 63.011 klinken het Wïlhel- 5°J-g Leidse volkslied en i2!7Üope and Glory. Als de 93 2 hiken wegsterven, ver- 143,7Urgemeester W. Lem- le balustrade van het Ten overstaan van alle èn speldt hij Griffioen, »t de laatste keer was ''29 ienden van de Reveilll- >^45 gericht, de gouden ge- j van de gemeente op. raakt ontroerd en Ü95 e speld spontaan op j-3o aanwezigen. 3 oktober 1 echt begonnen. door Robbert Minkhorst leiden - Politie, horeca en taxi branche zijn zeer tevreden over het verloop van Leidens Ontzet. „Het is volop gevierd", zegt R. van Leeuwen, voorzitter van Ko ninklijke Horeca Nederland uit Leiden. „Er was echt sprake van een bruisende stad." De politie hield op 3 oktober zestien men sen aan. De politie beaamt Van Leeu- wens indruk dat de stad er een echt feest van heeft gemaakt „Erg druk, maar met het karak ter van een feest Er heerste een gemoedelijke sfeer", meldt de politie van het district Leiden- Voorschoten. Bij drukte en drank horen echter ook ongere geldheden. De zestien aanhou dingen waren vooral vanwege mishandeling, bedreiging, brandstichting en openbare dronkenschap. Op 3 oktober overdag was er bij de politie een aantal meldingen van kleine vechtpartijen, zak kenrollerij en diefstal vanaf marktkramen. Gisteren al noemde de politie het hoge aan tal zakkenrollers opmerkelijk. Café-eigenaren en kermisexploi tanten hebben zich in de regel keurig aan de afgesproken slui tingstijden gehouden. Ambulan cepersoneel moest een aantal personen die in de stad onwel waren geworden, waarschijnlijk door de drank en de verstikken de drukte op sommige plekken, ter plaatse behandelen. Een en kele feestganger liep een voed selvergiftiging op. Agenten hielden de afgelopen twee nachten alcoholcontroles op de uitvalswegen in Leiden. Afgelopen nacht schreef de poli tie twaalf processen-verbaal uit voor het rijden onder invloed. In de eerste nacht van Leidens Ontzet waren dat er 21. „Leiden Ontzet is een groot succes ge weest", zegt Van Leeuwen. Van Leeuwen is behalve voorzitter van de Leidse afdeling van Ho reca Nederland ook eigenaar van Stadscafé Van der Werff. „Het waren voor ons wel gigan tisch hectische dagen. Er was weinig rottigheid. Ik heb al met al een zeer tevreden gevoel." Het stadscafé pakte flink uit met 2 en 3 oktober, met een groot podium en diverse optredens. „We hebben behoorlijke risico's genomen. Maar het heeft goed uitpakt. Voor hetzelfde geld re gent het twee dagen, dan ga je het schip in." Volgens Van Leeuwen hebben bezoekers weinig geklaagd over de bierprijzen. Hij wijst er overi gens op dat sommige horeca ondernemers zich hebben uit gesloofd - met versieringen en optredens - om veel klandizie te krijgen. Dat is niet goedkoop. „We hebben juist veel compli menten gehad dat we de prijzen redelijk netjes hebben gehou den." „Het ging allemaal vrij ontspan nen", is de ervaring van direc teur D. Wielkens van het gelijk namige taxibedrijf. „2 Oktober was erg druk. Chauffeurs von den het op 3 oktober een beetje rustig. Vooral 's avonds was het wat mat, een beetje tam." door Robbert Minkhorst leiden - Vanaf een oude houten keukentrap strooit een meisje confetti uit over de deelnemers. Een op dat moment nog niets vermoedende man die komt polsen wat het meisje daar op die trap in de Korevaarstraat al lemaal aan het doen is, krijgt de volle laag. Het is - als vanouds - feest in het centrum van de stad, als op 3 oktober in de middag de op tocht voorbijtrekt. Het enthousi asme waarmee de stoet wordt begroet is groot, zeker als er wat wordt uitgedeeld. Het promotie team van het Leidsch Dagblad dat bijna vooraan loopt, achter een trommelband en vlak voor het Sassemse dweilorkest De Straatklinkers, moet het wegge ven van vlaggetjes, speelgoed, flyers met daarop een prijsvraag, fluitjes en kranten gauw minde ren. Anders is alles al op voor het team bij de Witte Singel is. Toeschouwers bedenken sowie so originele manieren om deel nemers zaken te ontfutselen. Soms is een gespeelde smeekbe de of meelijwekkende blik ge noeg. „Mag ik je pet hebben", vraagt iemand, „want deze jon gen is namelijk vandaag jarig." Al sinds mensenheugenis ver trekt de optocht rond enen van af de Burggravenlaan, om ver volgens via de Hoge Rijndijk, het Levendaal, de Korevaarstraat naar de Breestraat te gaan. Daarna gaat de route via Noord einde, Witte Singel, Zoeter- woudsesingel en De Laat de Kanterstraat terug naar de Burg gravenlaan. Duizenden Leide- naars hebben ook hun vaste stek langs het parkoers. Daar waar ze zich thuis voelen, kun nen mopperen op het ieder jaar terugkerende oponthoud of la chen om de capriolen die deel nemers soms uithalen. De een drinkt er wijn uit een glas bij, de Het Leidsch Dagblad op het Noordeinde, tijdens de optocht Foto: Hielco Kuipers ander bier uit plastic. Nogal wat mensen hebben voorzorgsmaatregelen genomen tegen de regen. Een vrouw zit in haar autootje op de Hoge Rijn dijk te kijken wat voorbijtrekt. Andere dames, verderop in witte tuinstoelen, delen een groot stuk doorzichtig plastic om hun benen droog te houden. Een meisje op de Witte Singel ziet er door haar regenpak uit als een lieveheersbeestje. Als op de Breestraat bij het vullen van een LD-tas iets misgaat, belandt een enorme berg speeltjes op straat. En het is alsof de geuzen op 3 oktober de stad binnenkomen om haring en wittebrood uit te delen, zo begerig storten jon gens en meisjes zich op het plastic spul. Studenten van Minerva staan klaar met dienbladen champag ne of iets dat er op lijkt Da's lekker, denken sommigen, maar ze komen bedrogen uit De drankjes zijn voor de inzitten den van de koets, burgemeester Wolter Lemstra en zijn vrouw, en voorzitter Piet van Sterken- burg van de Drie October Ver- eeniging en diens echtgenote. Verderop verlaat een man even het muziekkorps om met een grote bos bloemen op een jonge vrouw af te stappen. Een ietwat verlegen kus wordt beantwoord met een overdonderde blik. Be woners van twee tegenover el kaar gelegen studentenhuizen, nummer 13 en 14 in de Bree straat, hebben vanaf de tweede verdieping een lijnenspel van touwen over de straat gespan nen, waarmee ze glazen bier aan de overkant of in de stoet kun nen krijgen. De kop van de stoet draait de Witte Singel op. Hoofdredacteur Kees van der Malen van deze krant staat radio Holland Cen traal te woord. Dat het Leidsch Dagblad vandaag in zo groten getale aanwezig is, heeft een re den. In de woelige periode van bezuinigingen die de krant doormaakt, mag je best laten zien dat je er nog steeds bent. Die gedachte bracht Tineke Col- lee van de afdeling promotie er toe om collega's op te tromme len. Mensen.van redactie, com mercie en promotie lopen en thousiast mee. Dat is een prima idee geweest, zegt Van der Malen even later. „We zijn een krant met be staansrecht 3 Oktober is een feest van de stad en daar hoort de krant van de stad bij. We ma ken een goede krant, maar on voldoende mensen weten dat. Leidenaars die geen LD hebben, weten niet wat ze missen. Ik vind alleen wel dat we in Leiden nog meer onze smoel moeten laten zien. Het Leidsch Dagblad moet meer lawaai maken in de stad." vervolg van voorpagina den haag/leiden - De cheques die op 2 april vorig jaar bij de overval op het postkantoor aan de Breestraat buit werden ge maakt, hebben de politie uitein delijk naar de overvallers geleid. Al op 11 oktober vorig jaar werd in Cannes een nu 32-jarige Belg aangehouden die reischeques wilde verzilveren die afkomstig waren van de overval. Via deze aanhouding lukte het langzaam maar zeker om een heel netwerk van helers en uiteindelijk ook de overvallers zelf aan te houden. Van de 1,7 miljoen gulden die bij de overval werd buitgemaakt, was bijna 1 miljoen in de vorm van reischeques. Eén van de overvallers, een 36-jarige Delfte naar, wist - na bemiddeling van zijn Rotterdamse zwager - een groot deel van de cheques voor dertig procent van de eigenlijke waarde te verkopen aan een Belgische heler. Het geld voor de aankoop leende de Belg van een orchideeënkweker die wel vaker grote bedragen uitleende en geen moeilijke vragen stelde. De heler zelf stond gisteren niet voor de rechter omdat hij op dit moment vastzit in Duitsland, waar hij een straf moet uitzitten voor de invoer van verdovende middelen. De overvaller die gis teren al voor de rechter ver scheen, had tot hij werd opge pakt als specialiteit het opzetten van weedkwekerijen. Zijn twee maten die vandaag voor moeten komen zitten op dit moment straffen uit van acht en tien jaar, allebei wegens drugshandel. door Floor Ligtvoet leiden - De 30-jarige Leidenaar die op 6 juni na een dollemans rit rond de Leidse Beestenmarkt met een gestolen auto het Gal gewater inreed, moet een jaar de gevangenis in. Dat is de eis van de officier van justitie. De man staat terecht voor een po ging tot doodslag, mishandeling van twee vrouwen, vernieling van de reling van de Blauw- poortsbrug en een reclamebord. Daarnaast reed hij onder in vloed van alcohol en drugs in een gestolen voertuig en heeft hij de plek van het ongeval zo snel mogelijk proberen te verla- tén. Volgens zijn advocaat kan alleen worden aangetoond dat de Leidenaar zonder rijbewijs in een gestolen auto reed. De aan alcohol en cocaïne verslaafde man ontkent de auto te hebben bestuurd tijdens de rit waarbij twee vrouwen lichtgewond raakten. „Een bekende van mij reed. Ik zat naast hem!" Deze vriend van de verdachte en tevens mogelijke bestuurder is sinds het incident spoorloos verdwenen. „Een zeer onwaar schijnlijk verhaal", vindt de offi cier van justitie. „Die sprong uit de auto was mensen heus wel opgevallen. In een gesprek met een reclasseringsambtenaar heeft u trouwens wel bekend de auto te hebben bestuurd. De advocaat van de verdachte houdt er een andere lezing op na. Mijn cliënt heeft wel dege lijk in die auto gereden. Maar dat was voorafgaand aan de in cidenten. Mijn lezing wordt ge staafd door de verklaring van de eigenaar van de belwinkel aan de Steenstraat." Vraag blijft waar de werkelijke bestuurder dan is gebleven en waarom geen enkele getuige deze man goed heeft gezien. „Dat blijft een groot mysterie", geeft de advo caat toe. Hij pleit voor vrij spraak van de poging tot dood slag, de mishandeling en de ver nielingen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in •40 ees blij met je dikke t is hartstikke in', of, nestaak ben je helemaal [ebt best een mooi .50 rte op je botten zitten'. ■75 fcht het niet, dit soort ,75 ^orthodoxe compli- 82 in een kledingwinkel, ;00 Irda Knijnenburg van .32 namige zaak aan de at, was er heel kwistig j .65 inde kleding vindt de 5 Leidse maar niets. ,10 en zijn zo onzeker over 39 urÜjk, daar blijf ik mij 57 bazen. Het is ook zo ',82 e moet juist laten zien ■j?4 l huis hebt Later als je ;35Ailap bent kun je altijd i95 [en dragen. Veel vrou wen beseffen dat niet. Die ge nieten niet genoeg van hun strakke vel en klagen alleen maar dat ze te dik, te dun, te krom zijn of...vul zelf maar in. De rij is eindeloos." Leiden raakt deze markante on derneemster kwijt Of eigenlijk is het die al kwijt, want de afge lopen twee maanden was Ger- da's al vaak dicht Aanstaande zaterdag zijn de klanten nog een keer welkom tijdens haar afscheids-bubbel-feestje. Daar na sluit ze de deuren van haar winkel voorgoed. Een verlen ging van het huurcontract met nog eens vijfjaar zag ze niet zit ten. „In die tijd kan zoveel ge beuren." Gerda heeft het al van jongs af De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoleus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 aan gehad. Dat ze ziet of iets goed is of niet. Of beter gezegd, dat ze het ziet als iemands ui terlijk niet klopt. „Dat springt bij mij meteen in het oog. Als kind al. Iemand kan de beste kleren van de wereld hebben. Precies de juiste stoffen, model len enzovoort. Maar toch kan er dan nog iets fout zijn aan haar verschijningsvorm. Iets kleins. Haar kousen bijvoorbeeld. Pfff, houd op over kousen trouwens. Is je wel eens opgevallen hoe veel moeite mensen met kou sen hebben? Nou, dat soort on effenheden werkt als een mag neet op mij." Haar blik trekt regelmatig naar buiten. Naar de voorbijgangers op de Breestraat. Naar hun houding, hun kapsel, hun kle ding. Ze is nu 61 en zo lang als ze zich herinnert met schoon heid bezig. Ze begon als model en zette toen die jaren voorbij waren, een winkeltje in tweede hands kleren op. Later, zo'n 25 jaar geleden nu, groeide dat uit tot nieuwe kleren van vooral Nederlandse ontwerpers. Ze bouwde een buitengewoon trouwe klantenkring op. Zo is haar eerste klant, Els Sneep, al die jaren bij haar blijven kopen. „Toen ik besloten had te stop pen was zij de eerste die het te horen kreeg. Ik hoop trouwens dat ze dit artikel leest, want ik ben haar telefoonnummer kwijt en ik zou het zo leuk vinden als ze zaterdag op mijn afscheids feestje komt' Gerda wist haar klanten te bin den doordat ze meer doet dan alleen maar kleding verkopen. door Roelf Reinders leiden - Wildvreemden praten met wildvreemden. Dat is het mooie van de haring-en-witte- brood-rij op 3 oktober. Liefst met de sjaal van de 3 October Vereeniging om de hals. Oké, die heeft Yolanda Verbiest (44) niet. Maar wildvreemden in de rij aanspreken zonder dat ze daar om hebben gevraagd, laat dat maar aan haar over. Verbiest sluit aan, iets voorbij de fietsenstalling van de Aalmarkt Tegen niemand in het bijzonder zegt ze dat ze helemaal is ko men lopen vanaf de Vijf Mei laan. En nu ze er toch over be gint: eigenlijk wilde ze met de fiets. Maar omdat een collega haar had verteld dat de fietsen stalling van de V D - want daar werkt ze - dicht is, is ze toch maar komen lopen. „Lek ker gezond, toch? Met dit weer kan dat best. Hoewel het zo wel gaat regenen, heb ik begrepen." Ze had haar fiets best ergens op straat vast kunnen zetten, maar dat durft ze niet „Hij is al een keer kapotgetrokken." De rij schuifelt gestaag richting brood en vis. „Best drnk hier", constateert Verbiest „Ik heb wel eens gehoord dat het druk kan zijn, maar zó had ik niet ver wacht" Aha, de eerste keer ha ring en wittebrood pas dus voor Verbiest ('Ik ben een echte Leie naar). Dat komt zo: ze woont in een flat waar de ouderen haring en brood bezorgd krijgen. Daar kon ze altijd van meeprofiteren. En nu wil ze het zelf wel eens meemaken. „Maar half acht is wel erg vroeg." Verbiest kijkt naar de visvrou wen en beweegt op een wijsje van muziekband De Burcht „Ik moet er niet te lang naar kijken. Al die ingewanden, bah." Het duurt een minuut of tien voor dat haar vissen aan de beurt zijn. Ze prijst de visvrouw voor haar werk. „Mevrouw, wat kunt u dat ongelofelijk snel. Knap hoor." Wat verbaasd neemt ze haar pannetje met schoonge maakte vis aan. „Stomme vraag misschien, maar krijg ik er geen uitjes bij? Nou ja, die heb ik thuis ook wel." (advertenties) Deuren van üeftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMOkeur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 u zaterdag van 10.00 tot 16 30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN a r k L. (071)-5310811 R. (071)-3312866 Nog eenmaal gaat Cerda's zaterdag open, voor een afscheidsfeestje voor al haar trouwe klanten. Foto-. Henk Bouwman Met groot gemak weet ze vrou wen een heel nieuw imago aan te meten, de juiste aanvullingen te kiezen voor hun bestaande garderobe, of de ideale carrière- outfit aan te passen. „Daar ben ik goed in. Ik heb wel eens ge had dat klanten met hun garde robe in koffers bij mij aan kwa men zetten. Moest ik adviseren wat ze moesten bewaren, weg gooien en bijkopen. Ik onthoud ook wat iemand in zijn kast heeft hangen. Willen ze bijvoor beeld het zoveelste zwarte jasje kopen, dan raad ik ze dat af. Dat is toch zonde. Ik zeg het ook als ik een bepaald ldeding- stuk niet mooi vind staan. Maar je moet wel aan de mensen ver kopen wat zij zelf willen heb ben. In het begin begreep ik dat niet. Het duunJe even voordat ik in de gaten had dat je het ver trouwen van klanten moet heb ben voordat je ze kan bijsturen in hun kledingkeuze." Het geeft haar veel voldoening als het lukt. Als ze iemand zo weet om te toveren dat het Jhelemaal klopt „Dat je iet karakter van iemand eruit weet te halen. Daar doe ik het voor. Vrouwen hebben soms gewoon een duwtje nodig. Laatst kwam een klant mij be danken. Ze zei, 'voor mijzelf voelt het soms nog wel wat on wennig, deze outfit, maar ik krijg ontzettend veel compli menten van anderen'. Dat is toch mooi? Dat ga ik waar schijnlijk wel missen." door Ma rijn Kramp

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9