PUIN BOLLENSTREEK Betaald parkeren in Noordwijk uitgebrei 'Over Jungmann gaan de prachtigste verhalen' Gruizig (2) Jongeren ingeschakeld tegen geweld op straat Open huis Valkenburgse brandweer 'Geen geld voor meer buslijnen Kat Catalogus van kunstschilders in Noordwijk rond 1900 in wording katwijk - 'Overlast in het cen trum van Katwijk' is het thema van een jongerendebat voor 16- plussers dat de jongerenorgani satie B-Involved op 19 novem ber organiseert B-Involved wil dat de jongeren in Katwijk zich bewust zijn van de hinder die zij veroorzaken voor anderen. „Ho recaondernemers, politie, brandweer, bewoners en andere jongeren, er zijn veel meer men sen mee gemoeid dan ze zich realiseren", zegt organisatrice K. van Kralingen. Door middel van een rollenspel hoopt ze dat de jongeren zich op het debat leren inleven in die andere mensen. „In de rol als bewoner bedenken ze zich mis schien: oké, ik woon tegenover de Casa Cara, wat zou ik vinden van geschreeuw op straat, van dalisme en alcoholmisbruik?" Het programma voor het debat moet nog verder worden uitge werkt, maar de bedoeling is om enkele politici te vragen plaats te nemen in een jury, die de deba ters beoordeelt. Op die manier hebben de jongeren ook het ge voel dat er oor is voor hun op merkingen. Van Kralingen hoopt dat ten minste vijftig jon geren reageren op de uitnodi ging die te zijner tijd met pos ters en flyers door Katwijk wordt verspreid. Ook voor de jongere leeftijds groep, de 12 tot 16-jarigen, is B- Involved bezig. Met de verschil lende jongerenorganisaties en -sociëteiten wil de club een groots festival organiseren met muziek en sport. Daarbij is het de bedoeling dat de jongeren bepalen wat het programma wordt en meehelpen organise ren. Als de tieners daarin sa menwerken, gaan ze op straat niet zo snel met elkaar op de vuist, is de achterliggende ge dachte. Het is overigens nog de vraag of de geplande datum van 26 okto ber wordt gehaald voor dat festi val. Volgens een woordvoerster van medeorganisator Kubus85 is het nog niet gelukt om alle betrok ken organisaties bij elkaar en ac tief te krijgen. valkenburg - De Valkenburgse brandweer houdt morgen open huis. Tussen acht uur 's mor gens en zes uur 's avonds is ie dereen welkom om te komen COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@daniiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rposeveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES P71-5 356 300 sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 503,2003 PA Haarlem. Auteursrechten voorbehouden© 2002 HDC Uitgeverij Zuid BV Us kijken in de brandweerkazerne aan de Torenvlietslaan. Om elf, twee en drie uur zijn er diverse demonstraties. Toegang en deelname zijn gratis. Een paar weken geleden schreef ik over de beteke nissen van het woordje gruizig. De oudste beteke nis was 'vol gruis'. Vervolgens ging het 'vies', 'niet kieskeurig' betekenen, daarna 'gretig, gulzig bij het eten' en ten slotte 'royaal'. Wat ik niet wist was dat het in Leiden ook nog een volstrekt andere, erotische betekenis heeft, namelijk 'geil'. Oftewel, zoals de woordenboeken dat zo fraai formuleren: 'een sterke geslachtsdrift voelend of opwekkend'. Ook die betekenis is gemakkelijk te verklaren: er is immers sprake van een zekere gulzigheid en gre tigheid, alleen nu niet meer op het terrein van het eten, maar op erotisch gebied. Ik vond gruizig een mooi woord en was vast van plan om het te gaan gebruiken. Ik nam mij voor om eens te spreken over een gruizige eter wanneer ik iemand als een ge weldige schrokop zijn voedsel naar binnen zou zien werken, maar ik geloof dat ik daar toch een beetje mee moet uitkijken. In Leiden althans en, voor zover ik kan nagaan, ook in de omge ving. In Noordwijk, Noordwij- kerhout en Katwijk bijvoorbeeld. Voor je het weet heb je iemand uitgemaakt voor een geil type en ik denk dat niet iedereen daar mee gelukkig zal zijn. Het normale Nederlandse woord voor wat we in Leiden gruizig noemen is natuurlijk geil Naar mijn idee kun je tegen woordig dit woord zonder te blozen ook in nette kringen gebruiken. Niemand zal je daarop aankijken. Maar zo'n honderd jaar geleden was het nog een onnet woord. Het Woor denboek der Nederlandsche taal zegt daarover 'Thans in de beschaafde schrijf- en spreektaal in toepassing op menschen niet meer in gebruik, tenzij om in kernachtige taal de zaak in al hare naaktheid voor te stellen'. Het wonderlijke is dat geil van de seksuele betekenis overgaat in de bete kenis 'zeer vet', gezegd van de aarde, de grond. Of van vlees vis of boter. Jacob van Lennep heeft het in 1851 over 't Bebouwde heiveld, waar de mest, niet uitge spreid, Maar op hoopjes, naar de mestkar stilstond, werd bijeengeleid. Dan gewis, dat achtloos mesten laat, in 't volgend jaarseizoen, Geile, onvruchtbre plekken achter tusschen 't op geschoten groen. En de 18de-eeuwse Leidse hoogleraar Le Francq van Berkhey schrijft: Dat er bij de Romeinen een tijd was, dat de mees te zwangere vrouwen stierven, uit hoofde van het onmatig eten van geil stieren- vleesch. Kennelijk zit er in beide betekenissen iets van weelderigheid, van overdaad. Vandaar de beteke nis 'vet'. Dat vindt de jeugd van tegenwoordig ook, want die spreekt over geile muziek voor 'lek ker klinkende muziek'. Gave muziek. Als iemand zeer wellustig is, dan heet dat in de volksmond 'zo geil als boter'. Eigenlijk slaat dit dus op het vetgehalte van de boter en niet op de seksuele opgewondenheid van een man of vrouw. Vroeger geloofden mensen dat de lichaamssap pen zoals bloed en gal het tem perament van de mens bepaal den. Als je gal zwart was, dan was je melancholiek, zwartgal lig. Dan zag je het leven maar somber in. Je was droefgeestig en zwaarmoedig. Als je warm bloedig was, dan had je een wulpse natuur. De ander twee Nederlandse woorden voor 'geil' hebben met deze theorie over de lichaamssappen te maken: heet en hitsig. De 17de-eeuwse schrijver Bredero beschrijft het laakbare gedrag van sommige mannen als volgt: 'Nachts loopt dat hiete hete) goedt op de kitteljacht uytsnoe- pen. Besonger in duese stadt, daar hebben ze soo vuel kuers, Hier in ien Travaeren, of in ien berdiel. Vrij vertaald staat daar te lezen: 's Nachts gaat dat geile stelletje erop uit om een meisje aan de haak te slaan, vooral hier, in deze stad, hebben ze zo veel keus omdat er zoveel kroegen zijn en een bordeel. Ik moet eerlijk bekennen dat ik een hekel heb aan heet en hitsig in de betekenis 'geil' En ik heb geen idee waarom. Met dank aan Anneke Bink, J.P.Eys, Cees Haas noot (Katwijk), J. Linders (Noordwijkerhout), Ma ria Neefjes, Huib en Conny van der Plas, Henk van der Reyden, Pier Terwen, Betty Voortman, Hanneke Vos en Toni Spring in 't Veld (Oude We tering). Hans Heestermans Reacties en tips voor deze rubriek kunt u sturen naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de ru brieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de au teur kan oole heestermans@1nl.nl door Marijke den Hollander noordwijk - Het is dat Noord wijk zich al het predikaat 'bloe- menbadplaats' heeft gegeven. Wat restaurator Willem J. Hoog duin betreft had het ook schil ders- of kunstenaarsbadplaats mogen zijn. Hoogduin maakt een catalogus van de werken van kunstschilders die om streeks 1900 in Noordwijk rond liepen en de badplaats in al zijn facetten op het doek vastlegden. Dat blijken er nogal wat te zijn. Hoogduin: „Ik begon met het inventariseren van de schilders die het bekendst zijn en waar naar in het dorp ook straten zijn yemoemd. Ludolf Berkemeier, Daniël Noteboom, Leon Senf. Tot mijn verbazing kwamen er na een eerste oproep om infor matie over schilderijen die deze kunstenaars in Noordwijk Raakten en over hun leven bin nen de plaatselijke gemeen schap, heel wat verhalen los. Ik kwam er ook achter dat er nog veel meer schilders in Noord wijk actief zijn geweest dan al leen deze grote drie. En bepaald niet minder interessante." Hoogduin noemt Verveer, Wijs muller, Munthe, Klein Diepold, Haas en Jungmann. „Het voor oordeel was destijds dat zij zich met hun werk nooit boven het niveau van 'broodschilder' zou den kunnen verheffen. Het te gendeel is waar. Het zijn alle maal grote namen geworden. Ze zijn zelfs bekender dan de grote drie. Op Munthe wordt tegen woordig gejaagd." Het idee om een catalogus te maken van Noordwijkse kunst schilders ontstond toen de ge boren Noordwijker zich ook be roepshalve in de badplaats ves tigde. „Ik kreeg veel Noordwijk se schilderijen onder ogen. Ik vroeg me af of er wel eens iets over gepubliceerd zou zijn. Het bleek om honderden schilderij en te gaan, allemaal gemaakt in of rond Noordwijk." Omstreeks 1900 moeten kunst en kunstenaars een belangrijke plaats hebben ingenomen in het dorpsleven, ontdekte Hoogduin. Restaurator Willem Hoogduin in zijn atelier. Schilderijen werden vroeger gebruikt om dingen te betalen, ontdekte hij bij zijn speurtocht naar de Noordwijkse schilders. Foto: Dick Hogewoning Er was een bloeiende handel in de schilderstukken. Ze wissel den vaak van eigenaar. Als er geen geld was, werden schilde rijen bijvoorbeeld gebruikt om dingen te betalen. ,Als jij mijn dak repareert, dan krijg je van mij die Ludolf Berkemeier, zo moet dat zijn gegaan. Het leuke is, dat veel plaatselijk werk nog in Noordwijk hangt, bij particu lieren, in bedrijven en ook in het museum van het Genootschap Oud Noordwijk." Hoe de schilders destijds in Noordwijk verzeild raakten, is niet bekend. Hoogduin ver moedt dat ze aangetrokken wer den door de levendigheid op het Noordwijkse strand met de ver trekkende en aankomende bomschuiten, de visafslag en de schelpen- en gamalenvissers met hun karren. Maar ook de pittoreske straatjes met de schil derachtige vissershuisjes en na tuurlijk de bevolking in kleder dracht trokken de aandacht van de kunstenaars. Het zijn onder werpen die veelvuldig op de schilderijen voorkomen. In de catalogus worden niet al leen afbeeldingen en omschrij vingen van de schilderijen opge nomen, maar ook verhalen en anekdotes. „Over Jungmann bij voorbeeld gaan de prachtigste verhalen. Hij had veel tentoon stellingen, maar verkocht nooit iets en was zo arm als een kerk rat. Hij hield ervan om alles en iedereen tegen zich in het har nas te jagen. Op een zondag, net toen de kerk uitging, besloot Jungmann, die bij wijze van schoenen dozen aan zijn voeten droeg, zich aan de dorpspomp te gaan wassen. De opschud ding was groot. De burgemees ter sommeerde hem zich netter te gedragen en beter te kleden. Het eind van het liedje was dat de kunstenaar zich een pak liet aanmeten en de rekening pre senteerde aan de gemeente. En Ludolf Berkemeier, die het fi nancieel aanvankelijk helemaal niet slecht leek te doen en zelfs huizen liet bouwen, stierf uit eindelijk toch volkomen be rooid, van God en iedereen ver laten in een achterafschuurtje aan de Van Speijkstraat." Het zijn die verhalen, aangevuld met een topografisch beeld van het Noordwijk van toen die de catalogus interessant maken voor een breed publiek. De voorlopige titel van het boek werk dat over twee jaar uitkomt is Van Dorpspomp tot Schui tengat'. vrijdag 4 OKTOBER 2002 R2 Omgeving Wantveld niet langer gratis noordwijk - Noordwijk wil in het voorjaar van 2003 het be taald parkeren uitbreiden. Op dit moment moeten automobilisten alleen nog betalen op en rond de Koningin Wilhelminaboulevard en op de Koningin Astridboule- vard. Over een halfjaar komen in het hele gebied dat wordt om zoomd door de Koningin Wilhel minaboulevard, de Ouarles van Uffordstraat, de Duinweg, de Huis ter Duinstraat en De Grent parkeermeters. Bovendien ver valt het gratis parkeren langs het Wantveld, de Bosweg, de Golf baan en de Rudolf Tappenbeck- weg. Op de Astrid Boulevard blij ven de meters gewoon staan. Aanvankelijk was het de bedoe ling om het betaalde parkeren in het centrale gedeelte van Noordwijk aan Zee dit jaar al in te voeren. De voorbereiding vergde echter meer tijd dan ver wacht. Zo sprak de gemeente uitgebreid met alle betrokkenen, onder wie bewoners, winkeliers, wijkverenigingen en andere be langengroeperingen. Die inspraak leidde ertoe dat het betaalde parkeren niet geldt voor heel Noordwijk aan Zee, zoals oorspronkelijk het plan was. Bovendien is de vergun ning die bewoners moeten aan vragen voor het parkeren van hun auto in de woonstraten goedkoper geworden. De ge meente dacht in eerste instantie aan een tarief van 35 euro voor één jaar. Dat is nu twee jaar ge worden. Mindervaliden kunnen drie in plaats van twee uur on betaald parkeren op gehandi captenparkeerplaatsen. Parkeren op de Astridboulevard, de Tappenbeckweg, de Bosweg, de Golfbaan en het Wantveld wordt gratis van oktober tot maart en in de zomermaanden na negen uur 's avonds. Het ta rief gaat omlaag van 2,04 euro per uur naar 1,13 euro per uur. Daarentegen wordt de parkeer- kaart, die al in gebruik is en waarvan alle Noordwijkers voor iets meer dan 11 euro per jaar gebruik kunnen maken, minder waard. Burgemeester en wet houders vinden het een 'luxe re geling' dat op vertoon van deze kaart twee uur gratis kan wor den geparkeerd op parkeerplaatsen. Het col de mogelijkheden vanaf I jaar beperken tot het paj rein achter de Dampasl Huis ter Duinstraat, de F Kruystraat, het Jan Kroo en de vijftien parkeerpla#'d het benzinestation a» v« Wantveld. „De regeling van kracht is, stimuleert bruik van de auto op k standen en draagt niet het gebruik van de e licht het college de toe. Met de uitbreiding vanj taald parkeren wil de ge ervoor zorgen dat de m van het drukste deel v wijk aan Zee gemakkelijt hun huis kunnen parkei bezoekers zoveel mogi het centrum te weren, 1 keren op het Wantveld ifl meimaanden maar O.a per uur en 4,50 euro vocf le dag. De raadsleden volgende week dondef een commissievergaderj mening geven over de len van het college. katwijk/leiden - Busmaatschappij Connexxion heeft niet meer geld voor buslijnen in Katwijk. De overheid trekt te weinig uit voor openbaarvervoer om aan alle wensen te voldoen. Er kan geen geld bij, er moet eerder worden bezuinigd. De maatre gel om bus 41 volgend jaar niet meer door de Tramstraat te laten rijden maakt de rit van Katwijk naar Leiden efficiënter, zegt een woordvoerder. Met de nieuwe dienstregeling voor de bussen in Katwijk, die op 15 december ingaat, rijdt bus 41 over de Meeuwenlaan, Parklaan en Drieplassen- weg naar het Vuurbaakplein. De bus doet dan de Tramstraat en Boulevard niet meer aan. Dat pakt nadelig uit voor ouderen, die nu aan de Tram straat instappen om via het Vuurbaakplein naar Leiden te reizen. Volgens de busmaatschappij worden op die manier de lijnen 41 en 3l| kaar gekoppeld, waardoor de rit efficiel sneller is. „En het aantal haltes voldoet nol aan de eisen: niemand hoeft meer dan I derd meter te lopen voor een bushalte",! woordvoerder van Connexxion. Volgens hem hebben reizigersorganisatil en de provincie Zuid-Holland geen bezwal de gewijzigde dienstregeling. Er is oolJ keus, nu de uitgaven voor openbaar ven ruglopen. „Vroeger kon je nog wel eens eT ritje maken of een onrendabele lijn in stal den. Maar de situatie is niet meer zo roo! Onze opdrachtgever, de provincie, moe® maken. Als je er in Katwijk iets bij doet, i~ gens anders iets vanaf." Leidsch DagbladAIiC II ïliVIiïV ANNO 1902 Zaterdag 4 October INGEZONDEN - In antwoord op het ingezonden stuk van gisteren zij u bericht dat burgemeester v.d. Werft gewoond heeft in het huis op de v.d. Werffstraat tegenover de Leegewerfsteeg, thans een R.K. weeshuis. Vroeger was dit perceel een pakhuis voor graan en meel, toebehoorende aan den heer Brummelkamp, wonende Haarlemmerstraat, hoek Kerksteeg. Wel licht kan genoemde heer u meerdere inlichtingen geven. Hoogachtend N.F. T00NEEL- Op den vooravond van 3 October tal van Leidens ingezetenen, de laatste jare den Schouwburg, om zoo langzamerhand, te en de zorgen des levens vergetend, in de stemming te komen, die den rechtgeaarder der sleutelstad betaamt op den gedenkdag dens Ontzet. Ook Donderdagavond maakten velen zich 0 van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap t gen genieten, en zoo konden de leden der c ber-vereeniging profiteeren van de hun aan den vermindering van prijzen. ANNO 1977 LEIDEN - Eén van de wagens van de grote 3 October-optocht. De schoolklas met het dikste sti je ter wereld: Billie Turf en zijn even omvangrijke zusje Bessie. Foto: Archief Leidsch Dagblad Dinsdag 4 oktober KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Bij toeval is het waarschijnlijk oudste gedeelte van Ridderhofstad Den Tole in Koudekerk aan den Rijn ontdekt. Al geruime tijd wilde de Amsterdamse zenuwarts Van Tol, een nazaat van het geslacht Van Tol dat eeu wen lang het stamhuis heeft bewoond, opgravin gen laten verrichten in de Hoogenwaardsche Pol der om de juiste ligging van het huis in vroeger tij den vast te kunnen stellen. Onlangs begon de ar cheologische werkgemeenschap Rijnstreek met onderzoekingen. Langs de grachtwallen eerst, want daar zijn gewoonlijk de oudste restanten te vinden. Er werd niets gevonden in dat gedeelte van het ter rein. Maar wel een stuk verderop, verder van de gracht af. Daar lagen oude kloostermoppen (een vroeger gebruikte steensoort) die een dragline kort tevoren boven had gehaald bij het graven van een sleuf in het kader van werkzaamheden ten behoeve van de gemeente. Hierdoor werd de werkgroep op het goede spoor gezet: al op de eerste dag dat het zoekwerk werd verricht stuitte men op de ouc overblijfselen van het oude Huis Tol. Ridderhofstad Den Tole dateert van kort voor 1300. Het werd toen bewoond door ridder Fl van Tol en zijn vrouw Marcelia. Ridder Floris de een belangrijke rol in het leven van die tij< betekende vanzelfsprekend dat hij in een ver huis moest wonen. Waarschijnlijk heeft men één van de muren van zijn woning (officieel v bare, riddermatige behuizing geheten) ontde In de helse strijd tussen Hoeken en Kabeljau werd Leiden het centrum der twisten, de kas werden versterkt. Het mocht niet baten: vele gebouwen werden bij de belegering van deze verwoest, waaronder ook Ridderhofstad Den In 1425 werd het opnieuw opgebouwd en be ken door Dirk van Tol. In deze tijd vervulde T nog slechts de functie van boerenbedrijf. Bij beleg van Leiden brandde het af; alleen de n bleven staan. In 1675 werd het huis opnieuv gebouwd en kwam het in eigendom van Maq tha Helena de la Torre. Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exempl 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 20 Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het leidsch Dagblad, Roosevdtstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Irwe

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10