Bouw verwacht inzakken markt ECONOMIE Fonds moet meer variatie in winkelcentra brengen Herfstvakantiereizen zijn bijna volgeboekt Heineken breidt verc uit in Midden-Amer1s1 Tunnel voor truck duurder dan pont Veel banen weg bij Tulp Keukens Protestactie tegen Franse overheid Satellietnet EU vast door ruzie Reis boeken via web neemt toe Veel klachten via meldpunt zorg Twentse Kabel: zestig man eruit Eerlijk Zaken Doen op de fles Vooral somberheid over kantoren en bedrijfspanden NVM bekijkt te dure taxaties Eerste Russische chips Onderzoek DTe naar valse concurrentie met stroom Oude munten worden 'gewokkeld' °Pta steunt postkantorenbeleid BELASTING BELICHT!! Hypotheek verhogerJ° terneuzen- Vrachtwagens die de Westerschelde per veerpont oversteken zijn fors meer geld kwijt wanneer ze in maart 2003 door de Westerscheldetunnel moeten. Een oversteek met de hoogste korting kost nu 4 tot 5 euro, terwijl een rit door de tunnel straks 11,25 euro kost. Daar staat tegenover dat de tunnel geen wachttijden kent en 24 uur per dag is te gebrui ken en dat 19 procent BTW kan worden teruggevorderd van de fiscus. Nu kan dat niet. Perso nenauto's betalen nu voor een enkele rit 's zomers 9,10 euro en 's winters 6,60 euro. In de tunnel is het tarief 4 euro. russen - Tulp Keukens in Rijs- sen wil een fors aantal van de 380 werknemers ontslaan. Het bedrijf studeert nog op afsto ting van bedrijfsonderdelen om het aantal gedwongen ontsla gen te beperken. De voorbije twee jaar zijn al 100 werkne mers vertrokken door natuurlijk verloop. Tulp Keukens ver wacht het reorganisatieplan over twee weken te presenteren aan de ondernemingsraad. De veertien eigen winkels blijven volgens het bedrijf in elk geval open. parijs - Zo'n 40.000 werkne mers van Franse staatsbedrij ven hebben gisteren geprotes teerd tegen plannen van de re gering om de bedrijven deels te privatiseren. De demonstratie werd geleid door personeel van de elektriciteits- en gasbedrij ven, maar werknemers van deels geprivatiseerde bedrijven als Air France, France Telecom en de spoorwegmaatschappij SNCF sloten zich bij de actie brussel - De bouw van Galileo, een Europees netwerk van communicatiesatellieten, is nog altijd niet begonnen omdat Duitsland en Italië elkaar het leiderschap van het project niet gunnen. EC-voorzitter Prodi heeft een brief geschreven aan de Duitse en Italiaanse rege ringsleiders om de twist snel op te lossen. In maart stemden de EU-ministers van Verkeer in met het miljardenproject. Voor de eerste fase komt 450 miljoen van de EU en 550 miljoen van ruimteorganisatie ESA. Rijswijk - Vorig jaar werd een op de tien tickets voor een vlieg-, trein- of bootreis via in ternet geboekt, tegen 3,5 pro cent een jaar eerder en 2,1 pro cent in 1999. Dat blijkt uit cij fers van het Continue Vakantie Onderzoek (CVO). Van alle ge organiseerde reizen werd vorig jaar 6,5 procent geboekt via in ternet: 250.000. Meer nog wordt internet gebruikt om informatie over vakantie in te winnen. Vo rig jaar werd door gemiddeld 14,5 procent van de reizigers het web bezocht, ten opzichte van 9 procent in 2000 en 4,5 procent het jaar daarvoor. den haag - Het telefonische meldpunt van de Consumen tenbond over klachten in de zorg is honderden keren ge beld. Het nummer was vanaf zaterdag tot woensdag opera tioneel. De Consumentenbond gaat nu eerst de meldingen bundelen en volgende maand aanbieden aan de politiek. De voornaamste klachten gingen over problemen bij het verkrij gen van rolstoelen, een traplif- ten en over een te krap budget. haaksbergen - Bij de vestigin gen van de Twentsche Kabel Fabrieken in Haaksbergen en Lochem verdwijnen 60 banen. De reorganisatie volgt op een net afgeronde efficiency-opera tie, waarbij 140 banen verdwe nen. De nieuwe afslanking is nodig vanwege tegenvallende resultaten. den haag - Eerlijk Zaken Doen heeft faillissement aange vraagd. De stichting die strijdt tegen malafide advertentiever kopers meldde eind augustus al in problemen te zijn. De stich ting gaat deels ten onder aan zijn eigen succes. De stichting voerde sinds enkele jaren pro cessen tegen oplichters. Recent rolde justitie een bende van vijf personen op die tientallen malafide advertentiebureaus beheerden. Eerlijk Zaken Doen had daardoor veel minder werk. vrijdag 4 OKTOBER 200« ev =nc Jö JBCh rotterdam/gpd - De bouwbranche ziet het voor volgend jaar somber in. Meer dan de helft van aannemers, archi tecten en afbouwbedrijven verwacht dat er minder kanto ren, bedrijfspanden en woningen gebouwd zullen wor den. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van USP Mar keting Consultancy uit Rotterdam. Aan het onderzoek werken 300 bedrijven mee. Tien procent van de bedrijven verwacht zelfs een sterke daling (meer dan vijf procent) van het bouwvolume, 49 procent houdt rekening met een lichte daling. De stilgevallen economische groei zal vooral te merken zijn in de bouw van kantoren en bedrijfspanden. Eén vijfde verwacht hier een sterke daling van de opdrach ten, ruim de helft voorziet een lichte achteruitgang. Een peiling onder architecten, die aan het begin van het bouwproces zitten, gaf aan dat bijna 70 procent ver wacht dat de bouw van kantoren en bedrijfspanden vol gend jaar flink zal teruglopen. Dat spoort met de ontwikkeling op de vastgoedmarkt Makelaars signaleren een toenemende leegstand in kan toren. Ook uit de conjunctuurmeting van het Econo misch instituut voor de Bouwnijverheid blijkt dat de or derportefeuille in de zogheten utiliteitssector sinds maart dit jaar al lager ligt dan de afgelopen drie jaar. Een uitzondering vormt de markt voor onderhoud en renovatie. De helft verwacht hier volgend jaar nog groei, een klein deel zelfs sterke groei. In deze markt opereren vooral de kleinere aannemers, die deels actief zijn op de particuliere markt. Het sombere toekomstbeeld voor hun branche spoort met de verwachtingen die bouwers hebben van de Ne derlandse economie. Meer dan de helft verwacht hier van volgend jaar weinig heil. Toch zal hierdoor volgens 60 procent de eigen financiële positie niet verslechteren. Door het krimpende bouwvolume zal de concurrentie toenemen. Vooral de architecten zijn daarvan overtuigd. Afbouwers, zoals stucadeurs en installateurs, zijn hier voor het minst beducht. rijswijk/anp - Nu nog een bui tenlandse reis boeken voor de herfstvakantie wordt een hele opgave. De drie grote Neder landse reisorganisaties, TUI Holland International en Arke), Thomas Cook (Neckermann en Vrij Uit) en Oad Reizen, zitten midden oktober zo goed als vol. Oad Reizen spreekt zelfs van 30 procent meer boekingen dan een jaar eerder, TUI van 10 tot 15 procent. Het komt volgens de touropera tors door het '11 september-ef- fect'. Veel mensen gingen vorig najaar niet op vakantie uit angst voor nieuwe aanslagen. Nu zijn de reisorganisaties weer terug op het niveau van twee jaar ge leden, of erboven. Bestemmingen die het goed doen deze herfst zijn volgens een woordvoerder van TUI de stedentripjes, autovakanties en typische zonbestemmingen als Spanje en Turkije. Thomas Cook zegt ook veel reizen naar zonbe stemmingen als Tunesië en Egypte te verkopen. Bij Oad Rei zen doen Mexico en Zuid-Afrika het onverwacht goed. De drie organisaties merken een verandering in het boekingspa troon. „Mensen hebben dit jaar later beslist om op vakantie te gaan", aldus directeur Slot van Neckerman. „De drukte met de herfst is een ieder jaar terugke rend fenomeen, maar de hoos komt nu pas op een later mo ment" Ook algemeen directeur Boven van Oad Reizen merkt het latere boekingspatroon op. „De echt late boekers hebben waarschijn lijk pech omdat alles vol zit en er geen echte last-minutereizen zullen komen deze periode." apeldoorn/gpd - De Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) begint een onderzoek naar mogelijk te hoge taxatieta rieven. Het onderzoek richt zich op het bestaan van zogeheten retourprovisie die makelaars en taxateurs elkaar uitbetalen. Wie een huis met een hypo theek wil financieren, heeft een taxatierapport nodig. De make laar of financieel adviseur waar mee de huizenkoper zaken doet, mag zo'n taxatie niet zelf uitvoe ren, maar moet daarvoor een andere taxateur/makelaar in schakelen. In de praktijk blijkt dat dergelijke onderlinge op drachten fors worden verre kend. De vergoeding die make laars ontvangen voor het 'aan brengen' van een taxatie (re tourprovisie) kan oplopen tot de helft van het taxatietarief. De NVM spreekt het bestaan van retourprovisies niet tegen. 'Maar ik schrik ervan als ik hoor dat het op grote schaal zou voorkomen. Ik weet niet of onze leden zich daar ook schuldig aan maken', aldus de voorzitter van de NVM-Vakgroep Wonen Agterdenbosch. De NVM kondigde gisteren een intern onderzoek aan onder de leden dat een antwoord moet geven op de vraag op welke schaal retourprovisies voorko men. Als blijkt dat taxatietarie ven te hoog zijn door retourpro visies, zal de NVM haar leden oproepen een eind aan die ver goedingen te maken. Kashira - Donald Kendall, medeoprichter van Pepsi- co, neemt een koekje van eigen deeg als hij wat chips knabbelt bij de officiële opening van de Frito- Lay-fabriek voor potatochips in Kashia, zo'n 100 ki lometer ten zuiden van Moskou. De Amerikaanse snackgigant Frito-Lay bedient de Russische markt voor het eerst vanuit een eigen lokale fabriek. Foto:AP/Tatyana Makeyeva delft/anp Winkelend publiek kan in gro te winkelcentra voortaan vaker plaatselijke winkeliers aantreffen. Een speciaal lande lijk garantiefonds, dat gisteren is opge richt, gaat dat mogelijk maken. Het fonds wil bij projectontwikkelaars garant staan voor de eerste huurbetalin gen door de plaatselijke winkeliers. Het fonds beschikt daarvoor over 2,4 miljoen euro. Het geld is afkomstig van het mi nisterie van economische zaken, de Na tionale Winkelraad, Rabobank en groot winkelbedrijf Vendex. Kleine winkeliers en consumenten kla gen al langer dat huidige winkelcentra bijna geheel bestaan uit filialen van de zelfde ketens. „Het is meer van hetzelf de", vindt voorzitter De Boer van MKB- Nederland, de koepel van middelgrote en kleine bedrijven. „De winkelstraten van Groningen, Maastricht, en Utrecht zijn door de overheersende ketenbedrijven nauwelijks van elkaar te onderscheiden". Sinds 1960 is het aantal filialen met 70 procent gestegen, terwijl het totaal aantal winkels is gedaald. Van de winkels is nu minder dan de helft zelfstandig; in 1960 waren nog bijna alle zaken (90 procent) zelfstandig, aldus cijfers van het ministe rie van EZ. De winkelcentra doen liever zaken met grote concerns, omdat die garant kunnen staan voor hun filialen. Het nieuwe fonds gaat de projectontwikkelaars overhalen om de ruimte ook te gunnen aan plaatse lijke winkeliers. Doel is jaarlijks hulp te bieden aan 120 tot 250 winkeliers die aan bepaalde criteria voldoen. De oprichting van het garantiefonds is voortgekomen uit een motie van D66- Kamerlid Van Walsum. Vorig jaar drong toenmalig CDA-collega Wijn bij de rege ring er nogmaals op haar uit te voeren. Dezelfde Wijn was gisteren als staatsse cretaris van Economische Zaken present bij de oprichting van het garantiefonds. Hij is verheugd over het project. „Een duwtje hier of daar kan veel in beweging brengen", aldus Wijn. „Want bij de strijd om winkelruimte zijn de grote jongens in het voordeel, met net iets meer geld, scherpere juristen en omdat projectont wikkelaars net iets meer vertrouwen heb ben in grote concerns. Terwijl de kleine winkeliers best trekkingskracht hebben op consumenten." den haag/anp - Energiewaak- hond DTe onderzoekt of de stroombedrijven Nuon, NRE en Essent zich schuldig maken aan concurrentievervalsing. Nieuwe aanbieders, als Any-G en Echte Energie, klagen dat klanten die willen overstappen worden ge hinderd. Volgens de voorschrif ten moet zo'n overstap binnen vijf dagen zijn geregeld, maar volgens de klagers duurt het veel langer. Sinds de gedeeltelijke liberalise ring van de stroommarkt zijn er geluiden van nieuwkomers over tegenwerking door gevestigde partijen. Maar het is volgens de DTe-woordvoerder voor het eerst dat de dienst een officiële klacht kreeg. Is de klacht gegrond dan kan DTe een aanwijzing geven en een dwangsom opleggen. Ge zien de langdurige procedure heeft heeft DTe minister Heins- broek(economische zaken) ge vraagd om uitbreiding van sanc tiemogelijkheden, zoals het op leggen van boetes. Volgens stroombedrijf NRE kan het een enkele keer gebeuren dat de overstap langer duurt doordat de nieuwe leveranciers de gegevens niet goed aanleve ren of omdat de meetappara tuur moet worden aangepast. lelvstad - Staatssecretaris Van Eijck(financiën) maakte gisteren een begin met de vernietiging van elf miljoen kilo oud muntgeld. De LPF-bewindsman zette de machine in gang die de munten tot schroot verwerkt. Naar verwachting neemt het doordraaien van de stuivers, duppies, heitjes, pieken en knaken, die in circulatie 1,9 miljard gulden (0,85 miljard eu ro) vertegenwoordigde, een paar jaar in beslag. Het Opslag- en Distributiecentrum (ODC) wordt gezien de omvang van de voorraad oud geld nog steeds streng bewaakt. In deze 'Dagobert Duck-kluis' in de Flevopolder waren in voorgaande jaren de euro's opgeslagen. Met de munten in verdraaide vorm, ook wel wokkels genoemd, gaat het ministerie de boer op. Het departement zal het schroot in porties van de hand doen om de marktprijzen niet te ver storen. De opkopers kunnen het nikkel, brons en aureaat (verbronsd nikkel van de sguldenmunten) weer als grondstof voor nieuwe producten gebrui ken. Financiën denkt hiermee 50 miljoen euro bin nen te halen. De Nederlandsche Bank neemt nog tot 2007 het oude betaalmiddel in. „Als tussen de kussens van de bank nog een paar munten te voor schijn komen, zijn die nog steeds in te wisselen", al dus een woordvoerder van Financiën. FotoANP/Koen Suyk den haag/anp - De Opta staat achter het postkantorenbeleid van TPG. Wettelijk moet TPG een bijna volledig assortiment aanbieden binnen een afstand van 5 kilometer en doet dat ook, zo blijkt uit de steekproef. TPG heeft nog wel problemen met de internationale zendingen. Het bedrijf moet pakjes accepteren bij vestigingen als die gemiddeld een pakje of meer per dag aan nemen. Opta stelt vast dat dit niet het geval is bij alle 1780 kantoren met een uitgebreid as sortiment. In de streekproef ging het om 27 van de 57 vesti gingen. TPG verwacht de inter nationale zendingen voor eind 2002 op orde te hebben. Dit is voor de Opta aanleiding later dit jaar verder onderzoek te doen. Consumentenbond, MKB Ne derland en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten von den dat TPG kantoren en agent schappen te snel sloot. den hjlag/anp - Minister De Boer (verkeer) bepaalt geen maximumprijs voor het kaartje van de toekomstige hogesnel heidslijn naar Parijs (HSL-zuid). NS en de KLM hebben geen in formatie geleverd die hem ervan hebben overtuigd dat dit wense lijk is, zo schreef de LPF-be- windsman gisteren aan de Tweede Kamer. De Kamer pleitte eind augustus voor een maximumprijs, omdat een goedkoper kaartje 4 miljoen extra reizen zou kunnen opleve ren. De Boer beloofde dit bij de NS en KLM na te trekken, omdat deze bedrijven de flitstreinen vanaf 2007 laten rijden. De com binatie heeft volgens De Boer niet kunnen onderbouwen dat een lager tarief nuttig is. NS zijn hoogst verbaasd over de brief. De spoorwegen hebben naar eigen zeggen voldoende in formatie geleverd. De maxi mumprijs die de minister con tractueel zou kunnen vaststellen ligt 25 procent boven Fo van een gewoon treinkae f' het traject Amsterdamfr B dam-Breda. NS en KLMho< in dat geval 47 miljo^37 minder hoeven te betalt gebruik van het spoor. at e Ex-minister Netelenbos h171 het begin dit jaar 'dwaa^nc prijs van het HSL-kaartj4u' matig laag te houden, 01 vooral extra reizigers ui|| wone trein zou trekken, eerdere brief aan deliS voegde De Boer hieraan een goedkopere flitstreir Bi extra 'vrije tijd reizigers' °P! daar is geen extra eco#P€ belang mee gediend. 04™ De Boer dat voor de exöver teit best een hogere pi^e worden gevraagd. 'c^t Groenlinks wil volgencP0' een debat met De BoeraaB kwestie. Volgens KamerBaa vendak heeft de minis7101 serieus onderhandeld itv£ en KLM. «g1 ritsi -Vol het het lad< )u h Ingi Brouwerij aast op Baru in Panamdt I amsterdam/anp - Heineken en haar Midden-Amerikaanse part ner Fifco azen op de Panamese brouwerijgroep Baru. Heineken gaat uit van een overnameprijs van 56 miljoen dollar. Baru heeft in Panama een marktaandeel van 25 procent met een jaarafeet van 350.000 hectoliter. Bij het bedrijf werken 650 mensen. De omzet over 2001 bedroeg 26 miljoen dollar. Heineken was al met zijn ex portbier aanwezig in Panama en krijgt nu dus ook lokale merken. Het land is volgens een woord voerder van de brouwer een erg aantrekkelijke groeimarkt. Er wonen relatief veel jonge men sen, de potentiële toekomstige bierdrinkers. Verder is de poli tieke situatie stabiel en laat de economie jaarlijks groei zien. Voor de overname is een inge wikkelde constructie bedacht. Samen met frisdrankbottelaar Panamco hebben zij een gele genheidscombinatie opgericht. Dat verband heeft inmiddels in direct zeggenschap over Baru - Et gekregen. De maatschapdot door de aankoop vanrö aandelen 50 procent jievt aandeel van bottelaar Cci st Panama (CCP). CCP is nt r belang van 52 procent if in genaar van Baru. n si Binnenkort brengt het per heidspact openbare bfevi uit op de nog uitstaande ge' len van Baru en CCP.ïge krijgt Heineken 75 proqep; de Baru-aandelen en Ivei procent. De aandelen vaat komen in handen van Pooc de grootste frisdrankfen 1 van Latijns-Amerika. edii Heineken haalde vorigeoge de banden met Fifco, Florida Ice and Farm C||| De brouwer werkt al sir samen met Fifco in Co ff] Midden september ko bedrijf zich voor 229 k - dollar dieper in in de biYo ten van zowel Costa Ricft g caragua door een belanndij procent in de Costaricain z co-dochter Florida BebitNie om nhi m ;kc De hypotheekrente is nog steeds volledig aftrekbaar. Tenminste, als met die hypotheek het eigen huis is gefinancierd. Vandaar dat de koopsom bijna altijd vol ledig wordt gefinancierd. Ook bij aanwezigheid van voldoende eigen middelen. Onder het eigen huis verstaat de Belastingdienst de woning, die u als hoofdverblijf ter beschikking staat Het tweede huis dus niet Bij verbouwings plannen is de zelfde vraag aan de orde: is het verstandiger om met eigen geld te betalen of om daarvoor geld te lenen. Want de rente over een schuld voor het onderhoud of de verbetering van de eigen woning is ook af trekbaar van het progressief be laste inkomen in box 1. Nu gebeurt het bij zo'n verbou wing wel eens dat de financie ring pas achteraf rondkomt en dat intussen al een nota van de aannemer is betaald, uit eigen middelen. Bij aankoop van een eigen woning zal dat minder snel gebeuren, maar ook dan kan bijvoorbeeld de eerste stor ting bij de notaris alvast van een spaarrekening gedaan zijn. In die situaties kan discussie ont staan over de vraag of de lening wel geheel is aangegaan ter fi nanciering van de verbouwing of de aanschaf van de woning. Over de kosten van verbouwin gen zijn inmiddels drie uitspra ken gepubliceerd van het Ge rechtshof in Amsterdam. In de eerste zaak ging het om een be lastingplichtige die uit eigen zak de voorschotnota (33.000 gul den) van de aannemer had be taald, omdat de hypotheekver hoging (136.000 gulden) nog niet rond was bij de bank. De eerste betaling aan de aan nemer had plaats op 16 novem ber, terwijl de lening op 10 de cember verstrekt werd. De in specteur stelde dat van de hypo theekverhoging 33.000 gulden niet kan worden aangemerkt als eigenwoningschuld. De rechter vond evenwel dat de financie ring uit eigen middelen een tij delijke was, zodat een duidelijk PETER CONSTANDSE Belastingadviseur te Bussum pon Het rise verband bestond tussemng en verbouwing. De renti geheel aftrekbaar als eig«Q ningrente. Het Hof over dat 'het historisch en ca^ verband van een schuld tijd hoeft te rin< uit het chroivoe gisch verlooten geldstroom.^ va In de tweedirmi begon iemaElkc 1997 met dar bi bouwing, diniet 1999 werd aen l De kosten terse eind 1997 eienl 1998 betaale is van zijn spaop ning. Op 14 in ei 1998 sloot hers nieuwe hype he re lening enten daarmee zij) rekening w&*. De rechter s leen aftrek toe van de re)Q| de lening, die betrekkin! de kosten na 14 oktober De bestond geen verband ttork geldlening en de verboutaa kosten, die waren betaalnet vóór het verkrijgen van gete theekofferte (25 septemlous 1998). bet 1 De derde uitspraak ginging; een belastingplichtige dikaa 1997 zijn hypotheek ven vai en verhoogde met 46 min B een verbouwing van zijcow ning. Dit laatste bedrag adki eerst op een spaarrekent ret volgens gaf hij tussen l$r lc 2001 46.000 gulden uit sp. 1 bouwingskosten. In zijnerd over 1998 trok hij de rer de volledige schuld af woningrente, terwijl op ment nog maar 22.000 g|Q was uitgegeven aan de wing. De rechter vond hd - i nemelijk dat de schuld isuc bedrag van 46.000 guldet ee aangegaan met als uiteilanc doel de verbouwing vankeli gen woning. !ns I Onder het nieuwe belasbra sel zullen ongetwijfeld ill In uitspraken volgen. Zorg>ezo heid bij het vastleggen erde ren van de relevante gefschj zoals data van het aanvi ber van de lening en van dekan ten met en offertes van tnd I nemer - is dus van groolingi Want de fiscus staat op rijn en toont weinig souplesict ii punt pgee

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6