'De moord op mijn lichaam' GESPREK VAN DE DAG Met 'Mindsurfer' ontspannen in de virtuele wereld nk mei Papieren formaliteit staat levensreddende operatie in de weg Het kwijnende ikeagevoel It DAG 3 OKTOBER MENSELIJK De Britse popzanger ROBBIE WILLIAMS heeft een contract van 125 MILJOEN EURO gesloten met platenmaatschappij EMI. Dit meldt de Britse krant The Sun Alleen Michael Jackson heeft ooit betere zaken ge daan. Die sleepte in 1991 bijna 1 miljard euro in de wacht voor een contract met Sony Records. Williams stond al on der contract bij EMI, maar dat liep af. Het megabod was nodig om de voormalige Take That-zanger vastte houden. Pla tenmaatschappij So ny had Williams graag willen contracteren na afloop van zijn verbintenis met EMI. De 28-jarige Williams, die alom wordt gepre zen voor zijn album met songs van Frank Sinatra, kon we gens zijn grote succes eisen stellen. Hij zou voor de 125 miljoen euro vier albums willen maken. Verder moet EMI hem in de Verenigde Staten tot megaster maken. Boven dien wil hij dat de maatschappij hem ook via internet en dvd op de kaart zet. Foto: AP Prins WILLEM-ALEXAN- DER en prinses MAXIMA brengen van 21 tot en met 23 oktober een werkbe zoek aan TURKIJE. Het 0aar bezoekt Istanbul en de omgeving van de stad Kayseri, in centraal Tur kije, van waaruit veel Tur ken naar Nederland zijn geëmigreerd. De reis werd in juni op het laatste nip pertje uitgesteld, omdat de Turkse autoriteiten de moordenaar van een Ne derlandse vrouw, Marijke van Dijk, hadden vrijgela ten. Inmiddels zit deze weer achter de tralies. In Istanbul verricht het paar de officiële opening van het gerestaureerde Palais de Hollande, het onderko men van het Nederlandse consulaat-generaal en de consul-generaal. Ook be zoeken de prins en prinses de Blauwe Moskee, de Aya Sofia en het Topkapi pa leis. In centraal Turkije praat het paar over immi gratie met familieleden van naar Nederland geëmi greerde Turken, remigran ten uit Nederland en loka le autoriteiten. Het Vaticaan heeft gisteren be vestigd dat wijlen MOEDER TE RESA bij leven een wonder heeft verricht. Kerkelijke functionaris sen hebben dit bekendgemaakt. De bevestiging betekent dat Moeder Teresa, die in 1997 op 87-jarige leeftijd stierf, waar schijnlijk in aanmerking komt voor ZALIGVERKLARING, een ceremonie die de weg effent .voor heiligverklaring. De Congregatie voor de Gronden van Heiligen, die het proces voor heiligverkla ring begeleidt, gaf haar goedkeu ring aan berichten dat een India se vrouw door tussenkomst van Moeder Teresa van een maagtu mor is genezen. Paus Johannes Paulus II moet nu nog toestem minggeven. Foto: Reuters De Zweedse belasting dienst is gedupeerd door papier etende RATTEN. Een rechtbank in het Scandinavische land sprak gisteren een vrouwelijke verdachte van belasting fraude vrij wegens gebrek aan bewijs. Ze had tegen de rechter verklaard dat ratten in haar kelder de omstreden BOEKHOU DING van haar failliete res taurant hadden opgepeu zeld. De rechtbank restte uiteindelijk niets anders dan de vrouw onschuldig te verklaren. In Jinggangshan in de bergen van Jiangxi is dinsdag een marmeren zuil onthuld met GEDICHTEN van de oprich ter van de Communistische Partij in China, MAO ZE- DONG. Dat heeft het persbureau Nieuw China gisteren gemeld. De onthulling van het monument had plaats op de 53ste verjaardag van de communistische machtsover name. De zuil heeft 800.000 yuan (ruim 100.000 euro) gekost. Er staan 67 gedichten van Mao in gegraveerd. De bergen van Jiangxi zijn de bakermat van de Lange Mars, die oktober 1934 begon. Ongeveer 100.000 communis ten, militairen en burgers legden toen binnen een jaar te voet 10.000 kilometer af door de bergen van Zuid- en West-China om zich in het ontoegankelijke bergland van de noordwestelijke provincie Shaanxi te vestigen. Hoe trek je als VERKOPER van de Amsterdamse DAKLO ZENKRANT Zde aandacht? Simpel, door je te verkleden iemand die waarschijnlijk iedereen wel kent: Charlie Chaplin! Deze verkoper voor de Bijenkorf in Amsterdam hoopt op deze manier zijn kranten sneller kwijt te raken. Of zijn 'gekke' actie mede is ingegeven door de Drie Dwa ze Dagen, die vandaag in het warenhuis beginnen, is niet bekend. Foto: ANP Showbizzjournalist AL- BERT VERLINDE is gister ochtend tijdens een recht streekse uitzending op Ra dio 538 bekeurd toen hij vanuit de auto mobiel bel de met presentator Edwin Evers. Elke woensdag be spreekt Verlinde in het ochtendprogramma van de diskjockey de laatste showbizzroddels. Terwijl de verslaggever, die vanuit zijn auto belde, hoorbaar naar een parkeerplaats zocht om veilig te kunnen telefoneren, sommeerde de politie hem te stoppen. Vervolgens was live op de radio te horen hoe de twee agenten proces verbaal op maakten. „Tjonge meneer, zo'n dure auto rijden en dan kan er geen hands- free-setje vanaf?", scham perde een van de politie mannen. Nadat de RTL Boulevard-presentator op de bon was geslingerd, be tuigde hij op de radio di rect schuld. Radio 538 laat weten dat de show bizzjournalist de bekeuring niet kan declareren. Een computerspel spelen met de gemoedstoestand. Onwerke lijk? Niet langer, want nieuwe technologische ontwikkelingen zorgen ervoor dat gevoelens een computerspel sturen. Opgewon den of zenuwachtig? Dan gaat de virtuele reis door grotten en tunnels al sneller en sneller, waardoor ontspannen moeite loos gaat. En dat is het doel van het spel: leren ontspannen. Je neemt plaats in een comfor tabele ligstoel, die net als bij de tandarts langzaam achterover zakt. Zo wordt de spanning op gebouwd. Op je hoofd zitten cjrie sensoren, die in verbinding staan met de computer. De sen soren hebben dezelfde werking als een EEG-scan in het zieken huis, al je hersenactiviteiten worden gemeten. Je krijgt een driedimensionale bril op en de ligstoel schuift langzaam onder de computer, de zogeheten 'mindsurfer'. Dan begint de reis door een vir tuele wereld. Je reist door fel ge kleurde grotten en tunnels. Daar De ontspanningscomputer die analyseert hoe ontspannen iemand is. Foto's: GPD/Harmen de Jong hebben de makers een grapje van gemaakt: je volgt namelijk een zaadcel. Alleen al dat onver wachte gegeven zorgt ervoor dat de reis bliksemsnel start, je bent gespannen, je weet niet wat er gebeurt. Via de koptelefoon krijg je een instructie: ontspan je! Als dat lukt en je hersenactiyiteit af neemt, gaat de reis plotseling ook veel rustiger. Dat alles duurt nog geen tien minuten. Hoe re laxter je bent, des te langer duurt het spel. Je kunt zelfs di verse moeilijkheidsniveaus spe len. Het bedrijf The Mind Connec tion uit Maastricht demon streerde deze week het nieuwe spel op de eerste dag van de In dustriële Week 2002 in de Jaar beurs in Utrecht. Het bedrijf is vijf jaar bezig geweest met de ontwikkeling van het spel, dat de consument 500 euro aan software kost plus enkele hon derden euro's voor een spel. Je traint jezelf op de computer om te ontspannen. En dat is uniek in de wereld. „Normaal stoei je met een muis of joystick, nu met je gemoed", zegt Geert-Jan Driessen van The Mind Connec tion. Maar waarom niet gewoon een middagje televisie lajken of een weekje op het strand gaan lig gen? Dat is nog goedkoper ook. Driessen: „De nieuwe technolo gie biedt steeds meer mogelijk heden. Vroeger had je ook geen televisie of een auto om op va kantie te gaan. Je bepaalt zelf of je het spel wilt spelen." Driessen gebruikt het spel dage lijks om zich te ontspannen, dat gaat steeds beter. Hij kan niet meer zonder deze 'mentale douche'. „Een ander rookt een sigaretje, ik gebruik de virtuele wereld." Topsporters, of men sen uit zakenleven die moet spreken op een belangrijk con gres hebben baat bij het spel, meent hij. Zij leren zich te ont spannen. „Stel dat je een be langrijke penalty moet nemen terwijl het hele stadion brult; als je met het spel oefent kun je dat soort spanningen van je afeet ten." Diverse verzekeringsmaatschap pijen zijn inmiddels op de hoog te van het computerspsuM derzoek blijkt dat tachtit Lei cent van de langdurig zdje I aan stress gerelateerde e LN hebben. Het computervan i de speler te ontspanneiartij stress beter kan wordeik vai men. Psychologen krahaal i spel, zegt Driessen. „Mag va logisch, want als het sp/olg< cesvol is kost het hun ier M ze anders in rekening kid n< brengen." igd. m ve met Rudi Buis in ve pht. Deze dag hebben Jolanda en Ed Kriek uitgekozen om aan ieder een die het maar horen wil hun verhaal te vertellen. Normaal komt Jolanda pas om twee uur 's middags uit bed, omdat delen van haar lichaam zijn aangetast door de zeldzame ziekte amylo- idose. Adrenaline pompt vandaag de vitaliteit weer even terug in haar verzwakte lichaam. De 42- jarige Hoofddorpse moeder van twee kinderen is klaar voor het laatste gevecht om haar leven: de strijd tegen bureaucratie. Jolanda Kriek heeft zich in da gen niet zo fit gevoeld. Toch moet ze het gesprek meermalen onderbreken, omdat haar hart onvoldoende zuurstofrijk bloed door het lichaam pompt. Tij dens die stiltes klinkt het sonore gezoem van het voedingsinfuus. Maar vooral ook de voortduren de telefoongesprekken die echt genoot Ed voert. Samen zochten ze voor hun opzienbarende ver haal de openbaarheid. Na schokkende reacties in hun naaste omgeving is het nu de beurt aan de rest van Nederland om te zien hoe bureaucratie een mensenleven kan vernietigen, zo is hun overtuiging. Jolanda Kriek: „Ik was tot twee jaar geleden een heel gezonde sterke vrouw. Op een gegeven moment kreeg ik last van mijn nek, maar ik dacht dat hel wel over zou gaan. Toen verplaatste het zich ook naar mijn schou ders en kon ik mijn armen nog maar moeilijk bewegen. Ik kreeg steeds meer pijn in mijn han den. Aangezien mijn moeder een ziekte uit de reumatische hoek heeft, ben ik uiteindelijk toch maar eens naar een dokter gegaan. Vervolgens ben ik naar meerdere ziekenhuizen ge stuurd. Uiteindelijk is in Gro ningen de diagnose gesteld dat ik de meest ernstige vorm van amyloïdose heb. Zo ver ze we ten zijn er maar vijf mensen in Nederland die het hebben." Bij amyloïdose zorgt een gen er voor dat de lever zetmeel-achti- ge eiwitten produceert die afge zet worden in gewrichten, het zenuwstelsel en de grote orga nen als nieren, maag en hart. De ziekte veroorzaakt daar pijn en functieverlies. Jolanda: „In Groningen werd onderzocht of ik een levertrans- Jolanda Kriek met het voedingsapparaat. Foto: United Photos de Boer/Milan de Bie plantatie kon ondergaan. Om dat er inmiddels 2,5 jaar verstre ken waren, voordat de diagnose was gesteld, was mijn hart in middels ook aangetast. Daar door kwam ik niet meer in aan merking voor een levertrans plantatie. De artsen vertelden me dat ik hooguit nog anderhalf tot twee jaar te leven had. 'Maak er wat van. Ga niet te veel in de medische sector shoppen want je hebt al genoeg ziekenhuizen van binnen gezien. Geniet ervan en neem vakantie. Wij zijn hier uitgedokterd en komen niet ver der met je', kreeg ik te horen." „Ed en ik zijn vechters. We wil len alles proberen, wat er ook maar ergens in de wereld op dit gebied mogelijk is. Via het inter net zijn we uiteindelijk in het Royal Free Hospital in Londen terecht gekomen. Daar zit het National Amyloidosis Centre. Dat is wereldwijd erkend als het centrum waar de meeste exper tise over de ziekte aanwezig is. We kwamen daar bij professor Hawkins. Hij was heel verbaasd over de goede staat waarin ik verkeerde. Hij vertelde me dat hij een second opinion wilde. Ik begreep dat eerst niet. 'Nou', vertelde Hawkins, 'wij doen hier dubbele transplantaties. Hart en lever'. We keken elkaar aan en dachten: we komen hier om mijn leven hopelijk iets langer te maken. En dan heeft die arts het over een operatie waar je nog tachtig of honderd jaar mee kunt worden. Het centrum had de dubbele transplantatie al vijf keer eerder gedaan, waarbij het vier keer goed is gegaan. Het ging om mensen die allemaal boven de zestig en in een veel slechtere conditie waren. We hebben toen afgesproken in Londen te blijven zodat ik alle voorbereidende onderzoeken voor de operatie kon ondergaan. Na die onderzoeken werd dui delijk dat ik een prima kandida te voor de operatie was. We wa ren helemaal blij." „In Londen werd me verteld dat ik wel voor een E112-formulier moest zorgen. Ik zei meteen: prima, dat halen we wel op in Nederland. Ik wist helemaal niet waar ik het moest halen, dus mijn man ging eerst naar het ge meentehuis. Maar daar konden ze hem niet helpen. Toen is Ed bij de huisarts geweest, heeft het ziekenhuis gebeld en werd doorverwezen naar de ziekte kostenverzekeraar. Van de Zwol- sche Algemeene kregen we te horen dat zij de behandeling zouden vergoeden, maar ons niet aan het formulier konden helpen. Ze wilden wel een brief schnjven aan de kliniek waarin ze zich financieel borg zouden stellen. Die brief hebben we naar Londen opgestuurd met de mededeling dat ze niet bang hoefden te zijn voor het geld. Nee, ze moesten echt het El 12- formulier hebben. Het kon aan gevraagd worden bij het zieken fonds. Maar ik zit niet in het zie kenfonds. Ik dacht nog: dat komt wel in orde. We bellen ge woon het ziekenfonds en dan sturen ze het formuliertje wel op. Maar dat gebeurde dus niet. Dat was een verschrikkelijke klap. Zo heb je jaren lopen zoe- »n in ina ose 1 erd. dat irect ken naar de oorzaak vait ov te. Dan krijg je te horenpera mankeert en zie je jezels vei gaan. Dat weet je gewo<derl kom je in Engeland waarpai hoort na een loodzware, wa verder te kunnen levenange een kans hebt. En dan kken deze domper weer te valist* ken." over Het fameuze Royal Free, tal trok in het verleden i Arabieren en Aziaten di|4|| een hartoperatie wilder' gaan. Om te voorkomeijQ\ binnen EU-lidstaten zie fondsverzekerden dooraag rijke zorgtoeristen op heche de plan zouden komen,1, bi het E112-formulier beder ei Voor een operatie in eerlan land moet dit formulier chti overlegd. Voor de meestem burgers levert dat geen chtg probleem op omdat in ad 0 te landen de basisverzefeatri ingesteld. In Nederlanddigd veel mensen daar echten Ri buiten. Degenen die iet: one dan modaal verdienen, iren het echtpaar Kriek een eoeti zaak hebben, moeten zie Ee culier verzekeren. t pr Jolanda: „Maar of je nu fonds of particulier, rijkgg( bent: als je deze zeldzanO vensbedreigende ziekte; ht dan moet je naar het An sis Centre. Ik denk dat hrda Nederlander het recht da ei heeft. Ik kan nu nog geoeke worden. Zodra mijn nieinzi getast gaan worden, en fort volgende fase, dan kan ioori harttransplantatie meent pl gaan. Dat vind ik ook he(voi terige van alle vertraging 't V dag dat het langer duurte P1 als een moord op mijn lad chaam." n ze „Mijn dochter en zoon het r pen hier helemaal niets srfg van. Mijn dochter uit zicde j wel direct. Die is binnen paar jaar een heel vitale *4* kwijtgeraakt. Die vraagt af wat er eigenlijk aan d(iy( is. Mijn zoon zit op kara' praat wat minder. Maar-rdi des temeer met zijn lichenis keer." ;ter 's Avonds belt Ed Kriek rrda goed nieuws. Het Erasmhet disch Centrum in Rottenest onderzoekt of de operatien gelijk met buitenlandse <nin se, binnenkort in Nederlrijv worden uitgevoerd. n d len Jacob van der Meulen etei Het ontbrak mij aan twee kleine ta feltjes en vier stoeltjes voor onze kleinkinderen. Nergens te koop. „Bij Ikea", zei de dochter. Voor uit dan maar. Op een zater dagochtend liepen mijn man en ik om half elf de blauwgele pvestiging in onze regio bin- m nen. Een clown stond bij de ingang opgefokt grappig te zijn. Het was er al druk, en het werd nog steeds drukker. Bij ie dere stap opzij struikel de je over een buggy met kind. Naza ten die niet wa ren vastge snoerd, vertoon den speeltuin gedrag: rond rennen of overal op en onder. Zij die veilig waren opgeborgen onder de hoe de van Ikeaper- soneel, wensten op vallend vaak te worden opgehaald door hun ouders. Een gevoel van grote neerslachtig heid overviel mij bij de borden die de richting aangeven met de wervende tekst: 'Zo zie je alles'. Ik wilde bij voorkeur zo min mogelijk zien. Niet dat oeverloze Ikea-assortiment. Noch al die Nederlanders, waarvan een aantal de indruk geeft dolgraag alles te willen zien, en dat ook bij voor keur te betasten, open te trekken, er op te gaan zitten of zelfs te liggen. Gedrag dat weerspannige Ikeabezoe- kers zoals ik hinderlijk blokkeert bij hun voornemen met haastige spoed door allerlei hallen te racen, teneinde zo snel tnogelijk bij de afdeling kin- dermeubilair te belanden. „Wat loop je te zuchten?", zei mijn man, van nature een watgelatener type. „Ik was vergeten dat ik hier al tijd begin te twijfelen aan de zin van het bestaan", vertrouwde ik hem toe. Zogeheten consumentenparadijzen die het finshoppen' hoog in hun vaandel schrijven, en derhalve een gewild ochtendje of middag uitzijn voor het hele gezin, inclusief opa en oma, maken mij altijd lichtelijk ra deloos. En mijn visie op de mensheid niet rooskleuriger. Eindelijk aange komen bij de juiste afdeling 'vallen' we op blauwe tafeltjes en stoeltjes. Maar de tentoongestelde zijn alle maal min of meer beschadigd. Dan maar een gevernist groter tafeltje uit gezocht, met vier stoeltjes. Vervolgens door naar de hal waar je het allemaal zelf te voorschijn mag halen, en op je karretje mag laden. Met die meeneemformule heeft Ikea zich populair gemaakt. Maar de plek waar de dozen horen te liggen, is leeg. Er staat een lange rij voor de klantenbalie waar je met je vragen terecht kunt. Dat is ook een onder deel van de Ikeaformule. ,Als ze er niet liggen, zijn ze er niet", krijgen we te horen. Evenals de mededeling dat ze pas over vijf weken komen. Hoezo meeneemformule? We besluiten tot ongeverfde, blanke tafeltjes en stoel tjes. Die ik zelf blauw zal gaan ver ven. We draaien de koffie met gebak, de snacks, de zaterdagaanbieding in maaltijdsoep, de rug toe en sluiten ons aan in de files van koopzuchti- gen bij de kassa's. Ik verdraag een en ander bij het vooruitzicht dat ik hier de rest van mijn leven niet meer hoef te komen. Bij de uitgang staat een bandje hoempapamuziek te spelen. Ikea begrijpt dat het zo niet meer kan. Een jaar geleden kwamen ze in het nieuws met de mededeling zelf nazorg te gaan leveren aan paren die slaande ruzie krijgen over de aan koop van een bed, wandmeubel of eettafel. Eensgezind en vrolijk komen ze binnen, maar vervolgens open baart de kloof tussen de seksen zich in volle hevigheid. Hij wil totaal iets anders dan zij. En dat wordt erger, naarmate ze meer borden met het: 'Zo zie ja alles', volgen. Dezer dagen is Ikea, zo valt in het blad Adforma- tie te lezen, tot het inzicht gekomen dat we in Nederland een beetje Ikea- moe zijn. José Derks, communicatie manager Ikea Nederland, laat weten dat het bedrijf inmiddels weer wat zuiverder is geworden, 'meer Ike- aans'. De noodzakelijke 'verfrissing en ver jongingmoet vooral via de beeldvor ming in de reclame plaatsvinden. En iltt elte via nog meer fun voor de bezï== Omdat Nederlanders een grij muizenimage hebben, gaat /i^_ daar van verlossen. HetZwee drijf laat die muizen derhalv\ genzinnige individuen zien o clameborden op straat. Als /iCL ouders, bijvoorbeeld. Of als er* de muizenvrouw in een groot bed met een jongeman. Op et dere poster vraagt een jongen I boekenkast aan twee meisjes jij de Kamasutra al gelezen 1 radio zijn er rapspotjes: 'Ikea goed ideeja', waarmee Ikea jongeren wil bereiken. Ikea w kortom, weer 'de charming re zijn. Zouden ze ook de daad reclamewoord gaan voegen? Y vestigingen voorzien van eenPan dig door Ikea ingerichte dark v voor de homo's onder de grijz zen? En een snelcursus Kama1 aanbieden op de beddenafdel Met een trefpunt voor oude rn vrouwen die ter plekke een j<Ji man kunnen leasen voor wat beweging in hun nieuwe Ddt wil ik nog wel eens zien.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2