nieke auto's met een verhaal l WEG WIEL 2 Boswachtersauto Subaru verfijnder Duesenberg. bijvoorbeeld de Ford Edsel gere kend mag worden. De meeste auto's kunnen nog rijden en worden ook regelmatig van stal gehaald voor deelname aan bijvoorbeeld een historische autorally of toertocht. „Je moet ze kunnen voelen en ruiken, an ders kun je net zo goed een schilderij van een auto ophan gen", zegt Kort Een rondgang onder leiding van Pieter Kort maakt duidelijk dat er weinig nieuws onder de zon is als het gaat om autotechniek. Dat kan voor mensen die op verjaardagen of aan de toog graag snoeven over de techni sche snufjes van hun nieuwe auto best confronterend zijn. Laat u door niemand iets wijs maken, zegt Kort, alles wat nu als nieuwe techniek wordt ge presenteerd, is in de loop van de afgelopen eeuw al uitgevonden en toegepast. Er is hooguit spra ke van verfijning en gebruik van ander materiaal of een combi natie van technieken, waardoor een uitvinding die vroeger flop te, nu wel aanslaat. Neem de hybride auto. Toyota, toevallig dus ook het merk waarvan Louwman importeur is, heeft een hybride auto op de De Subaru Forester ziet er wat verfijnder uit dankzij enkele flinke in grepen. Foto: CPD door Rien van der Steen Subaru heeft een nieuwe Fores ter. De plompe, ietwat onpro portionele vorm van het model uit 1997 is weg. Hij is ook nogal ingrijpend veranderd. Maar zijn typerende boxermotor is geble ven. Wie een Subaru koopt zal in veel gevallen wel eens wat willen trekken. Of minstens voor bos wachter willen spelen. Dat geldt in versterkte mate voor de Fo rester. Net als alle andere Suba- ru's die in Nederland verkocht worden, heeft hij vierwielaan- drijving en hij is er min of meer voor gebouwd om een caravan aan de haak te slaan. De nieuwe Forester wordt nor maal in een 50/50-verhouding op voor- en achterwielen aange dreven, maar wanneer op glad wegdek ergens een wiel gaat slippen wordt de grootste aan- drijfkracht meteen naar die as met de minste slip gedirigeerd. Schakelen met de vijfbak ver loopt heel soepel en zonder ha peringen. De Forester is ook le verbaar met automaat. Dan ont breekt die typische Subaru- voorziening de 'hill holder", die de auto automatisch laat stil houden op een helling nadat de rem ingedrukt is. Een helling- proef verdient die moeilijke naam dan niet eens meer. De ophanging van de (binnen in) iets gegroeide auto is wat verfijnd en de auto heeft opval lend weinig rolneigingen, die het nemen van bochten in dit soort auto's zo onaangenaam kunnen maken. De carrosserie blijft keurig overeind. De spoor breedte van de nieuwe auto is ook wat gegroeid. De achterbankleuning is ge deeld neerklapbaar voor een vlakke vloer, die ook nog een soort geheim vak kent. Opberg- plekjes heeft hij ruimschoots, net als extra 12 volt-aansluitin- gen. Waar een 4wd-auto nog wel eens wat aandrijfgeluiden naar binnen wil doorgeven, is dat bij de Forester niet het geval. En ook die prima boxermotor houdt zich mooi kalm. Hij is te koop vanaf 26.495 euro; auto maat 2.000 euro extra; turbomo tor 8.000 euro extra. Informatie rijden op aardgas via internet utrecht - Voor wie wat wil weten over rijden op aardgas is er dé in ternetsite rijdenopaardgas.nl. Op deze site staat alle relevante infor matie over het rijden op aardgas bij elkaar. Van de voordelen en verschillende automodellen leverbaar op aardgas tot een volledig overzicht van subsidieregelingen. De site is een initiatief van het in Almelo gevestigde energiebedrijf Cogas en NGV-Holland de Nederlandse belangenvereniging voor rijden op aardags. markt gebracht, de Prius, die zo wel op benzine als op elektrici teit kan rijden. Nieuw? Nee hoor, in 1917 reden in Amster dam al hybride taxi's rond. Al leen bezweken die onder de zwaarte van de batterij accu's die nodig was om de stroom op te slaan. Anno 2002 zijn er bat terijen met veel meer capaciteit, waardoor de hybride auto nu meer kans wordt toegedicht. Ook de hang naar steeds grotere motoren en steeds meer luxe, waarmee vooral de Duitse mer ken elkaar de loef afsteken, is volstrekt niet nieuw. In de jaren twintig en dertig van de 20e eeuw deden autofabrieken dat ook al, wat resulteerde in zesti- encyiinder Cadillacs en sport wagens als de Duesenberg uit 1935, die toen al goed was voor een vermogen van 325 pk en een topsnelheid van 209 km/h. Ook niet nieuw is dat de produ- Een oer-Dafje, geflankeerd door de motor met zijspan van de We genwacht. Foto's: GPD/Thom van Amsterdam centen van dit soort raspaardjes het uiteindelijk moesten afleg gen tegen de producenten van gewone huis-tuin-en-keuken- auto's waarvan voor de Tweede Wereldoorlog de T-Ford het symbool was. Wat rest zijn een paar museale pronkstukken en de legende. Des te triester, zegt Kort, dat nu geprobeerd wordt om een aan tal van die legendarische mer ken van vroeger nieuw leven in te blazen, Volkswagen probeert het met Bugatti, Mercedes met de Maybach. „Laat de doden toch met rust", zegt Kort. „Bo vendien wordt het niks. De Bu gatti van nu kan nooit tippen aan de Bugatti van vroeger. Het doet alleen maar afbreuk aan de reputatie van het merk." De laatste jaren richt het muse um zich vooral op auto's uit de jaren vijftig en zestig, zeg maar uit het tijdperk van het chroom. „Dat zijn de auto's die mensen nog kennen uit hun jeugd, om dat hun opa of hun vader er een had. Herkenbaarheid is in een museum heel belangrijk", zegt Kort. Maar ook voor auto's uit deze tijd hanteert het museum het selectiecriterium dat het om echt bijzondere auto's moet gaan, willen ze een plaatsje krij gen in de collectie. „Mensen verbazen zich wel eens dat wij geen Traction Avant hebben. Dat is niet nodig, leg ik dan uit, omdat er nog genoeg andere mensen en clubs zijn die die au to's in stand houden." Het eerste Dafje en de eerste Ci- troën DS staan er wel, „vanwege de sensatie die die wagens bij hun presentatie teweeg brach ten. Dat maakt ze uniek." Maar misschien dat er ook nog zoiets obligaats als een Opel Rekord bijkomt. „Daar hebben toch heel veel mensen hun eerste au toritje in gemaakt." Meer Informatie: Het Nationaal Au tomuseum is gevestigd in het be drijfspand van Louwman&Parqui aan de Steurweg op industrieterrein Dombosch in Raamsdonksveer. Het museum beschikt over een eigen in gang. Openingstijden: dinsdag tot za terdag van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur, gesloten op maandag. Het museum blijft open tot en met de laatste zondag van oktober. Entree: 8 euro, kinderen van 4 t/m 12 jaar 4 euro. u nog tips (geen vragen) over verkeershinder? e mail dan naar: info@verkeerskrant.nl i Zuilen igochtend en het re- un je dan beter doen je bed blijven liggen - toonstelling of muse- n? Rij eens niet direct en Haag, Amsterdam naar leg aan bij het itomobielmuseum in sveer, pal naast de t niet eens een lief auto's te zijn om te n de hoogte- én diep- n meer dan honderd ichiedenis. sen die speciaal voor Fleet Brougham uit et Nationaal Au- in Raamsdonksveer t omdat het zo'n :n is. Wel omdat de 1 metallic gespoten ïrikaan met al z'n kitscherige toeters gendom van Elvis •weest. Een van zijn cs. Bij zijn dood in lij een stuk of der en. Vooral in zijn ïsjaren wist de King eid niet meer wat hij d moest doen. Hij dillacs als een ander hamburger en liet alvorens er een ritje :en, eerst flink custo- resultaat wil je niet et pijn aan de ogen. lorteur en eigenaar man van het au- |in Raamsdonksveer ritje met de Automobielmuseum Raamsdonksveer selecteert op een andere manier Cadillac van Elvis gemaakt „Dat was eens en nooit meer", vertelt conservator Pieter Kort. „Hij was een gevaar op de weg. Ie dereen die hem inhaalde, reed van verbazing zowat van de weg." Het ergste zijn de tree planken. „Daar zitten fluoresce rende lichtjes in die flikkeren op de maat van de muziek van de autoradio. Het is dus eigenlijk een soort rijdend disco-orgel", zegt Kort. De Cadillac van Elvis mag dan niet de persoonlijke lieveling van de conservator zijn, de wa gen op zich is wel een goed voorbeeld van de manier waar op de collectie van het Raams- donksveerse automuseum is op gebouwd. „We selecteren op au to's die om de een of de andere reden uniek zijn. Auto's met een verhaal die daardoor voldoende historische waarde hebben om ze voor het nageslacht te behou den", aldus Kort. De collectie bestaat momenteel uit 213 antieke en klassieke au to's. Die geven geen chronolo gisch overzicht van de geschie denis van de auto, ze geven wel een goed beeld van de hoog standjes van meer dan honderd jaar autotechniek. Inclusief een paar missers, tot welke categorie De afsluitingen vinden alleen overdag plaats, 's avonds is doorgaand verkeer weer mogelijk. Kijk voor meer informatie op de site van uw krant onder de knop verkeerskrant. Alphen aan den Rijn/ Bodegraven - De afrit (12a) en toerit Bodegraven tussen de A12 en de NI 1 zijn afgesloten van 4 oktober 22.00 uur tot 7 oktober 05.00 uur. In dat weekend worden werkzaamheden verricht aan de kruising van de Nil en de Goudseweg in Bodegraven. De Nil is in het weekend van vrijdag 4 oktober 22.00 uur tot maandag 7 oktober 05.00 uur alleen bereikbaar via een duidelijk aangegeven omleidingsroute. Na deze weekendafsluiting is het voor onbepaalde tijd niet meer mogelijk om vanaf de A12 linksaf te slaan naar de Goudseweg richting Reeuwijk. Het verkeer moet dan gebruik maken van afrit 12. t A l/rni/CCnriAp AKIT Informatie voor Leiden en de V C 1% IV C C IV IV IV IVI l dagelijks actueel: www.leidschdagblad.nl 12. Herbestrating Kagerdreef czaamheden in de ie Duycklaan Duycklaan Buysstraat outlaan ijnsburgerweg Vanaf maandag 14 tot en met vrijdag 1 2002 wordt gewerkt van de in de Antonie tussen Paulus en de Houtstraat. 2. Herbestrating deel Jan Vermeerlaan A) Jan Vermeerlaan B) Jan Steenlaan C) P. de Hoochlaan D) Pres. Kennedylaan Lange Voort Oegstgeest - De Jan Vermeer laan wordt vanaf maandag 7 oktober tot en met vrijdag 11 oktober deels herbestraat. De werkzaamheden liggen tussen de Jan Steenlaan en de Pieter de Hoochlaan. Het betreffende deel is afgesloten voor doorgaand verkeer. 4. Af- en toerit Ai2 A) Goudseweg B) Broekveldselaan A) Kagerdreef B) Van Pallandtlaan C) Essenlaan D) Menneweg Sassenheim - Na de herbe strating van de St. Antoniuslaan en Dr. de Visserlaan is de Kager dreef aan de beurt. Het gedeelte van huisnummer 158 tot en met 168 wordt in een periode van ongeveer drie weken bestraat. 13. Hinder door werk aan asfalt Parklaan Sassenheim - Vanaf maandag 14 oktober worden asfalterings- werkzaamheden uitgevoerd aan de Parklaan. De werkzaam heden duren enkele dagen. Waar dit mogelijk is wordt gebruik gemaakt van een verkeerslichtinstallatie, om het verkeer te regelen. Op diverse delen van de Parklaan is dit niet mogelijk en is de Parklaan afge sloten. Het doorgaande verkeer wordt omgeleid door middel van borden. A) Parklaan B) Van Pallandtlaan 3. Leidse Schouw afgesloten A) Leidse Schouw B) Eikenlaan Leeuwenhoekweg D) Hoorn Alphen aan den Rijn - In verband met het ophogen van de spoorwegovergang wordt in de nacht van 8 op 9 oktober tussen 20.00 uur en 06.00 uur de Leidse Schouw tussen de Antonie van Leeuwenhoekweg en de Eikenlaan voor alle verkeer afgesloten. De omleidingsroute wordt ter plaatse aangegeven. 5. Onderhoudswerkzaamheden diverse straten Lisse - Deze week is begonnen met het uitvoeren van de jaarlijkse onderhoudswerkzaamheden aan de bestrating. De volgende straten worden aangepakt: - Heereweg (onevenzijde), tussen de Nassaustraat en de Westerdreef. - Nassaustraat (evenzijde), tussen de Heereweg en de Oranjelaan. De werkzaamheden in de Heereweg en de Oranjelaan bestaan uit het gedeeltelijk herbestraten van het fiets- en voetpad. Deze werkzaamheden duren tot en met vrijdag 18 oktober. - Grachtweg, ontsluitingsweg parkeerterrein achter C&A. Hier worden de rijbaan en het voetpad herbestraat vanaf maandag 21 oktober tot en met vrijdag 1 november. - In de Iepenlaan/Eikenlaan wordt alleen het voetpad gedeeltelijk herbestraat. Deze werkzaamheden duren vanaf maandag 4 november tot en met vrijdag 15 november 2002. 8. Rioolinspectie Industriegebied 't Heen Katwijk - Op het industrie gebied 't Heen houdt men tot vrijdag 11 oktober een rioleringsinspectie. Werkzaamheden worden vooral 's avonds en 's nachts uitge voerd. Verkeer kan hierdoor enige hinder ondervinden. 10. Herbestrating Trekschuit 6. Ziendeweg tijdelijk afgesloten Zwammerdam - Vanaf maandag 7 oktober tot en met donderdag 10 oktober wordt de Ziendeweg tussen Buitenkerk en het Zuideinde afgesloten. Dit in verband met onderhoud aan de bermen en het schoon maken van de sloten. Omleidingen zijn ter plaatse aangegeven. 9. Rioleringswerkzaamheden Voorstraat Katwijk - Tot vrijdag 1 november werkt men aan het vervangen en vergroten van de riolering in de Voorstraat/ Noordeinde. Het betreft het gedeelte tussen Louwestraat en Dwarsstraat. A) Voorstraat B) Noordeinde C) Louwestraat Plaats - Aansluitend op de her- bestrating van de Trekschuit wordt de Sint Antoniuslaan en de Dr. de Visserlaan opnieuw bestraat. De werkzaamheden duren ongeveer vier weken (begin november). B) Boulevard C) Sluisweg A) Trekschuit B) Zandslootkade C) Huifkar D) Van de Berch van Heemstedeweg Sassenheim - De Trekschuit, tussen de Huifkar en de brug naar de Postwijkkade, wordt opnieuw bestraat. De werk zaamheden bestaan uit het betegelen van dit voet- en fietspad (duur circa een week). n. Herbestrating Sint Antoniuslaan en Dr. de Visserlaan A) St Antoniuslaan B) Dr. de Visserlaan C) Parklaan D) J.P. Gouverneurln A) Ziendeweg B) Buitenkerk C) Zuideinde D) Lindenhovestr. 7. Werkzaamheden Rijnmond Katwijk - Ter hoogte van Rijnmond huisnummers 63 t/m 85 wordt gewerkt aan het herbestraten van het hofje en de parkeerplaatsen. De werk zaamheden duren naar ver wachting zeven tot acht weken.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19