Wegenwachter vaker slachtoffer agressie BINNENLAND 2 5* Voor een paar euro op de achterbank 'Heus, dit is nog betere handel dan cocaïne' n ze 'Tweedehands' mobieltje nu zonder straf inleveren Stichting wil tribunaal voor dierenbeulen Nederland in 2022: Dolle Moslimas en liberale imams Verplegers vinden werk in verzorgingshuis leuk sar Med economie ^pressiviteit - Ruim eenderde van É^ssiepatiënten (34 pro- idt dat de huidige eco- ie malaise een negatie- aed heeft op hun stern- at blijkt uit onderzoek Nipo. De resultaten ko- treen met het verband eartsen zien tussen eco- ïe terugval en de groei- eveelheid depressieve n. Daardoor neemt de Ie huisartsenpraktijk ;artsen hebben daar ei- een tijd voor. Het on- jis gehouden onder 404 jn, 381 partners van de ||||n en 195 huisartsen. vf" v veen 46-jarige man aan- .jn die verdacht wordt jmjfroord op Micelle Mooy. 28-jarige slachtoffer ljVl985 vermoord in een \\tation in Warnsveld. imachte is volgens het ry- ir ministerie aangehou- aanleiding van tips die ^«engekomen na de uit- van het tv-programma ig Verzocht. De moord- :d onlangs na zestien ipend. vrijdag 4 OKTOBER 2002 achte na kangehouden eld - De politie heeft De wegenwachthulp in actie. Archieffoto: ANP/Arthur Bastiaanse derG. lelt redelijk' - Volkert van der G. edelijk van de gevol de zeventig dagen die ngerstaking zat. Vol- advocaten duurt het is nog wel even, voor- ;rdachte van de moord ^_:ortuyn weer helemaal der G. schortte twee eleden zijn hongersta- Hij onderbrak zijn taking, omdat hij nu vacy krijgt tijdens zijn ;n omdat hij vaker ducht. rder alarm Jeugdzorg cht - De provincie Lim- ;ft al in 1998 gevraagd Dnderzoek naar de hulp ,dzorg aan probleemge- Maar dat onderzoek omdat justitie en het ie van VWS geen mede- verleenden, aldus de e Limburg gisteren. Be- ber verscheen een on- van de Inspectie naar rgronden van de brand Roermond, waarbij zes m om het leven kwa- iaruit bleek dat de ver- le organisaties langs el- p werken. Onduidelijk ïn 1998 door de provin- agde onderzoek dit )blemen had kunnen er rijden bij aan de weg g - Rijkswaterstaat wil, J| uatie dat toestaat, een nelheid toestaan bij .zaamheden. Nu ligt t op zeventig kilometer In sommige gevallen nelheid naar negentig •r. Via elektronische in- jborden krijgen de au- sten heldere informatie iard van de werkzaam- )at heeft het ministerie ieer en waterstaat giste- stigd. De maatregelen ;r om ergernissen weg i bij weggebruikers die vaart minderen of in files te nen. indsvrouw inderopvang g - Bijstandsvrouwen iet meest gebruik van ale regeling voor kin- ng en buitenschoolse /oor alleenstaande ou- t haalt voor hen de weg om scholing te f te werken. Andere al- nde ouders zoals de lers of kunstenaars met ïring, doen vrijwel geen >p de regeling. Dat evaluatieonderzoek in t van het ministerie van aken en werkgelegen- euroscepsis sn sprake' g - Premier Balkenende h gisteren in de Twee- ir verweerd tegen het at het kabinet te terug- 1 zou zijn en geen am- u hebben voor de toe- in de Europese Unie. Igering is voor een sterk Ik wil af van het beeld iscepsis. De toekomst erland ligt in Europa", inende. Hij zei verder ederlandse eis van her en van het Europees wbeleid geen nieuwe rde is voor de uitbrei- de EU. Het debat over uwen van de steun aan e boeren staat volgens ier los van de discussie oitbreiding, maar moet /orden gevoerd. door Mare Brink den haag - Wegenwachters krij gen tijdens hun werk steeds va ker te maken met agressieve klanten. Dit jaar alleen al werden zo'n vijftig wegenwachters slachtoffer van geweld, variërend van schelden tot mishandeling en bedreiging met een pistool. Dat is een verdubbeling ten opzichte van twee jaar geleden. „De situatie is ronduit zorgwek kend", zegt ANWB-directeur Guido van Woerkom. Jaarlijks helpen bijna twaalfhonderd we genwachters zo'n 1,3 miljoen automobilisten met pech onder weg. „Vijftig agressieve klanten per jaar lijkt dan niet zo veel. Maar zo'n ervaring kan zeer ver strekkende gevolgen hebben. Een aantal van onze wegen wachters is na een incident in de WAO beland", benadrukt van Woerkom. Volgens hem hebben mensen steeds minder geduld om te wachten, en 'ontbreekt het aan sociale vaardigheden'. „Iemand die te horen krijgt dat hij een uur moet wachten op hulp kan helemaal over de rooie gaan als de wegenwachter vijf minuten later komt. Dat gebeurt ook als mensen geen vervangende auto krijgen omdat ze hun rijbewijs niet kunnen laten zien." Wegenwachters moeten zelfs vrezen voor achtervolgingen door automobilisten die zij juist hebben geholpen. Dat over kwam een wegenwachter on langs in de omgeving van Utrecht. Van Woerkom: „De man was blij dat hij na de repa ratie kon wegrijden. Want er hing een dreigende sfeer. Een poosje daama kreeg de wegen wachter een nieuwe oproep. Toen hij zag dat dezelfde man stond te wachten, reed hij door. De man reed met zijn auto ach ter de wegenwachter aan. Die reed naar het politiebureau in Driebergen waar hij moest wachten bij een slagboom. In de tussentijd sprong de achtervol ger voor zijn auto. Hij raakte ge wond toen de wegenwachter te gen hem aan reed. Dankzij de politie liep het verder met de wegenwachter goed af. Maar de man heeft wel de wegenwachter door Ellen ter Maat arnhem - Langs de Oude Veerweg in Arnhem worden vrouwen gebruikt voor enkele euro's. 'Zorgzone', heet het legale tippelgebied. Som mige zwaar verslaafde tippelaarsters bieden hun diensten aan voor één enkele euro. Re den is dat de concurrentie van gezondere en aantrekkelijker prostituees te groot is. De ver slaafde vrouwen trekken daarom naar de Arn hemse woonwijken. Een man, gekleed in driedelig kostuum, zit op de bestuurdersstoel van zijn Mercedes 500. De speelgoedstickertjes van zijn kinde ren tegen de achterruit geplakt. Naast hem een vrouw. Hij onderhandelt met haar over de prijs. Kost het vandaag zes of acht euro om van zijn opspelende hormonen te wor den verlost? Met de vrouw rijdt hij twintig meter verder. De wagen wordt geparkeerd tussen twee schotten. Na vijf minuten stapt de vrouw uit. De Mercedes rijdt weg. Hij is 'afgewerkt' en vertrekt. De vrouw gaat op zoek naar een volgende klant. Tachtig auto's per uur rijden iedere nacht de legale tippelzone aan de Oude Veerweg in Arnhem op. Honderden auto's met man nen die op zoek zijn naar een prostituee. Een profiel is niet te maken, weet plaatsver vangend districtschef Luthe Nieuwert van de politie. „De mannen komen uit alle gele dingen van de samenleving." Waarom mannen met geld ervoor kiezen op de Arnhemse tippelzone of langs de straten in de buurt een verslaafde vrouw op te pik ken, is nooit onderzocht. Uit verhalen van de vrouwen wordt wel veel duidelijk. Deze mannen hebben vaak seksuele wensen waaraan een vrouw in een duur bordeel geen gehoor wil geven. Of ze willen seks zonder condoom. De verslaafde vrouwen doen dit wel. Zij moeten geld verdienen, zij moeten die dag scoren. Twee gram heroïne of cocaïne ge bruiken ze minimaal. Sommigen hebben vier gram nodig om niet ziek te worden. Een gram bruin (cocaïne) of wit kost veertig eu ro. Dat betekent dat ze dagelijks minimaal tachtig tot 160 euro bij elkaar moeten tippe len. De mannen die op de zone komen, hoeven niet diep in hun portemonnee te tasten. Na een korte onderhandeling daalt de prijs naar gemiddeld zes tot acht euro. Sommige vrouwen willen tien euro zien. Consequentie is dat ze de meest onvoorstel bare wensen van de hoerenlopers moeten inwilligen. De angst niet voldoende geld bij elkaar te krijgen voor een shot, jaagt hen door, iedere dag. Sommige vrouwen zijn er zo slecht aan toe dat ze meegaan voor één enkele euro. Zij stappen op parkeerplaatsen in de stad bij onbekende mannen in de auto. Bij het Vel- perpoortstation, of achter schouwburg Mu sis Sacrum in het centrum van de Gelderse hoofdstad. Niemand die hen ziet vertrek ken, niemand die weet wat er met hen ge beurt. Onlangs werd een tippelaarster opge pikt buiten de tippelzone en op een afgele gen plek in het buitengebied van Arnhem- Noord meerdere malen verkracht en mis handeld. De vrouw wist ternauwernood te ontsnappen. Het is veiliger op de legale tippelzone, maar daar is de concurrentie te groot Pooiers uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht komen met drie vrouwen in hun auto naar Arnhem gereden. 'Goed geregeld hier', vertelde een pooier eens aan een politiebaas. 'Ik ga hier lekker uit eten en op stap. En naderhand haal ik de vrouwtjes weer op. Bij ons moet ik er de hele avond bij blijven.' Langs de Oude Veerweg staat een keet. Daarin kunnen vrouwen zich opmaken, douchen of naar het toilet en een verpleeg kundige is vier uur per nacht aanwezig. De politie houdt een oogje in het zeil Deze week maakte de politie een hele nacht lang jacht op de zwaar verslaafde tippelaarsters die in woonwijken en in het centrum wer ken. „Ik doe geen vlieg kwaad", fluistert een vrouw, die aangehouden wordt. Agenten vinden drugs in haar tas. Gelaten loopt ze mee. Een andere vrouw op de parkeerplaats hoeft niet mee. Ze kunnen geen drugs bij haar vinden. „Waarom jagen jullie ons zo op?" vraagt ze. „We hebben toch ook geen plek om heen te gaan? Geef ons toch opvang." Ze loopt verder en gaat aan de overkant van de weg staan. Binnen tien seconden rijdt een auto langzaam haar richting op. Ze kij ken elkaar aan, zij stapt in en weg is ze. Er zijn inmiddels verschillende maatregelen genomen tegen het agressieve gedrag. Het meren deel van de wegenwachtauto's is voorzien van een alarmknop om de politie snel te waarschu wen. Wegenwachters rijden ge woonlijk alleen in de auto. Maar het komt volgens Van Woerkom steeds vaker voor dat wegen wachters met twee auto's naar een pechgeval gaan als zij het niet vertrouwen. Wegenwachtleden die zich ern stig misdragen worden geroy eerd, en er is extra aandacht voor wie op agressieve toon hulp eist. „In geval van twijfel helpen we zo'n persoon niet meer", aldus Van Woerkom. Verder kunnen wegenwachters een tweedaagse cursus Voorko ming van agressie' volgen. den haag/gpd - Eigenaars van mobiele tele foons die voor 1 oktober dit jaar zijn gesto len, kunnen dat toestel tot eind dit jaar on gestraft inleveren. Zij ontlopen daarmee een geldboete van minimaal 230 euro en een ge vangenisstraf die kan oplopen tot enkele maanden. De politie maakte gisteren bekend dat het college van procureurs-generaal heeft geko zen voor dit generaal pardon. Geert Draai- stra, woordvoerder van de Amsterdamse politie die het project mede coördineert, be schouwt de maatregel als een laatste kans voor degenen die te goeder trouw een ge stolen toestel hebben gekocht „De prijzen van tweedehands toestellen verraden lang niet altijd dat het gaat om een gestolen exemplaar." Draaistra vindt niet dat deze maatregel een mooie kans is voor dieven en helers om hun straf te ontlopen. Hij verwacht niet dat 'ech te criminelen' hun toestel zullen inleveren. Draaistra laat in het midden hoe groot de kans is dat iemand wordt betrapt met een gestolen toestel. „Ze komen er niet mee weg door tegen de politie te zeggen dat ze van plan waren om het toestel later in te leve ren." In Nederland worden maandelijks zo'n twintigduizend mobiele telefoons ge stolen. Draaistra zegt geen idee te hebben hoeveel exemplaren tot de jaarwisseling via het generaal par don worden ingeleverd. De toestellen moeten via een landelijk databe stand weer bij de rechtmatige eigenaar te rechtkomen. Eigenaren van een mobiele telefoon kunnen dit databestand sinds 1 oktober bekijken via de intemetwebsite www.politie.nl. Daarop staat de registratiecode van toestellen die bij de politie als gestolen staan gemeld. Volgens Draaistra gaat het om zo'n 50.000 toestellen. Voor deze informatie bestaat veel belang stelling. De website is in drie dagen tijd een miljoen keer geraadpleegd. Het generaal pardon voor gestolen telefoons doet denken aan een landelijke inleveractie van slag-, stoot- en steekwapens die eind 1999 werd gehouden. Eigenaren konden de wapens straffeloos inleveren op speciale in zamelpunten. In twee weken tijd leverde dat bijna 14.000 wapens op. den haag/gpd - Er moet een in ternationaal tribunaal in Den Haag komen waar schenders van dierenrechten kunnen wor den vervolgd. Dat vindt de Stichting Varkens in Nood. Als eerste stap naar een dierenge- rechtshof presenteert de stich ting vandaag tijdens Dierendag de 'Universele Verklaring van de Rechten van het Productiedier'. Varkens, kippen en runderen recht hebben recht op een fat soenlijk leven voordat ze wor den opgegeten. Niet alleen boe ren, maar ook de opdrachtge vers als supermarkten en consu menten, moeten daarom ver antwoordelijk worden gesteld voor het dierenleed. Varkens in Nood stelde de verklaring sa men met juristen, wetenschap pers en rechtsfilosofen op. „Het is een blinde vlek van de mens dat dieren geen rechten heb ben", aldus ambassadeur Paul Cliteur van Varkens in Nood. „De situatie van miljarden pro- ductiedieren is nog steeds schrijnend." Het erkennen van rechten voor dieren wordt in de verklaring vergeleken met het ter discussie stellen van slavernij, vrouwen kiesrecht en godsdienstvrijheid. „Het gaat nu, net als toen, om onrechtvaardige achterstelling van een bepaalde groep." Hoe wel wetgeving voor dierenrech ten in Nederland bestaat, vindt In een varkensstal in Limburgse Leunen las filosoof Paul Cliteur gisteren de Universele Verklaring van de Rechten van het Productiedier voor aan zo'n honderd mestvarkens. Foto: ANP/Bas Rutten de dierenrechtenbeweging dat niet genoeg. „Het dier is niet de zelfstandige drager van rechten zoals de mens dat is. Bij de ver klaring is dat wel het geval", al dus Varkens in Nood. Alleen dieren die angst, pijn en plezier kunnen ervaren, komen in aanmerking voor de rechten. De verklaring voor rechten van het productiedier is pas een be gin. In een later stadium zullen die van proefdieren, huisdieren en dieren in het wild volgen. Als de rechten van al deze dieren zijn vastgelegd in verdragen, kan een internationaal dierenge- rechtshof worden opgezet waar schenders van dierenrechten vervolgd kunnen worden. utrecht/anp - In het jaar 2022 kijken 'Dolle Moslima's' trots te rug op hun eerste feministische golf, denkt directeur Anneke Groen van het cultureel cen trum De Rode Hoed. In datzelf de jaar woedt een strijd tussen in Nederland opgeleide imams en conservatieve moskeebestu ren, voorziet directeur Paul Schnabel van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Groen en Schnabel zijn twee van de 26 auteurs die hun licht hebben laten schijnen over het aanzien van de multiculturele samenleving over twintig jaar. Ze doen dat in de bundel 'Er zit muziek in mozaïek', dat het in stituut voor multiculturele ont wikkeling Forum heeft uitgege ven ter gelegenheid van het af scheid van zijn bestuurder Ah med Aboutaleb. In 2022 is volgens Schnabel de ontwikkeling van een Neder landse variant van de islam een eind op weg. 'Weerbarstige bol werken van conservatieve mos keebesturen vol oude mannen' bieden echter nog weerstand. Bijna 10 procent van de bevol king is moslim, maar lang niet alle moslims gaan naar de mos kee. Arabisch blijft volgens Schnabel de taal van de koran, maar krijgt steeds meer de func tie de het kerklatijn ooit voor ka tholieken had. Jongeren weten anno 2022 nau welijks nog wat de woorden au tochtoon en allochtoon beteke nen, denkt Groen. De 'Dolle Moslima's' hebben volgens haar na veel strijd boegbeelden ge kregen in de persoon van top vrouwen in het bedrijfsleven en ministers. Ook CDA-Kamerlid Gerda Verburg is optimistisch. „De voorzitter van de raad van bestuur van de Rabobank heeft Turkse voorouders, de minister van financiën heeft haar wortels in Suriname. Scholen steken el kaar naar de kroon om qua leer lingenbestand als meest kleur rijk te gelden." Directeur Jan Willem Duyvendak van het Ver- wey-Jonker Instituut voor on derzoek naar maatschappelijke vraagstukken voorspelt dat het openbaar onderwijs, de politie, het leger en andere overheidsin stellingen ruimte bieden hoofd doekjes en andere minder uni forme kledij. Wel woedt volgens Duyvendak een discussie over de grenzen van sociaal-culturele verschillen. Die resulteert in 2029 in een aanpassing van de Wet Gelijke Behandeling, waarin staat dat islamitische scholen geen homoseksuele leraren mo gen weren. Journalist John Jansen van Ga len voorziet het einde van het integratiebeleid en van de 'vro me praatjes over een multicul turele samenleving'. Migranten zullen zichzelf moeten redden. Op de arbeidsmarkt zal dat geen probleem meer zijn, omdat her komst geen rol meer speelt Dat komt vooral doordat de kinde ren van inboorlingen en van mi granten op grote schaal met el kaar zijn gaan vrijen. „De beste integratie verloopt via het bed." Medicijnen bestemd voor Afrikaanse aidspatiënten met enorme winsten doorverkocht door Luuk Kortekaas den haag - De Inspectie voor de Gezond heidszorg heeft een einde gemaakt aan handel in illegale aidsremmers. De medicij nen, bestemd voor Afrikaanse aidspatiën ten, werden in Nederland met enorme winsten doorverkocht. Tijd voor maatrege len, vinden de fabrikant en de HIV Vereni ging Nederland. 'Dit is zo schandalig'. Geneeskundig is er niets mis met de ille gale aidsremmers Combivir en Epivir. Ze werken net zo goed als de legale midde len van die naam. Maar een mens kan moreel gezien niet veel dieper zinken dan door medicijnen onwettig te impor teren, vinden de HIV Vereniging Neder land, de Stichting Aids Fonds en produ cent GlaxoSmithKline. Martijn Verbrugge van de HIV Vereni ging: „Dit is zo verschrikkelijk erg. Die spullen zijn bestemd voor aan aids lij dende mensen in Afrika. Dat die medicij nen in de ontwikkelingslanden tegen een lage prijs gekocht kunnen worden is pas gelukt na zeer zorgvuldige afspraken met de fabrikanten. En dan gaan mensen die er geld mee willen verdienen mee aan de haal. In Europa betaal je vierhonderd eu ro voor een pakje met zestig tabletten van deze medicijnen, in Afrika niet meer dan tachtig. Dus lucratief kun je het wel noemen. Heus, dit is nog betere handel dan cocaïne. Maar het is zo ontzettend verwerpelijk." „Dit kan echt niet", reageert woordvoer der Saskia Doomweerd van fabrikant GlaxoSmithKline. „Dit zijn hele belangrij ke, grote hulpprojecten om schrijnende situaties in Afrika en Azië te verzachten. Het is te gek voor woorden dat nietsont ziende handelaars daar nu van profiteren door hier grote winsten mee te maken." Volgens de Inspectie voor de Gezond heidszorg is ongeveer het volgende ge beurd: de voor de hulpprogramma's be stemde medicijnen Combivir en Epivir zijn illegaal teruggesluisd naar Europa. Deze partijen zouden zijn gekocht door het Naaldwijkse bedrijf AsÖepios en on der meer aan de Nederlandse groothan del doorverkocht. Ook zijn partijen vol gens de inspectie naar Duitsland verhan deld. De groothandel heeft de medicij nen weer doorgeleverd aan apotheken en die weer aan patiënten. Om enorme par tijen gaat het niet: 3642 doosjes met zes tig tabletten Combivir en 2424 doosjes met zestig tabletten Epivir. Overigens ontkent het bedrijf Asklepios dat het zich schuldig heeft gemaakt aan illegale handel. Volgens de advocaat van het bedrijf, D. van der Land, zouden de medicijnen zijn aangekocht in België. Asklepios is niet betrokken bij de handel van geneesmiddelen in Afrika", laat de raadsman in een korte persverklaring weten. Volgens de HIV Vereniging zijn de mees te medicijnen inmiddels wel verbruikt. Verbrugge: „Omdat deze kwestie achter de schermen al een tijdje loopt is ver moedelijk zo'n tachtig procent van alle tabletten inmiddels wel weggeslikt Nu het nieuws bekend is, krijgen we talloze reacties binnen, zowel via internet als te lefonisch. De testen die we hebben laten uitvoeren op de tot nu toe gevonden ta bletten waren goed, ze zijn dus niet scha delijk voor de gebruikers. Vooralsnog hoeft niemand zich zorgen te maken. Maar pas als we alles terug hebben weten we dat zeker." Zowel GlaxoSmithKline als de HIV-ver eniging denkt naar aanleiding van deze kwestie na over een aanpak van de pro blemen rond de illegale import. Verbrug ge: „Maar ik geef direct toe dat geen me thode waterdicht is: er zullen altijd men sen zijn die dit soort handel drijven." Saskia Doomweerd van GlaxoSmithKli ne: „We werken in ieder geval aan ver schillende verpakkingen. De geneesmid delen voor de hulpprogramma's zouden er dan anders uit gaan zien dan de medi cijnen voor de Europese markt. De ge bruiker in Europa ziet dan meteen of hij tabletten heeft die eigenlijk voor Afrika bedoeld zijn." Verder pleit Doomweerd voor scherpere regelgeving, beter toezicht op de naleving van die regels en intensievere controle. „Zelf kunnen we alleen iets doen aan de verpakking, de rest ligt in principe bij de overheid." den haag/gpd - Personeel in de verpleeg- en verzorgingshuizen vindt het werk leuk. Over de ei gen werkgever en het beleid is het personeel minder tevreden. Vooral jongeren zijn kritisch over de werkdruk, de zorg voor de bewoners en hun eigen psy chische en fysieke gezondheid. Dit blijkt uit de enquête "Werk in Beeld' waaraan 86.000 werkers in de verpleeg- en verzorgings huizen meededen. De uitkomsten van de enquête zijn voornamelijk positief, vin den ook de vakbonden in de sector. Volgens P. ten Kate van de vakbond Unie Zorg en Wel zijn is dit 'boven verwachting'. „Dat is gunstig. We moeten ech ter wel zien dat veel minder mensen tevreden zijn over hun instelling." In de enquête geeft de helft van de verzorgenden aan dat zij pa tiënten moeten laten wachten, dat de dagindeling voor de pati enten kan verbeteren en dat zij met ongekwalificeerde collega's moeten werken. Meer dan de helft van de werkers geeft aan dat zij onvoldoende aandacht aan hun bewoners kunnen ge ven. Opmerkelijk is volgens Ten Kate verder dat oi^eveer tien procent van de werkers plannen heeft de instelling te verlaten. „Terwijl het daadwerkelijke ver looppercentage bij de instellin gen hoger ligt; klaarblijkelijk gaan mensen vaak impulsief weg." Het onderzoek werd gehouden nadat in 2001 afspraken waren gemaakt over arbeidsomstan digheden zoals ziekteverzuim, herintreding, de fysieke en psy chische belasting en de werk druk. De huidige stand van za ken die door het onderzoek is vastgelegd, geldt als uitgangssi tuatie, waarna de verbeteringen meetbaar moeten worden. Het ziekteverzuim lag hel laatste jaar al een half procent lagen 7,3 in plaats van 7,8 procent.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5