Inbraak voor politie geen ÉS hoofdzaak Overvallers postkantoor aan Breestraat hadden hulp van binnenuit Geen vlekkeloze, maar wel kleurrijke optocht Leidsch Dagblad &PJ Cieba Prijzenslag om Londen barst los op Schiphol T ERA J 0 0 'Aangifte kan bij drukte in la' Keihard werken tegen de zielenpijn n Leidsch Dagblad NR. 43045 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 vrudag 4 OKTOBER 2002 OOK OF ZAT LRÜAG GfcOPLN Leidsch IÉ& Dagblad g De grootste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Loormeubelen :ent trekken kh altijd nog i oude iedt sterke >r ik in kantines door Ruud Sep den haag/leiden - De twee overvallers die op 2 april vorig jaar het postkan toor aan de Leidse Breestraat beroof den, hadden bij het beramen van hun plannen hulp van een medewerker van het postkantoor. De assistent-ma nager, die door een tussenpersoon zwaar onder druk werd gezet, vertelde waar het meeste geld zich bevond en leende zijn sleutel uit, zodat de over vallers een plastic kopie konden ma ken. Bij de bankoverval werd ander half jaar geleden 1,7 miljoen gulden aan contanten en cheques buit ge maakt. Gisteren moest een groot aantal ver dachten die op de één of andere ma nier betrokken waren bij de overval, zich verantwoorden voor de rechter. Naast één van de twee overvallers (te gen wie vijf jaar werd geëist) en de bankmedewerker (die van de officier van justitie anderhalf jaar het gevang in mag) meldden zich ook acht men sen die betrokken waren bij het incas seren van de gestolen cheques. Tegen hen werden straffen geëist, variërend van honderd uur dienstverlening tot twee jaar gevangenisstraf. De tweede overvaller en de chauffeur van de bankrovers komen in januari voor. Net als de tussenpersoon, een oud medewerker van het postkantoor met criminele contacten. De 39-jarige assistent-manager van het postkantoor vertelde gisteren hoe hij begin vorig jaar spontaan met zijn oud-collega in gesprek raakte over de beveiliging van het postkantoor. Hij had op dat moment absoluut niet het idee dat zijn oud-collega criminele contacten had. Pas in een later ge sprek vertelde de oud-collega dat hij mensen kende die de bank wilden overvallen. Als de assistent-manager deze mensen niet aan de sleutel van het postkantoor zou helpen, zouden beide mannen en hun gezinnen ge vaar lopen. De medewerker zwichtte uiteindelijk voor de bedreigingen, iets wat hij zichzelf achteraf erg kwalijk nam. Toen de politie dit voorjaar de hoofdverdachten te pakken had, viel de verdenking in eerste instantie op de baliemedewerker die op 2 april vo rig jaar onder bedreiging van een vuurwapen voor de overvallers de kluis had geopend. Deze 53-jarige Lei- denaar zat zes weken onschuldig in voorarrest. Toen bleek uit gespreksge- gevens van mobiele telefoons dat het de assistent-manager was geweest die voorafgaand aan de overval geregeld contact had met de tussenpersoon. Toen de overvallers met de kopie van de sleutel eenmaal binnen waren, kwamen vier medewerkers het pand in. Toen een defensiemedewerker zich in alle vroegte voor de deur posteerde om als eerste de post te halen, werden de postkantoormedewerkers gedwon gen hem naar binnen te lokken. Ter wijl de baliemedewerker onder be dreiging van een vuurwapen de kluis opende, werden de andere aanwezi gen geboeid opgesloten in de toilet ten. Na de overval verlieten de twee over vallers te voet het postkantoor. Hun chauffeur was er niet in geslaagd op tijd aanwezig te zijn. Hij zat vast ach ter een veegwagentje van de gemeen te. Pagina Ri: Cheques werden overvallers fataal ,o-rvloed aan d >nieuws op eg[n van Parijs i Schouwenaars goed voor de r», maar denk af en ens aan de ;en «hSH miljoen jk-Putten den - De Twee van Te na een onterechte ling zeker zes jaar vast- "gens moord, krijgen devergoeding van euro toegekend. [rijgt een vergoeding $80 euro; Viets krijgt iuro. Die uitspraak ij gerechtshof Leeuwar- norgen. De Puttense verden in oktober loger beroep tot tien Taf veroordeeld we- Drd op de stewardess abrosius. In april [ij vrijgesproken. jje verkracht icht mannen d - Een dertienjarig t Hoogezand is woens- en verkracht door een n acht Turkse mannen, ten hebben na de ver- brandgesticht in de De groep drong de wo- ïen op het moment ïeisje van Antilliaanse alleen thuis was. De urnen wilde dat ze niet ging met Marokkanen, mannen de woning lieten ze het meisje nden achter. Ze werd jenarde situatie bevrijd vriendin. •innenland 1 mbtenaren ken huizen g - Minstens vijftien gers zijn deze week ge- r nepambtenaren van ente Rijnsburg. De bel- ïn een afspraak maken ffzen te inspecteren op •eveiliging. De Rijns- cregen argwaan en bel- jemeentehuis of de po- I bleek niemand op de zijn van de inspecties, politiewoordvoerder Y. is niet duidelijk wat de lenaren precies willen. t kans dat er maanden sndt ingebroken of gelijk r; )rdt meegenomen, is )0k aanwezig." iees voetbal ker in Utrecht vil - De toekomst van Eu- oetbal in Utrecht staat schroeven. De e burgemeester Brou- ielhet niet vanzelfspre- FC Utrecht in de toe- (rgunningen krijgt voor elonale wedstrijden in nwaard. De sanctie van een straf die FC van de UEFA boven het ingt. Aanleiding zijn de supportersrellen in het gisteravond tijdens de ip-wedstrijd tegen Le- Tchau. tinnenland 1 iport den haag/gpd - Het openbaar ministerie (OM) vindt dat de poli tie relatief lichte vergrijpen zoals fietsendiefstal, woninginbraak en verkeersovertredingen, moeten laten liggen bij gebrek aan op- sporingscapacititeit. De top van het OM werkt aan een prioritei tenlijst. Daarin staat onder meer dat aangiften van delicten met weinig schade, weinig aanwijzin gen over de dader en geen of ge ring gebruik van geweld meteen in de la mogen verdwijnen. Dat stelt de baas van het OM, procureur-generaal Joan de Wij- kerslooth. De super-PG vindt dat een duidelijke prioriteiten lijst de enige manier is 'wil het OM in de toekomst het hoofd boven water kunnen houden'. De strafrechtketen loopt in zijn optiek 'toch al op zijn tand vlees'. De agent aan de balie of aan de telefoon moet met de richtlijnen van het OM in de hand het slachtoffer van een licht vergrijp meteen 'nee' kun nen verkopen. Vier dadergroepen mogen wat De Wïjkerslooth betreft in ieder geval niet de dans ontspringen. Hoog op de lijst staat de georga niseerde misdaad, wegens ge bruik van geweld en de grote maatschappelijke schade. Ook daders die bekend zijn of relatief makkelijk kunnen worden opge spoord, zoals een fietsendief die op heterdaad wordt betrapt, moeten zeker worden aange pakt. Een 'gewone' fietsendief stal door een junk belandt in ie- door Richard Mooyman schiphol - Vliegmaatschappijen maken zich op voor de slag om Engeland. Nederlanders die een tripje willen maken naar Lon den zijn straks goedkoper uit dan ooit. Gedwongen door de stormachtige successen van prijsvechters heeft zelfs het dure British Airways de tarieven dras tisch verlaagd. Na de lage-kostenmaatschappij- en easyjet en Ryanair begeeft ook de Britse KLM-dochter Buzz zich in het strijdgewoel. Buzz gaat vanaf eind deze maand vijf tot zes retourdiensten per dag uitvoeren tussen Schiphol en Londen-Stansted. Daarbij wor den stunttarieven beloofd vanaf negen euro enkele reis, exclusief luchthavenbelastingen. „Het komende winterseizoen vliegen er maar liefst acht maat schappijen van Nederlandse luchthavens naar Londen", al dus sales manager David Hen derson van British Airways (BA) in Nederland. „Het worden zware tijden voor de vliegmaat schappijen. Maar voor de passa gier is het goed nieuws, want de prijzen gaan omlaag. Vanwege de verwachte passa- giersgroei gaat British Airways grotere vliegtuigen inzetten tus sen Schiphol en Londen. „We 5 P E N OKTOBER _H_ U 1 Z N 2002 0 u T www.era.nl 2 2 der geval laag op de prioriteiten lijst, zo is af te leiden uit een speech die De Wïjkerslooth gis teren in Roermond heeft gege ven. „In die richtlijn wordt 'prioritering' gekoppeld aan de ernst van het feit en aan de op sporingsmogelijkheden. De ge hanteerde criteria zijn dan bij voorbeeld of er wapens zijn ge bruikt, hoe hoog het schadebe drag is, of het slachtoffer letsel heeft." Pas als sprake is van georgani seerde fietsendiefstal door een bende die vrachtwagens vol rij wielen naar het buitenland stuurt, moeten politie en justitie in actie komen. Dat geldt ook voor een betrapping op heter daad. Volgens De Wïjkerslooth valt niet op te rechercheren te gen de massaliteit van fietsen diefstal: 'eén miljoen per jaar. Bovendien voelt hij er weinig voor om achter de dubbele mo raal van veel Nederlanders aan te hollen. De Wïjkerslooth wijst er op dat menig Nederlander die klaagt over fietsendiefstal net zo makkelijk een gestolen fiets koopt. Het wordt de hoogste tijd dat burgers en organisaties verant woordelijkheden overnemen van het OM, betoogt De Wïjker slooth. Is er sprake van een in- braakgolf in een bepaalde buurt, dan moeten politie en justitie zeker in actie komen. Dat wordt anders als bij een enkele wo ninginbraak, met weinig schade, blijkt dat de eigenaar zijn wo ning amper beveiligd heeft. De 3-oktoberoptocht telde vele, uitbundig uitgedoste deelnemers. Foto: Hielco Kuipers hebben de prijzen tot veertig procent verlaagd. In bepaalde gevallen zijn we zelfs goedkoper dan easyjet. Onze vliegtuigen zitten vol, we hebben geen re den tot klagen." British Airways krabbelt uit een diep dal dat werd veroorzaakt door de economische recessie en de terreuraanslagen op 11 september 2001. Met ingrijpen de kostenbesparingen, zoals het schrappen van vele duizenden banen, is BA nu weer uit de ver liezen. De Britse flagcarrier gaat nu de concurrentieslag aan met de 'geen franje'-maatschappij- en. Mensen die vroeg boeken krijgen de laagste tarieven, en verblijfsvoorwaarden zijn ge schrapt. (advertenties) leiden - De editie van de 3-Oktoberop- tocht is dit jaar niet erg soepel verlopen. De stoet stond voortdurend stil. Soms ge beurde dat door overmacht, bijvoorbeeld doordat een voertuig in de Breestraat motorpech had gekregen, soms omdat de groepen niet goed op elkaar aanslo ten. De vertragingen leverden de muziek verenigingen wel de gelegenheid de toe schouwers te trakteren op mini-concer ten. K G maakte daar bijvoorbeeld ge bruik van. Onder meer op de kruising van de Witte Singel met de Herenstraat gaf de muziek vereniging een klein concert. De vele toe schouwers vonden het prachtig en be loonden het optreden met applaus. De optocht was, naast lawaaiig en leven dig, vooral ook kleurrijk. En vlekkeloos of niet, de optocht die onder het oeroude Leidse motto 'Juhh, hoorrtturiss' door de stad reed, trok traditiegetrouw enorme aantallen bezoekers. Vooral langs het Le vendaal, de Breestraat, Noordeinde en delen van de Witte Singel stond het pu bliek soms rijen dik. Veel van de toe schouwers hadden zich, ondanks het druilerige weer, al lang van tevoren langs de route geposteerd om een zo goed mo gelijk plekje te bemachtigen. De traditionele aftrap van de viering op 3 oktober, de reveille, was dit jaar extra feestelijk. Claas Griffioen, een van de drij vende krachten achter de Vrienden van de Reveill-je, kreeg die ochtend de gou den ere-speld van de gemeente Leiden. De Vrienden' kwamen dit jaar voor het laatst in actie. De andere traditionele onderdelen van de viering, zoals het uitdelen van haring en wittebrood, verliepen zoals gebruike lijk geolied. De viering van 2 en 3 oktober is verder volgens de politie vrij rustig ver lopen. Wel is er een flink aantal arresta ties verricht, vooral wegens baldadigheid, vernieling en mishandeling. En openbare dronkenschap, niet te vergeten. De politie meldt voor 3 oktober overdag een aantal kleine vechtpartijen, zakken rollerij en diefstal uit marktkramen. Gis teren al noemde de politie het grote aan tal zakkenrollers opmerkelijk Cafébazen en kermisexploitanten hebben zich goed aan de sluitingstijden gehouden. Een aantal personen dat in de stad onwel werd, waarschijnlijk door de drank en de verstikkende drukte op sommige plek ken, moest ter plaatse door ambulance personeel worden behandeld. Een enkele feestganger liep een voedselvergiftiging op. Agenten hielden de afgelopen twee nach ten alcoholcontroles op de uitvalswegen in Leiden. Afgelopen nacht schreef de politie twaalf processen-verbaal uit voor het rijden onder invloed, in de eerste nacht van Leidens Ontzet waren dat er 21. Pagina R3: 3-Oktoberfeest in beeld Ivy Davelaar kan Bijlmerramp eindelijk onder ogen zien de Antillen begroeven hen apart, kennelijk niet gelukkig met de relatie. Hij op Curasao, zij op Aruba - daar hebben ook twee zusters van Mo- rena's moeder zich opgeworpen als voogd en toe ziend voogd van de inmiddels elfjarige Gerson. Aan Ivy Davelaar ging de omvang van die bijko mende ellende aanvankelijk voorbij. De confron tatie met het verlies van haar zoon ging ze uit de weg door twee banen te nemen en van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te werken. De sleur van het vermoeiende werk verdoofde haar zielenpijn. Totdat haar lichaam en geest uit- valverschijnselen begonnen te vertonen. Dankzij de Haarlemse predikant Otto Ruff, en zijn nabe- staandenstichting Nabij, kwam Ivy in 1998 in aan raking met lotgenoten. „Dominee Ruff brengt ons samen in een gespreksgroep en sindsdien kan ik mijn eigen verhaal kwijt. Een vrouw - ik zal haar nooit vergeten - blijkt haar beide kinderen te heb ben verloren bij de vliegramp op Zanderije, in 1989 met het Kleurrijk Elftal. Daardoor dacht ik: wacht even, Ivy, jij hebt nog een bestaansreden. Naast Cörson heb je nog twee andere kinderen. Je moet verder met je leven." door John Oomkes amsterdam/haarlem - Cörson (17) en Morena (18) reden die bewuste zondagavond op hun brommer naar de buurtwinkel. Snel een pakje ba- bymelk halen, omdat ze onverwacht hadden be sloten naar de bios te gaan. Hun tien maanden oude zoontje Gerson zou bij een goede vriendin op de terugkomst van zijn jeugdige ouders wach ten. Gerson groeit inmiddels op zonder papa en ma ma. De Boeing van El Al, die op 4 oktober 1992 talloze levens in de Bijlmer verwoestte, moet ook de brommer van Cörson en Morena hebben ge raakt. Aan het noodlot kan niemand ontkomen. Los van alle idiote kansberekeningen heeft Cörsons moe der, Ivy Davelaar (50) uit Haarlem, zichzelf jaren lang zware verwijten gemaakt. Had ze medio jaren tachtig Curasao de rug moeten toekeren? Was een slecht huwelijk voldoende reden om met drie kin deren het geluk te beproeven in het verre Neder land? Zoals bij zoveel aspecten van de Bijlmerramp maakte het drama hier niet abrupt tien jaar gele den pas op de plaats. Cörson en Morena hadden samen de dood gevonden, maar hun families op Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMD V Straat PostcodePlaats Telefoon Lees verder op pagina Gesprek van de Dag Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro C 55,00 0 vm controle ratesxgrg) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl i.ia-H mv.r»i rm.-w

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1