Remkes: 2,5 procent maximum ECONOMIE 1 Laag BTW-tarief levert geen extra banen op Toestemming voor miljardensubsidie metro Londen Hoerenvakbond paktverhouding op werkvloer aan Bonden voorzien weer sanering PinkRoccade Japanners boeken belang KPN Mobile volledig af Topmanager vertrouwt vooral op ybuïkgevoeT Bonden onthutst over voorstellen voor rijksambtenaren i/Capital «-design oonbeurs im - Elektronicacon- Ips heeft op de Woon- ie Amsterdamse RAI ive serie audiosyste- resenteerd met een ie vormgeving. De af- MZ 1100 heeft een n look', met een op- rode kleur en een af- n siliconenrubber. aag geen tpagina in verband met de vie- Leidens Ontzet is de idaag eerder gedrukt naai. Als gevolg daar net niet mogelijk actu- informatie te publide- ïtbreekt de beurSpagi- we topman e Telecom )e raad van bestuur •'ranse telecomconcem elecom heeft inge- et de benoeming van Ireton tot nieuwe be- orzitter. Hij is afkom- ïet elektronicaconcern n Multimedia. De 47- ïton is de opvolger van on, die vorige maand moest ruimen, nadat elecom een schuld had wd van 70 miljard eu- Joosheid in tone stabiel De werkloosheid in de aden van de eurozone weinig schommelin- als in juli stond in au- 3 procent van de be volking ingeschreven oos. In augustus 2001 8 procent, zo blijkt uit n de EU. Ook in de ge- opese Unie was de iheid stabiel op 7,7 vergeleken met 7,3 in augustus 2001. org (2,5 procent) en ld (2,8 procent in juli) i voor de laagste cijfers. co verkoopt dochter em - De Cebeco Groep nieuw een dochteron- ng van de hand ge- :beco Mechan, actief ïderlandse en Belgische >or landbouwmachi- jrkocht aan ZBG Euro- ïldrop. Bij Mechan 168 mensen. De jaar- ongeveer 85 miljoen coöperatie besloot be- iar zich te concentreren ivee en varkens. Vrij baan overnames - Nederlandse bedrij nen in de toekomst ge- jker worden overgeno- en de zin van de direc- oorstellen van EU-com- Bolkestein (interne vorden goedgekeurd, tstel van Bolkestein sn verbod in op het cer- van aandelen, waarbij houders wel dividend \naar het stemrecht be- (en stichting die be- met de directie. Op- c is dat hij een andere ning wel door de vin- het 'meervoudig stem- t vooral in Zweden po- Ier winst Chemical i - Het Amerikaanse foneem Dow Chemical 1n winstwaarschuwing Het concern verwacht rinst over het derde 1 zal uitkomen op 16 int per aandeel, onge- jn veel als in dezelfde van vorig jaar. Analis- Vall Street hadden gere- j 0,29 dollar. In juli ging lemical er nog vanuit "resultaat in het derde jjjl een stuk beter zou zijn -t jaar geleden. >0 krijk mag jen steunen - Frankrijk krijgt van de me Commissie toestem- §n de sluiting van de ei- enkoolmijnen te onder- .1 met één miljard euro. )tructureringsplan voor- let verlies van 900 banen waarna bij volledige Jvan de mijnen in 2005 is 2400 arbeidsplaatsen hen. tokyo/rtr - NTT DoCoMo boekt zijn belang in KPN Mobile volledig af. Dat heeft het Japan se mobiele telefoniebedrijf giste ren bekendgemaakt. De afwaar dering bedraagt 108 miljard yen (900 miljoen euro). Hoewel het belang in KPN Mobile tot nul wordt gereduceerd, blijft het Nederlandse concern een stra tegische partner, aldus topman Tachikawa. NTT DoCoMo waardeert ook af op zijn belangen in andere bui tenlandse ondernemingen, zo als het Amerikaanse telecom concem AT&T. De Japanners boeken in totaal 573 miljard af. N IT DoCoMo heeft in 2000 en 2001 ruim 1,8 biljoen yen gesto ken in allerlei buitenlandse min derheidsbelangen. Doel was de promotie van snel mobiel inter net. Sindsdien is het echter malaise troef in de ICT- en telecomsec- tor. Hierdoor staan de resultaten van NTT DoCoMo onder druk. De gezonde omzet van de mo biele internetservice i-mode werd in het afgelopen gebroken boekjaar bijna uitgewist door het verlies op buitenlandse deel nemingen. DoCoMo zei gisteren nog niet te weten welke invloed de afwaar deringen hebben op de resulta ten in het lopende boekjaar. In mei voorspelde het bedrijf nog een nettowinst van 511 miljard yen en een omzet van 5,37 bil joen yen. huizen/anp - Topmanagers we ten niet wat er in hun eigen be drijf gebeurt, zijn afhankelijk van derden en nemen beslissin gen op 'buikgevoel'. Dit zijn en kele conclusies uit het gisteren gepresenteerde onderzoek on der 135 Nederlandse topmana gers van bedrijven met 500 werknemers of meer. Het onderzoek werd gehouden tussen juli en september, in op dracht van softwareleverancier SAS Nederland. Meer dan de helft van de Nederlandse top managers is afhankelijk van der den bij beslissingen, maar zegt daar niet mee te zitten. Slechts 11 procent geeft aan volledig onafhankelijk te zijn. Bijna alle ondervraagden besef fen dat er meer informatie in de onderneming zit dan waar zij over beschikken. Meer dan de helft van de topmanagers zegt dan ook beslissingen te nemen zonder dat ze over voldoende informatie beschikken. Ze ver trouwen op hun 'buikgevoel'. Inzicht in de financiële boek houding is een punt waar veel topmensen ontevreden over zijn. Ruim 60 procent wil vaker inzicht in de boeken. Momen teel heeft 46 procent van de top managers tweewekelijks of min der vaak inzicht in de eigen fi nanciën. De topmanagers houden erg van lange termijn voorspellin gen. Tweederde van de respon denten zegt minimaal een jaar vooruit te willen kijken. Van de topmensen in de industriële sector en de overheid wil 60 procent het liefst twee jaar voor uit voorspellingen kunnen doen. Nu wordt te vaak een rapporta ge van het recente verleden ge geven, in plaats van een voor spelling over de toekomst, aldus de topmanagers. oen haac/anp - Het verlaagde BTW-tarief bij onder meer kap pers en fietsenmakers leidt vooralsnog niet tot extra werk gelegenheid. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leidse bu reau Research voor Beleid naar het effect van de maatregel in de vijf branches waar in 2000 het verlaagde BTW-tarief van 6 pro cent in plaats van dat van 19 procent is ingevoerd. In de fietsenherstel-, kappers- en schoenherstelbranche is het aantal werknemers niet aan toonbaar gestegen. Voor de schilders-, stukadoors- en kle- dingherstelbranche stellen de onderzoekers dat moeilijk vast te stellen is of de maatregel ef fect heeft gehad doordat gege vens ontbreken. Staatssecretaris Van Eijck (Financiën) heeft het onderzoek gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. Oorspronkelijk zou eind dit jaar een driejarige proefperiode met een verlaagd tarief aflopen. Eu rocommissaris Bolkestein heeft onlangs de EU-ministers van fi nanciën gevraagd in te stem men met een verlenging van een jaar om meer tijd te krijgen om algemene BTW-regels op te stel len. In 1997 besloten negen EU-lid- staten, waaronder Nederland, tot de proef met verlaging van de BTW voor diensten waarvoor relatief veel handwerk nodig is. Dat gebeurde op initiatief van toenmalig PvdA-europarlemen- tariër Van Velzen, in de hoop daarmee de werkgelegenheid in Europa aan te zwengelen. DNB vindt groeiraming achterhaald Amsterdam/anp - De Nederlandsche Bank (DNB) vindt haar eigen groeiraming over het hele jaar van 0,7 procent achterhaald. Dat zei een woordvoerder van DNB gisteren in een reactie op de neer waartse bijstelling van het groeicijfer door het CBS. DNB heeft nog geen nieuwe raming over de economische groei gemaakt. DNB heeft dit jaar al eens eerder de eigen groeiraming bijgesteld, van 0,8 naar 0,7 procent. Veel forensen in Londen gingen gisteren door de staking bij de metro noodgedwongen te voet naar hun werk. Foto: AFP/Odd Andersen brussel/anp - De Britse regering mag de komende der tig jaar 42 miljard euro steken in de renovatie van de Londense ondergrondse. Daartoe heeft de Europese Commissie gisteren besloten, op dezelfde dag dat de Londense metro voor de tweede keer in een week tijd plat lag wegens een loonconflict. De metro vervoert dagelijks drie miljoen mensen. Er ontstond dan ook een chaos als gevolg van de staking. Bij de meeste bushaltes stonden lange rijen en de politie zette extra agenten in om de orde te bewaren en te ver hinderen dat mensen voordrongen. Veel mensen beslo ten naar hun werk te lopen. Het metropersoneel eist meer loonsverhoging dan de 3 procent die het metrobe- drijf heeft geboden. Vakbondsleiders hebben met nog meer 24-uursstakingen gedreigd, als het niet tot een vergelijk komt. Ondernemersvereniging London First meent dat de staking de Londense economie 60 miljoen pond (ruim 95 miljoen euro) kost. De dringend noodzakelijke investering in London Un derground Limited bestaat uit de opzet van drie parti culiere firma's, zogeheten infraco's, die het metronet werk zullen beheren en vernieuwen. Deze infraco's slui ten contracten met London Underground, dat zelf het dagelijks vervoer blijft verzorgen, voor vier termijnen van 7,5 jaar voor gebruik van vernieuwde infrastructuur en stations. Onder de overeengekomen voorwaarden is volgens Eu ropees commissaris De Palacio (transport) geen sprake van ongeoorloofde staatssteun als de regering-Blair 42 miljard euro ter beschikking stelt voor het betalen van de infraco's. Blair zelf wilde per se een publiek-privaat partnerschap tot stand brengen voor renovatie van de zwaar verou derde infrastructuur van de metro. Hij vocht daarvoor een lang en bitter conflict uit met zijn voormalige partij genoot en nu onafhankelijke burgemeester van Londen Livingstone, die alleen staatsgeld wilde gebruiken voor de Underground. den haag/anp - Minister Remkes (binnen landse zaken) houdt keihard vast aan zijn eis dat de lonen van 120.000 rijksambtera- ren volgend jaar niet meer dan 2,5 procent mogen stijgen. Dat heeft hij gisteren bij het begin van de CAO-onderhandelingen gezegd. De nieuwe CAO, die 1 december moet ingaan, is door de regering als voorbeeld gesteld voor de matiging van alle lonen volgend jaar. Beperking van de loonkos ten moet Nederland concurrerender ma ken. „Een van de kernpunten waarom het in ons land niet goed gaat, is dat we onszelf met hoge lonen uit de markt heb ben geprijsd", verklaarde Remkes. De minister bood de vakbondsonder handelaars 2,5 procent loonsverhoging voor 13 maanden. Tegelijk wil hij de toe slag voor zware functies, zoals cipiers, af schaffen. Wie langer dan vier weken niet werkt, verliest tevens zijn toeslag voor onregelmatig werk Wat Remkes betreft kunnen sommige rijksambtenaren voortaan een bonus krijgen als ze een bepaalde tijd niet ziek zijn geweest. Dat moet het ziekteverzuim drukken. „Er zijn rijksonderdelen waar het ziekteverzuim buitensporig hoog is, zoals bij gevangenissen", aldus de minis ter. De vakbonden reageerden ontstemd op de voorstellen. „We hebben met een dic taat te maken in plaats van onderhande lingen. Dit is minachting voor ambtena ren", aldus onderhandelaarster Merlijn van de FNV-bond Abvakabo. „Remkes zet de airco op tien, zo kil is het klimaat. Als we niet meer ruimte krijgen, moeten we ons afvragen of we wel moeten blij ven praten". De Abvakabo en CNV Publieke Zaak ei sen 3,5 procent meer loon over een pe riode van een jaar. Kleinere bonden willen meer: het Ambte- narencentrum eist 4,5 procent. De CM- HF heeft verschillende looneisen, oplo pend tot 6,5 procent over 16 maanden voor de allerhoogste ambtenaren. „We moeten het precieze voorstel van Remkes nog bestuderen, maar het verschil tussen het bod en onze eis is wel erg groot.", al dus onderhandelaar Van Kruining van Minister Remkes van binnenlandse zaken(rechts) in gesprek met vakbondsvertegen woordigers in het Haagse Centrum voor Arbeidsverhoudingen. Foto: ANP/Govert Coebergh CMHF. „Dit zet topmabtenaren verder op afstand met het bedrijfsleven." Minister Remkes zegt dat de overheid wel degelijk een aantrekkelijke werkgever blijft. Het loon is volgens hem niet de be langrijkste reden om voor een baan bij de overheid te kiezen. Van een algehele va caturestop is ook geen sprake, aldus Remkes. Op 9 oktober worden de onder handelingen voortgezet. door Arthur't Hart De Rode Draad wil van prostitutie een 'normaal' beroep maken, met looneisen en CAO's. Foto: ANP/Raymond Rutting denhaag/gpd - De vakbonden verwachten in de loop van vol gend jaar een nieuwe reorgani satieronde bij het automatise ringsbedrijf PinkRoccade. Het zou de derde keer in korte tijd zijn dat PinkRoccade een flink aantal arbeidsplaatsen afstoot. „Maar of het nu om 100, 200, 300 of meer arbeidsplaatsen gaat, daar heb ik nog geen idee van", zegt Jan-Paul Veenhuizen, bestuurder van FNV Bondgeno ten. Begin dit jaar werden al 400 ba nen geschrapt, en begin deze maand nog eens 342. Oorzaak van de malaise bij PinkRoccade is de sterk teruggevallen ICT- markt waardoor er nogal wat leegloop onder het personeel is ontstaan. Veel werknemers voor wie op dit moment geen werk is, de zogenoemde 'bankzitters', hebben inmiddels een individu ele vertrekregeling aangeboden gekregen. Volgens Veenhuizen is een nieu we reorganisatie er een waarbij een verdere concentratie van operationele eenheden moet worden bewerkstelligt. PinkRoc cade is al begonnen zijn vijftien werkmaatschappijen terug te brengen tot niet meer dan zes. „Wij voorzien bijvoorbeeld dat de verschillende computercen tra worden samengevoegd". Hij wijst er op dat de bonden niet voor niets recentelijk met PinkRoccade zijn overeengeko men dat er een sociaal plan wordt opgesteld. „De huidige inkrimping van het aantal ar beidsplaatsen vindt nog plaats via individuele vertrekregelin- gen, maar bij de nieuwe ronde zullen grote aantallen perso neelsleden worden betrokken, al was het maar omdat hun werk plek naar een andere stad ver huist". Paul van Doom, analist van Dexia Bank, is minder stellig dan Veenhuizen van FNV Bond genoten. „Ik denk niet dat PinkRoccade nu al weer plan nen heeft voor een grootscheep se reorganisatie. Ze hebben zelf alleen melding gemaakt van kleinere aanpassingen in het ka der van de lopende reorganisa tie." Aan de andere kant erkent hij de automatiseringsmarkt niet meewerkt. Herstel lijkt nog niet in zicht; eerder is er sprake van verslechteringen. Als de markt duidelijk verder verslechtert, dan ziet hij bij PinkRoccade wel weer een nieuwe saneringsgolf. „Op 7 november publiceert PinkRoccade de resultaten over het derde kwartaal. Dan krijgen we wellicht wat meer zicht op wat er nog bij het bedrijf te ge beuren staat". Amsterdam - Gemakkelijk wordt het riiet voor de nieuwe vakbond die Nederland sinds dinsdag rijk is. Want Vakwerk/De Rode Draad, bond voor prostituees, zet zich in voor 'een moeilijke doelgroep', zegt woordvoerster Muriël Koe- voets met gevoel voor understa tement. Vakwerk is voortgekomen uit De Rode Draad, de Amsterdamse belangenstichting voor prostitu ees (m/v) die sinds 1985 bestaat. Dinsdagavond - niet toevallig precies twee jaar na de ophef fing van het bordeelverbod - presenteerde de nieuwe bond zich in De Melkweg in Amster dam: een uitbundig feest met veel muziek. „We wilden het vak op een posi tieve manier over het voetlicht brengen", zegt Muriël Koevoets. En niet te vergeten: geld inza melen voor de bond, want die heeft nog maar een handvol le den en dus nauwelijks financiële middelen. Dick Hamaker van FNV Bond genoten hielp de kersverse be stuursleden bij het opzetten van hun bond en bracht ze de be ginselen van het vakbondswerk bij. Hamaker kreeg daarvoor gis teravond de 'Rode Draad- Award' uitgereikt, de prijs voor mensen die zich hebben ingezet voor het belang van de prostitu ee. Vakwerk heeft nu een sa menwerkingsovereenkomst met de FNV en wordt daar over een paar jaar volwaardig onderdeel van, hoopt Muriël Koevoets. De bond wil van prostitutie een zo 'normaal' mogelijk beroep maken. En daarbij horen óók het stellen van looneisen en het afsluiten van CAO's met de sekswerkgevers. „Daar gaan we in de toekomst zeker naar kij ken. Maar nu is het daarvoor nog wat te pril", zegt Koevoets. Iets anders gaat voor de 'ver houdingen op de werkvloer', want die zijn in de seksuele dienstverlening allesbehalve ideaal. „In naam zijn de vrou wen nu vaak zelfstandig, maar in de praktijk bepaalt de exploi tant nog altijd wanneer er ge werkt moet worden. Hij houdt niet zelden tweederde van de verdiensten in en verbiedt de vrouwen ander werk aan te ne men. Dat verhoudt zich niet met de status van zelfstandige." En hoe bereik je dat hoeren in loondienst daadwerkelijk de rechten krijgen die bij een dienstbetrekking horen, bijvoor beeld uitkering van ziekengeld? Wat accepteert de fiscus als af trekbare beroepskosten? Kun je afdwingen dat gemeentesubsi dies voor startende onderne mers ook van toepassing zijn op prostituees die voor zichzelf be ginnen? Om maar te zwijgen over de vrouwen die uitgebui^n geïnti mideerd worden, illegte bui tenlandse hoeren die aan de vrouwenhandelmaffia zijn over geleverd of de uitzichtloze situa tie van heroïnehoeren. Koe voets: „Er zijn heel veel misstan den. Een van de manieren is: sekswerkers goed voorlichten over hun rechten. Die bewust wording moet nog op gang ko men en daar kunnen wij bij hel pen." „Onze doelgroep is moeilijk te bereiken erkent Muriël Koe voets. „Ze hebben angst zich er gens te registreren, vragen zich af of ze dan belasting moeten gaan betalen of vrezen het stig ma. Jongeren kijken er vaak op een andere, zakelijker manier tegenaan."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7