Malariamug heeft geheim prijsgegeven UITVERKOOP Floriade BINNENLAND Problemen in LPF rotten door tot in kabinet Brugman De spaarwinst rijst de pan uit Weisglas: Ruzie in LPF schaadt aanzien Kamer Niet op de stoelen staan Claus wint op alle fronten van Privé Prins Claus Mogelijk doorbraak voor vaccin SPECTACULAIRE ■SHOWROOMUITVERKOOP IN ZOETERWOUDE! 'Visumplicht Oost-Europeanen terug' Herfstkleuren op de Floriade ;ale handel ^dsremmers AC - De Inspectie voor jondheidszorg heeft een handel in aidsremmers Het gaat om aidsrem- Jie in Europa zijn gefabri- Boor GlaxoSmithKline en len sterk verlaagde prijs ■rika zijn uitgevoerd. De lremmers zijn onder- L illegaal teruggesluisd en jerland en Duitsland te- ivone prijs weer afgezet. Iland gaat het om ruim ikjes Combivir en Epivir. wil niet in "*ame voor LN ;rsp«UM - Popgroep Blof wil achtit Leefbaar Nederland rig adje Mooie Dag gebruikt :rdee LN-uitzending in het utervan de zendtijd voor poli- nneiartijen. Tot nu toe was de rdedc van de Zeeuwse groep krahaal te horen in een uit- „Mag van Leefbaar Neder- ;t sp/olgens Blof -manager in ter Meijden heeft de partij ng kid nooit om toestemming igd. Blof zou die ook niet in verleend omdat de met geen enkele politieke |n verband wil worden :ht. fikeroperatie nen 3 weken' ht - Patiënten met kanker jn in de regel binnen drie i na vaststelling van de ose kunnen worden ge- erd. Als bij de planning al dat dit niet lukt, moet de Irect overleggen met de k. vait over alternatieven zoals )renperatie elders om de tu- ezels verwijderen. Dat vindt 'woderlandse Federatie van waarpatiëntenverenigingen vare, waarbij 24 organisaties venangesloten. De koepel wil an kken gaan maken met de :e valisten en de zorgverzeke- Dver de maximale wacht- Free. len) ;tin komt op "november i zie oor aac - De president van de p h6che Federatie, Vladimir ien,i, brengt op 13 en 14 no- beder een staatsbezoek aan eerland. Dit heeft de Rijks- ilierchtingsdienst gisteren be- leesjemaakt. De president en :en chtgenote worden in Ne- in ad ontvangen door konin- irzefeatrix, die Poetin vorig jaar anddigde toen zij op staatsbe sten Rusland was. Verder iet! onder meer een gesprek en, iremier Balkenende en een en toeting met de voorzitters n zie Eerste en Tweede Kamer t programma. nu ,'^ïgel in bestuur khting Fortuyn at itRDAM - Hans Wiegel, Wil ht da en Roel in 't Veld zijn geoekende politici die zich nieinzetten voor de stichting en rortuyn Foundation.Wie- an bormalig WD-partijleider, leent plaats in het bestuur. Al le hefvoormalig CDA-minister) ginj 't Veld (ex-staatssecretaris lurte PvdA) nemen zitting in ijn lad van toezicht. De foun- n zet zich in voor behoud on het materiële en immate- ets erfgoed van de in mei ver- t zicde Rotterdamse politicus, nen ^stelten wil wel djvendle cellen ara' aariRDAM - Een drijvende ge- ichenis kan volgens burge- ter en wethouders van ek rrdam een oplossing zijn ismhet tekort aan cellen. Bur- ttenester Opstelten heeft dat ;ratren geschreven in een brief Ise ninister Donner (justitie), ierlrijvend cellenblok kan n de 180 en 230 gedeti- len herbergen. Het schip is eter lang, 22 meter breed meter hoog is. „Het vin fan een ligplaats moet in ngeving van Rotterdam il te moeilijk zijn", houdt elten de minister voor. DONDERDAG 3 OKTOBER 2002 door Koos van Wees den haag - Het ergert Gerrit Zalm, par tijleider van de WD, dat minister van economische zaken Heinsbroek onlangs voortijdig een vergadering in Brussel verliet vanwege de partij problemen van de LPF. Van Zalm mag de LPF de ene crisis na de andere beleven, als het landsbestuur maar ongestoord door kan gaan. „Zolang de LPF zich houdt aan de regeerafspraken, zie ik geen probleem", zei Zalm gisteren. Maar Zalm erkende ook dat de proble men wel degelijk kunnen doordringen tot in het kabinet zelf. Als de onenigheid tussen de ministers Heinsbroek en Bomhoff oploopt bijvoorbeeld, over wie de post van vice-premier mag vervullen. Heinsbroek, plotsklaps in beeld als poli tiek leider, denkt dat hij die post alleen kan aanvaarden als hij ook in het kabi net de eerste LPF-viool mag spelen. Bomhoff moet dan zijn vice-premier- schap inleveren, maar voelt daar hele maal niets voor. Het is maar één voorbeeld van de invloed van de crisis op de onderlinge verhou dingen bij de LPF. Twee kabinetsleden van dezelfde partij die elkaar het vice- premierschap betwisten, slechter voor de toch al verziekte sfeer binnen de partij kan het haast niet. Slechte onderlinge verhoudingen gelden als een van de grootste gevaren voor het voortbestaan van een kabinet. Politieke problemen vormen vaak de aanleiding, maar de onderlinge verhoudingen zijn meestal de druppel. En juist aan die ver houdingen schort het binnen de LPF-ge- lederen.Als je denkt dat het weer rustig wordt is de volgende rel alweer aan de orde", zei Zalm. En over zijn LPF-colle- ga's: „Ik spreek ze weinig, want ze heb ben het te druk met ruzie maken." Wijnschenk, Maas, Heinsbroek, Bom hoff, Hoogendijk, De Jong, het wemelt in de LPF van eigenzinnige persoonlijkhe den die meer ruimte voor zich opeisen dan de ander toestaat. Vrijwel alle hoofd rolspelers in de crisis van de laatste da gen betwisten eikaars legitimiteit: waar nemend partijvoorzitter Maas moet zijn mond houden omdat niemand hem heeft verkozen, en om dezelfde reden kan Heinsbroek geen politiek leider zijn. De Jong beschuldigt Wijnschenk van on democratisch handelen omdat hij een bestuur om zich heeft verzameld dat de meerderheid in de fractie heeft. De kiezers hebben zich, moe van alle ru zies, massaal afgekeerd van de partij. De ze week bleek dat van de 26 zetels die de Fortuynisten bij de verkiezingen binnen haalden, er op dit moment nog maar ze ven over zijn. Zodat de coalitie bij verkie zingen nu niet meer over de meerderheid beschikt waarop ,ze bij de formatie was gebaseerd. Nou is dat laatste geen zeldzaamheid. Opiniepeilingen zijn momentopnamen, en zeker aan het begin van de rit van een nieuw kabinet niet iets om snel zenuw achtig van te worden. Niets is zo be weeglijk als de mening van de kiezer. Maar dat wordt anders als dat zich mas saal afwenden van de LPF zijn oorzaak vindt in wat inmiddels een structureel probleem lijkt: de onmogelijkheid van het LPF-kader tot interne samenwer king. Dan verliest een partij niet alleen het vertrouwen van de burger, maar ook van de andere partijen die in de regering zitten. En dan rest aan het kabinet wei nig anders dan te vertrekken. WD-leider Zalm zei gisteren dat maar één moment de legitimiteit van een ka binet bepaalt, en dat zijn de verkiezin gen. En zolang de LPF blijft doen wat in het regeerakkoord is afgesproken, is het wat hem betreft wel goed. Het is een wel heel beperkte visie op de huidige proble men. Want als een LPF in de problemen rare bokkensprongen gaat maken en het regeren onmogelijk maakt, schaadt dat ook regeringspartijen WD en CDA. den haag/gpd - Onderling delen LPF-Kamerleden verbale opta- ters uit: 'droplul', 'meelopers', 'dom wijf. LPF'er Alblas maakte het deze week nog bonter: hij gaf een persfotograaf een kaak slag en vernielde apparatuur. Een verbijsterde Tweede-Ka mervoorzitter Weisglas liet Al blas uit een fractievergadering halen om hem terecht te wijzen. De ruzies in de LPF stemmen Weisglas droevig, zei hij giste ren. Hij acht het aanzien van het parlement hierdoor geschaad. „Mensen hebben op televisie steeds ruzies gezien. Ze hebben LPF-Kamerleden woorden ho ren gebruiken die ze niet zou den moeten bezigen. Mensen moeten met belangstelling en respect naar ons luisteren." Toch hadden voorgangers van Weisglas in een grijs verleden soms nog meer te stellen met Kamerleden. De politie heeft er zelfs een keer aan te pas moeten komen. Agenten verwijderden CPN-Kamerlid en oud-verzets man Gerben Wagenaar op 1 maart 1950 uit de zaal bij de stemmingen over een Nato-ver- drag. De kaakslag die Alblas deze week uitdeelde, was niet de eer ste klap die viel in het Kamerge bouw. Op 1 maart 1939 vocht NSB'er Rost van Tonningen in de vergaderzaal met het RKSP- Kamerlid De Ruyter. Rost van Tonningen was boos dat hij niet mocht interpelleren van de voorzitter en dat ontaardde in een vechtpartij. Amersfoort - Vol enthousiasme staan hon derden verpleegkundigen te wachten voor de Amersfoortse bioscoop Grand Theater. Daar konden zij gisteren gratis een voorstelling bij wonen van de film 'Ja zuster, Nee zuster*, al leen toegankelijk in verplegerskleding. Colle ga Klivia vond het waarschijnlijk niet goed dat ze daarbij enthousiast op de stoelen gin gen staan. Foto: ANP/Vincent Boom (advertentie) 25% extra korting op Tefal pannen Wilt u ook sparen voor een toprendement? Dat kan, bij de Keurslager! Want t/m 7 december ontvangt u 25% extra korting op diverse Tefal pannen en 5 spaarpunten gratis bij aankoop van het Keurslagerkoopje. Loop daarom binnen bij de Keurslagen Vraag dan meteen naar de cadeaugids en de actievoorwaarden. Voor nog meer renderende tips: www.keurslager.nl Rechter spreekt van inbreuk op persoonlijke levensfeer den haag/gpd - Het weekblad Privé heeft afgelopen voorjaar onrechtmatig gehandeld jegens prins Claus met een publicatie over diens vermeende 'vlucht' naar een sterfkliniek in Duits land. Dat oordeelde de recht bank in Amsterdam gisteren in een bodemprocedure die de 76- jarige prins tegen het blad had aangespannen. Claus is op alle fronten in het gelijk gesteld. Privé moet nu een schadevergoeding en de proces kosten betalen. Op verzoek van de prins heeft de rechtbank geen bedrag vastgesteld: de ad vocaten van beide partijen gaan dat onderling afhandelen. „De prins heeft hiervoor gekozen omdat het noemen van bedra gen in het openbaar de aan dacht afleidt van de zaak zelf. En het gaat de prins om de zaak", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Het geld gaat naar een nog on bekend goed doel. Het gewraakte artikel werd eind mei geplaatst; Qaus was na een maandenlang verblijf net ont slagen uit het ziekenhuis. Vol gens het blad had de prins zijn 'laatste krachten' gebruikt om te 'vluchten' naar een kliniek voor terminale patiënten in het Duit se Chiemsee. Zijn besluit om in zijn vaderland te sterven was in familiekring 'met ontsteltenis' ontvangen. In werkelijkheid be vond de echtgenoot van konin gin Beatrix zich gewoon in pa leis Huis ten Bosch. Ondanks een uitgebreid excuus in het volgende nummer van Privé zette de gekwetste Claus een bodemprocedure in gang. Hij wilde voor eens en voor al tijd een principiële uitspraak. Die heeft hij gisteren gekregen. Volgens de rechtbank is het arti kel 'niet alleen feitelijk onjuist en misleidend, maar maakt het bovendien inbreuk op de per soonlijke levenssfeer van de prins'. „In het artikel wordt im mers de suggestie gewekt dat de prins zich in een terminale fase zou hebben afgewend van zijn echtgenote, van zijn gezin en van de Nederlandse samenle ving", aldus rechter Tonkens. Dat was voor een familieman als Claus een enorme belediging. Het hof heeft volgens de RVD 'met instemming' kennis geno men van de uitspraak van de rechter. Volgens een woordvoer der kan de uitspraak 'niet onbe langrijke' jurisprudentie opleve ren. „Vooral omdat onmisken baar helder is gemaakt dat er sprake is van inbreuk op de per soonlijke levenssfeer van de prins. Met feitelijke onjuisthe den en misleidingen hebben we nou eenmaal veel te maken, maar hier wordt duidelijk een grens aangegeven." Het is niet de eerste keer dat prins Claus een schadevergoe ding krijgt toegewezen. In 1995 kreeg hij naar aanleiding van een kort geding dat hij tegen Story had aangespannen 25.000 gulden. Het blad had ten on rechte gepubliceerd dat de va der van Qaus zelfmoord had ge pleegd. Dat bedrag ging toen naar het Rode Kruis. COMMENTAAR Prins Claus heeft een grote hekel aan de roddelpers. Hij heeft daar bij gelegenheid duidelijk ruchtbaarheid aan gegeven. De wereld van roddel en sensatie staats haaks op zijn serieuze en beschaafde levenshouding. Maar gevangen in een gouden kooi moet de prins-gemaal zich met andere leden van de ko ninklijke familie laten welgevallen dat 'de bladen' veel sugge reren en ook veel verzinnen. Anders dan de andere leden van de koninklijke familie heeft Qaus een aanvallende houding aangenomen tegen de rod delbladen. Vileine leugens en lasterlijke beschuldigingen laat hij niet passeren. Verschillende malen spande hij rechtszaken aan tegen botte publicaties, die de bladen uiteindelijk ook moesten rectificeren. Inmiddels is de prins-gemaal een stap verder gegaan. Hij nam geen genoegen met de rectificatie die het weekblad Privé eerder onder druk van een rechtszaak publiceerde. Het rod delblad schreef in mei van dit jaar dat de zieke prins Qaus was gevlucht naar Duitsland om in een kliniek voor terminale patiënten te sterven, terwijl de prins in die tijd steeds thuis was geweest. In de afgedwongen rectificatie erkende Privé la ter dat het artikel volkomen onjuist was, maar daarmee was voor Claus de kous niet af. Hij schakelde de rechter in, die gisteren oordeelde dat Privé onrechtmatig heeft gehandeld en Claus een schadevergoeding moet betalen. Het is goed dat de prins-gemaal hier heeft doorgezet. Alleen een financiële sanctie kan roddelbladen voorzichtiger maken tegenover het koninklijk huis. Voor Qaus en voor andere le den van de koninklijke familie betekent dat nog niet dat 'de bladen' hun prooi geheel en al zullen loslaten. De roddelbla den vervullen nu eenmaal een onmisbare rol voor een groot publiek dat de koninklijke familie op één rij zet met televisie- sterren en populaire politici. Soms wil het volk ze knuffelen en soms wil het volk met ze afrekenen. Het is goed dat prins Qaus de uitwassen van de roddelpers aanpakt. En het is nog beter dat de rechter hem hierin gelijk heeft gegeven. numegen/anp-afp-dpa - Een groep internationale wetenschap pers zegt een mogelijke door braak te hebben bereikt in de be strijding van malaria. Het is de on derzoekers na zes jaar gelukt de genetische samenstelling van de malariamug en van de ziektever wekkende parasiet die deze insec ten verspreiden in kaart te bren gen. De resultaten van het malariaon- derzoek zijn gepubliceerd in de wetenschappelijke tijdschriften Science en Nature. De uitkomsten zouden in de toe komst kunnen leiden tot nieuwe medicijnen en een vaccin. Meer dan een miljoen mensen sterft jaarlijks aan de gevolgen van ma laria. De grootste problemen doen zich voor ten zuiden van de Sahara. Zeker driehonderd mil joen mensen lopen elk jaar ma laria op, vaak met chronische klachten als gevolg. Er is nu geen medicijn of vaccin beschikbaar. De economische kosten van ma laria belopen in Afrika alleen al 12 miljard dollar. De onderzoe kers onderstrepen in hun studies dat er op korte termijn geen me dicijn of vaccin zal zijn. De Katholieke Universiteit Nij megen en het Universitair me disch Centrum St. Radboud heb ben een belangrijke rol gespeeld in het onderzoek. Vooral wat be treft informatie over de eiwitten van de parasiet. Een van de onderzoekers is de Nederlandse moleculair bioloog prof. H. Stunnenberg. „Het on derzoek is nog niet afgerond, maar we hopen binnen twee jaar te kunnen beginnen met testen op mensen. Dan begint het grote werk eigenlijk pas echt. Die test periode duurt zo'n acht tot tien jaar." Volgens Stunnenberg is het moeilijk geld los te krijgen voor het onderzoek. ..Malaria is een derdewereldziekte. Maar met de ze doorbraak hopen we op fi nanciering vanuit Europees ver band en van de Wereldbank. Het gaat hier om de grootste infectie ziekte ter wereld." (advertenties) rugzakken, GoreTex jacks, fleece, tenten, slaapzakken, accessoires, winterkleding, berg-wandelschoenen, bergsport- en kampeermateriaal. Tenson, Columbia, The North Face, Lowe Alpine, Hanwag enz. tt ZWERFSPORT IHtrTlilVriTS.Tl w Ovtdoor Innov/a+orC WWW.beVer.nl Lolden Nieuwe Rijn 45 [donderdag koopavond] bezr- grij zt/L (advertentie) '.vee alv\ n q 5 h Is 'OOt o et gen Profiteer nu van ongekend voordeel bij Brugman /^iukens Badkamers.Want alléén deze week organiseren '!ea wii een u"verk°°P van showroomkeukens én 7 showroombadkamers met kortingen tot wel 2 ui 70%. Er zijn zelfs enkele modellen die tegen elk aannemelijk bod weg mogen. ^|)e reden dat we deze uitverkoop houden is omdat we ,èn$an verbouwen. Deze unieke aanbieding geldt alleen irk\ voor particulieren. Dus kom snel naar Brugman in Zoeterwoude, want op=op en weg=weg! KEUKENS. BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 Telefoon 071-5892086 Pleidooi Zalm na overhaast afschaffen den haag/anp - De visumplicht voor bepaalde Oost-Europese landen moet terugkomen. Het af schaffen ervan voor mensen uit landen zoals Roe menië en Bulgarije is 'overhaast' gebeurd. Gevolg is dat 'criminelen en prostituees zich een weg naar Nederland banen' en dat velen van hen hier zonder vergunning werken. Dit schrijft WD-frac- tievoorzitter Zalm in een ingezonden brief in NRC Handelsblad van gisteren. De visumplicht voor een aantal Oost-Europese landen is recent afgeschaft omdat deze landen zich bij de Europese Unie zullen aansluiten. Dat hoort bij Europese afspraken hierover. Het is de vraag of Nederland die afspraak kan terugdraaien. De recente 'schoonmaakacties' van de politie in Den Haag en Amsterdam om illegalen op te pak ken, zijn wat Zalm betreft goed bedoeld maar 'be trekkelijk zinloos'. Die zouden eigenlijk niet meer hoeven voorkomen. Mensen die Nederland een maal zijn uitgezet, moeten tot ongewenste vreem deling worden verklaard. Overigens speelt ook mi nister Nawijn (vreemdelingenzaken en integratie) met deze gedachte. Verder voelt de WD-leider er voor een aparte, professionele organisatie in te stellen die zich uit sluitend gaat bezighouden met het uitzetten van illegalen. Volgens de woordvoerder van Europees commis saris Vïtorino (asiel en justitie) bestaat in principe de mogelijkheid weer visa in te voeren voor lan den die nu niet meer onder een visumverplichting vallen, „of ze nu kandidaat-lidstaat zijn van de Europese Unie of niet." Bestaande lidstaten moeten dan met gegevens aantonen dat grote groepen burgers uit een be paald land grote overlast veroorzaken. De Europe se Commissie onderzoekt die gegevens dan 'op kwalitatieve en kwantitatieve gronden'. Zo'n pro cedure hoeft in de praktijk niet langer dan twee maanden te duren. Daarna kunnen de EU-minis- ters van justitie èn binnenlandse zaken gezamen lijk besluiten weer visa in te voeren voor een be paald land. Zo'n visumverplichting zou dan wel voor de hele EU gelden. Een visumplicht invoeren per lidstaat is niet mogelijk. 2UU2 Met wisselende binnententoonstellingen: Orchideeën (29 sept t/m 10 okt) - Najaarstuinen (11 okt t/m 20 okt) Herfsttentoonsteiling (1; okt t/m 20 okt) Ve'°£e www.floriade.com Rabobank Bij uw bezoek aan de Floriade de vierde toegangskaart gratis! Tegen inlevering van deze bon bij de kassa's van de Floriade, krijgt u bij aankoop van drie toegangskaarten voor volwassenen (a 17,00 Euro) de vierde toegangskaart gratis. Deze actie geldt niet in combinatie met andere acties. Niet inwisselbaar tegen contanten. Deze actie is getdig tot en met zo oktober aooa.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3