Meer woningen op Rijnfront LEIDEN REGIO iijna zijn mijn men te kort' tce^aakln^kantines 'We moeten terug naar het huiskamergevoeV Half jaar cel voor mishandelen vader GGD bekijkt effecten van windmolenpark Minder behoefte aan kantoren en bedrijven ifietser >t vrouw ^st - Een jongen op een ts heeft gistermiddag s uur een 58-jarige ïngereden op de Iris- Oegstgeest, maar is loorgereden. De War- vrouw werd geschept febrapad. Met een gat Ichterhoofd en verwon- fi haar gezicht is ze (ziekenhuis gebracht. mers in vrijdag 4 OKTOBER 2002 tgeest 1st - De winkeliers van jmpenaerstraat in Jst vieren het veertigja- an van hun belangen- ig. Morgen wordt een len oldtimerdag gehou den de Regentesselaan aargarenlaan staat een immende klassiekers d. De Band ofLibera- [t voor muziek. De ko- oej^eken zijn er ter ere van ium meer activiteiten. door Nancy Ubert oegstgeest - Geen bedrijven en geen groot vrijetijdscentrum, maar een woonwijk met plaats voor tussen de 1000 en 2500 wo ningen. Dat is het meest recente idee van de gemeente Oegst geest voor de invulling van Rijn front, het gebied ten westen van de rijksweg A44. Volgens burgemeester en wet houders is de behoefte aan kan toorgebouwen in de Leidse re gio minder groot dan aanvanke lijk werd gedacht. Het oorspron kelijke plan voor de bouw van kantoren en bedrijven is daarom inmiddels verlaten. Burgemeester en wethouders van Oegstgeest laten onderzoe ken naar wat voor soort huizen de meeste vraag is en hoeveel er gebouwd zouden moeten wor den. De uitkomsten van dat on derzoek bepalen hoeveel wonin gen er precies op Rijnfront, het gebied ten westen van de rijks weg A44, worden gebouwd. De gemeente Oegstgeest heeft zich voorgenomen om zo veel moge lijk 'betaalbare woningen' neer te zetten. Voorheen heette dat sociale woningbouw. Door de woningbouwplannen is het vrijwel zeker, dat geen ruim te meer over blijft voor grote be drijventerreinen in het Rijn frontgebied. Oegstgeest moet nu in overleg met omliggende ge meenten en de provincie op zoek naar een andere plek voor zulke bedrijventerreinen. In het verleden is binnen de ge meenteraad van het dorp ge sproken over het idee een groot vrijetijdscentrum op Rijnfront te bouwen. Van die leisure-mall is nu afgezien. Wel houdt Oegst geest vast aan het oude plan, dat in het midden van Rijnfront een groot groengebied moet worden aangelegd. De Oude Rijn, die op dit moment nauwelijks opvalt in het gebied, moet iets gaan toe voegen aan de uitstraling van het gebied. De gemeente heeft een tweede nieuwsbrief over Rijnfront uitge geven. Daarin is informatie te vinden over de jongste plannen voor het gebied. Op 14 oktober houdt Oegstgeest van 20.00 tot 22.00 uur een informatiebijeen komst over Rijnfront in het ge meentehuis. Op de vraag wat voor soort woningen er komen en in welke prijsklasse, kan dan nog geen antwoord gegeven worden. Ook mensen die hopen dat zij op de informatieavond kunnen inschrijven voor een woning, komen van een koude kermis thuis. '«•«ouders hijsen zich in de rolstoel Dek il Lameijer zziE - Snel ingrijpen van n der Laan, voorzitter Sichting Platform Ge iten Jacobswoude, t dat wethouder Doky 1 bij de plaatselijke Ra- anguit op de keien be- wethouder heeft zich feek van Toegankelijk- en rolstoel gehesen. Ze >n even als een gehan- pinnen. Zoals iedere der dat bijna om de doen. bij de bank is te steil, an der Laan en Verha- el. De kleine voorwie- de rolstoelen komen Toni a van der Laan dat de vrouwelijke ge- stuurder letsel op- t bankpersoneel slaat Lren van een afstandje verzekert Van der hebben ze niet van ngelicht. We hebben ng Gehandicaptenbe- aiellende zaken geïn- rd en de wethouders en Vink uitgenodigd lis te nemen van de n waar gehandicapten nee worstelen. En één oblemen is de slechte ijkheid van de bank in im van Hoogmade." ïagen ondervindt aan dat je wel over hele eupen moet beschik- de pinpas in de daar- imde gleuf wilt doen. „En bijna zijn mijn armen te kort." De wethouder denkt er niet aan om een andere klant de pincode te geven en geld te la ten trekken. „Ze mogen alles van me weten, maar mijn pin code niet", lacht Verhagen. De wethouder is niet verbaasd dat het platform met een was lijst aan wensen komt. „Ik heb twee kinderen en weet hoe moeilijk het is om met een kin derwagen ergens tussendoor te laveren. Bovendien heb ik als vrijwilliger in een bejaardente huis gewerkt." Verhagen en Van der Laan zijn het op één punt volmondig eens. Architecten moeten bij de bouw meer rekening houden met de toegankelijkheid voor gehandicapten. De doorgang naar openbare ruimtes moet groot genoeg zijn. En er moet nagedacht worden over de draairichting van de deuren. Dat er een verplichting is om open bare gebouwen toegankelijk te maken is duidelijk. Maar de praktijk is vaak minder mooi dan de theorie. Van der Laan: „Invalidentoiletten worden vaak als opslagruimte gebruikt. En als je daar wat van zegt, dan merk je dat ze echt een probleem hebben. Want waar moeten ze dan met die spullen naartoe?" Inmiddels heeft de Stichting Platform Gehandicaptenbeleid Jacobswoude een lijst van ruim veertig knelpunten opgesteld: Zet geen auto's op op- en afrit ten; zet geen vuilcontainers in Onder het toeziend oog van Tonia van der Laan probeert wethouder Verhagen met de rolstoel de oprit naar de pinautomaat te nemen. Foto: Eric Taal de weg; maak speeltoestellen toegankelijk voor gehandicapte kinderen; zorg voor goed onder houd van wandel- en fietspa den, want die zijn vaak slecht onderhouden en dus gevaarlijk. Dat er vaak glas ligt op de par keerplaats voor invaliden bij winkelcentrum De Batehof in Woubrugge vindt de invaliden- vereniging 'belachelijk'. En bo vendien wil het platform dat er voldoende banken in de ge meente worden neergezet om even uit te rusten. De rondrit met de wethouders Vink en Verhagen leidt er in ie der geval toe, dat de problemen van rolstoelers nu ook voor het gemeentebestuur overduidelijk zijn. „We denken dat we serieus genomen worden en dat er iets gedaan wordt", aldus Van der Laan. den haag/alphen - Een 30- jarige Alphenaar die zijn va der had mishandeld en twee vriendinnen had bedreigd, hoorde gisteren bij de Haagse rechtbank een celstraf van zes maanden eisen. Op 1 februari van dit jaar kreeg de verdachte ruzie met zijn vader over geld. De ver dachte had veel te veel ge dronken en ging hij volledig door het lint. Hij gooide een stoel door de ruit van de slaapkamer. Hij zou zijn va der naar de keel zijn gevlogen en hem meerder malen in zijn gezicht hebben geslagen. De buurtbewoners die getui gen waren van de mishande ling kregen er van langs. "Hé, moeder Theresa, met je dikke kop", riep de verdachte naar een buurvrouw, „ik kom een paar gaatjes in je prikken." Eerder had de verdachte ook een vriendin bedreigd, op wie hij jarenlang verliefd was geweest. Hij kwam de vrouw tegen in de lift van haar flat. Om onduidelijke redenen schold hij haar en haar vriend uit. „Ik ga je kapot maken", zou hij tegen de vrouw hebben gezegd. Vol gens de vrouw viel de Alphe naar haar al een tijd lastig. Een andere ex-vriendin van de verdachte onderging het zelfde lot. De man drong haar woning binnen en wei gerde te vertrekken. „Ik maak je dood", zou hij tegen haar vriend gezegd hebben. Ver volgens kreeg de verdachte zelf een pak rammel. De officier van justitie eiste een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen de ver dachte, omdat het niet de eerste keer was dat hij we gens agressief gedrag terecht stond. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. jacobswoude - De GGD wordt betrokken bij de milieu-effect- rapportage (MER) die wordt ge maakt voor het windmolenpark in de Vierambachtspolder in Ja cobswoude. Als de MER klaar is, zal de GGD kijken wat de gege vens in het rapport zeggen over de gevolgen van het windmo lenpark voor de gezondheid. Als daar aanleiding toe is, maakt de GGD nog eens een aparte studie naar de gezondheidseffect van de molens. Die toezegging deed wethouder Verhagen gister avond de gemeenteraad. De wethouder kwam met haar toezegging nadat de raad had aangedrongen op meer aan dacht voor de gezondheidsas pecten van de windmolens. Eer der vroegen ook de vereniging tot behoud van het open land schap - die zich verzet tegen de windmolens - en de Langeraarse arts Willem Beekhuizen hier aandacht voor. Zij wezen daar bij op een onderzoek van de universiteit van Groningen, waaruit is gebleken dat mensen vooral 's nachts bij bepaalde weertypen veel last kunnen heb ben van windmolens in de buurt. Sommige mensen zou den zelfs letterlijk ziek worden van molens. Volgens burgemeester en wet houders wordt in de MER aan dacht gegeven aan alle milieuas pecten waarvan verwacht wordt dat ze invloed kunnen hebben op de gezondheid. „Maar we kunnen niet venvachten dat er een onderzoek komt naar de re latie tussen geluid en lichamelij ke en psychosociale gezond heid. Zo'n specifiek onderzoek zou twee a drie jaar duren", ver klaarde Verhagen. Naar aanleiding van het plan van de gemeente Haarlemmer meer voor negen windmolens langs de A4 bij Burgerdam, een paar kilometer verderop, moet in de MER ook aandacht be steed worden aan de relatie met windturbines in de omgeving. Verwacht wordt dat de MER in het voorjaar van 2003 klaar is. Als de raad de rapportage aan vaardt, brandt vervolgens nog de discussie los over het al of niet houden van een raadge vend referendum over het wijzi gen van het bestemmingsplan. Die wijziging is nodig om de bouw van het windmolenpark mogelijk te maken. itten aan onze juridische grens' Pleidooi voor kleinschalige aanpak kinderopvang Gta Kroft Ie - Sportclubs en ker- Vctellingen in Rijnwoude zanaf 1 januari 2003 mèce drank meer verko- qemeester en wethou- tn zo een kleine bijdra- lairen aan de bestrijding rs rankmisbruik, met na- jongeren tussen de 18 ins Vend burgemeester ziseft dat de maatregel D indruk zal maken op hiprs. „Sterke drank valt ijdegorie die in sportkan- uitminst wordt gebruikt. h vooral veel bier en verkocht. Maar daar t",rij als gemeente geen leggen. We hebben bivat we kunnen rege- dejtten aan onze juridi- ïr bq rond drankverkoop Gist in de landelijke hj Horecawet. Sinds 1 eei 2000 kunnen ge- liezelf regels toevoegen. ein oude wens van de i dat te doen", zegt )aarom komen we nu :slï>rstel." bcod gaat alleen voor ligingen en -stichtin- ff terkelijke instellingen Rijnwoudse ge- «stuur wil voorkomen gein lid worden van een omdat ze dan v0n niet-commerciële 1 rsterke drank kunnen ferkelijke instellingen ctier het verbod omdat i fensbeschouwelijk doel ze drank zouden h^ zou dat oneerlijke betekenen. bn en multifiinctione- n (vallen niet onder de dueling, omdat die geen ïtse betalende leden ririezoekers die iets wil len drinken zouden anders een andere horecagelegenheid gaan zoeken. De Rijnwoudse aanscherping van de Drank- en Horecawet maakt niet veel los, zo blijkt uit een willekeurige steekproef. „Wij hebben nog nooit sterke drank verkocht", zegt B. de Roo, voorzitter van voetbalvereniging Bemardus uit Hazerswoude- Rijndijk. „Ik loop toch al 41 jaar mee bij de club. Er is nooit vraag naar. De mensen komen voor de voetbal en drinken hooguit een biertje of een wijntje." Dat zelfde geldt voor tennisvereni ging Artesia uit Koudekerk aan den Rijn. „Er wordt niet geten nist om de drank. Wie sterke drank wil, neemt die thuis wel", zegt bestuurslid H. Zaalberg. Hij ziet niettemin het nut van de aanscherping wel in. „Het kan preventief werken." Sporters in de Landvliethal in Hazerswoude-Dorp of De Rid derhof in Koudekerk aan den Rijn kunnen aan de bar wel je never, cognac of citroen-bran dewijn drinken. „We hebben dezelfde verguning als een ca fé", zegt beheerder J. van Elswijk van de Landvliethal. „Maar we moeten het niet van de sporters hebben. Het zijn vooral de men sen die van buiten komen. We hebben echt geen goedkopere drank dan een café. We zijn net zo duur als twee cafés hier in het dorp." Kantinebeheerder A. Tigelaar van De Ridderhof heeft eenzelf de reactie. „De Ridderhof is een multifunctioneel centrum. Er zijn hier nogal eens popconcer ten, bruiloften en partijen. Wij mogen daarom wel sterke drank blijven verkopen. Maar de spor ters nemen meestal alleen een biertje of een AA-tje." De ge meenteraad neemt 31 oktober een besluit over het voorstel van burgemeester en wethouders. door Nancy Ubert oegstgeest - Kleinschalig wer ken is de oplossing voor de stij gende kosten van de kinderop vang. Dat predikt Arjan Kore- vaar, voorzitter van de stichting Buitenschoolse Opvang Oegst geest (SBO). „De industriële kin deropvang heeft afgedaan, we moeten terug naar het huiska- mergevoel." De afgelopen week werd door de werkgevers in de kinderop vang de verwachting uitgespro ken, dat de opvang volgend jaar fors duurder wordt. De tarieven zouden met tien tot vijftien pro cent stijgen, onder meer als ge volg van de stijgende loonkosten en een tekort aan betaalbare huisvesting. „Maar juist in deze tijd moet je als organisatie dur ven streven naar een verlaging van de kosten in de kinderop vang", vindt Korevaar. Volgens de bedrijfskundige slurpt overhead veel te veel geld op. „Hoe groter de organisatie, hoe meer mensen in dienst zijn die niets met de echte werkvloer te maken hebben. Organisatori sche schizofrenie, noem ik dat. De kruisvereniging is daar een mooi voorbeeld van. De wijkver pleegsters hebben zo weinig tijd voor hun patiënten, moeten zo hard lopen, omdat er zoveel staffunctionarissen zijn. Juist or ganisaties die zich inzetten voor mensen moeten menselijkheid uitstralen. Maar in zo'n groot, log apparaat neemt de vereen zaming van de individuele werknemer alleen maar toe. Denk maar eens aan die grote middelbare scholen. Docenten kennen hun collega's niet eens, laat staan dat ze weten wie de leerlingen zijn die ze niet zelf in de klas hebben." Bij de SBO wordt alles bewust 'klein' gehouden. De buiten schoolse opvang komt voort uit De 'Onderzeeër' heeft een strippenkaart voor kinderen die incidenteel buitenschoolse opvang nodig hebben. Foto: Dick Hogewoning de stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest, waaivan Korevaar ook voorzitter is. „We wilden de twee verschillende activiteiten niet onderbrengen in een en de zelfde organisatie. Als de ene af deling niet zo best loopt, mag de andere daarvan financieel niet de dupe worden." In een grote organisatie sneeuw je als werknemer al snel onder, meent Korevaar. „Wij durven er van uit te gaan dat mensen iets kunnen en willen. Zo hebben twee meiden van begin twintig in Poelgeest een peuterspeelzaal mogen opzetten. Reken maar dat ze ervoor gegaan zijn. Ik ga er van uit dat een bestuur de voorwaarden schept, maar dat de mensen op de werkvloer het beste weten waarmee ze bezig zijn. Met ons pedagogisch be leidsplan verschillen we amper van de grote concurrent hier in Oegstgeest. Maar onze werkwij ze is wel anders. Zo draagt een locatiemanager de volledige zorg voor de winkel." Daphne Gertenaar, locatiema nager van de onlangs geopende 'Onderzeeër': „Natuurlijk heb ik verantwoording af te leggen aan het bestuur, maar ik mag zelf bepalen wat er gebeurt en hoe ik de dingen wil aanpakken. Hier geen zogenaamde deskun dige die zegt dat er potloden ge kocht moeten worden terwijl geen kind daarmee kleurt. Zo lang ik me aan mijn budget houd, kan ik aanschaffen wat wij hier echt nodig hebben." Gertenaar zegt dat zij meer ple zier in haar werk heeft dan bij haar vorige werkgever, een grote kinderopvangorganisatie. „Ik heb de beslissingsvrijheid. Zo heb ik hier de strippenkaart in gevoerd. Om ouders die inci denteel wegmoeten, of af en toe een middag extra willen werken, tegemoet te komen. Een dag vantevoren melden ze hun kind aan. Natuurlijk kan niet einde loos gebruik worden gemaakt van de flexibele opvang, dat laat onze bezetting niet toe. Per dag is plaats voor maximaal drie strippenkaartkinderen. En dat blijkt gelukkig ook ruim vol doende te zijn. Hier in de omge ving ken ik geen buitenschoolse opvang die zo flexibel is. Vooralsnog vangt de S®U, die ook in de nieuwbouwwijk Poel geest actief is. kinderen uit groep één tot en met vier op. Volgend jaar wil de stichting ook oudere kinderen naschoolse be geleiding en activiteiten kunnen bieden. „Daarover ben ik nog in onderhandeling met de ge meente Oegstgeest en organisa ties als sportverenigingen en de scouting", aldus Korevaar. Woensdag 16 oktober houdt de Onderzeeër, te vinden aan de Aert van Neslaan 7a, van 12.00 tot 18.00 uur een inloopmiddag om belangstellenden te infor meren over de manier van wer ken van de SBO. Omdat de 'On derzeeër' nieuw is, kunnen kin deren hier direct in de opvang worden geplaatst.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13