Dj Divy verzet vanavond de zinneil GESPREK VAN DE DAG Wordt mysterieuze kunstroof na 70 jaar opgelost? r: n I Hotel Ameri&d 100 jaar bepa£s' voor AmstercgL' Vrolijke feestmuziek na 'tien jaar Bijlmerramp' HOC 152 MENSELIJK De bandleider van U2, BONO, is de machtigste man in de muziekwereld en dat niet alleen door zijn muzikale talen ten. De Ier staat bo venaan de ranglijst die het Britse mu ziekblad Q komende week publiceert. Bo no dankt zijn positie vooral aan zijn be moeienis met poli tiek, variërend van de schuldenlast van de Derde Wereld tot uitbreiding van de Europese Unie. De 42-jarige zanger, die in het echt Paul Hewson heet, heeft zijn roem gebruikt om toegang te krij gen tot de politieke leiders van de wereld en heeft zelfs de paus ontmoet. Tweede op de ranglijst van machtigste mannen in de muziek is Doug Morris, het 64-jarige hoofd van 's werelds grootste platenmaatschappij Universal. De omstreden rapper Eminem staat op nummer drie, wegens zijn spraakmakende songteksten. Foto: ANP De IMAGOCAMPAGNE van Toerisme Recreatie Neder land (TRN) behoort tot de beste advertentiecampagnes in het Verenigd Koninkrijk. Dat is bekend gemaakt door de prestigieuze Britse reis- en advertentiegroep van de Chartered Institute of Marketing. De campagne, waarin voetballer Dennis Bergkamp een rol speelde behaalde de derde plaats. De eerste plaats werd toegekend aan de reisorganisatie Club 18-30. Jos Vranken, directeur van deTRN-vestiging Verenigd Koninkrijken Ierland, be schouwt de onderscheiding als 'een geweldige opsteker'. ,,We hebben in Engeland gekozen voor personen die het positieve imago van Nederland nog eens extra moesten benadrukken. De eerste resultaten geven aan dat de ad vertenties een positieve bijdrage hebben geleverd aan het groeiende bezoek vanuit het Verenigd Koninkrijk." Bezoekers aan het nieuw ste gedeelte van het Noor der Dierenpark in Emmen lopen de kans plotseling voor de voeten te worden gelopen door een van de pinguïns. PINGUÏN BOB slaagt er regelmatig in uit de nieuwe Playa Pingüinos te springen en aan de wan del te gaan door het die renpark. Het nieuwe bui tenverblijf van de pinguïns is open opgezet. In plaats van grote hekken en grach ten met hoge kademuren worden de vogels van het publiek gescheiden door rotsblokken en lage houten hekjes. Op sommige plaat sen kan het publiek de van nature schuchtere vogels bijna aanraken. De reislus tige Bob maakt graag af en toe gebruik van de open heid om tussen de mensen te wandelen. Volgens woordvoerder W. Landman van het dierenpark vindt het publiek de ontsnappin gen van Bob wel leuk. Voor het personeel is het echter oppassen geblazen dat de pinguïn niet via de uitgang Emmen in wandelt. Filmproducent en - regisseur BRUCE PALTROW is op 58- jarige leeftijd in Ro me aan een hartaan val overleden. Dat heeft een woordvoer der van de Ameri kaanse ambassade in Italië gisteren be kendgemaakt. Bruce Paltrow was behalve de maker van onder meer de film 'Duets' (2000) en de zieken huisserie 'St. Else where' ook de vader van actrice Gwyneth Paltrow. De in New York geboren Paltrow leed al enige tijd aan keelkanker en was vorige week naar Italië geko men om de 30ste verjaardag van zijn dochter te vieren. Foto: EPA Bij een bedrijf in Waalwijk is per abuis een lading SOFT DRUGS bezorgd met een straatwaarde van een miljoen euro. Het ging om een pallet dozen met daarin 240 kilo wiet. Een onbekende man leverde de partij af. Volgens de politie bleek later dat het om softdrugs ging. De directie wist niets van een bestelling. De politie heeft de drugs in beslag genomen en laten vernietigen. Het is nog niet dui delijk voor wie de drugs wel bestemd waren, laat staan wie de afzender is. Kinderen van een LIEFHEBBENDE MOEDER vertonen in hun jeugd minder vaak crimineel gedrag. De invloed van de moeder is op dat gebied significant groter dan die van vrienden. Dit blijkt uit een onderzoek dat is uitgevoerd aan de universiteit van Queensland in Australië. Voor de studie zijn 700 jongeren tussen den 13 en 16 jaar onder vraagd en vier jaar gevolgd. Zij moesten aangeven wat hen ertoe bracht om niet het criminele pad op te gaan, of daar juist weer van terug te keren. Volgens de onderzoe kers wijst de uitkomst erop dat de theorie dat de omge ving van doorslaggevend belang is voor jongeren die in de criminaliteit vervallen, niet klopt. Uitbundige moederlief de kan echter niet voorkomen dat jongeren drugs gebrui ken. Op dat gebied blijken de 'slechte vrienden' wel de belangrijkste invloed uit te oefenen. Muziekzender MTV gaat een film maken over SHAWN FAN NING, de man ach ter NAPSTER. Fan ning was nog maar een 19-jarige stu dent toen hij de in ternetdienst Napster ontwierp waarmee gebruikers gratis muziekbestanden (mp3's) konden uit wisselen. Napster werd een ongekend succes. Maar na een lange juridische strijd, aangevoerd door de Amerikaanse muziekindustrie, is Napster intussen ter ziele. De dienst kent op internet overigens vele opvolgers zoals Kazaa, Blubster en WinMX. Mogelijk speelt Fan ning, intussen 21 jaar, zelf de hoofdrol in de film, die volgend jaar of in 2004 pas te zien zal zijn. Foto: Reuters Zowel mannen als vrouwen zijn GELUKKIGER als zij GE TROUWD zijn. Dit zeggen onderzoekers aan de La Trobe Universiteit in het Australische Melbourne. De studie on der ruim 10.000 volwassenen is volgens hen in tegen spraak met oudere onderzoeken, waaruit bleek dat man nen wel profiteren van het huwelijk, maar vrouwen daar juist ongelukkiger van worden. De onderzoekers willen nu uitvinden of de studies uit de jaren zeventig altijd al fout waren, of dat vrouwen in de loop van de jaren meer tevre den zijn geworden of minder last hebben van huwelijks stress. vrijdag 4 oktober 200^ LM/ »est ift e 00.1 Het is vooral de ligging d® chitectonische schoonhP. Hotel American bij het IFI f plein in Amsterdam hel/311 maakt tot wat het is. Het^6 en café is nigt alleen een361 Amsterdams bekendste f8 plaatsen voor een afspra maar ook de plek waar onder het hotelkamerraj schreeuwen naar hun p<!3 dat huist in American. D jarige leeftijd van het geï^M deze week gevierd met cr1?5 hulling van een geschied1 bord in de lounge. Maarïn° jaardag was vooral opval11 vanwege de groep van h^3*0 kunstschilders die ronde113*3 hotel aan het werk was. stenaars probeerden op*"61 ging van de directie het f"te beeld te vervatten. Het rfPc kunstwerk krijgt een deftm€ plaats in het hotel en deDOt naar 5000 euro. Begin ver®® jaar wordt het pand, da#)° werelderfgoedlijst van LFe.. staat, aan de buitenkant5 Z1J knapt. Daarbij zal de hai architect C. Steinigeweg|3 beter zichtbaar worden, idee om aan de Leidsekflü hotel naar Amerikaans v beeld neer te zetten kwaPe uit het economische sutPY8 die tijd in de hoofdstad.;es" om moest Amsterdam o*8 gebouw krijgen met de Fet de uitstraling zoals hotef3U Amerika", aldus KooitjePP Het eerste hotel op die p3^ dat in 1882 werd voltooi*1 snel te klein en werd daF 1900 weer afgebroken o^e jaar later het nieuwe en lsc' onderkomen te openen.;®1* 2002 krijgt het hotel de rie 1 Amsterdam's Premium 1 Art Nouveau Hotel. Dat f|fl kent onder meer een goi de kamer als de gast datll of een badmenu voor ee dadig avondje in bad. Ei"** zijn handicap wil verlagt een golfsetje op de kamtSet des :res itor om tien uur gaat de knop letterlijk en fi guurlijk om. Dj Divy draait vanaf dat tijd stip tot ver in de nacht vrolijke Antilli aanse feestmuziek. Een grotere tegen stelling met de plechtige herdenking van de Bijlmerramp, die eerder vandaag heeft plaatsgehad bij het bekende mo nument, is niet denkbaar. Daar vlak bij de flats Kikkerstein en Groeneveen, waar Ivy Davelaar alias Dj Divy vaak vertoeft om in gedachten even bij te praten met haar tien jaar ge leden bij de vliegtuigcrash omgekomen zoon Cörson, zullen de tranen vanmid dag rijkelijk zijn gevloeid. Om het leven dat was, om de toekomst die had kun nen zijn, om de hardvochtige jaren die sinds 4 oktober 1992 zijn verstreken. En toch is er wat veranderd. Ivy: „Ik ga verder, want ik moet door. Daarom ben ik de afgelopen twee jaar gaan optre den als diskjockey." Eerder in deze week zit Ivy Davelaar thuis op het puntje van de bank, de handen op de schoot gevouwen. Haar keurige huiskamer bevindt zich in Haarlem-Parkwijk, aan een pleintje waar rust bèdrieglijk heerst Een foto van een zelfbewuste, jonge hiphopper domineert het wandmeubel. Enkele decimeters verderop prijkt het gelaat van Cörson Davelaar nog eens op een krijttekening, waarop ook zijn vriendin Morena is uitgebeeld. De portretjes zijn eenvoudig; ze vormen geen schrijn. „Aanvankelijk kwam ik vanuit Curasao in de Bijlmer terecht, in het huis van een neef. Ik wilde na een paar jaar ech ter niet dat de kinderen in de Bijlmer zouden opgroeien. Ik voelde me er niet echt thuis. Je hoorde telkens die verha len over geweld en criminaliteit. Ik kon naar hier, naar Purmerend, of helemaal naar Breda. In Haarlem vond ik het leuk, maar de kinderen zeiden steeds: Het is wel stil, mama, het is hier wel stil. Toen ze eenmaal groter werden, trokken ze regelmatig in het weekend naar hun jeugdvrienden in de Bijlmer. Ze misten Amsterdam. Ik eigenlijk ook." Dat was ook het geval op die bewuste vierde oktober, nu tien jaar terug. Ivy zag Cörson het laatst rond half zes. De man van Ivy's vriendin hielp haar zoon bij het monteren van een cd-speler voorop de brommer. Ivy: „Wij blijven in de Bijlmer vanavond, zei hij nog, en we komen wat later naar Haarlem. Niet al te lang nadat hij was vertrokken, heb ik een vliegtuig laag horen overkomen. Later kwam een kennis van ons een beetje overstuur binnen lopen, stin kend naar de kerosine en de rook, schreeuwend dat er een vliegtuig was neergekomen. Hij was gaan kijken bij Groeneveen, maar kon er niet dichter bij komen. We hebben toen de tv niet aangedaan, want er waren alleen maar kleine kinderen bij ons in huis op dat moment." Ivy keerde met haar jongste dochter vervolg van voorpagina - Vanavond Is het een grap of doodserieus be doeld? Vandaag, belooft een gepensio neerde Gentenaar, komt na bijna ze ventig jaar een einde aan het mysterie van de Rechtvaardige Rechters, het gestolen paneel van het wereldver maarde schilderij van de gebroeders Hubrecht en Jan van Eyck. Al een jaar lang kondigt Arsène G. op internet aan de vindplaats van het doek bekend te zullen maken. De voorbije dagen lichtte hij steeds een nieuw tipje van de sluier op. Vanavond volgt de ont knoping. Heel België lijkt in de ban van de jacht op het vermiste schilderij. De website van de man die zichzelf Arsène G. noemt - dua.host4all.be - is het groot ste deel van de dag overbelast. Er zijn al plannen voor een documentaire en een televisiefilm over de geheimzinni ge speurneus en zijn zoektocht naar de Rechtvaardige Rechters. Bij de VW in Gent loopt het storm; al lemaal mensen die de een stadswan deling willen maken langs plekjes die iets met de roof te maken hebben. De dame achter de balie vindt het wel spannend. „Een beetje Maigret in 't stad", giechelt ze. Het verhaal over de kunstroof spreekt nog steeds tot de verbeelding. In de nacht van 10 op 11 apnl 1934 worden uit de Sint Baafskathedraal in Gent twee panelen van Het Lam Gods, het onbetwiste meesterwerk van de Vlaamse primitieven en het belang rijkste kunstwerk dat België bezit, ge stolen. Een anonieme briefschrijver eist één miljoen gulden losgeld. Als te ken van goede wil wijst hij de bis schop van Gent aan waar hij het pa neel van Sint Jan de Doper heeft ver stopt, in een depot van het Gentse Noordstation. Eén paneel wordt inderdaad terugge vonden, het andere niet Het bisdom weigert het gevraagde losgeld te beta len. Op 25 november van dat jaar zakt effectenmakelaar Arsène Goedertier (naar wie de maker van de website zichzelf heeft vernoemd) in elkaar. De man weet nog net uit te brengen dat hij als enige weet waar het doek van de Rechtvaardige Rechters zich be vindt. Maar voordat hij bekend kan maken waar het paneel verstopt is, blaast hij zijn laatste adem uit. Twee panelen uit het Lam Gods. Rechts het vermiste paneel dat misschien van avond weer boven water komt. Foto: Archief Het is het begin van talrijke specula ties over het hoe en waarom van de kunstroof. Was Arsène de dader? Was hij slechts een tussenpersoon? Hoe zit het met de intriges binnen de Gentse kerkfabriek en de goklust van de ka nunniken, die mede aan de basis zou den liggen van de kunstroof? De gekste verhalen doen de ronde. Zo is er de Antwerpse politieagent Chris Noppe die beweert dat Goedertier het paneel verborg in de graftombe van koning Albert I. En de Nederlandse kunstenaar Peter Voorn, die beweert dat het verdwenen paneel op de zol der van het Antwerpse stadhuis is ver stopt. Het levert allemaal niks op. Maar nu is er dan Arsène G. die met zijn website een ware hype heeft ont ketend. Op 1 oktober begon het aftellen. Arsè ne maakte details bekend van de roof, die niemand anders kende. Vanavond, belooft hij, maakt hij de vindplaats be kend. Eerst krijgt de politie te horen waar het schilderij ligt - naar eigen zeggen om te voorkomen dat één of andere idioot met hamer en bijl zelf gaat proberen het paneel bloot te leg gen - daarna het publiek. „Nee, in Gent worden ze er niet warm of koud van", zegt de man aan de en tree van de doopkapel, in de Sint Baafskathedraal in Gent, waar het be roemde Lam Gods (compleet met een twintigste eeuwse kopie van de Recht vaardige Rechters) zich bevindt. Nor maal neemt hij de stilte in acht, maar voor één keer wil hij spreken. „Het is onzin", foetert hij. „Elk jaar zo rond de pruimentijd steekt een nieuw ver haal de kop op over waar de Recht vaardige Rechters gebleven zijn. Het zou mij ten zeerste verwonderen als deze man het werkelijk zou weten", zegt hij, terwijl hij aan de lopende band tickets afscheurt raison van 2,50 euro per stuk. Want waar of niet, er heerst deze da gen topdrukte in de kathedraal. Ieder een wil nog snel een glimp opvangen van Het Lam Gods, het kunstwerk waar het allemaal om draait. Straks is er misschien geen mysterie meer. Bij het Bisdom Gent blijven ze opmerke lijk rustig onder alle commotie. Gaat het om een geniale speurneus of een ordinaire grappenmaker? We zullen wel zien, is de opvatting van monseig neur Ludo Collin, de rector van de Sint Baafskathedraal. Intussen valt te hopen dat de heden daagse Arsène G. niet net als zijn voorganger vroegtijdig het loodje legt. Uit een interview met zijn zoon (de 'webmaster') bleek afgelopen woens dag dat niemand, zelfs hij niet, door zijn vader is ingewijd in het geheim van De Rechtvaardige Rechters. „Mijn vader wil niemand in vertrouwen ne men." Maar wat als het niet waar blijkt te zijn, als het paneel niet opduikt, vroeg de presentator van het radiostation Klara zich af. „Tja, wat dan? Ik heb naar mijn vader geluisterd. Zijn rede nering is zo logisch, dat het bijna niet anders kan dan waar zijn." Of zijn va der een beloning krijgt als het schilde rij inderdaad wordt teruggevonden? „Nee, helemaal niks. Misschien kun nen we het origineel ruilen voor de kopie. Dat zou heel mooi zijn." Het is afwachten geblazen. Pascale Thewissen Ivy Davelaar met een foto van haar zoon. 'Ik ga verder, want ik moet door'. Foto: United Photos de Boer Corinna terug naar Haarlem en dacht dat ze niemand kende in de getroffen flats. Rond middernacht ging ze naar bed. Ze keek er 's maandagsmorgens niet gek van op dat Cörson met vrouw en kind nog niet thuis waren gekomen. Het gebeurde wel vaker dat ze in Am sterdam bleven slapen. Toevallig begon Ivy die maandag aan een nieuwe baan, maar ze was er met haar hoofd niet echt bij. „Telkens opnieuw belde ik naar huis. Later ook naar de spuiterij, waar Cörson als leerling net in dienst was. Hij bleek niet op zijn werk ver schenen te zijn. Dat was niks voor hem. Tegen half een was ik zo ongerust dat ik naar Zuid-Oost ben gegaan om te zoeken. Van een vriendin hoorde ik wat Cörson en Morena die zondagavond van plan waren geweest. Ik wist al dat Gerson was blijven slapen bij een vriendin van hen. Nieuw voor me was dat ze een pakje melk waren halen en niet terug waren gekeerd." Daarna brak de hel los. Van werken kwam niet veeL Dag in, dag uit bivak keerde Ivy bij het Crisiscentrum in de Bijlmer in de hoop iets te horen over het lot van zoon en schoondochter - terwijl ze 'deep down' wist dat het niet goed zat. De donderdag na de ramp bleek het Rampen Identificatieteam overblijfselen van Morena te hebben gevonden op de plek des onheils. Een dag later confronteerden de speurders Ivy met de definitieve wetenschap dat ook Cörson bij de crash was veronge lukt. Ivy vertelt hoe ze het door haar ge vlochten staartje van Cörson in handen kreeg gedrukt. „Herkent u dit? Ik dacht dat ik gek werd." Het verdriet wordt haar nog altijd van tijd tot tijd teveel. Het gevecht met God was potsierlijk, vertelt Ivy. „Ik heb Hem beschuldigd: hoe kimt U mij dit aan doen? Waarom neemt U mij mijn zoon af? Ik schreeuwde tegen Hem? Zoals een kind tegen een vader, die ook beslissingen kan nemen die je als onrechtvaardig ziet. Inmiddels besef ik dat Hij nog steeds mijn vader is. Het verlies van mijn zoon - een sterke, lieve zoon; de beste die je je als moeder kon wensen - zal ergens goed voor blijken te zijn. Al weet ik nog niet wat. Vorig jaar stond een deel van de schoonfamilie tijdens de herdenking bij het monument in de Bijlmer, overge vlogen uit Aruba. „Ze waren witheet over een interview dat ik drie jaar eer der aan een damesblad had gegeven en waarin ik had gezegd te hopen dat mijn kleinzoon een gelukkige opvoeding zou krijgen. Ik kreeg van alles voor de voe ten geworpen, waarop ik zei dePPI drietig was omdat ze onder vallurs wendselen de voogdij hadden gen. Ze hadden beweerd dat Cl Morena geen vaste verblijfplaagfl den in Nederland. Je koopt er e niets voor: het kind, de zoon vdfll zoon krijg ik niet te zien. En alli in de wereld brengt me mijn kir terug." sl Ivy zegt dat het goed is om de V^a! oktober niet in mineur te eindifon moet verder en muziek helpt. "'en hield van muziek, zegt ze fluistf^15 „Af en toe draai ik zijn bandjes'e c ter ik naar de tapes waarop hij P^s rena praat. Dat kan nu; ik heb F0 plek gegeven. Het is alsof ik ee#11 z tje heb waar hij in zit. Als je er £n vraagt, maak ik het open." Ms De John Oomkes ;dac

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2